Bronchi letten „gezondheid" YERSEKE I oo BAAYENS kJDPTlE De speciaalzaak voor Uw BRIL WEMELDINGE WEES ZUINIG OP UW TOEKOMST: SPAAR De spaarbanken met volledige bankservice. KRUININGEN HANSWEERT RILLAND-BATH KRABBENDIJKE Havenbedrijf. In 1963 werden aan de haven geladen of gelost de volgende goederen: 1963 1962 Suikerbieten 1.545.800 kg 2.335.950 kg Pulp 1.138.680 kg 1.129.070 kg Mosselen 3.750.000 kg 5.673.370 kg Schelpen 791.300 kg 1.528.820 kg Bouwmat. 3.249.300 kg 3.159.000 kg Gasolie 1.112.670 kg 1.364.200 kg Grit 365.000 kg 425.000 kg Oesters 84.500 kg 120.000 kg Pannen 105.000 kg Water 55.000 kg 85.000 kg Totaal 12.092.250 kg 15.914.490 kg Het aantal binnenvaartuigen bedroeg 41, metende 7.436 ton in totaal. Op de weegbrug zijn 1.280.405 kg diverse soorten goederen gewogen. Dit aantal is ongeveer geljjk met 1962. Bouw bejaardensoos. Deze week was er in de Burenpolder bij de haven een ongewoon schouwspel te zien. Het dak van de werkplaats van gemeentewerken hing in de lucht. Door de firma Otte uit Nieuwdorp, de aan nemer van dit bouwwerk, was het dak in zijn geheel opgevijzeld. Onder dit dak komt nu de nieuwe soos voor de bejaar den. Een prachtig uitzicht is op deze wijze gegarandeerd. Trappen klimmen moeten de bezoekers niet, want een fraaie loopbrug zal toegang geven tot deze verdieping. Ook in de avonduren zal het gebouw een nuttige bestemming krijgen. Dan zal „Mozart" er repeteren, de drumband en waarschijnlijk nog an dere culturele verenigingen. Zonder al te grote tegenslagen hoopt men het ge bouw over enkele maanden in gebruik te kunnen nemen en zal Yerseke be schikken over een unieke gelegenheid voor de bejaarden en verenigingen. Gevonden voorwerpen. Gevonden een kinderhandschoen en een portefeuille. Inlichtingen ter ge meentesecretarie van Wemeldinge. Instuif. Zaterdagavond zal er in het Jeugd- gebouw voor de instuif een toneelavond worden gegeven, waarbij de C.J.V. uit Kapelle een toneelstuk zal opvoeren ge titeld „Zomerzotheid". Raadsvergadering. Maandagavond komt de raad dezer gemeente in openbare zitting bijeen in het gemeentehuis. De agenda vermeldt o.m.: Voorstel tot aanvaarding van en kele wijzigingen in de intercommunale IZA-regeling Zeeland. Voorstel tot toe kenning aan de werklieden der gemeen te over het jaar 1963 van een aanvul lende toelage van 5 ter compensatie van de gemiddelde prestatiebeloning die in andere gemeenten door de werklieden is genoten. Voorstel tot benoeming van een gemeentearbeider met ingang van een nader te bepalen datum. De aan beveling voor de benoeming luidt: Anth. Meijaard en Joh. J. Hoogesteger. Voor stel tot aankoop van een perceeltje grond van de N.V. Mij. tot Gasvoorzie- ning te Goes. Voorstel tot eervol ont slag aan de onderwijzeres der openbare lagere school mej. C. M. Broer. Voor stel tot aanvaarding van het verzoek van de Coördinatiecommissie Maat schappelijk Werk en Gezinsverzorging tot verhoging van het gemeentelijk sub sidie voor gezinsverzorging en gezins hulp en een voorstel tot beschikbaar stelling van een krediet voor de aanleg van een weg met riolering op het in- dustrieterreintje aan de Oranjeboom straat. Muziekuitvoering. Donderdag, vrijdag en zaterdag gaf de fanfarevereniging O.K.K alhier een uitvoering in het jeugdgebouw aan de Dorpsstraat. Voor de pauze bracht O. K.K. enkele muzieknummers ten gehore onder leiding van haar dirigent dhr. D. Manneke. Na de pauze werd door de to neelvereniging U.D.I. een vrolijk spel in drie bedrijven opgevoerd getiteld „Ge broeders Kalkoen", hetwelk op fraaie wijze voor het voetlicht werd gebracht. Ouderavond kleuterschool. Woensdag werd de jaarlijkse ouder avond van de gemeentelijke kleuter school gehouden in een der lokalen van de school. In