NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND 5 1^ oveRöenkinq j Thadetne Zondagsschoolwerkers A] vWillegen Gzn* Veilig gebruik Niet camoufleren s.v.p. A] vWillegen Gzn 29STE JAARGANG No. 21 25 OKTOBER 1963 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE' Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 - TELEF. (01130) 881 - GIRO 28425 in contaci mei de ouders klokjes Land- en Tuinbouw Fa. D. Pieierse - Wemeldinge uit- geslapen^ 0feen J. Kole - Yerseke - Tel. 372 PLAATSELIJK NIEUWS YERSEKE ^roBessettes REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2458 Abonnementsprijs b$j vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar ADMINISTRATIE Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Daarna zeide Hij tot mij: men senkind, eet, wat gij vinden zult, eet deze rol. Ezechiël 3 la. Toen Ezechiël tot profeet geroepen werd, kreeg hij een zeer eigenaardige opdracht. Een mysterieuze hand hield hem een boekrol voor, die blijkbaar zijn instructie bevatte, en daarvan moest hij niet maar inzage nemen, maar hij moest het zowaar „met huid en haar" opeten. De bedoeling is duidelijk. Het behoeft natuurlijk geen betoog, dat Ezechiël in werkelijkheid geen pa pier gegeten heeft. Het was een visioen en het komt er voor ons op aan, de zinnebeeldige taal van de Schrift te verstaan. Deze is, kort en goed, dat deze man Gods de boodschap des Heren niet slechts moest lezen, noch ook simpel overbrengen, maar dat hij die moest verslinden, zodat Gods Woord om zo te zeggen vlees en bloed van hemzelf werd. Hij moest het Woord zó ten volle in zich opnemen, dat het één werd met zijn leven. Dit geldt natuurlijk niet alleen voor Ezechiël. Zeker, voor hem, en voor allen die geroepen zijn, in de naam des Heren Gods boodschap over te brengen, wel in bijzondere zin. Zij moeten het Woord niet maar ge lezen hebben. Zij moeten het niet slechts goed be studeren. Zij moeten het gegeten hebben. Zo niet, dan mist de prediking elke bezieling, en er is misschien wel veel vuur, maar het is dat van het vuur werk. Het geldt intussen evengoed voor ons allen. Wij plegen met het Woord van alles te doen, behalve juist datgene wat we er mee moeten doen. Meestal wijzen we het af, nu eens hardhandig, dan weer op heel nette ma nier. Dat laatste gebeurt dan, als we een preek heel mooi gevonden hebben, zonder dat ze ons evenwel iets gedaan heeft. Alles blijft zoals 't geweest is. We gaan gewoon verder. Laten we nu dan eens en voorgoed begrijpen, dat het Woord niet slechts aangehoord, geprezen of bejubeld, maar g e g e t e n wil worden. Het moet een stuk van ons leven worden. We worden er andere mensen door. Mensenkind, éét deze rol! (Uit een Dagboek) Er is een groeiende belangstelling voor het contact tussen ouders en zon dagsschoolwerkers. Meer en meer wordt de betekenis ingezien van een goede sa menwerking tussen zondagsschool en gezin op het terrein van de godsdien stige opvoeding. De ouders hebben vaak vele vragen, waarover ze eens praten willen en de zondagsschoolwerkers wil len graag de ouders leren kennen en vertellen van hun werk. Elf regionale conferenties De Nederlandsche Zondagsschool Ver- eeniging is daarom op de gelukkige ge dachte gekomen, om ook ouders uit te nodigen voor de jaarlijkse regionale na jaarsconferenties, die op elf plaatsen overal in het land gehouden worden. De eerste was in Leeuwarden op 21 sep tember j.l. en verliep zeer geanimeerd. De laatste zal in Deventer zijn op 30 november. Ouders en zondagsschoollei ding zijn