NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq Bedrijfsvergelijking r\n7d W ÊTH JAARGANG No. 24 15 NOVEMBER 1963 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUTNINGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 - TELEF. (01130) 881 - GIRO 28425 GRANDIOZE „ALTIJD PRIJS" SINT NIC0LAAS AKTIE U ziet het: ieder krijgt op deze manier een prijs zonder loterij riff.ILLZGBN. REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2458 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar ADMINISTRATIE Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Dit zag ik, totdat er tronen gezet werden. Daniël 7 9a. In een droom had Daniël een bewogen zee gezien, waaruit een viertal dieren tevoorschijn kwamen, roofdieren wel te verstaan. De zee verzinnebeeldt de al tijd in beweging zijnde volkerenwereld, en die vier dieren zijn de wereldmach ten. De wereld moge dromen van ge stage vooruitgang en vernieuwing, maar profetendromen zijn zo mooi niet, en zij zien de wereldmachten de een na de ander opkomen als wilde beesten met vernielende klauwen... na een tweede wereldoorlog een derde, en zo maar door, de een al verschrikkelijker dan de ander. Toch ademt dit gezicht van Daniël geen pessimisme. Integendeel! „Dit zag ik... totdat er tronen gezet werden!" Boven die zee en boven die gru welijke monsters staat een troon, van waar al deze beesten als aan een teugel worden geleid. Deze troon staat daarin rustige bewogenheid, en op die troon ze telt de Here Zelf, die als aller Opper- voogd deez' vernedert, dien verhoogt, 'tis of de Here beschermend en vader lijk Zijn hand legt op het hoofd van Zijn bange kind, dat ineenkrimpt van angst voor die hoge zeeën en wilde dieren, en naar boven wijst en zegt: ziet ge wel, er is een troon in de hemel gezet rust mijn ziel, uw God is Koning! De leiding van alles berust bij God. Hij houdt de teugels vast in handen. Niet dat wij alles kunnen narekenen, want zowel in de grote wereld om ons heen, als in ons eigen kleine leventje blijft hier veel onbegrepen en verward. Wat we alleen met zekerheid weten, is dat geen schepsel ons zal kunnen schei den van de liefde Gods. We kunnen van veel worden geschei den, maar van Gods liefde nooit! En deze liefde is de meeste. Deze troon spreekt niet alleen van wereldbestuur, maar ook van wereld gericht! Niet alleen het grote wereld gebeuren, maar zelfs elk ijdel gesproken woord komt in het gericht. Niets is spoorloos in ons leven. Welgelukzalig is de mens, wiens overtreding verzoend, wiens zonde bedekt is door Jezus Chris tus! (Uit een Dagboek) „Vergelijken met anderen, kan veel in uw bedrijf ten goede veranderen". „Dit is een „waarheid als een koe". Door vergelijking van uw bedrijfscijfers en door uitwisseling van uw ervaringen met andere ondernemers, kunt u vast stellen, hoe het er met uw bedrijfsvoe ring bijstaat. En met hoe meer onder nemers dit gebeurt, des te meer kans bestaat er op resultaat. Gelukkig is bedrijfsvergelijking in ons land, vooral in het midden- en klein bedrijf, geen onbekende bezigheid meer. In verschillende branches, o.a. kantoor machine- en kantoorboekhandel, wo ninginrichting, foto-detailhandel, huis houdelijke artikelen, etc. etc. bestaan reeds een aantal clubs. Alleen de rijks- middenstandsconsulenten leiden er al een vijftig-tal. Regelmatig komen de deelnemers aan deze clubs bijeen om hun bedrijfs-economische ervaringen en het daarop betrekking hebbend cijfer materiaal uit te wisselen en te verge lijken. Daarnaast worden er ook nog clubs geleid door organisatie-functionarissen e.a. Op deze manier kunnen onderne mers zeer veel van elkaar leren. Bij bedrijfsvergelijking gaat men uit van het principe, „twee weten meer dan een". In een club zitten ongeveer 8 tot 12 deelnemers, zodat hieraan ruim schoots wordt voldaan. Een duidelijk voorbeeld is het navol gende: „Twee ondernemers hebben ieder een gulden en wisselen die uit. Geen