NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq Raiffeisen-spaarweek panics ~7~~ rin<]ea A3 vWillegen Gzn ur oCcmfyS do. sth.CL.ot A 3 vWillegen Gzn 29STE JAARGANG No. 19 11 OKTOBER 1963 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE' Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUTNTNGEN J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN Fa. D. Pieterse - Wemeldinge J. Kole - Yerseke - Tel. 372 1 IfeleH rjnqen REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur En hij zeide tot hen: Neemt mij op en werpt mij in de zee, zo zal de zee stil worden van u- lieden; want ik weet, dat deze grote storm ulieden om mij nentwil overkomt. Jona 1 12. Het boek van de profeet Jona is een heel ander boek dan die van de andere profeten. Het geeft niet weer de door Jona uitgesproken profetieën, maar het bevat een aantal verhalen, waarvan de profeet het middelpunt is. Het is alles even wonderlijk met deze man. Door God geroepen om te profe teren tegen Ninevé, slaat hij op de vlucht. Dat is niet zo vreemd. Want Ninevé was de grootste stad in de mach tigste monarchie van de oude wereld, zestig kilometer in omtrek. Opgravin gen hebben aan het licht gebracht, dat er in die stad straten waren van meer dan twintig kilometer lengte. Het aan tal inwohejrs bedroeg jnaar1 schatting twee miljoen. Al wat de wereld van die dagen aan pracht en rijkdom bezat, was in Ninevé samengebracht, maar ook al wat er aan goddeloosheid gevonden werd was in Ninevé als een brandpunt sa mengekomen. Prediken tegen Ninevé Dat kan Jona en dat wil Jona niet. En daarom moet hij zo ver mogelijk weg. Hij heeft het heel goed bij zijn vlucht voor God. In de haven van Jaffa ligt een schip gereed om te vertrekken naar Tarsis. Tarsis ligt in zuid-west Spanje, dat is ver genoeg uit de buurt. Dan gaat Jona slapen. Hij is nu ge lukkig van alles af. Hij slaapt door, ook als een storm opsteekt en de oceaan loeien gaat. Wanneer dan echter door het lot Jona is aangewezen als de oor zaak van deze storm, aanvaardt hij on middellijk, eerder dan de kapitein van het schip, de consequentie van deze lo ting. Hij bekent schuld en biedt aan, in de zee te worden geworpen. Dan zal de zee weer rustig worden en dan zal de vaart ongehinderd kunnen worden voort gezet. Wanneer later de Joden aan de Hei land een teken verzoeken, wordt hun geantwoord, dat hun geen teken gegeven zal worden dan dat van Jona de pro feet. Jona is hij wel een teken? Hij heeft bij de Joden geen beste naam. Ze hebben zelfs uit z'n begrafenis in de zee bewezen, dat er een toegang wezen moet uit de zee regelrecht naar de hel. Dat is niet erg vleiend voor Jona. En toch is hij het teken dat aan Israel gegeven wordt. Want het Woord van God is be trouwbaar, afgezien van de knecht, die het brengt. Meer dan Jona is echter hier. Jona offert zich, omdat hij schuld heeft. Maar Christus offert Zich schuldeloos. (Uit een Dagboek) Donderdag 17 oktober a.s. is het weer International Credit Union Day. In de Verenigde Staten wordt deze dag altijd op grootse wijze gevierd Dit jaar doet men er daar in verband met het derde lustrum, nog een schepje bovenop. 