NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq BELASTINGVERANDERING ouöejaaRsavonö overpeinzingen <9 VlULBüBN op komst! 29STE JAARGANG No. 30 31 DECEMBER 1963 UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE' Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 van thomasvaeR en pieteRnel Geringe Abonnemenlsprijsverhoging NOODZAAK e REDACTEUR: J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2458 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar ADMINISTRATIE Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur „En des morgens vroeg, als het nog diep in de nacht was, op gestaan zijnde, ging hij uit en ging henen in een woeste plaats en bad aldaar". Marcus 1 35 Wat heeft Jezus het druk! Die in druk krijgen wij toch wel heel sterk, als wij de aangegeven verzen hebben gelezen. „Zijn gerucht gaat uit in het gehele omliggende* land van Galilea". „Brachten zij tot hem allen die kwalijk gesteld en van de duivel bezeten wa ren". En dit gebeurt ,als het avond ge worden was". Op een drukke dag volgt een drukke avond. Wat zal Jezus moe geweest zijn! Maakt u bezwaar, lezer, tegen deze uitdrukking? Wordt ons niet verteld, dat de Heiland op een avond zo moe was, dat hij op het schip in slaap viel en zelfs doorsliep toen het ging stormen? Jezus is moe aan het eind van een drukke dag. „Als mens is Hij ons in alles gelijk geworden, uitgenomen de zonde". Wat doen wij als wij moe zijn? Dan vinden wij het een uitgezocht middel om uit te slapen. Jezus doet net andersom. Hij gaat een stille plaats zoeken, niet om zich daar te verkwikken in het pril le licht van een pasgeboren dag, nog zonder het gedoe van de mensen, maar om daar met God alleen te zijn. En Beter zien en er beter uitzien MET EEN BRIL VAN KapelU Z.-B. Tel. 01102-223 Uitsluitend merkbrillen van topklasse. met God alleen, dat is bidden. Hier is de bron, de onuitputtelijke bron van Zijn kracht. Dat weegt wel op tegen enige uren slaap. Ik wil natuurlijk niet zeggen dat, als wij maar veel bidden, wij de slaap best kunnen missen, maar wel, dat veel over spanning, geprikkeldheid, zwaarmoedig heid voorkomen zou zijn, als w\j niet „gauw-even-gingen-bidden", maar er de tijd voor namen, desnoods in de vroegte. Als de olie in de levenslamp opraakt en de vlam gaat minderen, willen velen dit verbeteren door de pit op te draaien. Resultaat: steeds slechter licht, steeds meer walm. Jezus laat Zijn lamp in de stilte vullen door de Vader. En als Hem overdag daartoe de rust niet gegeven werd, dan deed Hij het 's morgens in de vroegte. (Uit een Dagboek) Per saldo niet voordeliger Reeds is ons duidelijk geworden in de praktijk dat de veranderingen aan het loonfront beslist niet ongemerkt aan het prijsniveau zullen voorbijgaan. Tal van prijzen stijgen reeds voordat er een loonsverhoging intreedt en dat be tekent de eerste schade van de inflatie- golf, die betrokkenen ondervinden. Met name aan het belastingfront zal straks, zo dunkt ons, die schade niet geringer zijn. Er moet en er zal ook heel wat ver anderen in ons belastingregiem. De loon- en salarisverhogingen komen bij de tarieven van nu te zeer ten goede aan de schatkist, die van de looninflatie de meeste vruchten plukt. Bij de be staande progressieve tarieven krijgt de staat van elke 100,toegevoegd loon of salaris een hoger percentage dan van het voorgaande. Wij kunnen dit met enkele voorbeelden aantonen. Iemand met een inkomen van 6000,- die gehuwd is en twee kinderen heeft betaalt ingevolge het tarief 1963 van de laatste 600,14 belasting, dat is 83,Nu stijgt zijn inkomen met 10 tot 6600,Het belasting bedrag stijgt nu tot 89,met onge veer Dat is de moeite niet waard, zal men denken. Maar wij zijn nu ook praktisch uitgegaan van een sociaal minimum en toch constateren wij reeds een stijging. Daarbij moeten wij bedenken dat in de naaste toekomst iemand met 600,- inkomen meer per gezin beslist niet be ter zal Kunnen leven dan tot op heden. Hij gaat er dus per saldo op achteruit. Steeds onvoordeliger. Van 7200,— tot 7800,— betaalt