NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq MUURVERVEN >3 A 3 vWillegen Gzn A] vWillegen Gzn 30STE JAARGANG No. 5 3 JULI 1964 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN ~T/t rirujea DafitLg, &.0&LQ.S po.K uwi in NqxI&x(LcmxL Autorijschool P. A. de Kunder Onrustige Zenuwen? Land- en Tuinbouw handig, decoratief PLAATSELIJK NIEUWS YERSEKE Vwdeine^ klokjes iWATERSTANDEN, e REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bg vooruitbetaling 1,40 per kwartaal Franco per post 2,80 per halfjaar DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Zo riepen de kinderen Israels tot de Here, en de Here ver wekte den kinderen Israels een verlosser, die hen verloste, Oth- niël, zoon van Kenaz, broeder van Kaleb. Richt. 3 9. Welk een rijke zegen schuilt er in een godvruchtige opvoeding. Zelfs in die donkere tijd, toen de zonen en dochte- ren van Israel zich neerbogen voor de goden van rondom, had God Zich een overblijfsel naar de verkiezing bewaard. Othniël was de eerste richter, die het recht des Heren over Zijn volk weer herstelde. Hij kwam uit een „vroom" geslacht. Zoon van Kenaz, Kalebs jon gere broeder, was hij tevens Kalebs schoonzoon, waar deze hem zijn dochter Achsa tot een vrouw gegeven had, als beloning voor zijn trouw in de strijd des Heren (1:915). Kaleb zelf was met Jozua om zijn trouw door God be loond. Als heel het volk van de Here is af geweken, zodat het voorwerp wordt van 's Heren toorn, en Hg verkoopt aan Ku- schan Ritschataim, de wereld-desuoot dier dagen, en het reeds acht jaren zucht onder wrede tyrannie, is het Othniël die het volk tot bidden beweegt, en dan is hij het wiens hart door de Geest van God in geloof geopend wordt voor het Woord van 's Heren belofte. Hij weet: God is getrouw en Zijn Ver- GOUD-ZILVER OPTIEK-UURWERKEN TEL.-223 - KRPELLE Z B bond, door mensen versmaad, wordt toch door de Here vastgehouden. En al is Kuschan Ritschataim dan ook mach tig, met zijn God en pleitend op Gods belofte is hij nog machtiger. In het ge loof bindt hij de ongelijke strgd aan. Hoe hij gestreden heeft weten we niet. Maar hij werd een verlosser en versloeg de despoot. Hij herstelde de rechten des Heren en 't land was stil zolang hij leef de, veertig jaren. God is getrouw. Ook nu! Voor hen, die 'theil des Heren wachten, zijn ber gen vlak en zeeën droog. De Here is machtig te verlossen door velen, maar ook door weinigen. De geloofstrouw van een enkeling kan wonderen werken, want 't is niet 's mensen werk, maar 's Heren zaakEn het blijft dat, ook dan als heel het volk de weg der wereld gaat! Ziet dan niet op het getal, maar leeft uit de belofte. Dan komt het goed. Leeft uit Christus, die Zijn werk vol tooit en daarbij wel mensen gebruiken wil, maar toch nooit van 't doen van mensen afhankelijk is. (Uit een Dagboek) Gemiddeld worden er in ons land per uur dertig kinderen geboren. Dit is één van de oorzaken, dat Nederland het dichtst bevolkte land ter wereld is. Een andere oorzaak is, dat hier het zuige- lingensterfte-cijfer zo laag is. De jonge moeder en het pasgeboren kind vragen niet alleen veel zorg en aandacht, in ons land k r ij g e n zij ook die zorg en aandacht. Nederland neemt op dit gebied een uitzonderlijke plaats in. In de meeste westerse landen wordt de zorg aan moeder en kind gegeven in kraamkli nieken of de kraamafdelingen van zie kenhuizen. Maar hier ligt dat anders: de bevalling van het merendeel (73 van de Nederlandse vrouwen gebeurt thuis. De medische hulp wordt dan gegeven door de arts of verloskundige (vroed vrouw), de verzorgende hulp