NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID BEVELAND oveRöenkinq A] vWillegen Gzn A 3 vWillegen Gzn 30STE JAARGANG No. 1 5 JUNI 1964 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 TKcdeine klokjes GeroCassettes PLAATSELIJK NIEUWS YERSEKE Land- en Tuinbouw a brui ei mg PiGmadernn f2.95 REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs b£j vooruitbetaling 1,40 per kwartaal Franco per post 2,80 per halfjaar DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUINTN GEN ADMINISTRATIE: Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Zij dan gingen heen van het aangezicht des Raads, verblijd zijnde dat zij waren waardig ge acht geweest, om Zijns Naams wil smaadheid te lijden. Hand. 5 41 Wat een wonder: hoe heftiger de ver volging, des te dieper de blijdschap, hoe groter de smaad, des te stralender ge zichten, hoe meer Gods kinderen als vuil van de straat behandeld worden, des te meer voelen ze zich koningskin deren in een onv iesbare adeldom des hemels. De haat der wereld waaronder de apostelen te lijden hadden hield gelijke tred met de liefde van Christus, waarin ze deelden. Het werd steeds erger. De priester party in Jeruzalem trad steeds scherper op. Het was al zover gekomen, dat ze in hun raad spraken van doodstraffen. Gamaliel heeft het nog even kunnen keren. Maar de apostelen komen er niet meer af met een berisping en een drei gement, neen, ze worden gemarteld, ge geseld. De duivel wil bloed zien, het bloed van Christus en het bloed van Zijn volk. En wanneer de apostelen ge geseld zyn, worden ze weer vrijgelaten met de boodschap erbij: Pas op, want voor deze keer komen jullie er nog met geseling af. De volgende keer zijn we niet meer zo barmhartig, dan gebeuren er erger dingen. En zo gaan ze heen en komen ze weer in de gemeente. Zijn ze nu murw geslagen? Zullen ze nu wat voorzichtiger zijn Geen sprake van. De mishandeling was geen water maar olie op het vuur van hun roeping. „Ze hiel den niet op alle dag in de tempel en bij de huizen te leren en Jezus Christus te verkondigen". Ze waren niet teleurge steld of bedroefd, maar verblijd om de eer, dat zij om Christus' wil smaadheid hadden geleden. Zodra wij zó uitbundig leven uit de liefde van Christus, en zodra wij ons zelf zó vergeten en verliezen om de zaak van Gods koninkrijk, zullen wij dezelfde alles overwinnende blijdschap ervaren. Daar ligt weer het zwakke punt van ons aller leven. Gode zij dank, er zijn in deze tijd zulke blinkende uitzonde ringen, maar helaas het zijn uitzonde ringen. Laten wij toch smeken om ge loof, bekering, liefde in ons eigen le ven, zodat wij de overwinningen van Christus zó belangrijk vinden, dat wij onze nederlagen en smaadheden onbe langrijk, ja heerlijk vinden, wanneer ze maar in dienst staan van onze Heiland. Gods Geest geeft ons blijdschap ons te mogen verloochenen, ons te mogen offe ren, te mogen smaadheid lijden. (Uit een Dagboelc) «OUD ZILVER OPTIEK UURWÈRKEN TEL:Z23 - KflPELLE Z B. GOUDZILVER-CPTIEK-UURWERKEN TEL.-223 - KflPELLE Z B OOK LOS IVEBKRÏGI JEHOVAH'S GETUIGEN BIJEEN Reeds honderden getuigen van Jeho vah uit Zeeland en Brabant waren vrij dag 29 mei te Goes bij elkaar gekomen voor hun driedaagse kringvergadering. Er stonden twee belangrijke onder delen op het programma, namelijk de kleurenfilm „De wereld rond met Eeu wig goed nieuws" op zaterdagavond en de openbare lezing op zondagmiddag. Velen van de getuigen hadden zelf ook een of meer van de Rond-de-Wereld ver gaderingen meegemaakt, welke in totaal door 80.000 personen werden bijge woond. Het verbazingwekkende van deze film, welke ons meenam over de gehele we reld, was het feit, dat zelfs de moder ne mens van 1964, vaak onbewust, nog zoveel invloed ondergaat van bepaalde facetten der Babylonische religie uit het verre verleden. Een religie, waarvan el ke Christen weet dat het door de bijbel wordt veroordeeld. Hoe aan de slechte invloed van deze wereld het hoofd te bieden, toonde de heer M. Kaptein aan in zijn lezing op zondag voor 650 toehoorders. Spreker zei hierin dat Gods Woord en organisa tie leiding kunnen geven en kracht kun nen schenken in onze dringende tijd. Zondagsmorgens werden 17 mensen gedoopt. