NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq 1- >5 -Z9STE JAARGANG No. 15 13 SEPTEMBï J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE' Verschijnt des vrijdags J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 oGmgj dun sÜLCiat. 'H/LLBOEN I PLAATSELIJK NIEUWS YERSEKE Fa. D. Pieterse - Wemeldinge J. Kole - Yerseke - Tel. 372 e REÜACTEUR ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2458 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUTNINGEN ADMINISTRATIE Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Jezus zeide tot haar: Ga heen, roep uw man en kom hier. Johannes 4 16 Deze geschiedenis tintelt van leven. Die vrouw, die zo gevat Jezus ontwijkt en toch zulk een begeerte verraadt. Hoe fijn en juist naar het leven is zij ge tekend. Ja, ongetwijfeld is dit een ju weeltje van zielkundige tekening, dat we met een zeker genoegen bezien. Maar denkt u eens even in, dat u zelf met zo'n vrouw aan de praat raakte: en dat zij u zo handig, dat spottend met zich zelf, ontweek. Zou u er niet onbeholpen en doodverlegen bij staan? We geven een plomp antwoord of worden geprik keld. We kunnen de situatie niet aan. Hoe machtig staat Jezus boven de situatie. Hij doorziet deze vrouw. Hij kent haar door en door. Dat is het te kenende, wat haar terstond treft, dat Hij alles van haar weet. Hij zegt haar de waarheid maar niet ongezouten. Heel fijntjes: „Ga heen roep uw man". Welk een tact. Hij laat het aan haar zelf over op te biechten en de schuld, de schande en de nood van haar leven te belijden. Daar hebben we weer die wondere twee-eenheid: God doet het maar Hij doet het zó, dat wij het zelf moeten doen. In de omgang met anderen ervaren we, dat ze ons te glad af zijn, vooral als het gaat om geestelijke dingen, en om schuld belijden. Ze zwijgen, ze ontwijken, en wij kennen en doorgronden hen niet. We komen niet verder. Maar wat wij van anderen ervaren, dat doen we zelf ook tegenover God: we trachten het schuldbelijden te ont komen; we geven ons niet bloot; altijd nog weer die poging om onszelf te rechtvaardigen. Maar God de Here doorgondt en kent ons. Laten we bidden: Here, doorgrond mij en ken mijn hart. Maak mij bekend, wat er in mij zij. Alleen door de gron dige zelfkennis, die God ons schenkt, heen, alleen wanneer we zondaren voor God worden, komen we er toe de red ding te zoeken bij het Lam Gods, dat ook onze zonde wegneemt. (Uit een Dagboek) Frits begon met zijn pijp de zaal door te lopen. De scheidsrechters keken op hun horloges. Het kon nu niet lang meer duren. Het publiek zong: „Geen woorden, maar daden" en „We gaan nog niet naar huis". En tijdens dat gejoel begon Barend Kattewinkel te niezen. Hij nieste, alsof hij daarmee de pijp kon verdienen. Er kwame geen eind meer aan. Dikke tranen rolden over zijn wangen. „Hatsjie!!" riep hij uitbundig, de pijp een eindje weg houdend. De ro de zakdoek kwam er aan te pas. „Ba rend, denk om je pijp", riepen de sup porters. „Hatsjie!!" riep de arme Ba<- rend. Frits de Lange deed weer een KAMPIOEN MET NIESZIEKTE Dwars boven het toneel hing een spandoek met het opschrift: „Een te vreden roker is geen onruststoker". In het midden van de zaal was een Vier kant met touwen afgezet. Daar zaten de stoere deelnemers aan de wedstrijd voorzichtige haaltjes aan hun pijpen te doen. Om de touwen zaten en stonden de supporters. Juichend als er een met veel moeite nog wat rook uit de pijp kreeg. Teleurgesteld ,„Oooooh" roepend als er een uitviel omdat hij te lang had gewacht met trekken. Dit alles ten bate van het instrumentenfonds van de mu ziek. Achter de bestuurstafel troonde de voorzitter met voor zich de prijzen: kilo- pakken tabak, asbakken, pijpen en