NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq Economische samenwerking AlvWillegen Gzn Kiest U een auto met matglas? Al vWillegen Gzn 29STE JAARGANG No. 23 8 NOVEMBER 1963 UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 - TELEF. (01130) 881 - GIRO *8425 panics ~~r~~ ringen, Fa. D. Pieierse - Wemeldinge j. Kole - Yerseke Tel. 372 1— ^eteH rjnqen REDACTEUR: J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2458 Abonnementsprijs bq vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar ADMINISTRATIE Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur En de naam der stad zal van die dag af zijn: de Here is al daar. Ezechiël 48 35. De profetie van Ezechiël culmineert in de beschrijving van de stad met de nieuwe naam. Evenals de Openbaring van Johannes. Daar loopt alles op uit... het nieuwe Jeruzalem! Maar deze stad zal, zegt de profeet, voortaan niet meer heten: ,,Jeroesjalem", maar „Jehoesjam- ma", hetgeen betekent: de Here is al daar. Of er prachtige pleinen plantsoe nen in zijn, of er een vredespaleis of een museum wezen zal, interesseert Ezechiël maar matig. De Here is aldaar en d&t is het voornaamste. Vroeger riep men: des Heren tempel is hier! Maar de Here Zelf was er niet. Nu zal zelfs de schoonheid van de tempel eken bq de glorie Gods. Door deze inwoning des Heren wordt Jeruzalem zelf anders. De naamswisse ling is tevens wezensverandering. Men kan St. Petersburg Leningrad gaan noemen, maar de inwoners blijven er de zelfde mensen om. Maar in Jeruzalem verandert wèl iets, als de stad „Je- hoesjamma" gaat heten. In heel de structuur van het leven merkt men, dat het anders is als anders. Wat maakt alles zo mooi? Het is niet te beredene ren. Het enige antwoord moet zijn: de Here is aldaar! Dit geldt natuurlijk in de hoogste zin van het nieuwe Jeruzalem. Maar ook het aardse Jeruzalem, de kerk hier beneden, moet er een afschijnsel van zijn. Kan men altijd van ons zeggen: de Here is aldaar? Men kan in onze kerk vaak van alles vinden: een zuivere bediening van het Woord, een prachtige jeugdorganisatie. We leiden de mensen ,,onze" stad door: vreemdelingen vestigt u bij ons! Maar de vreemdeling zoekt wat andres. Hij zoekt de Here. Vindt hij de Here? Wij zijn 's zondags in de kerk geweest in de gemeenschap des Heren. Maan dagmorgen is alles weer „gewoon". Nie mand merkt meer wat aan ons. Men zoekt Christus' gestalte vergeefs in ons spreken, ons doen en laten. Waar is de Here dan toch? Kunnen er ergens le vende, nieuwe mensen zijn, eeuwigheids mensen, zonder dat dit nieuwe leven opgemerkt wordt? Elk die God vreest, bedroeft zich hierover, en verwacht met spanning het nieuwe Jeruzalem Je- hoesjamma! (Uit een Dagboek) GOUD-ZILVER OPTIEK UURWERKEN TEL:223 - KflPELLE Z B Wil het midden- en kleinbedrijf zich in de toekomst kunnen handhaven, dan zal het zijn kracht, meer dan tot nu toe is gebeurd, moeten zoeken in samen werking. Samenwerking op economisch terrein is mogelijk in velerlei vorm en op verschillend terrein. Economische samenwerking moet dan ook niet beperkt blijven tot de klassieke vormen van inkoopcombinaties e.d., doch men zal ook moeten streven naar meer moderne uitingen van samengaan, zelfs over de branche-grenzen heen. Gelukkig zijn er al enige initiatieven genomen en zelfs gerealiseerd. Hierbij attenderen we op het winkelcentrum „De Crabbehof" te Dordrecht, een belangrijk initiatief van een aantal Dordtse middenstanders, en op de Maatschappij tot Exploitatie van het Zeebad Breskens. Breskens, dat industrie-arm is geworden, wil door het aantrekken van toeristen men is daarin al voor een goed deel geslaagd een nieuwe bron van