(BA/ftSjNS I De sterren liegen niet WIE SPAART DOET DE GROOTSTE VANGST WAARDE KAPELLE-BIEZELINGE De speciaalzaak voor Uw BRIL WEMELDINGE KRUININGEN HANSWEERT RILLAND-BATH Gewoon maar beginnen te sparen, Groot succes. Want uw spaargeld is goed voor alles. Ga naar de spaar bank waar men u óók gaarne van dienst is met andere bankzaken, zoals rekening-courant, deviezen voor uw reizen, kredieten, hypotheken en bemiddeling in effec tenzaken. Meer dan 1000 banken en bijkantoren. De spaarbanken met volledige bankservice. gestelde „opruiming" van gemeenten, waarmede geen problemen zullen ver dwijnen, maar waardoor deze zullen ge schapen worden. Als college van B. en W. zo besluit de voorzitter, achten wij dit plan onaanvaardbaar. Wat onze ge meente betreft, zien wij beslist geen enkel voordeel. AANGESLOTEN BIJ DE COÖPERATIEVE CENTRALE RAIFFEISEN-BANK TE UTRECHT hand gestelde ontwerp ener gemeen schappelijk regeling met de gemeente Woensdrecht tot het tot stand brengen en het exploiteren van een haven- en in dustriegebied in de gemeenten Rilland- Bath en Woensdrecht ter weerszijden van het kanaal tussen de Oosterschel- de en het grondgebied van België (de ScheldeRijnverbinding)Spreker ver duidelijkt het streven van de beide bij dit plan betrokken gemeenten aan de hand van een bij genoemd ontwerp ge voegde toelichting. Dhr. Walraven is aangenaam verrast door dit initiatief. Er zijn bij hem vele vragen gerezen, maar hij zal zich in dit opzicht beperken omdat deze hele zaak nog teveel in een beginstadium verkeert. Wel meent hij te moeten stellen, dat het bij verwezen lijking van dit plan noodzakelijk is, dat er een aftakking naar de Westerschel- de komt. Dhr. Rijk bestrijdt deze ziens wijze. Hij is van mening, dat met het graven van insteekhavens kan worden volstaan). De voorzitter gewaagt van een „eerste schuchtere poging" om in de plaats van het z.g. Kreekrakplan, dat wel terziele genoemd mag worden, iets anders te creëren. Wij zullen, aldus de voorzitter, eveneens contact zoeken met de commissie uit de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, welke is be last met de behandeling van het ak koord inzake de ScheldeRijnverbin ding. Dhr. Frangoys acht het van groot belang, dat deze zaak aanhanging ge maakt wordt in een stadium, waarin de ratificatie van het verdrag wordt voor bereid. Zonder hoofdelijke stemming wordt de voorgelegde gemeenschappe lijke regeling vervolgens vastgesteld. Tot lid van de adviescommissie woon- ruimtewet werden herkozen mevr. N. G. Kamps-Visser en dhrn. R. Rijk J. v. d. Boomgaard en J. Walraven, terwijl in de vakature Brandenburg is benoemd dhr. Krijnsen. Overeenkomstig het voor stel van B. en W. wordt het bedrag van het aan de Geref. Gemeenteschool toekomende voorschot op de vergoeding als bedoeld in art. lOlbis der l.o.-wet 1920, vastgesteld op 1250,De voor zitter brengt thans ter sprake het van Ged. Staten ontvangen plan tot herin deling van de gemeenen op Zuid-Beve land. Spreker zegt dat dit plan niet als een volkomen verrassing kwam. Hij wijst er op dat hij in zijn nieuwjaars toespraak tot de raad al gewag heeft gemaakt van plannen in deze richting. Ik had, aldus spreker, echter nooit ge dacht, dat men zover zou gaan, dat een gemeente als Rilland-Bath haar zelf standigheid dreigt te verliezen. Spreker meent in de gemeente reeds een gezon de tegenzin bespeurd te hebben tegen het thans voorgelegde plan. Er hebben mij, aldus de voorzitter, zelfs mensen benaderd met de suggestie om een de putatie af te vaardigen naar de Com missaris