BAAYENS Punl !*?uddehuid DO YERSEKE taJBPTIE WEMELDINGE KRUININGEN SPAAR DE KLEINTJES TOT ZE GROOT ZIJN De spaarbanken met volledige bankservice. RILLAND-BATH KRABBENDIJKE WAARDE KAPELLE-BIEZELIN GE HAUSSE IN HANDIGHEID Aantal baden badhuis. In de maand februari werden in het badhuis aan de Bemhardstraat 626 ba den genomen door volwassenen en 160 door l^nderen, in totaal 786. Tentoonstelling kleuterschool Kakeldans Woensdagmiddag en -avond werd in de kleuterschool „Kakeldans" een ten toonstelling gehouden van al het kleu- terwerk. Vooral hel zeer uitgebreide groepswerk van „een dorp" trok de aandacht. Er was een kruispunt met zebra's en politieagent, huisjes met tuin tjes, auto's, een haven, een speeltuin, enz. enz. Verder hadden ze nog zeer ve le andere dingen gemaakt en geschil derd. Deze tentoonstelling trok veler aandacht en waardering. Onder de be zoekers was o.a. de inspectrice van het kleuteronderwijs mej. M. J. de Jonge, die het werk van de kleuters en de hoofdleidster mej. A. de Koeyer als zeer origineel en verzorgd prees. Gemeentelijke herindeling. Deze week is door Ged. Staten van Zeeland een plan gepubliceerd voor een gemeentelijke herindeling van Zuid- Beveland. Van de thans nog aanwezige 24 gemeenten blijven er nog slechts 7 over. Voor oostelijk Zuid-Beveland zul len dit er twee zijn. Rilland-Bath, Krab- bendijke en Waarde gaan samen één ge meente vormen. Yerseke en Kruiningen vormen samen de tweede. Een wel zeer ingrijpend plan, vooral voor deze laat ste twee grote levenskrachtige gemeen ten. Zowel Yerseke als Kruiningen zul len dan hun zelfstandigheid verliezen en samen onder één bestuur worden ge bracht. Dat hier het laatste woord nog niet over gesproken zal zijn, is wel dui delijk. Kruiningen zal er wel niet veel voor voelen om bij Yerseke gevoegd té worden, doch anderzijds is het niet aan te nemen dat men nu juist in Yerseke op annexatie zit te wachten. Laten we rustig afwachten hoe de zaak zich zal ontwikkelen, maar dat men twee zo grote bloeiende gemeenten zal opheffen, is wel heel rigoreus. ^gggntjo6*«oESi De speciaalzaak voor Uw BRIL| Jeugdmuziekkorps. Blijkens advertentie in dit nummer wil men ook in Yerseke proberen een jeugdmuziekkorps op te richten. Gezien de resultaten in andere gemeenten, zou het toch ook in Yerseke mogelijk moe ten zijn een dergelijk korps te stichten. Het initiatief hiervoor is genomen door de muziekvereniging „Mozart", die de opleiding van de leerlingen voor haar rekening wil nemen en indien mogelijk ook de instrumenten in bruikleen wil afstaan. Wij wekken de jeugd gaarne op zich als leerling aan te melden. Het is een nuttige vrijetijdsbesteding, waar men ook op latere leeftijd nog veel plezier van kan hebben. Ouderling C. de Schipper plotseling overleden. In de nacht van donderdag op vrijdag 6 maart is plotseling overleden dhr. C. de Schipper in de ouderdom van 86 jaar. De overledene was tot aan zijn pen sionering werkzaam als sluismeester te Wemeldinge en is daar blijven wonen. Vooral in het christelijk verenigings leven heeft dhr. De Schipper zich be wogen. Vele jaren heeft hij zijn beste krachten gegeven aan de vereniging De School met de Bijbel en de vereniging voor Christelijk Onderwijs aan Schip perskinderen. Lange tijd was hij ook kandidaat voor de gemeenteraad voor de C.H.U., waar hij zeer zeker een gun stiger plaats op de ranglijst had 'kunnen hebben indien zijn aspiraties in die rich ting waren gegaan. Het langst heeft dhr. De Schipper de Vrije Evangelische Gemeente gediend als ouderling (over enkele maanden zou dit 30 jaar geweest zijn). Vooral na zijn pensionering heeft