ql NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BE VELA ND oveRöenkinq Het Groene Kruis in Suriname 29STE JAARGANG No. 14 6 SEPTEMBER 1963 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE' Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 - TELEF. (01130) 881 - GIRO 28425 ïllLLEGEN PLAATSELIJK NIEUWS YERSEKE REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2458 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar ADMINISTRATIE Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Vereer de Heer van uw goed en van de eerstelingen al uwer inkomsten. Spreuken 3 9. De wereld is in onze dagen vervuld van de roep om de rechten van de mens. Tegen verkrachting en miskenning de zer rechten wordt een felle strijd ge streden. De mens moet het zijne krijgen, aan zijn recht komen. Hij heeft recht op vrijheid, recht op arbeid, recht op ontwikkeling, recht op bezittingen. Geef hem zijn rechten; maak een eind aan die schandelijke wantoe stand, dat een deel der mensen in z'n rechten beknot wordt. Maar vóór de rechten van de mens gaat het recht Gods. En daar horen we zo weinig van. Hoe luider de roep om de rechten van de mens klinkt, des tej minder vernemen we van Gods rechten. Daar komen we niet aan toe. Daarom is 1 het goed, dat de Here God Zelf ons er j aan herinnert in Zijn Woord. Want het zal ons niet goed gaan, als we Hem het1 Zijne onthouden. Terwijl we menen alles in goede orde te brengen door te strij den voor de rechten van de mens, wer ken we ons hopeloos vast, wanneer we dit doen zonder God Zijn recht te ge ven. Alleen: Hoeveel komt God nu toe en wat is van ons? Zie, daar ligt nu onze fout: wg gaan delen. God wat en De meest succesvolle Merkhorloges Eterna, Pontiac, Stowa, Union ancre, koopt U bij de horloger juwelier KAPELLE (Z.-B) TELEFOON (01102) 223 BEKENDE SERVICE EN GARANTIE wij wat. Wij het leeuwendeel en God het restje wat er op overschiet. Neen: alles is van God; alles komt Hem toe; en wij zijn slechts rentmees ters. Wij hebben onze goederen als niets bezittende. Doch niet alleen onze goederen, ook, ja allereerst, ons hart, onze hele per soon is van God en Hij eist die voor Zich op: „Mijn zoon, Mijn dochter, geef Mij uw hart". En dat onthouden we Hem. Vandaar, dat we Hem van onze goederen zo karig bedelen. En zie nu Zijn grote genade: Hg heeft Zichzelf Zijn recht verschaft in het offer van Zijn ééngeboren Zoon, de eersteling. In Hem komt God aan Zijn recht. En door deze genadegift, waarin Hij onze ongerechtigheid verzoent, verovert God ons hart tot dankbare wederliefde en of fervaardigheid. (Uit een Dagboek) de verwezenlijking van dit plan heeft het Groene Kruis al de nodige stappen in voorbereiding. Als Nederland wii helpen (en ook Su riname, want het Kruiswerk wordt daar niet door de overheid gesubsidiëerd zo als in Nederland) kan er nog veel meer gedaan worden. Er is namelijk nog veel nodig. Tot dusver hebben Simavi en het Koningin Julianafonds, particulieren, bedrijven en organisaties bijstand ver leend, maar nu zou er eigenlijk een paar ton nodig zijn om het bestaande werk te consolideren en op enkele punten uit te breiden. Daar is b.v. Nieuw Nickerie, een ge bied met 40.000 inwoners, met grote plantages, waar het Kruiswerk begon nen zou moeten worden, eventueel sa men met het diakonessenwerk. Maar daar is geld voor nodig, om een gebouw en de nodige mankracht te verwerven. Verder is er Nieuw Amsterdam-Ma- riënburg, waar men graag een rijdend consultatiebureau zou hebben. Zo'n mo biel bureau vereist ook weer de inzet van een arts en een verpleegster. Voor de tuberculosebestrijding zou men graag de beschikking hebben over een gespeci aliseerde verpleegster. Dan zouden er nieuwe gebouwen moe ten komen in Clevia