lekker en gezond oo BAAYENS 10 TIPS BIJ VORST De sterren liegen niet GEEF U ZELF EEN RUGGESTEUNTJE De speciaalzaak voor Uw BRIL WEMELDINGE Geslaagd. Onze dorpsgenoot Iz. Ruissen slaagde dezer dagen voor het toelatingsexamen voor het conservatorium te Tilburg. Proficiat! KRUININGEN Inzameling. De voorlopige opbrengst van de door het plaatselijk NOVIB comité in de ge meente Kruiningen gehouden inzameling (elke dag een gast aan tafel) geeft het prachtige bedrag te zien van 1.354,61. Namens het comité zeer hartelijk dank aan alle gevers en medewerkers. Hou ders van busjes welke nog niet werden opgehaald, worden verzocht deze te wil len inleveren. Te Kruiningen kan dit geschieden in het gemeentehuis, te Hansweert bij het hoofd der o.l. school, dhr. Boon. Benoemd. Tot onderwijzer in vaste dienst werd aan de School met de Bijbel alhier be noemd dhr. C. A. Polderman uit Sint- Annaland. Ongevallen ten gevolge van gladheid. In de Stationsweg kwam zaterdag middag kwart voor één dhr. M. J. ten H. alhier met z'n auto frontaal in bot sing met de hem tegemoet komende auto bestuurd door L. A. E. W., even eens uit Kruiningen. Ten H. belandde daardoor in de naast de weg lopende sloot. Beide auto's, die zware beschadi gingen opliepen, moesten met een takel wagen worden versleept. De bestuurders kwamen er met enige ontvellingen af. Maandagmorgen was dhr. A. W. V. zo onfortuinlijk nabij de Vlakebrug waar hij met z'n auto achteruit wilde rijden, van de weg in de sloot te belanden. De auto werd licht beschadigd. De bestuur der kwam met de schrik vrij. Toen de bestuurder van een vracht auto, C. H. L. uit Made-Drummeien maandagmiddag op het veerhavenpla teau z'n voertuig wilde keren, lette hij niet voldoende op het overige verkeer wat van de boot kwam, waardoor de auto bestuurd door W. J. H. F. S. uit Breda werd geraakt en lichte schade aan deze auto ontstond. Al deze ongevallen waren mede het gevolg van gladheid der wegen (sneeuw en ijzel). HANSWEERT Scheepvaartbeweging. In de maand december 1963 passeer den er het kanaal door Zuid-Beveland 5.753 schepen van 3.283.931 ton. Hier van waren 3.876 schepen van 2.321.176 ton geladen en 1.877 schepen v. 962.755 ton waren ledig. De geladen schepen be stonden uit 3.588 motorschepen van 1.938.170 ton, 280 sleepschepen van 380.568 ton en 8 coasters van 2.438 ton. De ledige schepen bestonden uit 1.290 motorschepen van 753.776 ton, 165 sleepschepen van 198.972 ton en 7 co asters van 2.760 ton. Tevens passeerden er 414 sleepboten met een gezamenlijke tonnage van 7.224 ton. Tot de rijnvaart behoorden 758 geladen motorschepen van 51.310 ton en 12 ledige sleepschepen van 12.837 ton, alle van Belegië. Even eens tot de rijnvaart behoorden 458 ge laden motorschepen van 307.384 ton, 44 geladen sleepschepen van 65.430 ton en tevens 25 ledige motorschepen v. 17.925 ton alle naar België. In nationaliteiten waren de schepen als volgt verdeeld: 3.338 Nederlandse, 1.622 Belgische, 252 Duitse, 302 Franse, 227 Zwitserse, 1 Luxemburgs, 5 Oostenrijkse,, 2 Engel se, 1 Deens en 3 Poolse. In de maand december liep het aantal gepasseerde schepen wederom terug. Passeerden er de vorige maand 1.619 schepen minder dan in oktober, nu passeerden er 629 schepen minder dan in de maan'i no vember. De mist moet hiervan de schul dige genoemd worden. Uitvoering. De harmonie „Scheldegalm" heeft j.l. vrijdag weer haar jaarlijkse uitvoering gegeven in de zaal „Zeelandia". De voorzitter, dhr. M. Polderman, kon vele aanwezigen verwelkomen en sprak de hoop uit, dat allen een zeer genoeglijke avond zouden hebben. Als eerste gedeel te van de avond concerteerde „Schelde galm". Bij deze gelegenheid werd ook de nieuwe drumband voorgesteld. De direkteur gaf bij de diverse nummers