door ver pleegster of kraamverzorgster. Juist laatstgenoemde, de kraamver zorgster de moderne uitgave van de uit vroeger jaren alom bekende baker blijkt een uiterst gewaardeerde hulp te zijn voor de in het kraambed liggen de moeder, haar baby en niet te ver geten de overige gezinsleden. Dat behoeft niet te verwonderen want die kraamverzorgster krijgt alvorens zij haar taak in een gezin begint een ge degen opleiding van ongeveer 15 maan den. Tijdens de drie maanden durende vooropleiding in internaatsverband wel ke de leerling-kraamverzorgsters krij gen, wordt naast andere hoofdzaken, aan de omgang met de gezinnen en ge zinsleden veel aandacht besteed. Een andere boeiende kant van het beroep van kraamverzorgster is, dat zij steeds werkt met „levend materiaal". Het werk kan daardoor nooit tot een sleur verworden. Het wonder van een geboorte wordt steeds opnieuw beleefd. Meisjes en jonge vrouwen, die voor dit wonder een open oog hebben, zullen dan ook zeker in de kraamverzorging op haar plaats zijn. Na de vooropleiding volgt een jaar praktijk in de kraam- gezinnen. Daarna wordt een staats examen afgelegd. De gediplomeerde kraamverzorgster blijft in dienstverband werken bij het kraamcentrum. Bij dat centrum kunnen de aanstaande moeders zich vervoegen om een afspraak te ma ken voor kraamhulp. Dertig babies per uur! Momenteel worden negen van die dertig babies ver zorgd door een gediplomeerd kraamver zorgster, maar van die dertig worden er zelfs nog in Nederland zes babies nog steeds door niet-deskundige handen verzorgd! Er is dus dringend behoefte aan meis jes, die het beroep van kraamverzorg ster willen leren. Inlichtingen omtrent plaats en aanvang van de opleidingen kunnen overal worden ingewonnen bij de plaatselijke kruisverenigingen. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met onze adviezen zo goed mogelgk van dienst zgn en geven zo mogelgk advies op elke vraag. Wg kunnen echter geen aansprakelgkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED Valhelm en duopassagier. Ik wil met mijn bromfiets naar Frankrijk. Moet ik daar een halhelm dragen? Mag ik een duopassagier meenemen als ik jonger ben dan 18 jaar? vraagt P. W. Hoewel het dragen van een valhelm altijd aan te bevelen is wanneer men op een bromfiets rijdt, is het ook in Frankrijk niet verplicht. U mag in Frankrijk wel een duopassagier mee nemen, ook als u nog geen 18 jaar bent en mits de bromfiets hiervoor voldoen de is uitgerust. In België moet men echter wel achttien jaar zijn om een duopassagier mee te kunnen nemen! U kunt dus niet door België met passa gier naar Frankrijk rijden. Hond en muziek. Onze 3 maanden oude cockerspaniel kan niet tegen mu ziek. Als het orgel speelt komt hg van buiten en begint hoe langer hoe harder te blaffen en te janken. Zou het slecht zijn voor de hersenen en kan hij er dol van worden als we doorgaan met spelen of gaat het janken op de duur over? vraagt C. B. Het is bekend dat er honden zijn die zeer slecht tegen bepaalde soort muziek kunnen. Voor de één is dit orgelspel, voor de ander vioolspel, een ander ver draagt geen radiomuziek. Wg geloven niet dat dit op de duur went en het is zeker niet aan te bevelen rustig door te gaan met spelen als de hond zich zo van streek maakt, daar schaadt u het dier beslist mee. U zult dus moeten kie zen, de hond of het orgel. Onkruid. Lezer J. R. was zo vrien delijk ons zijn eenvoudige methode te geven om onkruid (brandnetels) tussen ander gewas als rabarber te bestrijden. Hij neemt een afwaskwastje, doopt dit in 't vemietigingsmiddel (Aanetos