en Zorg en Hoop, waar men nu werkt in een geleend huis en in een geleende garage. De eerbied en de waardering, die men in Suriname en in Nederland heeft voor het werk van het Groene Kruis, voor de zusters Bouwman en Dompik, en voor allen, die gratis helpen, zou een stimulans moeten zijn voor duizenden in ons land om te helpen dit dringend nodige gezondheidswerk in Suriname in stand te houden en uit te breiden. Het Groene Kruis zal er in het raam van zijn eigen organisatie het nodige aan doen, maar het roept ook iedereen op, die helpen wil. In Nederland is de ge zondheidszorg zo uitstekend, dat men nauwelijks beseft, dat in een ander rijksdeel nog zoveel gedaan moet wor den. Het Groene Kruis vraagt daarom aan alle Nederlanders om een steentje bij te dragen voor Suriname. Men kan dit doen bij zijn plaatselijke Groene Kruisverengiing en op het gironummer 23418 van de ANV Het Groene Kruis te Utrecht. In het voorjaar van 1960 ging de me disch directeur van de Alg. Ned. Ver. „Het Groene Kruis", dokter G. H. Ch. Cath, naar Paramaribo, om op advies van de toenmalige gouverneur van Suri name, de heer J. van Tilburg, de situ atie van het Groene Kruis-werk aldaar in ogenschouw te nemen en om in over leg met de plaatselijke Groene Kruis vereniging na te gaan hoe men tot een verbetering van het werk kon komen. Het Groene Kruis in Suriname stond er toen niet rooskleurig voor. De huisves ting was heel gebrekkig en er was maar één zuster, de toen 70-jarige Creoolse zuster Constance Dompik. Zuster Dom pik had 40 jaar lang het werk op gang gehouden, zij heeft er zich al die jaren met hart en ziel aan gegeven en heeft voortreffelijk werk verricht. Maar zij had dringend behoefte aan hulp, vooral aan hulp, die op moderne wijze was ge schoold tot wijkverpleegster. Na dit bezoek besloot het Groene Kruis in Nederland om Suriname te gaan helpen. Besloten werd twee wijk verpleegsters uit Nederland te zenden, één voor rekening van het Nederlandse Groene Kruis, de andere voor rekening van het Surinaamse. Tevens gaf de Nederlandse organisatie een hoofdge bouw, dat een behoorlijke huisvesting kon bieden zowel aan het consultatie bureau als aan de beide nieuwe zusters. Enige weken geleden heeft dokter Cath weer een bezoek gebracht aan Pa ramaribo. Wat hij nu aantrof was een totaal veranderd beeld. Dank zij de komst van de beide Nederlandse zus ters en met medewerking van vele men sen in Suriname, konden talrijke nieu we aktiviteiten ter hand genomen wor den. Deze twee Nederlandse vrouwen, Aveline en Clara Bouwman (beiden zus ter in de zin van wijkverpleegster, maar geen zusters van den bloede) hebben sa men met de nu 73 jaar oude, maar nog steeds aktieve zuster Dompik het Groe ne Kruis-werk in Paramaribo en omge ving op een belangrijk hoger peil weten te brengen. Er wordt thans op vijf plaatsen con sultatiebureau gehouden. Daarvan wordt druk gebruik ge maakt. Behalve het hoofdgebouw is er een gebouwtje in de plantage Clevia, beschikbaar gesteld door de eigenaar van deze plantage. Hier wordt veel werk gedaan onder de Javaanse bevolking van de kampong, die daar gelegen is. Er ko men veel voedingsstoornissen voor, de hoge kindersterfte, die daar het gevolg van is wordt door de artsen en de zus ters energiek bestreden. Van de Unicef krijgt men ondermelkpoeder, doch de moeilijkheid is vaak, dat men de men sen ook moet leren hoe ze daar een goed gebruik van kunnen maken. Het moet voor de babies een papje zijn, dat niet te sterk en niet te slap is en dat moe ten de zusters de mensen leren. In som mige gevallen komt de gehele familie van de jonge moeder mee om te kijken wat er op het consultatiebureau met de kindertjes gebeurt. Omdat de mensen zien welke goede gevolgen het Groene