dan samen bezig geweest met de voorbereiding van de kerstviering en met de bespreking van problemen, die de godsdienstige opvoeding van de kin deren raken. Men verwacht enige dui zenden bezoekers en door dit gezamen lijk overleg wordt een sterke steun ge geven aan het zondagsschoolwerk. Op een tentoonstelling van moderne hulpmiddelen, die thans op de zondags scholen in gebruik zijn, kunnen de ouders kennis maken met de nieuwe aanpak van het werk. Drie bijeenkomsten Elke conferentie bestaat uit drie bij eenkomsten. In de morgenvergadering, waar voornamelijk de zondagsschoollei ders en leidsters zullen komen, zijn on derwerpen aan de orde, die direct met de $igen arbeid te maken hebben: „Be zinning op onze voorlichting" en „Op voeding en Oecumene". De bezoekers krijgen gelegenheid ook hun vragen en opmerkingen in algemene zin te maken, waardoor het contact tussen de lande lijke leiding van de Nederlandsche Zon- GOUD-ZILVER OPTIEK UURWERKEN TEL:223 - KRPELLE Z B aagsschool Vereeniging en de plaatse lijke leiders wordt versterkt. 's Middags en 's avonds komen de ouders ook. Mejuffrouw T. de Vries uit Amsterdam, adjunct-directrice van de Nederlandsche Zondagsschool Vereeni ging, vertelt, wat de kinderen op zon dagsschool eigenlijk doen. De heer A. Kroese te Amsterdam, directeur van de vereniging, spreekt over: „Het gebed met en voor de kinderen". Ook zal men de nieuwe kerstliturgie 1963 bespreken. 's Avonds wordt de prachtige film „De Vreemdeling" vertoond. Kinderen heb ben zich een voorstelling van Christus gevormd aan de hand van hetgeen ze van ouderen hoorden of op platen za gen. In een „vreemdeling", die ze in een schuur ontdekken, menen ze Christus te herkennen, die is teruggekomen. Ze ver zorgen hem zo goed ze kunnen, want als de grote mensen hem ontdekken, vrezen ze nieuwe moeilijkheden. Geen wonder, want deze vreemdeling is een ondergedoken misdadiger en het geheim van de kinderen blijft niet verborgen. Een film, die vele vragen oproept, op het terrein van de godsdienstige opvoe ding. De conferentie voor onze omgeving wordt gehouden zaterdag 9 november a.s. te Goes in „De Prins van Oranje", Nieuwstraat 14. Aanvangsuren van de bijeenkomsten 10.30 uur v.m., 2 en 7 uur n.m. De tentoonstelling is reeds van 9.30 uur v.m. af te bezichtigen. De con ferentie staat onder leiding van Ds. J. W. van Kooten, hoofdbestuurslid van de Nederlandsche Zondagsschool Vereeni ging. Jaren beproefd en hoog geroemd Mijnhardt's Zenuwtabletten De regering heeft besloten vijf pro cent te bezuinigen op haar uitgaven, teneinde op deze wijze bij te dragen op de temporisatie van de bestedingen en ter voorkoming van een algemene be stedingsbeperking. Er wordt nu vrij willekeurig op de uitgaven van elk departement besnoeid. Misschien moeten dringende plannen wachten op uitvoering, zoals de urgente wegenbouw, de urgente middenberm beveiliging, de bouw van scholen en be drijfsgebouwen, mogelijk ook worden er gemeentelijke uitgaven besnoeid. Als het de regering ernst is bij te dragen in een ontspanning van de ar beidsmarkt, kan zij de bezuiniging beter uitvoeren door een ontslag van 5 der ambtenaren, waarvan waarschijnlijk wel meer dan 5 overtollig, dan wel niet zijn plaats is. Dan kunnen deze vrij komende mensen worden ingeschakeld in het economisch produktieproces en dan j gaan gelijk de overblijvende ambtenaren 5 sneller werken. Het mes van de beperking snijdt dan aan alle kanten en wij gaan er eerder op vooruit dan op achteruit! p. p. nu, dan behoeft u dat