NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq Kolendampvergiftiging Jeugdpuistjes 29STE JAARGANG No. 18 4 OCTOBER 1963 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE' Verschijnt des vrijdags J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN yin LEG EN DOOR BAL OF VOGELNESTJE IN DE SCHOORSTEEN Land- en Tuinbouw PLAATSELIJK NIEUWS YERSEKE e REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Nochtans zal het getal der kin deren Israels zijn als het zand der zee. Hosea 1 10a. Ge kent Hosea? Zijn naam betekent: drager van heil. Het is een naam van dezelfde betekenis als die onze Zalig maker droeg. De naam Jezus betekent ook: De Here geeft heil. Gedrende ruim 60 jaren heeft hij de boodschap des Heren aan Israel ge bracht. In een tijd van afgodendienst en grote onrust, onder en na Jerobeam II, heeft hij in grote bewogenheid des har ten geworsteld met zijn volk om het zijn hoge roeping te doen verstaan. Hij is voor Israel een Zoon des Donders ge weest, heel hard, maar tegelijk ook heel teer. De Here heeft hem zo geheel en al op geëist tot Zijn dienst, dat de profeet zelfs zijn huwelijk heeft te gebruiken om de boodschap Gods door te geven. Israel luistert niet meer naar woorden, en daarom zal het de liefde Gods in het huwelijk van zijn profeet afgebeeld zien. Hosea ontvangt het bevel, te trou wen met Gomer, de dochter van Dibla- im, een „vrouw der hoererijen". De pro feet heeft zijn persoonlijk gevoel een voudig op zij te zetten. De Here gebiedt en daarom mag het niet anders. Heel het volk zal spreken van dit onbegrijpe lijk huwelijk. Hosea, de dienstkencht des Heren, trouwt met een vrouw der schan de. Uit dit huwelijk worden drie kinderen geboren. Ze ontvangen symbolische na men: Jireël de Here verstrooit, Lo Ruchama geen ontferming meer, en Lo Ammi Mijn volk niet meer. De meest succesvolle Merkhorloges Eterna, Pontiac, Stowa, Union ancre, koopt U bij de horloger juwelier KAPELLE (Z.-B-) TELEFOON (01102) 223 BEKENDE SERVICE EN GARANTIE Toch, dit is niet de enige boodschap, die Hosea te brengen heeft. De naam van het derde kind moge dan aandui den, dat Israel Gods volk niet meer is onmiddellijk laat de profeet nu vol gen: Nochtans zal het getal der kin deren Israels zijn als het zand der zee. God Zelf zal namelijk zorgen voor het overblijfsel. Israels zonde doet het plan Gods niet te niet. Hoewel het volk Gods de weg van de afval gaat, nochtans zal de Here de Messias in de wereld bren gen en nochtans zal het plan der liefde Gods werkelijkheid worden, om Chris tus' wil. Kent gij de kracht van het goddelijk nochtans Met zorg en smart zien we in deze dagen van de naderende antichrist de afgoderij en de afval toenemen. Maar de boodschap van Hosea klinkt ook in het Nieuwe Testament door. Het nochtans van Hosea vertolkt Johannes in Open baring 7 9 zó: Na dezen zag ik, en zie, een grote schare, die niemand tellen kan. (Uit een Dagboek) Wanneer u een kolenkachel, haard of convector hebt gekocht of weer in de huiskamer opstelt, dient u zich er van te vergewissen dat er bij het zetten wordt nagegaan of het ding ook goed trekt. Indien zulks niet gebeurt, moet u daar zélf onmiddellijk een grondig on derzoek naar instellen, opdat een tekort op dit punt tijdig kan worden verholpen. Bedenk wel, dat het leven van uw huisgenoten en van uzelf ermee gemoeid kan zijn wanneer er kolendamp in woon- en slaapkamer komt. Veranderingen aan het bloed Indien de schoorsteen slecht gebouwd is, of de kachelpijp heeft een zodanig verloop dat het krachtig trekken van uw haard of kachel