NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq Allerlei ideeën voor moederdag TUINKALENDER >3 A] vWiilegen Gzn- A] vWiilegen Gzn 29STE JAARGANG No. 48 8 MEI 1964 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN TKcdeine klokj es-r^ PLAATSELIJK NIEUWS YERSEKE Gero^ssett-es e REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,40 per kwartaal Franco per post 2,80 per halfjaar DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUIN3N GEN ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur En het geschiedde, als Hij hen zegende, dat Hij van hen scheid de, en werd opgenomen in de hemel. Luc. 24 51 Op Hemelvaartsdag verwachten wij een in rouw gedompelde Kerk, die haar nood uitschrei t vanwege het heengaan van Jezus. Scheiden is altijd een weinig sterven en het brengt altijd lijden, dan moest het scheiden van Jezus, Die wij geen uur kunnen missen, toch wel diep inslaan in de harten van Christus' jon geren. Doch neen, de jongeren kennen geen verdriet, zij zijn boordevol blijdschap en hun stralende gezichten zeggen het, dat zij vandaag hun feest hebben. Dat komt omdat het heengaan van Jezus geen scheiding bracht, geen afstand schiep, maar juist Jezus en Zijn jongeren op het allernauwst verbonden deea zijn. Heel de houding van Jezus en elk onderdeel van de hemelvaart is er op gericht om te troosten en te sterken. Jezus heeft Zijn kroningsdag; na de diepten der hel doorworsteld te hebben, gaat de hemelpoort voor Hem open en de heerlijkheid wacht Hem, waarnaar Hij zo intens heeft verlangd. De heme len staan voor Hem open en de vreug de wenkt. Doch Jezus blijft met Zijn ganse hart verbonden aan Zijn strijdende Kerk op aarde. Die Kerk is in nood, en daarom wil Jezus niet, dat de ogen van de Zij nen verblind worden door vurige paar den of vurige wagens, door hemellicht GOUD ZILVER OPTIEK-UURWERKEN TEL:223 - KflPELLE Z B. of engelenluister. Als Hij in triumf op vaart naar boven, gaat Hij in alle een voud heen. Het scheiden moet geen pijn doen. Ontroerd heft Jezus Zijn doorboor de handen op om te zegenen; met die zegenende armen omspant Hij heel de Kerk over heel de wereld en in Zijn ze gen geeft Hij alles aan de Zijnen door wat Hij te schenken heeft: Hij heeft het leven op de dood overwonnen. Hij heeft alle macht, alle bescherming, alle liefde en zegenend doet Hij dat uitstromen over de jongeren van toen en over ons van vandaag. Jezus gaat van ons heen achter een dunne wolk. Het is alsof Hij ons wil toeroepen: Ik ben niet ver weg, maar achter de dunne wand van een wolk ben Ik zegenend nabij: ja met Mijn Geest, majesteit en genade ben Ik altijd bij u! Nu wordt het feest ook in ons. Jezus móést heengaan om zó dicht en zó ze genend bij ons te blijven. Hij ging uit ons gezichtsveld om altijd binnen het blikveld van ons geloof te blijven. Nu geen verlaten wezen meer, maar men sen, die onder en door en uit Zijn Ze gen leven! Dit scheiden brengt geen lij den, maar blijdschap in de Here. (Uit een Dagboek) ZELF VERZINNEN, ZELF PLUKKEN, ZELF INPAKKEN, ZELF GEVEN Even een woordje apart, voor de man nen die vandaag nog niet weten wat zij hun vrouw zondag a.s. op moederdag moeten geven, of wat zij de kinderen kunnen laten kopen. Helaas zijn er nog atijd mannen die het hele jaar slecht hebben opgelet en nooit iets noteren als hun ega toeval lig een hartewens uit. Aan de andere kant zijn er genoeg oplettende heren des huizes die wel iets weten, maar niet voldoende kleinigheden kunnen verzin nen om alle kinderen iets te laten ge ven. Daarom nog enkele nuttige wen ken. Het gaat om het gebaar Laten we beginnen met vast te stel len, dat het niet om de grootte of kost baarheid van het geschenk gaat, maar om het gebaar van het geven. Wij moe ten