inkomsten opbou wen. Niettegenstaande deze resultaten, me nen wij er goed aan te doen, aan eco nomische samenwerking in het midden- en kleinbedrijf enige aandacht te beste den. Wellicht ter overtuiging van een aantal twijfelaars. Wij stellen hierbij nadrukkelijk voor op, dat wij geen enkele vorm van sa menwerking in het bijzonder aanbeve len. Iedere geïnteresseerde ondernemer zal er goed aan doen, nauwgezet na te gaan, met inschakeling van deskundi gen, die hij bij zijn organisatie en/of bij de rijksmiddenstandsvoorlichtingsdienst kan vinden, wat in zijn geval de beste oplossing zou kunnen zijn. Uiteraard blijft nadien de verantwoordelijke be slissing altijd aan de ondernemer voor behouden. Overwegingen met betrekking tot het geheel of gedeeltelijk prijsgeven van zijn zelfstandigheid, zullen bij het nemen van een beslissing zeker een be langrijke rol moeten spelen. Wij menen, dat voor zover economi sche samenwerking leidt tot handhaving en verbetering van de positie van de middenstand in het algemeen, en van de betrokken ondernemer in het bijzonder, men positief kan staan tegenover eco nomische samenwerking. Wij hebben eens gelezen, dat econo mische samenwerking is begonnen in de crisistijd van de dertiger jaren. Het is dus ook hier, zoals bij zovel andere za- zaken, dat bijzondere (nood) omstandig heden dwingen tot prestaties, die voor dien voor onmogelijk werden gehouden. Er is nü weliswaar geen sprake van een crisistijd, doch wél moet erop worden gewezen, dat de tijd van sleur en af wachten voorbij is. De middenstand zal, door velen is daarop al gewezen, alle zei len moeten bijzetten, om geen terrein te verliezen. Op de ontwikkelingen in de laatste jaren behoeven we hierbij niet in te gaan. Die zijn aan iedere onder nemer, ook in het midden- en klein bedrijf, bekend. Doel. Het doel van economische samenwer king is, het verkrijgen van economische voordelen voor de samenwerkende on dernemers. Oorspronkelijk ging het er om de concurrentie van de midden- stands-ondernemers t.o.v. de andere be drijfsvorm te behouden en/of te verster ken. Nadien werd economische samen werking ook aangegaan, tot verbetering van de bedrijfsresultaten van de indivi duele ondernemer. Al samenwerkende, kan men grotere projecten onder han den nemen zonder dat men zijn zelf standigheid geheel prijsgeeft. Hoe samenwerken? Zoals hiervoor reeds vermeld, kan er op verschillend gebied en in velerlei vorm worden samengewerkt. Bijvoor beeld op het terrein van de inkoop, de verkoop, de produktie, de reclame, de financiering enz. Het zou ons te ver voeren op ieder van deze vormen uit voerig in te gaan. Bovendien zijn er voor belangstellende ondernemers moge lijkheden genoeg om de gewenste voor lichting te verkrijgen. In het algemeen stellen wij, dat het voor iedere onder nemer, zowel in de detailhandel als het ambacht en de dienstverlenende sector, zonder meer duidelijk moet zijn, dat sa menbundeling van krachten „macht" be tekent. Bij gezamenlijke massale inkoop, kunnen lagere inkoopprijzen worden be dongen. Gezamenlijke reclame-akties kunnen veel grootser worden opgezet dan individueel en daardoor meer effect sorteren. Gezamenlijk opereren maakt het mogelijk specialisten aan te trekken, waardoor meer kans op succes ontstaat. Samenwerkende producenten, het is hiervoor reeds gezegd, kunnen grotere projecten onder handen nemen dan ieder van de deelnemers afzonderlijk. Een zeer belangrijke vorm van sa menwerking willen wij niet onvermeld laten, n.l. „bedrijfsvergelijking". Hierbij gaat het erom, dat een aantal branche genoten in clubverband op geregelde tij den bijeenkomt, en dan bedrijfseconomi sche ervaringen en cijfers uitwisselt. Zo'n discussie is voor ieder van de deel nemers zeer leerzaam. 