NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND Rapport met veel onvoldoenden K^Dampo AlvWillegen Gzn A 3 vWillegen Gzn 29STE JAARGANG No. 50 22 MEI 1964 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 oveRöenkinq •f— 1jeUH rjnqen VOOR NEDERLANDS KABINET I brtiiklIL^ PiGmaderm f2.95 Land- en Tuinbouw De gezondheidszorg in Nederland wordt hoog gewaardeerd TSt rincferx «p; REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bi vooruitbetaling 1,40 per kwartaal Franco per post 2,80 per halfjaar ADMINISTRATIE Advertentiepris 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Want het verhogen komt niet uit het Oosten, noch uit het Westen, noch uit de woestin, maar God is Rechter, Hi ver nedert dezen, en verhoogt ge nen. Psalm 75 7 en 8 Er is altijd zoveel onrecht op de we reld. De onrechtvaardigen doen maar, de goddelozen gaan hun gang maar en er gebeurt niets, ze worden niet tegen gehouden. Telkens weer hoort men, dat er nu eindelik op aarde recht zal geschieden, door de een of andere wereldmacht of wereldorganisatie. Gods Woord geeft geen grond voor die hoop. integendeel, het waarschuwt ons om het recht niet van mensen of menselijke machten te verwachten. Recht komt er op aarde niet door eni ge wereldmacht, niet door enige uit het Oosten en ook niet door enige uit het Westen. Evenmin door de democratie als door het communisme. Ook niet door de U.N.O. Kijk daarnaar toch niet uit! God alléén is Rechter, Die recht vaardig richt, Die aan verdrukten waar achtig recht verschaft. Verwacht het alleen van Zijn komst ten gerichte. Eerst als Hij zal optreden, zal het naar recht toegaan. Dan zullen de verhou- GOUD ZILVER OPTIEK-UURWERKEN TEL:223 - KflPELLE Z B dingen worden omgekeerd, zullen de on rechtvaardigen vernederd en de ver drukten verhoogd worden. Eerder niet. Eerst dan, wanneer Jezus Christus ko men zal om te oordelen de levenden en de doden, komt voorgoed het lage en vértrapte boven en het hoge onder te liggen, wordt de achteruitgezette ver hoogd naar recht en wordt de verdruk ker vernederd naar recht. Buiten deze hemelse Rechter is er niemand, helemaal niemand, van wie men verwachten kan of op wie men re kenen moet, dat door hem recht zal worden gedaan op aarde. Alleen Gods wereldgericht straks zij uw hoop en uw troost als gij gedrukt wordt en hongert en dorst naar de ge rechtigheid. Het moge nu nog de dag der onrechtvaardigen zijn, Gods tijd komt. Dan grijpt God in. En dus: Beid Gods tijd. Wacht op de Heer. Zie met opgerichten hoofde, dat is in gespannen verwachting uit naar uw Heiland tot een Rechter. (Uit een Dagboek) Het jaai*verslag van de Nederlandse Bank is een bijna even belangrijk finan- cieel-economische ontboezeming als de beschouwingen inzake de miljoenen nota. De president-directeur, Dr. Hol- trop, geeft een onafhankelijke visie op de toestand van 's lands economie en haar toekomst. Het is tekenend, dat hij dit kabinet ongezouten het maken van drie kardinale fouten aanwrijft. Loonsom verdubbeld. Hij begint met de toegestane loonron- de, die ons land op een Europees loon niveau moest brengen. Glashelder stelt de heer Holtrop zich achter Dr. Zijlstra, die reeds eerder heeft verklaard dat er geen Europees loonniveau bestaat. Van 1954 tot 1963 is de nominale loonsom in ons land verdubbeld. Het werkelijke loon steeg in Nederland per werknemer met 15 het werkelijk nationaal inkomen met 5 Er was dus einde 1963 geen behoefte aan een loonronde, zoals die nu is geëffectueerd. Vasthoudend aan onze