NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq Zal de woningslag nu eindelijk gelukken? 29STE JAARGANG No. 13 30 AUGUSTUS 1963 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE' Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 - TELEF. (01130) 881 - GIRO 28425 (\B<Wks> ill L LEG EN Land- en Tuinbouw Fa. D. Pieierse - Wemeldinge uit- geslapen^ 0feen J. Kole - Yerseke - Tel. 372 REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2458 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar ADMINISTRATIE Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur E3 En zij zullen huizen bouwen en bewonen, en zij zullen wijn gaarden planten en derzelver vrucht eten. Jesaja 65 21. Deze profetie klinkt mq als een vriendelijke pastorale in de oren. Welk een landelijke rust ademt dit stuk; welk een levenszekerheid kondigt het aan. Er zijn mensen, die het met de on rust en het avontuur houden. Het leven vol onzekerheid en gevaren zoeken ze. Ze kunnen het niet uithouden in de ge zapige rust van het welverzekerde bur gerlijke bestaan. Het zou wel eens kunnen zijn, dat zij meer nog dan anderen gedreven wor den door een hartstochtelijk verlangen naar rust. In elk geval, de Bijbel zegt ons, dat rust en levenszekerheid een gave, een weldaad van God is. Aan een volk, dat onder vijandelijke druk zucht, wordt zij toegezegd als een groot heil. Wij moeten dus voorzichtig zijn en niet te veel uit de hoogte neerzien op „de burgerlijk heid" alsof dit een groot kwaad en on christelijk zou zijn. We mogen aan God vragen, ons als een hemelse Vader ons „dagelijks brood", dat is een goed bestaan te geven. De zekerheid, dat de Here God zich ook met deze materiële dingen bemoeit en hierin voor ons wil zorgen, geeft ons troost en moed en steun, als we in zor gen zitten en schenkt ons vrijmoedigheid om die heel gewone dingen Hem bekend te maken en Hem om uitkomst te sme ken. En dan lees ik in de tekst ook de verzekering van sociale gerechtigheid. Tijdens de overheersing moest het volk voor de vijand werken. Dat zal nu an ders worden. Een ieder zal ook de vruch ten van zijn arbeid plukken. De Here God wil niet, dat de een de ander uit buit. Het mag op Zijn wereld niet voor komen, dat mensen armoede en gebrek lijden, terwijl degenen, voor wie zij wer ken, zich in weelde baden. Een ieder be hoort door zijn arbeid zich een goed be staan te kunnen verzekeren. We kunnen het ook omkeren: sociale gerechtigheid is een gave Gods, die de mens leert oefenen, als hij God vreest en Hem dient. (Uit een Dagboek Het is een moeilijke opdracht om te midden van algemeen ten toon gesprei de welvaart harde woorden te laten vallen in 't economisch vlak. Dat klinkt zo ongeveer als een harde schreeuw te midden van een kerkdienst op het mo ment van uiterste devotie. Toch heeft minister-president Marijnen deze harde woorden niet vermeden bij het uitspre ken van de regeringsverklaring voor dit kabinet. De zorg rondom de onvoldoen de woningbouw zal een eerste plaats krijgen in de regeringszaken. Er zal een lastenverzwaring voor moeten worden aanvaard. Wij tasten niet in het duister over de vorm waarin die lastenverhoging zal ko men. Er zullen enkele flinke huurverho gingen worden toegestaan. Er zal ech ter rekening worden gehouden met het geen onze koopkracht kan overdragen. Ongetwijfeld betekent dit ook dat er compenserende loonsverhogingen moeten worden gegeven. Of deze ditmaal ook zodanig zullen zijn dat de huurverho ging er gemakkelijk af kan, terwijl er ook nog iets overschiet, moet worden betwijfeld. De benarde woningtoestan den, waartussen wij leven en werken, zijn duidelijk een gevolg van een ver waarlozing van de woningbouw en het huizenbeheer en in die laatste twee sec toren zal dus verbetering komen. Beteugeling van de lonen. Betekent dit een zekere verschuiving van inkomen? Ongetwijfeld, want wij hebben te zeer onze post wonen in het bestedingspatroon als minder belangrijk leren beschouwen, omdat deze door po litieke krachten werd beteugeld. Dat moet afgelopen zijn, want men kan eco nomische wetten niet bij voortduring tarten. Zij eisen hun deel op en daar om zullen wij meer voor een goede wo ning over moeten