NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq rVa^J B- De aardappel in de klem >5 r^JILLBQBNj I9STE JAARGANG No. 17 27 SEPTEMBER 1963 UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE' Verschijnt des vrijdags J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 Fa. D. Pieierse - Wemeldinge uit- geslapen^ 0|een J. Kole - Yerseke - Tel. 372 e REDACTEUR: J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN ADMINISTRATIE Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Want dat is genade, indien iemand, om het geweten voor God, zwarigheid verdraagt, lij dende ten onrechte. 1 Petrus 2 19 Ik ben, o Heer, een vreemd'ling hier beneên. Aldus zingen we met volle instem ming met Psalm 119. Jawel, maar in tussen doen we ons best, hier op aarde ons een recht knus tehuis te maken, waar we ons best op ons gemak ge voelen en het wonderwel naar onze zin hebben. En de „genade" van God passen we daarbij aan. Het is gunst van God, wan neer we voorspoedig zijn en succes heb ben. We staan natuurlijk beslist op ons recht. En we verheugen ons er in, wan neer men ons als Christenen in onze overtuiging eerbiedigt. En we doen ons uiterste best om zo weinig mogelijk ergernis te wekken en ons aangenaam te maken bij de mensen van de wereld, zodat men ons „accep teert". En dan menen we, dat we zeer tactisch optreden en zo goede contacten leggen, die de verbreiding van het Evan gelie ten goede komen. Goddank, dat een tekst als die hier boven staat, dit vrome zelfbedrog wreed komt verstoren. De kans is heel groot, dat we op deze manier de genade bij God verspelen. We verkwanselen dit hoge voorrecht voor een gemakkelijk le ventje en verloochenen onze Heiland. Het gaat nu eenmaal niet anders: In de wereld zult gij verdrukking hebben. Zwarigheid zal u treffen om het ge weten voor God. En dit is genade bij God, wanneer ge die niet ontloopt, niet opstandig wordt of op wraak zint, noch uw recht zoekt, maar geduldig draagt. Genade is het, wanneer gij dit als een Godsgeschenk aanvaardt, als een teken, dat gij waarlijk Zijn geliefd kind zijt. Een voorrecht, een eer, een bijzon dere genade, verwaardigd te worden, voor de naam van de Here Jezus Chris tus smaadheid te mogen dragen. (Uit een Dagboek) Beter zien en er beter uitzien MET EEN BRIL VAN Kap.ll. Z.-B Tel. 01102-223 Uitsluitend merkbrillen van topklasse. Boeren maken zich zorgen over de toekomst In de laatste vijf jaar is het aard appelareaal geleidelijk aan teruggelo pen. De zaak lag eensdeels bij de prij zen, anderdeels ook bij de vele arbeid die het gewas vraagt. Dat de na de oorlog zo sterk opgebloeide pootgoed- teelt zou inkrimpen viel te voorzien, omdat ook andere landen het selectie- werk gingen leren. Maar wat de con sumptieaardappelen betreft (defabrieks aardappelen blijven hier buiten beschou wing) leek de teelt van granen en za den in vele gevallen minder riskant en minder arbeidsintensief. Daar kwam nog bij, dat op de lichte gronden vele per celen gras werden gelegd omdat men bij melkproduktie wèl en bij aardappel teelt niet van een vaste prijs verzekerd was. Mechanisatie voorziet in tekort aan mensen. In beginsel is de arbeidsbehoefte nu vrijwel gedekt door de mechanisatie. Weliswaar geeft het machinale poten nog veel kiembeschadigingen en onregel matige opkomst, maar dit nadeel blijkt niet onoverkomelijk te zijn. De nieuwe werkwijze, waarbij pootaardappelen voorgekiemd worden in plastieken zak ken en dan taaiere spruiten geven, schijnt perspectieven te bieden. Het volautomatische rooien heeft zijn intrede gedaan en ofschoon ook hier het structuurbederf