hij zich in die funktie verdienstelijk ge maakt door het bezoeken van zieken en ouden van dagen. Zijn uitermate blij moedig geloofsleven hielp hem erbij om troost en bemoediging te brengen in die gezinnen waar door ziekte of ouderdom hulp en troost nodig was. Stil, waardig en rustig heeft De Schipper zijn werk gedaan tot bemoediging van velen. Daardoor genoot hij ook de achting van zeer velen uit de gemeente. Maandag werd het stoffelijk over schot op de algemene begraafplaats ter aarde besteld, waar als eerste spreker ouderling G. Veerhoek naar voren trad en zei daar te staan met gemengde ge voelens, gevoelens van droefheid om het verlies van deze oude broeder, maar ook gevoelens van dankbaarheid voor het vele werk dat ouderling De Schipper in de lange reeks van jaren voor de Vrije Evangelische Gemeente van Wemeldin ge heeft gedaan. Spreker wees er op dat de overledene een groot en blij ge loof had en op de wederkomst van zijn Heiland wachtte, waarvan hij nu de ver vulling smaakt. Met woorden van troost tot de familie besloot deze spreker. De heer Joh. Florusse sprak namens de Ver. voor Chr. Nationaal Volksonder wijs, van welk bestuur de overledene jarenlang deel uitmaakte. Ook deze ge waagde van goede samenwerking en het prettige contact dat altijd tussen hen had bestaan, en bracht dank voor al les wat de overledene voor het christe lijk onderwijs in onze gemeente heeft gedaan. Ds. D. de Jonge, Vrij Evange lisch pred. te Yerseke, las gedeelten uit 1 Corinthe 15 voor en in zijn toespraak wees hij er op dat br. De Schipper steeds uitzag naar zijn komende Heiland en dat deze dood niet is het einde, maar het begin van het nieuwe, eeuwige leven. Op verzoek van de familie werd daar na gezongen het bekende lied: „Ik zie een poort wgd open staan". Ds. J. Ka- relse, Vrg Evangelisch pred. te Goes, besloot deze korte plechtigheid met dankgebed, waarna de oudste zoon, dhr. Jac. de Schipper, alle aanwezigen dank bracht voor de laatste eer aan hun va der bewezen. Gevonden voorwerpen. Gevonden een blauwe sjaal. Inlichtin gen te bekomen ter gemeentesecretarie. Collecte. De collecte voor „Draagt Elkanders Lasten" heeft opgebracht het mooie be drag van 242,75. M. van Hekke verlaat Vissergpolitie. Bij besluit van de minister van finan ciën is aan dhr. M. S. van Hekke al hier, werkzaam bij het bestuur der Vis serijen op de Zeeuwse Stromen, op zijn verzoek met ingang van 31 mei 1964 eervol ontslag verleend. Dhr. Van Hek ke bereikt dan de pensioengerechtigde leeftijd. Hij is hoofdopziener bg de Vis- serijpolitie op de Zeeuwse Stromen. V oor jaars vergadering. Dezer dagen hield de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Kruiningen en omstreken haar voorjaarsvergadering in „Ons Dorpshuis". Na het openings woord van de presidente, mevr. Baarens- van Aalst, bracht mevr. Van Gastel- Bom verslag uit van de provinciale na jaarsvergadering gehouden op 10 ok tober 1963 in Goes. Vervolgens bracht de secretaresse, mevr. In 't Anker-van Iwaarden, het jaarverslag. De aftreden de bestuursleden mevr. Vogelaar-de Zeeuw en mevr. Drever-van Hekke wer den beiden herkozen. Mevr. Ribbens- Muller uit Hansweert werd als nieuw bestuurslid gekozen. Het verdere ge deelte van ae middag werd verzorgd door N.V. Buisman's Koninklijke fabriek van gebrande poedersuiker, Zwartsluis. Verschillende manieren van koffiezetten werden gedemonstreerd en er werden kleurendia's vertoond. Jong E.M.M. Zoals al eerder bekend is gemaakt, werd in september 1963 het jeugdkorps „Jong E.M.M." opgericht. Dit jeugd korps blijkt levensvatbaarheid te bezit ten. Na een half jaar muziekonderricht