STUURMAN gevraagd Huiver niet op de zebra Het toelaatbare overschreden PREDIKBEURTEN Ribbens - Hansweert L. GRIMM - Yerseke Zojuist ontvangen KORTE GOLFJES Toen men indertijd bepaalde, dat voet gangers voortaan op het zebrapad vrije doorgang zouden hebben, deed men dat met de bedoeling hen een redelijke be scherming bij hetf oversteken te garan deren. Het was beslist niet de bedoeling daarmee de zebrapaden te maken tot punten van verwarring in het verkeer. In de praktijk zien we echter verwar de situaties op en om zebra's veelvul dig ontstaan. Meestal is dat een gevolg van een onduidelijk gedrag van zowel voetgangers als bestuurders van voer tuigen. Soms zijn het de voetgangers, die hui verig om van hun voorrechten op de zebra gebruik te maken, lange tijd be sluiteloos aan de kant staan te wachten. Wanneer ze zich eindelijk op het zebra pad wagen, zijn ze dan maar al te vaak geneigd door een naderende auto of bromfiets in twijfel te geraken en te aarzelen. Het overige verkeer weet dan niet meer waar het aan toe is, en uit de verwarring die daarvan het gevolg De conversatie is kennelijk zo interessant, dat de man, die hier op de zebra staat, er niet mee kan ophouden. Hij laat het rijdende verkeer maar raden naar wat hij gaat doen: het gesprek abrupt afbreken en zijn tocht naar de overzijde van de straat voltooien, langzaam terugdrentelen of zonder meer blijven staan. Zijn onduidelijke houding sticht verwarring en brengt daardoor de veiligheid van het verkeer in gevaar is, kan gemakkelijk een ongeluk voort komen. Goed uitkijken voor het oversteken, en zodra de verkeerssituatie dat toelaat de zebra opstappen en op besliste wijze naar de overkant lopen, dat is de enige manier voor de voetganger om ondui delijkheid en onbegrip te voorkomen. Daarbij is het dan niet de bedoeling om onverwacht en zonder uit te kijken als een verrassing voor het overige verkeer op het zebrapad te verschijnen. Ook moet de voetganger zich bewust zijn, dat de zebrastrepen bij duisternis of een nat wegdek uitermate moeilijk door het rijdende verkeer zijn te zien. Houdt men met deze factoren geen rekening, dan is de kans groot dat de bestuurder van een naderend voertuig plotseling met een door „zebrastrepen beveiligde" over steker wordt geconfronteerd, en plot seling sterk moet remmen, met een on geluk als mogelijk gevolg. Voor het rijdende Verkeer, in het bij zonder voor de automobilsiten, geldt dat een beschermde voetgangers-over steekplaats nooit met een te hoge snel heid moet worden genaderd. Hard rijden de voertuigen kunnen bij de voetganger twijfel doen ontstaan, of hij al dan niet zijn tocht over de zebra veilig kan vol brengen. Het Verbond voor Veilig Verkeer ad viseert tenslotte de bestuurders van auto's, die voor een zebrapad, waar een voetganger aanstalten maakt over te steken, moet stoppen, geleidelijk en „pompend" met de remlichten snelheid te verminderen. Het achteropkomend verkeer wordt dan tijdig gewaarschuwd, en de kans op botsingen wordt sterk verminderd. de te verwachten economische ontwik keling in het midden- en kleinbedrijf. Ook de directeur van de Nederlandse Bank, Prof. S. Posthuma, zal in een rede aandacht wijden aan het bestaan de conjunctureel klimaat in ons land. Zijn toespraak zal tot onderwerp heb ben: Stromingen en tegenstromingen in de hedendaagse conjunctuur". Tenslotte zal nog Prof. Dr. W. J. van de Woestijne de gang van zaken in de middenstand aan een wetenschappelijke beschouwing onderwerpen. FISCUS OP EEN HOOGTEPUNT! In verband met de sterke loon- en salarisverhogingen, die aan het begin van 1964 zijn ingegaan, worden de ont vangsten van het rijk aan belastingen thans met meer dan gewone belangstel ling gevolgd. Gezien de stijging van loonbelasting over de eerste twee maan den, die ongeveer twintig procent be droeg, is de kwestie van de belasting verlaging