Toenemende Sociale Druk JLol^s cLq. sthaat overhemden Luxaflex HET MOOIE BRUIDJE Taxi's Autoverhuur U00Q. RL UVrAMUIE MUVMQU NAMiii van Vast tapijt kopen is niet gemakkelijk FA. D. PIETERSE Uitverkoop Jac. Bauer Bloemist knecht te huur Land- en Tuinbouw van IJsseldijk-Snoep w e r k s t e r Snoep en v. d. Vliet fa. J. M. Poleij Zn. J. v. d. Dorpel TWEEDE BLAD 24 APRIL 1964 DOOR STERKER PRESSIE WORDT HET REGEREN MOEILIJKER De spanningen in Nederland nemen toe. Economisch gezien bevinden wij ons nog midden in een loon- en prijzen slag, waaruit wij op zijn minst geno men met builen en schrammen te voor schijn komen en op zijn meest met een hollende inflatie en een spoedige werk loosheid. Nu de overheid de lonen een maal een zekere vrijheid heeft gegeven, wijdt zij thans alle aandacht aan de prijzen. Deze zouden aanvankelijk ten minste 5 loonsverhoging moeten dra gen maar nu de regering het bestaande prijsniveau eerst met alle middelen dreigt aan te tasten, voelen allen die met handel en bedrijf te maken hebben zich min of meer bedrogen. Het is duidelijk dat de wensen en mogelijkheden op sociaal gebied sterk samenhangen met de ontwikeling op economisch gebied. De laatste is gun stig zeggen de waarnemers. De econo mische ontwikkeling wè,s gunstig' zeg gen de werkgevers en daarom zijn zij thans zeer huiverig met het doen van concessies op sociaal gebied. Op het terrein van de sociale voor zieningen zijn twee zaken actueel. In de eerste plaats het optrekken van de uitkering volgens de a.o.w. tot een so ciaal verantwoord minimum, dat op 3.200,zou heten te liggen, maar door de recente prijsontwikkeling de 3600,per jaar begint te naderen. 4 hoger. Om dit doel te bereiken zal de pre mie voor dit soort verzekering met 4 omhoog moeten. Aan alle zijden bestaat hiertegen groot bezwaar omdat dan de werknemers meer dan 15 van hun loon direkt aan premie moeten af staan. Daarnaast komt de belastinghef fing en de premie voor de eigen pen sioenvoorziening. Werknemers zouden langs deze weg slechts met 60 van het bruto-loon naar huis gaan. De premiedruk voor de zelfstandigen zou eveneens met enkele procenten stij gen. Zou deze regeling worden uitge voerd en koppelt men deze maatregelen aan de gewenste druk op' de prijzen, waarvan ook de kleine zelfstandige on dernemers de zwaarste slachtoffers zijn, dan zou de overheid er in slagen in enkele jaren de helft van de kleine on dernemers economisch te onthalzen. Werknemers willen de premielast voor sociale verzekeringen niet verder verhogen en de werkgevers kunnen zich wel met dit standpunt verenigen. Ver moedelijk zullen alle betrokkenen het hierover eens zijn. Vier wegen Dit als uitgangspunt nemende, komen wij tot de volgende mogelijkheden: 1. De premie w*ordt uit de schatkist ge heel betaald of gedeeltelijk; 2. Men laat het optrekken van de a.o. w. geheel of gedeeltelijk achterwege; 3. Andere sociale voorzieningen worden opgeheven omdat zij thans minder nodig zijn dan voorheen; 4. Er wordt geen premie geheven maar er worden nieuwe heffingen gevon den, die indirect naar de eerste op lossing leiden. De betaling van een gedeelte van de a.o.w. uit de schatkist is een moeilijk verteerbare zaak. Het beginsel van onze sociale verzekering wordt er mee op losse schroeven gezet en de bestaande rechtsgrond wordt deels met voeten ge treden. Politiek is deze zaak voor velen moeilijk te verteren, omdat hiermee zo veel miljoenen gemoeid zijn dat een toe komstige en reeds toegezegde verlaging van loon- en inkomstenbelasting prak tisch onmogelijk wordt gemaakt. Een toeslag. Het lijkt daarom aantrekkelijk om al thans in de eerstkomende jaren alleen diegenen onder de a.o.w.