'n Conclusie mag dus zijn, dat econo mische samenwerking het de midden stands-ondernemers mogelijk maakt de voordelen van het grootbedrijf binnen hun bereik te brengen, zonder verlies van de voordelen aan hun eigen bedrijfs vorm verbonden. Samenwerkingskrediet. De rijksoverheid vindt samenwerking belangrijk. Daarom is door haar een „krediet voor economische samenwer king" in het leven geroepen. De garan tie die de overheid voor dit krediet geeft maakt het mogelijk, dat samenwerken de ondernemers een rationelere bedrijfs- opzet kunnen financieren. Dit samen werkingskrediet kan zowel dienen voor financiering van investeringen (b.v. aanschaffing van machines, uitbreiding van bedrijfsruimte etc.) als voor het verstrekken van bedrijfskapitaal (b.v. ter financiering van voorraden en vor deringen) De kredietverstrekking moet in een redelijke verhouding staan tot het door de aanvragers reeds in hun ondernemin gen geïnvesteerde eigen of op lange termijn aangetrokken vreemd geld. Enig kapitaal moet dus reeds ter beschikking staan, hetgeen kan dienen tot deelname in de financiering, of tot het stellen van zekerheid. Aan het „economisch samen werkingskrediet" is geen limiet gesteld. De looptijd bedraagt maximaal 10 jaar. De gebruikelijke debetrente en omzet- provisie worden aan de kredietnemers in rekening gebracht. Het krediet kan bij een van de kantoren van de Neder landse Middenstandsbank N.V. worden aangevraagd. De gekoren vorm van sa menwerking moet tevoren door de Mi nister van Economische Zaken zijn goed gekeurd. Dit overzicht is niet volledig. Het be vat echter voldoende gegevens voor een eerste gedachtenbepaling. Wat zou u als automobilist doen, wanneer men u een wagen met ruiten van matglas zou trachten te verkopen? U zou de handelaar vragen, of hij van Lotje getikt was. En u zou die auto nóóit kopen, want u houdt van een be hoorlijk uitzicht. Zorg er daarom voor, dat het uitzicht zo blijft. Veeg, bij koel of regenachtig weer dat we vooral in dit seizoen kunnen verwachten de natte aanslag van uw ruit, vóórdat u zich in het ver keer waagt. Rij nooit in een matglazen stolp. Wees wijzer. Denk er aan, dat de ruiten vaak pas dèn beslaan, als u al enige tijd in de auto zit. En dat passagiers (met natte regenjassen aan) het euvel sterk helpen vergroten. Het is een kleinigheid een van de passagiers te vragen, even het condensgordijn weg te vegen, of het uit zicht vrij te maken. Het kost u in de meeste gevallen nog géén minuut. Door gebruik te maken van „middel tjes" of af en toe vegen, voorkomt u een rit vol risico's, want een automobilist die gevangen zit tussen „matglas", zit constant „in de mist". Het Verbond voor Veilig Verkeer adviseert u een al dan niet geprepareerde doek in de auto te hebben. Uw zakdoek kan óók helpen, maar dat kan thuis weer „mist" geven „heb je de ramen er weer mee ge lapt, smeerpoes..." want auto-ruiten zijn altijd vuiler dan u denkt. Controleer ook de bladen van uw rui tenwissers die slijten óók en bescha digen ook door zandkorreltjes op de voorruit, en vegen dan minder goed schoon de buitenkant van de ruiten is even belangrijk als de binnenkant. Ruitensproeiers hebben alléén nut, als er water in hèt reservoir zit. En denk bij vorst ook aan een beetje anti-vries. Ga nooit uit rijden met een ijslaag op de ruiten. Vertrek liever eventjes later, met een veilige auto. U hebt een auto ge kocht met mooi, doorzichtig glas. Neem géén genoegen met matglas. Gun uzelf een goed uitzicht. Dat rijdt rustiger en is veiliger voor u èn voor de anderen. