Ibaavens YERSEKE WEMELDINGE KRUININGEN RILLAND-BATH KRABBENDIJKE WAARDE KAPELLE-BIEZELINGE Schillen. In navolging van de gemeentelijke op haaldienst voor huisvuil zullen de schil len en oud brood voortaan dinsdags en vrijdags worden opgehaald door de he ren Paauwe. De harde voorwerpen en grof vuil zoals reeds eerder vermeld de eerste en derde woensdag van elke maand. Busje van de dijk. Waarschijnlijk door een defect aan de stuurinrichting reed dinsdagmiddag een volkswagenbusje met 7 arbeiders uit onze gemeente, bestuurd door dhr. E. V. bij Oostdijk van de dijk af. De inzittenden bekwamen allemaal lichte kwetsuren en enkelen moesten zich on der doktersbehandeling stellen. Het busje werd totaal vernield en het mag dan ook een wonder worden genoemd, dat zich geen grotere ongelukken voor deden. Gevonden voorwerpen. Gevonden een laars. Terug te beko men ter gemeentesecretarie. Wijziging ophaaldienst reiniging. Wellicht ten overvloede mogen wij on ze lezers verwijzen naar de advertentie in dit nummer betreffende de wijziging van de ophaaldienst van de gemeente reiniging, welke volgende week ingaat. De postduiven. Aan de wedvlucht van de postduiven vereniging „De Noordster" vanuit Par- keston, namen 51 duiven deel. De af stand was 199 km. De duiven werden gelost om 8 uur en de eerste duif kwam binnen om 10.20.49 uur met een snelheid van 1416.33 m per minuut. De prijzen werden als volgt behaald: 1 en 4 P. van Stee; 2, 3, 6, 8 en 9 M. Minnaard; 5, 7 en 13 H. J. van Es; 10 E. Everse; 11 H. E. Murre; 12 J. A. v. d. Plasse. De speciaalzaak voor Uw BRIL Heropening slagerij. Donderdagavond werd de geheel ver bouwde slagerij van dhr. D. Krijger druk bezocht door zakenrelaties, familie en vrienden, die allen blijk van belangstel ling gaven voor de nieuwe winkel. Ook de geanimeerde receptie in hotel „Oes- terbeurs" werd druk bezocht. De winkel heeft een geheel nieuw front gekregen met een deur in het midden. De binnen komende klant staat dan ook meteen voor een pracht gekoelde toonbank met een keur aan vleessoorten en vleeswa ren, terwijl aan de zijkant rekken zijn voor conserven en aanverwante artike len, met een ruimte voor een diepvries installatie. Het zal een ieder verwonde ren, dat dit mogelijk is geweest met het zelfde vloeroppervlak, want wat is er nu een ruimte geschapen voor de wach tende klant. De aannemers Fa. Dron- kers, Van Oeveren, Van de Velde en Smit hebben gezamenlijk een pracht slagerswinkel geschapen, waar familie Krijger zeker met plezier verder in zul len werken. Veel succes gewenst! V oetbalnieuws. De oefenwedstrijd van Yerseke I te gen de derde klasser O.D..IO. eindigde in een 32 overwinning voor Yerseke. Vooral voor de rust werd er van Yer- sekse zijde goed gespeeld. Het tweede elftal verloor met 41 van O.D.I.O. II. Yerseke III won met 54 van Waarde. De B-junioren behaalden de derde prijs in het tournooi te Waarde. Zondag spelen Yerseke I en II in het Robur-to urnooi te Goes. Yerseke III speelt tegen Rillandia H. De pupillen nemen deel aan een tournooi te Krui- ningen. Raadsvergadering. Donderdagavond vergaderde de raad onder voorzitterschap van burgemeester C. N. F. van Sas. De kredietverlening voor de Molenstraat is door Ged. Staten goedgekeurd. Inmiddels is dit werk aan besteed en gegund aan de Fa. Boone Besuyen te Goes voor de som van 