NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq AlvWillegen Gzn Al vWillegen Gzn 29STE JAARGANG No. 29 20 DECEMBER 1963 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUTNINGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 - TELEF. (01130) 881 - GIRO 28425 Land- en Tuinbouw &COMS T Volk van enkel nabestaanden SvfeiS&s. Fa. D. Pieterse - Wemeldinge uit- geslapen^ 0|een J. Kole - Yerseke - Tel. 372 Geringe Abonnementsprijsverhoging NOODZAAK I PLAATSELIJK NIEUWS YERSEKE rinqen REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2458 Abonnementsprijs bfl vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar ADMINISTRATIE Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur ...En legde Hem neder in de kribbe, omdat voor hen geen plaats was in de herberg. Luc. 2 7b. Voor het bijkomstige van Kerstfeest is er plaats, ten allen tijde, in de har ten der mensen. Geen plaats echter is er daarin voor het Kerstkind zelf. Geen plaats in Bethlehem: dit woord is pro fetie van hetgeen Christus in de dagen zijns vleses telkens zou ervaren. Geen plaats voor Hem in de huizen noch in de harten; geen plaats voor Hem op de aarde. Plaats was er slechts voor Hem aan het kruis, de plaats, waar Hij door de aarde uitgestoten werd, terwijl de hemel Hem weigerde te ontvangen. De muren van het oude Bethlehem hebben niet gedaverd van de schelle fanfares, die het den volke kond deden: er is een koningstelg geboren. Geen plaats voor de moeder en haar Kind, zelfs niet in een eenvoudige her berg. Geen wiegje als rustplaats, maar een krib was 't weleer, waar het kin- deke Jezus, lei Zijn hoofdje terneer... 'tls geen schande om arm te zijn. Maar 'tis wel dikwijls moeilijk. Voor geld springen zware sloten open. Jozef en Maria zijn maar arme mensen. Zij zyn schuchter en behoren niet tot de bru talen, die de halve wereld hebben. Geen plaats: zij horen dit antwoord herhaal delijk op hun vriendelijk vragen. Jezus en ook de Zijnen zullen telkens tegen over een weigering komen en blijven staan. Geen plaats voor Christus en Zijn Evangelie in staat noch maatschappij, in school noch huis noch hart, hoe vrien delijk, melodieus en vloeiend er in sa lons en stulpen gezongen wordt: Nu zijt wellecome, Jesu, lieve Heer... Wel plaats voor een Christus, geboetseerd naar eigen smaak en model; geen plaats echter voor de Christus der Schriften. Geen plaats voorheen, bij Herodes, de bewoners van Nazareth, bij farizeërs, schriftgeleerden, ouderlingen, overpries- ters, bij Sanhedristen of Romeinen. Geen plaats thans, bij machtigen, edelen, wij zen en verstandigen. Waarom niet? Omdat Christus is De Waarheid. Om dat Hij ons precies zegt, wie wij zijn. Onze pralerige vroomheid in alle voos heid aan de kaak stelt. Onze heilige huisjes omver werpt. Een volkomen breuk met de zonde eist. Volle toewij zing, alle overgave vraagt. Omdat Hij tot een oordeel gekomen is. Voor die Christus moet God plaats maken. Geen plaats tóch plaats. Maar dan ook: alle plaats. (Uit een Dagboek) BEMEST NU UW BOOMGAARD De afgelopen winter heeft duidelijk laten zien hoe belangrijk het is bijtijds aan de bemesting van onze vruchtbo men te denken. De winter was lang, ve le percelen werden te laat bemest en soms gebeurde dit onder bijzonder on gunstige omstandigheden. Neem dus tijdig maatregelen. De grond is nu goed berijdbaar en de meststoffen kunnen zich tijdens de win ter ook beter door de teeltlaag verdelen-. Grondonderzoek? Voeg daarbij uw er varingen van het afgelopen seizoen. Was u tevreden? Had u voldoende groei in de bomen? Moest u wel spuiten te gen het een of ander tekort? Laat al