een gezin met twee kinderen al 1% meer van de laatste 600,,dan voor heen. Stijgt iemands salaris van 11.000 gulden naar 12.000,dan wordt er van de laatste 600,plotseling 26 belasting betaald, terwijl dit percentage bij 11.000,nog 23 is. Toch heeft zo iemand nauwelijks meer koopkracht tot zijn beschikking gekregen. Hoe hoger de inflatiespiraal klimt, hoe meer de inkomensnivellering een feit wordt bij gelijkblijvende belasting tarieven. Het is derhalve noodzaak dat de tarieven inkomstenbelasting worden verlaagd, op zijn minst tot een niveau, waarbij de loon- en salarisaanpassing geen schade meer veroorzaakt door progressie. Daarbij zal eveneens aandacht moe ten worden geschonken aan de verho ging van de maxima van de 5 -rege ling voor kostenaftrek en verzekerings premies, die nu 600,en 3600, bedragen. Een herziening van deze be dragen zat trouwens al in de pen. Die herzieningen komen echter zo langzaam uit de regeringskoker, dat de staat steeds meer belastingen int naarmate er verlagingen in uitzicht worden ge steld. Uit de tijd Er zullen meer veranderingen komen in het strenge belastingklimaat, al zul len de depressies niet van de lucht zijn. De regering schijnt eindelijk te over wegen om aan de grond- en personele belasting een einde te maken. Beide zijn volkomen uit de tijd. Met name de personele belasting mist elke reële grondslag. Met de bepaling van de huurwaarden van woningen zit men al jaren in de knel en de betaling van huur houdt voor de meesten beslist geen verband meer met hun status. Men is blij dat men wonen kan, ook al is het duur. Toch moeten wij niet denken dat wij hier zo maar twee belastingen zullen kwijt raken. Men wil de gemeenten meer kansen geven om belasting te hef fen. Er komen dus gemeentelijke be lastingen voor in de plaats. Of die lager zullen zijn valt ernstig te betwijfelen, want deze lagere overheden-zitten veel meer op zwart zaad dan het rijk... Vrijstellingen nu te laag. Bij een dalend kapitaalrendement, zo als dit de laatste jaren zich manifes teert, zal de overheid ook de vermo gensbelasting moeten revideren. Op ba sis van 4 rendement wordt er al meer dan 10 extra inkomstenbelas ting geheven van het vermogen. Boven dien zijn de vrijstellingen aan de voet van het vermogen, gezien de snelle waardedaling van het geld, beslist veel te laag geworden. Ook bestaat het plan om een derde van de vermogensbelas ting aftrekbaar te maken van de in komstenbelasting. Een welkome maar bepaald onvoldoende regeling. Vermogen bezitten helaas veel te wei nig van onze burgers. Juist om breder kringen daaraan te helpen zal ons be lastingstelsel te hulp moeten komen. Zal een gedeeltelijke verschuiving van de druk van directe naar indirecte be lastingen die hulp bieden? Voor grote gezinnen bepaald niet. Toch eist de eenwording van Europa, die bij de belastingsystemen geen halt houdt, dat wij meer indirecte belastin gen heffen. Elk ander Europees land doet dat. Met name de omzetbelasting zal een zwaardere druk op onze beur zen leggen. Oude argumenten. Als er nu op andere fronten maar voldoende compensatie komt, maar daar voor vrezen wij het ergste. De overheid, en deze regering maakt daarop geen uitzondering, gebruikt beurtelings het argument van „conjunctuurbeheersing" of „een zich steeds uitbreidende over heidstaak" om een steeds groter deel van ons inkomen naar de centrale kas over te hevelen. Pas wanneer er een kentering komt in deze opvatting is er voor de burger reële winst te verwachten van een be lastingverlaging. Tot heden stijgen elk jaar de opbrengsten. Nu eens wordt er beknibbeld op vervroegde afschrijvingen, dan weer wordt een „uitgestelde" be lasting op sigaren tot nieuw leven ge roepen. Het teveel aan koopkracht van een loonronde moet middels verhoogde heffingen op benzine en sigaretten weer worden weggezogen en zo gaan wij maar door. Gaan wij eerst zover dat bij een uit eindelijke verlaging van de directe be lastingen aan het einde van deze ka binetsperiode de regering er per saldo toch nog procentueel beter van wordt? Het begint er op te.lijken: Financieren is toch moeilijker dan men denkt. En nu maar afwachten op welke wjjze de belastingen en de tarieven zullen wor den herzien. Het zal ons voorlopig niet veel winst brengen. (Nadruk verboden) Drs. MIERLO Pieternel Ach Thomasvaer, wat is een jaar! Wat zit dat vlug er op. Thomasvaer Dat merk ik wel m'n Pieternel, De tijd staat nimmer stop. We leven heden zeer gejaagd Pieternel En wie ontkomt er aan? Je moet het mensdom dag aan dag, Zo maar eens gadeslaan. 