deze bgeenkomst werden twee leden der oudercommissie, de da mes Dagevos-van Dalen en Rijlaarsdam- Vromans herkozen. De hoofdleidster mej. Goeree vertelde een en ander over het afgelopen jaar en gaf enige prak tische aanwijzingen voor de ouders. Na de pauze hield dhr. Borrie uit Goes als secretaris van de vereniging voor vei lig verkeer „De Bevelanden" een cau serie getiteld „Veilig verkeer ook voor uw kleuter", verduidelijkt met lichtbeel den. Dhr. Borrie wees op de gevaren, die het kind in het steeds drukker wor dende verkeer bedreigen. Met waar schuwingen alleen komt men er niet. Men moet ook zelf het goede voorbeeld geven. Wethouder A. P. Schouwenaar sprak namens het gemeentebestuur. Hij deeldé o.m. mee dat in de school bin nenkort linoleumvloeren zullen worden gelegd en dankte de leidsters voor het geen zij in het belang van de kleuters doen. De voorzitter der oudercommissie, dhr. J. Oudeman, die deze avond de leiding had, sloot zich daarbij aan. De ouderavond genoot veel belangstelling, vooral van de zijde der moeders. Na af loop kon men het werk der kinderen bekijken en met de leidsters spreken. Wat geweest is komt nooit weer. Kijk dus vooruit. Uw toekomst hebt u nog tegoed. Tegoed Spaartegoed I Want uw spaargeld is goed voor alles. Ga naar de spaarbank waar men u óók gaarne van dienst is met andere bankzaken, zoals rekening-courant, deviezen voor uw reizen, kredieten, hypotheken en bemiddeling in effectenzaken. Meer dan 1000 banken en bijkantoren. AANGESLOTEN BIJ DE COÖPERATIEVE CENTRALE RAIFFEISEN-BANK TE UTRECHT Voetbal. Zaterdag speelde Wemeldinge thuis tegen R.C.S. IV. Wemeldinge moest in deze wedstrijd in R.C.S. zijn meerdere erkennen. In de 25e minuut bracht We meldinge de stand op 10. Tot één minuut voor de rust wist zij deze stand te behouden, doch in de laatste minuut voor de rust werd door R.C.S. de gelijk maker gescoord. 15 minuten na de rust maakte R.C.S. 12, in welke stand geen verandering meer kwam. Het laatste half uur was Wemeldinge voortdurend in de aanval, maar de juiste afwerking van de aanvallen ontbrak, waardoor zij een nederlaag kregen te incasseren. Rectificatie. In het bericht over het eindexamen verkeerscursus van vorige week zijn enkele foutjes geslopen. Zo stond bij de dames mej. A. Lokerse en mej. A. A. Paauwe als geslaagd. Dit moet zijn mevr. A. Koeman-Lokerse en mej. A. A. Bauer. J ubileumuitvoering. De Kon. Harmonie E.M.M. viert dit jaar haar 100-jarig bestaan; een eeuw feest. Niettegenstaande mee en tegen heeft deze vereniging kans gezien de 100 jaar vol te maken, iets wat in de tegenwoordige tijd, gezien het vele wat wordt geboden aan amusement etc., een unicum mag worden genoemd. Was men vroeger tot eigen dorp gebonden, een muziekgezelschap was toen één van de weinige genoegens welke werden gebo den. Nu met de snelle vervoermiddelen, radio en TV als „ontspanning", wordt veelal het vertier elders gezocht dan wel blijft men thuis om bij de radio en TV verpozing re zoeken. Een muziek gezelschap wordt daarom tegenwoordig als zo heel gewoon gezien. Men is nu eenmaal gewoon dat zo'n vereniging, naast de vele avonden repetitie ook nog op hoogdagen (Koninginnefeesten e.d.) de hele dag in touw is, zelfs van 's mor gens vroeg als b.v. om 8 uur vanaf de torentrans koraalmuziek ten gehore ge bracht wordt. Doch is dat wel zo ge woon? Is een muziekvereniging er voor eigen genoegen, of voor de hele dorps gemeenschap? Wij dachten het laatste. Welnu, a.s. vrijdag geeft de Kon. Har monie E.M.M. o.l.v. haar dirigent dhr. Adr. B. Holster haar jubileumuitvoe ring. Doet zij dat voor zichzelf? Neen, dit doet zij voor onze gehele burgerij. Laten wij dan als burgers tonen dat dit door ons wordt gewaardeerd. Laat de zaal