NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq Klaproosdag 1963 Bronchi letten 2^E JAARGANG No. 22 1 NOVEMBER 1963 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUINTNGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 - TELEF. (01130) 881 - GIRO 28425 ri modes ïllLLEGBN oC&nfyS cU SÜLCüQt Land- en Tuinbouw PLAATSELIJK NIEUWS YERSEKE Win eezx taart REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2458 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar ADMINISTRATIE: Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur En Hij zeide tot mij: mensen kind, graaf nu in die wand. Ezechiël 8 8a Als Ezechiël dit bevel krijgt, bevindt hij zich niet in werkelijkheid, maar „in de geest" in Jeruzalem. Hij had over de „heilige stad" tot nog toe een vrij gun stig oordeel gehad, maar dat kwam om dat hij nooit veel verder dan tot de buitenkant gekomen was. Nu, dóar was het dik in orde! Statig tempelgezang, en menigten van offeranden! De Here nodigt hem evenwel uit, de dingen eéns van de binnenkant te bekijken, en zich eens te bemoeien met de meer interne en intieme tempelaangelegenheden. Al dus geschiedde. Nadat hem een gat ge wezen is in de tempelwand, waardoor hij zich een weg moet graven, stuit hij op de ene gruwel na de andere. In een ge- heimzinnig-donkere kamer zijn de „oud sten van het huis Israels", de ouderlin gen zogezegd, bezig hulde te brengen aan de fresco's van Assyrische dier- goden. Elders bedrijven de vrouwen af goderij met de natuurgod Tammoez, ter wijl eindelijk in de voorhal van de tem pel een 25-tal jonge mannen Sjamasj, de zonnegod aanbidden. Hoe dieper de profeet graaf, hoe be denkelijker het wordt. Niet maar een zekere zelfkant, maar héél het volk blijkt er aan mee te doen: de oudsten, de vrouwen en de jongelin gen. En wat het bedenkelijkste is: 't ge beurt alles „in de duisternis"! Wij zijn tot dergelijk graafwerk in de regel wel bereid, voorzover dat betreft het blootleggen van fouten en gruwelen bij anderen! Maar daar hebben we niets mee te maken! Evenmin als Eze chiël de roeping had, om aan te tonen hoe slecht het toch wel geschapen stond in de heidense tempels, 't Ging in z'n eigen bewonderde tempel al heidens genoeg toe! We behoren de moed te hebben, de geheime deuren te openen, die leiden naar de gruwelen van eigen kerk, eigen gezinsleven en eigen hart. Naar buiten maken we dan vaak nog zo'n slechte indruk niet, maar o wee, als er gegraven wordt! Graven is moeizaam werk, vooral voor wie 'tniet gewend is, en menigeen i s het ontwend in onze oppervlakkige tijd! Het is ook pijnlijk werk, omdat dit graven als vanzelf moet leiden tot het graven van een graf voor de oude mens. Mensenkind, graaf nu in die wand! (Uit een Dagboek) voor de elegante vrouw Grote Markt 12 Bergen op Zoom DE BOEKET WITTE ANJERS Zij waren nog maar pas getrouwd, toen hij als soldaat uit Canada op de boot stapte naar het verre Europa. Het was geen prettig afscheid. O ze ker, ze waren allebei jong, ze hadden het hele leven nog vóór zich. Maar... het was oorlog. Hij ging als soldaat, eerst naar Engeland, daarna naar het vasteland waar in Frankrijk de gealli eerde opmars was begonnen en steeds sneller voortgang maakte. „Het kón niet lang meer duren!", had hij haar steeds verzekerd, toen de dag van hun afscheid in de zomer van 1944 steeds naderbij kwam. „Heus, je zult eens zien hoe vlug ik weer bij je terug ben, en dan, dan neem ik een bos van je lievelingsbloemen voor je mee. An jers, de grootste en de witste die je ooit hebt gezien..." De boot was vertrokken. Een paar weken later kreeg zij de eerste brieven uit Engeland. Daarna uit Frankrijk. Toen uit België. En dat waren