-trekkers een surplus te verstrekken, die dit beslist nodig hebben omdat zij geen of onvol doende andere inkomsten hebben. Aan gezien onder deze categorie 25 tot 35 van de ouderdomspensioenen valt, zal hiervoor toch een premieverhoging no dig zijn, maar deze zou door een flinke fiscale aderlating in de directe belas tingen kunnen worden opgevangen. Erg waarschijnlijk is deze oplossing op korte termijn niet, omdat de zaak van de belastingverlaging voor de werk- nemerscentralen onverteerbaar is. Zon der dat het wordt uitgesproken schij nen de vakbonden zich te hebben voor genomen om elke poging tot verlaging van direkte belasting te torpederen. Het herleven van een „noodregeling" is een ander nadelig aspect van deze op lossing. Dit brengt ons er toe bestaan de sociale verzekeringen eens kritisch te bekijken of die alle nog wel nood zakelijk zijn. Het blijkt dan dat er aan vallen kunnen worden uitgevoerd op de zak enfondsverzekering en op de kinder bijslagverzekering. Naarmate de wel vaart toeneemt is het minder noodza kelijk om alle kosten van artsen en ver pleging ten laste van een verzekering te brengen. De persoonlgke verantwoor delijkheid zou hier voor een deel kunnen herleven. Minder kinderbijslag. Bij de kinderbijslag zitten wij nog altijd met de moeilijkheid dat zelfstan digen voor de eerste twee kinderen geen uitkering krijgen en de werknemers wel. Men zou de kinderbijslag dus kunnen afschaffen voor de eerste twee kinde ren en de daardoor vrijkomende werk geverspremie kunnen besteden aan a.o. w. via loonsverhoging aan de werk nemers. De geestdrift voor zo'n rege ling zal niet groot zijn. Eenmaal ver worven rechten worden niet gemakkelijk prijsgegeven. Intussen staat het als een paal boven water dat de sterk gestegen welvaart het verstrekken van kinder bijslag voor het eerste (en tweede) kind minder dringend maakt. Tenslotte is er de mogelijkheid via indirecte belastingen het doel te berei ken, waarbij enkele sectoren van de luxe-industrie tot inkomensbron wor den gedwongen. Bij de naar onze me ning noodzakelijke omzetting van een deel van de directe naar de indirecte belastingen zou een dergelijke heffing kunnen worden „ingebouwd". Het wordt kiezen of delen met toe nemende sociale spanning.* De werkge vers en andere ondernemers worden met hun winsten steeds meer in de hoek ge dreven waar de klappen vallen. Als men onder die klappen ook nog hogere so ciale lasten strooit, zouden er in het rustige Nederland wel eens zwaar ge laden sociaal-economische tijden kunnen aanbreken. De pressie van groepen wordt steeds sterker, het regeren steeds moeilijker. Drs. MANTINGE (Nadruk verboden) „Wat is ze mooi!" Een oprecht ge meende uitroep van velen, die een brui loft bijwonen of toevallig een bruidje uit de kerk of het gemeentehuis zien ko men. Zo'n stralende lentebruid is ontroerend, geen wonder, want ze is gelukkig en geluk maakt mooi. In tule, broderie, kant of satijn is zij die dag een sprook jesprinses. Maar ook in een heel een voudig toiletje, dat juist door zijn een voud misschien zo aantrekkelijk staat, is zij stralend. Het traditionele geschenk van hem aan haar op die mooie dag in hun leven, de hulde van de bruidegom aan zijn stralende bruid, is het bruidsboeket. Wist u dat de mode van bruidsboeket ten uit Italië komt? En omdat de Ita liaanse jonge vrouwen de voorkeur ga ven aan een boeket van witte oranje bloesem, breidde zich in heel Europa het gebruik uit om alle bruidjes sneeuw witte bruidsboeketten in de hand te drukken. Het liefst witte anjers of wit- te rozen. Niet de onschuld. Wit is in bruidskleuren symboliek uitgedrukt immers de kleur van on schuld en reinheid Dit slaat echter uit sluitend op de witte bruidsjapon. De Italiaanse maagden kozen de witte oran jebloesem helemaal niet om hun kleur, maar heel eenvoudig om de heerlijke geur. 