NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq y Of De gevaarlijke cocktail B n ::o 29STE JAARGANG No. 28 13 DECEMBER 1963 REDACTEUR: A. WESTSTRATE - MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2458 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN ADMINISTRATIE J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 - TELEF. (01180) 881 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Maar wanneer de volheid des tijds gekomen is, heeft God Zijn Zoon uitgezonden. Gal. 4 4a. God vergist Zich niet, God vergist Zich nooit. Als 's Heren gedachten en wegen niet kloppen met onze bereke ningen, zijn wij spoedig geneigd de Al- wijze van dwaasheid te betichten. Wij menen dan, dat wij het bij het rechte einde hebben en dat de Here Zich ver gist. Wanneer wij lang op de vervulling van een belofte moeten wachten wor den wij ongeduldig en heimelijk of open lijk beschuldigen wij God van „traag heid" (2 Petr. 3:9). Maar toeft Hij al, Hij kent Zijn tijd. Hij geeft alles op tijd, op Zijn tijd; Hij zendt ook Zijn Zoon uit, als de tijd vol, als de tijd er rijp voor is. De Here Jezus Christus is geboren, niet, toen mensen meenden, dat Hij komen moest. Maar het Woord werd vlees op het ogenblik, dat de Al machtige in Zijn Raad had vastgesteld. Eva geeft haar eerstgeborene de naam Kain; zij meent, dat zij de Man, de Messias van de Here gekregen heeft. Zij vergist zich. Het vat des tijds is nog niet tot de rand toe vol. Lamech noemt zijn zoon: Noach. Deze zal ons troosten! Ook hij vergist zich. De tijd is nog niet rijp. Als veertig eeuwen met hun worstelingen en wisselingen voor bij zijn, dan, ja dan is het grote ogen blik van het grootste wereldgebeuren daar. God zendt Zijn Zoon uit in de volheid des tijds, niet eerder en niet later. Precies op tijd. Het was de tijd, waarop het Jodendom verstard was tot een lege vorm, een tijd van diep ver val en algehele teleurstelling onder de volkeren. Hunkerend zag het mensdom uit naar een nieuwe tijd. Deze tijd is met Christus aangebroken. Of men al om Hem als Baanbreker begroet en aangebeden heeft? Wij weten wel be ter. Maar zovelen in Zijn Naam leerden geloven, hebben het onvergankelijke nieuwe in eigen leven ontvangen. En wat toen goldj, geldt nog. Christus bracht de nieuwe bedeling. Na deze be- delingt volgt niet nog een andere be deling. Na het op Golgotha gebrachte offer volgt niet nog een ander slacht offer voor onze zonden. Christus is één maal in het heiligdom ingegaan, gelijk het de mens gezet is éénmaal te ster ven. Daarom, heden, indien gij Zijn stem hoort, verhardt uw hart niet. (Uit een Dagboek) Bijna zesduizend mensen werden in 1961 in ons land veroordeeld voor een verkeersmisdrijf, waarbij alcohol een rol had gespeeld. Zesduizend „misdadi gers" Waarschijnlijk niet. De meesten van hen waren geen gewoontedrinkers, geen lieden die zich verzadigen met al cohol, in een auto stappen en slingerend wegrijden, waarna in vele gevallen de rit eindigt in een spoor van vernielin gen en een laatste doffe klap. Een groot deel van de veroordeelden werd gevormd door mensen, die toe vallig wat hadden gedronken, tijdens een visite, op een verjaarsfeestje mis schien of op een receptie. Die hooguit twee of drie glaasje hadden genomen en zich vervolgens in prima conditie voelend in het verkeer hadden begeven. Inderdaad, zij voelden zich „kiplek ker". Zorgeloos, een tikje overmoedig en menend zich bijzonder vlot en be hendig in het verkeer te bewegen. Maar ondanks hun „prima" conditie reali seerden zij zich niet, dat hun zintuige- lijke vermogens achteruit waren ge gaan. Dat zij