deze overwegingen meespreken. Voor wat de stikstof betreft, houdt rekening met de bodembedekking. Gras kan heel wat stikstof nodig hebben. Is aanvulling van het Mg-gehalte gewenst, gebruik dan magnesamon. Fosfaat is weinig nodig. Toch kunt u deze voe dingsstof niet geheel verwaarlozen, het gras of de groenbemester moet ook voldoende fosfaat ter beschikking heb ben. Wat de kali betreft, neem geen risi co. Gebruik chloorarme meststoffen, zwavelzure kali op de zware- en patent kali op de lichtere grond. Met 600800 kg/ha patentkali geeft u dan tevens vol doende magnesium om het gehalte van de grond op peil te houden. Op zand grond kan een aanvulling met kieseriet nog noodzakelijk zijn; bij een tekort aan magnesium is 800 kg kieseriet per ha zeker verantwoord. In de fruitteelt zullen velen met mengmeststoffen werken. Gebruik ook hier de chloorarme produkten en denk er om dat de meeste geen magnesium bevatten. Met de bemesting legt u nu de basis voor de nieuwe oogst. Zorg dat het een goede en brede basis is. Be steedt ook aandacht aan de bodem behandeling, de toevoer van organisch materiaal, groenbemesters, mulchen, stalmest. Hoe beter de conditie van uw grond is, hoe meer profijt u trekt van een verantwoorde bemesting! - w Ta rmcfea -Afwm GOUDZILVER-OPTIEK-UURWERKEN TEL:223 - KRPELLE Z B Door de televisie komen de wereld rampen, ik zou haast zeggen, spectacu lair onze zitkamer binnen. En met alle sensatie van dien, is er toch ook plaats voor het mededogen, het meeleven, het meevoelen. Wat waren we niet blij, toen de mijn werkers gered waren. Iedereen had het er over. De mijnwerkers! En de vrou wen van de mijnwerkers! En de kinde ren van de mijnwerkers! Dit weekend waren er elf doden in het verkeer Niemand had het er over. Niemand had het over een vrouw, een kind of een nabestaande. Neem me niet kwalijk, ik vergat de gewonden. Ruim twintig zwaar en licht gewon den. Doet er niet toe, want daar had nie mand het over. Dit komt niet in onze zitkamer. Alleen in die van de nabe staanden. Met de leegte, de wanhoop en het onherroepelijke van het verlies. Elke dag geeft ons de risico's van het verkeer, maar de grote klap komt na de zondag. U leest het vermoede lijk nauwelijks in uw ochtendblad, want het is elke maandagmorgen weer op gelegd pandoer: „Doden tydens het weekend". Doden op zondag, op zon dag, me neer, mevrouw, lieve kindertjes, die het niet treft. Op zon dag, een zonnige dag, een feestdag, zogezegd. Kijkt u ook al uit naar de komende feestdagen? Al die zon dagen! Daarna komt in uw ochtendblad weer dat gezeur over de „dodelijke ongeval len tijdens de feestdagen". Ja, kan ik het helpen dat het geen mijnwerkers zijn! Lieve mensen, die het niet treft, laat het u niet treffen. We worden zo lang zamerhand een volk van enkel nabe staanden. Wanneer u pas een auto hebt, rij dan niet met de komende feestdagen, zo dat het feest dagen voor u blijven (laat staan voor het andere verkeer). Wanneer u terwille van de kerstsfeer het nodig acht u half of vol drank te gieten, laat dit dan niet na, maar geef een ander het stuurrad in handen, zo dat het voor u en de uwen en anderen op de weg kerst stemming kan blij ven. U rijdt juist goed als u een beetje drank op hebt? En u weet precies wat u hebben kunt! Er is niemand, die u verbieden kan... Na de feest dagen komt het lijstje van moorden en zelfmoorden wel weer in de krant. Leest u het niet? Neem me niet kwalijk... misschien kunt u het niet meer lezen. MARTIE VERDENIUS ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met onze adviezen zo goed mogelijk van dienst