niet mogelijk is, dan heeft er een onvoldoende verbran ding van de kolen plaats. Er vormt zich dan koolmonoxyde, een zeer giftig gas, dat in het dagelijks leven doorgaans ko lendamp wordt genoemd. Hetzelfde gebeurt als de schoorsteen verstopt geraakt is, hetzij door een vo gelnestje, een verdwaalde bal of gewoon door roet en vervuiling. En hebt u de schoorsteen wel laten vegen voordat u de kachel voor het eerst weer aanmaak te? Het koolmonoxydegas is daarom zo ge vaarlijk voor ons, omdat het aan het bloed het vermogen ontneemt zuurstof op te nemen. Zoals een ieder weet, is zuurstof onontbeerlijk: een tekort aan deze stof is onverenigbaar met verder leven. Bedreiging voor ouden van dagen Elke winter opnieuw tikt de telex be richten over mensen die tengevolge van kolendampvergiftiging zijn overleden. Dikwijls betreft dat oude mensen, die óf doordat ze klein behuisd zijn, óf om dat ze aan kouwelijkheid lijden, hun bed hebben staan in de kamer waar gestookt wordt. Door de laatsten worden de ramen bovendien stijf dicht gehouden, zodat verversing van de lucht dan praktisch niet mogelijk is. Daar komt nog bij, dat velen van hen helemaal geen rekening houden met de kans op onvoldoende ver branding van de kolen en dan door eigen onhandigheid koolmonoxyde in het vertrek krijgen, wanneer er aan de con- strutcie van kachel en schoorsteen niets ontbreekt. Bij het temperen van de kachel wordt de pijp vaak afgesloten, terwijl daarbij het bovendeurtje ook nog open wordt gezet. Wie dat doet voor het slapen gaan en zich daarbij in dezelfde kamer ter ruste begeeft, doet wel iets bijzon der gevaarlijks! Bovendien loopt men eigenlijk in elk vertrek gevaar wanneer er ergens in huis kolendamp ontstaat. Verschijnselen en behandeling Bij vergiftiging door kolendamp krijgt men duizeligheid, hoofdpijn, een gevoel van machteloosheid, soms ook krampen. Het slachtoffer voelt zich zo loom, dat openzetten van een raam tot de onmo gelijkheden gaat behoren. Tenslotte treedt bewusteloosheid in en, als niet tijdig hulp wordt verleend, de dood. Vóór alles moet zulk een slachtoffer natuurlijk uit de vergiftigde lucht wor den gehaald en toevoer van zuurstof door middel van buitenlucht of zuurstof apparaat krijgen. De redder dient er voor te zorgen dat hij bij de te verlenen hulp niet zelf wordt bedwelmd. Om dit gevaar zelf niet te lopen, kan het nodig zijn van buiten af een of meer vensters te openen. Men kan ook, alvorens men het vertrek binnengaat, waar kolendamp hangt, zorgen dat de longen met veel zuivere lucht zijn ge vuld, waarop men snel de kamer door gaat naar het raam, dit opent, het hoofd naar buiten steekt en opnieuw diep ademhaalt. En nu goed warm houden Wanneer de vergiftigde in een zuur stofrijke omgeving is gebracht, kan het nodig zijn, dat kunstmatige ademhaling bij hem of haar wordt toegepast. Om deze behandeling te kunnen uitvoeren moet men geoefend E.H.B.O.'er zijn. Maar ook niet-geoefenden kunnen nog wel iets doen ten gunste van het slacht offer. Zij moeten ervoor zorgen dat de vergiftigde goed warm wordt gehouden, dat wil zeggen: met dekens wordt be dekt. Thee en koffie mogen uitsluitend worden toegediend wanneer er geen be wusteloosheid meer bestaat. Dr. H. W. SCALONGNE (Nadruk verboden) (kalkammonsalpeter op grasland) of zelfs zuur reageren t fosfaatammonsal- peter, magnesamon, de mengmeststoffen en op bouwland ook kalkammonsalpe ter.) Door het gebruik van deze mest stoffen wordt derhalve eveneens kalk aan de grond onttrokken. Ter verbetering van de kalktoestand kan men gebruik maken van de eigen lijke kalkmeststoffen, in de eerste plaats om grote kalktekorten op te heffen. Door regelmatig gebruik te maken van Thomasmeel wordt de pH op een ge makkelijke en goedkope wijze op peil gehouden. Ook Chilisalpeter en Kalksal- peter reageren positief op de kalktoe stand. Een goede kalktoestand is het funda ment voor een hoge plantenproduktie. Een verwaarlozing van de kalkvoorzie- ning leidt onherroepelijk tot slechte be drijfsresultaten. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief VVy willen u met onze adviezen zo goed mogelijk van dienst zyn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. drogen in met Purolpoeder. fi.60enfi.- DE KALKTOESTAND VAN DE GROND VERDIENT NU DE GROOTSTE AANDACHT! Uit het grondonderzoek is duidelijk gebleken dat veel Nederlandse gronden arm zijn aan kalk. Deze toestand wordt nog verergerd doordat er jaarlijks grote hoeveelheden kalk verloren gaan, ener zijds door opneming door het gewas, an derzijds door uitspoeling. Het gevaar voor verzuring van onze gronden is heden ten dage nog veel gro ter geworden, doordat verschillende meststoffen minder kalk aanvoeren Verbouwing. Een alleenstaande vrouw liet haar huis verbouwen. Het karwei is nog niet klaar, maar de aan nemer laat haar al bijna 2 jaar zitten. Wat te doen, vraagt B. D. Deze vrouw kan het beste de aanne mer een aangetekende brief sturen via het postkantoor, met bericht van ont vangst, waarin zij hem sommeert bin nen een gestelde termijn de werkzaam heden te voltooien. Van deze brief houdt zij zelf een doorslag aan. Mocht deze aktie geen uitwerking hebben, dan is het verstandig een advokaat ais raads man te nemen. Wellicht is met zyn in vloed te bereiken dat de aannemer als nog het werk beëindigt. Als de reke ning voor de verbouwing nog niet (he lemaal) is betaald, dan kan gedreigd worden dat betaling achterwege blijft tot het karwei is voltooid. Wereldtentoonstelling. Met welke inzendingen komt Nederland uit op de Wereldtentoonstelling volgend jaar in New York? informeert J. R. Het is ons gebleken, dat Nederland met geen enkele inzending op de We reldtentoonstelling 1964 te New York vertegenwoordigd zal zyn. Theun de Vries. Kunt u my wat gegevens verstrekken over de letterkun dige Theun de Vries? vraagt G. K. De letterkundige Theun de Vries werd geboren te Veen wouden (Fr.) op 26 april 1907. Zijn adres is Raamgracht 6, Am sterdam-C, telefoon (020) 249738. Munten. M. v. D. beschrijft ons enkele munten met verzoek om inlich tingen. Al uw munten zijn inderdaad van Bra zilië. De waarde van dit soort ver zamelobjecten hangt sterk af van wat de liefhebber er voor over heeft en schommelt dus sterk met vraag en aan bod. Braziliaanse munten zyn hier nu niet zoveel gevraagd. In Spaans en Por tugees sprekende landen zal de vraag veel groter zijn. Uitgaande van uw op gave van de staat waarin de munten verkeren kunt u als redelijk gemiddelde aanhouden: voor 1. 2000 Reis 1888 8,2. 80 Reis, overgeslagen met 40, 1,25; 3. 2000 Reis 1924, 1,75. Donald Jones. Wat is het adres van de televisiester Donald Jones, informeert A. A. Het adres van de zanger en cabaretier Donald Jones is Sarphatistraat 201 te Amsterdam-C, telefoon (020) 51537. Tinnen va<as. Ik heb een paar vlek ken in een oud-tinnen vaas. Hoe kan ik die verwijderen, Zodat de vaas weer egaal de kleur van oud tin krygt, is de vraag van A. B. U kunt de tinnen vaas schuren met een mengsel van soda en fijn zand. Dit op een vochtig doekje doen en schuren in één richting. Daarna afwassen in heet water en droog wrijven. Oppoetsen met een