van beiden wordt er beter van. Doch als twee ondernemers ieder een idee hebben en dat uitwisselen, dan worden beiden er wèl beter van. Ieder heeft er daar na twee". Wat is bedrijfsvergelijking en waarom wordt die toegepast? Bedrijfsvergelijking, of ervaringsuit wisseling, is het met branche-genoten uitwisselen van bedrijfseconomische er varingen en cijfers. Het doel is, het op sporen en zo mogelijk verhelpen van on volkomenheden in de eigen bedrijfsvoe ring, door toetsing van de eigen ge gevens aan die van de andere deelne mers aan de club. Hoe gaat het er in de prak tijk toe? Bedrijfsvergelijking kan zowel schrif telijk als mondeling worden toegepast ie Kruiningen van 16 november t/m 5 december Op elke bestede gulden ontvangt U een SPAARBON SPAARBONNEN kunt U op 28 november, 3- en 6 december, 's avonds tussen 7 en 9 uur, inwisselen in de winkel v. d. fa. Quaak Per 50 spaarbonnen ontvangt U dan een WAARDEBON! Deze waardebon kunt U bij elke deelnemer inwisselen tegen waardevolle cadeaux naar keuze Koopt dus bij de winkeliers die op de laatste- en voorlaatste pagina vermeld staan, uw Sint Nicolaas cadeaux Dat is al kopend sparen voor mooie cadeaux Bewaar dit blad goed, U zult het gedurende de aktie willen raadplegen Beter zien. en er beter uitzien MET EEN BRIL VAN Kapalls Z.-B. Tel. 01102-223 Uitsluitend merkbrillen van topklasse. De schriftelijke methode wordt voorna melijk door het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf in de praktijk gebracht. Het meest hekend zijn de omzet- en kostenstatistieken, die regelmatig worden gepubliceerd. Aan de hand daarvan kunnen ondernemers na gaan als althans hun administratie dit mogelijk maakt hoe hun omzetten en kosten zich hebben ontwikkeld ten opzichte van de gepubliceerde gegevens. Deze statistieken winnen uiteraard aan waarde, naarmate het aantal deelnemers daaraan toeneemt. Voorts bestaan in Nederland voor eni ge branches Centrale Boekhoudbureaus. De vergelijkende overzichten, die deze voor hun leden samenstellen, maken eveneens bedrijfsvergelijking mogelijk. Bij de mondelingen methode, moet de deelnemer ervan uitgaan, dat hij geen individualist meer is. Deze methode vraagt van hem een mentale instelling, die openstaat voor samenwerking met anderen. Wil mondelinge bedrijfsvergelijking slagen, dan zullen de deelnemers er niet voor terug moeten schrikken, uiteinde lijk ook met hun bedrijfscijfers op tafel te komen en daarover met de anderen te praten. Dit gebeurt dan in clubs, waaraan ongeveer 8 tot 12 ondernemers deelne men. Daarbij moet natuurlijk aan enige voorwaarden worden voldaan. Zij moeten uiteraard uit dezelfde branche komen. Bovendien mogen de bedrijfstypen en de bedrijfsomvang niet teveel van elkaar afwijken. De vestigingsplaats van de onderne mingen moet zodanig zijn, dat de ope ratie-gebieden niet worden overlapt. Concurrentievrees is dan ongegrond. Een openlijk en vertrouwelijk gesprek wordt mogelijk. De leider van de club, de discussie leider, moet een ervaren kracht zijn. Hij moet er o.m. voor zorgen, dat iedere deelnemer aan de gedachtenwisseling deelneemt en cijfers en ervaringen in brengt. De administraties van clubleden moe ten op bedrijfsvergelijking zijn afge stemd. Als dit niet zo is, wordt verge lijking van cijfers een moeilijke zaak. Overigens is het zó, dat serieuze deel nemers voldoende prikkel ondervinden, om hun administraties aan te passen. Enige onderwerpen, die op zo'n club bijeenkomst kunnen worden besproken, zijn: inkoop, verkoop, reclame, assorti- ments-samenstelling, voorraadvorming, kosten, omzetten, etc. etc. Er wordt ook aan bedrijfsbezoek ge daan. Sommige clubs hebben zelfs de ge woonte, hun bijeenkomsten om toerbeurt bij een van de deelnemers in het bedrijf te houden. Bij zo'n gelegenheid becriti- seert men dan in opbouwende zin eikaars bedrijf, de etalages, de winkel ruimte en de inrichting, de werkplaats, de ligging van het