weer zeer actueel geworden. Reeds zijn er politici, die hun conclu sies uit dit verloop hebben getrokken. Anderen beginnen met voorzichtige uit latingen. Wij geloven dat diegenen in Nederland het nu juist zijn, die van me ning zijn dat de heffing van de directe belastingen het niveau van het zedelijk aanvaardbare heeft overschreden. Vóór de jongste loonstijging kenden wij al het hoogste tarief in Europa, maar nu is de stroom wel buiten zijn oevers ge treden. Het is duidelijk dat minister Witte- veen een verlaging voorbereidt. Hij heeft enige direkte belastingen verhoogd en schreeuwt als een speenvarken over de gevaren van een tariefsverlaging op dit moment. Intussen grijpt hij een fors be drag aan motorrijtuigenbelasting mee (7 miljoen in 2 maanden), zodat hij al leen uit die bron over een jaar al 40 miljoen meer dan voorheen kan ver wachten. De schorsing van de vervroeg de afschrijving en de investeringsaftrek zal naar raming alleen over dit jaar al 100 miljoen in 's rijks kas doen vloeien. Meer dan de helft. De staatssecretaris van financiën heeft onlangs me'egedeeld dat in Ne derland 56% van de totale belasting- opbrengs uit direkte belastingen bestaat terwijl onze oosterburen uit die bron „slechts" 42 beuren, de Fransen 27% en de Italianen 30 Met het oog op de geschetste ontwikkeling is het aanvaardbaar maken van de bestaande druk politiek nog nauwelijks te ver kopen. Economisch achten wij deze vorm van druk veel te groot en uit financieel gezichtspunt gezien vloeien er nu veel te veel middelen naar het rijk. Hoe meer er ontvangen wordt, des te sterker wordt er bij de op te bouwen sociaal- economische gedragslijn met een gewel dige toevloed rekening gehouden. Naar onze mening is het mogelijk om op korte termijn een aantal incidentele correcties aan te brengen en op iets lan ger zicht (per 1 januari 1965?) een forse tariefsverlaging in te voeren. Die tariefsverlaging zal voor het rijk ten minste een aderlating van een miljard moeten omvatten. Zodra de lijn wordt gevolgd van het opheffen van de toe genomen progressie, die de loonsverho ging inhield, wordt er niets gewonnen. Het wordt de hoogste tijd dat de kro kodillentranen van oud-minister Zijl stra over te hoge tarieven en al die fraaie uitspraken van bewindslieden worden gehonoreerd. Zij allen vinden onze tarieven te hoog, maar doen er niets aan. Belofte maakt schuld. De incidentele, technische wijzigin gen, waarop wij doelden, zijn in enkele gevallen niet anders dan aanpassingen aan de gedaalde geldswaarde. Zo omvat de z.g. 5 regeling sinds 1949 de moeilijkheid om 5 van het inkomen als verwervingskosten af te trekken, als die kosten meer dan 100,bedra gen. Die vijf procent mag niet meer be dragen dan 600,Daar mag men na vijftien jaar gerust 1000,van ma ken. In het kader van de verhoging van maxima is men al jaren bezig het hoogst aftrekbare bedrag voor lijfrentepremies van 3600,,op te trekken naar 4500,Die herziening is reeds toe gezegd maar heeft blijkbaar moeite om ter wereld te komen. Dit zelfde geldt voor een fiscale maatregel, waarbij aan weduwen van zakenmensen in verhou ding tot bijvoorbeeld weduwen van amb tenaren ernstige schade wordt toege bracht. De laatsten kunnen pensioenen tot 15.000,of hoger toucheren en daar naast nog inkomsten uit particuliere verzekeringen genieten zonder dat de fiscus eenmaal de vinger heft. De eer sten mogen een lijfrente van 4.000,- per jaar uit verzekering en good will ontvangen. Over alles dat zij meer ontvangen wordt een kapitalisatie toe gepast en moet over het meerdere suc cessierecht worden betaald. Twee maten... Als er een conjuncturele maatregel moet worden genomen is de minister binnen enkele weken of maanden ge reed; Bij een ongelijke behandeling van belastingplichtigen moet er blijkbaar ten minste een jaar worden nagedacht. De minister weet dat er