zo'n kunstzinnig beschilderde kromme pijp voor de winnaar. Andere bestuursleden stapten als scheidsrechters trots de zaal rond. Tenslotte waren er nog twee over. Natuurlek Barend Kattewinkel, de kam pioen van het vorig jaar, die in tegen spraak met zijn naam geen katten in een winkel, doch slechts groenten en fruit van een rijdende vrachtauto ver kocht. Tegenover hem zat Frits de Lange, die het vorig jaar tweede werd en ook in het dagelijkse leven Katte- winkels lastigste concurrent is. Het ge beurt zo nu en dan dat hun groente wagens een halve dag in een nieuwe woonwijk tegenover elkaar staan, omdat de een niet voor de ander achteruit wil. Toen de begrafenis van de weduwe P. er langs moest, heeft de politie de bei de vrachtwagens weg moeten zetten. Het halve dorp zat die dag zonder groente. En als er nieuwe bewoners bijkomen, deelt De Lange ze weken lang gratis groenten uit om Kattewinkel de klandi zie niet te gunnen. Met loerende ogen begluurden de te genstanders elkaar. Het enthousiasme van het publiek groeide. De zaal was al spoedig in twee kampen verdeeld. Het geroep van „Hup, Barend" en „Zet 'm op, Frits" was niet van de lucht. Frits werd zenuwachtig, dat kon je zien. En wie bij zo'n wedstrijd zenuwachtig wordt, die is verloren. Beter zien. en er beter uitzien MET EEN BRIL VAN Kipdl* Z.-B. Tel. 01102-223 Uitsluitend merkbrillen van topklasse. trekje. Hij voelde hoe hij naar de eind streep rende. Zijn aanhang verblijdde zich met de kriebelneus van de tegen stander en sprak spottend van de heer sende besmettelijke niesziekte, die bij de plaatselijke poesenstand geconsta teerd was. Nu deed ook Barend haastig een trek aan zijn pijp. Maar 'twas al te laat. Onder al dat geproest was de pijp uit gegaan. Zijn protest ging verloren in de schetterende fanfare van de muziek. Buigend begaf Frits zich naar de be stuurstafel om de prijs in ontvangst te nemen. Tussen de touwen zat nog steeds Barend Kattewinkel en nieste. Naast hem stond de scheidsrechter, die ook nieste. Toen stond Barend op. Hij beende naar de tafel van de voorzitter. Hij griste Frits de Lange de prijs uit de mond. En toen sloeg hij de mooie Duitse pijp op het hoofd van de winnaar stuk. De kop viel aan gruzelementen op de dansvloer van „Concordia". Er stond nog wel een hert op. Barend ging op de bon wegens ver nieling. Een tientje boete legde de po litierechter hem op. „Bent u met dit vonnis tevreden, of wilt u nog in hoger beroep gaan?" vroeg de rechter. „Hij is goedkoper uit met zijn nies- poeier, maar afijn, la maar zitten", zei Barend. (Nadruk verboden) ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met onze adviezen zo goed mogelijk van dienst zyn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. W|j kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Mirteplant. Wat is de juiste be handeling van het mirteplantje, vraagt D. A. De plant heet Myrtus communis met enkele variëteiten. Als kamerplant het meest M. c. romana. Vraagt een voed zame, niet te lichte grond, b.v. 1 deel bladaarde (goed verteerd), 1 deel gras- zodengrond of goede tuingrond (en wat fijne turfmolm en zand) -j- een deel goed verteerde stalmest. Gedurende de groei veel water en geregeld vloeimest, hetzij als Pokon hetzij als verdunde gier. Koel opkweken, liefst buiten, vanaf half mei tot eind september. In de winter minder gieten en niet bijmesten en op lichte, vorstvrije doch koele plaats over winteren. Voor een mooie, dichte plant na de bloei wat inkorten. Kan gestekt worden. Vermoedelijk is de plant te droog gehouden, dus geregeld water ge ven. Is de kluit eenmaal droog, dan is deze zeer moeilijk weer nat te krijgen. Zonnebloem. Ik heb in mijn tuin een zonnebloem