NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID BEVELAND oveRöenkinq Thcdeine oCcmfys de süi&at ^ero^Sjettes A3 vWiilegen Gzn A3 vWiilegen Gzn a 29STE JAARGANG No. 39^ 6 MAART 1964 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE' Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUTNINGEN J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 klokjes Over en rond het Yersekse Burchtje Fa. D. Pieierse - Wemeldinge J. Kole - Yerseke - Tel. 372 :/sEsse,£5£ Land- en Tuinbouw REDACTEUR: Abonnementsprijs bg vooruitbetaling 1,40 per kwartaal Franco per post 2,80 per halfjaar ADMINISTRATIE Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Doch mijn God zal naar Zijn rijkdom vervullen al uw nood druft in heerlijkheid, door Christus Jezus. Filip. 4 19 Velen leven „zwart". Daarmede be- j doelen we niet, dat velen aan zwarte handel doen, maar velen ontvangen de dingen niet op de rechte, koninklijke wijze. God wil om de gaven gebeden zijn. I Wie niet bidt, ontvangt nog veel, maar op verkeerde wijze. Nu mogen wij van daag bidden om voorziening in al onze j noden: wij vragen regen en vruchtbaar heid voor onze akkers, wij zullen wor stelen om kracht voor de arbeid, om een loon, waarmede wij ons gezin op peil j kunnen houden, en nog zo heel veel meer. En wij hoeven het de Here heus niet te ontwringen, alsof Hij niet gaar-1 ne geven zou, want Hij komt ons al aanstonds tegemoet met een belofte: mijn God zal naar Zijn rijkdom vervul len al uw nooddruft. Dat betekent dus, dat wij als die weduwe uit Elia's tijd alle grote en kleine vaten mogen aan dragen, onze grote en kleine noden, on ze kerken en bedrijven, onze landerijen en onze gezinnen, onze inkomsten en on ze uitgaven en dat wij dat alles voor Gods Aangezicht mogen brengen en dan zal hij al die vaten volmaken, al die noden vervullen, op een riante wijze in overeenstemming met Zijn grote rijk dom. Maar betekent dat nu, dat wij elke wens vervuld zullen zien en dat God in elke nood zo zal voorzien als wij dat graag zouden wensen? Er zijn toch) kinderen Gods van honger in het con centratiekamp omgekomen! Zeker, het wil ook niet zeggen, dat alle nood voor bij zal gaan. Onze tekst zegt: God zal al uw nooddruft vervullen in heer lijkheid, dus zó, dat Gods heerlijk heid en glorie tot doorbraak komt. En die heerlijkheid kan ook dan blijken, als Gods kinderen zingend hun nood dra gen of met Job belijden: de Here heeft gegeven, de Here heeft genomen, de naam des Heren zij geloofd. Hebben zij die in de kampen van honger wegstier ven toch niet ten volle ervaren, dat God in heerlijkheid hun nood vervulde door bij hen te zijn en hen er doorheen te dra gen! Zo vinden wij de rechte gebedshou ding. God zelf geeft ons een belofte, waarop wij pleiten kunnen. Maar bidden I betekent verder: alles uit handen ge- ven, alle reserves aan de Here toever trouwen en dan alles van Hem verwach ten. Wij durven het dan vragen: Here, I vervul onze nood, maar doe het op Uw wijze, als Uw heerlijkheid maar tot openbaring komt ook in ons. Zo wordt het een rijk jaar voor ons met God. (Uit een Dagboek) GOUDZILVER-OPTIEK-UURWERKEN TEL.