een aantal dub bele heffingen in ons belastingstelsel schuilt, die met name vele zelfstandi gen treffen. Er zou nu alle aanleiding zijn om daar eens het mes in te zetten. Het is nog nauwelijks een publiek ge heim dat er in kringen van de werk nemersbonden in Den Haag naar wordt gestreefd om de belastingheffing zo hoog mogelijk op te schroeven en deze gel den aan te wenden voor allerlei sociale wensen. Uit de vette belastingpot wil men met name de verhoging van de a.o.w. financieren. Daarnaast wacht de uitkering van kinderbijslag ook aan de eerste twee kinderen van zelfstandigen nog steeds op verwerkelijking en op fi nanciering. De arbeidsongeschiktheids verzekering doemt op in de verte even als een assurantie tegen zware genees kundige risico's. Voor al deze doelein den zal met graagte de staatskas wor den aangesproken. Nieuw tijdperk. Voor de economische ontwikkeling zweven wij al jaren tussen een toestand van volkomen planning en volledige vrijheid. Het ziet er naar uit dat wij in het sociale vlak de zelfde kant op gaan. Wanneer wij eenmaal besluiten om bepaalde delen van sociale uitkeringen uit de staatskas te vergoeden, ontbrandt onmiddellijk de strijd over de hoogte van die delen. Daarmee wordt een nieuw tijdperk in de inkomensverdeling inge luid, waarvan wij in het buitenland ook reeds tekenen ontwaren. Nog is dat punt niet bereikt, maar wij zweven er naar toe. Of wij daar spoedig in belanden hangt af van de standvastigheid van dit kabinet, dat zich aan het akkoord van Wassenaar heeft gebonden, maar in de uitvoering daarvan gehinderd wordt. Een rechtlij nig beleid achten wij altijd nog een der eerste beginselen van goed staatsman schap. (Nadruk verboden) Drs. M. Van 1421 mei 1964 YERSEKE. Geboren: Jacoba Cathari- na, dv. Abraham Adriaan Meijaard en Cornelia Maria Huijssen; Helena Mar- garetha Johanna, dv. Marinus Jacobus Steenhard en Margaretha Johanna He lena Tempelaars. Gehuwd: Gerrit Reijenga, 24 j. en Jo hanna Jacoba Kuijper, 24 j. te Kapelle. Van 13—20 mei 1964 WEMELDINGE. Geboren: Erik Corne- lis, zv. Gijbert Haasnoot en Sophia Ja coba de Schipper. Gehuwd: Marinus Adriaan Hoogeste- ger, 25 j. te Kapelle en Dingena Ver- hage, 23 j. Van 14—20 mei 1964 KRUININGEN. Geboren: Johan Cor nells, zv. Pieter Baas en Maria Forra Harthoorn. Huwelijksaangiften: Philippus van der Rijt, 25 j. te Kockengen en Cornelia Margrietha Augusteijn, 23 j. Gehuwd: Cornelis Schippers, 19 j. en Kornelia Elisabeth Marie Steutel, 17 j. Andries Rozinga, 22 j. en Adriana Maa tje Tazelaar, 23 j. te Goes; Willem Din- genis Duinkerke, 27 j. te Yerseke en Maria Elizabeth Aertssen, 19 j. W aarde Ned. Herv. Kerk 9.30 en 2.30 uur: Ds. G. E. Huizing. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Hansweert Ned. Herv. Kerk 9.30 uur: Ds. A. Sieders, Biezelinge. 2.30 uur: Dhr. Allewijn, Middelburg. Yerseke Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. H. R. J. Reijenga. Geref. Kerk 9.30 uur: Ds. J. E. Booy. 2.30 uur: Ds. H. Eikelboom, Heinkens- zand. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Ds. Blok van Dirks- land. V.m. openbare belijdenis, n.m. bed. H. Doop. Vrijdag 29 mei n.m. 7.30 uur: Ds. Kok van Leerdam. Vrij Evang. Gemeente 10 en 2.30 uur: Ds. D. de Jonge. Geref. Gem. in Nederland Langeville 29 10, 1.45 en 5.45 uur: Leesdienst. Woensdag 27 mei, 7.30 uur: Ds. Steen blok. R.K. Kerk, Langeville 37 j.o Eucharistieviering zondag 7.30 en 10 au. Lof om 2.30 uur. Leger des Heils Heiligingsdienst 10 uur. Zondagsschool 13.15 uur. Verlossingssamenkomst 18 uur. Leiding: Majoor P. E. Hokke. Luitenante E. H. de Haan. Wemeldinge Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. B. Zoodsma. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. A. J. L. Hoogkamer. Vrij Evang. Gem. 10 en 2.30 uur: Eerw. Heer C. A. van Duuren. Geref. Gem. 10 en 4.30 uur: Leesdienst. nt Kruiningen Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. J. de Groot, Apel doorn'. Geref. Kerk 10.30 u.: Ds. I. Groenenberg, Den Haag. 5 uur: Ds. B. Mintjes, Wolf aartsdijk. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Geref. Gem. (Stationsstraat 2) 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. R i 11 a n d - B a t h Ned. Herv. Kerk 10 uur: Ds. D. van Boven, Middelburg. 2.30 uur: Ds. G. Blok. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. D. Sloot. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Woensdag 27 mei, 7.30 uur: Stud. C. van der Poel, Rotterdam. Vrij Evang. Gem. Bath 10 en 2.30 uur: Evang. Faassen, Slie- drecht. Krabbend ij ke Ned. Herv. Kerk 9.30 en 2.30 uur: Ds. J. van Leeuwen. Geref. Kerk 9.30 en 2.30 uur: Ds. B. Fidder. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Kapelle Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. E. P. J. Jebbink. Geref. Kerk 10 uur: Ds. G. van Wilgenburg, Mid delburg. 2.30 uur: Ds. W. Kats, Goes. Biezelinge Ned. Herv. Kerk 10 u.: Wika W. Veenhoven, Middelburg. 2.30 uur: Ds. A. Sieders. Chr. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. J. van Dijken. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. voor motortankschip „Hansweert I" Telefoon (01130) 371 Op maandag 25 mei a.s. j hopen onze geliefde j ouders en grootouders f JOH. DE WEE en j J. M. DE WEE- DE LAAT j hun 25-jarige echtver- j eniging te herdenken. Dat zij nog lang ge- i spaard mogen blijven is j de wens van hun dank- j bare kinderen en klein- kind Yerseke, mei 1964 Receptie van 4.305.30 uur in 'De Haven'Dreef i te Yerseke Voor de vele bewijzen van deelneming tijdëns de ziek te en na het overlijden van onze geliefde man, vader, behuwd- en grootvader JAN GRIEP echtgen. van K. Everse betuigen wij onze welge meende dank. Inzonderheid Dr. Polderman en Dr. Ampt voor de geneeskundige be handeling Uit aller naam, K. GRIEP-EVERSE Yerseke, mei 1964 10 KORTING op de ver^ koop van gouden artikelen 15 KORTING op horlo ges mei inlevering Heden overleed, zacht en kalm, tot onze grote droefheid, na een korte doch ernstige ziekte in het ziekenhuis Oostwal te" Goes, onze geliefde man, vader, behuwd-, groot- en overgrootva der, de heer HENDRIK PAAUWE echtgen. van K. Moeliker in de ouderdom van 72 jaar Yerseke: K. PAAUWE- MOELIKER L. J. PAAUWE T. PAAUWE- HOLLEBRANDSE A. F. VAN SETERS- PAAUWE P. VAN SETERS Hansweert F. C. QUAKKELAAR- PAAUWE G. M. QUAKKELAAR Harlingen: H. PAAUWE G. PAAUWE-KEIJZER Yerseke: K. BAKKER-PAAUWE S. BAKKER Klein- en achterklein kinderen Yerseke, 15 mei 1964 Gr. van Zoelenstraat 1 De begrafenis heeft plaats gehad dinsdag 19 mei te Yerseke Te koop: D.K.W. 250 cc 1.g.st.z. b.j. 1957. Grindweg 2, Kruiningen. Wij betuigen onze welge meende dank voor de vele bewijzen van medeleven tij dens de ziekte en na het overlijden van onze gelief de moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder CORNELIA JUMELET geb. Kik wed. van St. W. Jnmelet Inzonderheid Dr. Polderman en Dr. Ampt voor de ge neeskundige behandeling en Zr. Noordhoek en Zr. Koop man 'voor de liefderijke ver pleging Uit aller naam, B. E. SANDEE- JUMELET Yerseke, mei 1964 Daar het ons niet mogelijk is om ieder die hun belang stelling en medeleven heb ben betoond bij het zo tra gisch ongeval van onze ge liefde man, vader, zoon, schoonzoon, broeder, zwa ger en oom, de heer JACOBUS CORNELIS BIERSTEKER echtgen. van J. Mieras willen wij langs deze weg onze welgemeende dank be tuigen Uit aller naam, J. BIERSTEKER- MIERAS RINUS, KO, PAUL Yerseke, mei 1964 Reeds vanaf 298,een schrijvende Victor telmachi ne. - Dealer: Fa. van der Peijl, Tel. 532, Yerseke. Voor uw blijk van belang stelling, ondervonden bij on ze 25-jarige echtvereniging, zeggen wij u hartelijk dank idq P. SCHOUWENAAR T. SCHOUWENAAR- BOLLE Kruiningen, mei 1964 Irenestraat 7 Weer zo'n spannend jongensboek in de Kameleon serie f 3,25 BOEKHANDEL van der Peyl Prachtige heren- en jon gens zwem- en badbroeken in nylon en helanca. Zeer sterk, prima pasvorm in de nieuwste ruit- en streep- dessins. U vindt ze in een grote collectie bij Textiel handel Snoep-van Willigen. Gratis spaarzegels! 