magazijn, de opslag van de voorraad, enz. Iedereen er zijn vaak ook mede werkers van de ondernemer aanwezig komt met zijn eigen mening en ervaring voor de dag. Het is immers vaak zó, dat collega's scherper de onvolkomen heden in het bedrijf zien, dan de onder nemer zelf, omdat zij voldoende afstand ervan kunnen nemen, om zich een ob jectief oordeel te kunnen vormen. In het gezamenlijk gesprek wordt dan gezocht naar een doeltreffende oplossing van de eventueel vastgestelde inefficiënte be- drijfstoestanaen. Bedrijfsvergelijking betekent derhal ve: „Verrijken door vergelijken". Voor ondernemers, die over dit on derwerp meer willen weten, bestaat er alle gelegenheid dit verlangen te ver wezenlijken. Zij kunnen terecht bij hun vakorganisatie, of bij een van de pro vinciale rijksmiddenstandsconsulenten. Deze hebben een ruime praktijkervaring op dit gebied. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met onze adviezen zo goed mogelijk van dienst zyn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. W\j kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. dijnen, tapijten enz. goed na, veel klop- Duivenklokken. Hoe luidt het adres van de Tould Super duivenklokken vraagt Chr. E. Dit adres luidt: H. Martens Co., 121 Rue de Flandre, Brussel. Jeukend oor. Is het een normaal verschijnsel, dat een kat zich meer ke ren per dag krabt, vooral in de oren? Zo niet, is er iets tegen te doen? Neen, dit is niet normaal, vooral niet aan de oren. Vermoedelijk lijdt uw kat aan oorschurft of mijt, waarvoor u het dier even moet laten behandelen bij een dierenarts. Het kan ook zijn dat de kat last heeft van ongedierte. Hiertegen wrijft u de vacht goed in met Derris- poeder in een sterkte die voor katten geschikt is. Elke handel in dierbenodigd- heden kan u hieraan helpen. Schudt het dier ook met de kop, dan wijst dit op oorpijn. Scheurend huis. Door de slechte toestand van het wegdek begint het huis aan alle kanten te scheuren door het zware verkeer, dat door de straat raast. Kan ik de gemeente aansprake lijk stellen voor de schade? Om te beginnen kunt u natuurlijk gaan praten op het gemeentehuis en daar uw klacht voorleggen. Reageert men niet naar uw genoegen, dan zult u een advokaat in de arm moeten nemen om uw belangen te behartigen. Kevertjes. Een abonnee stuurt ons enkele kevertjes met verzoek om inlich tingen. Zowel de kleine kevertjes (wormpjes) als de twee cocons behoren tot de ta- pijtkever Anthrenus verbasei. De twee wormpjes zijn de larven en in de cocons zitten de rijpe larven, waaruit t.z.t. weer tapijtkevers zullen komen. Kijkt u alle wollen stoffen, kleren, gor- pen, luchten en stofzuigen en vooral de najaarschoonmaak niet vergeten, daar de larven nu hun winterkwartieren als kleden enz. opzoeken. Ook alle naden van kasten, vloeren en laden goed con troleren. Directe bestrijding: alle mo gelijke en onmogelijke hoeken en gaten, kieren en naden goed bespuiten met een goed insecticide dat u bij de drogist kunt kopen. Na 10 dagen deze behande ling herhalen en liefst om de maand nog een bespuiting toepassen. Europabrug. Wanneer is men be gonnen aan de bouw van de Europabrug in Oostenrijk en wanneer wordt de brug voor het verkeer geopend? Op 25 april 1959 vonden de eerste werkzaamreden plaats en in juni 1959 werden zij verder uitgebreid. Het pro ject werd door de Landesbaudirektion te Innsbruck, afdeling Brückenbau, on der leiding van Ir. Gruber, uitgewerkt en het materiaal voor deze bouw werd geleverd door de Oostenrijkse staalbouw- firma's Voest en Waagner-Biro N.V. Op 17 november a.s. wordt de brug offi- ciëel geopend voor het verkeer. Flying Enterprise. Kunt u mij de geschiedenis vertellen van de onder gang van de Flying Enterprise? The Flying Enterprise, een Ameri kaans vrachtschip, raakte op 25 decem ber 1952 ten zuiden van Landsend, op weg van Hamburg naar New-York in een orkaan. Op 29 december was de po sitie van het