b.v.), pakt met een oude handschoen aan zgn hand een bundeltje, brandnetels of an der onkruid beet en maakt bladen en stengels even nat. Het proces voltrekt zich dan vanzelf: na 3 of 4 dagen wor den de stengels zwart, de verdelging trekt tot in de wortels en alles is weg! Als u maar zorgt het andere gewas niet te bevochtigen,- richt u hieraan totaal geen schade aan. Kokos. Waarmee kan ik mijn kokos vloerbedekking een goede beurt geven? Kokos vloerbedekking kunt u het goedkoopst en best reinigen met water en azijn, of als het erg vuil is water met ammonia. Gelijkmatig natmaken en boenen, zodat bg het opdrogen geen vlekken of kringen achterblijven. Vooral ook niet te nat maken met het oog op de tegelvloer. - Een oude stevige was- borstel is zeer goed te gebruiken. Schadevergoeding. Kunt u mij zeg gen hoe het staat met de uitkering van de C.A.D.S.U. aan nagelaten betrekkin gen van hen die door geweld in Duits land zijn overleden? Onlangs las ik dat met het verstrekken van voorschotten een aanvang was gemaakt als eerste aan nagelaten betrekkingen die voor 1902 geboren waren. Ik ben in 1897 ge boren maar heb nog steeds niets ge hoord. Nog niet zo lang geleden is men be gonnen met het verstrekken van de voorschotten aan de leeftijdsgroepen waar u in valt. Dit is echter een vrg grote groep, die dus ook niet direkt in zijn gelïêel aan bod komt. Toch zult u over afzienbare tijd wel iets horen. Eventueel schrijft u de betrokken in stantie nog eens een keer en vraagt u wanneer de uitkering zal plaats hebben. Kanarie. Kunt u mij zeggen hoe ik een mannetjeskanarie van een vrouw tjeskanarie kan onderscheiden? Voor een leek is het onderscheid tus sen een man- en een pop (vrouw) kanarie bijzonder moeilijk vast te stellen. Zelfs ervaren kanariekwekers met jarenlange ervaring vergissen zich nog wel eens een keer. Voor de leek is het verschil het eenvoudigst te constateren aan de zang. Een mankanarie zingt en een pop piept of fluit slechts wat. De mankana rie kan een lang lied met veel rollers ten beste geven. Om nu eerlijk te zijn moeten we zeggen, dat het zingen ook' wel bij uitzondering voorkomt bij een pop, waardoor uiteraard verwarring kan Lest in nieuwe Opel Record Geen onverantwoorde hoge prijzen Altijd dezelfde instructeur Dat vindt u bij Autorijschool P. A. D£ KUNDER van Randwijckstraat 29 - Yerseke Telefoon (tijdelijk) 754 Mijnhqrdt's Zenuwtabletten ontstaan. Een tweede punt is wel, dat de man altijd dieper en fraaier van kleur is dan de pop. Wanneer men een kanarievogel ruggelings in de hand neemt en men blaast de veertjes onder de staart wat op, dan ziet men het geslachtsorgaan van de vogel. Bij de man is de „tap" (heuveltje van het ge slachtsorgaan) veel groter en zwaarder dan bij de pop. Maar ook dit is voor een leek moeilijk te onderscheiden, om dat die veelal geen vergelrjkingsmateri- aal heeft. Het bepalen van het geslacht bij kanaries is vooral voor de leek een bijzonder lastige kwestie. Veeverkoop. In uw rubriek las ik dat als iemand een koe koopt en het dier sterft voordat het is afgeleverd, het risico voor de koper is. Maar dat is toch niet gebruikelijk? Als je een koe koopt, gaat de verzekering door en die betaalt uit als de koe sterft. Artikel 1496 van het Burgerlijk Wet boek bepaalt: Indien de verkochte zaak in een zeker en bepaald voorwerp be staat, is dezelve, van het ogenblik van de koop af, voor rekening van de koper, hoewel de levering nog niet hebbe plaats gehad en heeft de verkoper het recht om de prijs te vorderen. In het onder havige geval was bovendien overeen gekomen, dat