door gebruik van zeer zware machines urgent is, zal dit zich wel verder doorzetten. Een ernstige omstandigheid was, dat wij in de laat ste vijf jaar verscheidene malen een zeer nat najaar hebben gehad, waarbij de mechanisatie moeilijkheden opleverde. Ook hebben wij enige malen een voor jaar gehad met zeer late nachtvorsten en dus met grote schade aan het gewas. De prijs is hoofdzaak. Ook bij de bewaring deden nieuwe werkwijzen hun intrede, zoals het ven tileren van de hopen, het machinaal sorteren, enz. Toch is het voornamelijk de teleurstellende prijs geweest, die tot inkrimping van de teelt aanleiding gaf. Dat enkele malen in het voorjaar een aardappelschaarste dreigde en dat toen de prijzen hoog opliepen, baatte de bouwboer weinig. Het gebeurde n.l. in een tijd, waarin de meeste boeren hun partijen al lang verkocht hadden en dat tegen prijzen die af en toe verliesgevend waren. Er dreigen nu nieuwe moeilijkheden, omdat door de zeer natte weken die achter ons liggen veel ziekte is opge treden en vele partijen niet al te lang bewaard zullen kunnen blijven. Hopelijk droogt het land verder op, zodat vlot met de machines gerooid kan worden, maar ook dan zijn er nog moeilijkheden te over. Toeslag bij uitvoer? Zoals bekend heeft het produktschap voor aardappelen aan minister Bies heuvel een voorstel gedaan om een toe slagregeling voor de aardappeluitvoer in het leven te roepen. Onze nieuwe minister is daar, naar thans verluidt, weinig geestdriftig over. In zo'n geval pleegt men te zeggen, dat de situatie nog te onoverzichtelijk is om een be slissing te nemen. Nu is het maar de vraag waaruit die toeslag betaald zou moeten worden. Door het bedrijfsleven zelf? Dan heeft de minister natuurlijk geen bezwaar, het produktschap en het landbouwschap hebben daar echter wèl bezwaren tegen. Eerst stelde het produktschap voor, dat ieder de helft zou betalen, maar thans meent het, dat de overheid de lasten voor de volle 100 op zich moet ne men. Weinig kans van slagen. Met een aardappeluitvoertoeslagrege- ling (een fraai, nieuw woord!) zijn miljoenen gemoeid. Daarom gaat de mi nister eerst eens zien waar die vandaan zouden moeten komen en of die rege ling allemaal voordelen biedt. Hoe is de oogst, groot of klein, goed of slecht? Dan moet er „gepland" wor den, opdat in het voorjaar geen schaars te zal ontstaan en liefst ook geen over schot, zoals dit jaar het geval was. Nu worden de berichten over de aardappel oogst met de dag slechter en wij ver moeden, dat er daarom van die toeslag niet veel zal komen. De vraag is trou wens, in hoeverre die toeslag ook wer kelijk aan de telers ten goede zou ko men. De kwestie is n.l., dat onze aard- appelhandel bepaald niet gezond ge noemd mag worden. Met name het ver band tussen wat de consument betaalt en wat de boer ontvangt is af en toe geheel zoek. Alles vrij laten? De burger, uit wiens belastinggeld de toeslag zou moeten komen, dient te be denken dat de toeslag op zichzelf ge heel gerechtvaardigd is. Men kan wel zeggen: „Wie aardappelen teelt, die moet maar zien welke prijs hij daar voor maakt". Maar... dan moet men die prijsontwikkeling ook geheel vrij laten. Dan moet men niet onmiddellijk met prijsregelingen (denk aan de maximum prijzen van vorig jaar) komen, zodra die prijs oploopt. Dan moet men de wet van vraag en aanbod gewoon laten gel den. Dan moet men ook geen uitvoer- belemmeringen scheppen, of zelfs uit voerverboden, om de binnenlandse voor raad goed op peil en de prijzen laag te houden. Wie dèt doet, moet óók bereid zijn een toeslag op de uitvoer te geven