'tWas het parfum van de plant, dat ze zo waardeerden. Maar door dit misverstand is het ge komen, dat honderden jaren lang de Europese bruid geen kleurig boeket op haar trouwdag kreeg, terwijl een bruids boeket in kleuren juist zo snoezig kan zijn. Bovendien is het leuk juist weer eens iets anders te hebben. Met allerlei soorten bloemen kunnen inderdaad de meest verrassende combi naties gemaakt worden. De vorm van de boeketten verandert niet zo veel, hoewel hij zo hier en daar iets speelser wordt. Grootte en vorm hangen in hoofdzaak af van de soort bloemen, die verwerkt worden. Passend bij de bruid De bruidegom bestelt het bruidsboe ket en het bruidje verwacht, dat haar bruidegom feilloos kiest wat het beste bij haar past. Maar dat kan wel eens moeilijk zijn, zélfs voor de man met smaak. De bruidegom kan daarom het beste overleggen met de bloemist als hij zijn keus gaat bepalen. Er is ook zoveel waar hij aan denken moet! Neem in de eerste plaats maar de stijl, de kleur en het materiaal van de bruidsjapon, waar rekening mee gehou den moet worden. Zijn bruid zal hem haar japon niet laten zien, maar mis schien kan hij proberen een staaltje van de stof te bemachtigen Verder zijn de kleur van haar en ogen van de bruid erg belangrijk en niet te vergeten haar smaak en voorkeur voor bepaalde bloe men. En de bloemist wil, vóór hij raad geeft, zeker graag weten of zij lang is of juist klein van stuk. Nu, er is keus genoeg. Beeldige or chideeën, bijvoorbeeld witte falaenopsis met bruinige cypripedium gecombineerd. Heel snoezig is een boeket van cattleya, wit met lila van kleur, in combinatie met stephanotis. Een compositie. Veel bruidjes zullen verrukt zijn van een samenspel van lila fresia's en roze anjers. En een ander zal juist weer big zijn met tulpen of zo'n romantische boe ket van lelietjes van dalen. Dan zijn er altijd ook nog de sierlijke, ouderwetse biedermeierboeketjes met kanten ruche. Al die boeketten zijn juweeltjes van bloemsierkunst, elke boeket weer op nieuw is een compositie. Met uiterste zorg worden ze samengesteld, vaak moe ten de vele, tere bloempjes, die met el kaar die prachtige boeket vormen, stuk voor stuk op ijzerdraad worden gezet. Een werkje, dat uren vergt en dat zeer zorgvuldig moet worden uitgevoerd.' De bruidegom bestelt tegelijkertijd de boeketjes van de bruidsmeisjes, de cor sages van zijn bruid en alle andere aan wezige dames en dan voor zichzelf en de genodigde heren de boutonnières. De boeketjes van de bruidsmeisjes in har monie met het boeket van de bruid, als boutonnière meestal een witte anjer. Maar de hoofdzaak is het bruidsboeket, symbool van alles wat pril en lieflijk is. (Nadruk verboden) BETTY TEELING Hetgeen de politierechter in een jaar tijds op dit gebied te verwerken krijgt,! is voldoende om u een dag grondig te vergallen. Het eigenaardige daarbij is, dat het steeds bepaalde typen zijn, die zich aan deze vorm van misdrijf schul dig maken. Of het zijn oerdomme ezels, die wat hun verstand betreft, niet veel hoger staan dan het dier, dat ze heb ben gekweld en dan zonder enige aanleiding of het zijn ronduit praat jesmakers, en dan hebben ze meestal dieren geplaagd om hun zin te krijgen. Tot deze laatste groep behoorde de boerenknecht, die, stampend op zijn rij laarzen, het zaaltje kwam binnensteige- ren, de kin Fidel Castro-achtig de ruim te inprikkend en met het air van „kom maar op". Gelukkig viel zijn opmars naar de groene tafel in duigen, omdat hij op zijn gespijkerde laarzen uitgleed. Want bij de rechtbank hebben ze ook grote schoonmaak gehad en daar is het vloer zeil pas gewreven. Daardoor kwam hij meer op zijn knieën voor de groene ta fel, dan met het indrukwekkende hak kengeklap, dat hij blijkbaar van plan was te demonstreren. De rechter kwam echter hoegenaamd niet onder de indruk. „Hier hebben we één van de misse- lijkste kereltjes van de laatste weken", zei hij, zonder op de vierkante schou ders en de opgeblazen borst van de ver dachte te letten. „Een grote vlegel en een eerste klas praatjesmaker, 't Woord is aan mijnheer de officier". Voorlopig kwam de gelaarsde knecht nog niet erg onder de indruk