zyn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Konijnen. Mijn konijnen zijn ziek geweest, zweren in oren en aan kop. Ze zijn nu beter. Kan men ze opeten? al dus Konijn. Uw konijnen zijn in sterke mate aan getast geweest door oorschurft, een be smettelijke door een mijt veroorzaakte ziekte. Wanneer ze absoluut genezen zijn is er geen bezwaar tegen dat ze gegeten worden, daar de ziekte niet in het lichaam zetelt, maar alleen in oren en kop. Zonodig kunt u de kop geheel verwijderen. Dit is niet zo'n groot ver lies, daar er maar weinig vlees aan zit. Pacht. J. H. stelt enkele vragen over pacht en pachtprijzen. 1. Alle pachtovereenkomsten (altijd schriftelijk) moeten nog ter goedkeu ring aan de Pachtkamer overgelegd worden. 2. Zie het antwoord op 1. 3. Ja. Wendt u tot de Grondkamer in uw pro vincie, Westsingel 58, Goes, telefoon (01100) 6440 voor nadere inlichtingen. Zie ook wat hierover wordt vermeld in de Landbouwgids 1962, blz. 471 t/m 474. 'tMetz. Waar kan de benaming ,,'tMetz" van afkomstig zijn? De benaming ,,'t Metz" kan afkomstig zijn van het oud-Hoogduitse „mezzo", wat metselaar of steenhouwer beteken de. Het kan echter ook zijn oorsprong vinden in het Hoogduitse „metze", een vleinaam voor Mathilde, Margaretha of Elisabeth. Bessenstruik. Kunt u mij iets ver tellen over de struik met witte bessen, waarvan de vogels lijm maken? De Viscum album wordt ook wel Vo gellijm, Mistletoe en Maretakken ge noemd. Het is een z.g. halfparasiet, daar ze groene bladeren vormt, die dus voor de luchtvoeding kunnen zorgen, maar voor de voeding uit de grond aan gewezen is op de boom, waarop ze woekert. Er is ons niets bekend van het maken van vogellijm, maar deze naam heeft ze gekregen, doordat de za den door een lijmachtige stof omgeven zijn, die door de vogels, veelal lijsters, aan takken enz. afgewreven wordt. Op die manier wordt voor de verspreiding gezorgd. U kunt zelf ook voor nieuwe planten zorgen, door de zaden in de ok sels van b.v. een appelboom of populier te deponeren. Maak eerst een kleine insnijding, leg daar het zaadje in en bedek het met een klein stukje gaasi om vreterij door de vogels te voorko- J men. Het duurt enige jaren voordat dei plant een omvang van enige betekenis heeft. Naaimachine. Wie heeft de naai machine uitgevonden? Het eerste patent op een naaimachi ne werd in 1790 door de Engelsman Thomas Saint verworven; deze machi ne werkte echter nog maar met een draad van bepaalde lengte, was een zeer primtief apparaat, dat zwaar en moei lijk draaide, weinig mogelijkheden bood en slechts 200 steken per minuut maak te. Een grote verbetering bracht de Weense kleermaker Joseph Madersper- ger aan, toen hij in 1830 een machine met een draad zonder eind construeer de. Tezelfder tijd kwam de Fransman Thimonnier uit St. Etienne met een ge wijzigde constructie, die echter even min praktisch bruikbaar was. Deze werd eerst in 1845 door de Amerikaan Elias Howe uit Massachusetts gevonden en in 1862 richtte hij de eerste grote fa briek in Bridgeport op. Bedoelde con structie werd nog verbeterd door Isaac Merrit Singer, die in 1851 de later we reldberoemde fabriek Singer Manufac turing Co. oprichtte. De naaimachines werden oorspronkelijk in beweging ge bracht door een handrad, maar al heel spoedig daarop volgden de z.g. trap- naaimachines, waarbij de machine in be weging gebracht werd door een voet trede met een vliegwiel. Hometrainers. Hoe kan ik zelf een hometrainer maken? Over alle technische bijzonderheden, maten, afstanden, enz. van hometrai ners kunnen wij u hier bezwaarlijk in lichten. Wellicht kunt u prospectussen of lijsten hiervan bekomen