40.880,Tot leerling-ambtenaar ter secretarie is benoemd dhr. J. v. d. Ber ge. De begroting voor de gemeenschap pelijke keuringsdienst van slachtdieren en van vlees in de keuringskring Krui- ningen voor het dienstjaar 1964 werd goedgekeurd. Van de woning Kerkweg, bewoond door mevr. de wed. M. A. Da gevos-de Schipper, die onbewoonbaar was verklaard, werd de ontruimings- datum verlengd tot 28 maart 1964. Aan dhr. J. Landman werd eervol ontslag verleend als ambtenaar van de burger lijke stand met ingang van 1 oktober 1963, dit in verband met zijn benoeming in de gemeente Midden Schouwen. Tot kleuterleidster aan de kleuterschool werd benoemd mej. S. C. C. v. d. Linde te Goes, zulks met ingang van 16 juni j.l. De woningwetwoningen aan de Mo lenstraat werden verhuurd aan A. P. Schouwenaar, E. Blankensteyn, J. Bras, P. van Stel voor 16,50 per week en aan J. J. de Bourgraaf en L. Bretveld voor 15,per week. Een gemeen schappelijke regeling werd vastgesteld voor de brandweervoorzening in de ge meenten Kapelle, Kruiningen, Wemel- dinge en Yerseke; hierdoor zal de pa raatheid verhoogd worden en zo nodig hulp verleend kunnen worden. Het voor stel tot het verlenen van een krediet voor het plaatsen van een dubbelzijdig wachthuisje voor buspassagiers bij de Bonzijbrug werd aanvaard tot een be drag van 3200,Met de andere vier die reeds geplaatst zijn bedragen nu de totale kosten 10.200,Het voorstel tot het verlenen van medewerking voor de aansluiting op het P.Z.E.M.-net van 4 percelen liggende in de onrendabele gebieden werd aanvaard. Het betreft 2 percelen van de Gebr. Lindenbergh aan de Oude Polderweg en 2 woningen aan de Zandweg van P. Westveer en I. Ruis- sen. Dit zal in eerste instantie voor de gemeente kosten 400,Het voorstel tot verhoging van het bedrag der ex ploitatiekosten voor het gewoon lager onderwijs voor het jaar 1963 werd aan genomen op 50,per leerling. Dit be tekent voor de gemeente een hogere uitgaaf van 2400,per jaar. De nieu we verordening op de heffing en invor dering van reinigingsrechten werd vast gesteld. Eind septemer zullen dan de nieuwe emmers aanwezig zijn; de kos ten per emmer zullen 10,per jaar bedragen. De rekening over 1962 werd aangeboden. Deze sluit met de volgende cijfers: Gewone dienst inkomsten 927.039,41, uitgaven 892.874,01, ba tig saldo f 34.165,40. Kapitaal dienst: Inkomsten 1.852.020,77, uitgaven 1.984.447,95, nadelig slot 132.427,18. De rekeningcommissie bestaat uit de heren raadsldeen P. J. J. Dekker, C. M. Dagevos en J. A. de Schipper. Instuif vergaderde. De Instuifcommisise kwam dezer da gen bijeen om het winterseizoen dat aanstaande is te bespreken. Men besloot om op dezelfde voet als vorig jaar ver der te gaan. Op het programma staan spelavonden, dia-, voorlichtings- en to neelavonden. Het toneelgroepje zal ge vormd worden door de instuivers zelf. Besloten werd om op 5 oktober met het winterprogramma te starten. Op veler verzoek zal voor die tijd nog een dans avondje gegeven worden en wel op 31 augustus a.s. De muziek zal verzorgd worden door „The Bell-Wethers" uit Goes. Jubileum. Dinsdagmorgen reeds vroeg wapperde de vlag van de kleuterschool alhier, ten teken dat er feest zou worden gevierd. Op deze dag n.l. vierde mej. H. M. Ba- veco haar 40-jarig jubileum als kleu terleidster. Ongetwijfeld een bijzonder jubileum. Op 