schip, dat 60 tot 80 graden slagzij over bakboord maakte, dermate hachelijk, dat de opvarenden van boord sprongen. Zij werden door de hulp van Amerikaanse en Britse schepen gered. De kapitein van de Enterprise, Kurt Carlsen een 39-jarige Amerikaan van Deense afkomst weigerde echter, ten einde schip en lading voor mogelijke in beslagneming te behoeden, zijn nog dra vend wrak te verlaten. Op 4 januari 1953 bereikte de Britse sleepboot Tur moil de Enterprise. Na vele vergeefse pogingen lukte het stuurman Dancy van de Turmoil by Carlsen aan boord te komen en slaagt de Turmoil er in het wrak op sleeptouw te nemen en koers te zetten naar Falmouth. Door het ru we weer breekt op 9 januari de tros. Hoge zeeën storten zich over het ge havende schip, dat steeds zwaarder slag zij maakt en stuurloos in oostelijke richting afdrijft. Op 10 januari 1953 moeten Carlsen en Dancy hun door de gehele wereld gevolgde strijd tegen de elementen opgeven. De Turmoil draait bij langs de reeds zinkende Enterprise en op het laatste moment verlaat Carl sen, na een verbeten en moeizaam ge vecht om het te behouden, met stuur man Dancy zijn schip. Erfscheiding. Tussen mijn huis en de verharde gemeenteweg ligt een stuk je bouwland, waarlangs ik mijn water kwijt moet. De eigenaar van het stukje grond trekt zich van mijn water niets aan. Zijn palen staan vlak op de sloot kant en deze zit totaal dicht. De ge meente laat mij maar modderen. Mag buurman zijn prikkeldraad en palen zo danig plaatsen dat ik er niet bij kan om zelfs de sloot te vegen? Brengt u een bezoek aan het kadas ter en informeert u daar naar uw rechtspositie. Is hier geen sprake van een erfdienstbaarheid van uw erf? Be zoekt u met de verkregen gegevens daarna een advokaat, die kan beslissen of een aktie gevoerd kan worden tegen uw buurman. Ons inziens mag deze de uitwatering niet beletten, hetgeen hij in feite doet. Kastanjes. Hoe kan ik kastanjes bewaren zonder dat ze uitdrogen? Er is ons geen andere methode bekend dan ze te laten drogen. Eerst flink af wassen en schrobben in veel water, dan goed laten drogen en verder op een dro ge plaats, b.v. de zolder, bewaren. Als het de z.g. tamme kastanjes betreft, kunt u ze desgewenst door ze in warm water te weken, weer op laten zwellen en zacht laten worden. Droge kastanjes zijn veel zoeter dan de verse, daar de wrange smaak er tijdens het bewaren af gaat. Ook kunt u proberen ze in voch tig zand te bewaren, op de manier zo als boomkwekers dat doen, voordat ze in het voorjaar uitgezaaid worden, het z.g. stratificeren. U loopt dan echter de kans, waar het de boomkweker juist om te doen is, dat ze in de loop van de winter gaan kiemen. Bewaar ze in dit geval dus zo koud mogelijk, doch wel vorstvrij. Bijverdienste. Ik ben pas 65 jaar geworden en wil graag weten hoeveel ik er nu bij mag verdienen eer ik in de belasting kom. In het algëmeen kan men zeggen dat u inkomstenbelasting moet betalen als u inkomen geniet uit meer dan één bron of zodra u meer dan 200,per jaar aan neveninkomsten geniet, waaronder mede begrepen rente van spaartegoed, opbrengst roerend goed, enz. Of u dan in de inkomstenbelasting valt, hangt af van uw totaal inkomen en het feit of u gehuwd bent of niet. De inkomensgrens voor gehuwden is in 1963 2670,per jaar. Hierin vallen ook alleenstaanden boven 65 jaar. Als men boven de 65 jaar is en gehuwd, geniet men boven dien een aftrek van 702,per jaar. In totaal mag uw inkomen dan dus ca. 3372,— per jaar bedragen, voordat u in de inkomstenbelasting valt. Dit is de regeling voor 1963. modieuze mantels Grote Markt 12 Bergen op Zoom YERSEKE Van 1723 november 1963 HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 4.15 5.29 9.42 10.03 Maandag 4.50 5.03 10.18 10.35 Dinsdag 5.24 5.36 10.54 11.08 Woensdag 5.59 6.10 11.31 11.46 Donderdag 6.34 6.46 12.08 Vrijdag 7.08 7.24 0.24 12.47 Zaterdag 7.46 8.11 1.06 1.33

Scheldebode | 1963 | | pagina 1