eigen planning zou de toegestane verhoging niet meer dan de helft van de zich thans ont plooiende hebben mogen bedragen. Noch de werknemersbonden, noch de Stichting van de Arbeid, maar bovenal de rege ring had niet mogen wijken voor de druk van de conjuncturele situatie in de ons omringende landen. De regerings- fout moet mede worden geweten aan de onervarenheid van onze ministers in het lunapark van de loonbedrijvigheid. Tweede fout. Intussen heeft dit kabinet een twee de fout begaan in het toestaan van compensatie voor de huurverhoging. De ze mag volgens Dr. Holtrop de 1 niet overschrijden maar in zijn betoog laat hij uitkomen dat de huurquote, dat is het aan huur bestede percentage van het inkomen, in ons land dalende is. Terwijl de huizennood nog een cata strofaal karakter draagt en alom wordt aangedrongen op een nationale inspan ning voor opvoering van de bouwaktivi- teit, gaat ons volk procentueel nog min der van zijn inkomen aan huur beste den dan voorheen. En dat in een tijd van stijgende welvaart. Het benauwende van het gehele hui zen- en hurenprobleem is dit, dat wij allen weten door ondoeltreffende maat regelen de oplossing van de nood te sa boteren, maar dat wij weigeren de kon- sekwenties te aanvaarden van hogere lasten op dit terrein, totdat wij door een verplaatsing of verhuizing in de hoek van de nieuwbouw worden gedrukt met de daaraan verbonden hoge lasten. Om deze reden is het bedwingen van deze kwaal nog steeds geen nationale zaak geworden. Geen belastingverlaging De president van de Nederlandse Bank verheft zijn stem tegen de aangekon digde verhoging van de A.O.W. uit de algemene middelen per 1 januari 1965. Andere wenselijkheden van het. rege ringsprogramma komen in de knel en een financiering met volledige premie verhoging acht deze econoom eveneens onverantwoord. De belastingverlaging zal eveneens moeten worden uitgesteld, zo denkt Dr. Holtrop hardop. Met het noemen van een datum van 1 januari 1965 voor de hogere A.O.W.-uitkering tot een hoogte van de minimale kosten van levensonderhoud heeft minister Veldkamp dus zijn mond voorbij gepraat. De hoop van alle deskundigen is er op gevestigd dat de gevolgen van de loonexplosie voor onze economie ten minste zullen uitblijven tot laat in het jaar. Er wordt gevreesd voor een te ruggang in economische aktiviteit, die zich zal openbaren in afnemende export, geringere investeringen en mogelijk in een overschot aan werkgelegenheid. Kostenverlaging. Wij zouden allen bezig moeten zijn ons op deze toestand enigszins voor te be reiden. Het is echter nog niet mogelijk een pessimistische toekomstverwachting te verkopen. Voorshands nemen immers wel de winstmogelijkheden af, maar stellig niet de aktiviteit. Wel is er spra ke van een afnemend concurrentiever mogen t.o.v. het buitenland en dit kan op langer zicht onze export fnuiken, maar veel hangt nog af van twee fac toren. u en bescherming Ten eerste zullen de ondernemers zich in alle bochten wringen om hun kosten te drukken. Daarvoor zijn diepte-inves teringen nodig omdat waar mogelijk de mens door de machine moet worden ver vangen. Dit geeft echter op zich zelf een toeneming van de werkgelegenheid te zien. Slaagt men er in het kosten niveau te drukken, dan wordt daarmee het exportprogramma gered. De ondernemers, die in de afgelopen jaren hun conjunctuurwinsten hebben aangewend voor rationaliastie, zijn nu goed af en zij zullen tonen dat zij niet „uitgeprijsd" worden. Met deze laatste conclusie wordt dan de