27 augustus 1923 werd zij door de gemeente Kruiningen aangesteld als helpster in de toenmalige bewaar school op de hoek HoofdstraatOude Plein. Toen in 1927 het o.l. scholencom plex aan de Voorhoute werd gebouwd, waar ook een lokaal was gereserveerd voor kleuteronderwijs, dacht men dat het ergste leed van klein-behuizing was geleden. Niets was echter minder waar. De 70 leerlingen die toen hun intrede deden in de „nieuwe school" bleken een overbevolking teweeg te brengen. Er moest worden omgezien naar een bij- ruimte, welke gevonden werd in de zon dagsschool nabij de N.H. kerk. Dat deze toestand (versnippering) niet kon blij ven voortduren, waarbij gevoegd de gro te moeilijkheden i.v.m. de februariramp van 1953, leidde er toe dat na veel moeilijkheden welke door het gemeente bestuur moesten worden overwonnen, in 1956 een geheel nieuwe kleuterschool in gebruik kon worden genomen. Dit bleek alras voor de kinderen in het bijzonder, doch ook voor de leerkrachten een ge bouw te zijn, wat aan alle eisen van kleuteronderwijs voldeed. Het wordt dan ook wel eens het kleuterpaleis genoemd, wat dit gebouw op z'n juiste waarde ty peert. De kinderen kunnen er naar har telust spelen en door de onderwijskrach ten de eerste onderwijsbeginselen aan de kinderen worden gebracht. Bij de ont wikkeling welke de scholen op zich hebben doorgemaakt, blijkt mej. Bave- co te zijn meegegroeid. Begon zij als leidster op zeer jeugdige leeftijd, al ras bleek zij zoveel liefde voor de kinderen te hebben opgevat, dat zij meestudeerde. In 1932 behaalde zij haar akte A als leidster, gevolgd door hoofdakte B. In 1937 behaalde zij akte C (handenarbeid) en nog steeds woont zij regelmatig de vernieuwingscursussen bij waarbij steeds nieuwere onderwijsmethoden worden voorbereid en ten uitvoer worden ge legd. Dat zij daarvoor naar Rockahje moet reizen is geen bezwaar. Zij doet dit met veel liefde en opoffering. Als men een bezoek brengt aan onze kleu terschool kan men zien hoe de onder wijsmethode in deze 40 jaar dat mej. Baveco aan onze school is verbonden geweest is veranderd en verbeterd. Dat zij deze mijlpaal heeft mogen bereiken stemt de gehele gemeente tot dankbaar heid. Dit kwam te meer tot uiting toen in een speciaal daartoe belegde verga dering, hoe kan het anders, in de kleu terschool, burgemeester A. Schipper mej. Baveco als bewijs van grote waar dering namens H.M. de Koningin de gouden eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau mocht opspel den. Geheel beduusd was mej. Baveco van dit grote blijk van waardering. De burgemeester bracht, na een zeer be knopt overzicht van deze 40 jaren, waarin hij o.a. wees op de grote moei lijkheden die moesten overwonnen wor den en het feit dat zij zelfs in 1936 ge heel ongesalariëerd en belangeloos als hulpleidster heeft gewerkt, dit stempelt haar tot de juiste onderwijzeres welke uit liefde tot het kind haar beste krach ten geeft, aldus de burgemeester, hulde en grote dank namens het gemeente bestuur en de gehele gemeente, welke dank werd tot uiting gebracht door het aanbieden van een enveloppe met in houd. In deze felicitatie betrok burge meester Schipper ook de moeder van mej. Baveco en haar naaste famileleden welke ook tegenwoordig waren. Dhr. Van 'tHof als voorzitter van de ouder commissie feliciteerde mej. Baveco zeer hartelqk