NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND ovepöenkinq A3 vWillegen Gzn 3-luurcompenóatie compromió panics ~r~ A 3 vWillegen Gzn 29STE JAARGANG No. 46 24 APRIL 1964 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE' Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN Over en rond het Yersekse Burchtje rirujerv Fa. D. Pieierse - Wemeldinge J. Kole - Yerseke - Tel. 372 REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,40 per kwartaal Franco per post 2,80 per halfjaar ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Laat ons dan met vrijmoedig heid toegaan tot de troon der genade. Hebr. 4 16. Met vrijmoedigheid. Ook dat opent een vergezicht. In het oorspronkelijk toch is sprake van een woord, dat uit twee delen be staat. Het ene houdt verband met „al les", het andere met „spreken". „Vrijmoedigheid". Het duidt dus aan: alles spreken, alles zeggen aan God. Daar zit jubelende blijdschap in dit woord. Daar zit ook veel verdriet in. Er zit blijdschap in voor de nieuwe mens; hij mag alles zeggen aan God. Er is niets in zijn leven dat voor God te minderwaardig, te gering, te onbe duidend zou zijn. Ge tobt. Hoe moet. dit en hoe moet dat? Ge hebt 6 kinderen, maar de oud ste heeft geen pakje meer, om 's zon dags aan te trekken. Ge vreest voor uw jongen, die in dienst is. O, er zijn zo veel dingen, die ons met zorg kunnen vervullen. Vaak kleine dingen. Vaak din gen, die helemaal niets te betekenen hebben. Maar ze benauwen ons. En we voelen, er is met niemand over te spre ken. De mensen zouden ons maar uit lachen. Doch nu zegt Gods Woord: Kom, kom met vrijmoedigheid tot de troon der ge nade. Aan God moogt ge alles, alles zeggen. Wat u ook bezig houdt! Is dat geen vreugde, geen onuitsprekelijke rjnqen GOUDZILVER-OPTIEK-UURWERKEN TEL:223 - KBPELLE Z B. vreugde, één adres te hebben, waar ge met alles heen kunt? Maar dan zit er ook veel verdriet in dit woord, verdriet voor de oude mens. Want we mogen niet alleen alles zeggen aan God, we moeten ook al les zeggen aan God. En dat doet vaak pijn. Ja, hier zit vaak het mankement van ons geestelijk leven, dat we wel veel zeggen tot God, maar dat waar het op aan komt, juist niet. Dat we onze zon den belijden, maar allemaal tegelijk, en dat we daardoor met die éne zonde, die ons telkens overvalt, niet voor God ko men. Wat kan het ons een moeite kosten, om ons kind, wanneer het iets verkeerds deed, tot een eerlijke biecht te brengen. Wat jokt het er dan omheen. Wat is het koppig! En wat zijn wij het, als we bij God in de biecht gaan! Dan verstop pen we onze zonden zo licht. Dan willen we ze niet belijden, dikwijls, omdat we ze niet willen laten. En toch zonder de ze vrijmoedigheid in het gebed, bidden we niet. Zeg daarom alles aan God. Het is moeilijk, maar bevrijdend. Want we komen tot de troon der genade. BELASTINGVERLAGING LOGISCHER DAN LOONTOESLAG OF DGL. Op 1 juli zal het indexcijfer van de huishuren, gemeten naar 1 mei 1940 100, op 275 komen. Daarmee zullen dan de huren 2% maal zo hoog worden als zij voor de laatste oorlog waren. Ver gelijken wij het indexcijfer van de huren met dat van de bouwprijzen of van de lonen en salarissen, dan zullen ook na 1 juli a.s. de huren nog ver achter zijn bij het gestegen prijspeil van de meeste artikelen en zeker van alle goederen, die iets met woongenot te maken hebben. Ondanks deze voortdurende huurstop en het achterblijven van de prijs voor woongenot bij het thans geldende prijs niveau zijn er nog groepen en partijen in ons volk, die zich tegen een huur verhoging verzetten. Tot de aanhangers van die groepen kunnen alleen behoren, die er op uit zijn op kosten van anderen te wonen. Terecht stelt nu de regering dat er zich te grote verschillen voor doen in de huurprijzen van voor- en na oorlogse woningen. Aangezien het verschil in woongenot niet opweegt tegen het verschil in huur, is daarmee tevens aangetoond dat in de meeste gevallen de huiseigenaren tekort wordt gedaan. Om een gelijkheid in huurprijs te bevorderen, zullen de na 1 januari 1957 gebouwde huizen niét on der de huurverhoging vallen. Wat staat er tegenover? De nieuwe huurverhoging moet ge financierd worden. Door volledige loon- compensatie, roepen de vakbonden. Het