straks, in regen of sneeuw, niet langs de kant van de straat te doen, wart een verwaarloosd „lichtnet" begeeft het op het meest on gelegen ogenblik. En loop vooral geen risico, door u toch maar al is het ook maar „even tjes" zonder licht in het verkeer te wagen. Het andere verkeer rekent op uw zichtbaarheid. Wie zich camoufleert, speelt een levensgevaarlijk spel. Zorg daarom duidelijk en zichtbaar voor uw „levens-licht". Slecht weer betekent op de weg meestal slecht zicht en voor de fietsers en bromfietsers is het dan ook van le vensbelang, zich in het verkeer n ie t te camoufleren. Dit camoufleren geschiedt vaak uit onwetendheid door het gebruik van zeer onopvallende kleding, vale achterspatborden en in het bijzon der door het ontbreken van een doel matige verlichting. Zorg ervoor, dat u met uw fiets of bromfiets opvalt, vooral bij regen, mist en duisternis. Licht terugkaatsende clips of reflecterende pedalen zyn naar de mening van het Verbond voor Veilig Verkeer een goed zichtbare steun voor het achteropkomende verkeer en be schermen uw eigen veiligheid. Een wit achterspatbord is een onontbeerlijk en verplicht visitekaartje voor u in het ge vaarlijke verkeersgewoel of op eenzame wegen. Vergeet niet, er een likje witte verf op te laten smeren als roest en vuil dit veilige visitekaartje camoufleren. En waar u de meeste aandacht aan moet schenken, is de verlichting van uw fiets of bromfiets. Controleer de isolatie HERFSTBEMESTING Er is de laatste jaren een neiging ontstaan om de meststoffen zoveel mó gelijk in het voorjaar op het land te brengen. Vroeger was dit geheel anders en wa ren vóór de lente de kalimeststoffen en het slakkenmeel meestentijds reeds uit gestrooid. Is het nu wel erg verstandig om al les op het laatste aan te laten komen? Wij menen van niet. In de lente heeft men van alles te doen: het land te bewerken, het gewas te zaaien en in te eggen enz. Moet men dan ook nog alle meststoffen strooien, dan geeft dit vaak een opeenhoping van werkzaamheden. Wanneer het bovendien een zeer late winter is, dan is het praktisch niet goed meer mogelijk de nodige meststoffen tijdig te geven met alle schadelijke gevolgen hiervan. Het is daarom van groot belang, dat nu reeds die meststoffen worden toe gediend, die kunnen worden uitgestrooid. Dit zijn de kalimeststoffen en het slakkenmeel. Deze beide kunnen met el kaar worden vermengd, waardoor één arbeidsgang kan worden uitgespaard. Een verder voordeel om reeds in de herfst te bemesten is dat de winter gewassen en ook het grasland sterker de winter ingaan. Bovendien zijn de prijzen van slak kenmeel en kali thans lager dan in het voorjaar. Fabrieken Zevenbergen ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met onze adviezen zo goed mogelijk van dienst zyn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Inktvlekken. Hoe krijg ik inkt vlekken uit een kokosloper vraagt N. N. Als betten met melk niet meer helpt, moet u de vlekken betten met azijn, citroensap of citroenzuuroplossing tot de vlek geen kleur meer afgeeft. Na- betten met water tot er geen zure lucht meer aan te ruiken is. Persbureaus. Wat zijn de adressen van U.P.I., 'A.P. en A.C.P. en staan de ze bureaus met elkaar verbonden of werken ze geheel onafhankelijk van el kaar? vraagt H. C. S. United Press International (U.P.I.) is gevestigd te Amsterdam-C., N.Z. Voor burgwal 130, Associated Press (A.P.) vindt u eveneens in Amsterdam-C. aan de Spuistraat 225. Deze beide zijn in ternationale nieuws- en persfotobureaus. Associated