met dit jubileum en hoopte dat het haar gegeven moge zijn nog menig jaar haar krachten aan de school te mogen en kunnen geven in het be lang van school en kind. Namens de oudercommissie en leerlingen werden mej. Baveco een bloemenmand en een prachtige kleurenfoto van de kleuter school overhandigd. Mej. M. J. de Jon ge als inspectrice van het kleuteronder wijs in Zeeland benadrukte het feit dat hoogst zelden een kleuteronderwijzeres 40 jaar in dienst blijft en dit spreekt hier temeer daar het 40 jaar in eigen gemeente i.s Een eenvoudig rekensom metje: 40 jaar x 40 weken x 5 dagen x 5 uur totaal 40.000 uur heeft mej. Baveco onderwijs gegeven. „Dat is nog al wat", zo zei zij. Ook verheugde zij zich over het feit, dat dit jubileum werd bekroond met een koninklijke onder scheiding. De waardering voor deze tak van onderwijs wordt steeds groter, al zijn we nog lang niet waar we zjjn wil len, aldus mej. De Jonge. Hierna werd het woord gevoerd door dhr. M. A. Ha- ge, direkteur van de Middelburgse Rijkskweekschool. Hij legde de klemtoon op het feit dat wat de onderwijzer (es) het eerst wordt bijgebracht en de op voeding centraal stelt: Helpen bij het zelfstandig worden. Hij verzekerde mej. Baveco dat hij voor de praktische op leiding van de kleuterleidsters gaarne gebruik maakt van de kunde en het juis te inzicht omtrent omgang en onder wijsmethode van haar. Dhr. J. Glerum als voorzitter van de afd. Zd.-Beveland der Ned. Onderwijzersvereniging compli menteerde mej. Baveco met dit mooie jubileum en zei dat o.a. het spreek woord: Een profeet is niet gezien in eigen land, wel in markante tegenspraak is met hetgeen hier plaats heeft. De profeet kan in dit geval gerust in eigen land blijven, was z'n conclusie. Dhr. M. Schrijver als secretaris van het Volks onderwijs te Kruiningen, dankte de ju- bilaresse namens collega's in het onder wijs voor alles wat zij heeft mogen doen voor het Kind, waaraan hij nog een persoonlijk dankwoord toevoegde, het geen gevoegd bij z'n felicitatie het slot bleek te zijn van de sprekers. Mej. Ba veco dankte tot slot van deze intieme vergadering in zeer geroerde bewoordin gen inzonderheid H.M. de Koningin voor de haar verleende onderscheiding, het gemeentebestuur, ouders en kinderen en allen die deze dag voor haar tot een onvergetelijke hebben gemaakt, 's Mor gens werden de kinderen in de school getracteerd. 's Avonds werd in hotel „Korenbeurs" een receptie gehouden, waarvan velen die onderwijs van haar hebben genoten (en dat zijn er ongeveer 1760) gebruik maakten om de jubilares- se persoonlijk de hand te drukken. Ook van deze plaats, juffrouw Baveco, onze felicitaties en nog vele jaren! Botsing. Maandagmorgen botsten de vrachtauto bestuurd door W. J. V. uit Bergen op Zoom en J. J. v. B. alhier met z'n be stelwagen op elkaar op het wel zeer nauwe gedeelte nabij de kruising Hoofd straatAchterstraatOude Plein. Mede door de regen welke het wegdek ter plaatse zeer glad had gemaakt en rem men op korte afstand niet doenlijk maakte, was de hoofdoorzaak wel te vinden in het feit dat de een de ander geen voorrang verleende. De bestelwa gen van v. B. liep zware schade op, de vrachtauto uiteraard iets minder. