e NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BE VELA ND oveRöenkinq 30°/. =5 KORTING OPRUIMING ïllLLEGBN <jCanfyS cU stxcuodL iWATERSTANDEN. 30STE JAARGANG No. 4 26 JUNI 1964 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 2842i VERBOUWINGS modes Beter zien en er beter uitzien PLAATSELIJK NIEUWS YERSEKE Fa. D. Pieierse - Wemeldinge J. Kole - Yerseke - Tel. 372 REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bfl vooruitbetaling 1,40 per kwartaal Franco per post 2,80 per halfjaar ADMINISTRATIE Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Zo stond er een ander geslacht na hen op, dat de Here niet kende noch ook het werk, dat Hij aan Israel gedaan had. Richt. 2 10b. Het vonnis van Bochim gaat door! En het gaat snel. Zo lang Jozua leefde dien de het volk de Here, maar nauwelijks is hij gestorven en met veel plechtigheid te Timnath-Heres begraven, of Israel doet wat goed is in zijn ogen. Het voelt zich in Kanaan thuis, en om de Here be kommert men zich niet. Men leeft niet meer uit het Verbond en de ouders voe den hun kinderen niet meer op in de band des Verbonds. Aan de Kanaanieten is tegen Gods bevel een plaats gelaten. Straks komt het tot vriendschap, en .van vriendschap komt het tot een hu welijk, en als 't beste slecht wordt, wordt het 'taller slechtst! de zonen en dochteren van Israel buigen zich voor al de „goden" van al de volkeren rond om. De Here kennen ze niet; Zijn mach tige verlossingsdaden weten zij niet; in de wereld is hun deel en met de wereld gaan ze onder. Dat is het andere geslacht! 't Komt zover in enkele jaren. In onze handen ligt, menselijk gespro ken, de toekomst onzer kinderen. De zonde der vaderen wordt bij de kinderen gezien. Die vaderen hebben wind ge zaaid. Storm oogsten ze in het leven hunner kinderen. Die zonden van bonds- breuk op bondsbreuk bidden de oordelen af van de hemel. Er is geen ontkomen meer en de Engel des Heren, de mach tige Christus die vroeger beveiligde en de legers triumferend Kanaan deed be- erven, is de grote Tegenpartij der gewor den, en geeft Zijn volk over in de han den der onderdrukkex-s. En zelfs daarin is Hij getrouw aan 's Heren Verbond! In onze handen ligt de toekomst on zer kinderen! Slechts enkele tientallen van jaren en er is een ander geslacht. De kinderen die nu in lentejeugd dar telen en springen, staan dan in de voor ste gelederen, die wij thans bezet hou den. Maar hoe zullen ze daar staan? Dat ligt binnen Gods Verbond, naar Zijn bestel aan ons! Wij kunnen hun harten niet veranderen, maar de Here wil dat doen als wij hen houden onder de band des Verbonds; als wij hen leren kennen de God des Verbonds, die in Christus hun Vader is; als wij hen vertellen van het werk dat Hij gedaan heeft, tot ver lossing van Zijn volk. Als wij hen leiden tot Christus! (Uit een Dagboek) GROTE MARKT 12 - BERGEN OP ZOOM MET EEN BRIL VAN Kapalle Z.-B. Tel. 01 1 02-223 Uitsluitend merkbrillen van topklasse. komen. En die twee bloemetjes jurken met toebehoren moesten lenen om er als eenzame dames uit te zien. Spoedig kwam er antwoord van de beide verdachten. Of de beide dames a.s. zaterdagavond om half negen bij de kanaalbrug wilden wachten. De heren zouden er ook zijn. Ieder zou een zak doek in de hand houden. Zodat die za terdagavond de beide als meisjes ver momde briefschrijvers naar de brug trippelden, zwaaiend met handtasjes en zakdoeken en nieuwsgierig, wie de stel lers van de advertentie zouden zijn. Nu zal men denken dat de beide ver dachten ook keurig op tijd bij de brug waren, zwaaiend met hun