>5 NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BE VELA ND oveRöenkmq uit_ KS!ü?0ampo cLu süiaat panics nncfeiv AXvWillegen Gzn AXvWillegen Gzn 29STE JAARGANG No. 33 24 JANUARI 1964 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE' Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 Fa. D. Pieterse - Wemeldinge geslapen^ 0feen J. Kole - Yerseke - Tel. 372 1 Afeten rinqen e RED ACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,40 per kwartaal Franco per post 2,80 per halfjaar ADMINISTRATIE Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur „Daarom zeg ik u: Alle dingen, die gij biddende begeert, gelooft dat gij ze ontvangen zult, en zij zullen u geworden". Marcus 11 24 Het gebed is dus een middel om onze zin te krijgen, altijd maar weer? Dat staat er toch, „alle dingen, die bij bid dende begeert Presenteer dus maar elke dag uw verlanglijstje aan de hemel. Klop maar aan met uw wensen, rijp en groen, door dacht en zó ondoordacht, dat ge er een uur later weer spijt van hebt. Zou dit niet gelijk staan met geestelijke zelf moord? Is dit niet, wat „buitenstaan ders" zo dikwijls afkeuren in veler ge bedspraktijk: zij is zo zelfzuchtig. Ge doet alsof gij God dient, maar uw ver langen is dat God u zal dienen. In dit kader hoort ook de afschuwelijke uit drukking: helpen. Ik heb zo lang ge beden en het helpt niet. Er zijn een massa gebeden waarvan God evenveel notitie neemt als van de dorre blade ren, die onder een boom zijn gevallen en die de herfstwind omhoog blaast. Wij moeten twee dingen niet verge ten. In de eerst plaats, dat Jezus niet zegt: al wat gij begeren zult, maar al wat gij biddende begeren zult. En in de tweede plaats: dat de pericoop over ge bed en gebedsverhoring begint met de woorden: „hebt geloof op God". Trou wens in onze tekst staat „gelooft dat gij ze ontvangen zult". Gelooft! Bidden is geloven en geloven is bidden. „Gij bidt en gij ontvangt niet omdat gij kwalijk bidt". Kwalijk bidden wil niet zeggen: niet lang genoeg of niet mooi genoeg. Wij bidden misschien veel te lang en veel te mooi. Kwalijk bidden wil zeggen: zonder geloof bid den. Geloven betekent: God aan Zijn woord houden. Here, Gij hebt het be loofd. Daarom kan Elia onder een staal blauwe hemel met een onverbiddelijke zon zevenmaal om regen bidden, omdat God regen beloofd heeft. Daarom zijn bidden en de bijbel lezen één. Als de bijbel dicht blijft, dan kwijnt het ge bedsleven. Hoe kan men pleiten op Gods beloften, als men die beloften niet kent? Wie leest, die bidt en wie zo bidt, die volhardt in 't gebed; als zeven malen niet genoeg is, dan zeventig maal zeven malen, todat hij heeft ontvangen. „Hij geeft de wens aan allen die Hem vre zen, hun bede heeft Hij nimmer afgewe zen". (Uit een Dagboek) VERBODEN TE DRINKEN Die meneer had zijn slee voor het ge rechtsgebouw geparkeerd en hij trad de zaal binnen met het air van iemand die weet, dat hij geen pakje uit de oprui ming aan heeft. Diverse verdachten groetten hem eerbiediglijk, want ze za gen hem voor de een of andere rechter aan, en die kan men beter te vriend houden. Maar voor de groene tafel openbaar- dej zich zijn werkelijke hoedanigheid. Want hij was even goed verdaohte 'als de achterbuurtmannekes, die op een rij tje op de bank in de wachtkamer za ten, en misschien was wat hij gedaan heeft nog erger. Hij gaf overigens vlot toe de mishan deling te hebben gepleegd; in zoverre viel zijn gedrag nog wel mee. Maar de omstandigheden waren allesbehalve in zijn