tonen, dat we aan moeder denken en dat we haar willen danken. Een bos je zelf geplukte bloemen in een kinder hand is vaak ontroerender dan 't kost baarste gekochte cadeau gehuld in on persoonlijke plastic verpakking. Daar om is 't wel prettig er wat bloemen bij te doen. Laat de kinderen ze maar zelf gaan plukken! De kinderen hebben natuurlijk Wat zakgeld opgespaard en anders kan va der ze nog zelf wat laten verdienen. Van dat eigen geld gaan ze samen met pa pa iets kopen. Hoe staat het met de nylons? Wat is er pas stuk gegaan in huis? Wat is haar lievelingsparfum? Houdt mama niet van bonbons? Er kan ook een mooi schaaltje komen om ze op te doen. Voor de zomer. De zomer staat voor de deur. Denk eens aan een badmuts, een bloembak, een nieuwe zonnebril, zonnebrandolie, of zo'n handig strijkijzertje om op va kantiereis mee te nemen. Voor de vrouwen -die graag handwer ken is altijd wel iets te bedenken, nieu we (rechte!) breipennen, patronenboek- jes, borduurnaalden, een nieuwe naai doos, een kartelschaar, een lap stof of een kussenovertrek. Wordt er gezamenlijk liever iets groots gekocht, denk dan eens aan een nieuw zwempak, zo'n fleurige tuinpara sol, een schommelstoel of een warme ochtendjas. Het woordenboek. Als u tot het laatste moment hebt gewacht en helemaal niets weet te ver zinnen, grijp dan het woordenboek en sla het open bij een veel voorkomende letter. Onder de s vindt u b.v. nog san dalen, schakelarmband, schrijfgerei, si garettenpijpje, serviesgoed, soepkom metjes, steelpannen, stola, strand jurk, strijkplank, suikerstrooier. Dat is maar een greep. Het woordje schoudertas kan u ook brengen op avondtasje of boodschap- ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met onze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wjy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED pentas. Als u schatkist tegenkomt, denkt u onwillekeurig aan de bijouterie doos die nodig moet worden vervangen, omdat alles er uitpuilt. Ga eens op zoek naar een grotere en dan met laatjes. Of heeft mama niet zoveel mooie sieraden en zijn er een paar stuk ge gaan? Dan wordt het tijd voor aanvul ling te zorgen, passend bij de japon netjes die ze nu in de kast heeft han gen. Doe het eens anders. Probeer dit keer eens de traditionele zakdoekjes en de zeep te vermijden. Zoek eens een ringetje uit (syntheti sche steenn zijn zeer voordelig!) of hak de knoop door en besluit tot het lang begeerde polshorloge. De bridgekaarten mogen ook wel eens worden vervangen. Heeft mama al bed- sokjes en zo'n handige blikopener aan de muur? Hoe het zij, maak er een gezellige dag van. Met moederdagtaart en zelf gemaakte tekeningen van de kinderen. Laat de groteren zelf de cadeautjes in pakken en laat ze allemaal tegelijk aan bed komen 's morgens om moeder te verrassen, dat verhoogt de gezamenlij ke vreugde. Enne, denkt u ook even om die we duwe in uw familie, of de ongetrouw de zuster die zo'n dag anders ziet voor bijgaan zonder er zelf deel aan te hebben Ten behoeve van de voorlichting aan particulieren voor het aanleggen en on derhouden van de eigen tuin, heeft de Stichting voor de bevordering van de binnenlandse afzet van boomkwekerij- produkten reeds enige jaren een z.g. tuinkalender beschikbaar. In deze tuin- kalender is van maand tot maand aan gegeven, welke werkzaamheden in de tuin kunnen worden verricht. Het is gebleken, dat voor deze tuin kalender een zo grote belangstelling bestaat, dat de stichting een nieuwe oplage van 100.000 exemplaren heeft doen vervaardigen. In deze nieuwe tuin kalender zijn, in vergelijking met de oude oplage, enkele kleine wijzigingen aangebracht. Belangstellenden kunnen deze tuin kalender gratis verkrijgen bij het secre tariaat van de