van deze begroeting, hoewel wij toe moeten ge ven, dat iets van de heroieke glans, die hem omringde, toen hij de deur inkwam, er al af was. De officier vertelde, hoe deze jonge man, zonder enig redelijk doel, opzettelijk een paard met kracht met een greep had gestoken en daarna nog met de steel van de greep had ge slagen, waardoor het dier bloedend ver wond raakte. „Ik heb niet gestoken, alleen maar geprikt", zei de verdachte. „We moesten jou eigenlijk ook eens met een greep te lijf gaan", zei de rech ter wellustig, „en dan niet steken, maar alleen prikken. Dat zou je misschien wel eens goed doen". De verbalisant had in het proces-ver baal vermeld, dat het hem al vaker was opgevallen, dat deze boerenknecht zo ruw met paarden omging. De werkgever had verklaard, dat hij zich er dikwijls aan ergerde, dat zijn knecht de dieren schopte. Buren hadden gezegd, dat hij een van hun katten had doodgeslagen door het dier aan de staart te pakken en dan tegen een boom te slingeren. Zo bleef er weinig gunstigs over en de ver dachte had zich de moeite en de schoen smeer wel kunnen besparen, waarmee hij zijn laarsjes zo mooi glimmend had I gemaakt. „Het is ronduit een schandaal, wat hier gebeurd is", zei de officier, „en we zullen het je meteen maar voorgoed af leren. Je vindt jezelf nog wel een ge slaagde kerel. Maar in werkelijkheid ben je maar een eigengereide nozem". De financiële omstandigheden waren niet zo bar rooskleurig. Daarom bleef het bij een eis van v\jf en twingtig gul den. „Maar we zullen je voortaan in de ga- ten houden", dreigde de officier, „en dei politie heeft opdracht, direct proces- j verbaal tegen je op te maken, als er weer iets gebeurt". De rechter vonniste conform. En de verdachte stapje het zaaltje heel watj minder manhaftig uit, dan hij er in was' gekomen. HET BELANGRIJKSTE BEZIT VAN I EEN BOER IS ZIJN LAND Voor hen die de tentoonstelling „Het i Landbouwwerktuig" dit jaar hebben be zocht, zal het wel duidelijk zijn dat het onmogelijk is om hier een opsomming te geven van alle nieuwigheden op het ge- bied van de mechanisatie. De zeer grote verscheidenheid van machines maakt het zeker niet gemakkelijk om hieruit een keuze te doen. Men zal zich dan ook wel terdege moeten laten voorlich ten. Wat wij wel kunnen is hier een on- derdeel van de mechanisatie te bespre ken en wat onze aandacht heeft getrok ken is, het tegengaan van structuur- bederf. Vele boeren zijn nog lang niet door drongen van het feit hoe erg structuur- bederf van hun grond wel is. Dit geldt niet alleen bij de voorjaars werkzaamheden, maar vooral in de herfst, wanneer de omstandigheden dik wijls niet zo gunstig zijn. Als men structuurbederf kan voorko men moet men dit beslist niet laten, al dus een gezegde van Ir. Bakker Arke- ma, de Rijkslandbouwconsulent voor landbouwwerktuigen. Tijdens de beproeving van de „Nyla- bourband" op de „Oostwaardhoeve" te Slootdorp is volgens het I.L.R.-bulletin duidelijk gebleken dat dit profiel méér trekkracht heeft omdat de faktor „slip" hierbij tot een minimum is beperkt. Daarom is de „Nylabourband" van zeer groot belang om het zo gevreesde structuurbederf tegen te gaan. De mechanisatie in de landbouw gaat verder, ja is zelfs door gebrek aan ar beidskrachten een dringende noodzaak geworden. Ongetwijfeld zal hierdoor het voorkomen van structuurbederf van de grond in de toekomst nog meer aan dacht vragen. NAGEKOMEN BERICHTEN KRUININGEN Aanrijding. Zondag had nabij de Vlakebrug een aanrijding plaats tussen twee auto's, waarvan de ene stopte voor de verkeers lichten bij de herstellingswerken aan de brug, en de daarachter rijdende be stuurder dit niet vlug genoeg opmerkte en op de voor hem stoppende wagen in- reeds. Met wat materiële schade liep het ongeval af. Gevonden voorwerpen. Op het bureau der Rijkspolitie alhier zijn als gevonden voorwerpen aangege ven: Twee sleutels, twee