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Verloren. Wie kan de Rijkspolitie inlichtingen verschaffen omtrent een door dhr. P. de Kort te Aalsmeer tussen de Veerhaven en het station verloren portemonnaie met inhoud (4 bankbiljetten van tien gulden) Duivensport. Met 126 duiven werd door de P.V. „De Vrijheidsduif" alhier deelgenomen aan een wedvlucht vanuit Orleans. De uitslag hiervan was: 1 en 20 Joh. Meijer; 2, 14, 18, 21, 25, 26 en 32 J. Oele Jzn.; 3 P. Kakebeeke; 4 en 27 K. Tjarks; 5 en 11 M. Blok; 6, 23 en 28 J. Voois; 7 en 12 H. Dek; 8 en 16 C. van Koeveringe; 9 M. Stroosnijder; 10 G. de Bruine; 13 H. van Koeveringe; 15 J. Waverijn; 17 Steenpoorte-Buijze; 19 A. Boone; 22 W. van Velzen; 24 Jac. J. Oele; 29 en 31 H. Poleij; 30 Jac. Stroo snijder. Voor de vlucht van Neufvilles waren 141 duiven in concours. Hier was de uitslag: 1, 6 en 35 K. Tjarks; 2, 7 en 27 J. Voois; 3 en 12 J. J. Oele; 4, 16, 22 en 25 H. Dek; 5 Joh. Meijer; 8, 33 en 34 Schrier-Neve; 9 Jac. Kosten; 10 J. Wisse; 11 P. Willeboer; 13 H. van Koe veringe; 14, 15, 21 en 24 W. van Vel zen; 17 A. Stroosnijder; 18, 20 en 26 A. Boone; 19 P. Kakebeeke; 23 en 30 J. Waverijn; 28 J.- Krombeen; 29 C. van Koeveringe; 31 en 32 M. Blok. Aan de dood ontsnapt. Bij de berging van het Turke schip „Aydin" bij Bath, zijn vrijdagmorgen vier Belgische bergers van de „Union de Remarquage et de Souvertage" uit Ant werpen aan de dood ontsnapt. Tijdens het op het slik zetten "van een 140 ton wegend gedeelte van het wrak, viel het stuk en kwam op een motorsloep te recht. De drie inzittenden van de sloep sprongen op het laatste moment over boord, terwijl de uitvoerder, die boven op het wrakstuk stond, eveneens in het water terecht kwam. Alle vier slaagden er in de drijvende bok „Arend" te be reiken. Het wrak van de „Aydin" wordt gesloopt door de „Union de Remarqua ge et de Sauvetage" en de bergings maatschappij Van der Tak uit Rotter dam. In de afgelopen twee dagen wer den vier stukken van het wrak met een gewicht van 250 ton verplaatst. Het laatste stuk (140 ton) werd vrijdag morgen met behulp van de drijvende bok „Arend" op het slik geplaatst. Toen dit stuk eenmaal aan de grond was ge zet, werden met behulp van een motor sloep de stroppen van het wrak verwij derd. Op een gegeven ogenblik sloeg het gevaarte echter om en kwam gedeel telijk op de motorsloep terecht. R. v. G. werd bij het overboord springen licht aan een been gewond, doordat hij te recht kwam op een onder water liggend wrakstuk. De bok werd aan de voorzijde en de motorsloep aan voor- en achter zijde beschadigd. Ronde van Rilland. Zaterdagmiddag werd de ronde van Rilland op gewone fietsen verreden. Om drie uur werd het startschot gelost en gingen de 21 deelnemers aan de haal. Er moesten 40 ronden gereden worden, totaal 62 km. Hoewel het aantal deelnemers niet groot was, was de be langstelling nog aardig groot. De uit slag was: 1. B. H. Bogaars, Zeelst; 2. H. Heijst, Haarsteeg; 3. M. v. d. Broek, Zeelst; 4. P. van Aarts, Pindorp; 5. J. Heijst, Haarsteeg; 6. L. Kuipers, Zeelst; 7. J. M. Willems, Zeelst; 8. P. Bets, Wouw; 9. C. de Groot, Bergen op Zoom; 10. P. de Koster, Rilland. Na afloop vond in 't café ,,'t Wapen van Rilland" de prijsuitreiking plaats. De eerste prijs, een herenrijwiel, werd door de voorzit ter, dhr. J .Riemens, uitgereikt. Tevens dankte deze de deelnemers voor hun sportieve medewerking en de dames collectanten voor hun arbeid om de fi nanciën vast te