NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq 29STE JAARGANG 22 NOVEMBER 1963 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UIT GE VERvSM AAT SCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE' J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 ftwdeine. klokjes A3 vWillegen Gzn De Ruimtevaart drukte zijn stempel op de Reader's Digest Grote Wereldatlas Fa. D. Pieierse - Wemeldinge uit- geslapen^ 0|een I J. Kole - Yerseke - Tel. 372 Gero^%y0^f A3 vWillegen Gzn JLcLKfyS dn StfLddt No. 25 REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2458 Abonnementsprijs by vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN ADMINISTRATIE Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur ...en dat niemand mag kopen of verkopen, dan die dat merk teken heeft. Openb. 13 17a. In de grote strijd der geesten zal de vijand niet schromen, het scherpe zwaard van de honger te gebruiken. Johannes vertelt ons, dat tijdens het regiem van de Antichrist onder de vele verordenin gen en bepalingen die onder een dicta tuur gebruikelijk zijn, ook dit gebod zal uitgaan: dat niemand mag kopen of ver kopen, dan die het merkteken, d.i. het antichristelijke merkteken heeft. Dit be tekent uithongering der gelovigen. Zij zullen natuurlijk volstandig weige ren, zich te tooien met het insigne der duivelen, maar de gevolgen van deze heilige ongehoorzaamheid zijn dan ook verschrikkelijk. Voor distributiebeschei den komen zij niet in aanmerking. Voor zover ze een bedrijf hebben, worden ze niet bevoorraad. Het zal niet mogelijk zijn, clandestien nog iets te krijgen, want het spionnagesysteem werkt onfeilbaar en ieder die deze christenhonden nog iets levert, zal met de dood gestraft worden. Dit is het uur der uiterste verzoeking. Het eist wel buitengewone geloofs kracht om, als men z'n kinderen van honger hoort huilen of z'n zwakke vrouw voor z'n ogen ziet sterven, standvastig te blijven en geen knieval te doen voor het beeld van de Antichrist. Wij ver staan in dit licht het woord van de Hei land, dat als deze zware tijd niet ver kort werd om der uitverkorenen wil, ook zij zouden bezwijken. We zullen er niet over fantaseren of dit merkteken een swastika of een sik kel en hamer of nog iets anders en ge heel nieuws zal zijn. Tegenover het merkteken van de Antichrist staat het merkteken van Christus. Het is het onzichtbare teken van de doop. Niet als uitwendig waterbad zonder meer, maar „door de Heilige Geest ver nieuwd en tot lidmaten van Christus geheiligd te zijn". Wie niet in het diepst van z'n ziel door Christus gegrepen is, legt het in deze strijd af. Maar wie Hem toebehoort is volko men veilig. (Uit een Dagboek) GOUD-ZILVER OPTIEK-UURWERKEN TEL:223 - KflPELLE Z B Toen de eerste door mensen vervaar digde, doch nog onbemande satellieten werden gelanceerd en hun baan om de aarde gingen beschrijven en het duide lijk werd dat spoedig ook de mens zich zou ontdoen van de kluisters die hem aan aarde en dampkring hadden gebon den, rees welhaast vanzelf de vraag: hoe zal de aarde er uit zien voor een ruimtevaarder die op tot dusver on bereikte hoogten eromheen cirkelt? Aan die vraag dankt de onlangs verschenen Reader's Digest Grote Wereldatlas haar ontstaan. Geen conventionele atlas kon er immers een antwoord op geven: met hoe grote nauwkeurigheid het aard oppervlak ook in beeld was gebracht, de kaart bleef een projectie in een twee dimensionaal vlak en slechts de kleur kon dienen om enigermate het drie-di mensionale karakter van het aardopper vlak en de