zakdoeken, en dat ze ruzie kregen toen ze be merkten, dat de beide „dames" ver valst waren. Maar de werkelijkheid was veel ingewikkelder. Een zuster van een der verdachten las vol vrouwelijke nieuwsgierigheid de correspondentie. Met een vriendin be sloot ze zich bij de brug op te stellen om te zien, welke meisjes het slacht offer van de advertentie zouden worden. Maar de vriendin had nog een ander idee en dat maakte het geheel tot een knoop, die tijdens de zitting van de po litierechter maar langzaam afrolde.Want op voorstel van de vriendin leende de beide meisjes twee keurige pakken en vermomden zich als heren. Samen gin gen ze ieder met een zakdoek in de hand die zaterdagavond even voor half negen naar de brug. Zodat zich daar op zeker moment twee als meisjes toegetakelde manspersonen en twee als keurige heren geklede dames bevonden, alle vier zwaaiend met een schone zak doek. Een travestie in zakformaat. Bij het schemerig licht van een lan taarn had niemand zou gauw de ver kleedpartij bemerkt. „Ja... wij hadden eens geschreven op die advertentie..." piepte een van de surrogaat-dames. „Aardig van u om te komen..." bromde een van de surrogaat-heren. En niemand voelde zich eigenlijk goed op zijn ge mak. Toen naderde het noodlot. Het was maar een klein noodlot je, in de vorm van een soort dwerg-pinchertje, dat per ongeluk tegen een van de als heer ver klede dames opsprong. Ze slaakte een gil en daarmee was de zaak min of meer bedorven. „Jullie zijn geen heren", zeiden de twee namaak-dames, meer verheugd dan teleurgesteld. „Maar jul lie wel!" hoorde toen de vriendin, die nogal bij de hand was. En op dat ogen blik wamen de beide echte stellers van de advertentie, ook zwaaiend met hun schone zakdoeken, de brug op. Er viel heel wat uit te leggen. En wat doen mensen, die elkaar niet zo gauw begrijpen? Ze gaan ruzie maken. Eerst de echte heren tegen de namaak- heren, want de laatsten hadden de jas sen van de eersten ongevraagd geleend. Toen gingen de namaak-dames de ech te dames helpen. En daar kwam mis handeling van. Een tientje boete werd het, voor ieder van de eenzame adverteerders. „Doe zulke dingen toch niet", vond de officier, „daar komt toch immers nooit anders dan narigheid van!" „Dat moet u niet zeggen", meende een van de verdachten, „die ene knaap gaat zich met mijn zuster verloven". „Daar kun je dan wel een tientje voor over hebben", zei de rechter. WILLY H. HEITLING (Nadruk verboden) ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met onze adviezen zo goed mogelyk van dienst zyn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED KWESTIE VAN TRAVESTIE Er zijn wel eens van die sterke ge vallen voor de politierechter, die men eigenlijk niet verder kan vertellen, want niemand gelooft ze. Zo dat akkefietje van die twee jongens, die zo-maar-eens een huwelijksadvertentie plaatsten. Dat is een rare sport en geen van beiden zal hebben gedacht, dat hij in het verdach tenbankje terecht zou komen. Om over de verdere gevolgen nog maar te zwij gen. Onder een borrel hadden ze afgespro ken een huwelijksadvertentie te plaat sen. „Twee serieuze jongelui" stond er boven. Enfin, men moet maar aanne men, dat er in dergelijke advertenties wel meer wordt gejokt. Ze voelden zich eenzaam, stond er, en ze zouden graag kennis maken met twee even serieuze meisjes, 1820 jaar. De bekendmaking kwam in de krant en ze werd gelezen door twee andere jongelui, even „serieus" is de verdach ten. „Laten we d'r eens een lolletje van maken", dachten en ze schreven een ge parfumeerd briefje, waarin