krijgen. Voetbal. Donderdag werd op het gemeentelijk sportterrein een vriendschappelijke voet balwedstrijd gespeeld tussen militairen en „Rillandia". De match eindigde in een overwinning voor „Rillandia" met 5—0. Ongeval. Vrijdagmiddag had in de Bathpolder op het bedrijf „Zuidhof" een ongeval plaats. Tijdens het teren van de schuur, waarbij J. v. d. Maas op een platform stond en de ladder wilde verplaatsen, zakte hij er door en kwam op een ma chine terecht. Daarbij bekwam hij pijn in de lendenen en werd aan het gezicht gewond. Dr. Kamps verleende de eerste hulp en bracht de patient met zjjn auto huiswaarts. Auto-ongeval. Waarschijnlijk veroorzaakt door het slechte wegdek en asbreuk aan een volkswagenbusje, geladen met werk volk uit Yerseke die werken op een fa briek in Zundert. De auto raakte eerst een boom en duikelde daarna naast de weg omlaag. De auto, waarin 9 perso nen zaten, werd zwaar beschadigd. Eén persoon liep dusdanige verwondingen op, dat hij naar een ziekenhuis vervoerd moest worden. Anderen- liepen schram men en snijwonden op. Kinderfeest. Op zaterdag 7 september zal er bij gunstig weer een feestmiddag belegd worden voor de kinderen uit de gemeen te. Deze middag wordt georganiseerd door de Oranjevereniging en zal bestaan uit verschillende wedstrijden met de daaraan verbonden prijzen. Het kan een leuke middag worden. Wielerwedstrijd. Zaterdag staat in Waarde weer heel wat te gebeuren. Om 3 uur zal de ron de van Waarde verreden worden voor nieuwelingen over een afstand van 75 km, totaal 23 ronden. Hiervoor hebben 57 deelnemers ingeschreven. Te om streeks 6 uur wordt een voetbalwedstrijd gespeeld tussen Waarde en Kruiningen I en tot slot van deze dag een grote muzikale show, een taptoe verzorgd door St. Caecilia met drumband uit Vlissin- gen, O.K.K. uit Wemeldinge en Voor uit te Waarde. Deze vangt aan om 9 uur en duurt tot 10.30 uur en wordt gehouden in de Dorpsstraat. Bloemenpracht in Waarde. Vrijdagmiddag opende burgemeester J. D. de Kam de grote gladiolen tentoon stelling, die gehouden werd in de ga rage van Jac. Schrier, welke omgeto verd was in een waar bloemenparadijs. Als centrum van de gladiolencultuur op Zuid-Beveland toonde Waarde een mi- nitieus verzorgde expositie die de voor uitgaande kwaliteit van de gladiolen steeds meer doet uitkomen. Burgemees ter De Kam hield een toespraak, nadat eerst een welkomstwoord was gesproken door de voorzitter der tentoonstellings commissie, dhr. P. Nagelkerke. Aanwe zig waren o.a. mevr. De Kam en haar dochter, burgemeester A. C. Willemsen en echtgenote uit Yerseke, wethouders A. S. Wisse en J. F. Goud en een groot aantal genodigden en deelnemers. Spre ker herinnerde aan het begin van de teelt in 1950, de moeilijke beginjaren met vele kinderziekten als gevolg van mindere kwaliteit plantgoed en zo meer. Dit alles is voorbij en de kwekers van Waarde en omstreken zijn de teelt vol komen meester en heeft deze cultuur, die van groot belang is voor Waarde, zijn hoogtepunt bereikt. Verheugd toon de burgemeester De Kam zich dat ook een begin wordt gemaakt met de teelt van tulpen, wat van groot belang is voor gemeente en bevolking van Waar de en omgeving. Waarde's burgemeester was niet de enige die de loftrompet deed schallen over het tentoongestelde. De goede kwaliteit van de 173 collecties die door 