Kruis-werk heeft, wordt het naarstig rondverteld en daar door wordt het ook steeds drukker. Een ander gebouwtje staat in de Kwattawijk. Daar heeft de firma Bruyn- zeel een prefabricated huis geschonken, waar consultatiebureau wordt gehouden. De mensen wonen hier vaak nog heel primitief, op het gebied van de hygiëne is er veel te doen. Het gebouw is cen traal geplaatst, zodat de bevolking het gemakkelijk kan bereiken. In de wijk Zorg en Hoop wordt con sultatiebureau gehouden in een garage. Verder is er het Latour-projekt, een wijk met 6000 inwoners, waar pas een gebouw voor het Groene Kruis is ge opend; het is geschonken door de Ju nior Chamber of Commerce. De opening geschiedde toen dokter Cath in Surina me was, hij kon namens het Nederland se Groene Kruis een geschenk aanbie den, en wel een ijskast. De leiding van de consultatiebureaus berust bij vier vrouwen, allen artsen, na melijk de dames Dr. Tiggelman, Dr. Tjong You Wai, Dr. de Lange en Dr. Tjong Ajong, die dit werk niet alleen met veel geestdrift maar bovendien ge heel gratis doen. De zusters Bouwman hebben moeilij ke jaren achter de rug. Zij hadden geen tropenervaring en begonnen te werken in een voor hen geheel vreemde omge ving, in een gebied met bevolkingsgroe pen, die sterk uiteenlopen, zowel wat ras als wat welstand betreft. Er werd dus veel van hun aanpassingsvermogen gevraagd. Zij vonden steun bij zuster Dompik, de genoemde vier artsen en bij talrijke andere leden van de gemeen schap. Het werk heeft hen gepakt, zij hebben er zich geheel aan gegeven en zij hebben nu al drie jaar, vrijwel zon der verlof, gewerkt. Zij moeten lange dagen maken om de artsen te assisteren en alle mensen te bezoeken, die hun hulp nodig hebben. Aanvankelijk moes ten zij het met bromfietsen doen, maar dank zij het Koningin Julianafonds kre gen zij een auto, die vanwege de grote afstanden, vooral naar de plantages, goede diensten bewijst. Niet alleen op het gebied van de wijk verpleging is er grote vooruitgang ge boekt. Men is ook begonnen met de op leiding van kraamverzorgsters. Er is nu een cursus gekomen van het Groene Kruis, samen met het Wit-Gele Kruis en het diakonessenwerk. Daar geven de zusters Bouwman ook lessen. Dokter Cath is uit Suriname terug gekomen met een diep respekt voor het geen de twee Nederlandse zusters en allen, die hen hebben geholpen en ge steund, hebben gedaan. Het gewone wijkwerk, de consultatiebureaus, de les sen, het huisbezoek, en dat alles op vrij ver uit elkaar gelegen plaatsen is veel te veel werk voor de twee zusters Bouw man. En toch willen de zusters Bouw man best voor drie jaar „bij tekenen". Dat bewijst hun toewijding en geest drift. Het Groene Kruis in Nederland is evenwel van mening, dat de zusters Bouwman eerst recht hebben op verlof in Nederland. Maar dan moet er een vervangster komen plus een derde vol ledig opgeleide wijkverpleegster. Voor ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bgsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met onze adviezen zo goed mogelijk van dienst zyn en geven zo mogelyk advies op elke vraag. Wg kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. het aanbeveling zuivere wol te dragen. Sommige mensen verdragen geen wol direct op het lichaam, dus in dat geval draagt men onder het wollen hemd een interlock exemplaar. Pick-up. Aan het einde van de pick-up arm van mijn grammofoon staan de tekens M. met een rood puntje en aan de andere kant N. met een groen puntje. Wat betekent dat? wil V. weten. Als u een grammofoon in gebruik neemt, is het wel raadzaam de daarbij verstrekte handleiding eerst even te be studeren, teneinde foutieve instellingen te voorkomen. U wilt ons toch niet ver tellen dat u al een tijdlang