zeebodem aan te geven. Een revolutionaire cartografische techniek opende echter de mogelijkheid aan de conventionele kaart een derde di mensie toe te voegen, en het was deze techniek die het uitgangspunt werd voor de Reader's Digest Grote Wereldatlas. In stede van continenten, landen, oce anen op een twee-dimensionaal vlak in kaart te brengen, ging men ertoe over ze in drie dimensies te projecteren: zij werden nauwkeurig in maquettes ge boetseerd met inachtneming van door landmeetkunde en cartografie verschaf te gegevens. Aldus werden het verloop van bergketens, dalen, rijzingen en da lingen van de zeebodem, hoogvlakten en laagvlakten, het gehele reliëf van het aardoppervlak en de oceaanbodem na tuurgetrouw op schaal in klei en gips vastgelegd. Deze maquettes vormden de grondslag voor een reeks reliëfkaarten die de aarde werkelijk laten zien zoals zij zich aan een ruimtevaarder voordoet. De golvingen van de zeebodem, de plooi ingen van de gebergten, diepe ravijnen en dalen: zij liggen als het ware tast baar op de kaart. Zij geven een fascinerend beeld van de aarde gezien van hoogten van 100 tot 200 klometer fascinerend, en toch werkelijkheidsgetrouw. Omdat zij niet ontsproten zijn aan de fantasie van een kunstenaar, maar aan het gewetensvolle vakmanschap van de cartograaf aan wie de ontwikkeling der techniek nieuwe hulpmiddelen ter beschikking stelde. Deze reliëfkaarten, waarvan Reader's Digest Grote Wereldatlas er een groot aantal bevat, leidden eveneens tot een nieuwe conceptie van de conventionele topografische kaarten die uiteraard in dit werk ruim vertegenwoordigd zijn. Nu het reliëf van het aardoppervlak zo veel duidelijker en „grijpbaarder" dan ooit tevoren was geschied kon worden aan gegeven, kon een van de compromissen die nu eenmaal eigen zijn aan elke twee dimensionale kaart op welke schaal ook, overboord worden gezet: het com promis tussen de kleurschaal voor het hoogtebeloop en de leesbaarheid. Conventionele kaarten maken voor het gedifferentiëerd aangeven van het land- reliëf gebruik van een kleurschaal die loopt van lichtgroen, waarop de zwarte beschrifting behoorlijk leesbaar is, tot zeer donker bruin, waarop de beschrif ting nauwelyks of helemaal niet meer leesbaar is. De door het wereldberoem de cartografische instituut van Bartho lomew in Edinburgh voor deze atlas ge tekende kaarten konden echter worden ontworpen voor een kleurschaal die met behoud van een grote differentiatie in veel fijnere en zachtere gradaties kon verlopen nu immers het eigenlijke reliëf op andere wijze in beeld was gebracht. Dit leidde er niet alleen toe dat de kaarten een grotere helderheid verkre gen, doch eveneens een opmerkelijk gro tere leesbaarheid en daardoor het in brengen van aanmerkelijk meer „infor matie" (plaatsaanduiding e.d.) dan ge bruikelijk is bij kaarten op deze schaal, mogelijk maakten. Ook het encyclopedisch gedeelte van dit werk getuigt van een nieuwe con ceptie van wat een wereldatlas moet bieden. Ook hier maakten nieuwe re- produktietechnieken het mogelijk de le zer een fascinerend beeld te geven van de aarde zoals wij haar in het licht van de verbluffende vorderingen der weten schap thans kennen. Op de kaarten ziet men nog grenzen, maar dit encyclope dische gedeelte levert het bewijs dat voor de mannen der wetenschap die grenzen nauwelijks meer bestaan. Want het kwam tot stand door een tot dusver ongeëvenaarde internationale samenwerking: een groot internationaal team van geleerden onder leiding van professor Frank Debenham, oud-hoog