niet meer in staat waren tot een juiste beoordeling van hun rij snelheid, dat hun opmerkzaamheid was verminderd en dat hun reactietijd lan ger was geworden. Dit alles waren zij zich, doordat zij zich door die paar glaasje zo monter voelden, niet bewust, totdat alcohol en verkeer toch een ge vaarlijke cocktail bleken te zijn. Bij proefnemingen heeft men enkele mensen een geringe hoeveelheil alcohol, slechts anderhalf glas whisky, laten drinken. Zij moesten daarna een hun welbekend traject afleggen. Na aan komst verklaarden de bestuurders van mening te zijn langer over die afstand te hebben gedaan dan anders. In wer kelijkheid had het hun echter minder tijd gekost. Waaruit blijkt, dat zelfs een weinig alcohol er oorzaak van kan zijn, dat een weggebruiker veel sneller rijdt, dan hijzelf wel denkt. In combi natie met de verlengde reactietijd en de geringere opmerkzaamheid kan dit lei den tot een ongeval, waarvan de krant schrijft: „De man was onder invloed..." In het najaar met zijn lange don kere avonden, en straks met de feest- De meest succesvolle Merkhorloges Eterna, Pontiac, Stowa, Union ancre, koopt U bij de horloger juwelier if/LLBQBN KAPELLE (Z.-B TELEFOON (01102) 223 BEKENDE SERVICE EN GARANTIE dagen, pleegt de mens gezelligheid te zoeken. Het Verbond voor Veilig Ver keer vraagt deze gezelligheid, wanneer men daarna nog aan het verkeer moet deelnemen, niet te zoeken in het ge bruik van alcohol, zelfs niet in de vorm van een enkel glaasje. Rijden onder in vloed kan de oorzaak zijn van ongeloof lijk veel nodeloos leed en kan een wel verdiende straf tot gevolg hebben. JLcmfyS d.Q. SÜidat VERDWENEN ILLUSIE Precies op 5 december kwam de oude Derk voor de groene tafel. Hij is nu 73, maar nog kras in de misdaad. Voor de vierentwintigste maal stond hij terecht. ,,'tls wel veel", zei de officier, „maar hij heeft er ook een hele tijd over ge daan". Overigens is Derk wat men noemt goed opgeborgen. Nadat hij twee en twintig maal veroordeeld was, heeft men hem in één van die schone tehui zen gestopt, waar onze maatschappij mensen opbergt, omdat we er geen weg mee weten. Het zat daar vol met uit zichtslozen, een ruw, maar hartelijk ge zelschap van mannen die de borrel niet kunnen laten staan, of die om een an dere reden buiten het openstaande hek niet gehandhaafd kunnen worden. Vroeger liet men die mensen aan hun lot over en dan vervielen ze van kwaad tot erger. Nu blijven ze daar buiten de bekoringen van de samenleving, ze hebben hun natje en droogje op tijd en het kost ons wel handen vol geld, maar daar staat tegenover dat wij, de be- talenden, de maatschappij zo hebben ge vormd, dat er voor deze zwakke broe ders geen plaats is. Zelfs met Sint-Ni- colaas denken wij niet aan hen. Eén van deze zwakke broeders is Derk en hij was één van de oudsten in het harkende en pijpjes rokende gezel schap. Eén van de anderen was Jacob, die was een heel stuk jonger. Die had nog verwachtingen. Uren kon hij bij het geopende hek staan kijken, denkend over de vrijheid, enkele meters verder. Zich illusies makend over een toekomst, die hij misschien nooit zal hebben. Dro mend van zijn liefje, dat ergens in het noorden van het land woont. Jacob had er behoefte aan, zijn hart eens uit te storten, Hij zocht heul en troost bij de oude Derk, want de jongeren durfde hij niet te vertrouwen. Die zouden hem uit lachen, als hij ov r zijn liefje begon. En toch was zij vie bron van al zijn dromen. Als zij er niet was geweest, dan zou ook voor hem de wereld op houden hier bij de poort. Nu echter was hij jrijkeir en beter dan de anderen. „Want eenmaal