-223 - KflPELLE Z B HET GEZIN WAS BOOS „Ons gezin was boos", zei de dame, „en daar was alle reden voor!" Maar de rechter betwijfelde dat. Want het was een veeg teken, dat deze boos heid het vrijwel complete gezin voor de groene tafel bracht: moeder, zoon en dochter, allemaal wegens mishandeling. Er was dan ook behoorlijk geslagen, die avond. De slachtoffers waren de buurman en de buurvrouw, die een brom fiets en televisie hadden. „De mensen van de afbetaling lopen er de deur plat", zei de verdachte huis moeder, zonder beroep. „Niet dat wij er iets mee te maken hebben. Bij ons heb ben ze de boel pas weggehaald vanwege de afbetaling. Maar daarom hoeft hij zich nog niet aan te stellen als een mid denstander, die kapitalist!" Al met al maakte dit niet duidelijk of, en zo ja waarom deze dame de buurman had geslagen en gestompt, waardoor de ze pijnlijk werd getroffen. „Ik heb hem niet geslagen", zei de huismoeder rad. „Ik maak er mijn vin gers niet aan vuil!" De geslagen buurman zei, dat zij hem een tik op de arm had gegeven. ,,'tDeed geen pijn", zei hij. Niet de moeite waard om over te praten. Zodat de dame werd vrijgesproken. Want een mishandeling moet flink pijn doen om mishandeling te zijn. Zg was geenszins dankbaar voor de ontlastende verklaring van de buur man. „Hij krijgt met mij nog meer last!" riep ze, toen ze met opgestreken zeil de zaal uitliep. Vervolgens kwam de zoon. Hg had buurman zo'n watjekauw verkocht dat die er een paar weken mee gedokterd heeft. „Dit was wel een echte mishandeling", zei buurman. „Ik had er zo'n gezicht van", en hij wees ergens naast zijn oor. Vijftien gulden of drie dagen kreeg de zoon daarvoor. En als laatste kwam de dochter, 18 jaar, spoelster van beroep, met het air van een filmster van veertig en het pos tuur van een bakvis van zestien. Ver geefs trachtte ze de rechter in verwar ring te brengen met wenkbrauwen- gewapper, scheef hoofd en gegoochel met een handtasje, dat net groot genoeg was om er een dubbeltje in te verpakken. Zij had de buurvrouw bijna gescalpeerd door strafbaar geruk en getrek aan de haartooi van de mishandelde. „Mijn vrouw kan er wel tegen", zei buurman, „maar 't is toch geen werk". „Hij had mijn broertje geslagen!" riep de bakvis-filmster, die spoelster was. „Kom meisje", zei de rechter vader lijk. „Nou moet je hier niet jokken". Het broertje is namelijk ook door de po litie verhoord. Hij zei: „Buurman heeft mij niet aangeraakt, maar ik moest van mijn zusje zeggen dat hg me wel heeft geslagen". Dat wreef de rechter de jongedame, die geen film- maar spoelster was onder de neus. „Kan wel zijn", zei ze, „maar toch is 't zo". Naderhand bleek buurvrouws bril in drie delen te zijn gesplitst en dat kostte vijftien gulden. De ziekenfondsen zijn er namelijk niet om burenruzies te bekos tigen. „Die vijftien gulden schade moet je vergoeden", zei de officier, „en ik eis bovendien vijftien gulden boete". „Da's dan dertig gulden", zei de jon gedame, die beter in het rekenen was dan in omgangsmanieren. „Zie maar, dat u het geld krijgt". „Dat zullen we zeker wel zien", be loofde de officier, maar de rechter ver loor op dit ogenblik het vaderlijk ge duld. „Vonnis conform. Veertien dagen tijd voor hoger beroep, waar u ook af stand van kunt doen. En gooi die blaag er uit!" Dit laatste was voor de parket wacht bestemd. Buiten stonden moeder, zoon en doch ter in een rij tegenover het gerechts gebouw. Eendrachtig staken ze de tong uit tegen de geblinddoekte Justitia. Wij zouden ze de weegschaal naar het hoofd hebben gegooid, maar Vrouwe Justitia doet zoiets niet. De deurwaarder zag de drie rose tongen ook. III Het jaar 1304 zag Boudewijn ander maal op de voorgrond treden en wel bg een paar charters echter houden nog bewijzen van zijn bestaan bewaard. Zo vernemen we, 5 juli 1307, dat graaf de verdediging van Zierikzee. Ook nu Willem „aen Heeren Boudewijn van Ier waren het weer onze zuiderburen die sicke synen trauwen man ende Ridde- bijna geheel Zeeland en Holland over- j re" het Strienschor in leen geeft dat 13 weldigd hadden. Zierikzee was de enige Zeeuwse stad die met succes het zege vierende leger tegenstond. En de grote kracht was ook hier Ridder Boudewijn, bijgestaan door Heer Jan van Kruinin- gen, aan welke in dit hachelgk tijds gewricht het bestuur en beleid der be nauwde veste was toevertrouwd. De wonderbare verandering, teweeggebracht door Witte van Haamstede, de gesel der Vlamingen, dreef de vijand plotse ling in paniek het land uit en na de zeeslag op de Gouda van 12 augustus 1304 was Zierikzee bevrgd. Ook daar was het een redde zich wat kan, velen echter lieten hier het leven, zoals ook onze Stoke verhaalt: „De Vlaminghen waren min ontgaen; Men hadder uyt lant gheslagen meer. De Vlaminghen waren so uten keer, Sodat si met groten hopen Recht toe in den water lopen, Ghelike of het scape waren. Men sach daer menighe moederbaren Hemselven drinken dor de vrese. Daer wort menighe weduwe ende wese Vor Sirixe ter selver stont"... Na de hier vermelde roemrijke ver schijning hoort men verder weinig meer van ridder Boudewijn. In de geschied- boeken komt zijn naam niet meer voor, januari 1310 door wordt uitgegeven. hem ter bedgking Van een andere loot uit de stam der Heren van Yerseke, die blijkbaar al vroeg verscheidene vertegenwoordigers had, wordt, wat zelden voorkomt onder de landadel, eveneens in onze his toriebladen gewag gemaakt. Vermoedelijk behorend tot een zglinie van Boudewijn, treedt Aloud van Yer- Een minder gunstig licht werpt op seke en twee zijner broers naar voren „onsen trauwen man" een oorkonde uit in 1299, toen het drietal met enkele an- hetzelfde jaar. Daarin n.l. belooft Rid-deren door de Dordtse poorters werd der Boudewijn en Knape Kervinck van vermoord. Bleef Boudewgn de Holland- Reimerswaal, de graaf 500 gemet am-1 se partij getrouw, Aloud had zich on- bacht in Schouwen of geld daarvoor teder de banier der Vlaamse geschaard zullen geven en de monniken van Crab-1 en daarin een zeer aanzienlijke positie bendijke „vrilike ende onghemoyt hun j verkregen. Zoals bekend werd het mach- goed ende erve, dat si in dit vorseyde tigste Zeeuwse geslacht der Van Bors- ambacht hebben" te laten beheren. selens als hoofd dezer politieke richting Wónnneer Boudewijn overleden is, is erkend. Steeds nog gingen deze partijen niet bekend, mogelijk vóór 1315. In een akte van 31 maart dezes jaars n.l. tre den Klaas Kervinc van Reimerswaal en Kervinc, 's Heren Boudewijns zoon op waar ze beloven het recht van de graaf in het onder hun gezag staande gebied van Reimerswaal te zullen handhaven. Wel komt in een akte van 14 juli 1334 een Boudewijn van Yerseke voor die door graaf Willem TH belast wordt met het mombaarschap (voogdij) over Jonkvrouwe Katalina, Heer Jan Mu iaarts dochter, welke aanstelling ge schiedde met goedkeuring van Floris, Clays en Philips van Borsselen. Of deze echter dezelfde is als de ver dediger van 'tslot Oostende en Zierik zee is de vraag. voort hun belangen uit te spelen in de kamp tussen de beide buurgraafschap- pen om de hegemonie over Zeeland Be westen Schelde. Dat dit bij uitbarstin gen gepaard ging met bittere ellende die zowel de landbewoner als de edelen en hun kastelen troffen is duidelgk. Aan deze 150-jarige strijd kwam een einde door het verdrag van Parijs van 6 maart 1323 en de twistappel in de schoot van