17 oktober a.s. is namelijk de 15e Cre dit Union Day. In Amerika staat de Credit Union Day zo zeer in de publie ke belangstelling, dat president Kenne dy, evenals zijn voorgangers, een speci ale boodschap uitgeeft. Op Credit Union Day wordt het feit herdacht, dat Raffeisen in 1849 zijn eer ste coöperatieve bank stichtte. Het be gin van alle coöperatieve bankorganisa- ties ter wereld. Hier te lande staat de Credit Union Day bekend als de Raiffeisendag. De nagedachtenis van Raiffeisen, de grote pionier, kan het best worden geëerd door juist op Raiffeisendag de spaarzin te bevorderen. Daarop zijn de activitei ten van de raiffeisenbankenboeren leenbanken dan ook gericht. Door praktische omstandigheden is de Raiffeisendag langzamerhand uitge groeid tot een Raiffeisenweek. Zo velen geven gevolg aan de op roep om iets extra's in te leggen, dat de drukte eenvoudig niet op één dag is te verwerken. Het is bekend, dat er in Nederland flink wordt gespaard. In de Raiffeisenweek (1419 oktober) zullen de raiffeisenbankenboerenleenbanken weer vele grote en kleine bedragen ver werken van hen die reeds spaarder zijn, maar ook van nieuwe spaarders. Van het leven van Raiffeisen is on langs een interessante beschrijving ge geven door de Oostenrijkse professor Braumann. Een Nederlandse vertaling verscheen bij de uitgeverij Van Gorcum te Assen onder de titel „Raiffeisen, le vensroman van een groot pionier". GOUD ZILVER OPTIEK-UURWERKEN TEL:223 - KflPELLE Z B EERLIJK RIJDT HET HARDST! De zon brandde op het dak van het gerechtsgebouw. Buiten op de stoeptre den zaten uiterst luchtig geklede meis- kes met een laatste ijsco van het jaar tussen de vermiljoen en karmijn rode nagels en lippen. Binnen schoven de heren magistraten onrustig heen en weer op de warme zetels met even rode kleuren, doch dan op de wangen. En een hapje verkoelend ijs was er tijdens deze zitting niet bij. De jongeman die als zevende in een rij boosdoeners het kleine zaaltje werd binnengeleid, droeg tot veler verbazing een opvallend dikke trui met hoog op staande boord, waar een nog opvallen der bleek gezicht boven uitstak. Het enige rode stipje dat wij aan deze op merkelijke figuur konden ontdekken, bevond zich precies aan het uiteinde .van zijn deltavormig reukorgaan. Hij bleek een der velen, die als bestuurder van een tweewielig rijwiel uitgerust met hulpmotor daarmede met ingeschakelde motor hebben gereden over de voor het openbaar verkeer openstaande rijweg, zulks terwijl de motor van dit rijwiel met hulpmotor niet, of niet meer, was afgesteld ter voorkoming van snelheden boven de 40 km per uur, zodat de be stuurder van voornoemd voertuig met dit tweewielige rijwiel binnen de be bouwde kom heeft gereden met een snel heid van omstreeks 63 km per uur, zulks in strijd met de wet, die slechts een snelheid binnen de bebouwde kom toelaat van 30 km/u en waardoor het overige verkeer ernstig in gevaar werd gebracht. „En je begrijpt zeker wel, dat daar een strenge straf op staat", zei de po litierechter. „Die brommer is al in be slag genomen, dat weet je. En nu komt er nog eens een boete overheen. Waar om moest dat nou?" „Dat moest helemaal niet", bromde de nozem. „Dan zou ik wel eens willen weten, waarom je het leven van jezelf èn van anderen zo roekeloos in gevaar gaat brengen, als dat dan helemaal niet no dig is. Die knapen vóór je zeiden nog dat ze haast hadden om thuis te ko men omdat hun pa achter de deur klaar stond, of omdat ze een drankje voor een zieke moeder moesten halen, maar hier hoor ik dus voor het eerst dat er bij jullie niets aan de hand was. Je ra- cede er maar voor je plezier op los, is 't niet?" ,,'tWas helemaal niet voor m'n ple zier..." „Ook niet voor je plezier, en niet om dat je haast had?" riep de officier ver wonderd uit „Waarvoor dan?" Maar de trui rees en daalde in de schouderpartij zonder dat er antwoord kwam van achter de openstaande kraag. „Van