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met onze adviezen zo goed mogelijk van dienst zqn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. W\j kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Levensbeschrijving. - Abonnee vraagt uitvoerige gegevens over de schrijver A. M. de Jong. Adrianus Michael de Jong, geboren 29 maart 1888 te Nieuw Vosmeer en ge storven 19 oktober 1943 te Blaricum, was afkomstig uit een Brabants r.-k. arbeidersgezin, werd onderwijzer en ging over tot de journalistiek. In 1919 werd hij redacteur van het socialistische blad „Het Volk", later letterkundig medewer ker aan de V.A.R.A- Van 1927 tot 1928 redigeerde hij met Is. Querido het tijd schrift „Nu". Hij werd een bekend Ne derlands romanschrijver en criticus en maakte naam met „Notities van een landstormman" in Het Volk (1917), la ter bewerkt als „Frank van Wezels roemruchte jaren" (1927); en met zijn werk „Het Evangelie van de haat" (1923). Hij begon in 1925 zijn cyclus „Merijntje Gijzen" met „Het Verraad", dat grote opgang maakte; deze cyclus omvatte tenslotte 8 boeken en bleef een bestseller. Verder schreef hij o.m. „Krui sende wegen" (1929), „De Martelgang van Kromme Lindert" (1930), „De erf genaam" (1938), „De vreemde broeders" (1940), „Poeske" (1941), „De Heks van de Riethoek" en kort voor zijn dood heeft hij nog de levensroman van Bre- derode voltooid, n.l. „De dolle vaandrig" (2 delen 1947). Van zijn kinderverhalen is „De wereldreis van Bulletje en Bone staak" (jeugdrubiek „Het Volk" 1921— 1935) in het Frans en Duits vertaald. In 1939 schreef hij een felle brochure tegen Hitier. Tijdens de Duitse bezetting werd hij op last van de Duitse S.D. („Silbertanne") door Nederlandse S.S.- ers op 19 oktober 1943 bij een sluip moord om het leven gebracht. Historie. 1. met wie was Henriëtte Catharina, de dochter van Frederik Hen drik en Amalia van Solms getrouwd? 2. Wie waren de zusters van Willem van Oranje? 3. Wie was de vrouw van koning Willem I en hoe heetten haar kinderen? 4. Hoe heetten de zes doch ters van Hendrik Casimir II en Amalia van Anholt-Dessau aldus M. C. D. 1. Henriëtte Catharina, gravin van Nassau (16371708, dochter van Fre derik Hendrik en Amalia van Solms, lowna van Rusland; Frederik (1797 prins van Anhalt-Dessau. 2. De zusters van prins Willem van Oranje (Willem de Zwijger) waren Magdalene (15221567), geh. met Her man, graaf van Nieuwenaar; Maria (15391599), geh. met Willem, graaf v. d. Berg; Anna (15411616), geh. met Albrecht van Nasasu-Weilburg; Eli zabeth (15421603), geh. met Koenraad van Solms; Catharina (15431624), geh. met Gunther v. Schwarzburg-Arnstadt; Juliana (15461588), geh. met Albrecht v. Schwarzburg-Rudolstadt; Magdalene (15471633), geh. met Wolfgang v. Hohenlohe. 3. De eerste vrouw van koning Willem I heette Wilhelmina van Pruisen. Uit dit huwelijk zijn voortgekomen: Willem II (17921849), geh. met Anna Pau- lowna van Rusland)Frederik (1797 1881), geh. met Louise van Pruisen; Marianne (18101883), geh. met Al- bert van Pruisen (gescheiden in 1849). Naderhand is hij nog gehuwd met Hen riëtte d' Oultremont, welk huwelijk kin derloos bleef. 4. Hendrik Casimir II, vorst van Nas- sau-Ditz (geboren op 18 januari 1657 te 's-Gravenhage en overleden op 25 maart 1697 te Leeuwarden) was ge huwd met Henriëtte Amalia van Anhalt- Dessau, had zeven dochters en één zoon, Johan Willem Friso. De namen van de dochters worden in de algemene resp. vaderlandse geschiedenis niet vermeld, zelfs niet in de nieuwste encyclopedie over Friesland. Mogelqk kunt u die te weten komen bij de Provinciale Biblio theek van Friesland, Kanselarq Turf markt 13 te Leeuwarden, tel. (05100) 25784. Godfried Bomans. Kimt u mq iets naders vertellen over de schrijver God fried Bomans? vraagt mevr. v. K. Bomans, Godfried Jan Arnold, werd op 2 maait 1913 geboren te 's-Graven hage, is letterkundige, redacteur van El- seviers Weekblad en de Volkskrant. Hq volgde het gymnasium te Haarlem, stu deerde aan de Gem. Universitiet te Am sterdam van 19331938 rechten en aan de r.