hebben dan tot op heden. Reeds hierom zal voor de stijgende lasten geen volledige compensatie mo gelijk zijn omdat de regering blijft stre ven naar volledige werkgelegenheid. Dat houdt beteugeling van loonstijging in als voorwaarde. Er bestaat geen twijfel over de vraag of het bedrijfs leven en de publiekrechtelijke sector niet haar deel aan de woninglast moet bijdragen. Op deze terreinen bestaat reeds een grote achterstand in de op te richten industriële en overheidsbouw- werken. Hoe de hierdoor te verwachten spanningen moeten worden opgevangen blijft nog een open vraag. Blokken aan het been. De regering moet bij de te verwach ten woningslag en de daarvoor nodige middelen rekening houden met drie blokken aan het been en zij zal deze blokken aandacht moeten geven. Het voornaamste blok is wel dat van de be lastingverlaging. Ook hierover sprak de eerste minister stoutmoedige woorden. Het ministerie wil de tarieven van loon- en inkomstenbelasting aanpassen aan de gestegen inkomens, die echter naar ver houding geen gestegen welvaart be tekenen. Dat loopt dus uit op een belasting verlaging, die eerst werkelijk kan wor den toegejuicht wanneer zij de neutrali sering van de progressie zal overtref fen. Of dit mogelijk zal zijn blijft een open vraag, wanneer men acht slaat op de vele sociale desiderata. Aan dit front verwachten wij eerder een verschuiving dan een verlichting van druk. Op zijn minst zullen er in het eerst komende parlementaire jaar op fiscaal terrein geen schokkende gebeurtenissen plaatsvinden wil de overheid de conti nuïteit in haar inkomsten- en uitgaven patroon niet al te zeer verstoren. Ook is het duidelijk dat in het korte tijds bestek tussen vakantie en prinsjesdag geen grote veranderingen meer in de rijksbegroting kunnen worden aange bracht. Wanneer de daden? Op langere termijn mogen er van Prof. Witteveen wel daden worden verwacht. Minister Zijlstra heeft al voor de woor den gezorgd, maar ook voor een finan cieringspatroon dat niet zonder meer terzijde kan worden gesteld. Bovendien staat de zelfde staatssecretaris borg voor het behoud van een vaste lyn in de schatkistpolitiek. Het tweede blok aan het regerings been is de sterk levende wens naar ver hoging van de A.O.W.-uitkering tot een sociaal minimum. De noodzaak daartoe kan niet worden ontkend, omdat onze bejaarden al sinds heugenis het kind van de sociaal-economische rekening zijn. Zij zijn nog altijd getekend door een tekort aan sociaal besef in vroeger jaren. In de welvaartsroes van heden komen zij in aanmerking voor het afboeken van de achterstand. Politieke motieven zul len er aan meewerken dat aan dit front de nodige aandacht wordt gegeven. Het zal ook noodzakelijk zijn willen wij de hogere huurlasten niet in schoenen schuiven, die deze niet kunnen verdra gen. In de derde plaats wordt de landbouw genoemd als speciaal nevenzorgenkind. Er zal prioriteit worden gegeven aan maatregelen tot verbetering van het levensniveau der landbouwers. Op korte termijn zal dat stellig gebeuren door een schatkistoffer aan een sanerings fonds en door enige prijsconcessie. De kleine zelfstandigen. Op langer zicht zal de combinatie Ma- rijnenBiesheuvel met Koekoek als stok achter de deur zich stellig bezighouden met een structuurplan, waarbij het con tinentale karakter van het probleem een troost is maar ook een bewijs van de moeilijkheid van dit vraagstuk. Het ziet er bij dit alles somber uit voor de klei ne zelfstandigen in andere sectoren van het economisch leven. Zij moeten het maar doen met een nieuwe staatssecre taris. Of wij bij dit alles door de grote mogendheden gedwongen zullen worden tot afdracht van een groter deel van het nationale inkomen voor ontwikkelings projecten, zal de toekomst leren. Er wordt aan gewerkt om ons Indo nesië toe te schuiven als put zonder geldbodem. Vergeten wij niet dat Suri name en de Antillen hoge voorrang ge nieten en dat wij van de Amerikanen kunnen leren hoe een bestedingspro gramma voor hulpgelden moet worden opgesteld. Als wij weer een man met vaste hand aan het staatsroer hebben, zullen wij misschien iets meer afstand kunnen nemen van de „grote vrienden" onder de mogendheden. Dat scheelt zo een paar honderd miljoen by defensie en kan ons hoop geven de woningslag te winnen. (Nadruk verboden) Drs. HERMES Beter zien en er 'beter uitzien MET EEN BRIL VAN Kapalla Z.