platen draait zonder te weten welke stand de pick up moet hebben? Voor de monoplaten die zonder stereo pick-up worden afge speeld, moet n.l. wel degelijk gelet wor den op het toerental. De glazen platen van 78 toeren, die veel mensen nog in hun bezit hebben, worden gedraaid met een stalen naald in de stand N. (van normaal), dat is de letter met het groe ne puntje. De plastic platen van 331/3 en 45 minigroves (het Engelse woord voor deze gesneden groeven) draait u met de saffier- of diamantnaald bij de stand M. (met het rode stipje). Een stereokop kunt u niet op deze wijze om keren en moet dus bij het afspelen van de 78-toeren platen worden vervangen door een monokop in de stand N. Stereo platen mogen alléén met stereokop ge draaid worden. Bankbiljet. Bij de verhuizing vond ik een bankbiljet van 100,uit 1937. Heeft dat nog waarde? vraagt S. Jammer dat u dat biljet nu pas hebt gevonden. Deze oude bankbiljetten zijn nu al lang ongeldig. U kunt aan de Ne derlandse Bank, Rokin, Amsterdam schrijven en vragen of er iets aan te doen is, maar wij geven u zeer weinig kans dat het lukt. Belasting. Ik heb mijn huis ver kocht voor 6900,Moet ik dat op geven aan de belasting, of is daar geen belasting van schuldig, vraagt J. Z. Aannemende, dat dit huis particulier bezit was en niet behoorde tot bedrijf of beroep, dan valt deze verkoop niet onder de inkomstenbelasting. De aan schafprijs was ook niet aftrekbaar voor de inkomstenbelasting. Tsjiang-Kai-Sjek. Kunt u mij een levensbeschrijving geven van Tsjiang- Kai-Sjek, vraagt T. Tsjiang-Kai-Sjek, Chinees maarschalk en staatsman, werd geboren te Tsjiko op 31 oktober 1887 en is leider van de Kwomin-tang-regering op T'ai-wan( For mosa). Hij nam als lid van de revo lutionaire partij van Soen Jat Sen deel aan de revolutie van 1911 en werd tot president van China gekozen in 1928. Hij bevocht de Chinese communistische republiek en trok terug voor de Ja panners. In 1946 herkozen als president, trad hij af in januari 1949, onder druk van de oprukkende communisten. Na de vlucht van T'ai-wan werd Tsjiang- Kai-Sjek in februari 1950 weer tot pre sident en opperbevelhebber van het le ger gekozen. Hij bleef fel gekant tegen het communistisch regiem en dreigde meermalen met een invasie van het Chi nese vasteland. Een uitnodiging naar Peking terug te keren en een regerings- funktie aan te nemen, sloeg hij af. In maart 1960 werd Tsjiang-Kai-Sjek ten derde male tot president gekozen. Kruisjassen. W. G. heeft een vraag over het kaartspel kruisjassen. Naar onze mening is het zo, dat u in dit spel uit was, want de ander roemde wel uit, maar haalde geen slag. Voor de goede orde moeten wij u er echter op attent maken, dat het spel kruisjassen nogal verschillend wordt gespeeld. Plaat selijk of soms wel per clubje spelers kan men in bepaalde opzichten andere regels toepassen, waardoor het moeilijk is een bepaald oordeel te vellen. Het beste is, goede afspraken te maken, voor u met nieuwe partners gaat spelen. Siegfriedlinie. In mijn vakantie heb ik een deel van de Siegfriedlinie gezien. Door wie is deze linie aan gelegd? De Siegfriedlinie was het zuidelijk deel van de Hindenburglinie, ten westen van Rijsel, tot aan de Chemin-des-Da- mes, waarop de Duitse voorhoede in maart 1917 ter verkorting van het front werd teruggenomen. Uiteraard door de Duitsers aangelegd, werden deze linies in de jaren voor de tweede wereldoorlog versterkt en uitgebreid. Namen. - Kunt u ons enkele buiten landse afleidingen geven van de naam Comelis De Duitse versies van Comelis zgn Kornelius en Komel, de Fransen noe men hem Comeille, de Engelsen Cor nelius. Wij hebben van ^Cornelis afge leid: Cor, Kees, Cees, Nelis, Neel Kor- nelis en Krelis. In de andere talen