te hebben genoten is de tijd gekomen dat de leerlingen over moeten gaan op een instrument. Met de aanschaf van een dertigtal muziekinstrumenten is echter een groot bedrag gemoeid en de muziekvereniging is nog niet in staat deze som op tafel te brengen. Om aan de benodigde middelen te komen zal o.a. een grote verloting worden gehou den met als hoofdprijzen een bandrecor der, een kinderfiets en een elektr. kof fiemolen. (Goedgekeurd door B. en W. van Kruiningen d.d. 7-1-1964.) Wil de ze verloting slagen, dan is de hulp van onze dorpsgenoten onontbeerlijk. Zater dagmiddag 21 maart zal E.M.M. eén rondgang door het dorp maken en tij dens de mars zullen de loten bij u wor den aangeboden. Mag de muziekvereni ging op uw steun rekenen? Jaarfeest. Biddagavond hielden de Geref. Jon gensclub „Samuel" en de Meisjesclub „Jong Leven" hun jaarfeest in het Ge ref. Jeugdgebouw. Voor de pauze werd er o.a. een stemmenspel opgevoerd en geestelijke liederen naar voren gebracht met de jaarverslagen. Na de pauze wa ren er schetsjes en verschillende spel letjes voor heel de zaal. Ze mogen op een zeer geslaagde avond terugzien, die werd gesloten door Ds. Koolstra. De be langstelling hiervoor was zéér groot. De leiding berustte bij Marie Mol en de heer Jille. Gemeenteavond Herv. Kerk. Woensdag (biddag) hield de Herv. Ge meente alhier een gemeenteavond in de grote zaal van „Ons Dorpshuis". Na opening van dQ bijeenkomst door Ds. Hoffman werd de film vertoond „Een ster viel van de hemel", een film die ons een aangrijpend beeld gaf van de strijd tussen goed en kwaad om de ziel van een mens, waarbij uiteindelijk toch het goede de overwinning behaalde. Buurtavond. De buurtvereniging „De Kroon" hield dinsdagavond in de „Korenbeurs" haar jaarlijkse feestavond. In zijn openings woord begroette de voorzitter, dhr. E. A. E. M. Suij, o.a. de beide wethouders als vertegenwoordigers van het ge meentebestuur, alsmede een aantal be stuursleden van de andere buurtvereni gingen. Door het cabaretgezelschap „Het Mixed Cabaret" uit Vlissingen werd een amusant en beschaafd programma uit gevoerd, bestaande uit muziek, zang, scetches, conference en goochelen, waar mee zij het talrijke publiek de gehele avond gezellig wisten bezig te houden. Zoals gewoonlijk werd een en ander af gewisseld met traktaties en verlotingen, waarvan de organisatie tot in de per fectie was geregeld. Na afloop bleef men tot in de kleine uurtjes nog ge zellig bijeen. Een avond was het, waar op „De Kroon" met voldoening kan te rugzien. Groei, groei spaartegoed. De rente helpt u goed. Want uw spaargeld is goed voor alles. Ga naar de spaarbank waar men u óók gaarne van dienst is met andere bankzaken, zoals rekening-courant, deviezen voor uw reizen, kredieten, hypotheken en bemiddeling in effectenzaken. Meer dan 1000 banken en bijkantoren. AANGESLOTEN BIJ DE COÖPERATIEVE CENTRALE RAIFFEISEN-BANK TE UTRECHT dan 200 meter uit openbare wegen, dus ook Rijkswegen, open vuur te hebben of te onderhouden. De politie zal dan ook niet schromen bij eventuele overtreding proces-verbaal op te maken. Ook en dit is van groot belang dient men, als men tot afbranden van slootkanten e.d. overgaat, een gunstige wind af te wachten, opdat door omwonenden of an derszins geen last van rook of rondvlie gend zwart kan worden ondervonden. Cursus machineschrijven. Gaarne brengen wij de in dit num mer voorkomende advertentie betreffen de de te geven cursus machineschrijven onder de aandacht van onze lezers. In een dezer dagen ontvangen circulaire lazen we: „Het geld wordt hoe langer hoe minder waard, maar het praktijk diploma