de laat ste... Op een koude, naargeestige herfstdag liep hij voort met zijn vrienden van het bataljon door de bossen, ergens in het zuiden van Nederland. De kille mist hing als een spookgordijn tussen de bo men. Hun ogen deden pijn van het tu ren door de witte nevel, want overal kon de vijand op hen wachten om hun de be vrijding van dit deel van Nederland on mogelijk te maken. Opeens knetterde er een snelvuursalvo. Nóg een en nóg een. De mannen zochten dekking. Eén De meest succesvolle Merkhorloges Eterna, Pontiac, Stowa, Union ancre, koopt U bi] de horloger juwelier KAPELLE (Z.-B-) TELEFOON (01102) 223 BEKENDE SERVICE EN GARANTIE bleef er liggen. Later vonden zij hem. En een paar dagen later kwam er een aangetekende brief bij het jonge vrouw tje in Canada. Zij wist wat het beteken de. Door haar tranen heen las ze de boodschap: „Tot ons leedwezen... ge sneuveld... zuidelijk Nederland". „Als we weer bij elkaar zijn, krijg je een bos witte anjers!' Dat waren zijn laatste woorden geweest. In de zomer van 1963 waren verschei dene groepen oorlogsnabestaanden in Nederland. Zij bezochten de Canadese begraafplaatsen, waar de jonge licha men der gesneuvelden te ruste worden gelegd, onder de zerken die zich aanéén- banen, vak na vak, rij na rij als een zwijgend appèl van de doden aan de le venden. Negentien jaar geleden vielen zij. En vóór één van die zerken zat een vrouw in de kracht van haar leven. Met bevende handen schikte zij een bos wit te anjers in een vaas. „Als we weer bij elkaar zijn", mompelde ze, „en nu ben ik bij jou..." Negen en dertigduizend zevenhonderd en vijftig oorlogsnabestaanden zijn tot en met dit jaar als gasten van het Ne derlands Oorlogsgraven Comité in ons land geweest om te kunnen vertoeven bij het graf van hem, die ging en viel bij de bevrijding van Nederland. In de week van 3 november tot en met „Klaproosdag de Dag van het Oor logsgraf", 9 november, wordt de Klap rooscollecte gehouden. Deze inzameling bepaalt hoeveel va ders en moeders, vrouwen en kinderen, broers en zusters der gesneuvelde ge- alliëerde militairen in 1964 kunnen wor den uitgenodigd. Wilt u de grootte van uw gift afme ten aan de noodzaak? Bedenk dan dat de nabestaanden van meer dan 40.000 oorlogsdoden uit alle delen der wereld onder de zorgen van het Nederlands Oorlogsgraven Comité vallen. Ongeveer 120.000 wachten... op wat Nederland op „KLAPROOSDAG 1963" doet FREEK VAN DER MEER DAAR ZWAAIDE WAT Tegenover het fabriekje stond een he renhuis en uit het raam van dat huis hing op een warme julidag een jonge dame, die gul was in het zwaaien naar de overkant. Als de directeur van het fabriekjes in zijn Sedan de luxe naar zijn werk schoof, zwaaide hij en de juf frouw wuifde terug; en als Arie, de knecht, op zijn brommer naar de baas pruttelde, zwaaide hij ook, en ook dan wuifde de juffrouw vriendelijk terug. Baas en knecht werden spoorslags verliefd op de vriendelijke verschijning en daar had de gang van zaken in het bedrijf zeer onder te lijden. Het kwam zo ver, dat de baas Arie verbood voort aan nog te wuiven. Als directeur zijnde, wilde hij dat privilege voor zichzelf re serveren. Maar Arie trok zich daar niets van aan. „Ik neem mijn ontslag", zei hij. „Dan kan ik tenminste zwaaien tegen wie ik wil". Dit was het begin van de narigheid. Want de baas wilde Arie niet missen en Arie wilde tot elke prijs het ontslag doordrijven. Het Gewestelijk Arbeids bureau werd er in gemoeid. Geen van beiden zei daar precies hoe de vork in de steel zat en het resultaat was, dat Arie geen ontslagvergunning kreeg. Hij moest blijven om te zien, hoe zijn baas steeds vriendelijker en opgewekter wuif de naar de verschijning