voordeel. Hij had op plaats en tijd in de dagvaarding vermeld, opzettelijk gewelddadig zijn echtgenote met een stoel in de rug gegooid, gestompt en bij de keel gegrepen, waardoor deze pijn lijk werd aangedaan. En dit alles om dat zij hem een overhemd klaarlegde, dat meneer die dag niet wenste te dra gen. Nu kan men zich misschien voorstel len dat er driftige en opvliegende na turen zijn die na vele jaren huwelijk krachttermen gaan gebruiken bij het zien van bepaalde overhemden, want deze kledingstukken zijn nu eenmaal wat men met gewaagde beeldspraak stenen des aanstoots zou kunnen noe men, en duidelijk bewijzen hoe ook de man slaaf van de mode is. Maar men kan zich moeilijk voorstellen dat een man dan zijn vrouw stompt; nog min der, dat hij daarna nog in zodanige staat van woede verkeert dat hij haar ook nog met een stoel in de rug gooit; en niemand kan zich de man indenken, die na dit alles ook nog de keel dicht knijpt. Dat doet een fatsoenlijk mens niet. De officier had voor dit soort „huis vader" weinig vriendelijke woorden. „U hebt nog wel een verantwoorde- GOUD ZILVER OPTIEK-UURWERKEN TEL.-223 - KRPELLE Z B lijke funktie, maar blijbaar kunt u voor uw gezin geen verantwoordelijkheid op brengen", zei de rechter. „Deze man staat bekend als een dronkaard", zei het O.M., waarna de verdachte in handige kronkelingen be gon te praten over refusalkuren, die hij voornemens was te ondergaan en bor rels, die hij voortaan niet meer aan de lippen zou heffen. De eis luidde een week voorwaarde lijk met twee jaar proeftijd en veertig gulden boete, bij niet betaling of ver haal te vervangen door tien dagen hech tenis. De rechter krabde zich achter het oor en kwam tot een andere conclusie, ter wijl de verdachte doende bleef zijn af schuw over alcohol onder woorden te brengen. Hg kwam tot drie weken voor waardelijk met twee jaar proeftijd en zonder geldboete. Maar met de bijzon dere voorwaarde dat de meneer tijdens de proeftijd geen alcoholhoudende dran ken mag gebruiken ook niet in zijn eigen huis en dat hij in die twee jaar geen gelegenheden mag bezoeken waar alcoholhoudende drank wordt ge schonken; ook niet om een kopje kof fie te gebruiken. „Veertien dagen tijd voor hoger be roep", zei de rechter, „maar u kunt daar ook afstand van doen". De meneer peinsde even. „Dus helemaal niet meer in café's en zo komen", zei hij. „En ook niet thuis of bij kennissen drinken", completeerde de rechter. „Dan wil ik er toch nog even over denken, want dat is toch wel erg zwaar", vond de man. De andere verdachten groetten weer beleefd toen hij langs de wachtkamer weg ging. Want schijn bedriegt. WILLY H. HEITLING (Nadruk verboden) „Kalm aan bij kruispunten" is de tekst op het nieuwe affiche waarmee het Ver bond voor Veilig Verkeer gedurende het eerste kwartaal van 1964 de aandacht wil vestigen op het gedrag van de weggebruikers bij kruispunten Ruim een tiende van het aantal on gelukken, dat op kruispunten plaats vindt, zou kunnen worden voorkomen, wanneer alle bestuurders van voertuigen die kruispunten met een verantwoorde snelheid zouden naderen en passeren. Uitgebreide onderzoekingen in Duits land hebben namelijk uitgewezen, dat 11.3 van alle ongelukken op kruis punten is te wijten aan een te hoge snelheid. Het zijn niet alleen de bestuurders van auto's, die door hun te grote snel heid gevaar opleveren; de schuldigen aan dergelijke ongevallen vindt men on der alle categorieën van het rijdende verkeer. Het naderen van een kruispunt met