bij de afde ling Algemeen secretariaat van de Ne derlandse Sport Federatie, Laan van Meerdervoort la, te 's-Gravenhage, te lefoon (070) 184610-184611. Kanariekweek. Kunt u my iets ver tellen over het kweken van kanaries? Wanneer zo omstreeks begin maart uw kooien klaar staan, kunt u de pop pen er in doen. De poppen moeten dan minstens een leeftijd van 10 maanden hebben, aangezien ze anders niet broed- rijp zijn. U kunt dat zelf controleren door ze van achteren de veertjes op te blazen en te kijken of het buikje strak staat. Ook kunt u het merken aan het feit, dat de poppen met de kop naar beneden op de stok zitten te wippen. U hebt 1 man voor 3 poppen. Dat is goed. De eerste dag zet u de man bij een pop en plaatst hem de volgende dag tussen de middag over naar pop nummer twee. De volgende dag gaat hij naar pop num mer drie en de dag daarop weer naar pop nummer één en zo door, totdat een pop haar eerste eitje legt. Vanaf die dag slaat u die pop over in het roula tiesysteem. Een goed kweker laat zijn poppen meestal twee broedsels groot brengen. Drie broedsels kan ook wel, maar men moet de dieren niet uitput ten. Over het te geven voer lopen de meningen uiteen. U kunt het best geven zangzaad, snoepzaad, krachtvoer, alle maal verpakt te krijgen en zo nu en dan wat groenvoer in de vorm van sla, een worteltje, een stukje appel of der gelijke. Denk er om de sla goed te was sen, in verband met de spuitmiddelen die gebruikt worden. De beste raad die u kan worden gegeven is: sluit u aan bij een vereniging en tracht door ge sprekken met ervaren kwekers wijs te worden. En lees boeken over deze lief hebberij, daar steekt u ook veel uit op. Konijnenmest. Is goed verteerde konijnenmest goed voor de tuin? Zuivere konijnenmest is wat te sterk geconcentreerd voor bemesting van uw groentetuin, al is ze een jaar oud. Er zal dan kans zijn op verbranding. Het beste kunt u die mest met turfmolm of tuinturf vermengen en nog eens (na verloop van tijd) goed door elkaar men gen. U krijgt dan een prachtige, zeer bruikbare mest voor uw tuin. U kunt nog het beste de konijnen op een bed van turfmolm of tuinturf leggen. De urine wordt dan goed opgenomen en de konijnen hebben een droge ligging. Zorg er vooral voor dat de konijnen mest, ook al is ze gemengd, niet droog wordt. Ze gaat dan schimmelen en is dan vrijwel waardeloos. Terlenka. Hoe kan ik het best terlenka gordijnen wassen? Niet langer weken dan 15 minuten in ruim sop, lauw of koud. In hetzelfde sop even doorslaan, zeer voorzichtig en niet wringen of knijpen. Dan in ruim lauw water spoelen en kletsnat ophangen. Zo nodig nabehandelen met een nylon bleek middel. Niet in de zon hangen! Plant. S. N. stuurt ons een paar bladeren van een plant met verzoek om inlichtingen. Uw plant heet Philondendron Scan- dens, een hangplant, geschikt voor de kamer. Zij kan droge kamerlucht ver dragen en heeft ook niet zoveel licht nodig, dus is geschikt om wat verder van het raam te zetten of te hangen. Verlangt in de zomer vrij veel water en eens per maand een bemesting met de bekende kamermest. In de winter matig gieten en niet bijmesten. Ze verlangt een niet te grote pot en als grondmeng- sel goede bloemistengrond met wat turf molm en scherp zand. Bladeren stofvry houden. Wanneer er luchtwortels ge vormd worden is dat een bewijs dat de plant het naar de zin heeft. Zy kan in het voorjaar gestekt worden. Vlieg in auto. Een vlieg bevindt zich in een auto die met een snelheid van 120 km per uur rijdt. Stel dat de vlieg kan vliegen met een snelheid van 50 km per uur. Ziet deze vlieg kans al vliegend de voorruit van de