39 telers waren ingezonden is bijna onbegrijpelijk bij deze weersom standigheden, zo sprak de juryvoorzit ter dhr. W. Visser uit Bovenkarspel zijn lof over het werk van de telers. Waar derende woorden met veel lof spraken ook dhrn. J. Roks namens de H.B.G. te Lisse en G. Balkenende namens het Hollands Bloembollenhuis te Lisse; de hoofdassistent bij het Rijkstuinbouwcon- sulentschap in Zeeland, dhr. A. Spruit, wees er op dat de gladiolencultuur in Zeeland en westelijk Noord-Brabant vo rig jaar was 65 ha, tegen 750 ha dit jaar. Een groot aantal beschikbaar ge stelde prijzen werden uitgereikt door burgemeester A. C. Willemsen van Yer seke. De wisselbeker kwam in het be zit van dhr. A. Schrier, die met zijn in zending van 16 verschillende collecties 8 prijzen wist te winnen. De wissel gladiool ging naar dhr. P. Krijnsen. Grote collectie: le prijs A. Schrier; 2e pr. P. Nagelkerke. Middencollectie: le pr. P. Krijnsen; 2e pr. B. Steketee, Yer seke. Kleine collectie: le pr. Van Dam- me-Here, Clinge; 2e pr. M. van Weele. Mooiste bloemstuk: P. Krijnsen, Waarde. De expositie bevatte ook een aantal stands van fabrieken en coöperaties met verschillende machines* drooginstallaties, verwarmingsapparaten, bestrijdingsmid delen, enz. Op te merken viel dat er steeds zaken werden gedaan en dat er tamelijk veel verkocht werd. Het bezoek was zeer goed te noemen, zodat de com missie van deze gladiolenshow zeer te vreden kan zijn. Zij nog vermeld dat zaterdagmorgen de Commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot en zijn echtgenote in de bloemen werden gezet. Het bestuur van de commissie, bestaande uit dhrn. P. Nagelkerke, voorzitter en M. Krijnsen, penningmeester, vergezeld van burge meester J. D. de Kam werden te zijnen huize ontvangen en overhandigden een zeer fraai en groot opgemaakt bloem stuk, dat met een bestelauto moest wor den vervoerd. Het fraaie bloemstuk was opgemaakt door mevr. Van Langevelde te Kruiningen. Kettingbotsing. Op de rijksweg bij de kruising Vier- wegenDijkwel onder Kapelle zijn zon dagavond enkele personenauto's met el kaar in botsing gekomen. Aanleiding tot de kettingbotsing was het linksaf slaan van een personenauto. Enkele auto's, alle rijdend in de richting Ber gen op Zoom, moesten hiervoor stoppen. De bestuurder van een Volkswagen, dhr. J. M. v. d. M. uit Horst (L.) had echter te weinig afstand bewaard, zodat hij op de voor hem stilstaande Belg E. R. uit Brussel inreed. Hetzelfde deed ook dhr. H. G. uit Antwerpen, die weer op de Limburger botste. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Alle auto's liepen lichte materiële schade op. Zestig jaar C.J.V. De C.J.V. „Jehova Nizzi" te Biezelin- ge zal donderdag 5 september zestig jaar bestaan. Dit gebeuren zal de ver eniging feestelijk vieren. Zo zal het be stuur op zaterdag 7 september van half vier tot half vijf in de consistorie der Ned. Herv. kerk recipiëren. Des avonds zal er voor leden en oud-leden met da mes een gezellige avond belegd wor den. Zondagmorgen om tien uur zal er in de Ned. Herv. kerk in verband met dit jubileum een herdenkingsdienst ge houden worden. De oud-Biezelingse pre dikant Ds. J. P. van Steenbergen thans te Apeldoorn zal in deze dienst voorgaan. Voetbal. Op eigen terrein speelde Kapelle I zaterdagmiddag een vriendschappelijke wedstrijd tegen