uitleg. Ook het publiek werd hier nog bij betrokken: op een formulier konden ze opgeven, welk nummer ze het meest op prijs hadden gesteld. De laatste mars „Le jour plus long" uit de gelijknamige film won het glansrijk. Een geslaagd intermezzo was het optreden van de „boerenkapel", samengesteld uit een achttal muzikanten van „Scheldegalm" De hoofdschotel van deze avond bestond zoals gewoonlijk weer uit een toneel stuk, t.w. een blijspel „De miljoenen van Betty". Ongetwijfeld, en het dank baar applaus aan het slot bevestigde dit, hebben de bezoekers genoten van dit toneelstuk. Na afloop kon men nog enige uren dansen. Verdronken. In de nacht van dinsdag op woens dag is de 32-jarige in Hansweert woon achtige A. v. d. G. van de steiger ge vallen en te water geraakt. Hoewel hij slechts zeer korte tijd in het water is geweest, bleek de man te zijn overleden. In een café had hij enkele opvarenden van een op het kanaal gelegen Belgi sche sleepboot ontmoet, en na sluitings tijd was men gezamenlijk naar boord ge gaan. Op de steiger moet v. d. G. op een gegeven ogenblik zijn evenwicht hebben verloren en te water zijn ge raakt. Dr. de Bey constateerde de dood. De officier van justitie in Middelburg stelde woensdagmorgen een onderzoek in. Het stoffelijk overschot is woensdag avond vrijgegeven. dammer, A. J. N., zwaar gewond werd. De auto werd geheel vernield. Bij het uitwijken naar rechts was de auto in de berm geraakt en weer terecht ge komen op de weg, waar hij frontaal in botsing kwam met een hem tegemoet komende personenauto. De bestuurder van de tweede auto, J. v. d. V. uit Krui ningen, liep geen letsel op. De Amster dammer werd eerste hulp verleend door dokter G. Noome uit Krabbendijke, die de gewonde naar het Gasthuis te Ber gen op Zoom liet vervoeren. KRABBENDIJKE Inwonertal. Al lang werd de 3000e inwoner in Krabbendijke verwacht. De spanning werd een feit toen dhr. S. Versprille aangifte kwam doen van de geboorte van een dochtertje. De 3000e inwoon ster was er. Later zijn B. en W. bij het echtpaar Versprille-Hollemans op be zoek geweest om een herinnering in de vorm van een spaarbankboekje aan te bieden. Geslaagd. Dhrn. A. van 't Leven, J. Luteijn en D. Boone slaagden voor him diploma fruitteeltschool. Deze cursus werd ge houden te Steenbergen. Uitvoering gymnastiek. De plaatselijke gymnastiekvereniging hield een uitvoering in de zaal Joosten met een toneelstukdat door eigen le den werd opgevoerd, getiteld „Liefde in een duiventil". Na afloop was er nog gezellig samenzijn met een band uit Hoogerheide. Want uw spaargeld is goed voor alles. Ga naar de spaarbank waar men u o'ók gaarne van dienst is met andere bankzaken, zoals rekening-courant, deviezen voor uw reizen, kredieten, hypotheken en bemiddeling in effectenzaken. Meer dan 1000 banken en bijkantoren. De spaarbank met volledige bankservice. AANGESLOTEN BIJ DE COÖPERATIEVE CENTRALE RAIFFEISEN-BANK TE UTRECHT RILLAND-BATH Diploma behaald. Aan de Steenbergse fruitteeltvak school werd het einddiploma verworven door dhr. A. van Iwaarden alhier. Auto's slipten. Maandagmorgen omstreeks 5 uur had op de Rijksweg bij de Kreekrakdam een slippartij plaats waarbij een Amster Auto-ongeval. In de omgeving van de woning van burgemeester Cnossen vloog zaterdag avond een auto bestuurd door de Goese schilder A. R. uit de bocht op een glad weggedeelte. Dr. Noome verbond de ver wondingen van R., die nogal meevie len. De wagen werd ernstig beschadigd. De rijkspolitie vond aanleiding, ondanks de gladheid, een nader onderzoek naar de schuldvraag in te stellen. WAARDE Lezing over bloembollenteelt. In café Koeman werd op uitnodiging van de landbouwvereniging een lezing gehouden door dhr. A. Spruit van de R.T.V.D. te Steenbergen over: „Aspec ten van de bloembollenteelt", toegelicht met kleurendia's. De voorzitter, dhr. C. Mol, sprak een openingswoord en bracht aan het slot spreker dank voor zijn uit eenzetting. Loop der bevolking. Het zielental van de gemeente Waar de nam in 1963 met 9 inwoners af. Op 31 december 1962 bedroeg het aantal 1039 (508 mannen en 531 vrouwen). Geboren werden er in 1963 25 (13 m. en 12 vr.) en vestigden zich 40 personen (17 m. en 23 vr.). Het zielental ver minderde door overlijden met 10 (7 m. en 3 vr.) en er vertrokken 64 personen (30 m. en 34 vr.). Op 31 december 1963 bedroeg het inwonertal dus 1030 (501 m. en 529 vr.). Er werden 6 huwelijken gesloten. Echtscheidingen kwamen niet KAPELLE-BIEZELIN GE „De oogst van zacht fruit is slecht ge weest, zowel wat de aangevoerde kilo's als de algemene middenprijs betreft". De export van hard fruit viel echter niet tegen. Vooral naar België werd be langrijk meer uitgevoerd dan de laatste jaren. Ook de export naar West-Duits- land viel niet tegen, terwijl in de laat ste maanden van het jaar belangrijke hoeveelheden Jonathan geëxporteerd konden worden naar Oost-Duitsland. Door de lage prijzen was het ook voor de veiling geen best jaar. De voorraad fruit van telers op 31 december bij de veiling wordt ruim een miljoen kilo la ger geschat dan vorig jaar om dezelfde tijd. Toen bedroeg de voorraad ruim drie en een half miljoen kilo. Benoeming. In de vakature van dokter H. W. ter Haar, die Biezelinge binnenkort gaat verlaten, is tot ouderling bij de Ned. Hervormde kerk te Biezelinge benoemd dhr. H. J. van Riet, die deze benoeming heeft aanvaard. In de sloot. In de sloot kwam dhr. W. B. uit Goes maandagmorgen met zijn personenauto, toen hij op de rijksweg nabij de Smok- kelhoekweg een voor hem rijdende vrachtwagen, bestuurd door L. C. v. M. uit Arnemuiden wilde passeren. Bij de ze inhaalmanoeuvre raakte B. de vrachtauto, ging aan het slingeren en schoot, mede ook tengevolge van de gladde weg bij het uitwijken voor een tegenligger rechts de sloot in, waar de auto ondersteboven zijn eindpunt vond. Dhr. B. moest uit zijn benarde positie bevrijd worden, maar liep geen letsel op. De auto werd flink beschadigd. Zielental met 12 omhoog. De gemeente Kapelle is in zielental met 12 omhoog gégaan. Op 31 decem ber 1962 bedroeg het aantal ingezetenen 4501 (2260 mannen en 2241 vrouwen). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 86 (37 mannen en 49 vrouwen) en door vestiging met 107 (46 mannen en 61 vrouwen). Het verminderde door overlijden met 31 (17 mannen en 14 vrouwen) en door vertrek met 150 (69 mannen en 81 vrouwen). Op 31 decem ber 1963 bedroeg het inwonertal dus 4513 (2257 mannen en 2256 vrouwen). Er werden 28 huwelijken voltrokken en er werden 2 echtscheidingen ingeschre ven. Filmavond. De afdeling Kapelle-Biezelinge en Schore van het Ned. Rode Kruis heeft haar aktiviteiten in het nieuwe jaar in geluid met twee film voorstellingen. Vrij dagavond werd in Schore in het ver enigingsgebouw een voorstelling gege ven; zaterdagavond werd hetzelfde ge daan in hotel „De Zwaan". Voor beide avondvoorstellingen was een goede be langstelling. In de pauze's werden ver lotingen gehouden. Te Kapelle sprak voorzitter C. Traas een welkomstwoord; in Schore gebeurde dat door dhr. Joh. van Liere. Zaterdagmiddag werd in ho tel „De Zwaan" te Kapelle een kinder voorstelling gegeven. Hiervoor was zeer grote belangstelling. Omzetdaling. De veilingsvereniging „Kapelle-Bieze linge en Omgeving" heeft ten opzichte van vorig jaar een forse omzetdaling geboekt. Kon vorig jaar op de eerste veiling van het nieuwe jaar worden medegedeeld, dat de tien miljoen gulden was bereikt, dit jaar moest directeur A. C. de Klerk in zijn nieuwjaarstoe spraak mededelen, dat