aan de over kant, terwijl hem, Arie, dat genoegen ontzegd was. Tenslotte had Arie er genoeg van. Hij had aan alle kanten geïnformeerd, maar overal gehoord, dat ontslag zonder toe stemming van het Arbeidsbureau niet mogelijk was, tenzij met instemming van de werkgever, en die instemming had hij niet. Daarom bracht hij op een zonnige maandagmorgen een vouwstoel tje mee naar de fabriek, zette zich daar rustig op neer en verdiepte zich in de sportuitslagen. Dit bleek te veel voor de directeur. Hij hield op met zwaaien, draaide zich met de rug naar het raam en sprak zijn factotum vaderlijk vermanend toe. Het bleef bij een woordenwisseling, waarbij uitsluitend de baas aan het woord was, want Arie bleef rustig zitten lezen. Toen rukte de president-directeur de krant uit de hand van zijn ondergeschikte en zwaaide daarmee. Niet naar het meisje maar in de richting van de werkplaats. En toen Arie nog bleef zitten gooide de baas hem met vouwstoeltje en al de deur uit. Buiten wuifde Arie hartelijk naar de overkant, en vervolgens zocht hij een andere betrekking. Nu moest hij evenwel voor de rechter komen wegens het verbreken van een arbeidsverhouding zonder toestemming. „Ik heb mijn ontslag niet genomen", zei hij. „Ik heb het gekregen. De baas heeft mij zelf ontslagen, want hij heeft mij de deur uit gesmeten, omdat hij mjj niet meer wilde zien". Daar was geen speld tussen te krijgen. „Zeer onbehoorlijk optreden", zei de officier. „Buitengewoon onsympathieke wijze van handelen", zei de rechter. Maar al met al had Arie gelijk: de baas had hem ontslagen, en hij, Arie, was het met dat ontslag roerend eens. Van wetsovertreding was geen sprake, en daarom werd hij vrijgesproken. „En wie zwaait er vandaag?" wilde de officier nog weten. „O, daaraan is die zelfde week al een eind gekomen", vertelden de getuigen. „Het bleek achteraf alleen maar een lo gee. En ze is de volgende dag vertrok ken. Het laatst zwaaide ze uit het raampje van de trein naar de stations chef". WILLY H. HEITLING (Nadruk verboden) LANDBOUW EN CULTUURTECHNIEK Aan ruilverkaveling wordt groter aan dacht besteed. Dat is goed. Ruilverka veling betekent niet meer alleen: betere kavelindeling, een mooier, handzamer bedrijf. Dat is maar ijdelheid. Het be tekent: arbeidsbesparing, mechanisatie kunnen toepassen, lonender bedrijfsvoe ring. En dat is een levensbelang. Door ruilverkaveling wordt boerderij verplaatsing mogelijk. Dat is: nieuw in richten, met praktische bedrijfsgebou wen. Soms is ook bedrijfsvergroting mo gelijk. Ook al een levenskwestie; te klein rendeert niet. Tenslotte is nog herontginning moge lijk. Uitgeleefd land gaat over de kop. Slecht grasland wordt opnieuw inge zaaid, met goede mengsels. Zeker, de eerste tijd na toewijzing geeft dat de veehouder zorgen. Brengt men echter vóór de inzaai de basisbemesting dege lijk in orde, dan loopt dat beter. Dan is er sneller een hoge produktie aan wei de- en wintervoer. Cultuurtechniek en. landbouwkundige verzorging horen bij elkaar. Vooral op grasland. Nieuwe kavels, herontgonnen, opnieuw ingezaaid, alles best. Maar, er moet voer zijn. Voer voor méér vee. Dat kan, als ook aan de bemesting is ge dacht, vóór de inzaai nog. De boer zal dan, op zijn nieuwe grond, terstond vooruit kunnen. Hoestdrank in tabletvorm.95ct ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met onze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. W\j kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Asperges. Hoe en wanneer kan ik mijn asperges voorttelen? Koop bij een vertrouwde zaadhande laar wat aspergezaad. Voor 1 are as pergebed heeft u maar een half ons zaad nodig. Zaai dat in maartapril op rijen