de Hollandse graaf terecht kwam. Toen na de moord op Floris V, in 1296, diens zwakke zoon Jan, in de geschiedenis bekend als de eerste, zgn vader opvolgde in de regering wist Wol- fert van Borssele hem zodanig in zgn macht te krijgen, dat zijn wil wet was. (Wordt vervolgd) „Straks hebben ze allemaal kiespijn", zei hij hoopvol. WILLY H. HEITLING (Nadruk verboden) ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bgsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Wg willen u met onze adviezen zo goed mogelgk van dienst zgn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wg kunnen echter geen aansprakelgkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Adres. Weet u het adres van de dochter van de schrijver Herman Heijer- mans? vraagt B. N. Bedoelde dochter van de schrijver Herman Heijermans heet Hermine Heij- ermans en woont te Amsterdam Cen trum, Kerkstraat 281. Fietsengeld. Mijn zoon is als krui deniersbediende werkzaam geweest. Twee jaar lang ontving hij geen fietsen geld, maar toen er een nieuwe bediende bij kwam die wel fietsengeld ontving, kreeg mijn zoon het voortaan ook. Heb ik nu nog recht op die twee jaar ach terstallig fietsengeld? aldus J. C. S. Dit is echt een kwestie om via de vakbond te worden geregeld. Als uw zoon niet bij een vakbond is aangeslo ten dan kan hij informeren bij het Ge westelijk Arbeidsbureau of hij alsnog aanspraak kan maken op deze rijwiel toelage. Tenslotte kan hij dit nog te weten komen bij de looncontroledienst te Rotterdam, Mathenesserlaan 231, te lefoon 34537. Vlag. Welk land voert een vlag, waarvan de bovenste baan groen is en de onderste baan wit? Een nationaliteitsvlag (een landen- vlag) in de uitvoering bovenste baan keerd bezigt en wel de groene baan bo ven en de witte onder. Tenslotte is het mogelijk dat één of ander particulier in de wereld deze vlag gebruikt, hetzij als maatschappijvlag of voor privé-doelein- den. Pasen. R. B. hoorde zeggen dat Pasen nooit vóór 27 maart kan vallen. Is dat waar? Het Paasfeest wordt gevierd op de eerste zondag na de eerste volle maan in de lente. Als begin van de lente is vastgesteld 21 maart, dus kan Pasen niet vóór 22 maart en niet na 25 april vallen. In de praktijk komt dit niet al tijd uit, maar in Oosthoeks encyclopedie is een korte formule van Gaass voor de berekening van de paasdatum. Eventu eel kunt u deze encyclopedie in een lees zaal ter inzage ontvangen. Judo. Graag had ik enige inlich tingen over de judosport. Judo is een Japans verdedigings systeem om zonder enig wapen de aan val van een tegenstander te weerstaan. Ju betekent: zacht, soepel; do betekent: weg of pad, ook geestelijk bedoeld. Dit systeem is door de Japanner Prof. Ji- goro Kano samengesteld en uitgewerkt tot een wedstrijdsport. Het vindt zgn oorsprong in een Japanse vechtkunst. Ju Jutsu (in het westen ook geschre ven als Jiu Jitsu), in vroeger tijden ook wel Kempo en yawara genoemd, werd oorspronkelijk door de Samoerai's, de Japanse ridderkaste, beoefend. Na de Japanse burgeroorlog bekwaamde ook het volk zich in deze verdediging. Het was Prof. Jigoro Kano, die na een diep gaande studie van de verschillende Ju Jutsu-systemen tot de ontdekking kwam dat bij alle worpen en slagen slechts één principe mocht gelden, n.l. dat tot het bereiken van het beoogde doel van de geestelijke en lichamelijke energie een zo doelmatig mogelijk gebruik gemaakt moet worden. Hij noemde zijn systeem Kano-Judo en stichtte in 1882 te Tokio zijn school, die hij de