ze zich voor deden als dames. Als dames nog wel, die zeer eenzaam waren, die deze me thode om „kennis" te krijgen" veraf schuwden, doch die niet op andere wij ze in de gelegenheid kwamen met leden van het sterke geslacht in contact tej Inmaak. Weet u ook of het aan het gestel van de mens kan liggen dat inmaak bederft? Tot mijn 35ste jaar ging alles goed, maar toen begon het lieve leven. Van alles heb ik geprobeerd, maar niets helpt. Als ik 20 flessen groente inmaak, gaan er minstens 15 de mesthoop op. We wonen 5 jaar in een nieuw huis, maar daar is het ook al hetzelfde. Hierover zijn de meningen verdeeld. Van enkele zijden wordt het toegege ven, maar van vele en ook officiële zij de wordt het tegengesproken. Bij na vraag op een kook- en inmaakcursus bleken noch de lerares noch de cursisten ooit last te hebben, al gaat wel eens door een of andere oorzaak een fles los. Wij raden u aan u strikt aan de voor geschreven bewerkingen te houden, de uiterste zindelijkheid te betrachten, de groente goed door te laten koken en j snel af te koelen en vlug op de kook- temperatuur te brengen. Met het koken gaan alle bacteriën dood. Vochtige kel ders met weinig ventilatie zijn verkeerd. Er is ons bekend dat iemand met een mooie droge kelder nooit last had en iemand met een vochtige kelder spoedig schimmel kreeg. Verder raden wij u aan zich met een dokter in verbinding te stellen en hem uw vragen voor te leg gen. Eveneens kunt u zich wenden tot de Voedingsraad, le v. d. Boschstraat 4, Den Haag, tel. (070) 814141 of Voor lichtingsbureau voor de Voeding, Ko ninginnegracht 42, Den Haag, tel. (070) 180024. Munt. Hierbij zend ik u de afdruk van een munt die ik gevonden heb en verzoek u mij hieromtrent nader te wil len inlichten. Uw munt is een herinneringsmunt en geslagen bij het eeuwfeest van de be vrijdingsoorlogen tegen Napoleon. Er zijn er echter precies een miljoen van geslagen en daar men deze bijzondere stukken in het algemeen goed bewaard heeft, zijn ze niet zeer zeldzaam. De waarde kunt u, indien de munt nog van zeer goede kwaliteit is, stellen op rond 5,Het iets gebruikte of beschadig de (bekraste) stuk is veel minder waard, daar het merendeel goed be waard is. Plantkunde. Ik zou later graag plantkundeles geven. Wat moet ik daar voor leren? Wanneer u plantkunde wilt studeren, zult u ook mens- en dierkunde moeten doen. Na de middelbare school kunt u biologie gaan studeren aan een der uni versiteiten. Wanneer u deze studie vol tooit, mag u les geven aan middelbare scholen. Enkele jaren voor het beëindi gen van deze studie doet u reeds het z.g. kandidaatsexamen. Slaagt u daarvoor, dan zoudt u wel lessen mogen geven op ulo-scholen e.d. Rode Kruis. Graag zou ik mijn ge lezen damestijdschriften naar het Rode Kruis opsturen, maar ik weet geen adres. Kunt u het mij zeggen? Deze tijdschriften kunt u het beste zenden naar het lectuurdepöt van het Rode Kruis, Laan van Meerdervoort 438 te 's-Gravenhage. Eventueel zendt u eerst een briefkaartje, waarin u om een etiket voor franco toezending verzoekt. Raadsvergadering. Op de vrijdag 19 juni gehouden raads vergadering werd, zonder opmerking, de rekening burgerlijke instelling voor maatschappelijke zorg goedgekeurd. De begroting 1963 van bovengenoemde in stelling werd als volgt gewijzigd: Het oorspronkelijk geraamde subsidiebedrag van de gemeente werd met 8.916,17 teruggebracht op 30.183,83. Met een enkele opmerking van dhr. Pekaar be sloot de raad op voorstel van B. en W. de vergoeding aan J. Huige, als pachter van de grond van het r.