de veehouder de koe zo lang onder zich zou houden. Tenzij dus de veehouder aansprakelijk gesteld zou kunnen worden voor een bepaalde ge beurtenis (welke hij had kunnen voor komen), is ook in dit geval de koper degeen die het risico draagt. Een uit kering van de verzekering is afhanke lijk van de betrokken polis. Een even tueel bestaand vacuum is indien daarin niet op andere wijze wordt voor zien voor risico van de koper. De Zwarte Ruiter. Kunt u nog na gaan in welk jaar en op welke datum de beruchte Hans Gruyters, alias De Zwarte Ruiter uit Mierlo-Hout werd ge arresteerd Hans Gruyters, alias „De Zwarte Rui ter" werd op 6 januari 1955, omstreeks 10.45 uur, in een café te Tilburg door de plaatselijke politie aangehouden. EEN AFDOENDE BESCHERMING MET VOGELSCHRIKDRAAD Het is ieder jaar opnieuw een groot probleem om zijn gewassen tegen vo gels te beschermen. Men gebruikte alle mogelijke midde len om de vogels te verjagen, maar dik wijls zonder het gewenste resultaat. Hierin is nu door de vinding van een speciaal vogelschrikdraad verandering gekomen. Deze schrikdraad bestaat uit tienduizenden ultrafijne viscose-vezels en wordt onder de naam Starex in de handel gebracht. Om een zaadbed te beschermen snijdt men een lengte van de streng af en pluist de streng open tot de vezeltjes als een spinneweb over de struik of het bed kan worden gelegd. Het web is glanzend wit en schittert in de zon. De vogels worden afgeschrikt door de fij ne draden, die zich vasthechten aan ieder voorwerp waar zij mee in aan raking komen. Daar de webben goed zichtbaar zijn, schuwen de vogels voort aan de beschermde planten en zaad bedden, zodat dit afweermiddel werke lijk afdoende is. Het is helemaal niet nodig de hele oppervlakte te bedekken, als de sluier maar zichtbaar is. Bespuitingen met chemische middelen kunnen gewoon worden uitgevoerd. Het opmerkelijkst van dit produkt is, dat het na 2 of 3 maanden wegrot en er dus niets van overblijft. In het afgelopen jaar zijn verschil lende proeven met deze vogelschrikdraad ondernomen, die overal de doelmatig heid van dit produkt hebben bewezen. Vooral op aalbessenstruiken, waar ieder jaar bijna de volledige oogst door de vogels wordt geroofd, is bescherming thans mogelgk. Het is wddr gebeurd: het jonge echt paar-op-kamers zou de volgende dag de verjaardag van de kersverse mevrouw vieren. Tijdens de voorbereidingen voor het feest vond de jonge echtgenoot met een kritische blik op de muren: „Eigen lijk ziet het er toch wel armetierig uit". Nog dezelfde avond hebben ze een plan opgemaakt. En de volgende morgen heeft de jarige mevrouw muurverf en een rolborstel gehaald en heeft ze de muren geschilderd. Na twee uur was de niet-zo-grote ruimte herschapen in een lichte en fleurige omgeving, waarvan goed gekozen muurverftinten een waar dige achtergrond vormden voor het aar dige meubilair van het jonge paar. Nu zouden we niemand willen aan raden om op zo'n korte termijn en met zó weinig voorbereiding de kamer te gaan schilderen. We zouden het zelfs ten strengste afraden. Want hoewel de moderne muurverven (in genen dele te vergelijken met sauzen op waterbasis die we noodgedwongen in en kort na de oorlog moesten verwerken) inderdaad door iedere leek met succes te verwer ken zgn het is ook voor die leek goed om de mogelijkheden en de beperkingen van zichzelf en het materiaal te leren kennen. Oefening baart kunst, zegt het spreek woord. Wij adviseren om die oefeningen niet in de huiskamer, maar op zolder, op de muren van een kinderkamer of van de ouderlijke slaapkamer uit te voe ren. Als