'n Mierenhoop kent nog meer rust Dan d' opgejaagde mensen. Thomasvaer: Ik zou zeer zeker voor mezelf Wat minder drukte wensen. Maar ja, we worden meegesleurd Door 't jakkerende leven. Pieternel Kun jij van '63 soms Een samenvatting geven? Thomasvaer Nee nee, dat doen we met elkaar, Wat d' een niet weet, weet d' ander. Pieternel Jij bent vooral op dit terrein Heus nog al aardig schrander. Thomasvaer Wat zeg je van de K.L.M.? Pieternel 'n Uiterst duur geval, Hetgeen ons kleine Vaderland Nog duiten kosten zal. Thomasvaer Kom, kom, we dokken met elkaar, Zo helpt de een de ander. Het is hier 'n miljoenenzaak. Ik hoop dat het verander' Larive kwam, Larive ging, En ja, zo zijn er meer. „Vlieg er eens uit", die leuze hoort Men hier ook telkens weer. Pieternel De Tweede Kamer heeft er zich Gelukkig mee bemoeid. Maar onze K.L.M. wordt wel Geducht in macht besnoeid. Thomasvaer Denk ook eens aan de Mammoetwet, Die is er doorgekomen. Dat had ook Excellentie Cals Wellicht niet durven dromen. Pieternel Ons kroost straks 9 jaar naar school. Wel heel geleerde bollen, Zodat de jongens dan meteen Ook weer de dienst in rollen. Thomasvaer Niet pessimistisch, Pieternel! Er moet wel veel geleerd. Al vinden wij dat dan misschien Een tikkeltje verkeerd. Pieternel 'tGaat met de boeren niet te best. Ik hoor nogal eens klagen. Het gaat een beetje lijken op De vroegere crisisdagen. Een vetpot is het zeker niet Thomasvaer Vooral voor kleine boeren. Ze werken bijkans dag en nacht, Men draait op volle toeren. Dan denk ik aan Hollandseveld, Die plaats bij Hoogeveen. Pieternel Nou, nou, daar ging 't in de maand maart Wel heel verkeerd naar 't scheen. Daar kraaide zelfs de rode haan Bij een der vrije boeren. Thomasvaer Boer Koekoek mag nu in Den Haag Het woord voor hen gaan voeren. Pieternel Geen „vrije boer" meer van 't bedrijf, Besluit van hogerhand. Het Landbouwschap kreeg minder macht Thomasvaer Maar onze boerenstand Heeft desondanks het nog heel zwaar. Er zijn maar niet 'n lasten! Pieternel In Budel kregen we dit jaar Veel „buitenlandse gasten". De Duitsers keerden tot ons weer. Er klonk wel 'n protest, Maar ja, als ze er eenmaal zijn, Dan helpt dat niet te best. Ze laten Nederland met rust, Dat zegt ook nog al wat. Thomasvaer Ook onze jongens zijn heel vaak In 't buitenland „op pad". Denk enkel maar aan La Courtine, Aan Duitsland enzovoort. Defensie kost een heleboel, Dat heb je wel gehoord. Thomasvaer We kregen weer een kabinet; We hebben weer gestemd. Pieternel Het is 'tmoderne snelverkeer, Dat mij heel erg beklemt. Wat zal het einde hiervan zijn? 't Wordt drukker met de dag. Je rilt ervan, als je 't verkeer In grote steden zag. Thomasvaer Dat is een puzzel tot en met, Neem maar eens Amsterdam; De straten zijn er veel te smal. Wie hier op 't spitsuur kwam, Ziet hoe 'thier niet verkeren kan. Ze dempen er geen grachten. Gevolg: Men moet er keer op keer Op heel veel plaatsen wachten. Pieternel Geef Rotterdam z'n Metro dan! Bouw tunnels, viadukten. Je rilt er van, als je steeds leest Van de verongelukten. Verkeersles is een eerste eis, Dat geldt hier jong en oud. Thomasvaer: De zebra's zijn vandaag de dag, Niet helemaal vertrouwd. Pieternel We groeien zo in tal en last; Het zijn er twaalf miljoen. En op 't gebied van woningen, Wringt menigmaal de schoen. We zijn nog lang niet aan het eind, We wonen nog in krotten. Thomasvaer: Al wil het met de woningbouw Wel ietwat beter vlotten. Wil jij een Bogaerts-huisje soms? Het staat er in een wip. Pieternel Omzeilen we op