koffersleutels met ring, kentekenplaat van auto TG 90-97, chroomnikkelen sierstrip voor au to wiel. Als verloren aangegeven zijn: Zwarte knipbeurs met 80,en loonbriefjes, en gouden armbandhorloge met zwart bandje. BURGERLIJKE STAND Van 16—23 april 1964 YERSEKE. Geboren: Anne Lisseija Pie- ternella, dv. Dingenis Dirk Bom en Pie- ternella de Jong; Cornelia Willy, dv. Cornelis Kluijfhout en Willy Cornelia de Berg; Pietemella, dv. Levinus Ma- rinus van Stee en Pietemella Kluijf hout. Overleden: Janna van de Vrede, 91 j., wed. van Pieter Hollestelle. Huw.aangifte: Simon Pieter Cornelis Verwijs, 28 j. en Cornelia Maatje de Rooij, 28 j. Huw.afk.: Paulus Stomp, 20 j. en Jenny Johanna de Vries, 18 j. te Heem stede. Van 1521 april 1964 WEMELDINGE. Geboren: Imke Jaco- ba, dv. Hugo Cornelis Versloot en Aal tje van der Zee; Anthonie Jan, zv. Leendert Pieter Jacobus Hage en Pie temella Adriana Maria Walrave; Ge rard, zv. Gerard Beneden en Dina Ca- tharina Jannetje de Groene; Pieter, zv. Jasper Bom en Pietemella Jacoba van den Bos. Overleden: Lena Visser, oud 78 j., wed. van Abraham Adrianus Broere. Van 16—22 april 1964 KRUININGEN. Geboren: Maria Pieter- nella Wilhelmina, dv. Pieter Herman Jansen en Margaretha Bongenaar; Pe- tronella Carolina Cornelia Francina, dv. Gerard Willem Cornelis Loggers en En- gelberta Lamberta Geerarda Bruijs; Wil helmus Henricus Désiré, zv. George Dé- siré van der Walle en Apolonia Emma van Immerseel. Huwelijksaangiften: Adriaan van Gar- sel, 21 j. te 's-Heer Arendskerke en Wilhelmina Juliana Beatrix Irene van Eijkeren, 23 j.; Maarten de Goffau, 22 j. te Krabbendijke en Constantia Veera Maria van der Voort, 21 j. Huwelijken: Hubrecht Adraan Bauer, 25 j. en Wilhelmina Anna Eckhardt, 24 j. Overleden: Jacobus Pieter Buijze, 59 j. te Goes, echtgen. van Janna Maria de Feijter; Jan Constantinus Blok, 58 j., echtgen. van Johanna Geertruida Dek; Cornelia Haverhoek, 81 j., wed. van Jacobus Stroosnijder. hart"«roverende DE PAARDENPRIKKER Wat is het toch, dat ons altijd weer zo tegen staat in de gevallen van die renmishandeling? Waarschijnlijk is het dat gevoel van weerloosheid, dat gevoel, dat ons doet uitroepen „dat stomme dier!" dat onze verontwaardiging gaan de houdt. CORSELET 7945 Schouderbandjes van elastisch LYCRA... zeer laag uitlopend, tot een diep rug-decolleté. Bovencups uitgevoerd in kant. Rugzijde van LYCRA satijn, voorzijde gegarneerd met kant. Wit: 47,50 Kies x&iet vs&n Kleine kleurstalen, maar Door onze grote voorraad Door onze grote stalen (minstens 60 x 120) En door onze ervaring is Uw keuze niet moeilijk meer. Vrijblijvend worden onze stalen U thuisbezorgd Vrijblijvend geven wij U prijsopgave En alle tapijten worden door ons gratis gelegd, (uitgezonderd Jabo) WEMELDINGE Gemeente Wemeldinge Het huisvuil zal> op donderdag, 30 april 1964 en op Hemelvaartsdag niet worden opgchaa'd In plaats hiervan komt de huisvuilauto op woensdag 29 april a s. XI» de middag en op woensdag 6 mei 1964 eveneens xxa de middag door de gemeente Ophalen van grofvuil op woensdag 6 roei 1964 voor de middag Zaterdagmiddag 25 april om 1 uur van een partij nieuwe werkstukken o.a. zolder trappen, raamkozijnen, deurkozijnen, zaagbankjes, doucherekjes, tuinhekjes, enz. op het industrieterrein Yerseke zonder chauffeui Volkswagen en Chevrolet Garagebedrijf Tel. 413 - Kruiningen Gevraagd een Kapsalon Beauté Damstraat 61, Yerseke Telefoon 612 de ideale zonwering. Vakkundige plaatsing, 5 jaar garantie;. 10 KORTING op de ver koop van gouden artikelen 15 KORTING op horlo ges met inlevering L. GRIMM - Yerseke gevraagd voor direkt YERSEKE Tel. (01131) 340 Bij inschrijving een boomgaard, gelegen Kaasgat, 72 are. Vrucht bomen met onderteelt. Briefjes tot 29 april. Damstraat 74 Yerseke voor heren en jongens in het sportieve genre. in grote sortering voorradig bij VAN IJSSELDIJK-SNOEP

Scheldebode | 1964 | | pagina 3