-k. universiteit te Nqmegen van 19391942 wijsbegeerte. Zijn voornaam ste publicaties zijn: Pieter Bas, Erik, Sprookjes, Kopstukken, Bill Clifford, Wonderlijke Nachten, Pa Pinkelman, Buitelingen, Capriolen, Thomas Robert Spoon, Rome, Aunt Pollewop, Op het Vinkentouw enz. Hij is gehuwd en woont Parkweg 10 te Bloemendaal. Informatiebureau. Hoe luidt het adres van het landelijk informatiebureau betreffende het afbetalingssysteem? Wij vermoeden dat u met een „lan delijk informatiebureau betreffende het afbetalingssysteem" bedoelt de Vereni ging van Financieringsondernemingen in Nederland, Keizersgracht 412, Amster dam, telefoon (020) 221307. Industriële vormgeving. Waar kan ik lectuur krqgen voor mqn studie over de industriële vormgeving? Ter oriëntering op het gebied van de industriële vormgeving kunt u zich in verbinding stellen met de Rijksnijver- heidsdienst, J. P. Coenstraat 26 te 's-Gravenhage, telefoon (070) 720186. Deze dienst heeft de beschikking over enige bibliotheken op dit gebied. Boeren en tuinders. Rekent men boeren en tuinders tot de arbeidersstand of tot de middenstand? Het behoren tot een bepaalde stand is in de moderne beschouwing afhanke lijk van velerlei maatschappelijke fak- toren. Standen zijn nu sociale eenheden, die zich onderscheiden in levenshouding, handelingen en gedragingen der leden; en op grond van dit alles door een be wustzijn van maatschappelijke waarde en door maatschappelijk aanzien en pres tige (in tegenstelling tot de „klasse", die gebaseerd is op gelijksoortige, eco nomische belangen en bestaansgrond). Op grond hiervan kunnen boeren en tuinders tot de agrarische stand ge rekend worden met een onderverdeling in een arbeidersklasse en een bezittende klasse. Elktromotor. Als men een elektro motor, gebruikt voor aandrijving van machines, aansluit op een stroombron, dan gaat deze motor draaien. Is het om gekeerd ook mogelijk, dus als de elek tromotor gaat draaien, er een stroom bron ontstaat? Kan men de poolschoe- nen van elk willekeurig materiaal ma ken, dus b.v. van peperkoek? Een elektromotor is een machine, die door elektriciteit tot draaiing wordt ge bracht en dus elektrische energie om zet in mechanische energie. Elektromo toren worden onderscheiden in gelqk-, draai- en wisselstroommotoren. Een dy namo is precies het omgekeerde, zodat mechanische energie in elektrische ener gie wordt omgezet. De werking berust o.a. op sterke elektro-magneten. Pool- schoenen (poolstukken) zijn de verbrede ijzeren uiteinden van elk der polen van een elektromagneet om een bepaalde vorm te geven aan het magnetisch veld: bij dynamo's en motoren om de scha delijke ruimte tussen anker en magneet polen te beperken. Als u de poolschoe- nen van peperkoek zoudt maken, wer ken de magneten niet meer, het ijzer is dus onmisbaar. GOUD ZILVER OPTIEK UURWERKEN TEL:223 - KflPELLE Z B. WEMELDINGE Van 1016 november 1963 Zaterdag 16 november: Nieuwe Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 10.47 11.26 4.12 4.50 Maandag v 12.03 5.31 6.05 Dinsdag 0.44 1.08 6.39 7.01 Woensdag 1.39 1.59 7.26 7.45 Donderdag 2.27 2.44 8.05 8.24 Vrijdag 3.06 3.20 8.38 8.56 Zaterdag 3.40 3.55 9.11 9.31 Te Hans weert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1963 | | pagina 1