die manier De huurverhogingsklip Zet er dan nog maar heel veel neer, Want zo'n gehorig flat, Tien-hoog en soms nog o zo slecht, Is ook niet je-van-het. Thomasvaer Pas op m'n waarde Pietemei, Spreek door de telefoon Niet alles wat je zeggen wou. Want men kan heel gewoon Afluisteren wat je zoal zei, De muren hebben oren. Dat hebben we ook allemaal Dit jaar weer kunnen horen. Pieternel Geef mij het gas van Slochteren maar, Da's nog eens kwaliteit. Een lichtpunt in een wereldje Zo vol van narigheid. We krijgen het wel niet cadeau, Maar zijn er mee gebaat. Men wil het zelfs in 't buitenland, Thomasvaer Dat is nog niet zo kwaad. We hebben bodemschatten hoor, We zijn bijzonder rijk. Zo'n gasbel daar in Groningen Zet zoden aan de dijk. Er zaten kapers op de kust, We gaan de boel verdelen. Pieternel Dat weten ze in Groningen Ook heus wel klaar te spelen. Als ze nu maar niet staken gaan. Dat was me wat dit jaar. Je stond soms uren in de kou. Thomasvaer: 'tWas alles even naar. Want veler loon is veel te laag, Dat is wel weer gebleken. En dan gaat loonsverhoging dus 'n Woordje medespreken. Het beste is, om met elkaar, Die zaak te overleggen. Dan kan men van weerszijden eens Het nodige hier zeggen. Pieternel We krijgen allemaal weer meer, Maar wat bereik j'er mee? Het leven is geweldig duur, Is 't mensdom nog tevree? Het is een wedloop tot en met, Van lonen en van prijzen. Thomasvaer Wie zal in deze doolhof ons De rechte wegen wijzen? Ik ben liefst maar geen econoom, Ik durf die zaak niet aan; Maar '64 zal ook wel Voor veel problemen staan. Pieternel: We waren honderdvijftig jaar Van Franse druk bevrijd. We bleven nog een Koninkrijk, Ons Holland wordt benijd. We leven hier nog met elkaar, In een gezegend land. Thomasvaer 'tis vyf voor twaalven, Pieternel. Bewaard voor wereldbrand, Zo gaan we saam het oudejaar, Gelukkig nog weer uit. Het oude wordt op deze stond Vol spanning uitgeluid. Pieternel God zegene volk en vaderland, Ons diei'baar Vorstenhuis. Beware ons voor ramp en leed, Voor allerhande kruis. Opdat w' in vrijheid met elkaar, In '64 leven. Thomasvaer: Daar wil ik in het nieuwe jaar Mijn krachten ook aan geven. (Nadruk verboden) Weinigen zullen het niet eens zjjn met de minister van economische zaken, dat rust op het prijzenfront aller belang is. Bij een algemene loonsverhoging als is vastgesteld, ingaande 1 januari a.s. en veelal ook nog eens per 1 april, zal er echter geen ontkomen aan zijn, dat de prijzen in beweging komen. Ten aan zien van onze uitgave zij opgemerkt, dat de abonnementsprijs altijd reeds in vergelijkbare verhouding, laag is. Het is alleen noodzaak, dat een, ztf het nog maar gering gedeelte van de komende kostenverhoging, gecompen seerd wordt door een kleine abonne- mentsprijsstjjging. In verband daarmee en vanwege eer dere kostenstijging door prijscorrecties van de grondstoffen, moet de abonne mentsprijs van onze uitgave met ingang van 1 januari 1964 worden gesteld op 1,40 per kwartaal 2,80 per half jaar voor postabonnees Daarmee wordt het grootste deel van de komende kostenverhoging voor eigen rekening genomen. Ongetwijfeld zullen de lezers de noodzaak van deze kleine wijziging inzien. Zeker is, dat onze ex ploitatie er niet op vooruitgaat. Het vertrouwen in een blijvende be langstelling voor onze uitgave, was voor ons een reden de verhoging zo gering mogelijk te doen zijn. We menen u hier van echter wel tijdig op de hoogte te moeten brengen. Zoals reeds opgemerkt: de nieuwe abonnementsprijs geldt met ingang van 1 januari 1964. WEMELDINGE Van 111 januari 1964 Maandag 6 januari: Laatste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Woensdag 4.42 5.08 10.29 10.43 Donderdag 5.31 5.55 11.18 11.33 Vrijdag 6.16 6.42 12.06 Zaterdag 7.01 7.26 0.20 12.51 Zondag 7.47 8.12 1.11 1.32 Maandag 8.31 8.58 1.58 2.17 Dinsdag 9.17 9.50 2.47 3.15 Woensdag 10.10 10.54 3.53 4.23 Donderdag 11.19 5.00 5.31 Vrijdag 0.05 12.28 6.03 6.31 Zaterdag 1.08 1.30 7.00 7.28 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1963 | | pagina 1