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met onze adviezen zo goed mogelijk van dienst zyn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED ook bepaalde afstanden uitgestippeld. Bovendien is het toegestaan een klei nere afstand af te leggen dan in ver band met iemands leefijd is voorgeschre ven, maar dan heeft de betrokkene geen recht op de beloning (vierdaagsekruis e.d.). Emil Zo la. Wie was Emil Zola, en waar kan ik zijn boeken kopen? Emil Zola was een Frans romanschrij ver, die leefde van 1840 tot 1902. Zijn romans kenmerken zich door een natu ralistische schrijfwijze en sterke sociale bewogenheid. Verschillende romans van Zola zijn in het Nederlands vertaald. Enkele zijn thans als pocket verschenen en in elke boekhandel verkrijgbaar. Parkeren. Behoort een parkeer- inham tot de rijbaan? Mag men in een parkeerinham zowel rechts als links parkeren Een parkeerinham behoort inderdaad tot de rijbaan. Of men in een parkeer inham zowel rechts als links mag par keren, of één van beide, is per situatie verschillend. Dit hangt af van de z.g. wachtverboden. Op de verkeersborden ziet u trouwens duidelijk aangegeven waar u wel en waar u niet parkeren mag. Uit de oude doos. 't Kan verkeren, zei Brederode, een spreuk die reeds door Erasmus in een zijner brieven vanuit Parijs geuit wordt als hij een ruzie beschrijft tussen zijn Wieken. Kunt u mij vertellen wat vering van de douanerechten over de de wieken van een vliegtuig zijn is de j hele linie, maar dat bleek al gauw te ae van c. gek. Sommige Amerikaanse tarieven zijn K 1. v,^t hoog, dat zelfs de helft nog een rem H1S mJ De wieken oftewel vleugels van het oD de imnort Zf)U betekenftn Fran_ I hospita en haar maerte. Wel oud dus, vliegtuig vormen het draagvlak van het toestel. De vleugels moeten het vliegtuig zwevende houden. PLASTIC IN DE TUINBOUW Sinds enige tijd wordt in de tuinbouw gebruik gemaakt van banen zwart plas tic als grondbedekking tussen de plan ten. Deze plasticbedekking is bijzonder geschikt voor laaggroeiende gewassen, als aardbeien, augurken, enz. Het ge was blijft veel schoner, doordat er geen grond op slaat door slagregens. De vruchten zijn vroeger in het sei zoen rijp, waardoor vaak een belangrijk grotere opbrengst kan worden verkre gen. De bodem blijft vochtiger in sterk drogende perioden, die juist in het voor jaar nogal eens voorkomen. Van nog groter voordeel is echter dat het onkruid eronder verstikt, zodat de kosten van het wieden bijna geheel ko men te vervallen; bovendien wordt de bodemtemperatuur onder de zwarte plas tic (Lupolen) een paar graden hoger, terwijl de grond 's nachts minder warm te afstaat. In de Verenigde Staten heeft het ge bruik van deze grondbedekking enorme afmetingen aangenomen, bij vergelijken de proeven bleek dat in vele gevallen een hogere opbrengst werd bereikt. Een andere zeer belangrijke factor is tegenwoordig het arbeidsloon. Tuinbouw is nu eenmaal arbeidsintensief en voor al werkzaamheden als wieden etc. vor men een zware belasting op de kost prijs. Er moet dan ook gezocht worden naar hulpmiddelen, die arbeidsbespa rend werken. Daarom staat wel vast dat de plastic grondbedekking nog een grote toekomst tegemoet gaat. Aquarium. Hoe komt het dat mijn aquarium zo troebel is? Als ik het wa ter ververs is het binnen een week weer hetzelfde schryft