leraar in de geografie aan de universi teit van Cambridge, verschafte de ge gevens die op uiterst boeiende wijze in dit gedeelte zijn verwerkt. Men vindt er bijvoorbeeld in van de achterzijde van de maan, nog nimmer door een mensen oog aanschouwd, maar getekend aan de hand van door een Russische aardsatel- liet naar de aarde gezonden televisie foto's die door de Academie van Weten schappen der Sovjet-Unie ter beschik king van de samenstellers werden ge steld. Voor de thematische kaart die de nog altijd met een mysterie omgeven vogeltrek in beeld brengt verschaften vogeltrekstations over de gehele wereld de noodzakelijke gegevens. Ieder der hoofdstukken van dit deel van het werk maakt gebruik van vele nieuwe gege vens die juist in het laatste decennium in zo grote mate door geografen, geo logen, historici, anthropologen, meteoro logen, enthnologen, ornithologen, ocea nografen, astronomen, zoölogen en ruimtevaarders en -onderzoekers zijn verzameld. Het boeiende beeld van de aarde die ons tehuis is, van haar structuur, haar schatten, haar geschiedenis, haar plaats in de ruimte, van de ontwikkeling van het leven te land, in de zeeën en in de lucht, van de evolutie van de mens, zijn beschavingsgeschiedenis, zijn ontdek kingsreizen en migraties, de verbreiding van zijn godsdiensten en ideologieën, zijn verovering van de ruimte, zoals het zich in deze wereldatlas aan de lezer ontvouwt, is het resultaat van deze in ternationale samenwerking, waaraan ook vele Nederlandse geleerden van naam hun aandeel leverden. (De Reader's Grote Wereldatlas uitgegeven door Uitgeversmij. The Rea der's Digest N.V., Pamassusweg 207, Amsterdam Z2. Prijs 49,30.) DE GRANDIOZE SINT-NICOLAASAKTIE van de Kruiningse Winkeliersvereniging duurt voort en is hard op weg een succes te worden Op het programma lazen wij nog de volgende verrassingen Op zaterdag 23 november zal Sint-Nicolaas om kwart over drie welkom worden geheten op het gemeentehuis door onze burgemeester, de Edelachtbare heer A. Schipper. Dat Sint op zijn rijtoer door het dorp de jeugd rijkelijk van strooisel zal voorzien, spreekt vanzelf. Maar, hoe zal Sint aankomen Op zaterdag 30 nov. start een ETALAGE-SPEURWEDSTRIJD voor jong en oud. Bij alle deelnemende winkeliers zal vanaf die datum een voorwerp in de etalage staan wat in zijn/haar soort zaak niet thuis hoort. Aan de klanten de opgaaf, deze artikelen per winkel op te sporen en te vermelden op een wedstrijdformulier, verkrijgbaar vanaf 30 november bij Boekhandel van der Peyl. De ingevulde wedstrijdformulieren kunnen van 30 november t/m 5 de cember bij elke deelnemende winkelier worden ingeleverd de uit slag zal op zaterdag 7 december bekend gemaakt worden. De prijzen bestaan, hoe kan het anders, uit handenvol waardebonnen Bij meerdere goede inzendingen zal om de prijzen geloot worden Op 28 november, 3 en 6 december zal niet in de winkel van de Fa. Quaak, maar in de brandweerkazerne gelegen heid zijn tot het inwisselen van spaarbonnen tegen waarde bonnen ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met onze adviezen zo goed mogelijk van dienst z(jn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen Inlichtingen of gegevens RED. ben (art. 7). Degene, van wie gevorderd wordt, ontvangt een schadeloosstelling. Bromfiets. Is het waar dat een bromfiets in de avond of nacht harder rijdt dan overdag? Zoals u bekend zal zijn, wordt de be wegingskracht van een motor versterkt Hij kan bij de kantonrechter een eis tot ontruiming van de gevorderde woon ruimte instellen, indien