machineschrijven wordt hoe lan ger hoe meer waard, want steeds nood zakelijker wordt het dat ieder het heeft". Dit spreekt voor zichzelf, we hoeven hier niets meer aan toe te voegen. Opbrengst collecte. De collecte voor de Groesbeekse te huizen heeft alhier opgebracht 106,02. smetteloos zuiver Open vuur. Nu de lente weer in aantocht is, ziet men op vele plaatsen het jaarlijks weer kerende afbranden van slootkanten e.d. door aanpalende eigenaren van land bouwgronden. Gezien het droeve resul taat j.l. vrijdag nabij Rilland-Bath, waar tengevolgie van zulk afbranden een waar rookgordijn het zicht op de Rijksweg geheel belemmerde en tenge volge daarvan een verkeersongeluk ont stond dat een dodelijke afloop had, acht de Rijkspolitie het nuttig en waarschu wing te laten horen. Immers is het bij wet en verordening verboden op minder Ongeval met dodelijke afloop. Vrijdagmiddag omstreeks half drie is op de Rijksweg ter hoogte van de Kreekrakdam een personenauto in volle vaart tegen de achterzijde van een stil staande truck met oplegger gereden. De bestuurder van de auto, dhr. P. H. uit Heerlen, werd daarbij levensgevaar lijk gewond. De truck met oplegger van de Fa. M. uit Terneuzen en bestuurd door M. K. uit Axel, reed in de rich ting Rilland-Bath, toen de chauffeur moest stoppen voor een stilstaande auto, die vermoedelijk was gestopt omdat het uitzicht door bermbrand werd belem merd. Op dat ogenblik reed dhr. H. uit j Heerlen, die alleen in de auto zat, met j grote snelheid op de stilstaande truck |met oplegger. H. werd ernstig gewond aan hoofd en benen en moest door om- I standers uit de totaal vernielde auto worden bevrgd. Nadat Dr. Kamps uit (Rilland-Bath met een juist passerende jarts de eerste hulp had verleend, is de (man in zorgwekkende toestand per am bulance-auto uit Krabbendijke naar het Algemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom vervoerd. De vernielde auto is per takelwagen naar Rilland gesleept. De bestuurder van de eerste wagen heeft blijkbaar niets van de aanrijding gemerkt en is doorgereden. Later is ge bleken dat de verongelukte chauffeur in de nacht van zaterdag op zondag aan de bekomen verwondingen is over leden. Het slachtoffer was vader van negen kinderen. Voetbal. Rillandia I speelde zaterdag op eigen veld tegen Aalburg. De thuisclub is er niet in geslaagd, dit belangrijke duel in zijn voordeel te beslissen. Aalburg ging met een 31 overwinning huiswaarts. Het duurde tot de 27e minuut eer Aal burg de leiding kon nemen. In de 37e minuut slaagde Deurloo er in de op gelopen achterstand weg te werken, zo dat de balans in evenwicht kwam, 11. Na de rust zette Rillandia alles op al les, doch doelpunten bleven uit, terwijl Aalburg nog twee keer wist te scoren. Vergadering Kleuterschool. In de vorige week gehouden leden vergadering van de Herv. kleuterschool „De Rietvink" onder leiding van de voorzitter dhr. J. A. Boot, werden de aftredende bestuursleden fhevr. Glas en dhr. M. Bolier herkozen. Jaarvergadering zondagsschool. De zondagsschool vergaderde met haar leden en donateurs in de consisto rie der Herv. kerk. Deze jaarlijkse ver gadering stond onder leiding van de voorzitter, dhr. J. Koster. Uit de jaar verslagen van secretaris en penning meester bleek dat alles een goed ver loop heeft. Er zijn meer dan 200 leerlin gen en een tamelijk goede kas. Dhr. A. Koeman werd bij acclamatie als be stuurslid herkozen. Als spreker was deze avond uitgenodigd Ds. G. E. Huizing, die sprak over de opvoeding van de christelijke jeugd. Verder werden nog dia's vertoond over Schouwen-Duiveland en de omgeving van Goes. Voetbal. Waarde