de omzet an derhalf miljoen gulden lager ligt. „Voor de telers van fruit is 1963 een slecht jaar geweest", aldus dhr. De Klerk. De loodgieters hebben 't tegenwoordig zo druk, dat ze weinig tijd over hou den voor kleine reparaties. Zorg er dus voor, dat de waterleiding niet bevriest. De bij voor- en achtergevel liggende buizen kunt u het beste bekleden met een lap wollen stof, b.v. van een oude deken, of omwikkelen met stro of krantenpapier. Afsluiten van de hoofdkraan heeft geen zin als u niet tevens al het zich in de buizen bevindend water aftapt. Doe daarom eerst de hoofdkraan dicht en" zet daarna de aftapkranen open, na daar kleine bakjes onder te hebben geplaatst. Is de w.c. buitenshuis, volsta dan niet met het omwikkelen van de zicht bare ;buijzen, maar draai ook een sterke gloeilamp in de daar aan wezige fitting en laat de lamp dag en nacht branden zo lang het vriest. Deze verspreidt veelal juist voldoen de warmte om bevriezing te voor komen. Breng tochtstrip, tochtband of stroken krantenpapier aan op plaatsen waar een koude wind binnendringt. Gro tere kieren onder de deuren kunt u opvullen met een jute zak of een dun matje. Scherm bij strenge vorst of ijzige wind de spouwgaten in de buitenmuren af door platen karton of plankjes. Deze moeten direct worden verwij derd zodra de vorst voorbij is, daar er anders schimmelvorming onder de vloeren optreedt. Ledig 's avonds de stortbakken van de waterclosets. Worden ze 's nachts gebruikt, dan even vol laten lopen, het stopkraantje sluiten en door spoelen. Is het water in de closetpot bevroren, dan geen héét water er in gooien, want dit kan de pot doen barsten, maar b.v. het reeds lauw geworden afwaswater er in weg spoelen. Niet doortrekken met koud water, maar die dag(en) teiltjes lauw water ge bruiken. Sluit de ventilatie-openingen van bad kamer en douchecel zo lang ze niet worden gebruikt en laat de deur open naar de warmere gang. Denk er om de waakvlam van uw gey ser te doven als de waterleiding wordt afgesloten. Open eerst de hoofdkraan van de waterleiding voor u het gas weer aansteekt! (Nadruk verboden) HOUDT UW BLOEMEN FRIS In Zuid-Afrika heeft men een com binatie van chemicaliën samengesteld, die, wanneer men ze aan het water van een vaas met bloemen toevoegt, deze voor een periode van ongeveer drie we ken fris houdt. Dit middel zou ook bruikbaar zijn voor het bewaren van fruit. Sinaasappelen bijvoorbeeld zou den, wanneer ze in deze oplossing wor den ondergedompeld en vervolgens van een plastic hulsel voorzien, ongeveer drie maande goed blijven. - (DIA) door B. J. TEN WESEPE 17) „Maar als je doorslaat, meneer de krenteweger, dan komen wij eens een keer naar dat dorp van jou en timme ren je gezicht en je zaak in elkaar. Is dat goed begrepen?" Jodocus kreeg steeds meer moed. Hij begreep nu langzamerhand wel, dat ze er een beetje mee zaten en dat ze hem met goed fatsoen liefst zo gauw moge lijk kwijt wilden raken. Hij keek de man nijdig aan en kwam half overeind, terwgl hij al zijn lef bij elkaar raapte. Nu keek hij de ander dreigend aan en zei op afgemeten toon: „Ik ben blij, dat je me gewaarschuwd hebt, want dan zal ik mijn voorzorgsmaatregelen ne men, zie je! Want als er wat te tim meren valt, kan ik ook meedoen, snap je? Als jullie nu denken, dat ik een doetje ben, omdat ik uit een dorp kom, dan heb je het mis. Want als Jodocus Groen zegt, dat hij jullie niet meer kent, zodra hij op straat loopt, dan houdt hij zijn woord, begrepen? Al valt hij over jullie alle drie tegelijk. En of dat nu de Amsterdamse politie is of die van ons dorp, dat maakt geen verschil. Ik ken niemand van jullie en heb jullie nog nooit gezien, laat staan dat ver wenste café hier. Zo, en nu wil ik naar huis". De ander had