der Koningin, teneinde te plei ten voor het behoud van de gemeente lijke zelfstandigheid van Rilland-Bath. De leefbaarheid in onze gemeente en haar verzorgingspeil zijn beslist goed te noemen en al is Rilland-Bath niet groot naar inwonertal gemeten, de 7000 grens die het herindelingsplan meent te moe ten stellen is beslist geen waarborg voor een grotere bestuurskracht. Ik ver wacht van het samenvoegingsplan Krab- bendijke-Waarde-Rilland-Bath eerder het tegendeel. Elk dorp heeft tenslotte zijn eigen leefbaarheid en zijn eigen ver zorgingspeil. Ik zie niet in, aldus de voorzitter, dat dit door samenvoeging groter wordt. Ged. Staten concluderen, zo vervolgt de voorzitter, dat het toe nemend aantal gemeenschappelijke rege lingen in feite een brevet van onvermo gen vormen voor de gemeenten. Ik stel, dat zelfs een gemeente als Goes niet zonder deze gemeenschappelijke rege lingen kan. Wat te denken bijvoorbeeld van een schoolartsendienst, een vlees keuringsdienst, een centrale werkplaats voor mindervaliden etc. De gemeen schappelijke regelingen verdwijnen door de samenvoeging niet en daarom kun nen we ook dit argument van Ged. Sta ten niet accepteren. Al met al moet ik concluderen, aldus de voorzitter, dat het plan van Ged. Staten ontoereikend en onvolledig is. Een plan tot samen voeging van alle gemeenten op Zuid- Beveland zou, hoewel ik dit niet zou willen verdedigen, tenminste nog reëel zijn, althans beter dan de thans voor Voetbal. Zaterdag speelde Rillandia III tegen Spui II. De Rillanders verloren de wed strijd. Uitslag 53. Rillandia B I dat zaterdag tegen Waarde B I speelde en won met 121, is hiermede kampioen geworden van deze afdeling. Oranjefeest. Dank zij het tamelijk goede weer is het in Waarde een gezellige dag ge worden ter gelegenheid van de verjaar dag van onze vorstin. Vele vlaggen wapperden vrolijk in de wind. Voor de kinderen werd in de morgenuren een film vertoond. Om 1 uur trok „Voor uit" door het dorp met een pittige mars, gevolgd door de schooljeugd. Vanaf het bordes van het gemeentehuis hield bur gemeester De Kam een korte toespraak. Na afloop werd een voetbalwedstrijd ge speeld Veteranen-Brandweer. De brand weermannen bleken op het groene veld hun mannetje te staan en wonnen met 31. Die ene punt gaven ze zichzelf cadeau. Vervolgens werden op de Dorps straat volksspelen gehouden: hindernis rijden en ringsteken op brommers en gewone fietsen. Door „Vooruit" werd nog een concert verzorgd op de tent. De avond werd verder gevuld in café Koeman met het opvoeren van een to neelspel door de toneelgroep „Heer Hen drik" uit 's-Heer Hendrikskinderen, ge titeld „Daar moet je een vrouw voor zijn". Zij oogstten met dit spel een groot succes. Een gezellig samenzijn sloot de ze geslaagde feestdag. Wedvlucht. De postduivenhoudersvereniging Oost, West, Thuis Best te Kapelle nam met 71 duiven deel aan een wedvlucht van uit Arras, afstand 157 km. De uitslag is: 1 Jac. Schrier; 2, 4, 5, 8 en 10 Van Driel en Heijstek; 3, 6, 7 P. I. Butler; 9 P. Glas. Auto's botsten. Op de Vlakebrug kwamen zondag avond omstreeks 7 uur twee Belgische personenauto's met elkaar in botsing. De wagen, bestuurd door G. H. uit Boek hout moest stoppen voor het stoplicht dat geplaatst is vanwege werkzaamhe den aan de brug. De bestuurder van de achterop komende auto, dhr. M. G. B. uit Ruischbroek, kon niet tijdig meer stoppen en botste op zijn voorganger. De auto van B. werd vrij ernstig, die van H. licht beschadigd. P.C.C.-kaartleesrit. Zaterdagavond werd met start en fi nish vanuit restaurant „De Caisson" te Biezelinge de tweede en voorlaatste P.C.C.