I ontmoette zaterdagmiddag Veere op eigen veld, en moest na een spannende wedstrijd de winst aan Vee- re laten met 10. Waarde II trok de Schelde over naar Zaamslag II. Ook hier geen winst voor Waarde (52). Vergadering N.C.V.B. De afd. Waarde van de N.C.V.B. hield haar maandelijkse vergadering onder leiding van mevr. Mol-de Feyter. Als spreekster trad op mej. Kloosterman met een reisbeschrijving over Israel, toe gelicht met dia's. Verkoping boomgaard. In hotel „De Zwaan" werd door no taris J. C. Kram ten verzoeke van de erven A. P. Gerstel te Kapelle, publiek verkocht een perceel boomgaard met schuur aan de Weélmeetse Wegeling, groot 1.21.60 ha. Hoogste inschrijver was dhr. M. J. Spruit te Kapelle voor 8106,per gemet of 24.642,24 de hoop. Koper werd dhr. D. W. Rouw te Kapelle voor 9100,per gemet of 27.664 de hoop. Gevonden voorwerpen. Bg het groepsbureau van de rijkspoli tie te Kapelle zijn inlichtingen te ver krijgen over de volgende gevonden voor werpen. Dit zijn: Een padvindersmuts, een zakmes, een paraplue, een paar jongensschoenen, een plastic emmertje, een ijzeren gewicht van 1 kg een twee dameshandschoenen. Rijkspostspaarbank. Bij het kantoor van de rijkspost spaarbank te Kapelle is over februari 3903,59 meer ingelegd dan terugbe taald. Er werden 165 stortingen gedaan tot een totaal van 22.826,45. Er had den 47 opnamen plaats tot een bedrag van 18.922,86. Er werden 5 nieuwe rekeninghouders ingeschreven. Feestavond Volksonderwijs. De afdeling Kapelle van Volksonder wijs hield voor een goed gevulde zaal haar jaarlijkse propaganda-feestavond. Na een welkomstwoord door de voor zitter, sprak dhr. Hage, directeur van de rijkskweekschool te Middelburg over het doel en wezen van volksonderwijs. „In een ingewikkelde maatschappij als vandaag, zullen we moeten beginnen met verdraagzaam tegenover elkaar te zijn", aldus dhr. Hage. „De openbare lagere school voedt haar leerlingen op in eer bied voor ieders levensovertuiging", zo besloot hij. Een toneelgezelschap uit Schore voerde vervolgens het toneelspel in drie bedrijven „Strikt zakelijk' op. Het was een stuk vol kostelijke humor, dat bij de aanwezigen veel bijval oogst te. Met een gezellig bal werd de feest avond besloten. Algemene vergadering Z.L.M. Onder voorzitterschap van dhr. J. van Overbeeke hield de afdeling Kapelle van de Z.L.M. in hotel „De Zwaan" haar algemene vergadering. Er was een slechte opkomst. Blijkens het jaarver slag van secretaris J. D. Ganseman telt de afdeling 85 leden en 14 begunstigers. Het jaaroverzicht van penningmeester J. Sinke sloot met een batig saldo. Bij de bestuursverkiezing werden dhrn. J. L. de Jager en J. Sinke herkozen. Voor kerkrestauratie. Aan de inzamelingsakties voor de kerkrestauratie neemt ook de hervorm de vrouwenvereniging „D.E.D.D.L." te Kapelle deel. Elke 14 dagen komt de vrouwengroep bijeen en wordt er een verloting gehouden. Voor een prijs moet om de beurt een lid zorgen. Op elke bij eenkomst wordt op die manier 15, tot 20,bijeengebracht. Men hoopt dit drie jaar lang vol te houden, waar na men dan 1000,— af zal kunnen dragen aan het kerkrestauratiecomité. STEEDS MEER KLANTEN „DOEN HET ZELF" Het voorjaar van 1964 staat meer dan enige andere lente in het teken van welvaart en duurte, waarvan het eerste verschijnsel ons reeds jaren toelacht, terwijl het laatste begrip ons na de jongste loonsverhoging meer in 't bij zonder duidelijk wordt. Intussen schrijdt de vooruitgang voort, die gekenmerkt wordt door gelijkschakeling van bevol kingsgroepen in welvaart en het uiter lijk vertoon daarvan. Dit proces wordt begeleid door een steeds hogere