J. N. Wij vermoeden dat u last hebt van teveel alg in uw aquarium. Dit komt vermoedelijk door te veel licht. Hangt u eens een paar dagen een doek over de bak, dan sterft de alg af en dan in het vervolg minder licht geven. De afgestor ven alg moet u wel weghevelen, anders gaat ze rotten en loopt u kans op bac teriën in het aquarium, die schadelijk kunnen zijn voor de vissen. Ook niet ge consumeerde voedselresten, vissenuit- werpselen, dode plantendelen regelma tig weghevelen. Dringt het in de bodem, dan geeft het de planten voedsel, maar blijft het zweven, dan verontreinigt het het water. Huwelijkse voorwaarden. Wanneer ik op naam van mijn dochter een huis koop met gedeeltelijke aanbetaling en zij trouwt op huwelijkse voorwaarden, kan haar a,*.. echtgenoot hierop dan geen aanspraak maken, indien er iets met het huwelijk misgaat, vraagt ons C. P. D. Bij huwelijkse voorwaarden kan wor den bedongen, dat er geen enkele ge meenschap van goederen zal bestaan. De a.s. echtgenoot kan op het huis dan geen enkele aanspraak maken. Bonanza. Wat betekent Bonanza? Kunt u mij iets over het t.v.-stuk ver tellen Bonanza is de willekeurig gekozen naam van een televisieprogramma van de N.B.C. Zondagsavonds zond de N.B. C. onder deze titel maandenlang een se rie avonturenfilms uit. Hoofdrolspeler- was Pernel Roberts, een talentvpl ac teur. De K.R.O. heeft verschillende films van deze serie gekocht, die zo doende de laatste maanden ook op het Nederlandse scherm zijn vertoond. Rennedy-ronde. Kunt u mij zo spoe dig mogelijk gegevens verstrekken over de z.g. Kennedy-ronde De z.g. Kennedy-ronde heeft vele as pecten, het principe is echter eenvou dig. President Kennedy maakte zich destijds nogal bezorgd over de trage ontwikkeling der Amerikaanse econo mie, terwijl in de E.E.G.-landen de wel vaart snel toenam. Kennedy wilde een uitgebreidere handel met West-Europa, hij was voorstander vari een Atlantische Gemeenschap waarvan ook Engeland, Canada en natuurlijk de V.S. deel zou den uitmaken. De president wist toen de volksvertegenwoordiging in Washington te overreden verlaging van invoerrech ten te ruilen met andere. Hierdoor zou West-Europa vastere voet op de Ameri kaanse markt krijgen, maar omgekeerd zouden de V.5>. meer handelsmogelijk heden in West- Europa vinden. Het uit- op de import zou betekenen. De Fran sen hebben dan ook direkt scherp ge- maar noS steeds van kracht wat bly- protesteerd tegen deze formule. Na heel ken m0&e uit onderstaande advertentie wat gedebatteer wordt thans de halve-lin de „Yerseksche Courant van ring van het douanetarief niet meer be schouwd als een doel om naar te stre- m I mei 1905: beeld om de gedachten te bepalen. Nu binnen de E.E.G.-commissie de Fransen voortdurend alle onderhandelingsmoge lijkheden bij voorbaat torpederen, zal hoogstens een minimale verlaging der invoerrechten bereikt kunnen worden,^avarUst hetgeen niet veel zoden aan de dijk zal zetten. Zweeds brood. Kunt u mij zeggen hoeveel dit was per keer? In begin 1945 hebben de bewoners van het toen nog door de Duitsers bezette gebied van de Zweden een half en één maal een heel wit brood ontvangen. Eekhoorn. G. M. vraagt ons waar uit het voedsel bestaat voor de eek hoorn. Hoe oud worden deze diertjes? De jongen worden in juni geboren en elke worp geeft 3 tot 5 jongen. Zolang de jongen nog in het nest verblijven, krijgen zij bijna uitsluitend moeder melk, wanneer ze al spoedig het nest verlaten ook ander voedsel als zaden, scheuttoppen, e.d. De lactatieperiode p. pond p. 5 pond Broodsuiker 0,27 1,271/2 Lichte suiker 0,27 1,271/2 Bruine suiker 0,26 1,221/2 Stroop 0,12 0,55 Koffiebonen 1 0,46 2,20 Koffiebonen 2 0,40 1,90 Javarijst 0,12 0,55 Gewone rijst 0,08 0,35 Stijfsel 0,10 0,45 Vermicelli 0,14 0,60 