-kaartleesrit gehouden. De uitsla gen zijn: Autoklasse: 1. M. J. Groenleer, Ka pelle, 4 strafpunten; 2. M. C. Duijnhou- wer, Kapelle, 5 strfpnt.; 3. H. C. van Sabben, Goes, 5 strfpnt.; 4. C. Sinke, YERSEKE Bejaarden naar demonstratie. Zaterdag 9 mei gaat één der 19 auto bussen van Yerseke met 33 bejaarden naar Utrecht voor het bijwonen van een landelijke demonstratie der samenwer kende organisaties van bejaarden in Nederland. Naar wij vernemen zullen alleen uit Zeeland ruim 800 personen deelnemen en wordt verwacht dat 15 20.000 personen daar zullen zijn om minister Veldkamp te overtuigen, dat de verhoging van A.O.W. en W.W. noodzakelijk is. Rijkspostspaarbank. Bij het kantoor Yerseke werd in de maand april ingelegd 23.889,15 en terugbetaald 35.499,20. Voorjaarsvergadering. In „De Prins van Oranje" te Goes vond dinsdag 5 mei de Provinciale Voor jaarsvergadering plaats van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen in Zee land. Nadat in de morgenuren de agen da was afgewerkt, vond na de pauze een grote modeshow plaats van dames kleding, vervaardigd door 81 leden, die zich hadden opgegeven voor de lande lijke naaiwedstrijd. Uit Yerseke namen tien dames aan de wedstrijd deel en groot was de vreugde, toen na de show de punten werden toegekend en Yerseke helemaal niet slecht uit de bus kwam. Eén lid uit Yerseke werd met nog drie andere dames uitgekozen voor de alge mene vergadering in Tivoli te Utrecht op donderdag 21 mei. Met veel genoe gen zal aan deze dag en wat eraan voorafging worden teruggedacht. Loop der bevolking over april. Ingekomen personen: K. J. Rottier en gezin v. Rotterdam n. Vijverstr. 1; Th. van Huizen en gezin v. St. Philipsland n. Kerkhoekstr. 2; B. Sinke v. Utrecht n. Burg. Sinkelaan 19; J. J. van Dam me v. Goes n. Molenlaan 6. Vertrokken personen: G. Stobbelaar en gezin v. Kerkhoekstr. 65 n. Goes, Breitnerstr. 53; J. A. J. van der Ha ve v. Margrietstr. 16 n. Rotterdam a/b Hr. Ms. „Karei Doorman"; J. Murre v. Steeweg 26 n. Amsterdam, Koninginne weg 30; C. Weststrate-van Steveninck v. Olzendopelder 2 n. Waarde, Hoofd- str. 76; M. van de Merbel v. Langeville 19 n. Krimpen a/d IJssel, Polderdijk 19; A. Theenaart-de Poorter v. Damstr. 23 n. Kruiningen, Hansweert, Nieuwstr. 10; B. J. M. van der Meij v. Wijngaardstr. 2 n. Beverwijk, H. Mandeweg 11a; J. C. Pekaar v. Emmastr. 9 n. Krabbendijke, Dorpsstr. 47; J. J. van Stee v. Dam 4 n. Amsterdam, Koninginneweg 30-32; M. H. Qüakkelaar en gezin v. Gr. van Zoelenstr. 1 n. Goes, Stalstr. 15; J. F. Daane-Paauwe v. Dominicusstr. 18 n. Goes, Kloetingseweg 49; J. J. Pekaar en gezin v. Schipperstr. 15 n. Wemeldinge, Nieuwendijk 29; W. R. Bogaards v. Dr. van Rooyenstr. 1 n. Nijmegen, Hengst- dalseweg 142. Verhuizingen binnen de gemeente: P. Vader en gezin v. Schotte 17 n. Stee- weg 26; A. P. Bazen en gezin v. Nieu- wekerkstr. 32 n. Schipperstr. 15; H. Lindenberg v. Kerkhoekstr. 15 n. Ten Houtenstr. 17. Gevonden voorwerpen. Gevonden een thermosfles en een le deren bromfietshandschoen. Terug te bekomen ter gemeentesecretarie. Ontspanningsmiddag bejaarden. Gaarne vestigen wij de aandacht van onze bejaarden op de in dit nummer voorkomende advertentie, waarin een ontspanningsmiddag voor bejaarden wordt aangekondigd. Gaarne wekken we hen op, deze middag te bezoeken, immersallen welkom! Gevonden voorwerpen. Gevonden een portemonnaie. Inlich tingen ter gemeentesecretarie. Rijkspostspaarbank. Bij het kantoor Kruiningen is in de maand april ingelegd 