werkgelegenheid behouden. Minder export. Voor dat deel van de industrie dat zijn winstmogelijkheden ziet verminde ren of wegslinken, zal een beperking van aktiviteit en investering volgen, die arbeidskrachten vrij maakt en de export aantast. Ziende naar de steeds maar stijgende consumptie moet dit de invoer ten goede en de betalingsbalans ten kwade komen. Een op langer zicht toe nemend tekort op de betalingsbalans zal ons ook dwingen de omvang der inves teringen sterk af te remmen. Zeer belangrijk is echter de ontwik keling in het buitenland. Wanneer de overige E.E.G.-landen er op korte ter mijn in slagen een sterk anti-inflatie programma te verwezenlijken, dan blij ven wij achter met ons kostenniveau. Dat lijkt er nog niet op, want het aan trekken van de inflatie-rem is een tijd rovend proces. Breidt zich de inflatie in Europa voor lopig nog uit, dan is het mogelijk dat onze nationale loon-misstap door ande ren wordt ingehaald. In dat geval zal ons nationaal veel economische pijn wor den bespaard, maar niet internationaal, omdat een zodanige ontwikkeling ons kan meeslepen naar een peilloze chaos. In het najaar zullen wij zien hoe hoog de rekening van 1963 uitvalt. Mo ge Dr. Holtrop nog eens in zijn verslag schrijven dat de verwachte recessie door een reeks van factoren is uitgebleven. Dat is al eens eerder gebeurd. Zijn bank- verslag is voor de regering een rapport met veel onvoldoenden. (Nadruk verboden) Drs. M. IETS GEHEEL NIEUWS VOOR HET GAZON: DE PESCO 18-15 SPUITBUS Onkruidbestrijding in gazons is een dringende noodzaak, willen deze niet door klaver e.a. overwoekerd worden. Er zijn vele z.g. groeistoffen die aan vankelijk vooral in de landbouw in gra nen werden toegepast. Enkele worden ook bij de bestrijding van onkruiden in gazons en sportvelden toegepast. Er deden zich echter verschillende problemen voor, n.l. dat deze groeistof fen niet alle onkruiden bestreden. Op een grasmat vooral kan dit tot onplezie rige ervaringen leiden, zoals b.v. door dikwijls overwegend optreden van ma deliefjes, klaver, ereprijs, hoornbloemen enz. Hierin is nu verandering gekomen. Men heeft een bestrijdingsmiddel ge vonden waarmede praktisch een vol ledige onkruidbestrijding in gazons mo gelijk is. Toepassing door middel van een gie ter of rugspuit is bij velen reeds be kend. Het allernieuwste is dit jaar ech ter de Pesco 18-15 spuitbus. Het gemak dient hier weer de mens. Met één druk van de duim kan men nu het onkruid in het grasveld opruimen. Telkens wan neer er een onkruidplant de kop op steekt, even de spuitbus en men blijft de baas. Iedereen heeft tegenwoordig als het maar enigszins kan een gazon en het gehele jaar door kijkt men ernaar. Jammer dat zovele gazons vol onkruid staan en niet op de juiste wijze worden verzorgd, dikwijls als gevolg van het inspannende werk en het gebrek aan tijd. Thans is met met één druk op de knop van zijn onkruid af. Het grote voordeel van dit systeem is, dat men de bus direkt bij de hand heeft en op elk moment kan worden toegepast, boven dien veilig, werkt snel en gericht, geen gieten, geen water en vooral geen vui le handen. Nog onlangs bij de Wereldgezond- heidsdag bleek op welk een hoog peil de gezondheidszorg in ons land staat. Door de internationale organisa tie in Genève werd Nederland aan de rest van de wereld als voorbeeld gesteld voor zijn aandeel in de bestrijding van de tuberculose. Van alle landen heeft ons land het laagste t.b.c.