Kloetinge I. De harde wind liet niet altijd even fraai spel zien, maar toch toonde de thuisclub van meet af over de beste papieren te be schikken. Kloetinge werd herhaaldelijk in de hoek gedrongen, wat vooral te wijten was aan beter samenspel en spel- afwerking van Kapelle. Nadat A. Ze- gers voor rust Kapelle met 10 de lei ding had gegeven, was het na de thee nogmaals deze speler die de score tot 30 opvoerde. De voorwedstrijd tussen de reserve-elftallen van beide vereni gingen moest vanwege het slechte weer worden afgelast. Wedvlucht. De leden van de postduivenhouders- vereniging „Oost, West, Thuis Best" te Kapelle namen met jonge duiven deel aan een wedvlucht vanuit Orleans, af stand 424 km. De uitslag hiervan is: 1, 2, 4 en 5 Jac. Schrier; 3 en 6 A. J. L. Luteijn; 7 P. Glas; 8 M. P. van Oeffe- len; 9 W. C. Hundersmarck10 J. H. C. Poley. ZWARTBONTE VARKENS Van de hond weet iedereen dat de fa milie vele rassen omvat. Van het var ken is dit niet zo algemeen bekend. Toch zijn er hier ook vele soorten en worden er steeds nieuwe rassen bij- gefokt. Het varken dat in de laatste zeg maar veertig jaar in Nederland het grootste deel van de varkensstapel uit maakte, is het Nederlandse landvarken, een langoor. Daarnaast fokt men hier veel Groot-Yorkshire varkens, steiloren, zoals de naam al aanduidt van Engelse afkomst. Het landvarken werd speciaal gefokt om veel bacon, het magere spek, dat de Engelsman zo graag bij zijn ontbijt eet, te produceren. Maar tijden veran deren en tegenwoordig vraagt de con sument meer mager varkensvlees. De Belgen zijn er in geslaagd hier voor een ras te fokken. Deze varkens, die de naam Piëtrain varkens kregen, leveren zware, magere hammen met weinig vet. Dit varken verschilt ook uiterlqk van andere varkensrassen: het is zwartbont met zware schouders en een zwaar ach terstuk. De rug is vrij breed, terwijl de kop en de poten naar -verhouding klein zijn. Het zwartbonte varken moet niet te zwaar worden. De beste tijd het te slachten, is als het geslacht 80 tot 85 kg weegt. Boven dit gewicht wordt de vlees/vet verhouding ongunstiger. Een zwartbont varken van 80 kg geslacht levert 65 vlees en 35 vet, waar onder rug- en buikspek, reuzel en der gelijke. Bij een doorsnee Nederlands landvarken van eenzelfde gewicht zijn deze cijfers: 57 vlees en 43 vet. Het zwartbonte varken groeit min der snel dan de andere soort. Dit komt de kwaliteit van het vlees ten goede, doch houdt in, dat het vlees van dit varken iets duurder is. Ook het voede ren van het Piëtrainvarken is duurder, doch dit is ook duidelijk merkbaar in de malsheid en de smaak van het vlees. (DIA) ONZICHTBARE BRETELS De zomer 1963 heeft ten slotte toch nog dagen opgeleverd, waarin het warm was. Zo warm, dat de man er de voor keur aan gaf, zijn jasje uit te trekken. Voor sommige heren blijft dat nog steeds een probleem. Want jasje uit betekent de broek ophouden met een riem. Vooral de man met een smalle heup of een gezellig buikje kan moei lijk een riem dragen en neemt nog steeds zijn toevlucht tot bretels. En bretels staan nu eenmaal ongekleed. De on zichtbare bretel geeft hier uitkomst. De ze wordt onder inplaats van op het overhemd gedragen. Hierdoor is het noodzakelijk, ,'zowel voor als achter, knopen aan de binnenkant van de broek band te zetten.

Scheldebode | 1963 | | pagina 2