wie is die brommer, van je zelf?" vroeg de rechter. „Nee, van m'n vader". „O la la, dus je vader is zijn ver voermiddel kwijt. Dat zal die wel min der prettig vinden..." Weer een beweging van de dikke trui. Sloom. Zonder druppeltjes. „Ik wacht nog op antwoord", zei de officier, terwijl hij zijn warme voor hoofd afwiste met een enorme vierhoe kige zakdoek zonder hulpmotor. „Ik weet 't niet. Ze deden het alle maal..." „Ja en de politie heeft ze ook alle maal een bekeuring gegeven en de brom mers afgepakt. Maar waarom deden ze het nou allemaal? En waarom deed je eigenlijk mee?" „Dat moet met zo'n ding. Als je te langzaam rijdt, deugt ie niet en is een ander z'n brommer beter. Of dan durf je niet en ben je een... een..." „Precies, nu zijn we er. Opscheppen, lef hebben, om het hardst knoerten en eikaars brommer afkammen als die langzamer gaat. En een ander uitlachen als die geen lef heeft om eens lekker hard te rijden en voetgangers de stui pen op het lijf te jagen. Is dat waar of niet?" Een klein knikje van het rode puntje op het deltaplan. „Welaan, dat geef je toe. Meneer is zo'n lefgozer die willens en wetens het verkeer in gevaar brengt. Ik heb de eer te requireren tachtig gulden boete of een hechtenisstraf van een maand onvoorwaardelijk". „Je hebt gehoord wat meneer de of ficier zei", sprak de politierechter, „heb je daar nog iets aan toe te voegen?" „Ja, ja", zei de neus. „Die bromfiets is van m'n vader, die kunt u mij niet afnemen. Hij moet hem terughebben voor z'n werk. Maar ik moet zelf de boete betalen, heeft ie gezegd". „Dan moet je vader eerst maar eens bewijzen dat die bromfiets van hem is, want jij reed er toch maar op. Is er nog een kwitantie van?" Nu bolde de trui van onderen op en kwam uit een broekzak een groot pa pier. Het was een huurkoopcontract en nog gloednieuw. De rechter streek het glad en keek naar datum en tenaam stelling. „Nog geen twee weken in huis en dan al zo'n lummel er op laten rond- repen? Welke vader doet er zo gek?" Toen kwam er een donkere stem van de tribune: „Hij heit 'm stiekum uit de schuur gepikt, edelachtbare!" Slot van het liedje was, dat pa zijn nieuwe bromfiets mocht houden en dat pa ook nog een goed woordje deed voor zoonliefs eerlijkheid. „Eerlijkheid?" deed de politierechter verbaasd. „En hij heeft uw brommer uit de schuur gepakt zonder toestem ming en dan nog te hard gereden, ter wijl hij beloofd had voorzichtig te zijn als hij er ooit eens op mocht rijden". „Pardon", zei papa, ,,'tis een lummel van een zoon en hij heeft er wild op ge reden, maar hij is de enige van het hele rijtje die u eerlijk heeft bekend dat hij helemaal niet hard hoefde te rijden en dat ie geen haast had. De anderen ston den u vanmiddag maar zo'n beetje voor te liegen, 't Is dus ook eerlijk als u hem niet zwaarder straft dan die anderen, die met zestig gulden boete naar huis gingen. Nou krijgt hij tachtig, alleen omdat hij het eerlijk zei en de anderen met hun smoesjes zijn dan beter af". Er verscheen een milde glimlach bo ven de toga. „Het vonnis bepaal ik. Wat u ge hoord hebt is pas de eis van meneer de officier. Hebt u verder nog iets tot uw verdediging aan te voeren, jongeman?" „N-nee, edelachtbare, maar eh... ik zal het nooit meer doen. Ik bedoel, ik zal vaders brommer niet meer gebrui ken". „Zo, zo, legt u dat goed vast, meneer de griffier", zei de officier. „Dan bepaal ik het vonnis op dertig gulden boete, subsidiair tien dagen hech tenis met onmiddellijke opheffing van het beslag op deze brommer", sprak de rechter. De