-sterftecijfer. Dat is een prachtig compliment. Dat de zorg voor de volksgezondheid in ons land zulk een hoog peil heeft kunnen bereiken is naast de nimmer af latende arbeid van de medici, vooral mede te danken aan de uitstekende sa menwerking tussen overheid en parti culiere organisaties. Tot de belangrijk ste van deze organisaties behoren stel lig de Kruisverenigingen. Er zijn er drie in Nederland: Het Groene Kruis (alge meen), dat in de provincie Noord-Hol land het Witte Kruis draagt; het Wit- Gele Kruis (rooms-katholiek) en het Oranje-Groene Kruis (protestants-chris telijk). Van deze drie heeft het (algemene) Groene Kruis verreweg de meeste leden. De helft van de bevolking is erbij aan gesloten. In de drie noordelijke provin cies is zelfs nagenoeg de gehele bevol king lid van het Groene Kruis (Gronin gen circa 97 in Friesland en Drente elk bijna 90 Het Witte Kruis (Noord-Holland) da teert al van 1875; het Groene Kruis werd in 1900 opgericht. Aanvankelijk bedoeld ter bestrijding van epidemische ziekten en tot hulpbetoon tijdens epi demieën, richtte het werk van het Groe ne Kruis zich later in de eerste plaats op de verpleging aan huis en op het voorkómen van ziekten. De Kruis-organisatie ziet de huiselijke ziekenverpleging, de bestrijding van volksziekten, de verbetering van hygi ënische omstandigheden als een ge meenschapstaak. Een zaak, die allen aangaat. Deze gedachte komt ook tot uiting in het devies van het Groene Kruis „Door allen voor allen". Het ge tuigt van een bereidheid tot helpen, een, gelukkig, veel voorkomende menselijke eigenschap. Het Groene Kruis maakte het voorkómen van ziekte en het hel pen tot een vak en het bouwde in ver band daarmee een in alle hoeken en ga ten van het land doordringende organi satie op. Het bijzondere van dit particuliere initiatief is, dat het overal is afgestemd op de plaatselijke behoeften en noden. Elk van de plaatselijke Groene Kruis verenigingen heeft het zelf voor het zeg gen en elke vereniging draagt een eigen verantwoordelijkheid. Het is dit systeem dat er toe bijdraagt de zelfwerkzaam heid levendig te houden en daardoor zulke goede resultaten te bereiken. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Wü willen u met onze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED Kanarie. Heb ik een vergunning nodig om kanaries uit Engeland mee te brengen De invoer van kanaries is op het mo ment vrij, er is dus geen speciale ver gunning voor nodig. Alleen moeten de gebruikelijke douaneformulieren vervuld worden. De papieren daartoe kunt u krijgen bij de rijksbelastingen, afdeling invoer en accijnzen. Worth. Wat is de betekenis van het woord Worth? Worth is een Engels woord. Als zelf standig naamwoord betekent het: waar de; als bijvoeglijk naamwoord of bij woord: waard. Hangbegonia». Mijn rose hangbego- nia heeft op de overigens mooi glim mende bladeren kleine verdorde vlekjes. Net of het begint met een bijna on zichtbaar wit stipje. Wat is de oorzaak en kan ik het verhelpen? Uit uw beschrijving maken we op, dat de dader de meeldauw is Oidium begoniae, waarvan de meeste begonia's last hebben, vooral als de groei wat erg weelderig is, de planten te nat gehou den worden en zo nu en dan gesproeid. Bovengrond en gewas droog houden, niet te zwaar mesten. Niet-bloeiende planten bestuiven met zwavel, dus b.v. als de plant sterk teruggesneden is. Bloeiende planten lijden er teveel van. U zult het dus meer kunnen voorkomen dan genezen. Blijven de vlekjes door schijnend als vetvlekjes, dan hebben we te doen met een bacterieziekte, waar tegen