14.365,66 en te rugbetaald 18.267,74. door B. J. TEN WESEPE 29) Jodocus keek haar verongelijkt aan. „Dus u gelooft dat?" „Wat ik geloof, hoef ik je niet te ver tellen. Het gaat er maar om, wat er van waar is, wat de mensen zeggen". „Niets, maar dan ook totaal niets", antwoordde de zoon gekwetst. „Hoe ter wereld men aan die onzin komt, is mij een raadsel". Moeder Groen was desondanks niet tevreden. „Vertel op, wat is er gebeurd in Am sterdam?" Hij viel op een stoel en keek zgn moeder verslagen aan. „Dat heb ik toch zeker verteld?" „Je hebt alleen maar gezegd, dat men je in Den Haag uit de trein heeft ge De postduiven. Met 167 duiven werd door de P.V. De Vrijheidsduif alhier deelgenomen aan een wedvlucht vanuit Arras, afstand 156 km. De prijzen werden als volgt be haald: 1 en 2 W. van Velzen; 3, 7, 8 en 13 J. Stroosnijder; 4, 12 en 25 Joh. Meijer; 5 en 27 H. Poley; 6, 15, 16, 22 en 28 Steenpoorte-Buijze; 9 en 34 J. Voois; 10 en 26 J. Oele Jzn.; 11 G. de Bruine; 14 K. Tjarks; 17 P. Kakebee- ke; 18 en 36 P. Willeboer; 19, 24 en 30 J. van Iwaarden; 20 A. Koole; 21 en 29 A. Boone; 23, 35 en 42 J. Krombeen; 31 en 37 J. Wisse; 32 Schrier-Neve; 33 en 40 J. Waverijn; 38 A. Stroosnijder; 39 H. van Koeveringe; 41 M. Poley. Spaarbank. Bij de spaarbank van de Coöp. Raif- feisenbank „Kruiningen" werd in de maand april 1964 ingelegd 166.623,10, uitbetaald 279.726,51, meer uitbetaald 113.103,41. Het saldo per ultimo april bedroeg 10.538.815,34. Er werden in dezelfde periode 17 nieuwe boekjes uit gereikt. Scheepvaartbeweging. In de maand april passeerden er het kanaal door Zuid-Beveland 7.703 sche pen van 4.409.013 ton. Hiervan waren 5.132 schepen van 3.067.591 ton geladen en 2.571 schepen van 1.341.422 ton wa ren ledig. De geladen schepen bestonden uit 4.760 motorschepen van 2.550.833 ton, 361 sleepschepen van 510.703 ton en 11 coasters van 6.055 ton. De ledige schepen bestonden uit: 1.877 motorsche pen van 1.130.008 ton, 144 sleepschepen van 191.984 ton en 24 coasters van 9.309 ton. Tot de rijnvaart behoorden: 938 geladen motorschepen van 598.060 ton, 158 geladen sleepschepen van 211.157 ton, tevens 153 ledige motor schepen van 148.885 ton en 20 ledige sleepschepen van 31.691 ton, alle van België. Eveneens tot de rijnvaart be hoorden 765 geladen motorschepen van 550.507 ton en 101 geladen sleepschepen van 155.514 ton, tevens 65 ledige mo torschepen van 39.541 ton en 2 ledige sleepschepen van 3.446 ton, alle naar België. In nationaliteiten waren de schepen verdeeld als volgt: 4.368 Neder landse, 2.265 Belgische, 433 Duitse, 320 Franse, 300 Zwitserse, 5 Luxemburgse, 9 Oostenrijkse, 1 Engels en 2 Deense. In de maand april passeerden er 322 schepen meer dan in de maand maart. Raadsvergadering. Dinsdag 28 april kwam de raad de zer gemeente bijeen onder voorzitter schap van burgemeester J. C. W. Jobse. De voorzitter opent de vergadering met gebed en heet dhr. Krijnsen, tot wiens toelating in de vorige vergadering werd besloten, van harte welkom in de ge meenteraad. Dhr. Krijnsen legt in han den van de voorzitter de in artikel 45 der gemeentewet voorgeschreven ver klaring en beloften af. Een aantal in gekomen stukken worden zonder discus sie of hoofdelijke stemming voor kennis geving aangenomen. De voorzitter deelt vervolgens mede, dat uit particulier intiatief is geboren een plan tot het creëren van een recreatieterrein te Bath, groot 7,3 ha, omvattende de stichting van een café-restaurant, een motel, een terrein voor weekend-woningen, een ter rein voor sport en spel en een