trui rees op, het rode puntje keek opeens heel anders de wereld in. „Vanwege je eerlijkheid", zei de rech ter. (Nadruk verboden) ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met onze adviezen zo goed mogelyk van dienst zyn en geven zo mogelyk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Noordoostpolder. Hoe groot is de N.O. Polder en hoeveel boerderijen staan er in? Hoe groot is de gemiddelde grootte van een boederij, informeert B. De Noordoostpolder is de eerste (in 1942) gereedgekomen IJsselmeerpolder. De bevolking ontwikkelde zich als volgt: Bevolkingscijfers N.O. Polder 1950-1960: 1 jan. 1950 5.217 1 jan. 1956 21.277 1 jan. 1951 7.677 1 jan. 1957 23.558 1 jan. 1952 10.912 1 jan. 1958 25.743 1 jan. 1953 13.311 1 jan. 1959 27.335 1 jan. 1954 15.938 1 jan. 1960 28.176 1 jan. 1955 18.586 Er zijn 11 dorpskernen. Buiten de eigenlijke dorpen, waren tot 1959 1577 boerderijen en 1837 woningen gebouwd. De polder heeft een oppervlakte van 48.934 ha, waarvan 45.047 ha cultuur grond, in bedrijven van 12, 24, 36 en 48 ha aan pachters uitgegeven. De akker bouw is sterk gemechaniseerd. Daar naast zijn er ook gemengde bedrijven. Witte muur. Ik wil mijn kippenhok afbreken. Hoe krijg ik de witgeverfde muur weer schoon? vraagt C. G. U kunt de muurverf verwijderen met een afbijtmiddel, verkrijgbaar bij dro gisterij of verfhandel. Daarna de muur flink afschrobben met zeepsop. Televisietoestel. Waar kan ik een schema krijgen voor het televisietoestel Nora? vraagt C. v. O. De fabriek van televisietoestellen merk „Nora" is in 1957 opgeheven. U zult dus moeilijk een schema van dit tele visietoestel meer kunnen krijgen. Pro beert u het eens bij een bonafide repa ratie-inrichting in Middelburg of Goes uw toestel in orde te laten maken. Zilveren stuivertjes. M. M. vraagt de waarde van enkele muntjes. De waarde van uw munten hangt voornamelijk af van de staat waarin ze verkeren. Redelijke verzamelstukken, deze zijn niet perfect, doch beter dan normaal gebruikte, hebben ongeveer de volgende waarde: Stuiver 1850 0,35; frank 1844 1,25; frank 1843 0,75; bronzen munt Britannia 1797 0,50. Uiteraard zijn deze opgaven globaal, want u beschrijft de munten niet nauw keurig (franken van welk land b.v.?) Als muntverzamelaar aan wie u uw munten kunt opsturen indien u ze van de hand wilt doen, kunnen wij u noe men' de heer C. J. Holtslag, De Witten- hagen 23, Harderwijk. Spekvetvlek. Wij hebben spekvet spatten in onze campingtent gekregen. Waarmede kunnen wij die verwijderen, schrijft H. Er zijn bij de drogisterij tubes ont- vlekkingspasta in de handel, die u voor dit doel uitstekend kunt gebruiken. Voetbal. Welke snelheid kan een voetbal tijdens een voetbalwedstrijd (in km/uur) bereiken, wil M. H. weten. Deze vraag is niet zo eenvoudig te beantwoorden, aangezien de snelheid van een voetbal afhangt van de kracht, waarmede hij weggetrapt wordt. Wij schatten de snelheid voor een normale voorzet op 5060 km per uur en voor een krachtige trap op het doel op ruim 100 km per uur. Honkbal. Welke honkbalclub in Nederland had de eerste Amerikaanse werpheuvel De eerste honkbalclub in Nederland die beschikte over een terrein met een Amerikaanse werpheuvel, was de ver eniging P.S.V. te Eindhoven. Antraciet. Kan men aan het uiter lijk van de antraciet zien hoe de kwa liteit is? Goede antraciet is op het oog direct te herkennen aan de typische zilverige glans en de grote hardheid. Als gevolg van de hardheid is de breuk schelpach tig, zoals die van glas, terwijl de klank, bij