komt de tijd..." zoals het liedje zegt. Derk knikte vol begrip toen ze op een zonnige middag op een bank zaten om dat allemaal te bepraten. Hij kende dat, hij was ook jong geweest en vol verwachtingen van het leven. „Zo lang je nog iets te hopen hebt, is het de moeite waard", zei hij be dachtzaam. „Heb je dat niet, dan is het een kapotte boel. Dan zit je hier levend begraven, met al je goede oppas en je lekker eten". Dankbaar keek Jacob hem aan met zijn wazig-blauwe ogen, waarvan de troebele blik iedereen behalve hem zelf vertelde, dat het op niets uit zou lopen met die illusies; dat hij bij zijn geboorte al veroordeeld was voor iets, dat hij nooit had gedaan. Jacob haalde een vettig zakje onder zijn hemd weg. Schichtig keek hij rond. Er was verder niemand. „Kijk", zei hij, „zoveel geld heb ik al bij mekaar. Daar wil ik haar een horloge voor geven. Dan zal ze begrij pen, dat ik ook voor haar wil werken, als ik weer vrij kom". Derk knikte weer. Maar 't leek hem verstandiger, dat hij als oudere en wij zere dat geld bewaarde. Ze zouden hem niet zo gemakkelijk neppen. Jacob zag dat in. Met moeite deed hij er afstand van. En voortaan bracht hij elke week aan Derk het geld, dat hij overhield. Hij kreeg maar vijf gulden zakgeld. Maar soms spaarde hij er vier van. Want dat horloge moest naar het noor den. Tegen haar verjaardag zou Derk zor gen, dat het horloge er kwam. Hij kon mooi schrijven. Hij zou er het adres keurig opzetten, dat het goed terecht kwam. En hij had nog een relatie, waar ze een pracht van een horloge konden kopen. Dat kon net van de tachtig gul den, die Jacob had gespaard. Maar na haar verjaardag kreeg Ja cob een brief uit het noorden. Daar stonden helemaal geen lieve dingen in, want het liefje was niet zo lief als hij zich had voorgesteld. Ze bleek grof en giftig en teleurgesteld, omdat ze het cadeau niet had gekregen, dat hij had beloofd. Aan de liefde dacht ze niet meer. Jacob ging naar de directeur en Derk kwam voor de politierechter. De beko ring van al dat geld was hem te mach tig geworden. Drie maanden gevange nisstraf kreeg hij met de extra waar schuwing nu eens van eigen geld voor Sinterklaas te spelen voor de benadeel den. Bij het open hek staat nu Jacob stil te staren naar de vijandige wereld, die hem niet meer lokt. De illusie is te gelijk met het geld verwenen. WILLY H. HEITLING (Nadruk verboden) ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met onze adviezen zo goed mogelijk van dienst zyn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. W\j kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Koffievlek. In mijn beige vaste vloerbedekking is een vlek gekomen van koffie zonder melk of suiker. Hoe kan ik die vlek verwijderen? vraagt J. C. V. Een dergelijke koffievlek dient direkt met een synthetisch sopje te worden uitgemaakt. Is de koffie eenmaal in gedrongen, dan is de vlek zeer moeilijk te verwijderen. In ongekleurde stoffen kan de vlek worden gebleekt met wol- bleek, maar dat is bij uw beige vloer bedekking niet mogelijk. Wellicht brei^gt een slappe oplossing enige verbetering. De beste oplossing zal wel zijn, een nieuw stukje vloerbedekking te laten inzetten. Sint-Nicolaas. Altijd meende ik dat Sint-Nicolaas beschermheilige was van de zeevarenden. Nu beweert men dat Sint-Joseph de beschermheilige is. Is dat juist? vraagt J. H. Sint-Nicolaas, de heilige bisschop van Myra uit de vierde eeuw, is de patroon van matrozen en schippers. Sint-Jozef, de man van Maria, stammend uit het geslacht van David, werd in 1870, na inneming van Rome, uitgeroepen tot beschermheilige der r.