terrein voor kamperen. Het plan, uitgewerkt door de N.V. Grontmij, wordt, vergezeld van een beknopte toelichting, aan de raad voorgelegd met het voorstel om thans reeds in principe te besluiten om het uitbreidingsplan voor Bath zodanig aan te vullen, dat realisering van dit plan mogelijk wordt. Alle leden tonen zich bijzonder enthousiast over het voorgelegde plan, vooral als dit nog kan voorzien in de aanleg van een zwem bad. Aan B. en W. wordt dan ook de machtiging verleend om de terzake no dige voorbereidende planologische maat regelen te nemen. Zonder discussie of hoofdelijke stemming wordt, overeen komstig het voorstel van B. en W. van 22 april 1964, besloten medewerking te verlenen aan het bestuur van de r.-k. la gere school bij de beoogde aanschaffing van leer- en hulpmiddelen en van enig meubilair. In verband met deze beslis sing wordt een krediet beschikbaar ge steld van 3425,Besloten wordt om voor het vervangen van de vloer in de onderwijzerskamer der openbare school een krediet beschikbaar te stellen van 530,Zonder hoofdelijke stemming wordt vervolgens, conform het voorstel van B. en W. besloten tot het beschik baar stellen van een bedrag v. 81.120,- voor de bouw van een centrale werk-, stallings- en opslagruimte voor gemeen tewerken. De voorzitter brengt ter spra ke het reeds eerder aan de leden ter, haald en dat je vandaar met een auto teruggebracht bent naar Amsterdam. Dat men je aanzag voor een smokke laar, die veel op jou lijkt en dat men je daarna weer heeft losgelaten. Wan neer is dat gebeurd? De eerste of de twee dag?" Jodocus zat in het nauw. Aan de ene kant wilde hg zijn moeder niet voor liegen, maar aan de andere kant wilde hij geen moeilijkheden hebben met de bende. Dus probeerde hij er omheen te draaien. „De tweede dag ben ik vrijgelaten en meteen naar huis gereisd". Mevrouw Groen keek haar zoon na denkend aan en schudde haar hoofd. „Kollema wist nergens van. Die is de volgende dag telefonisch gaan informe ren en toen wist men in Amsterdam van niets. Pas in de middag vertelde men, dat men je daar op het bureau had en dat je weer vrijgelaten zou worden. Hoe zit dat dan?" Jodocus haalde zijn schouders op. „Het was een geheimzinnige zaak met die man, die zo op mij leek. Misschien hebben ze het aanvankelijk wel stil wil len houden. Je weet het met de politie toch nooit precies'. „Waarom heb je niet gevraagd, of je even naar huis mocht bellen? Om mij te waarschuwen dat je niet thuis kwam?" „Maar mens, ze geloofden mij toch niet, dat ik Groen heette en hier woon de? Ze zagen me immers toch voor die ander aan?" Na enige tijd knikte de vrouw. „Ja, dat is waar. Zoiets zei Kollema ook. Een misverstand, zei hij. Je had een dubbelganger en die werd door de politie gezocht. Maar hoe komen de mensen dan aan zulke gemene praat jes?" „Dat weet ik ook niet, hoor. Laat ze kletsen. Ik trek me er niets van aan, hoor. Ik weet voor mezelf, dat er niets van waar is. Ik heb niet geboemeld. Ben ik zo'n type?" „Eens kan de eerste keer zijn". „Dank je, moeder", antwoordde hij bitter. Ze liep naar hem toe en legde haar arm om zijn hals. „Dat had ik niet mogen zeggen, Jo docus. Je bent altijd een lieve jongen voor me geweest en je werkt altijd hard voor onze zaak. Nou, we praten er niet meer over. Ik zal eens een boterham gaan klaarmaken. Wel foei, een mens zou er helemaal van onderste boven ra ken. Wel, wel..." Vier weken gingen voorbij en de praatjes sleten uit. Een paar van de klanten, die Jodocus te verstaan had den gegeven, dat hij niet meer gewenst was als