stichting onder het adres Voorlichting Nederlandse Boomkweke rij, Raamweg 26, Den Haag. Voor boomkwekers en hoveniers, die deze tuinkalender willen gebruiken voor de reclame voor hun eigen bedrijf, is deze tuinkalender tegen kostprijs be schikbaar. Vroom en Dreesmann. Waar is het hoofdkantoor van Vroom Dreesmann gevestigd, vraagt abonnee. Het hoofdkantoor van Vroom Drees mann is gevestigd te Amsterdam, Kei zersgracht 216, tel. (020) 63322. Socialistische partij. Nw. N. zou graag de adressen vernemen van de so cialistenpartij van een aantal landen in West-Europa. Hieronder laten wij de adressen vol gen van de socialistische partijen in een aantal West-Europese landen: The La bour Party, Transport House, Smith Square London, S.W. 1; Socialdemokra- tisk Forbund i Danmark, Rosenorns Alle 14, Kobenhavn V.; Sveriges Social- demokratiska Arbetareparti, Sveavagen 68, Stockholm; Det Norske Arbeider- parti, Youngstorget 2v, Oslo; Sozial- demokratische Partei der Schweiz, Eigerplatz 5, Bern; Sozialistische Partei Oesterreichs, Löwelstrasse 18, Wien I; Partito Socialista Democratico Italiano, 44, Via dei crociferi, Roma. Wat Spanje betreft: Het Franco-regime laat geen socialistische partij toe. Wel is er een socialistische partij in ballingschap ge vestigd te Toulouse: Partido Socialista Obrero Espanol en el Exilio, 69, Rue du Taur, Toulouse (H-G). Rekening. Bij ons wordt altijd op de laatste van de maand de kwitantie voor de elektriciteit aangeboden. Kun nen wij de kwitantie weigeren, als wij op de le van de maand salaris krijgen? aldus A. B. Als men een kwitantie krijgt aange boden, heeft men hierop altijd enige dagen zicht. Dit staat op de kwitantie vermeld en in de regel is dit een week. U kunt dus de kwitantieloper vragen de kwitantie nogmaals te doen aanbieden in verband met de door u aangevoerde omstandigheid. Achternaam. Kunt u mij zeggen waar de naam „Buijtels" vandaan komt? Uw naam komt niet uit Luxemburg, laat staan uit Marokko. Het is n.l. een typisch Nederlandse naam. U dient hier te denken aan het woord buitelen (oud-Nederlands buytelen). Sport en spel hebben onze namenclatuur verrijkt met verschillende namen. In tal van achternamen komen b.v. allerlei vormen vandribbelen, dobbelen (Dobbelman!), duiken, e.d. voor. Zo is het ook met uw naam, welke van het werkwoord bui telen is afgeleid. Omzetbelasting. Is er omzetbelas ting op pension Zo ja, hoeveel pro cent? Wanneer is deze opgehouden, als deze er niet meer is, werd die op de pensiongasten verhaald Het pensionbedrijf is niet vrij van omzetbelasting. Men is 4 verschul digd over het belaste bedrag, indien dit 3000,te boven gaat. Voor vakantie gangers e.d. is als regel het gehele door hen betaalde bedrag belast. Voor vaste pensiongasten wordt als regel 4 van de ontvangst als belastbaar gerekend. De pensionhouder moet de omzetbelas ting afdragen. Hij wordt geacht die op zijn pensiongasten te verhalen. Pieren. Hoe kweek ik pieren om te vissen en in welke aarden kom kan men ze goed houden? Pieren of regenwormen voelen zich het beste thuis in een vochtige en hu- musrijke omgeving. In de natuur vindt men de meeste in een vochtig grasland of ook in een goed verteerde stalmest- of composthoop. Leg dus een flinke hoop aan van stalmest of van allerlei afval als b.v. tuinafval, gemaaid gras enz. Zet de zaak eens een paar keer om en zorg dat alles vochtig blijft. Gewoon lijk komen er vanzelf wel regenwormen in en als u dit niet vertrouwt, breng er dan wat wormen in. De vermenig vuldiging gaat zeer snel, daar behoeft u geen extra maatregelen voor te ne men, door de pieren hier of daar in te bewaren. Wanneer u, voordat u gaat vissen, door wrikken wat wormen vangt hebt u telkens genoeg