die 3.30 meter hoog is. Is dit een zeldzaamheid en waar zou dit door komen? vraagt G. A. zich af. Een zonnebloem van 3.30 meter hoog te is wel een bijzonderheid en komt vrij zelden voor. Misschien dat de publicatie van dit geval wel meer gevallen naar voren zou brengen van zeer hoge exem plaren. Vroeg zaaien en planten, goede diepe grondbewerking, goede bemesting en goede grond en niet te vergeten vol doende ruimte zijn wel de oorzaken van deze abnormale hoogte. Normalisatie. Waar is de Hoofd commissie voor Normalisatie in Neder land gevestigd en waar kan men exem plaren van de normaalbladen krijgen? vraagt J. K. Het Centraal Normalisatie Bureau (C.N.B.) is gevestigd te 's-Gravenhage, Lange Houtstraat 13A, tot welke in stantie u zich dient te wenden voor een lijst van normbladen .De oorspron kelijke normbladen zijn verkrijgbaar bij de boekhandel en bij de uitgeverij Walt- man te Delft. Theo Eerdmans. Kimt u mij ook zeggen of de bekende spelleider bij de televisie, Theo Eerdmans gehuwd is en waar hij woont, vraagt N. P. De bekende quizleider en journalist Theo Eerdmans is gehuwd en woont te Amsterdam, Prinsengracht 510. Paling. Kunt u ons iets vertellen over de voortplanting van paling, is de vraag van een abonnee. De paling behoort niet tot de zoog dieren, maar tot de orde van de been- vissen. Het is lange tijd onbekend ge weest op welke wijze deze dieren zich voortplanten. Er heerste daaromtrent j allerlei bijgeloof. Grassi en Calandruccio ontdekten echter in 1895, dat de jonge alen (glasaaltjes) ontstaan uit platte j doorschijnende visjes van ca. 7 cm leng- j te, welker vorm sterk aan een wilgen- J blad doet denken. Reeds vroeger waren deze in de buurt van Messina gevangen en later werd deze Leptocephalus (de larve van de gewone aal) ook gevangen in de Atlantische Oceaan, terwijl Hjort enige jaren daarna jongere larvale sta dia van de aal beschreef. Na systema tisch voortgezet onderzoek is het ten slotte aan Schmidt gelukt ook de aller jongste ontwikkelingsstadia van de ge wone aal te vangen, waarbij hij kon vaststellen, dat het paaigebied van de gewone aal zich bevindt tusen 22 en 30 graden N.Br. en tussen 48 en 65 graden W.L.v.Gr., een gebied dus in de nabij heid van de Antillen. Hier, boven een diepte van 6000 m. worden de jongste larven gevonden. Zij trekken nu naar de Europese kusten en nemen daar in grootte toe. Slechts in het z.w. gedeelte van Europa bereiken de larven de kust, in het n. en o. heeft de metamorfose tot glasaaltje reeds plaatsgevonden vóór de dieren de kust bereiken. De glasaaltjes hebben reeds de vorm van de volwasesn dieren, doch zijn geheel doorzichtig (vandaar de naam). Zij trek ken in ongelofelijk grote scharen uit zee naar de monden der rivieren en zwemmen deze op, ook bij dag, wanneer de volwassen alen zich schuilhouden. Bij de trek stroomopwaarts overwinnen zij met grote behendigheid en hardnekkig heid allerlei moeilijkheden: tegen lood rechte dammen en sluizen kruipen zij op, bij watervallen gaan zij dikwijls op het land en kruipen er om heen. Soms helpen de mensen hen daarbij met z.g. aalladders, ondiepe weinig hellende go ten of dikke banden van ineengedraaid stro. Dan worden zij ook reeds bij mil joenen gevangen, vooral in Frankrijk en gegeten. Naarmate zij hoger de rivie ren opkomen, gaat him uiterlijk ver anderen, de scharen gaan uit elkaar, zij trekken alleen nog 's nachts en meer langs de bodem. Zij gaan nu ook eten, wat zij voor die tijd niet doen. Als zij de bovenloop bereikt hebben, gaan zij het gewoije aalleven aannemen. Na iy2 jaar zijn zij ca. 65 cm lang. Als de die ren geslachtsrijp beginnen te worden, maakt zich van hen een trekdrift mees ter om de zee