kruidenier, kwamen uit zichzelf weer in de winkel en Jodocus mocht er weer komen horen en bezorgen. Er ge beurden weer andere dingen, die de moeite waard bleken te zijn en geleide lijk aan raakte de Amsterdamse reis van Jodocus Groen in het vergeetboek. De jongeman reed weer dagelijks zijn wijk in en nog slechts, een enkeling keek hem met schuine blikken aan. Hij had er al geen erg meer in. De zaak van de weduwe Groen had misschien een paar weken wat nadeel gehad van de Am sterdamse affaire, de klanten kwamen vrijwel allemaal terug. En mischien zou de jongeman zelf de hele historie na enige tijd vergeten zijn, als niet op een zaterdagmiddag een onverwachte ont moeting plaatsvond. Want toen hij een kleine bestelling in het dorp had weg gebracht, keek hij even naar de aan komst van de middagbus uit Goes. Met zijn armen over de boodschappenmand geleund zag hij de passagiers, die uit stapten. Een van hen, een keurig ge klede jongedame, keek naar hem, glim lachte en kwam op hem toe. Voor Jo docus van zijn verbazing bekomen was, zag hij een uitgestoken hand en het meisje begroette hem met een: „Zo, Jo docus, hoe maak je het sinds je Am sterdamse avontuur?" Koninklijke onderscheiding. Op woensdag 29 april werd door bur gemeester J. C. W. Jobse aan een drie tal ingezetenen van Rilland-Bath een koninklijke onderscheiding uitgereikt. Het betrof de heren H. L. v. d. Griek, J. van Zweden en J. M. Schout, allen werkzaam bij de N.V. Landbouwmaat- schappij „De Bathpolders". De beide eerstgenoemde heren werden bij bevor dering gedecoreerd met de zilveren me daille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, terwijl dhr. Schout de bronzen medaille dier orde op de borst werd gespeld. Bij de uitreiking dezer ordetekenen, welke plaats had in het bijzijn van de directie en de bedrijfslei ders van de Bathpolders, wees de bur gemeester er in zijn toespraak op, dat dit koninklijk eremetaal werd verleend wegens de voorbeeldige toewijding en plichtsbetrachting in dienst van ge noemde maatschappij. Deze onderschei ding, aldus de burgemeester, is de eer volle bekroning van een langdurige staat van dienst, voor dhrn. Van de Griek en Van Zweden 50 jaar en voor dhr. Schout 40 jaar. Vervolgens bracht de directeur der N.V. De Bathpolders, Ir. W. Kakebeeke, de gedecoreerden dank voor alles wat zij gedurende zo vele jaren in dienst dezer landbouw- maatschappij hebben verricht. Onder het aanbieden zijner gelukwensen overhan digde hij de jubilarissen een geschenk in enveloppe. HOOFDSTUK XII Het duurde enkele seconden voor het tot de jongeman doordrong, dat dit Cor- rie was, het meisje, dat hem gedurende enige uren had aangezien voor zijn dub belganger. Werktuiglijk stak hij ook zijn hand uit en drukte de hare. „Dat is ook toevallig, juffrouw begon hij, nog half van zijn stuk ge bracht. Ze lachte vrolijk. „Zeg maar Corrie, hoor! Zo, dus hier woon je?" Ze keek eens rond. „Leuk dorp. Leuke busrit van Goes af. Dus dit is Kwadenvoorde. Een naam, die niet deugt. Het had Goedevoorde moe ten zijn". Hij knikte, nog altijd beduusd. Maar toen hij zag, dat er een paar dorpelin gen bleven staan en met kritische blik ken naar het tweetal keek, zei hij zacht: „Loop een eindje mee, de mensen zou den er wat van denken". „Wat geeft dat? Mogen hier soms geen vreemdelingen komen?" Hij glimlachte. „Natuurlijk. We zijn erg gastvrij in deze streek. Ook toevallig, dat je hier bent'!' Ze stapte langzaam naast hem het dorp door een schudde haar zwarte lok ken. (Wordt vervolgd)

Scheldebode | 1964 | | pagina 2