een te hoge snelheid kan in combinatie met bepaalde, dikwijls aanwezige, psy chische factoren oorzaak zijn van een ernstig verkeersongeval. Onder de psy chische factoren is de meest voorkomen de het verkeerd schatten van de af stand tot het kruispunt en een verkeer de schatting van de snelheid van het van opzij naderende verkeer. Het is daarom van het grootste belang, dat iedere weggebruiker, onverschillig of hij nu een motorvoertuig dan wel een bromfiets of een gewone fiets bestuurt, zijn snelheid bij het naderen van een kruising of splitsing van wegen aanpast aan de omstandigheden. Tot hoevér de snelheid moet worden teruggebracht, hangt uiteraard af van de situatie ter plaatse, waarbij het uitzicht een grote rol speelt. Het in volle snelheid „nemen" van een kruispunt is een gok. Niet alleen een gok op het eigen leven, maar ook op dat van de ander. Het is verstandig voor elke onoverzichtelijke kruising de voet van het gaspedaal te nemen en hem boven de rem te laten zweven. En daarbij goed uit te kijken naar beide kanten. Het Verbond voor Veilig Verkeer dringt er op aan deze handelingen ex tra zorgvuldig te verrichten bij het pas seren van een kruispunt, dat is aange duid met het bord „gevaarlijk kruis punt" (het droehoekige rood-omrande bord met een zwart kruis op een wit veld). Passeert men een dergelijk bord, dan is het niet voldoende de aanwezig heid van dat bord te constateren, maar moet men zich realiseren, dat men op zijn hoede moet zijn, omdat er mogelijk gevaar dreigt! Fabrieken Zevenbergen ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Wy willen u met onze adviezen zo goed mogelijk van dienst zyn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wg kunnen echter geen aansprakeiykheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Dagbladen. Kunt u mij een paar adressen van de voornaamste dagbladen van Terschelling, Vlieland en n.w. Fries land verstrekken? vraagt P. v. d. D. Voor de door u bedoelde streken noe men wij de volgende dagbladen: Friese Koerier: Onafhankelijk. Red. en uitg.: Stichting Friese Pers, Heide- buren 11, Heerenveen. Fries Dagblad: Chr. Nat. Red. en uitg.: Stichting Friese Pers, Voorstreek 103, Leeuwarden. Leeuwarder Courant: Onafhankelijk. Red. en uitg.Stichting Friese Pers, Voorstreek 103, Leeuwarden. Ons Noorden: Editie Friesland. R.K. Red. en adm.: Tuinen 9, Leeuwarden en Ged. Poortezijlen 4, Sneek. Wat de Duitse dagbladen betreft, zult u even moeten opgeven voor welke streek deze bedoeld zijn. Is het voor bovengenoemde omgeving bedoeld, dan vermelden wij: Anzeiger für Harlinger- land te Wittmund (Ostfr.), Deutschland. Wingerd. - Hoe krijg ik een oude klimop weg? vraagt Weetgraag. Door snoeien krijgt u die wingerd niet dood, integendeel, de groei zal er door gestimuleerd worden. Beter is het de takken vlak bij de wortel af te knippen of te zagen en dan de wortel voet met de dikke wortels uitgraven. Ook kunt u b.v. met zoutzuur of derge lijke de wortels doodmaken, maar dan moet u die later toch ook weer uitgra ven. Maak een flinke geul rondom de stam en hak deze dan los van de wor tels. Deze laatste zullen op de duur wel verteren en niet meer uitlopen. Speldjes." Kunt u mij helpen aan adressen van Duitse en Hollandse fa brieken, die speldjes uitgeven? vraagt J. B. Helaas kennen wij geen fabrieken die speldjes ten geschenke geven. Het is ons wel bekend dat verschillende scheep vaartmaatschappijen speldjes uitdelen aan kinderen die meevaren. Ook de K. L.M. heeft zulke speldjes. Verder zoudt u eens kunnen informeren bij de tex tielfabrieken in Twente en Tilburg, die dergelijke speldjes leveren bij jongens overhemden e.d. Ook is het mogelijk dat een groot reclamebureau u op het spoor van dergelijke fabrieken kan helpen. De Amsterdamse beroepengids bevat en kele pagina's reclamebureaus en u hebt dus keus genoeg. Inkomstenbelasting. 