van Ons Dorpshuis tot de laatste plaats bezet zijn als ware het een feli citatie aan deze vereniging. Hier treden onze eigen mensen op voor óns. Geef door uw aanwezigheid blijk van grote erkentelijkheid voor al hetgeen door de ze mooie vereniging is gedaan in de 100 jaar van haar bestaan. Wat de ver dere plannen zijn die dit korps nog hoopt te verwezenlijken in dit jubileum jaar, weten we niet. Het is nog niet helemaal „rond". Wel hebben we uit betrouwbare bron vernomen dat de Bond van Harmonie- en Fanfaregezel schappen heeft besloten het pinkster concours dit jaar in Kruiningen te houden als extra felicitatie voor deze 100-jarige vereniging. Voetbal. Na bijna drie maanden van gedwon gen rust, kwamen beide elftallen van de v.v. „Hansweertse Boys" weer in het veld. Het tweede elftal begon met een uitwedstrijd tegen koploper Middelburg IV, welke wedstrijd wel een koude dou che opleverde voor de oranjehemden. Met niet minder dan 101 werd deze wedstrijd verloren. Wel een duidelijk be wijs hoe intensief er de laatste maan den getraind was, want de thuiswed strijd eindigde destijds in een gelijk spel. Het eerste elftal bracht het er aanzien lijk beter af en is. .nu, hoewel er nog veel wedstrijden te spelen zijn, een em- stigê kandidaat voor de titel geworden. De uitwedstrijd tegen Luctor I uit Hein- kenszand werd met 21 gewonnen, hoe wel het getoonde spel niet voortreffe lijk was te noemen. A.s. zondag staan er belangrijke wed strijden op het programma, p.l. de „uit wedstrijd" tegen beide elftallen van Kruiningen. Voor het tweede een goede gelegenheid om zich te herstellen en voor het eerste, om de positie te ver beteren. Beroepen. Het ziet er naar uit, dat de Hervorm de Gemeente weldra weer een voor ganger heeft. Onlangs is er n.l. beroe pen Ds. A. Franken te Bilthoven, wel ke het op hem uitgebrachte beroep heeft aanvaard. Hoestdrank in +abletvorm.95ct Raadsvergadering. De gemeenteraad kwam op maandag 10 februari voor de eerste maal in 1964 in vergadering bijeen. De voorzitter, burgemeester J. C. W. Jobse, vindt hier in aanleiding om nog eens even stil te staan bij het wel en wee van de ge meente in het afgelopen jaar. Veel wee is gelukkig niet te melden, aldus de voorzitter. Een droeve gebeurtenis was de ramp met de „Miraflores", waarmee deze gemeente in het afgelopen jaar werd geconfronteerd. Weinig gelukkig toont spreker zich ook met de wel zeer geringe bouwaktiviteit in het afgelopen jaar; slechts zes woningen konden wor den gebouwd. Overigens was er weinig reden tot klagen. De financiële positie van de gemeente is goed. Het verzor- gingspeil van de gemeente wordt steeds beter. Spreker noemt in dit verband de modernisering van het brandweermate riaal, de reorganisatie van de vuilnis ophaaldienst, de verbetering van de weg naar Bath, waarmede in 1963 een begin werd gemaakt en het herstel van de straten en trottoirs in de bebouwde kom. Een historische gebeurtenis voor deze gemeente noemt de voorzitter nog het akkoord over de ScheldeRijnver binding. Welke perspectieven dit voor de gemeente Rilland-Bath zal hebben is nog niet te zeggen. Wel staat vast, dat van de oorspronkelijke opzet van het z.g. Kreekrakplan niets zal komen. Mis schien zal er nog eens sprake zijn van een z.g. „omgeklapt Kreekrakplan" in de Oosterschelde, maar dat zal dan nog jaren duren. De enige winst, die het graven van het kanaal voor Rilland- Bath met zich mee brengt, zal zijn aan winning van landbouwgrond en wellicht enige bevolkingstoename. Wat het jaar 1964 betreft, deelt de voorzitter mede, dat wat de woningbouw betreft, ge streefd zal worden naar continubouw, dit in samenwerking met andere ge- meenten. Wellicht is het hierdoor mo-1 gelijk om met een aantal jaren uit