Zout 0,04 0,17 y2 Soda 0,03 0,12 Groene zeep 0,08 0,35 Spek 0,26 1,25 Reuzel 0,27 1,30 Margarineboter 0,42 2,05 Goudse kaas 0,45 2,15 Komijne kaas 0,18 0,85 Thee van 12, 16, 20 en 24 cent per ons. F. Cupéry (Thans Gezusters Steenblok) en bescherming OOJIC tl l/LUpOOll, V-I VI. J-' v.' ItliVliUiVlVK'VI - duurt 6 tot 8 weken. Het gewone voed-1 Composities van Daan Manneke rnt- sel bestaat, al naar het jaargetijde, uit £evoer('- eikels, beuke- en andere noten, dennen- en sparrenzaad, jonge loten, knoppen, bessen, paddestoelen en boomschors. Is Van de organist Daan Manneke zijn een dezer dagen enkele composities uit gevoerd. In Gouda speelde het strijk- ook niet afkerig van vogeleieren en jon- j orkest van Jeugd en Muziek o.l.v. Jan ge vogeltjes. De gemiddelde leeftijd be- van Dijk de „Kleine Ciaconne voor sna- draagt 5 tot 7 jaar. De winterslaap be- 'ren''. Op een beiaardfeest in Grimber- gint afhankelijk van het intreden van'gen (België) speelde de Goese stads- de winter en eindigt ook hiermee. Er beiaardier dhr. Willem Harthoorn Va- worden in zomer en najaar voorraad- naties op Heer Jezus heeft een hof- schuren aangelegd, waaruit het dan de ken" voor beieaard. Zaterdag zal in Sluiskil zijn „Psalm 47" voor koor, trompet, orgel en bek kens worden uitgevoerd. Raadsvergadering. Vrijdag 29 mei kwam de raad in open bare zitting bijeen. Dhr. Van Schaik was met kennisgeving afwezig. Ingekomen is het Koninklijk Besluit betrekking heb bende op het door de raad ingestelde beroep tegen de beslissing van G.S. in zake restitutie van 20.000,aan de Geref. Gemeente. De Kroon heeft het beroep van de gemeente ongegrond ver klaard. Verkocht werden de volgende woningwetwoningenStenge 5 aan E. Danker voor 8.722, Stenge 32 aan D. Mol voor 9.660,Margrietstraat 28 aan J. Duinkerke voor 9.813, Goedgekeurd werd de onderhandse aan- leeftijd. Het deelnemen aan de verschil- j besteding verbouwing ambtswoning con- lende afstanden, die de vierdaagse kent, cierge. Dhr. F. Waverijn zal de verbou- is echter gebonden aan leeftijd. Jongens wing uitvoeren voor 11.000,De. Fa. geboren in 1949 of 1950 lopen dit jaar Ridderhof glas- en schilderwerk voor een route van 30 km, evenals heren ge-' 2.537, J. v. d. Velde loodgieterswerk boren voor 1894. Heren die geboren zijn I voor 1.300,- J. Everse elektrische in- in 1915 tot en met 1945 lopen daaren-stallatie voor 600,Zonder opmer- tegen 55 km. Vooit militaire onderdelen king werd een kleine wijziging gebracht en groepen met bepakking gelden be- in de gemeenschappelijke regeling rei- honger kan stillen. In lange, strenge winters, waarop deze voorraden niet be rekend zijn, gaan er dan heel veel dood door de honger. Het verspreidingsge bied: geheel Europa en een deel van Noord-Amerika en Azië. Meer naar het zuiden is de pels donkerbruin. Vierdaagse. Welke afstand moet ik gelopen hebben om te kunnen deel nemen aan de vierdaagse? Wat is de minimum leeftijd die gesteld wordt? Er bestaan geen bepaalde voorwaar den over afstanden, die men gelopen moet hebben om aan de vierdaagse te kunnen deelnemen. Maar het is zonne klaar, dat men alleen aan deze tocht kan deelnemen, indien men tevoren goed heeft getraind. Er bestaan even min bepaalde voorwaarden inzake de Duinkerke, M. Daane, Gebr. van Stee, Th. Daane, Gebr. Koster en H. Zuydweg werd een strookje grond in huur ge geven, gelegen aan de Burenpolderweg. Aangezien deze grond gebruikt zal wor den voor opslag van zeeften, bakens en andere visserijmaterialen, vroeg dhr. Pekaar wel enig toezicht bij de opslag i.v.m. de entree naar camping en re creatieterrein. Goedgekeurd werd de wij ziging van het reglement op de oester putten, zodat het nu mogelijk zal zyn de buitenputten te gebruiken voor het verwateren van mossels. Dhrn. De