1. Is een ver zekeringspremie voor een levensverze kering aftrekbaar? Als de verzekering wordt uitbetaald, valt dit dan onder in komen? 2. Mag ik 100,verwervings kosten aftrekken van mijn bijverdien ste? aldus J. H. 1. De premies voor kapitaalverzeke ringen zijn niet aftrekbaar, de uitge keerde kapitalen zijn, behoudens een rente-element, vrij. Pensioenpremies zijn altijd aftrekbaar, de pensioenen zijn t. z.t. belast. Voor renten geldt hetzelfde als voor pensioenen, behoudens dat de i aftrek is beperkt tot 3600,per jaar. 2. De vaste kostenaftrek ad 100, geldt alleen voor loon uit dienstbetrek king; geniet u deze bijverdiensten dus in loondienst, dan wordt om praktische redenen de aftrek wegens verwervings kosten op 100,gesteld, zodat geen tijdrovende geschillen om kleine bedra gen meer zullen voorkomen bij de gro te massa der loongenietenden. In het algemeen kunt u van uw inkomsten af trekken de kosten welke u hebt moeten maken voor de verwerving daarvan, zo dat de netto-opbrengst tenslotte in uw belastbaar inkomen is begrepen. Deze kosten moeten van geval tot geval zo veel mogelijk met de werkelijkheid over eenstemmen. Voegt u bij uw aangifte dus een specificatie der kosten. Kompel. Waar komt het woord „kompel" vandaan? Het woord „kompel" (mijnwerker) is in de laatste tientallen jaren ontstaan en zal afkomstig zijn van het uit het Latijn afkomstige woord „compelleren", hetgeen betekent: drijven, aandrijven. Voorheen werd de kool uitsluitend los gemaakt met pikhouwelen, tegenwoor dig echter met door perslucht aange dreven afhouwhamers of met snijmachi nes. Koning Leopold. Graag had ik enige gegevens over koning Leopold van België. Leopold III, geboren 3 november 1901 te Brussel, koning der Belgen sedert 23 februari 1934, deed 16 juli 1951 af stand van de troon ten behoeve van kroonprins Boudewijn. Zijn tweede echt genote, waarmede hij op 11 september 1941 in het huwelijk trad, is Marie Li lian Baels, de dochter van de oud-mi nister Henri Baels. Zij voert de titel van prinses van Rethy. De koninklijke echtgenote heeft afstand gedaan van de titel en rang van koningin. In 1952 en 1954 ondernam Leopold ontdekkings tochten in nog grotendeels onbekende woudgebieden van Midden- en Zuid- Amerika. In 1957 volgde zijn benoeming tot voorzitter van de Nationale Com missie voor de Wetenschappelijke Voor uitgang, in welke hoedanigheid hy o.m. een reis naar de Verenigde Staten on dernam. Om zelfs de schijn van onver antwoorde invloed op koning Boudewijn te vermijden, verklaarde hy in 1959 het kasteel van Laken te willen verlaten. De regering stelde hem en zijn echt genote het kasteel Argenteuil in Ohain ter beschikking. Inmaak. Elk jaar maak ik appels in. Dit jaar had ik enkele flessen die ik niet dicht kon krijgen. Wat kan de oorzaak zijn? Uit uw vraag blijkt niet of u de ap pels als zodanig geweckt heeft, of dat u er appelmoes van gemaakt heeft, maar De postabonné's die hun abonne ment nog niet betaalden over het eerste halfjaar 1964, verzoeken wy vriendelijk dit alsnog te doen en daartoe gebruik te maken van bg- gesloten postgirokaart gewoonlijk is dit