Correspondents geeft slechts een beperkt aantal artikelen door. Het adres is Koningslaan 54, Amsterdam-Z. Er is geen enkele binding tussen de ge noemde bureaus. Werelddeel. Hoeveel werelddelen zijn er nu eigenlijk, vijf of zes? Een werelddeel is een begrip, dat min of meer met vasteland of continent overeenkomt. Het is in zoverre ruimer, dat het gewoonlijk de om het vasteland heen liggende eilanden mede omvat. Men neemt er gewoonlijk vijf aan, n.l. Euro pa, Azië, Afrika, Amerika en Austra lië. Eigenlijk vormen Europa en Azië slechts één werelddeel, dat men wel Eurazië noemt. Ook het land om de Zuidpool (Antarctica) vormt echter een werelddeel, zodat er toch vijf geheel af zonderlijke werelddelen bestaan. Indien we Europa en Azië apart blijven reke nen, zijn het er dus 6. Kater. Onze 17-jarige gecastreer de kater zit vol plekken los haar en ziet er mager en slecht uit. Wat moet ik doen? Hij krijgt dagelijks gekookte vis, nogal eens veel levernat en drinkt veel melk. Het kan een kwestie van ouderdom zijn, maar ook van eenzijdig voedsel. Krijgt het dier ook verse groenten? In elk geval is het raadzaam als u eens met het dier naar een dierenarts gaat, of naar de veeartsenijschool in Utrecht, waar men de kat gratis voor u onder zoekt. Huurprijs. Welke huurprijs mag een verhuurder bedingen voor een pand dat als pension wordt geëxploiteerd en daardoor veel groter slijtage heeft dan een normaal woonhuis? schap van man of vrouw. Deze nalaten schap wordt, indien er geen testament is dat anders bepaalt, gedeeld door man of vrouw en kinderen. Zonder meer alles vermaken op de langstlevende is in dit geval niet mogelijk, omdat u hiermede het. wettelijk erfdeel van de kinderen aantast. Er zijn echter mogelijkheden om de langstlevende een levensonder houd toe te kennen. Gaat u beiden naar de notaris en bespreekt u met deze wel ke in uw geval de mogelijkheden zijn, waarbij u gelijk de kostenkwestie ter sprake kunt brengen. Artiesten. Graag had ik de adres sen van de tweeling Alice en Ellen Kess- ler en het Belgische zangeresje Marva. Voor de tweeling Alice en Ellen Késs- ler kunt u zich richten tot de Abt. Fem- sehen vom Nord-Westdeutschen Rund funk in Köln, West-Duitsland en voor het Belgische, zangeresje Marva tot de Belgische Radio en Televisie, afdeling Vlaamse televisie, 9 Eug. Flageyplein, Brussel 5. Vraagt u op het postkantoor eens naar de brochure „Huurprijzen en on derhoud" die 0,25 kost. Als u zich hierin enigermate heeft georiënteerd, zult u zien, dat het voor u het beste is als u zich wendt tot de huuradviescom missie, welke instantie u omtrent de huurprijs kan adviseren, na onderzoek van uw pand en vergelijking met gelijk waardige panden. Gagarin. Wat zei Gagarin precies na zijn eerste reis door de ruimte? Joeri Aleksejewitsj Gagarin, de eerste ruimtevaarder werd geboren op 9 maart 1934 te Gzjatsk bij Smolensk. Hij landde na een vlucht van 106 minuten op de vaste grond bij de Russische nederzet ting Engels aan de Wolga. Gagarin rapporteerde tijdens zijn vlucht, dat hij geen last had ondervonden van de ge wichtloze toestand en dat hij een zeer fraai kleurenspel had waargenomen toen de zon door de atmosfeer scheen. Bij latere mededelingen heeft hij gezegd, dat hij tijdens zijn reis door de ruimte ner gens iets gezien had dat op God leek. Inkomstenbelasting. Ik ontving een aangiftebiljet voor de inkomstenbelas ting. Buiten mijn loon, dat onder de weistandsgrens ligt heb ik geen verdien sten en ook mijn vrouw verdient er