het vallen, aanmerkelijk helderder is dan die van steenkolen van mindere kwaliteit. Ook geeft antraciet zo goed als niet zwart af, aangezien de houts koolachtige substantie (kenbaar aan de doffe plekken) die dit bij andere kool soorten veroorzaakt, in veel mindere ma te aanwezig is. Dekens. Verdient het aanbeveling om bij het opmaken van een bed eerst de zuiver wollen deken neer te leggen en daarboven op de halfwollen, of is het beter andersom? Een 100 wollen deken houdt de warmte vast. Het meest praktische is dus het lichaam eerst af te dekken met de half wollen deken en daarover heen de 100 wollen deken. Blauwe druif. C. v. N. heeft als hobby een druivenplant en vraagt naar de juiste behandeling. Dit najaar moet u wat patentkali en superfosfaat en wat minder stikstof geven, daar de groei anders te sterk wordt en de twee eerstgenoemde dan de te sterke werking van de stikstof rem men (beter uitrijpen en vruchtbaarheid). De buitendruif heeft het deze zomer te koud en te nat gehad en heeft dan veel last van de valse meeldauw (Plasmo- para viticola). Gedurende de groei ge regeld spuiten met koperhoudende mid delen. Zorg voor een luchtlaag tussen betonnen schutting en de druif, door een paar lichte balkjes op de schutting te bevestigen en daarop de draden, waar aan de druif gebonden wordt. In het late najaar laat u een paar scheuten zitten voor zover er plaats is (ca. 1.25 m tussenruimte) en snoeit deze in op 5 6 goede knoppen. Vruchtscheuten innijpen op 4 tot 6 bladeren boven de tros (één per scheut). Pruimenjam. Hoe zou het komen dat zelfgemaakte pruimenjam altijd een weinig bitter smaakt? Is er dan teveel suiker toegevoegd Wij vermoeden dat u de suiker mee laat koken als u de pruimenjam maakt. Dit is af te raden, want het indampen gaat dan minder snel en de jam wordt enigszins bruin van kleur door omzet ting van de suiker. Hierdoor gaat de smaak sterk achteruit. U voegt dus de suiker pas toe als de vruchten voldoen de zijn ingedampt en dat behoeft bij pruimen slechts weinig, omdat deze vruchten vrg veel pectine bevatten. Wordt de jam te zoet, voegt u dan wat citroensap of citroenzuur toe. U rekent tussen en 1 kg suiker per kg vruch ten. Hondenoverlast. Wat is er tegen te doen als vreemde honden altgd de ge vel van ons huis bevuilen? U zoudt kunnen proberen de honden te verjagen met bloem van zwavel, dat u langs de gevel uitstrooit. Dit moet echter wel regelmatig opnieuw uitge strooid worden, omdat het spoedig weg waait en wegregent. Er zgn wel reuk (stank)middelen als b.v. lysol, stankia (dit wordt ook wel gebruikt tegen ha- zenvraat in de fruitteelt), dierlijk vet. U drenkt daartoe oude lappen in deze vloeistoffen en zet die aan stokjes langs de gevel. Haai. Is het waar dat een haai blind is? Het is absoluut onjuist dat een haai blind is. Echter bezitten sommige haaien behalve de gewone oogleden ook nog een binnenooglid, het knip vlies, dit is een min of meer doorschijnend vlies dat van mediaal naar lateraal over het oog ge schoven kan worden. Het gesloten zijn van dit vlies geeft de indruk van blind heid. GOUD-ZILVER OPTIEK UURWERKEN TEL:223 - KflPELLE Z B WEMELDINGE Van 13—19 oktober 1963 Woensdag 17 oktober: Nieuwe Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 12.32 6.00 6.37 Maandag 0.13 1.46 7.07 7.35 Dinsdag 2.18 2.38 7.56 8.19 Woensdag 3.02 3.22 8.35 8.55 Donderdag 3.41 4.00 9.08 9.30 Vrijdag 4.17 4.34 9.39 10.01 Zaterdag 4.51 5.05 10.09 10.30 Te Hans weert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1963 | | pagina 1