de grootste impasse te geraken. De plan- j nen voor een bejaardentehuis beginnen concreter vorm aan te nemen. Ook in het college van B. en W. voelt men er thans het meeste voor het tehuis te j bouwen op de plaats, waar thans het] sportveld is. Vanzelfsprekend zullen dan elders sportvelden gecreëerd dienen te worden. Dit jaar is een voorstel te ver wachten, aldus spreker, betreffende de aanleg van een school-instruktiezwem- bad. In het lopende jaar zal voorts be gonnen kunnen worden met de voorge nomen bouw van de bergplaats voor gemeentewerken. Geen gunstig perspec tief noemt spreker de hem ter ore ge komen berichten omtrent een gemeente lijke herindeling van de gemeenten op Oost Zuid-Beveland, Officieel is er bij het gemeentebestuur nog niets bekend, maar het is wel zeker, dat door de Mi nister van Binnenlandse Zaken aan het Provinciaal Bestuur een zodanig plan is voorgelegd en dat ook Rilland-Bath daarin is betrokken. Ten oosten van het kanaal zouden er maar twee gemeen ten overblijven. Spreker zou het zeer betreuren als Rilland-Bath haar zelf standigheid zou verliezen, vooral ook omdat gebleken is, dat deze gemeente haar eigen boontjes best weet te dop pen. Gelet op de herindelingsplannen op Walcheren, kan het echter nog jaren duren, voordat het zover is. De voorzit ter wenst de gemeente tenslotte voor het nieuwe jaar het allerbeste toe. Het oudste raadslid, dhr. Rijk, dankt namens de raad de voorzitter voor zijn helder overzicht. Ook hij verheugt zich over hetgeen er in het afgelopen jaar is ge beurd. Hij dankt het college van bur gemeester en wethouders voor de goede initiatieven, gegeven in het afgelopen jaar. Spreker zou het ook betreurens waardig vinden, als er aan de zelfstan- digheid van Rilland-Bath getornd zou! worden. Het is wel gebleken, aldus spre- ker, dat deze gemeente haar taak op bestuurlijk gebied goed aan kan. Het verzorgingspeil laat niets te wensen over. Spreker hoopt tenslotte, dat er dank zij de goede teamgeest, die er in deze gemeente is, in 1964 nog veel goe de dingen tot stand zullen kunnen wor den gebracht. Onder de ingekomen stukken bevindt zich een verzoek van de voetbalvereniging „Rillandia" om: le. verlaging van het tarief van 5, tot 2,50 voor het gebruik van het veld door de juniorenelftallen; 2e. de kosten van het vastrecht voor water- en elek triciteitslevering voor rekening der ge meente te nemen. Het eerste verzoek wordt ingewilligd, het tweede wordt, na ampele discussie, afgewezen. Op voor stel van het bestuur van de Stichting tot exploitatie van het dorpshuis „Luc tor et Emergo" worden enige wijzigin gen in de statuten van die Stichting aangebracht. Voor de prijs van 500, worden drie aan A. van Hoek te Ossen- drecht toebehorende woningen, staande aan de Stationsstraat A 122, A 123 en A 124 aangekocht. Aangezien deze wo ningen op erfpachtsgrond staan, wordt met de grondeigenaar, J. J. Minnaar te Kruiningen, overeengekomen de in 1995 aflopende erfpachtstermijn met 50 jaar te verlengen. Voor de bouw van een uitneembare en verplaatsbare muziek tent wordt een krediet beschikbaar ge steld van 7500,De gemeentelijke salarisverordening wordt, in verband met de salarismaatregelen per 1 janu ari 1964, gewijzigd. Het voorstel van B. en W. om overeenkomstig art. 72 der l.o.-wet 1920, medewerking te verlenen bij de restauratie van de r.