te bereiken. Van augus tus tot oktober trekken zij daarheen, vooral in stormachtige, donkere nach ten. Op deze tocht worden zij volkomen rijp en verminderen, daar zij geen voed sel gebruiken, sterk in gewicht. Zjj ne men bovendien geheel het karakter aan van diepzeevissen, zij krijgen o.a. grote ogen, de kop wordt spitser, de borst vinnen zwarter en het gehele lichaam krijgt een zilverachtige glans. Zij be geven zich dan naar het hierboven ge noemde gebied om kuit te schieten en sterven daarna waarschijnlijk. Textielbrevet. Waar kan ik het textielbrevet halen, vraagt P. v. R. Voor alle gewenste inlichtingen kunt u zich wenden tot de Stichting Vak opleiding Textielambachten, Rietwijker- straat 74-76, Amsterdam. Cambodja. Wat betekent het woord of de uitdrukking: Cambodja, eventueel met een k geschreven, informeert H. S. Cambodja is een vorstendom in Ach- ter-Indië, deel uitmakende van de Fe deratie van Indo-China; het grenst in het noorden aan Laos en Siam, in het oosten aan Annam, in het zuiden aan Cochin-China, in het zuidwesten aan de Golf van Siam en in het westen aan Siam. De oppervlakte bedraagt 180050 km2, het aantal inwoners is 3.046.432. m Raadsvergadering. In zijn openingswoord deelde burge meester Willemsen mede, dat de ge meentesecretaris ernstig ziek is en reeds 6 weken in het ziekenhuis te Goes ver blijft, waar hij juist vandaag zijn twee de operatie heeft ondergaan. Hij sprak de hoop uit, dat spoedig herstel mag volgen. Per 1 aug. 1963 is in dienst ge treden als bode-concierge dhr. I. A. de Wee. Ontslag is verleend aan mevr. Oele-Soeters evenals aan dhr. Kosten als hulp-bode. Ook memoreerde de voor zitter dat per 1 sept. een wijziging in de ophaaldienst is doorgevoerd. Aan de Fa. C. J. van Es Zn. werd het pand Schuttershof 25 verhuurd voor 3, per week. Van de vereniging voor Ge- ref. Lager Onderwijs was een schrijven ingekomen waarin het bestuur van deze vereniging dank zegt voor de beschik baar gestelde gelden bestemd voor ver nieuwing van vloeren, toiletten enz. in het schoolgebouw Kakeldans. Tevens bracht het bestuur begrip op dat een dergelijk verzoek voor hun kleuterschool niet is behandeld i.v.m. de urgentiever klaring. Doch hierdoor ondervinden zij de moeilijkheden daar het de bedoeling was de linoleumvloerbedekking van de kleuterschool in het 3e lokaal van de lagere school te leggen. Teneinde nu dit lokaal van een passende vloerbedekking te voorzien, wordt gevraagd hiervoor 500,ter beschikking te stellen. De raad ging hiermee akkoord. Ter ont sluiting van de weg Marijkelaan-Lange- vüle besloot de raad tot aankoop van enkele stukken grond, welke in eigen dom zijn van J. en M. Schipper. De to taalprijs, met inbegrip van schadever goeding, bedraagt 46.262,Het ont werp havengeldverordening werd zonder stemming aangenomen. Aangezien er een gemiddeld jaarlijks tekort is op het havenbedrijf van bijna 20.000,moes ten in de oude verordening enkele wij zigingen aangebracht worden. Te voren was aan enkele instanties hierover hun mening gevraagd. De Kamer van. Koop handel had tegen enkele artikelen wel enige bezwaren, o.a. dat hoogaarzen be voorrecht worden boven andere vaar tuigen. Hoger kosten voor het bieten transport en het niet verschuldigd zijn van opslagloon voor zand en grind tot een hoeveelheid van 300 ton. Door de Ned. Prot. Chr. Schippersbond en Schut te vaer waren geen bezwaren ingebracht. Bij de rondvraag bracht dhr. Van de Velde de schaderegeling oesterkwekers ter sprake en stelde o.m. over het in uitzicht gestelde voorschot enkele vra gen. De voorzitter kon niet veel meer meedelen dan dat zeer binnenkort het wetsontwerp kan verwacht worden. Wat de invulling en behandeling van de