niets bij. Wel heb ik een eigen huis, maar met een hoge hypotheek zodat ik er veel kosten aan heb. Wat te doen? Het aangiftebiljet moet u in elk ge val invullen, anders krijgt u een ge schatte aanslag. Het biljet wil nog niet zeggen dat de inspecteur u een aanslag kan en zal zenden. Vermoedelijk wil hij alleen maar weten of u al dan niet in de termen daarvoor valt. Dit is voor uw geval in het algemeen zo, wanneer u meer dan 200,neveninkomsten hebt (netto). Daarbij telt ook mee de netto-opbrengst van uw huis. Deze net to-opbrengst is de huurwaarde van uw huis, verminderd met de daarop druk kende kosten van z.g. vaste lasten, hy potheekrente, onderhoud en verzekering en bovendien een bedrag ad 15 van de huurwaarde als afschrijving. Nalatenschap. Als er geen testa ment is en man of vrouw komt te over lijden, welke rechten hebben de kinderen dan? Wat kost het laten maken van een testament of notariële beschrijving waarbij het bezit vermaakt wordt op de langstlevende Als het echtpaar getrouwd is in ge meenschap van goederen, dan vormt de helft van het totaal bezit de nalaten Nieuws van de Ridder Boude wijn groep. Naar wij vernemen zullen de zee verkenners op zaterdag 2 november een bazaar houden ten bate van hun groeps- huis en botenmateriaal in gebouw „De Haven". Naast de langzaam aan bekend gewórden attracties zullen zij enkele nieuwe spelen brengen. Deze actieve jeugdgroep kennend denken wy dat de ze bazaar alleszins uw bezoek waard zal zijn. U heeft een prettige avond met kans op verschillende fraaie prijzen en... u steunt onze aktieve padvinderij. Wij wensen hun veel succes. Zie verder ad vertentie in dit nummer. Voetbalnieuws. In de uitwedstrijd tegen Goes IV wist Yerseke II een goed resultaat te be halen. Het werd een gelijk spel, 22, zodat zij de eerste plaats behielden. Yerseke B won met 10 van Krabben- dijke. De pupillen hielden tegen die van Krabbendijke lang stand; een vrije trap werd hun noodlottig, doordat de bal te hoog was voor de keeper. 10 dus voor Krabbendijke. Het a.s. programma ziet er als volgt uit: Yerseke ISluiskil; Yerseke II's-Heer Arendskerke; Yer seke IIINieuwland; Yerseke BRil- landia B. Het divisie jeugdkoor komt naar Yerseke. Wederom een groot evenement in het Leger des Heils. Het koor bestaat uit 34 meisjes „teenagers" Heilssoldaatjes uit Rotterdam-Den Haag en omstreken, die eens per week samenkomen voor hun repetitie en er dan op uit trekken om anderen te doen genieten van hun zang, onder leiding van de kapiteins H. Krommenhoek (sinds kort teruggekeerd uit Suriname). Op zaterdag 26 oktober geven zij een uitvoering in gebouw „De Haven" op de Dreef. Aanvang half acht. Zondag 27 oktober verlenen zij mede werking in de samenkomsten van het Leger des Heils te Yerseke, terwijl zij 's middags om 4 uur een openluchtsa menkomst zullen houden op het plein der gemeenteschool te Wemeldinge. Opbrengst collecte. Met dank aan geefsters en gevers en niet te vergeten aan de collectrices kan gemeld worden dat de P.I.T.-colIecte, ge houden 1519 oktober te Yerseke heeft opgebracht 142,52. GOUD-ZILVER-OPTIEK-UURWERKEN TEL:223 - KRPELLE 2.B. WEMELDINGE Van 27 oktober2 november 1963 Vrijdag 1 november: Volle Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m Zondag 10.13 10.53 3.24 4.07 Maandag 11.36 4.48 5.27 Dinsdag 0.13 1.00 6.05 6.40 Woensdag 1.32 2.05 7.11 7.36 Donderdag 2.29 2.52 7.58 8.21 Vrijdag 3.11 3.24 8.38 9.09 Zaterdag 3.52 4.02 9.18 9.48 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1963 | | pagina 1