Kodokwan noem de. Dit systeem wordt momenteel over de gehele wereld beoefend. China. Heeft Nederland China er kend? Wie is er in Peking ambassa deur? Groot-Brittannië en Nederland hebben reeds in 1950 de regering te Peking de facto en de jure erkend, terwijl andere mogendheden (waaronder de V.S.) dit hebben geweigerd. De Nederlandse am bassadeur in China is Dr. J. H. Zee man, 24 Legation Street, Peking. Te legramadres: Neerlandia, Peking. In middels hebben 47 landen rood China erkend. Tanden. Mijn zoontje van 15 maan den heeft met vallen 2 tandjes verloren. groen en onderste baan wit bestaat niet. IX iauujra ZT nnt or <roo„ rrf«„iaio eromoonta<r_ H°e lanS dUUrt het VOOr er nieUWe kO- Ook zijn er geen officiële gemeentevlag- gen in deze uitvoering. Mogelijk blijft dat er een gemeente officieus deze vlag voert, maar dit laatste moeten wij be twijfelen. Wel zijn er twee gemeenten, die een wit-groene vlag hebben en wel de gemeente Ridderkerk en de gemeen te Aalten. In de praktijk wil het nogal eens voorkomen, dat men deze vlag ver men? Dit is niet met zekerheid te zeggen, maar in de meeste gevallen kan men verwachten, dat er nieuwe tanden te voorschijn komen op de normale leeftgd van het zogenaamde wisselen. Tot het vijfde jaar of nog later behoeft men de moed dus niet te verliezen. GOUD ZILVER OPTIEK UURWERKEN TEL:223 - KflPELLE Z B OOK IVEBKI K LOS STALVOEDING, GRASVOEDING EN BEMESTING Hoe verbeter ik de magnesiumvoeding van mijn vee, is een vraag voor het na derende voorjaar. Immers, een plotse linge daling van het Mg-gehalte in het bloed kan „kopziekte" oproepen. En in de vroege voorjaarsweide, vooral bjj guur en nat weer, komt dat voor. Wg willen dit liever voorkomen. Maar hoe? Twee gegevens wijzen hier de weg. 1. Een stoornis in de spijsvertering ver oorzaakt een tijdelijk tekort aan Mag nesium in het lichaam; het Mg-ge halte van het bloed kan hierdoor sterk dalen. 2. De meeste dieren doorstaan zonder nadeel deze daling; bij dieren echter, die in slechte conditie waren, is kop ziekte dikwijls het gevolg. De beste voorzorg ligt dus aan het einde van de staltijd: zorg dat de dieren in goede conditie in de weide komen. D.w.z. een oordeelkundige voeding in de laatste weken van de staltgd. Een twee de voorzorg is: tracht de stoornis in de spijsvertering die altijd optreedt by de overgang van stal naar weide zo gering mogelijk te doen zgn. Schaar niet in op al te kort gras; voer wat ruw- vezelstoff en bijstal de dieren 's nachts op, vooral bij guur, nat weer. Een derde voorzorg is: de bemesting zo te regelen, dat de grasvoeding rgker aan Mg wordt. Lukt dat bij snel groeiend gras? Men wil nu eenmaal veel gras, want dat is de eerste winst. Uitkomst brengt hier de nieuwe adviesbasis voor Mg-bemesting; men geeft bijv. aanvul lend 400 kg/ha kieseriet. Handhaaf daar bij gerust de gebruikelijke stikstofgift, maar strooi deze vroeg, in maart al. Geef daarbij fosfaat en kali geheel vol gens de norm, passend bij uw grasland gebruik. Deze „norm" is er n.l. op be rekend, veel gras te brengen van zo goed mogelijke kwaliteit. Stalvoeding, grasvoeding en bemesting, zij luisteren in het voorjaar nauw! WEMELDINGE Van 814 maart 1964 Zaterdag 14 maart: Nieuwe Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 10.33 11.22 3.49 4.32 Maandag 12.02 5.17 6.00 Dinsdag 0.46 1.17 6.33 7.08 Woensdag 1.47 2.17 7.26 7.51 Donderdag 2.40 3.03 8.12 8.26 Vrijdag 3.22 3.43 8.57 9.07 Zaterdag 4.00 4.23 9.40 9.47

Scheldebode | 1964 | | pagina 1