laatste het geval, be halve met zoete appels. We veronder stellen natuuriyk dat alle voorzorgs maatregelen wat hygiëne betreft, zyn genomen wat het fruit en de flessen aangaat. Wanneer appelmoes geweckt is, zal dit niet dichtgaan van de fles sen wel veroorzaakt zyn doordat u de appels gekookt heeft, waardoor de ap pelmoes omhoog en tussen deksel en fles is gekomen, waardoor er water naar binnen dringt en de flessen open blijven. Voor appelmoes mag de tempe ratuur van het water vooral niet hoger komen dan 90 C, dus nog 10° C be neden het kookpunt. Voetbal. Kunt u mij de juiste af metingen opgeven van een voetbalveld? Het voetbalspeelveld is een rechthoek met een lengte van 100 110 meter en een breedte van 64 75 meter. Het speelveld is afgebakend door lgnen. Op het midden van de korte zijden staan de doelen, bestaande uit palen, die van boven door een dwarslat zgn verbon den. Het doel is 7.32 meter breed en 2.44 meter hoog. Bij beide doelen bevindt zich een doelgebied, begrensd door twee lijnen, rechthoekig getrokken op de doel lijn op een afstand van 5% meter van elke doelpaal; deze lijnen zijn 5% me ter lang en aan de uiteinden verbonden door een lijn, evenwijdig aan de doellgn lopend. Op 11 meter afstand van elk doel bevindt zich, tegenover het mid den van het doel, een strafschoppunt. Met dit punt als middelpunt is buiten het strafschopgebied een cirkelboog ge trokken met een straal van 9.15 meter (Engelse maat: 10 yards). Op de hoe ken van het speelveld staan vlagge- stokken, die ten minste 1 y2 meter bo ven de grond moeten uitsteken. Met elk hoekpunt als middelpunt is een kwart cirkel getrokken met een straal van 90 cm, waardoor het hoekschopgebied wordt gevormd. Verder zijn getrokken de middellijn en een middelpunt, bene vens de middencirkel, uit het middel punt getrokken met een straal van 9.15 meter. Invaliditeitsuitkering. - Iemand krggt een uitkering volgens de interimwet in- validiteitstrekkers, groep A. Als hg nu 65 jaar wordt, behoudt hij dan deze uitkering of wordt de A.O.W.-uitkering, die veel lager is, aangepast? Bij het bereiken van de 65-jarige leef tijd wordt de uitkering volgens de A.O. W. normaal uitbetaald. Verder krggt hg een bedrag uitgekeerd, aan de hand van de voor hem geplakte rentezegels. De bijslagen hierop komen te vervallen en de zuivere rente blgft dus over. Aansprakelijkheid. Indien een lid van een gymnastiekclub tijdens oefe ningen een ongeluk overkomt, op wie rust dan de aansprakeiykheid, op het lid zelf of op de vereniging? Maakt het verschil of de vereniging wel of niet is aangesloten bij het K.N.G.V. Er is slechts sprake van aansprake lijkheid van een derde als door deze een onrechtmatige daad is gepleegd, dan wel deze aansprakelijkheid uit de wet voort vloeit. Met „daad" wordt nalatigheid of onvoorzichtigheid gelijkgeschakeld. Wel licht bepalen ook de stauten of het huishoudelijk reglement van deze ver eniging iets over deze materie. Aange zien u ons verder niet inlicht, veron derstellen wij dat uw vraag een theo retische vraag is. Stelt u zich in ver binding met het K.N.G.V. GOUD-ZILVER OPTIEK UURWERKEN TEL:223 - KRPELLE Z B. WEMELDINGE Van 26 januari1 februari 1964 Woensdag 29 januari: Volle Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 0.51 1.19 6.46 7.18 Maandag 1.56 2.24 7.53 8.16 Dinsdag 2.56 3.21 8.44 9.06 Woensdag 3.49 4.11 9.34 9.49 Donderdag 4.35 4.59 10.20 10.32 Vrijdag 5.21 5.43 11.04 11.12 Zaterdag 6.02 6.22 11.44 11.53

Scheldebode | 1964 | | pagina 1