-k. lagere school, wordt op voorstel van het raads lid Rijk aangehouden. Genoemd lid is van mening, dat de aanzienlijke kosten welke met deze restauratie gepaard gaan, aan zo'n oude school, die boven dien nog op een zeer ongelukkige plaats staat, slecht besteed zijn. Misschien is het mogelijk, om als straks de span ning op de bouwmarkt is verdwenen, toestemming te krijgen voor een nieu we school in de kom van de gemeente. De voorzitter zegt toe de mogelijkheid hiertoe te zullen onderzoeken. Het be drag per leerling voor het openbaar la ger onderwijs wordt vervolgens vastge steld op 51,77, nadat enkele leden hebben verklaard, dat zij dit bedrag wel erg aan de lage kant vinden. De voor zitter verklaarde echter dat in 1964 nog enkele voorzieningen voor de open bare school zullen worden uitgevoerd. Zodra de hiervoor vereiste ramingen in de begroting zijn opgenomen, zal het besluit tot vaststelling van het bedrag per leerling worden herzien. De twee gemeentewerklieden M. de Waard en J. P. Walraven, die per 4 maart 1963 in tijdelijke dienst der gemeente zijn aan gesteld, ontvangen hun benoeming in vaste dienst. Op een vraag van mevr. Kamps deelt de voorzitter mede, dat het cadeau, dat de gemeente zal aanbieden aan de gemeente Zaandam, uit dank baarheid voor de hulpverlening tijdens en na de watersnoodramp, klaar is. Het is een wandkleed, dat in het gemeente huis van Zaandam een plaats zal krij gen. Het ligt in de bedoeling om dit geschenk op 2 maart a.s. aan te bieden. Besloten wordt, om dit wandkleed voor die tijd in het gemeentehuis van Ril land-Bath ten toon te stellen aan de be volking van deze gemeente. Niet gewenst. Vrijdagmorgen omstreeks kwart voor negen werd op het station alhier een reiziger uit de trein gezet, omdat hij niet in 't bezit was van een treinkaartje. De man had geen geld en de stations chef stelde zich in verbinding met de politie. Het bleek de 34-jarige Joego slaaf B. J. te zijn. Hij verklaarde zes jaar geleden uit zijn geboorteland naar Frankrijk te zijn gevlucht, waar hij sindsdien werkzaam was geweest. Zijn plan was via Vlissingen in Engeland te komen. De man werd door de Rijkspoli tie overgedragen aan de Belgische rijkswacht, die hem naar Frankrijk zou terugbrengen. Voetbal. Rillandia III speelde zaterdag j.l. op eigen veld tegen Hoek II en won met 4—1. Vergadering N.C.V.B. De Ned. Chr. Vrouwenbond alhier kwam dezer dagen bijeen in het Herv. Jeugdgebouw onder leiding van mevr. Nagelkerke-van Randen. De spreker van deze avond was Ds. Mooij uit Scho- re, die het tweede deel behandelde van zijn lezing over Israel en daarbij dia's vertoonde. Het was een groot genoe- gèn om Ds. Mooij te horen vertellen van zijn reis naar het Heilige Land. Nieuwjaarsrede burgemeester Gnossen. In tegenstelling van andere jaren, waar geen nieuwjaarsrede werd gehou den, heeft burgemeester L. Cnossen in de eerste raadsvergadering van dit jaar in het kort nagegaan wat er in het afgelopen jaar is gepasseerd. Eén der belangrijkste gebeurtenissen was het feit dat in het afgelopen jaar de 3000 inwoners werd bereikt. In het afgelo pen jaar steeg de bevolking met 95 zielen. Jammer wat er voor deze grote aanwas in een gemeente zo weinig wo ningen beschikbaar zijn. De woning nood in onze gemeente is dan ook zeer groot. Niet minder dan 80 woningzoe kenden staan ingeschreven. Verder is in het afgelopen jaar weer goede voort gang gemaakt met het rioleringsplan. O.a. het pompgemaal in de J. W. Friso- straat is reeds enige tijd in werking. Het grootste bouwwerk, het bejaarden tehuis, kwam klaar en voorziet in zulk een behoefte, dat er gegronde redenen zijn om over uitbreiding te denken. Een wachtlijst van niet minder dan 20 per sonen roept reeds om uitbreiding. Buurtvereniging Oostweg. De buurtvereniging Oostweg, gecom bineerd met de Roelshoek, hield haar jaarlijkse [feestavond in zaal Joosten. Door een groepje mensen uit Breda werden de aanwezigen beziggehouden met muziek, toneelstukjes en zelfs goo- cheltruckjes. De avond stond onder lei ding van dhr. D. van Luyk. NATUURZUIVER W OPWEKKEND VERKWIKKEND

Scheldebode | 1964 | | pagina 2