flanellen doek. Ook helpt vaak het wrijven met een doekje, waarop een beetje tandpasta. Winterwortelen. Hoe kan ik win terwortelen in de winter bewaren, zon der dat ze taai worden, wil abonnee weten. Winterwortelen kunt u rooien in ok tober, uiterlijk november. Gebruik al leen de gave exemplaren en ga als volgt te werk: de wortelen van het loof ont doen en in een kist met vochtig zand leggen, bij voorkeur rivierzand. Afwis selend een laagje zand en een laagje wortelen. U kunt de kisten met inhoud op een niet te warme, maar vorstvrije plaats zetten. Ook kunt u de kisten in graven en afdekken met stro of riet matten. De opening aan de zuidkant houden, en bij strenge vorst de kisten nog met een extra laag bedekken. Ziekenfonds. Ik ben 69 jaar maar werk nog, dus ontvang ik elke maand een ziekenfondszegel. Geldt dat enkel voor mij of is mijn vrouw nog mede verzekerd, informeert H. S. Het is mogelijk dat uw vrouw niet als indirect-verzekerde op uw fonds- kaart kan worden vermeld, dat hangt n.l. af van uw totale inkomen. Als uw pensioen of andere neveninkomsten meer bedragen dan uw loon, moet uw vrouw een vrijwillige verzekering aangaan. Dit moet u in orde maken met uw zieken fonds. Nana Mouskouri. G. v. d. H. had graag een levensbeschrijving van Nana Mouskouri. Nana Mouskouri werd in oktober 1936 geboren in Athene. Reeds op jeugdige leeftijd bezocht zij het Griekse conser vatorium, waar zij zang-, piano- en or gellessen kreeg. Haar ouders hoopten dat zij zich zou wijden aan de klassieke zang en muzek. Maar zij werden daarin teleurgesteld, want op een dag ontdekte mejuffrouw Mouskouri de jazz en de Amerikaanse populaire zang en in 1956 begon zij met jazz-ensembles bij Radio Athene. Alhoewel zij hierin even in con flict met haarzelf kwam, greep zy deze kans aan om met jazz en populaire lied jes geld te gaan verdienen, temeer om dat haar ouders zich voor haar studie zware financiële offers hadden moeten getroosten. Daarom ging zij in 1956 zingen bij de combo van George Petse- las, een student in de politieke en eco nomische wetenschappen, met wie zij vijf jaar later zou trouwen. Haar muziek studie zette zij gewoon door. In 1957, staande voor het eindexamen conserva torium, werd van haar geëist, dat zij op zou houden met de jazz, anders mocht zij geen examen doen. Zij verkoos de jazz. Het meisje met de klassieke mu ziekopleiding bracht het in korte tijd heel ver in de wereld van de songs. Als een al bekend radiozangeres ontmoette zij in 1958 de jonge Griek Manos Had- zidakis, die de filmhit bracht „Nooit op zondag" en de miljoenenhit „Weisse Ro sen aus Athen". Nana behaalde met de Hadzidakis-liederen eerste prijzen op Zuideuropese songfestivals in 1959 en 1960. Zij beschikt over een unieke voor dracht en een uitgesproken talentalent, dat haar gemakkelijk doet voordragen in het Duits, Italiaans, Frans, Engels en Spaans. Een vaste woonplaats heeft Nana eigenlijk niet, zij vertoeft de laat ste jaren overal maar tijdelijk. In Parijs werkt zij wel het meest, waar zij met haar man een appartement heeft. Joost van den Vondel. Is het waar dat Joost van den Vondel katholiek ge worden is? aldus S. De beroemde Nederlandse dichter Joost van den Vondel werd op 17 no vember 1588 te Keulen geboren. Op 20 november 1610 trad hij in het huwelijk met Maaiken of Maria de Wolf, wier ouders, evenals de zyne, tot de protes tantse uitgewekenen behoorden. Geruime tijd was hij diaken van de doopsgezinde gemeente en in de geschillen tussen de remonstranten en contra-remonstranten koos hij de zijde van de