is nu al duidelijk dat daarmee toch geen volledige compensatie plaats vindt om dat de hogere lonen een steeds groter deel in de vorm van belasting naar de schatkist zien vloeien. De staat zal dus geen tegenstander zijn van zo'n systeem. Wordt er compensatie gegeven, dan komt ook onmiddellijk de vraag op of die verhoging in een algemeen geldende procentuele verhoging moet plaats vin den. Iemand die 20.000,per jaar ver dient, ziet zijn inkomen met 200, per jaar stijgen wanneer hij 1 com pensatie krijgt, maar de werknemer met 6.000,- inkomen ontvangt maar 60,- meer. Die 60,wordt geheel door de belasting en de meerhuur verslonden. Van die 200,blijft trouwens ook niet veel over, maar niettemin pleiten tallozen voor een verhoging met een plafond, bijvoorbeeld tot 15.000, Velen beginnen in het voortdurend geven van loontoeslag nu een heilloze zaak te zien. Zij beginnen besef te krij gen voor het reeds knagende inflatie gevaar. Belastingverlaging. Onder hen zijn er die een belasting verlaging voorstaan. Hoewel de gedach te van een verlaging der directe belas tingen nog niet veel genade vindt in de ogen van de regeringsleiders, willen wij toch de voorstanders daarvan het volle pond geven. Zij gaan er van uit dat bij huurverhoging een bepaalde som geld van de huurders naar de verhuurders wordt overgeheveld. Deze verhuurders zullen van de meer huur een geringer bedrag verbruiken dan de huurders. Onder de verhuurders zullen meer spaarders zijn te vinden en hun spaarkracht wordt in doorsnee ook hoger aangeslagen. Op deze manier wordt er een deflatoir effect verwekt ter grootte van ca. 60 ët 65 miljoen gulden. Zonder schade voor ons monetair systeemzou er dus een belastingver laging kunnen worden toegestaan, die een consumptieneming van dezelfde 60 65 miljoen tot stand brengt. Het consumptiebedrag wordt meer dan eens op 2/3 gesteld van het beschikbare bedrag, zodat zo'n 90 tot 100 mil joen aan verlaging van inkomstenbelas ting zou kunnen worden besteed. Politiek succes Hierbij wordt dan opgemerkt, dat na de jongste loonsverhogingen bijna iede re loontrekker meer belasting betaalt. Iedere loontrekker zou dus ook van een belastingverlaging gaan profiteren, waarbij nog een extra succes zou wor den geboekt. De regering zou daarmee immers kunnen aantonen, dat zij met de aangekondigde belastingverlaging een begin heeft gemaakt. Dat begin zou de eerste etappe kun nen zijn van verdere toekomstige ver lagingen, die, willen zij werkelijk effect sorteren, aan het rijk in totaal toch 300 k 400 miljoen per jaar zouden moeten kosten. Dit zijn geen bijzonder hoge bedragen, want door misschattin gen in de begrotingen ontvangt het rijk in één jaar soms 600 miljoen meer dan verwacht werd. Er zullen dus heus geen gaten vallen in het uitgavenbeeld van de overheid. Het is duidelijk dat het psychologisch effect van een looncompensatie beter aanspreekt dan dat van een belasting verlaging. Het hangt ook af van de groep, die men in beschouwing neemt. Over het algemeen zijn de laagst-betaal- den niet van de compensatie-gedachte af te brengen. Misschien is het gewenst daaraan tegemoet te komen en voor de hogere lonen en salarissen een belas tingverlaging tot stand te brengen. Daarmee wordt enerzijds gedeeltelijk te gemoet gekomen aan de wensen van de vakbeweging en anderzijds aan de ge dachte dat de progressie in de directe belastingen moet verminderen. Onderbetaald Wij voelen weinig voor een brede voet van niet-belastingbetalers, omdat iedere burger naar onze mening aan de staats lasten moet bijdragen. Deze gedachte volgend zou tevens worden tegemoet ge komen aan de wens om het onderlinge verschil tussen de lonen en salarissen iets te verminderen omdat deze nomi naal door de plaatsgevonden procentu ele verhogingen steeds verder uit elkaar zouden zijn komen te liggen. Deze ge dachte vindt trouwens ook zjjn bestrjj- Wat de grootte van dit „Grafelijk Huys", het „vroone" aanbetreft, diene dat de oudst bewaard gebleven Over- loopers, n.l. van 1547 en 1588 deze stelt op vijf gemeten. Later wordt het op gegeven groot te zijn 130 roeden, wat echter de omtrek aangaat, van het ge bouw met bijbehoren, omringd door de gracht. Het verkleinwoordje tje doelt hierop, want de