voorraad. Raadsvergadering. Vrijdagavond kwam de raad in vol tallige zitting bijeen. Door de voorzitter werd de verjaardag van H.M. de Ko ningin herdacht, waarbij hij zijn eerbie dige wensen uitsprak. Op 8 mei zal te Kapelle een gecombineerde vergadering worden gehouden over de ratiobouw. De leden werden verzocht deze bij te wonen. Door G.S. is het raadsbesluit betreffen de aankoop kerk en school van de Ger. Gemeente resp. voor 30.000,en 40.000,goedgekeurd. Per 1 april is door B. en W. tot gemeentewerkman in tijdelijke dienst benoemd dhr. D. v. d. Plasse. Aan het schoolfonds van de Visserijschool werd 50,subsidie ver leend. Het aantal leerlingen bedraagt 15, waarvan 1 uit Yerseke. De nieuw gebouwde woning aan de Steeweg zal worden verhuurd aan de grafdelver dhr. C. v. d. Berge voor 14,per week. Voor realisering van de uitbreidingsplan nen werden de volgende percelen grond aangekocht. Van dhr. D. Poelman 4 a en 2 ca voor 845,Van dhr. J. Zuyd- weg in totaal 54 a en 80 ca. Vermo gensschade, inkomensschade en koopsom 38.585,Van het r.-k. kerkbestuur 304 ca voor 2566,Van het B.A. 24 a en 90 ca voor 2,per ca. Vergoe ding pachter W. Griep 1200,en aan J. en P. Griep 1200,Verkoop bouw grond in het exploitatieplan Marijkelaan- Langeville aan J. Bal, Tholen; J. Mol, Yerseke en L. de Wolf aan ieder ±370 ca. In afwachting van de vaststelling definitieve grondprijs is deze voorlopig gesteld op 25,per ca. Met 22 eige naren van percelen gelegen tussen de Scheldestraat en Damstraat 91 is over eenstemming bereikt over het afstaan van stukjes voor- en achtertuin. De ver goeding loopt van 0,25 tot 340, Enkele gestelde vragen over de werk zaamheden en de gevolgen voor enkele eigenaars werden door de voorzitter naar genoegen beantwoord. Hieruit bleek dat het de bedoeling is het plantsoentje aan de Damstraat te laten verdwijnen en hier t.z.t. een bushalte met wachtlo kaal en uitwijkplaats te maken. Op voorstel van B. en W. werd goedge keurd de onderhandse aanbesteding van bestek no. 4 van het rioleringsplan. Prijsopgave was gevraagd aan de Fa. Duynhouwer te Goes en Gebr. Otte te Nieuwdorp. Laatstgenoemden hebben tot volle tevredenheid verschillende ri oleringswerkzaamheden uitgevoerd, doch vroegen voor deze fase een hoger be drag dan de Fa. Duynhouwer, zodat de ze het werk gegund is. De kosten voor deze riolering met bijkomende werken bedragen 373.000,en omvatten de volgende straten: Beatrixstraat, Irene- straat, Schotte, Nieuwe Kerkstraat, Spruitstraat, Breeweg, Paardenmarkt, Oude Torenstraat, Stenge en Emma- straat. Voor het nazien van de rekening 1962 van Burg. Instelling voor Maat schappelijke Zorg, vroeger Burgerlijk Armbestuur, werden aangewezen dhm. De Koeyer, Boone en Gebraad. De ge meentesubsidie aan deze instelling be droeg in 1962 27.106,83. Voor de ge meenterekening 1962 werden aangewe zen dhm. Comelisse, v. d. Velde en Korstanje. De voorlopige cijfers van de ze rekening luiden als volgt: Gewone dienst: Inkomsten 1.835.249,98, uitga ven 1.794.377,82, batig slot 40.872,16. Kapitaaldienst: inkomsten 4.787.789,67 uitgaven 5.224.601,41, nadelig saldo 436.811,74. Van de Coördinatiecommis sie Maatschappelijk Werk en Gezins verzorging was een verzoek ingekomen de gemeentelijke subsidie per 1 jan. '64 te herzien i.v.m. meerdere uitgaven voor bejaarden en chronische zieken. Tot nu toe betaalde het Rijk 30 van de kos ten als de gemeente ook 30 subsidie verleent. Gelet op het voorstel van B. en W. de gevraagde verhoging in te doen gaan op 1 juli is het niet moge lijk een bedrag te ramen. De totale kos ten over 1964 zijn afhankelijk van de verhoogde aktiviteiten. Op de begroting 1964 is voor Gezinsverzorging een post geplaatst van 4500,Rekening hou dende met hogere kosten voor