auto te be reiken Een goed gesloten auto en de daarin zich bevindende lucht vormen een een heid, waarin de vlieg zich op normale wijze kan bewegen. Het heeft geen in vloed op de bewegingen van de vlieg of deze zich al dan niet, dan wel met klei ne of grote snelheid beweegt, mits er geen luchtcirculatie ontstaat door een of meer open ramen en b.v. een kachel ventilator. In de praktijk dringt er al tijd wel enige lucht van buiten tot het interieur van een auto door, doch deze is van weinig of geen invloed. Weinigen zullen het niet eens zijn met de minister van economische zaken, dat rust op het prijzenfront aller belang is. Bij een algemene loonsverhoging als is vastgesteld, ingaande 1 januari a.s. en veelal ook nog eens per 1 april, zal er echter geen ontkomen aan zijn, dat de prijzen in beweging komen. Ten aan zien van onze uitgave zij opgemerkt, dat de abonnementsprijs altyd reeds in vergelijkbare verhouding, laag is. Het is alleen noodzaak, dat een, zy het nog maar gering gedeelte van de komende kostenverhoging, gecompen seerd wordt door een kleine abonne- mentsprijsstyging. In verband daarmee en vanwege eer dere kostenstijging door pryscorrecties van de grondstoffen, moet de abonne mentsprijs van onze uitgave met ingang van 1 januari 1964 worden gesteld op 1,40 per kwartaal 2,80 per half jaar voor postabonnees Daarmee wordt het grootste deel van de komende kostenverhoging voor eigen rekening genomen. Ongetwijfeld zullen de lezers de noodzaak van deze kleine wijziging inzien. Zeker is, dat onze ex ploitatie er niet op vooruitgaat. Het vertrouwen in een blijvende be langstelling voor onze uitgave, was voor ons een reden de verhoging zo gering mogelijk te doen zijn. We menen u hier van echter wel tijdig op de hoogte te moeten brengen. Zoals reeds opgemerkt: de nieuwe abonnementsprijs geldt met ingang van 1 januari 1964. Keur turnen. Op de finale om het landskampioen schap keurturnen voor jeugdtumers hetwelk afgelopen weekend te Valken burg werd gehouden heeft Jan de Wee van V.Z.O.S. kans gezien als vijfde te eindigen. Reeds op de voorronde te Beekbergen in oktober j.l. plaatste Jan zich met 50.60 pnt. op de vyfde plaats en aangezien deze punten in de finale meetelden, zat het er wel in dat hij op een goede plaats zou kunnen eindi gen. Hij turnde zeer constant op alle on derdelen. Zijn laagste cijfer was 7.90 pnt. voor paardvoltige terwyl hij daar entegen voor zijn paardsprong (rad slag) 9.30 pnt. noteerde, wat alleen nog door Jan Snellenberg uit Utrecht met 9.40 pnt. werd overtroffen. Kampioen jeugdturners werd Benny Vermandei uit Sas van Gent met 107.40 pnt., die Jan Snellenberg met het kleinst moge lijke verschil voor bleef daar de zeer goed turnende Snellenberg 107.35 pnt. behaalde. Jan de Wee werd dus met 102.95 pnt. als vijfde geklasseerd. Ook Cor Meesters uit Bergen op Zoom had een goede wedstrijd en werd met 101.85 pnt. zevende. Ondanks zijn militaire dienst heeft Jan de Wee kans gezien nog twee plaatsen op te klimmen, daar hij vorige jaar in Enschedé als 7e ein digde. Gefeliciteerd Jan, met deze mooie prestatie! GOUD ZILVER OPTIEK-UURWERKEN TEL.-223 - KRPELLE Z B WEMELDINGE Van 2231 december 1963 Maandag 23 december: Eerste Kwartier Maandag 30 december: Volle Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 7.30 7.54 0.51 1.15 Maandag 8.13 8.44 1.33 2.02 Dinsdag 9.06 9.45 2.24 3.00 Woensdag 10.11 10.53 3.26 4.13 Donderdag 11.24 4.44 5.28 Vrijdag 0.07 12.41 6.00 6.37 Zaterdag 1.16 1.47 7.04 7.36 Zondag 2.16 2.38 8.00 8.27 Maandag 3.06 3.26 8.49 9.14 Dinsdag 3.56 4.16 9.39 10.02

Scheldebode | 1963 | | pagina 1