wegens onbe- of verzwakt door toevoer van meer of j hoorlijk gebruik daarvan of wegens ern- minder lucht, of juister gezegd van de stige overlast hem of zijn huisgenoten meerdere of mindere toevoer van zuur stof, als bestanddeel van die lucht. De zuurstof is n.l. van belang voor de ex- plosiviteitsgraad van het gasmengsel dat de motor als brandstof dient. Bij daling van temperatuur neemt de compactheid van de lucht toe, waardoor de hoeveel heid zuurstof per inhoudseenheid ver meerdert. Aangezien de temperaturen 's avonds en 's nachts over het algemeen lager zijn dan de dagtemperaturen, zal tijdens die periode de hoeveelheid zuur stof per inhoudseenheid iets groter zijn en grotere zuurstoftoevoer betekent dus versterking van de motorische kracht. Dit kan inderdaad bij brommers en scoo ters merkbaar zijn. Bij zwaardere mo torvoertuigen zal het minder opvallen. Vordering. Kan men de huur niet opzeggen van een woongedeelte dat ge vorderd is De Woonruimtewet van 4 augustus 1947 (Stbl. no. H 291) dient tot bevor dering van doelmatige verdeling van woongelegenheid. Krachtens haar is het verboden een woongelegenheid in ge bruik te nemen of te geven zonder schriftelijke toestemming van B. en W. (art. 1). Deze bepaling wil voorkomen dat de doelmatige verdeling van woon- gelegenheden op welke wijze ook wordt verstoord. B. en W. zijn bevoegd wo ningen of gedeelten van woningen te vorderen en deze in gebruik te geven aan personen, die daaraan behoefte heb- Fabrieken Zevenbergen aangedaan, voortzetting van het gebruik niet behoeft te worden geduld, alsmede indien hij de woonruimte voor eigen ge bruik zo dringend nodig heeft, dat de economische belangen en maatschappe lijke behoeften van beide partijen naar billijkheid in aanmerking genomen, voortzetting van het gebruik niet be hoeft te worden geduld. GOUDZILVER-OPTIEK-UURWERKEN TEL:223 - KflPELLE Z B OOK LOS IVEBKMG&AARi Varkensblaas. Wat is zwaarder: een lege, samengedrukte varkensblaas of een met lucht gevulde varkensblaas? De platgedrukte varkensblaas is even zwaar als de normaal met lucht gevul de varkensblaas, het gewicht van de varkensblaas en de luchtdruk is in bei de gevallen even groot. Anders wordt het wanneer de lucht in de blaas sa mengeperst wordt en de blaas dus fei telijk meer lucht gaat bevatten dan normaal, hierdoor neemt het gewicht, hoewel maar zeer weinig, toe. Rijnvaart. Wilt u mij het adres geven van de Rijnvaartmaatschappy Wij kunnen u de volgende adressen noemen: a. De N.V. Rijnvaart Maat schappij NEDU, gevestigd Rochussen- straat 401 te Rotterdam, telefoon (010) 36454. b. De Nederlandse Particuliere Rijnvaart Centrale, Westewagenstraat 66 te Rotterdam, telefoon (010) 119020 en Beursstraat 9 te Amsterdam, telefoon (020) 241405. Sportkeuring. Als iemand voor een bepaalde sport is afgekeurd en hij wil deze sport toch beoefenen, is dan de sportleider niet verplicht deze man af te wijzen of behoeft de sportleider hier geen notitie van te nemen? Wij raden u aan deze kwestie met volledige gevens voor te leggen aan de administratie van de Federatie van Bu reaus voor Medische Sportkeuring in Nederland, ter attentie van de heer H. A. W. de Heer, Essesteijnstraat 157, Voorburg Z.H., telefoon (070) 865287. DE ZILVERMUUR „Vernieling!" zei de officier bars, en de verdachte knikte schuldbewust. Veer tig jaar lang had hij gemeend dat hg voor het geluk was geboren. En nu kwam hij onverwacht in het verdachten bankje terecht. Hij kon er goed van komen, daar niet van. Maar steeds had het hem voor