met stijgende verwon dering geluisterd en begon opnieuw te lachen. Nadat Jodocus uitgesproken was, klopte de man hem op de schou der en knikte. „Ik mag jou wel, meester. En bang ben je ook niet. Goed, jij houdt je woord. Ik zal de baas te pakken zien te krij gen. Houd nog een paar uurtjes je ge mak hier en laat het dan verder maar aan Toon over. Jodocus zocht naar een sigaret en accepteerde tenslotte het rokertje, dat de ander hem gaf. „Afgesproken", antwoordde hij en zoog vuur. „Maar maak het zo kort mogelijk. Ik wens niet nog langer van jullie gastvrijheid gebruik te maken". De man lachte opnieuw knikte be grijpend. „Ga mee, Daan". Bij de deur draaide Toon zich om en keek naar het meisje, dat nog altijd in het vertrek stond. „Blijf jij hier?" Ze knikte. „Ik moet hier de boel wat opruimen". Hij keerde op zijn schreden terug en bleef voor het meisje staan. Hij keek haar grimmig aan en beet haar toe: „Je doet niets, voor wij terug zijn, hè?" Ze kreeg een kleur en keek de man woeden daan. „Maak dat je wegkomt. Waar zie je me eigenlijk voor aan?" Hij lachte spottend. „Voor een vrouw. En vrouwen kun nen soms zeldzame stommiteiten uitha len. Dat hebben we gisteren gezien. Of niet soms?" Het meisje gaf er de voorkeur aan om geen antwoord te geven. Ze ver gezelde het tweetal naar de deur en toen ze vertrokken waren, sloot ze hem en stak de sleutel bij zich. HOOFDSTUK VII Jodocus zat zwijgend te roken, toen het meisje langzaam naar hem toeliep. Vlak voor hem bleef ze staan en keek hem onderzoekend aan. Na enige tijd vroeg ze: „Waarom heb je gisteren meteen niet gezegd, dat je Jo niet was „Ik heet Jo", antwoordde de jonge man koppig. „Toevallig, hè?" spotte ze. „Ja, beroerd toevallig zelfs. Had jij ook niet eens naar m'n achterhoofd kun nen kijken, of ik al dan niet een lid teken had?" Ze haalde haar schouders op en draai de zich om. Na enige tijd begon ze zacht: „Je lijkt verder sprekend op hem. Jullie zouden tweelingbroers kun nen zijn. Zelfs de politie heeft gedacht, dat jij onze Jo was. De hele stad was gisteren in rep en roer. Je had de kranten moeten lezen vanmorgen. En is het dan zo gek, dat ik gistermidag dacht, dat jij het was?" „Ik was het ook", antwoordde de an der droog. Ze schoot in een lach. „Je begrijpt wel, wat ik bedoel. Ik vond je al zo vreemd. En je gaf zulke gekke antwoorden. Ik dacht, dat er wat met je gebeurd was. Dat je een tik of zo gekregen had. Nu begrijp ik alles. Wat dacht jij eigenlijk van mij?" Jodocus haalde zijn schouders op. „Mijn eerste gedachte was, dat ik in een of ander gekkenhuis verzeild ge raakt was. Ik kon er geen touw aan vastknopen. Nu snap ik wel, dat er nog iemand is, die sprekend op me lijkt. En dat die persoon door de politie ge zocht wordt. Wat heeft hij eigenlijk uitgespookt?" „O, wat doet dat er toe? Hoe minder je weet, hoe beter het voor je is. Kun je je ook niet verspreken, als ze je vra gen stellen". „Dacht je soms, dat ik mijn woord niet houd?" Ze leunde met haar ellebogen op de tafel en keek hem nadenkend aan. „Hoe weet ik dat? Ken ik jou? Hier kun je van alles beloven, in de hoop zo spoedig mogelijk weg te komen, maar wie garandeert ons, dat je niet meteen het eerste het beste politiebureau bin nenstapt?" „Nee, dank je wel", antwoordde hij droog. „Ik heb maar één verlangen: naar huis. Mijn moeder zal toch al niet weten, waar ik vannacht gebleven ben". Ze richtte zich op en trok haar schou ders even omhoog. „Wat geeft dat? Je bent toch zeker geen zeventien meer? Je bent een nachtje aan de boemel geweest, meer niet. Dat is toch zeker heel gewoon voor een jonge knul Of heb je soms een meisje in dat dorp?" „Welnee". „Nou, dat kon toch? Hoe oud ben je eigenlijk?" (Wordt vervolgd)

Scheldebode | 1964 | | pagina 2