be staat lang niet zulk een variatie; de naam is daar nog erg Latijns klinkend, evenals in Italië Cornelio. Bedrijfspand. v. D. bezit een eigen huis en is lid van de Horeca, omdat hrj een paar pensiongasten hield. Als hg het huis nu met winst verkoopt, is de ze winst dan belastbaar, omdat het huis een z.g. bedrijfspand is? Fiscaal is uw huis een bedrijfspand, wanneer het op uw bedrijfsbalans staat en u er bedrijfsmatig op afschrijft ten laste van uw winst. In uw geval had u bij het begin van uw pension de keuze, uw huis tot uw bedrijfsvermogen te re kenen, dan wel tot uw privé-vermogen. Aan het ingenomen standpunt zit u vast. Nu het huis eenmaal bedrijfspand is, hebt u mogen afschrijven, maar wordt cok de winst belast. Eventueel verlies had u mogen aftrekken. Inderdaad is er ook winst, wanneer een ander huis voor een hoge prijs moet worden terugge kocht. Fiscaal moeten deze huizen apart worden bezien. Brandstoffen. Hoeveel kalorieën zit ten in 1 kg antraciet, 1 kg propaangas, 1 kg butaangas en 1 kg petroleum en wat is het soortelijk gewicht van petro leum? De kalorische waarden per kilo zijn als volgt: antraciet ca. 8.000 kcal; pro paangas ca. 11.070 kcal.; isobutaan ca. 10.890 kcal.; butaan ca. 10.920 kcal. en petroleum ca. 10.300 kcal. Het soorte lijk gewicht van petroleum is 0.80. Operateksten. Is het u bekend of van de voornaamste buitenlandse opera's ook vertalingen van de originele tek sten in 't Nederlands verkrijgbaar zijn, vraagt J. d. W. De Stadsdrukkerij in Amsterdam geeft boekjes uit met opera's in vreemde en Nederlandse tekst naast elkaar. Deze boekjes zijn in de boekhandel te ver krijgen. Zangnummer. Is het wel geoor loofd dat een paar artiesten een plaatje maken van een zangnummer, dat al eens door een ander stel artiesten is uitge bracht? vraagt A. t. D. Als een zanger of een duo een be paald nummer wil uitvoeren, dan moe ten daarvoor rechten betaald worden aan de auteur van de tekst en aan de auteur van de muziek. De zangers zgn aan elkaar niets verschuldigd. Ondergoed. Welk ondergoed is het beste ter vervanging van flanel? En wat voor ondergoed kan een reumatisch aangelegd mens het beste dragen? vraagt K. Als u van flanel wilt afstappen, kunt u het beste een goede kwaliteit inter lock nemen, dat neemt zeer goed vocht op. Voor reumatische mensen verdient V oetbalnieuws. Met wisselend succes speelden de elf tallen van Yerseke in het Robur-tour- onoi. Een overwinning, een gelgk spel en een nederlaag. Van een Goes-combi- natie verloor Yerseke 1 met 21, het tweede elftal verloor met 51. Tegen Lewedorpse Boys speelde Yerseke I ge lijk, 11, en Yerseke H met 22. Van Robur won Yerseke I met 82, Yerseke II won met 21. Deze uitslagen lever den een derde prijs op. De pupillen traden weer als grote overwinnaars uit het toumooi te Krui- ningen. De uitslagen waren: Hontenisse Yerseke 02; YersekeKrabbendgke 21. Om de eerste en tweede plaats: YersekeWemeldinge 40. Door deze resultaten werd de prijzenkast weer ge vuld met een beker. Dit weekeinde begint de competitie met de volgende wedstrgden: Biervliet IYerseke I; Zeeland Sport VYerse ke II; Yerseke IIBruse Boys I; Ril- landia BYerseke B. Rijkspostspaarbank. Aan de pos tinrichting Yerseke werd in de maand augustus 1963 ingelegd 23.000 en terugbetaald 23.000, Voor de postinrichting Kruiningen be droegen deze cijfers over dezelfde peri ode 21.000 en 13.000,—. WEMELDINGE Van 814 september 1963 Dinsdag 10 september: Laatste Kwartier Zondag 6.33 6.49 12.11 Maandag 7.09 7.23 0.35 12.52 Dinsdag 7.50 8.11 1.16 1.40 Woensdag 8.45 9.14 2.12 2.44 Donderdag 9.58 10.38 3.23 4.07 Vrijdag 11.28 4.53 5.40 Zaterdag 0.12 12.54 6.21 7.01 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1963 | | pagina 1