tot nu toe nog geen bestrijding bekend is. Door de grote besmettelijk heid aangetaste planten opruimen en verbranden. Rotan. We hebben een rotan zitje, dat we opnieuw willen vernissen. Kun ne we volstaan met afborstelen met heet sodawater en nadrogen en daarna ver nissen? Is er voor rotan een speciaal soort vernis? Een speciaal soort vernis voor rotan is er niet. U kunt gewoon te werk gaan zoals u zelf reeds schrijft, dus afborste len met sodawater, drogen, daarna ver nissen. Verf. Bestaat er speciael gifvrije verf voor het lakken van een kinder- ledikantje? Dit met het oog op het sab belen dat de kinderen vaak doen aan de randen van het bedje. De meeste verfsoorten bevatten géén vergiftige bestanddelen. Dit houdt in, dat er geen aparte verfsoorten bestaan, die gebruikt worden voor ledikantjes, waarin (likkende) kinderen liggen. Er is nog nooit een kind gestorven door likken aan een ledikant je en u kunt dus rustig uw ledikant je laten verven met die verfsoort die u mooi vindt. Andere overwegingen behoeft u niet te laten gelden. Internationaal rybewys. Voor wel ke landen is een internationaal rijbewijs vereist? Een internationaal rijbewijs hebt u overal nodig, behalve in de E.E.G.-lan den. Huurt u echter een auto, dan kun nen we u aanbevelen een internationaal rijbewijs aan te vragen, ongeacht naar welk land u koers wilt zetten. Dit rij bewijs kunt u aanvragen bij de A.N.W.B. Tricot nylon. Hoe krijg ik een goor geworden nylon blouse weer helder wit? Hiervoor is bij de drogist verkrijgbaar een speciaal nylonbleekmiddel. Volgt u de bijgevoegde gebruiksaanwijzing nauw keurig op, dan zal de blouse wel weer helder wit worden. Linnenkast. Langs een antieke lin nenkast is een straal water gelopen en er door gedrongen. Met was kan ik de streep niet wegkrijgen. Wat te doen? Er zijn ons verschillende middeltjes bekend om watervlekken uit hout te verwijderen en wel: langdurig polijsten met een verwarmde kurk; wrijven met een paar druppels lisol op een doek; in wrijven met een mengsel van 1 deel naaimachineolie en 1 deel brandspiritus op een doekje en met was nabehande- len. Het gaat echter niet in één keer, dus u zult de uitgekozen behandeling nog eens moeten herhalen. Velpon. Hoe krijg ik een velpon- vlek uit mijn kamgaren kostuum? Velponvlekken kunt u verwijderen door betten met aceton en daarna uit spoelen met lauwwarm water. Plant. Kunt u mij inlichten over de naam en de behandeling van het plant je, waarvan ik u bijgaand enkele blaad jes zend? De toegezonden plant behoort tot de cactussen en wel tot de z.g. bladcactus of lidcactus Zygocactus hybr. met ve le soorten en kleuren. Gedurende de zo mer en tijdens de bloei veel water en af en toe een zwakke bemesting. Eind augustus-begin september niet meer bij mesten en geleidelijk minder gieten. Houden van warmte, maar verdragen geen felle zon. In november verschijnen de bloemknoppen en dan geleidelijk meer gieten. Dan de plant niet meer ver plaatsen of verdraaien om afvallen van de knopen te voorkomen. Dan gelijkma tige temperatuur van 1720 graden C. Na de bloei een rustperiode tot maart april. GOUD-ZILVER OPTIEK UURWERKEN TEL.-223 - KflPELLE Z B WEMELDINGE Van 24—30 mei 1964 Dinsdag 26 mei: Volle Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 2.30 2.55 8.07 8.30 Maandag 3.08 3.32 8.48 9.03 Dinsdag 3.43 4.09 9.25 9.39 Woensdag 4.18 4.46 9.59 10.14 Donderdag 4.53 5.18 10.32 10.50 Vrijdag 5.26 5.49 11.05 11.25 Zaterdag 5.59 6.21 11.38 11.57

Scheldebode | 1964 | | pagina 1