for mulieren betreft liepen de meningen uit een. Dhr. Sinke vond het vrij eenvoudig terwijl dhr. Pekaar verklaarde dat hij zelf ook een formulier had waar hij zich aan vergaapt had zonder dat alles hem duidelijk was geworden. De voorzitter wees er op dat t.a.v. het voorschot op het voorschot, in afwachting van de de finitieve uitkering, hoofdzakelijk ge werkt zal worden met gegevens van Visserijbestuur eri Produktschap. In het ontvangen van een groter voorschot dan de uiteindelijke uitkering zag de voor zitter geen gevaar. Voor het bouwen van champignoncellen buiten het uit breidingsplan kan bij G.S. een verzoek worden ingediend. Door naastliggende percelen kunnen tegen deze bouw be zwaren worden ingediend. In één geval is dit inderdaad reeds gebeurd. Derge lijke bezwaren zullen echter terdege worden onderzocht. Op een desbetreffen de vraag van dhr. Cornelisse deelde de voorzitter mede, dat er inderdaad plan nen bestaan om het tegelpad aan de haven en het pad over de Kijkuitdijk aan te duiden als voet- en rijwielpad. Voor brommers zou dit betekenen dat hier slechts met afgezette motor mag worden gereden. De klachten over de brommers zijn zo talrijk geworden, dat ingrijpen noodzakelijk is. De waterover last, die bij hevige regenval in ver schillende straten optreedt, werd door dhr. Boone ter sprake gebracht, waarbij hij de suggestie deed om aan de wed. Strosnijder een vergoeding voor geleden schade toe te kennen. Dhr. Van de Vel de wees op de naastgelegen panden. De voorzitter was van oordeel dat de eige naars van pakhuizen zelf ook wel voor zieningen kunnen treffen. Ondanks de nieuwe riolering blijft vooral de Oes terstraat een knelpunt. Indien door de gemeente tot aankoop zou worden over gegaan, wilde dhr. Van de Velde alles maar slopen in dit gedeelte van de straat en de vrijkomende grond be stemmen voor nieuwbouw. Dhr. Boone zag er liever een parkeerplaats. In de bouw van de bejaardensociëteit zit nog niet veel schot, aldus de voorzitter tot dhr. Pekaar. Bestek, tekening enz. is afgewerkt, maar het is tot op heden on mogelijk gebleken een aannemer te vin den die bereid is het werk te voeren. Dhr. Korstanje bracht n.a.v. de folder Bedreigde Gemeenschap, uitgegeven door het gemeentebestuur, de bestemming van de oesterputten, speciaal put 14 ter sprake. Hij opperde het denkbeeld een en ander in stand te houden als een her innering aan de .voormalige oestercul tuur, zoiets als een openluchtmuseum. Eventueel aangevuld met voorzieningen voor sport, recreatie of zwembad. Ook dhr. Boone had dezelfde gedachte en voegde er aan toe dat op andere plaat sen veel voor dergelijke gelegenheden wordt gedaan. Verder wees dhr. Kor stanje op de verwaarloosde toestand van een gedeelte van het industrieter rein. Dhr. De Koeyer informeerde naar de mogelijkheid van opspuiten van een kunstmatig strand, waarbij dhr. Pekaar wees op het terrein achter de Damse kaai. Over een en ander werd uitvoerig gesproken, waarbij de voorzitter t.a.v. de bestemming put 14 opmerkte dat het bestemmen als industrieterrein slechts een voorlopig plan is. Er zijn inderdaad op het punt van recreatie in deze nog vele mogelijkheden en deze zullen in de toekomst nog wel toenemen. Maar om nu reeds beslissingen te nemen is wel wat voorbarig. Een en ander wordt door het gemeentebestuur nauwlettend ge volgd en bekeken. WEMELDINGE Van 1521 september 1963 Dinsdag 17 september: Nieuwe Maan Zondag 1.36 2.08 7.29 7.59 Maandag 2.35 3.01 8.18 8.47 Dinsdag 3.21 3.48 9.01 9.26 Woensdag 4.01 4.28 9.37 10.02 Donderdag 4.39 5.03 10.09 10.32 Vrqdag 5.15 5.34 10.43 11.02 Zaterdag 5.48 6.03 11.17 11.37 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1963 | | pagina 1