eerstgenoem- den. Hiervan getuigde zijn „Palamedes of de vermoorde onnoozelheid", waarin de hoofdpersoon blijkbaar Oldenbame- veldt vertegenwoordigde. Hoewel prins Maurits bij de uitgave reeds overleden was, trachtte de regering de versprei ding van dit stuk te beletten, deed de gedruke exemplaren ophalen en ontbood de schrijver naar 's-Gravenhage. Von del verliet echter in het geheim zyn wo ning en verborg zich enige tijd ten hui ze van zijn zwager, waar hjj veel ver wijten moest horen over zyn onvoorzich tig geschrijf. Hierdoor geërgerd, vertrok hij naar zijn vriend Laurens Joosten Baake, die hem op de hofstede Schei beek by Beverwijk gastvrijheid verleen de. Toen Vondel echter vernam, dat het stedelijk bestuur te Amsterdam gewei gerd had, hem uit te leveren, begaf hjj zich weder naar huis. Niettemin werd hij op de schoutsrolle gebracht en ver oordeeld tot een boete van driehonderd gulden, terwijl sommige rechters licha melijke kastijding en zelfs de doodstraf hadden geëist. Al die wederwaardighe den deden hem in 1625 tot een diepe zwaarmoedigheid vervallen, waaruit hy zich maar langzaam ophief. Een paar jaar later schreef hy een aantal hekel dichten, bijv.: „Het hanekot", waarin hy de leden van de onverdraagzame Am sterdamse kerkeraad voorstelde als ha nen met scherpe sporen. Op 3 januari 1638 werd de Costersacadémie op de Keizersgracht te Amsterdam ingewijd. Dit geschiedde met de opvoering van „Gijsbrecht van Aemstel", opzettelyk voor die gelegenheid door Vondel ge schreven. Het daaropvolgend jaar schreef hij: „De maagden", waarin men reeds een sympathie voor de r.-k. richting bespeurt, welke zich allengs duidelijker openbaarde. Men heeft naar de oorza ken gezocht van het oppervlakkig zo zonderling verschijnsel, dat een voor stander der godsdienstvrijheid en een bestrijder der kerkelijke heerschappij ge negen was zich te onderwerpen aan het r.-k. gezag. De hoofdreden zal wel ge legen zijn in de allertreurigste toestand van de protestantse kerken in die dagen, waar men elkander met leerstellingen betwistte. Ook bij de doopsgezinden van die tijd werd de eenheid der liefde vruch teloos gezocht, zodat Vondel, strevende naar de vervulling zijner dichterlijke idealen, zich aansloot bij de rooms-ka- tholieke kerk, waardoor hij vele vrien den verloor. Rijkspostspaarbank. Bij het kantoor Yerseke der Rijks postspaarbank werd gedurende de maand september ingelegd 40.000,en terug betaald 13.000,Voor het hulpkan toor Kruiningen zijn deze bedragen resp. 19.000,— en 9.000,—. N.C.V.B. Donderdag kwam de N.C.V.B. byeen in de consistorie der Geref. kerk. De presidente, mevr. De Jonge-de Jonge, heette allen hartelijk welkom op deze eerste avond in het seizoen. Ook Ds. Herwaarden te Middelburg werd wel kom geheten. Het onderwerp van de avond was „De Jonge Kerk op Nieuw- Guinea", met dia's. Ds. Herwaarden ver telde zo boeiend, dat de tyd omvloog. De presidente was dan ook zeer zeker de tolk van alle aanwezigen toen ze Ds. Herwaarden hartelijk dankte voor de mooie avond. De presidente herinner de nog aan het reisje dat naar Rotter dam gaat en riep allen op om mee te werken aan de bliksemaktie na de uit zendingen van radio en TV. WEMELDINGE Van 6—12 oktober 1963 Woensdag 9 oktober: Laatste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 5.42 5.54 11.04 11.29 Maandag 6.19 6.32 11.47 Dinsdag 6.51 7.06 0.14 12.33 Woensdag 7.36 7.56 1.01 1.24 Donderdag 8.33 9.03 1.59 2.28 Vrijdag 9.48 10.24 3.09 3.50 Zaterdag 11.11 11.51 4.36 5.20 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1963 | | pagina 1