-k. kerk. Hij is tevens de schutspatroon der timmerlie den. Spuitwater. Is het mogelijk zelf thuis spuitwater en gazeuse te maken? Er zijn apparaten (syphons) in de handel, waarmede U, door middel van bijbehorende koolzuurcapsules zelf spuit water kunt maken. Prijs ongeveer 50 gulden. Gebruiksaanwijzingen worden daarbij geleverd, ook voor het maken van limonades en andere dranken, door middel van essence enz. Successierechten. Als ik mijn stief kinderen gewoon laat meedelen in mijn erfenis, moeten zij dan meer successie rechten betalen dan mijn eigen kinde ren? Stiefkinderen vallen niet in de eerste TJLiü. NLeuw.jü.cL)isfy>LO.et I Traditiegetrouw zal er in het Nieuwjaarsnummer van ons blad weer gelegenheid zijn tot het plaatsen van NIEUWJAARSADVERTENTIES In verband met het vele extra werk dat verbonden is aan het zetten van de honderden Nieuwjaars^ advertenties, verzoeken wij U beleefd deze zo spoe dig mogelijk, doch uiterlijk 19 december aanstaande bij ons of onze agenten te willen opgeven De prijs der Nieuwjaarsadvertenties bedraagt van 1 tot 5 regels 1,75elke regel meer 0,35 Opdrachten kunnen ook telefonisch opgegeven worden en wel Kruiningen Tel. 381, Middelburg Tel, 2453, Yerseke Tel. 532 9 B 9. i O O O O B (laagste) groep, maar in de zesde (hoogste) groep voor de successierech ten. Laat u zich terzake eens voorlich ten door de notaris. De kans bestaat n.l. dat u met een zodanig testament het wettelijk erfdeel van uw eigen kin deren aantast, hetgeen belangrijker is dan het betalen van successierechten, hetgeen nog overkomenlijk is. Centen. Ik bezit een verzameling centen, maar van 1949 ontbreken ze. Zijn er in dat jaar geen centen gesla gen? In 1949 zijn inderdaad geen centen geslagen. Uw serie is dus volledig. Chroesjtsjovv. Kunt u mij een le vensbeschrijving geven van Kroetsjef? Chroesjtsjow (zoals de juiste trans literatie is van het Russische schrift), Nikita Sergejewitsj, werd geboren op 16 april 1894 te Kalinowka, gouvernement Koersk. Hij is de zoon van een mijnwer ker. In 1918 trad hij toe tot de bolsje wistische partij en maakte carrière in het door Stalin opgebouwde apparaat van partijsecretarissen. Na deze funktie op verschillende plaatsen in de Oekraïne te hebben bekleed (Stalino, Kiew), kwam hij aan het hoofd van de Mos- kouse afdeling te staan (1934), om in 1938 eerste secretaris te worden van het centrale comité der Oekraïnse partij. Hij bleef de machtigste man in de Oekraïne tot 1949, toen hij naar Mos kou werd geroepen om secretaris van het centrale comité te worden, waarvan hij sinds 1934 lid was. Van het Polit buro maakte hij sinds 1939 deel uit. Zijn speciaal terrein is de landbouw, die hij in de jaren 19491953 in opschudding bracht door zyn plan, het aantal kol chozen door samenvoeging te verminde ren. Onder zijn leiding werd het aantal kolchozen van 250.000 tot 94.000 ver minderd, waarna men het plan verder niet schijnt te hebben voortgezet we gens verzet der boeren. Chroesjtsjows positie bleef echter ongeschokt en in 1953 was hij het, die een althans gedeel telijk nieuwe koers in het agrarisch be leid inluidde: verlaging der belastingen en gedwongen leveringen, nieuwe bo demontginningen en technische verbete ringen. Op 29 maart 1953 volgde hij Malenkow op als secretaris der commu nistische partij. Als zodanig wist hjj zijn positie geleidelijk te versterken en na de val van Malenkow (februari 1955) is hij de machtigste man der Sowj et-Unie gebleven. Valkeniers. Wat is het adres van de vereniging voor Valkeniers, Adriaan Mollen Het adres van het Nederlands Valke niersverbond „Adriaan Mollen" luidt: Wolfshoek Knegsel, post Steensel, tele foon Eersel (04970) 652. Haas. Iemand vertelde me dat hij een haas had gezien van 1 y2 meter leng te. Kan dat? Onze inlandse haas (Lepus europaens) met de typische bouw van een loper en springer, heeft een lenige ruggegraaten lange, krachtige achterpoten. Het man netje (rammelaar) wordt 5070 cm lang (van normaal uitgestrekte voor poten tot staart), het wijfje is wat kleiner; de staartlengte bedraagt 711 cm. Tulpen zaaien. Kan ik zelf tulpen, blauwe druifjes en narcissen zaaien? Zodra het zaad (zaaddozen) van tul pen, blauwe druifjes en narcissen rijp is, afplukken en flink na laten drogen. Daarna het zaad zo spoedig mogelijk zaaien in potten of pannen met fijne tuingrond, gemengd met fijne turfmolm en wat scherp zand. Daarna worden de potten of pannen of kistjes in de tuin ingegraven of vorstvrij afgedekt; op elke pot, pan of kistje een glasplaat ter voorkoming van muizenschade. In het voorjaar graaft men ze op en zaait het zaad dat inmiddels al gekiemd is op rijtjes van ca. 20 cm in de tuin uit, liefst waar nog geen bollen hebben ge staan. U moet er rekening mee houden dat het wel een paar jaar duurt, soms wel 5 k 6 jaar, voordat de bolletjes bloeibaar zijn. Ook moet u er rekening mee houden dat ze niet soortecht terug keren. Pond en ons. Waarom mag men in een winkel wel zeggen: een pond of ons van dit of dat, maar mag men er niet mee adverteren? Artikel 4 van de IJkwet geeft een uitvoerige lijst van benamingen der ver schillende lengte-, vlakte- en inhouds maten, alle dus uit de meter berekend en van de gewichtsaanduidingen uit het kilogram berekend. In artikel 5, lid 1 van die wet staat te lezen dat het ver boden is, in aankondigingen betreffen de goederen die by de maat of gewicht worden verkocht, hetzij in bladen, tijd schriften of aanplakbiljetten, op etiket ten, welke aan de goederen of hun ver pakking gehecht zijn, of deze vergezel len, dan wel op de verpakking zelf, hetzij in enig ander middel tot bekend making ter aanduiding van maat of gewicht gebruik te maken van an dere aanduidingen (b.v dus „ons", „pond", „mud", enz.), dan de ingevol ge artikel 4 geldende. Artikel 7 houdt strafbepalingen in op overtreding. Uit het spraakgebruik zijn deze woorden uiteraard veel moeilijker te weren. Voetbal. Is het waar dat Jef Mer- tens, voetballer van Willem II, eens in het Nederlands elftal heeft gestaan en wanneer was dit? De heer J. Mertens, voetballer van Willem II, heeft éénmaal in het Neder lands elftal gestaan en wel bij de wed strijd BelgiëNederland op 12 novem ber 1950 te Antwerpen. De uitslag van deze wedstrijd was 72 in het voordeel van België. Propaangas. Er wordt beweerd dat propaangas voor een kacheltje gevaar lijker is dan mijngas, is dat waar? Propaangas heeft een zeer hoge ca lorische waarde, doch bij gebruik van gassen voor verwarming, in het bijzon der ook propaangas, moet men wel im mer de nodige voorzichtigheid betrach ten en is het nodig dat men verzekerd is van de betrouwbaarheid van het ap paraat, waarin men het gas gebruikt. Wanneer u hier niet volkomen verzekerd van bent, dan zouden wij u toch willen aanraden de bedoelde gaskachel nog eens door een deskundige te laten con troleren. WEMELDINGE Van 1521 december 1963 Maandag 16 december: Nieuwe Maan v.m. n.m. v.m. n.m. HOOGW. LAAGW. Zondag 3.09 3.27 8.47 9.06 Maandag 3.48 4.05 9.22 9.42 Dinsdag 4.25 4.45 9.56 10.17 Woensdag 5.05 5.22 10.33 10.52 Donderdag 5.43 5.58 11.13 11.30 Vrydag 6.21 6.33 11.54 Zaterdag 6.54 7.08 0.11 12.34 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1963 | | pagina 1