de ogen gezweefd, dat er nog eens iets bij zonders zou gebeuren. Iets dat hem in één slag tot een rjjk man zou maken. Urenlang kon hij 's avonds op een pa piertje becijferen wat het zou kunnen lijden als het eens tienduizend gulden was, of honderdduizend, of... een mil joen. Als anderen naar een voetbalwed strijd gingen kijken, zat hy in zgn stoel te fantaseren wat de toto hem zou op leveren. Misschien zou hij verstandiger zgn ge worden als zijn vrouw zich niet onledig hield met kaartleggen. Steeds kwam by haar die geldkaart te voorschijn: de ge- lukskaart, die zo prachtig in de dromen van haar man paste. En die dromen werden half werkelijkheid, toen hy op een nacht in zijn slaap een stem meende te horen, die zei: „In dit huis ligt een schat verborgen!" Op deze vraag gaven de kaarten wel iswaar niet zo'n bar duidelijk antwoord, maar met de rust was het sindsdien ge daan. Het echtpaar klopte tegen de mu ren en op de vloeren, want ergens in huis moest zich een geheimzinnige hol te bevinden. Er werd een wichelroede loper bij gehaald, en die wees ergens in de kamer een plek aan, vlak by de muur. Meer kon hij er niet van zeggen, zei hij, toen hij het gepeperde honora rium in zijn zak stak. Maar die avond haalde de verdachte voorzichtig een paar planken uit de vloer, zonder iets te vinden, overigens. Later bedacht hij, dat het best op de zelfde plaats in de kelder kon zitten. De halve keldervloer werd er uit ge broken en er ontstond een kuil, waarin man en vrouw samen konden verdwe nen. Maar de schat vonden ze niet. Op een avond gebeurde HET. Ze zaten tegenover elkaar aan tafel. Zij met haar kaarten, hij met zyn papiertje, waarop hij uitrekende hoeveel hij zou kunnen verdienen als hij voor vijf ton deelnam aan de nationale woningbouwlening. Toen reed er een zware vrachtwagen voorbij. En tegelijk tinkelde het zilverig, vlak bij de plaats die de wichelroede loper had aangewezen. Wèg was de rust. Een volgende zwa re vrachtauto deed de plaats wat nauw keuriger afbakenen. Nog geen vijf mi nuten later was hy met hamer en breek ijzer bezig stenen uit de muur los te wrikken, onder de aanmoedigende blik ken van zijn vrouw. Een half dozijn stenen werd weggebro ken. Daarachter bevond zich een holte. Bij het licht van een zaklantaarn zagen ze een ruwe plank. Het klonk hol, toen ze er op klopten. Een paar ferme slagen van de bijl, en de plank begaf het. Het licht van de baklantaarn scheen in de donkere ruim te. Het werd weerkaatst door het ge flonker van zilveren lepels en vorken en allerlei ander zilverwerk. Een kreet van verbazing konden ze nauweiyks on derdrukken. Maar tegelijk werd het licht in de schatkamer. En voor het gat in de muur verscheen het ietwat paars aangelopen hoofd van de buurman. „Hoe haalt u het in uw hoofd om in mijn dressoir in te breken!" schreeuw de hij. Zo is het mannetje voor de politie rechter gekomen wegens vernieling. Vyf en twintig gulden boete moet hij be talen en de muur heeft hij moeten la ten herstellen. Maar zoals hij daar met afzakkende schouders moedeloos weg- slofte, had hij er wel een paar honderd gulden voor over gehad als hij zijn il lusie had mogen houden. WILLY H. HEITLING (Nadruk verboden) WEMELDINGE Van 2430 november 1963 Zaterdag 24 november: Eerste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 8.36 9.08 1.53 2.28 Maandag 9.37 10.15 2.52 3.35 Dinsdag 10.48 11.29 4.05 4.50 Woensdag 12.08 5.23 6.04 Donderdag 0.42 1.17 6.31 7.06 Vrijdag 1.49 2.13 7.27 7.57 Zaterdag 2.41 3.01 8.16 8.41

Scheldebode | 1963 | | pagina 1