15 regels 1,volgende regels 20 cent, 11 voor 10,bq vooruitbetaling Inzenden: uiterlqk tot woensdagmiddag 12 uur Korte Golfjes onder No. of adres Bureau van dit Blad 0,25 extra Kooman, Drogisterij, We meldinge. Het adres voor uw genees- en versterken de middelen. Van ouds be kend. Ook voor homopatie. Tel. 221. Cellofaan aan vellen, rol len en zakken. Diepvries- cellofaan. Plasticzakken v. gewone en diepvriesverpak king. - Papierhandel J. A. Weststrate, Middelburg, tel. 2453, Rouaanse Kaai 21. Wij ontvingen zojuist een grote zending luxueuze ny lon- en charmeuse nachtja ponnen, baby-dolls en dus ters. Heel apart en de prij zen vallen geweldig mee. Komt u eens kijken? Gra tis spaarzegels- Textiel handel Snoep-van Willigen. De laatste zomerinwisseling van landbouwvakantiebon- nen op maandag 25 mei tus sen 19 en 20 uur bij J. Duin kerke, Van Klinkenberg straat 19, Yerseke. Te buut: Ruime 6-pers. kampeerwagen, staande op camping „Anna Friso" bij Kamperland. Te bevragen bij: J. Koppejan, Naerebout- straat 2, Middelburg. Geldkistjes vanaf 11,40, met afgeronde hoeken en cylinderslot. Ook prima voor verenigingen. - Boekhandel van der Peyl. Gesloten: Dinsdagmiddag 26 mei, half 2, wegens winke liersvergadering. - A. Lu- teyn, Wemeldinge. Schrijf- en tekenbehoeften, kantoorbenodigdheden heb ben wq in een uitgebreide sortering voorradig. - Boek handel van der PeyL Goed tehuis gezocht voor vier kleine poesje met mooie kleuren. Te bevragen bij: J. A. Dijkema, School straat 25a, Kruiningen. Laat van uw beste foto's eens een vergroting maken. Fa. van der Peijl, Yerseke, verzorgt het vooi^i! Hang zo'n handig opklap baar lessenaartje naast uw telefoon, 'tls reuze gemak kelijk! 16,Boekhandel van der Peyl, Kruiningen. De tijd breekt weer aan voor een elektrische straal- kachel. Loop eens binnen, er is vast wel iets voor u bij. Installatiebedrijf Ever- se, Yerseke. Plastic gordijnstrips zijn decoratief met hun vrolijke frisse kleuren. Zeer geschikt als zonwering, maar vooral ook onmisbaar als insecten- verdrijvers. Muggen en vlie gen blijven buiten! Weer volop verkrijgbaar! Textiel handel Snoep-van Willigen. Gratis spaarzegels! Voor beter verzorgd stencil- werk: Copiëerinrichting Ko- le, Yerseke, Noordzandstr. 11, tel. 590. Voor direkt gevraagd meis je voor de bakkerij. - Ant. v. d. Maale, Wemeldinge Tel. 274. Klein-offsetwerk in onberis pelijke uitvoering levert: Klein-offsetdrukkerjj J. A. Weststrate, Rouaanse Kaai 21, Middelburg, tel. (01180) 2453. Wij zijn ruim gesorteerd in kamerverlichting en wand- armaturen. Kijk eerst eens even bij Installatiebedrijf Everse. Snoezige kleuter- en meis jes badpakken, zonnepakjes en bikini's. De nieuwste njo- dellen in vrolijke dessins en frisse kleuren. Gratis spaar zegels! Textielhandel Snoep- van Willigen. Basketbalschoenen 30-34 4,75; 35-41 5,50; 42-46 5,75. Voordelige prijzen. - C. Bustraan, Damstraat 91, Yerseke. Als u toch uw auto een paar uur niet gebruikt...... dan bouwen wij in die tijd een Philips „all transistor" autoradio in het dashbord. Bel ons even en maak een afspraak. U hebt al een I%i- lips „all transistor" auto radio voor 178,(exclu sief toebehoren) bij Van Oeveren, Yerseke, tel. 348. Afwerken van uw films verzorgen wij gaarne voor u. - Fa. van der Peijl, Yër- seke. Wasserij „De Zon". Yeor uw stoom- en wasgoederen Van Nimwegen-Heyboer, Dorpsstraat 53, Wemeldin ge, tel. 336. Gaat u over tot het kopen van een koelkast, kom dan eerst eens praten bij Instal latiebedrijf Everse. - Vele merken voorradig.

Scheldebode | 1964 | | pagina 3