als dat nodig is. Intussen is het wel duidelijk, dat nie mand in het najaar precies kan zeggen, of er in het voorjaar een schaarste zal optreden of niet. De kwestie is, dat de verliezen tijdens de bewaring van win ter tot winter verschillen. En op de tweede plaats beslist het voorjaarsweer over het tijdstip waarop de nieuwe aard appelen aan de markt komen en de oude plotseling sterk in waarde dalen of zelfs geheel waardeloos worden! U ziet het: aardappelplanning is een wespennest, waarin een minister zich liever niet al te diep steekt. Vrijheid toch wel wenselijk. In beginsel voelen wij toch wel voor algehele vrijheid, ook bij schaarste in het voorjaar. De tijd, dat de aardappel een onmisbaar volksvoedsel was, ligt achter ons. Het verbr ik per hoofd van de bevolking loopt terug; de kwaliteit trouwens ook, zeggen de verbruikers. Wil men een wespennest vermijden, dan moet men die schaarste gewoon de schaarste laten en de mensen aanraden even over te stappen op rijst, macaro ni ofl andere zetmeelrijke produkten. Daar is moed voor nodig, maar zal men er op de duur aan ontkomen? Helaas, dit inzicht, indien iemand het al deelt, komt te laat. Men hééft zich in de voorgaande jaren in het wespen nest gestoken en nu eist de handel, dat ook de keerzijde van de medaille eens boven komt: de toeslagregeling bij uit voer. Wij vermoeden, dat de heer Bies heuvel pas over de brug zal komen, wanneer redelijke waarborgen bestaan, dat ook de boer hier iets aan heeft. Stemt de minister toe, dan zal hem verder geen andere weg meer resten dan de gehele aardappelhandel in een prijs regeling te brengen om te trachten de markt volledig te beheersen. Schoot de boer hier niet tekort? Het is te betreuren, dat de boer bij de afzet zo weinig in de melk te brok kelen heeft. Indien de situatie maar op zijn minst gelijk was aan die bij zuivel en suikerbieten, dan had de hele zaak geregeld kunnen worden door het be drijfsleven zelf. Want dan had de boer een voldoende sterke machtspositie ge had om met gezag te onderhandelen met handel en verwerking. Ondanks al le goedbedoelde pogingen ziet het er niet naar uit, dat deze positie binnen korte tijd zal worden opgebouwd. Een aardappelsyndikaat van de boeren had zeer nuttig kunnen werken, juist om dat de regering toch altijd al gereed stond met ingrijpen, zodra de prijzen opliepen, of schaarste dreigde. Men had dan zelf zoveel kunnen regelen. Thans komt men bij de regering terecht. Dit alles is natuurlijk wel zeer van de kant van de boer bekeken. De aard appelhandel neemt een ander standpunt in en eigenlijk kan men een goed koop man ook niet verwijten dat zijn leve ranciers zo slecht georganiseerd zijn. De handel heeft zelf ook zeer grote ri sico's. Wij menen echter, dat bij een grotere zeggenschap van de producent op dit gebied de handel geen grote na delen had hoeven te lijden. „De aardappelsituatie is onoverzich telijk", zei minister Biesheuvel. Dat is zij inderdaad. Men kan gerust voor spellen, dat uit angst voor de slechte oogst de toeslag op de uitvoer weinig zal opleveren. Men zal vermoedelijk het een en ander doen om bij buitenlandse afnemers in de markt te blijven, heet het. Men kan er slechts het beste van hopen. Gezond kan de toestand echter slechts worden, wanneer het produ- centenbelang voldoende meespeelt. Dat is tot heden nog steeds niet het geval. (Nadruk verboden) Fabrieken Zevenbergen ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met onze adviezen zo goed mogelijk van dienst ztfn en geven zo mogelijk advies op elke vraag* WU kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Munten. L. P. H. S. noemt een het spiegelglas laat vernieuwen, is dan aantal munten op, waarvan bij de waar- de antieke waarde er af of niet? infor- de wil weten. meert mevr. R. De waarde hangt geheel af van de staat waarin de munten verkeren. In het onderstaande gaan wij er van uit, dat de munten nog in goede staat zijn voor een verzameling, dat is iets beter dan het gemiddelde. Normaal gebruikte munten zijn veel minder of niets waard, stempelnieuwe of bijna stempelnieuwe zijn veel zeldzamer en dus veel meer waard. Y2 gulden 1847 1,50, gulden 1858 1,25, y2 gulden 1909 1,—, 5 cent 1859 0,30, 1 gulden 1930 1,— 10 gulden 1913 26,— (dat is de goud- waarde) een stempelnieuw stuk is tus sen 30,en 35,waard, 5 cent 1907 0,15. Uiteraard gaat het er om wat een verzamelaar er voor geeft en dat kan nogal verschillen. Bovengenoem de waarden zijn dan ook meer richt prijzen. Mussen. Wij hebben veel hinder van mussen die op het dak onder de pannen wonen. Wat te doen, vraagt N. S. Vogels kunt u weren door de pannen goed sluitend te leggen, zodat er geen vogel onder kan komen. Kapotte pan nen vervangen. Verder is het zeer be langrijk, dat u de openingen onder de pannen die op de dakgoot rusten, met goed sluitende planken afsluit. Daar bevindt zich immers veelal de invals poort voor de vogels. Nesten in aan bouw verstoren, zodat de vogels geen kans krijgen er te nestelen. Dit alles zal beter helpen dan het een of andere wondermiddel. Helpt dat alles niet, dan kunt u de pannen afdekken met fijn mazig goed sluitend gaas, doch dit is nogal kostbaar. Rotte. Hoe is de Rotte ontstaan, is de rivier bevaarbaar? vraagt A. De Rotte is een gekanaliseerd rievier- tje, ontstaan uit een brongebied nabij Moerkapelle en voor rivierschepen be vaarbaar vanaf Moerkapelle. Antiek. Ik bezit een antieke spie gel. In het glas zit veel weer. Als ik nu Indien u het spiegelglas laat vernieu wen, zal inderdaad de antieke waarde van de spiegel in zijn oorspronkelijke staat verloren gaan en wordt deze al leen nog toegekend aan de lijst. Schildpad. A. F. beschrijft ons het uiterlijk van zijn schildpad en infor meert naar de verzorging. Volgens de door u gegeven beschrij ving is uw schildpad een moerasschild pad (Emys orbicularis), behorende tot de reptielenorde der Chelonia, levende in moerassen en rivieren van midden- Europa. De voeding bestaat uit kikkers, kikkervisjes, kleine vissen en water insecten. Geluidsband. Ik heb een geluids bandje van mijn huwelijk. Is het moge lijk hiervan een grammofoonplaat te laten maken, vraagt v. H. Het is inderdaad mogelijk de opnamen van het geluidsbandje op een grammo foonplaat te doen overbrengen. De op namestudio's passen deze methode zelf geregeld toe. De kosten hangen af van geluidskwaliteit en lengte van het band je. Informeert u er maar eens naar bij een grote zaak op grammofoongebied. Steen zagen. W. v. d. E. moet een groot aantal steentjes doorzagen. Welk steentje of schijfje kan hij daar voor gebruiken? Voor het zagen van kleine steentjes zult u een dooslijpschijfje met carbo rundum of diamant moeten gebruiken. Welk soort kunnen wij u echter niet opgeven, dat hangt af van merk en ca paciteit van uw zaagmachine. Daarvoor zult u zich moeten wenden tot een bo nafide handelaar in deze artikelen. Kaartspel. Ik ben in het bezit van een kaartspel met totaal afwijkende fi guren. Wat kan dit voor een spel zjjn? aldus v. D. Voor zover wij kondén nagaan is het spel, dat u hebt gekocht bestemd om er het kaartspel „tarok" mee te spe len. Een kaartspel, dat veel in Zuid- Duitsland wordt gespeeld. De