van 25 tot 30 cm rijafstand en leg op de rij op 5 cm afstand een zaadje. Haal gedurende de zomer de z.g. bos- sige planten er uit, daar deze later min derwaardige stengels geven en verwijder verder alle afwijkende planten. U kunt nu de planten, of in maart oprooien en uitplanten als éénjarige plant óf nog een jaar laten staan en als tweejarige plant uitplanten. Het eerste heeft het voor deel vlugger aanslaan, het tweede, dat u de manlijke van de vrouwlijke planten kunt onderscheiden. De manlijke plan ten geven hogere opbrengsten, daar ze geen zaad behoeven te vormen. Daar u al een aspergebed heeft, is u de verdere aanleg dus bekend. De asperge verlangt een lichte grond, met hoogstens 8 k 10 klei of leem en kalkrijk en even eens diep losgemaakt. Spin. Hoe kan het dat een spin een web maakt tussen twee stoelen, dus ho rizontaal De spinnen hebben op het achterlijf twee tot vier paar spintepels. De spin tepels zijn ontstaan uit embryonale lede maten, hetgeen er op wijst, dat de spin nen van dieren afstammen, die aan alle segmenten poten bezaten. Op de top van de spintepels monden verschillende soorten spinklieren uit. Deze spinklieren leveren een in de lucht snel opdrogende stof waarvan met behulp van speciale weefklauwen aan het vierde paar poten dunne draden worden gevormd, die het dier gebruikt om zijn web te maken. De uitgeworpen draad is zeer licht, elas tisch en kleverig. Er zijn spinnen, die hun spindraad als lift gebruiken. Het ene eind maken ze b.v. vast aan het plafond en al spinnend laten ze zich aan de langer wordende draad naar beneden zakken. Willen ze naar boven, dan ne men ze de draad in en klimmen zo om hoog; een heel merkwaardig gebruik maken jonge spinnen van hun zijden draden. Ze beoefenen er de zweefsport mee. In het najaar klimmen ze ergens naar een hooggelegen punt en beginnen met het achterlijf in de lucht een draad te spinnen, die uitwaait op de wind. Soms hecht deze draad zich aan een te genovergesteld punt vast, waardoor een nagenoeg horizontale draadverbinding kan ontstaan. Soms ook, als de draad lang genoeg is, laten de spinnepoten hun houvast los en het net wordt mèt zijn passagier meegevoerd door de wind. Grote afstanden leggen de spinnen in hun zweeftoestellen af, natuurlijk altijd vóór de wind. Vandaar de vele herfst draden in het najaar. Maagzweer. - Een Amerikaanse hoog leraar heeft een uitvinding gedaan ter bestrijding van maagzweren. Wat is het adres van het ziekenhuis en de prijs van zo'n behandeling in Amerika en Duits land? Naar de mening van onze medische medewerker is het niet juist, dat de patient zelf oordeelt, welke behandeling voor hem het meest geschikt is. Na tuurlijk staat het u vrij om aan de arts, die u tot nu toe in behandeling heeft gehad, te vragen hoe deze tegenover de door u beschreven methode staat. Mocht hij er waarde aan hechten, dan kan hij u ook de weg wijzen om deze therapie te doen toepassen bij u. Heg. Kunt u mij vertellen of de normale heg welke men praktisch over al in de tuintjes ziet, te stekken is en wanneer dit moet geschieden en hoe? U bedoelt de ligustrum ovalifolium of gewoonweg liguster genaamd. U kunt die in de zomer'stekken van bladhou dend scheutstek. Lengte 20 25 cm en u stekt ze dan op rijen van ca. 15 cm. Ze wortelen heel gemakkelijk, mits de grond voldoende vochtig is. U moet de stekken snijden als de scheuten voldoen de uitgerijpt zijn. U kunt de stek ge woon buiten stekken, dus glas is er niet voor nodig. In het najaar kunt u al aar dig gewortelde planten hebben. Waterstanden. Wat is bedoeling en nut van dagelijkse opgave van wa terstanden en waar komt het verschil in standen vandaan? Houdt dit verband