-k. kerkbestuur te verhogen tot het bedrag van het schattingsrapport. Het ratio-bouwplan werd door de raad goedgekeurd. Dhr. Pekaar had wel enkele bezwaren, o.a. dat Yerseke als laatste op de lijst staat en dat Goes en Kapelle 2 keer een toe wijzing krijgen. Deze ratiobouw omvat 11 gemeenten met totaal 620 woningen. Hiervan krijgt Yerseke er 40. Het be treft 1 type woningen welke zwaarder zijn gebouwd dan de tot op heden ge bouwde, groter van inhoud, 3 slaapka mers en een grotere bergschuur. De huurprijs zal iets meer dan 20,per week bedragen. Architecten zijn dhrn. Le Clercq te Kruiningen, Klap te Waar de en Weertman te Goes. De bouw zal worden opgedragen aan de Fa. J. Schrij ver te Goes met een continubouwcon- tract voor de jaren 1964 t/m 1967. De woningen voor Yerseke zullen t.z.t. ge bouwd worden aan de zuidkant van het sportterrein, waarvan 45 meter afgeno men zal worden gerekend vanaf het naastlopende pad. Het sportveld zal hier door niet meer aan zijn bestemming voldoen en zullen andere plannen moe ten worden gemaakt. Wethouder Van Boven deed in dit geval de volgende suggestie. De voetbalvereniging heeft besloten het voetballen op zondag te staken en voortaan 's zaterdags te spe len op het gem. sportveld. Hij vroeg zich af of het mogelijk zou zijn het veld van de voetbalvereniging over te ne men en dit dan t.z.t. te gebruiken als sportveld, dit, zo lang het nieuw aan te leggen veld nog niet klaar is. Wat de bouwgrond voor de 40 woningen be treft is deze zo goed als in handen van de gemeente. Voor de bouw van de 620 woningen bestond bij de andere aanne mers geen animo. De vereniging van Ned. Gemeenten heeft, gezien de huidi ge ontwikkeling, het nodig geacht een commissie opdracht te geven voor het stichten van een bestuursschool voor Zeeland, ter opleiding van gemeente ambtenaren voor het examen gemeente administratie I. De raad had nu te be slissen al of niet toe te treden. De fi nanciële gevolgen zijn dat dit de ge meente 500,gaat kosten. Lang durig werd deze zaak besproken. De raad in zijn geheel voelde er niet veel voor. Dhrn. Pekaar, Van Schaik en Sin- ke kwamen met verschillende aanmer kingen, o.m. dat bij doorgang 3 ambte naren deze cursus zullen volgen, zodat voor de gemeente veel werkuren verlo ren gaan. Men vond dat op deze manier, ten koste van de gemeenschap, voor de ambtenaren het bedje wel goed gespreid is. Andere personen gaan in hun vrije tijd tot in Tilburg om een cursus te volgen. Dhr. Van Schaik was zeer ver wonderd dat men een dergelijk experi ment aandurft. De opzet getuigt van weinig realiteitszin. Ook de voorzitter moest getuigen dat B. en W. zonder enthousiasme met het voorstel tot deel name aan een gemeenschappelijke rege ling inzake de bestuursschool Zeeland zjjn gekomen. Zwaar had bij B. en W. gewogen dat onze gemeente ongeveer als éénling er buiten zou vallen met als gevolg dat onze ambtenaren de kans ontnomen zou worden deze cursus te volgen. Het ligt voor de hand dat de gene die thans de cursus geeft straks als leraar overgaat naar de bestuurs school, zodat geen leerkrachten meer beschikbaar zijn om de cursus buiten de school te geven. Nadat dhr. Van Schaik nog verklaard had dat hij meer zag in iemand die op eigen kosten iets bereikt dan iemand die op deze manier in de watten wordt gelegd en dhr. Korstanje had gewezen op de leraren, meest bur gemeesters en secretarissen, die op deze manier, op kosten van de gemeenschap een overheidsbetrekking en nog een bij baantje in diensttijd hebben, ging de voorzitter tot stemming over. Alle raads leden