men dan de aanwijzingen op volgt die een goede verfwinkelier zijn klanten geeft, zal men zelf zien hoe vlot men kan werken met bijv. Flexa- muurverf. De ijverige zelfschilder zal al oefenen de ervaring opdoen met kleuren. Hij zal bijv. ontdekken dat kleuren op een groot vlak (en een muur telt doorgaans een respectabel aantal vierkante meters) al tijd donkerder lijken dan op een kleur- staaltje. Hij zal ook merken dat men er goed aan doet om de raamwand al tijd zo licht mogelgk te maken, de beide zijwanden een iets donkerder kleur grgs te geven om tenslotte de muur tegen over de ramen „in kleur te zetten". Welke? Dat is afhankelgk van het meu bilair. Bjj old finish bgv. past een zacht groene wand, bjj modern meubilair met zijn vaak gewaagde kleurstellingen ho ren zachte contrastkleuren die de juis te achtergrond geven. Tenslotte zal de amateurschilder zelf ontdekken, dat muurverf méér voor delen heeft dan wellicht op het eerste gezicht wordt gedacht. Flexa-muurverf bijv. is afwasbaar. Ideaal dus als er kleine kinderen in huis zgn. Het is ook nagenoeg kleurecht. Dat betekent: hang na drie maanden of na twee jaar gerust een klein schilderij op de plaats waar nu de grote reproduktie hangt. U zult geen verschoten plekken zien. Muurverf is ook door iedereen aan te brengen. Afgezien van de vraag of schilderen onder welke omstandigheden ook werkelijk een feest is het is in ieder geval een werk dat voldoening geeft om met de hele familie op een zaterdagmid dag het huis te schilderen. De moderne combinatie: een rolborstel en muur verf (die beslist niet streperig opdroogt) maken dat ieder die volgens de bo ven gegeven raad een zolderkamer gaat schilderen, zeker ook aan de an dere kamers gaat beginnen. En aldus op een goedkope en verantwoorde manier een stijlvolle achtergrond maakt voor de vele aktiviteiten die wij krachtens onze landaard thuis ontwikkelen. Geslaagd en benoemd. Geslaagd voor kleuterleidster mej. W. Ossewaarde. Als zodanig werd zij benoemd te Zonnemaire. Korfbal. De Volharding-pupillen zijn er inder daad in geslaagd het kampioenschap in hun afdeling te behalen. In een span nende wedstrijd, die veel vergde van de zenuwen van spelers en omstanders, werd een 10 overwinning geboekt op de in het algemeen grotere tegenstan ders van Blauw-Wit uit Kloetinge. Vaak heeft de kleine door Ko Sonke verkre gen voorsprong aan een zijden draad gehangen, vooral ook omdat de jongens in de verdediging te veel op de bal speelden. Gelukkig heeft dit geen ge volgen gehad en trots verlieten onze jongste korfballers het Elto-veld. Van harte gelukgewenst met dit fraaie suc ces. Succes is iets dat Volharding I schijnbaar niet nastreeft, want tegen het zwak spelende Togo n, dat reeds gedegradeerd is, werd met moeite ge lijk gespeeld, zodat het lot uit eigen handen is gegeven. Animo II won name lijk van Elto en heeft nu nog slechts twee punten achterstand op Volharding met nog twee wedstrijden te spelen. Normaal gesproken zit daar echter geen winstpunt in, omdat deze wedstrgden tegen de twee bovenaan de ranglijst geplaatste ploegen gespeeld moeten worden. Men kan echter nooit weten. De competitie is achter de rug en er staan voorlopig geen wedstrgden op het programma. GOUD ZILVER OPTIEK UURWERKEN TEL.-223 - KflPELLE Z B WE MELD INGE Van 5—11 juli 1964 Donderdag 9 juli: Nieuwe Maan Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. 11.20 11.47 4.36 5.11 12.35 5.45 6.22 1.03 1.37 6.51 7.25 2.05 2.38 7.48 8.22 3.04 3.34 8.43 9.16 3.58 4.30 9.38 10.09 4.53 5.17 10.28 11.02

Scheldebode | 1964 | | pagina 1