met de stand van zon en maan? De dagelijkse opgave van de water standen geschiedt in hoofdzaak ten dienste van de scheepvaart (doorvaart- hoogten, bruggen, onder water lopen van kribben en uiterwaarden enz.) maar ook ten dienste van dijkwachten, polder- en waterschappen enz. De waterstanden van onze grote rivieren kunnen vrij gro te verschillen vertonen, afwijkende van de gegevens uit de getijtafels, omdat verschillende faktoren, zowel periodie ke als niet-periodieke getijdebewegingen uitermate beïnvloeden, zoals springtij of doodtij, windrichting, windkracht en de toevloed van het bovenwater door regen val en door smeltende sneeuw. De ver ticale getijdebeweging, dus het stijgen en dalen van het water tengevolge van eb en vloed, is bijv. stroomopwaarts op de Rijn nog merkbaar tot Eek en Wiel en op de Waal tot Dodewaard. Met de wisseling der getijden gaan n.l. stromin gen gepaard, de z.g. getijstromen. Langs de Nederlandse kust beweegt deze stroom zich gedurende de vloed, dus van het tijdstip van laagwater tot het tijdstip van hoogwater, van het Z.W. naar het N.O., gedurende de eb in om gekeerde richting. De getijden hangen nauw samen met de stand der maan, omdat de door maan en zon uitgeoefen de aantrekkingskracht op het zeewater verschilt van de op het vaste gedeelte der aarde uitgeoefende kracht. Bena derde tijden van hoogwater kan men vinden met behulp van z.g. „havengetal len", die voor iedere haven aangeven het gemiddelde tijdsverloop tussen het moment dat de maan door de meridiaan gaat (dus in het zuiden Staat) en het eerstvolgende hoogwater. Om echter de voor scheepvaart benodigde nauwkeuri ger tijden van hoog- en laagwater te voorspellen, zijn tamelijk ingewikkelde berekeningen vereist. De werkelijke hoogwatertijden en -standen kunnen dan nog aanzienlijk van de berekende af wijken, tengevolge van de invloed van wind en luchtdruk. Leer. Hoe kan ik voorkomen dat mijn leren jas bij nat weer wit uitslaat? Het „uitslaan" van nat leder bij dro gen is moeilijk te voorkomen. U zoudt de jas eens kunnen boenen met een mengsel van 20 druppels terpentijn op een half glas melk, of met een goed soort lederwas. Uitbreiding winkel. Dat een rechtgeaard Yersekenaar de moed niet laat zakken bewijst thans weer dhr. Goeman, eigenaar van de be kende „Roompot", die zijn winkel aan paste aan de nieuwste eisen des tijds en er een werkelijk schitterende wijnstand in plaatste met een keur van wijnen om van te watertanden. Wij geloven dat met het bouwen van deze stand dhr. Goeman in een behoefte voorziet en we wensen hem een succesvolle wijnver koop. op de bazar van de Zeeverkenners Zaterdag a.s. van 2—11 uur in „De Haven" Jan de Wee negende! Tijdens de keurturnwedstrijd tussen de Nederlandse jeugdploeg en de jeugd- ploeg van Hessen, welke zaterdag j.l. te Nauheim bij Wiesbaden werd gehou den, wisten de Nederlandse jeugdtumers met 0,25 pnt. van de Duitse jeugdtur- ners te winnen. Beide ploegen beston den uit 7 man. Jan de Wee, die deel uitmaakte van de Nederlandse ploeg, werd met 52.0 pnt. negende in het al gemeen klassement. Benny Vermandei uit Sas van Gent werd vierde en Cor Meesters uit Bergen op Zoom elfde. Er werd over het algemeen vrij goed ge turnd, terwijl de onderlinge krachtsver schillen niet ver uiteen liepen. WEMELDINGE Van 39 november 1963 Vrijdag 8 november: Laatste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m Zondag 4.31 4.42 10.01 10.29 Maandag 5.12 5.24 10.41 11.14 Dinsdag 5.51 6.06 11.28 Woensdag 6.28 6.46 0.02 12.20 Donderdag 7.13 7.38 0.51 1.12 Vrijdag 8.16 8.45 1.47 2.13 Zaterdag 9.26 10.03 2.54 3.26 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1963 | | pagina 1