Koeyer en Sinke waren over een en an der niet gerust. Ze zagen het als een degradatie van de tegenwoordige eige naars. Ze vreesden dat ze in andere handen zullen overgaan voor de schade regeling er is. Ook brachten zij de gang van zaken ter sprake met de oesterper celen. Straks komen de loodsen ook nog aan de beurt. Dhr. Pekaar deed enige mededelingen over de gang van zaken en zei dat het niet de bedoeling was tot onteigening over te gaan, of de eigen dommen in andere handen te spelen. Nadat de voorzitter verklaard had dat een en ander geen gevolgen heeft voor de schade-uitkering, kon de raad zich met de voorgestelde wijziging vereni gen. Besloten werd over te gaan tot onteigening van 2 percelen grond, toe behorende aan J. Sinke en J. Butijn. Deze grond heeft de gemeente nodig voor de verdere inrichting van het in dustrieterrein. Herhaaldelijk zijn pogin gen aangewend de grond te kopen voor 2,25 per ca. De eigenaren blijven op een prijs van 3,staan. Dhrn. v. d. Velde en Gebraad stelden naar aanlei ding hiervan nog enkele vragen over pachtvergoeding, schatting en minnelij- ké schikking. Dhr. Boone vroeg of er nog meer dergelijke gevallen te ver wachten zijn. Het blijkt inderdaad dat nog enkele kunnen volgen. De voorzit ter hoopt dat een en ander een waar schuwing zal zijn. Wat de te betalen prijs zal zijn, dat zal door de rechter worden uitgemaakt. Dhr. v. d. Velde in formeerde naar het havenplan. Dit heeft op 't ogenblik de volle aandacht in Den Haag. De mogelijkheid dit plan te re aliseren zit er nog steeds in. Dat her bouw toren een strop zal zijn voor de centrumgemeente na de herindeling is van later zorg. Uitvoering herindeling kan nog jaren duren. Dhr. Pekaar wees op de toestand van enkele opgebroken straten tijdens het pinksterweekend. Ne ringdoenden hadden hiervan schade on dervonden. Door wat ijzeren platen te leggen zou veel goedgemaakt zijn. Op een viertal vragen van dhr. Korstanje, betrekking hebbende op recreatie en tourisme kreeg hij de volgende antwoor den. Plaatsen van een lantaarn bij de camping is reeds besproken in B. en W. Aanbrengen van een trap tegen de Kijk- uitdijk ter hoogte van de camping zal van de zijde van het waterschap geen bezwaren ontmoeten. De grasmat wordt dan niet meer stukgelopen. Wel zal de trap de gemeente wat geld gaan kosten. De bouw van toiletten is ook reeds in B. en W. besproken, maar ligt niet zo eenvoudig. De grootste moeilijkheid geeft de afvoer. Wat betreft de aanwezigheid van vrachtwagens en gedeelten daarvan bij de entree naar camping en recre atiegebied zijn er maar twee mogelijk heden, of een verbod of een andere plaats aanwijzen. Dit punt is in heel de gemeente een probleem. Getracht zal worden met het aldaar gevestigde be drijf tot een oplossing te komen. Dhr. De Koeyer wijst op verkeersmoeilijkhe den iy de Langeville. Doordat voor de r.-k. kerk aan weerszijden van de straat auto's geparkeerd staan is het voorge komen dat de bus naar het station niet kon passeren. Dhr. Pekaar acht het tijd om maar eens te gaan onteigenen in de Langeville, het heeft nu lang ge noeg geduurd. Dhr. v. d. Velde zou het liefst maar direkt beginnen met oprui ming van de krotten. I.v.m. riolering en bestrating zegt de voorzitter binnen kort met voorstellen te zullen komen. WEMELDINGE Van 7—13 juni 1964 Woensdag 11 juni: Nieuwe Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 0.37 1.16 6.23 6.54 Maandag 1.36 2.07 7.17 7.45 Dinsdag 2.28 3.00 8.07 8.33 Woensdag 3.10 3.53 8.59 9.24 Donderdag 4.11 4.44 9.48 10.18 Vrijdag 5.03 5.31 10.38 11.12 Zaterdag 5.54 6.20 11.31 gangspunt van Kennedy was een hal-paalde uitzonderingen. Voor dames zijn nigingsdienst. Aan Chr. Everse, Joh. Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1964 | | pagina 1