stemden tegen, de beide wethou ders, dhrn. Van Boven en Koster, stem den voor deelname. Vervolgens was aan de orde de Algemene Bijstandswet wel ke 1 jan. 1965 in werking zal treden. Aangezien de uitvoering van alle rijks regelingen, zoals zorg voor werkloze werknemers, zelfstandigenregeling enz. reeds is opgedraan aan B. en W., ach ten zij het niet gewenst voor de uit voering van de bijstandswet een afzon derlijk college in te stellen. In de toe komst zal een der ambtenaren ter se cretarie belast worden met de afdoening van alle aangelegenheden betreffende sociale zaken en maatschappelijk werk. Ook een afzonderlijke commissie achten B. en W. voorlopig niet nodig. De raad kon zich hiermee verenigen. Wethouder Van Boven merkte nog op dat we op de secretarie 2 ambtenaren hebben die voldoende op de hoogte zijn met sociale aangelegenheden. Dhrn. Cornelisse en Van Schaik informeerden naar de ver dere gang van zaken wat betreft be jaardentehuizen, armbesturen enz. Uit het antwoord van de voorzitter bleek dat de zorg voor behoeftigen en allen die op een of andere manier hulp of onder steuning nodig hebben nu een zaak van de overheid gaat worden. Met het ex ploiteren van een bejaardentehuis heeft het niets te maken. Wel komt een be woner van een dergelijke inrichting per soonlijk zeer zeker in aanmerking voor ondersteuning. Als regel zal het zijn dat de eigendommen en bezittingen van armbesturen en dergelijke instellingen door de gemeente zullen worden over genomen. Ook de besturen zullen op houden te bestaan. Na enige discussie besloot de raad een parkeerverbod in te stellen op de wegen van het haven terrein en wel vjm maandag t/m vrtf- dag. Er blijkt in de Burenpolder vol doende ruimte om te parkeren. Wel zul- len hier enige voorzieningen worden ge troffen. T.a.v. een parkeerverbod voor de linkerzijde van de Langeville opper de dhr. Korstanje bezwaren omdat men dan, komende van de Vierstraat, ver plicht is de buitenbocht te nemen, het geen niet bevorderlijk is voor de ver keersveiligheid. Dhr. Boone vroeg aan dacht voor de gevaarlijke bocht Vier straatOude Torenstraat en dhr. Sin- ke voor de HardenhoekHavendrjk. Eén en ander is reeds in B. en W. besproken en er zal naar verbetering gezocht wor den. Op een vraag van dhr. Boone over moeilijkheden bij de vergoeding voor af staan tuintjes aan de Damstraat bleek hiervan bij B. en W. niets bekend. De gang van zaken is als volgt. Wordt af scheiding achteruitgezet dan wordt de grond tegen een vastgesteld bedrag ver goed. Wanneer een nieuwe muur gezet wordt, dan geen vergoeding. Bestaande muur vervangen door nieuwe, dan toch vergoeding. Waarschijnlijk is hierdoor verschil van mening over de vergoeding ontstaan, maar alle gevallen zijn niet precies hetzelfde. Van onrechtvaardige behandeling is absoluut geen sprake. Nadat dhr. Cornelises nog gewezen had op een wrak bij de haveningang en dhr. Boone op de stank van een sloot achter de Stenge, werd de vergadering met ambtsgebed gesloten. Goed zo, Bram! Tijdens de atletiekwedstrijden in het Goffertstadion te Nijmegen leverde ma chinist Bram Koeman (Steeweg) de beste prestatie bij de hoogspringbak 1.72 meter. WEMELDINGE Van 28 juni4 juli 1964 Donderdag 2 juli: Laatste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. mm. Zondag 5.42 6.00 11.14 11.40 Maandag 6.19 6.35 11.45 Dinsdag 6.57 7.15 0.11 12.22 Woensdag 7.37 7.57 0.54 1.15 Donderdag 8.24 8.42 1.36 2.08 Vrijdag 9.14 9.35 2.30 3.05 Zaterdag 10.14 10.35 3.30 4.06 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1964 | | pagina 1