omschrij ving van de kleuren harten, bellen, blad en eikel klopt daarmee, evenals het ontbreken van azen, terwijl de vier plaatjes bestaan uit afbeeldingen van middeleeuwse figuren die er in voor komen. Overigens bleek ons, dat uw spel een typisch Zwitserse uitgave is. De namen van de figuren die er in voorkomen, zijn alle van belangrijke per sonen uit de Zwitserse geschiedenis en adel. Verschillende daarvan komen voor in het verhaal over Wilhelm Teil, zo als uiteraard Wilhelm Teil zelf, voorts Herman Geszier, die de Oostenrijkse landvoogd was over de Zwitserse gebie den en wiens hoed door Wilhelm Teil moest worden gegroet en die later door Wilhelm Teil werd neergeschoten. Dan nog Walter Fürst, afkomstig uit het kanton Uri, die tezamen met Werner Stauffacher uit het kanton Schwyz en met Arnold Melchthal uit Unterwalden een verbond sloot (bond op de Riittli), om de Oostenrijkers uit het land te ver drijven. Deze Walter Fürst was de schoonvader van Wilhelm Teil. Inkomstenwet. Zoudt u mij kunnen inlichten over de nieuwe wet van de in komsten van mensen, ongehuwd, bene den de 65 jaar, die géén inkomen heb ben. Zijn daar formulieren voor nodig en zo ja, waar kan ik die krijgen, vraagt C. d. B. Wij nemen aan, dat u op het oog hebt de nieuwe Algemene Bijstandswet. Vol gens artikel 1, lid 1 wordt aan iedere Nederlander, die hier te lande in zoda nige omstandigheden verkeert of dreigt te geraken, dat hjj niet over de midde len beschikt om in de noodzakelijke kos ten van het bestaan te voorzien, bij stand verleend door burgemeester en wethouders. Deze wet is echter momen teel nog niet in werking getreden en u kunt er dus ook nog geen formulieren voor halen. Volgt u maar nauwkeurig de publicaties in de pers. Waterlelies. Ik heb groene zaad knoppen van waterlelies. Hoe moet ik die behandelen om waterlelies te krij gen? schrijft A.' K. In de natuur zakken de rijpe zaden naar de bodem van de vijver enz. en ontkiemen daar. Door met deze eigen schap rekening te houden, moet u als volgt handelen: In februari in een war me omgeving (bodemwarmte) zaaien. Eerst worden de harde zaden aan één kant wat aangesneden. Zaaien in scho tels, waarin zich ca. 5 cm water be vindt en deze schotels weer in water zetten. Wanneer ze gekiemd zjjn, als ze het tweede of derde blad gevormd heb ben, verspenen in kleine potjes, gevuld met kleiachtige grond en de potten juist onder water. Zonodig nog eens verpot ten en dan in mei-juni uitplanten in niet te diep water. Al naar de groei het waterpeil verhogen tot minstens 50 cm water. Abrikozen. W. K. vraagt hoe hjj pitten van abrikozen moet behandelen om er een abrikozenboom van te krij gen. U moet zo spoedig mogelijk de abri kozenpitten in een pot of kistje met vochtig scherp zand gemengd doen en de pot op een vorstvrije, donkere plaats wegzetten. In de loop van de winter alles eens goed door elkaar roeren. Meestal zijn de pitten in het voorjaar wel zover gekiemd, dat u ze buiten uit kunt zaaien (b.v. op rijen van 30 cm en op de rij 15 k 20 cm). Men noemt dat stratificeren. Doet men dit niet, dan kan het wel twee jaar duren, voordat ze kiemen. Denkt u er om dat ze niet soortecht terugkomen, dus de mogelijk heid bestaat dat u een heel andere va riëteit krijgt dan waar de pitten van af komen. WEMELDINGE Van 29 september5 oktober 1963 Donderdag 3 oktober: Volle Maan Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. 12.16 5.32 6.06 0.48 1.29 6.43 7.12 2.01 2.33 7.39 8.03 2.55 3.17 8.25 8.48 3.42 3.58 9.07 9.30 4.24 4.36 9.48 10.07 5.05 5.14 10.27 10.47

Scheldebode | 1963 | | pagina 1