afmetingen van de burcht laten hiertoe geen ruimte. Dat deze sterkte door haar bezitter zal opgedragen zijn aan de Landsheer, is hoogstwaarschijnlijk, maar concrete bewijzen daarvoor ontbreken; de laatste zin uit het charter van 8 november 1419 evenwel schijnt er wel op te wijzen. De ze handelwijs was algemeen. Zo droeg b.v. Wolfert van Borsselen in 1282 Zand dijk op aan de graaf; in 1323 Jan van Kruiningen zijn Steenenhuis, hofsteden enz., en Boudewijn van Reymerswale, in 1365 het huis en hof Lodijke. In welke tijd 'toude stamhuis der „Heeren van Yerseke" het lot onderging der andere „Huysen" in Zuid-Beveland en mét deze ten gronde ging, is onbe kend. De degradatie van het „heerlijk Huys" tot gedeeltelijke woning van een eerzame landman die het resterende voor landbouwdoeleinden aanwendde, zoals dit meestal het geval was, zal ook hier mogelijk hebben plaats gevon den. Hoe vlug zulke lotsverwisseling haar beslag kreeg, blijkt o.a. uit twee afbeeldingen van het „Slot te Ellewouts- dijk". Het oudste uit 1550 in Smalle- gange's „Kroniek van Zeeland", het an dere in „Veheerlijkt Nederland" van 1743. Zo ook bij ,,'tHuys te Sabbinge", dat thans gerestaureerd wordt. J. v. d. Baan schrijft daarvan in zijn ten jare 1868 verschenen „Wolfaratsdijk" o.m.: zich het adelijke Huys te Sab binge verhief, waarvan de overblijfselen nog te zien zijn in een hoog gelegene, gedeeltelijk door grachten omringde hof stede welke met de daartoe behoorende gronden thans in eigendom bezeten en bewoond wordt door den landman Din- genis Tolhoek". En verder: „In dit huis, nog gedeeltelijk aanwezig en, hoe ook verbouwd tot eene hofstede toch nog in het oogloopend als van oude herkomst kenbaar, bestaat in den ongemeen rui men kelder een onderaardse gang, welke nu digt gemetseld, vermoedelijk gemeen schap had met de toen nabestaande kerk". Betreffende het laatste gedeelte van het wedervaren van 't burchtje en bewo ners of eigenaars wordt in de Overloo- pers onzer gemeente vanaf 1547 tot nog nó, de inwerkingtreding van 't ka daster, aantekening gehouden. Zeer te betreuren is 't dat enige dezer verloren zijn geraakt, zodat o.a. die van 1547 tot 1588 gemist worden of zeven Overloo- pers. In deze gaarboeken, zoals ze ook genoemd werden, vonden de namen van eigenaars en baanders, pachters, een plaatsje. Elke zeven jaar, een heventjjd, werden eventuele wijzigingen aange bracht; van tussentijdse veranderingen werd geen melding gemaakt in deze Leggers van voor de instelling van 't ka daster. Deze oude wegwijzers dan geven aan als eigenaars-bewoners, voor 1547 Heer Jan van Oostee. 15881602 Jan Oolaerts van Oostee. 16021630 Adolf van Oostee. 16301658 Jan en Cornelis van Oostee Adolfsz. 16861694 de heer Burgemeester (van Goes) Mr. Matheus Evers- dijk en Adr. van Wiskke (Wissekerke) half en half. 16941708 Eerstgenoemde en Dirck v. Angeren. 17081722 Eerstgenoemde en Adolf Westerwrjck. 17221729 Petrus Hayman en Adolf Westerwijck 17291744 Isabella Eversdijck en Dig- na van Angeren. 17441765 Willem Cornelis Ockerse en Digna van Angeren. 17721779 Willem Cornelis Ockerse en Regirus Filippus van der Graait. 17861814 Amout H. van Citters en Quiryn Dominicus. 18281856 Quiryn Dominicus. Na 1856 komt het voor als verpacht. (Wordt vervolgd) ders omdat men, veelal terecht, van me nig is dat in Nederland hoog gekwali ficeerde arbeid in verhouding tot de arbeid van minder geschoolden sterk on derbetaald wordt. Voor de zevende na-oorlogse huurver hoging zal een aanvaardbare oplossing moeten komen met betrekking tot het opvangen van de lasten. Wij kunnen niet doorgaan met het toekennen van verhoging op compensatie en compen satie op verhoging. Een combinatie van verhoging van loon aan de voet met fiscale verlichting voor midden- en top groepen kan misschien bevrediging bie den. GOUD ZILVER OPTIEK UURWERKEN TEL:223 - KBPELLE Z B Moge de regering intussen in de com pensatie-problematiek aanleiding vinden om met spoed naar een vrijer huurbeleid te streven, tot heil van het woning vraagstuk. (Nadruk verboden) Drs. M. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluitiiig van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met onze adviezen zo goed mogelijk van dienst zgn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED Aanslag grens. Wat is eigenlijk de betekenis van de z.g. aanslaggrens De aanslaggrens (in 1963: 8650, in 1964 10.000,heeft twee beteke nissen. Wanneer aan de overige voor waarden is voldaan (inkomen uit één bron, geen bijverdiensten bijv.), blijft men buiten de inkomstenbelasting in dien: a. het brutoloon lager is dan de grens en b. het netto zuiver inkomen lager is dan de grens. Tot het bruto loon behoort ook de kinderbijslag, doch niet de pensioenpremie. De A.O.W.-pre- mie is een belasting, die aftrekbaar is van het inkomen, doch apart van het brutoloon, zodat het bedrag daarvan niet wordt beïnvloed. Dr. Portielje. Kunt u mij het adres opgeven van Dr. Portielje? Het adres van Dr. A. F. J. Portielje luidt: Bennebroekerdreef 5 te Benne- broek, telefoon (02502) 6622. Stuntrijden. Een bepaalde stunt rijder heeft in Veldhoven een demon stratie gegeven in een Simcawagen. Ik had graag de naam van deze persoon en aan welke zijde van de wagen hij had plaatsgenomen. De door u bedoelde stuntrijder van de Simca-wagen is een zekere José Can- ga. Bij het stuntrijden zit hij niet aan de opgeheven zijde, de wielen aan de zijde van het stuur blijven op het weg dek. Voetbalveld. Kunt u mij enkele firma's noemen die half verharde voet balvelden aanleggen? Hierbij ons door de K.N.V.B. ver strekte adressen van firma's die mate riaal leveren voor de aanleg van half- verharde speelvelden: 1. Firma Wernink Leiden „Stabilo W", Hoge Morsweg 148, Leiden. 2. N.V. Intercodam „Kiezelrood", Am- stel 135, Amsterdam. 3. N.V. Hilverhaghe „Aroda", Vaalsweg 151, Hilversum. 4. G. Beltman, „Triabas", Goolcatenweg 162, Enschedé. Voor de aanleg van deze z.g. half verharde velden kan men zich wenden tot het districtskantoor van de Kon. Ned. Heide Maatschappij, Veilingstraat 1, Arnhem of tot het rayonkantoor van de N.V. Grontmij, Mgr. Franschenstraat 32 te Nijmegen. Tijdrekening. Kunt u mij zeggen welke tijdrekening in 1934 in Heerlen en in 1935 in 's-Hertogenbosch gold, was dit de Amsterdamse- of de Green- wichtijd en hoeveel verschil lag daar tussen Zowel in 1935 in Den Bosch als in 1934 in Heerlen gold de Amsterdamse tijd, die 19% minuut verschilde met de Greenwichtijd. In 1936 is het verschil op 20 minuten vastgesteld, terwijl in 1945 de Middeneuropese tijd werd ge handhaafd en de zomertijd werd afge schaft. Kunt u mij uitleggen welk verschil er bestaat tussen een participatiebewijs en een aandeel in een beleggingsmaat schappij In principe is er dit verschil, dat men bij participatiebewijzen een deel in eigendom heeft van een zeker aandelen pakket. Heeft men een aandeel in een beleggingsmaatschappij, dan is deze laatste een N.V., een rechtspersoon, en heeft die N.V. dus de eigendom van het aandelenpakket. Dat maakt verschil b.v. ten aanzien van het stemrecht. In het laatste geval is de N.V. eigenares en oefent zij stemrecht uit. In het eerste geval moet daarom een regeling zijn ge troffen. Deze regelingen kunnen onder ling erg verschillen, ^owei oen aanzien van participatiebewijzen als ten aanzien van de bevoegdheden van een aandeel houder, zodat men ze geval voor geval moet bezien. Voor de kleine spaarder maakt het meestal niet veel uit. Antiek. Kunt u mij een goed werk over antiek noemen? Ik bezit een paar kleine boekjes die echter niet erg diep gaand zijn. Wij kunnen u in dit verband advise ren het boek „Sprekend verleden", een uitgave van Scheltema Holkema te Amsterdam, een standaardwerk. Voorts vervalt u in kleinere werken, die echter elk op zich een specialiteit behandelen op dit gebied, zoals bijvoorebeld de „Pa- laedium-serie" van uitgeverij De Haan te Zeist, waarin werken voorkomen over antieke meubelen, ovei antiek aarde werk en porcelein, antiek glas enz. In formeert u eens naar deze serie of an dere werkjes bij uw boekhandelaar. WEMELDINGE Van 26 april2 mei 1964 Zondag 26 april: Volle Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 3.40 4.04 9.14 9.29 Maandag 4.14 4.38 9.52 10.02 Dinsdag 4.47 5.09 10.24 10.33 Woensdag 5.16 5.41 10.59 11.04 Donderdag 5.47 6.13 11.28 11.36 Vrijdag 6.21 6.40 11.56 Zaterdag 6.54 7.12 0.11 12.33 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1964 | | pagina 1