waar dering van de produktiefaktor arbeid, die ook nog schaarser wordt door de toenemende vrije tijd. Deze gang van zaken laat niet na invloed uit te oefe nen op de maatschappelijke en economi sche ontwikkeling van het gezinsleven. Maatschappelijk zien wij het gezin steeds meer evolueren naar de con sumptieve huishouding van ouders (met kinderen) die een zo hoog mogelijke so ciale status willen voeren. Voor dit doel wordt alle beschikbare vrije tijd aangewend. Het steeds stijgend inko men biedt daarbij ferme steun, doch is toch dikwijls ontoereikend om alle ge wenste status-doeleinden te verwezen lijken. Speciaal de duurte van de arbeid betekent een rem op het verkrggen van alle comfort, dat men zich wenst. Doe het zelf. Is het een wonder dat in dit klimaat de vrije tijd wordt aangewend voor een aantal nuttige hobbies, waarbij men tracht het aangename met het nuttige te verenigen? De omstandigheden waar in de doe-het-zelf-akties gedijen zgn op dit moment bijzonder gunstig. De inkomens liggen zodanig dat er geld overschiet op de alledaagse le vensbehoeften, maar er is niet genoeg voor een reeks wenselijkheden in de sfeer van vernieuwing en recreatie. Ont wikkeling en vindingrijkheid bij de door snee-burger nemen toe. De ontplooiing van de techniek stelt de producenten in staat een reeks artikelen op de markt te brengen met behulp waarvan de con sument eenvoudige ambachtelijke werk zaamheden kan uitvoeren zonder hulp van vakmensen. De arbeidsmarkt en de matige voor ziening in goede huisvestingsmogelgk- heden maken van de andere zijde het klimaat rijp om de vakmensen een hand je te gaan helpen in de verfraaiing van huis en hof. De dure arbeid. Allereerst zijn er niet genoeg vak mensen om in het voorjaar aan alle aanvragen voor onderhouds- en revisie werkzaamheden te voldoen. Het gevolg is dat de wel beschikbare krachten pe perduur zijn. Uitvloeisel van de arbeids- schaarste is ook nog dat er aan de af werking van het vakwerk tegenwoor dig veel ontbreekt. Daar moeten de con sumenten blijkbaar zelf maar voor zor gen. Deze gedachte wordt nog aangewak kerd door de economische ontwikke ling, waarbij steeds hoger eisen worden gesteld, die tien of twintig jaren ge leden nog ondenkbaar waren. In deze ontwikkelingslijn zien wij steeds fraaier schilderwerk, steeds mooiere vloeren en van jaar tot jaar een meer comfortabele woninginrichting. De laatste wordt voor al aangemoedigd zodra een bewoner zich zelf eigenaar van een huis kan noemen. In ons land wordt een derde van de huizen door eigenaren bewoond en in het andere tweederde gedeelte zijn de bewoners hoe langer hoe meer gedwon gen zelf het onderhoud en de verbete ring binnenshuis aan te brengen omdat de huurstop de eigenaren bepaald niet aanmoedigt zich op dat terrein ver dienstelijk te maken. Omscholing! De efficiency van het economisch le ven zal de hiervoor gesignaleerde ont wikkeling ongetwijfeld stimuleren. De arbeid stijgt zoveel in prijs, dat het bij toenemende vrije-tijds-besteding voor de hand ligt dat consumenten eenvoudige dienstverlenende en ambachtelijke werk zaamheden zelf gaan verrichten. Voor de vakmensen blijft dan de nieuwbouw en andere arbeid, waarbij een hoge graad van vakmanschap vereist is. Dit heeft structurele wijzigingen in het maatschappelijk leven tot gevolg. De consument zal een zekere handig heid moeten krijgen, waarbij de opvoe ding en het onderwijs voor het jonge geslacht te hulp kunnen schieten. De vakman zal zich alleen met een hoge graad van vakbekwaamheid kunnen handhaven en zijn opleiding zal daarop moeten worden afgestemd.

Scheldebode | 1964 | | pagina 2