bejaar denzorg e.d. kunnen deze bijdragen op lopen tot 7000,Opgemerkt dient te worden dat het Rijk 80 van de wer kelijk verleende subsidie t.z.t. zal ver goeden. Dhrn. v. d. Velde, Pekaar, wet houder Van Boven en vooral dhr. Van Schaik hadden bezwaren om de ge vraagde subsidie per 1 juli te doen in gaan. Laatstgenoemde was er niet ge rust op dat op deze manier de gezins verzorging een bedrag van 2500, zou missen. Wanneer de gemeente geen subsidie geeft dan doet het R(jk ook niets. Van de 2500,krijgt de ge meente 80 terug, dus het kost de ge meente slechts 500,Gezien de be langrijkheid van het werk, ook voor on ze gemeente, kan dhr. Van Schaik zich hier niet mee verenigen. De voorzitter wees op de financiële positie en de mo gelijkheid op het eind van 'tjaar in de meerdere kosten bij te dragen. Dhr. Kor stanje merkte nog op dat verschillende andere gemeenten de subsidie wel doen ingaan op 1 januari 1964. De voorzitter kon dit niet bevestigen. Dhr. Boone sprak zijn teleurstelling uit over de gang van zaken bij de uitvoering van de nieuwbouw. Ook de voorzitter is in de ze teleurgesteld. Dwangmaatregelen zou den kunnen worden genomen, de opleve ringstermijn is verstreken. De aannemer kan zich echter op overmacht beroepen. Op een vraag of het niet mogelijk is de onbewoonbaar verklaarde woningen aan de Langeville te slopen kwam de moei lijkheid naar voren dat dan aan het naastgelegen pand nog al kostbare voorzieningen moeten worden getroffen. Dhr. Boone deed de suggestie er auto boxen te bouwn. Dhm. v. d. Velde en Sinke brachten het pand van de fam. Trillaart, gelegen tussen Damstraat en Burg. Sinkelaan ter sprake. Alle aan wezigen waren het er over eens dat er in deze kwestie iets moet gebeuren. Herhaaldelijk is door B. en W. en ook door het schoolbestuur Kakeldans ge tracht woning en erf aan te kopen, maar zonder resultaat. Het gemeentebestuur ziet de noodzaak in om op korte ter mijn althans de erf af scheiding in orde te brengen. Huis en omgeving is een bouwval en dit kan zo niet langer door gaan. Dhr. v. d. Velde kan niet anders dan dit beamen maar voelt weinig voor dwangmaatregelen en is er tegen de andere partij op kosten te jagen. Het komt hem voor dat de fam. Trillaart niet altijd even vlot is behandeld en hij wees in dit verband op een aangevraag de vestigingsvergunning. Het blijkt ech ter dat een aanbod van een nieuwe wo ning wel is gedaan, maar volgens de voorzitter en andere leden is er met praten en schrijven tot op heden niets bereikt. Verschillende stemmen gingen op om maar tot onteigening over te gaan. Dhr. Pekaar stelde o.a. voor om er een speelplaats van te maken. De jeugd heeft zich er toch al meester van gemaakt. De woning is reeds meer dan een jaar verlaten en de fam. Trillaart heeft nog niet eens de moeite genomen hun eigendom te komen bezichtigen. Het is er in één woord gezegd een ruïne en een verwildering waartegen maatrege len moeten worden genomen. De raad kan t.z.t. een voorstel tot onteigening tegemoet zien. Dhr. Pekaar drong aan op spoed met het houden van een be spreking over de herindeling der ge meenten. Op 29 mei a.s. zed deze kwes tie in een speciale zitting worden be handeld. Dhr. De Koeyer vroeg aan dacht voor de toestand van het erf van de fam. Schipper, thans in eigendom van de gemeente. Onopgemerkt zou hier een wildernis ontstaan. GOUD-ZILVER-OPTIEK UURWERKEN TEL223 - KflPELLE Z B VVEMELDINGE Van 10—16 mei 1964 Maandag 11 mei: Nieuwe Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 2.18 2.46 8.01 8.22 Maandag 3.03 3.29 8.45 9.03 Dinsdag 3.46 4.14 9.27 9.45 Woensdag 4.30 5.00 10.08 10.27 Donderdag 5.15 5.46 10.54 11.17 Vrjjdag 6.03 6.31 11.38 Zaterdag 6.52 7.20 0.03 12.31

Scheldebode | 1964 | | pagina 1