-B. Tel. 01 102-223 Uiisluiiend merkbrillen van topklassa. STOPPELBEWERKING EN BEMESTING Wanneer de oogst is binnengehaald, liggen de akkers weer klaar om de nood zakelijke stoppelbewerkingen (ploegen, eggen, kultivateren) te ondergaan. Aan de bemesting van de grond wordt hier bij echter nog veel te weinig aandacht geschonken. Hieraan denkt men vaak pas als de winter voorbij is. Tegen deze foutieve gedachtengang moet echter met klem worden gewaar schuwd. Wat reeds in deze maanden aan bemesting kan en moet worden gedaan, dient ook werkelijk te worden uitge voerd. Een tijdig toegepaste bemesting geeft uiteindelijk het beste financiële eindresultaat. In de eerste plaats dient de aanwezige stalmest te worden uitgereden en op doelmatige wijze op de akkers te wor den verdeeld en ondergebracht. Stalmest bevordert de struktuur en stimuleert het bacteriënleven van de grond. Vervolgens vraagt een Thomasmeel- bemesting thans reeds sterk de aan- dach (fosforzuur, kalk) en daarnaast in vele gevallen de bemesting met kalizou- ten, die met Thomasmeel kunnen wor den gemengd en in één gang uitge strooid .(werkt arbeidsbesparend!) Men heeft nu veelal meer gelegen heid om de basisbemesting van fosfor zuur en kali toe te passen dan in de reeds zo druk bezette voorjaarsmaan den. Na de lang aanhoudende winter van dit jaar is dit wel duidelijk geble ken. En vergeet u vooral ook niet dat de prijzen van de meststoffen nu lager liggen dan in het voorjaar. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met beslui ting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met onze adviezen zo goed mogeltyk van dienst zgn en geven zo mogeiyk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Wielrennen. Wilt u voor mij de adressen van de volgende fabrieks- rennersploegen opzoeken, n.l. de Fran se ploeg St. Raphaël en de ploeg van Anquetil en de Belgische ploeg Mann Poeders, vraagt D. v. d. B. Helaas beschikken wij niet over de adressen van buitenlandse wielrenner- ploegen. Het beste doet u even te schrij ven aan de Kon. Ned. Wielren Unie, Nieuwe Uitleg 5 te Den Haag, waar men u wellicht hieraan kan helpen. Keukenzout. Sommige mensen moeten voor bepaalde kwalen zoutloos eten. Hoe is dat als een mens gezond is, heeft hij dan zout in zijn voedsel no dig, met mate dan En als hg erg transpireert? vraagt B. Een mens heeft altijd wel een beetje keukenzout nodig, maar lang niet zo veel als hij gewoonlijk neemt. Allerlei voedingsmiddelen, bijvoorbeeld gewone melk, bevatten zout. Met die natuur lijke hoeveelheid zou een gezond per soon het best kunnen stellen, dus zon der dat hy extra zout aan de spijzen toevoegde. Wanneer een patient zoge naamd zoutloos diëet krijgt voorgeschre ven, dan kan dit nooit anders dan zout arm zijn; sommigen hoeven dan slechts licht zoutarme voeding te nemen, ande ren streng zoutarm. Koelkast. Ik heb een koelkast met absorptiesysteem. Deze kast koelt nog maar weinig meer. Ik heb al van alles geprobeerd, maar niets helpt. Kan het gas opgeraakt zijn? vraagt D. Het koelmiddel in een absorptiekoel- kast raakt niet „uitgeput" of „verza digd", doch kan bij een normale wer king van de koelkast onbeperkt dienst doen. Het is mogelijk, dat er iets ha pert aan het elektrische gedeelte. Con troleert u dat dus eerst even. Ook kan het zijn dat het koelsysteem lekt. Dit is voor een leek niet eenvoudig te repa reren en hiervoor zoudt u zich dus tot een ter zake kundige firma moeten wenden. Ook wil het wel eens voorko men dat een van de nauwe pijpjes ver stopt is geraakt b.v. ten gevolge van roestdeeltjes of dergelgke. Door schud den van de kast of door het bekloppen van de diverse pijpjes wil het wel eens lukken een dergelijke verstopping op te heffen. Verenbed. Ik wil van een veren schudbed een paar kussens maken. Hoe kan ik nu de veren en de tyk wassen? wil mevrouw K. weten. Die veren kunt u maar beter niet wassen, dat is vrijwel ondoenlijk. Het enige zou zijn de veren enige dagen (uit de wind!) in de buitenlucht te leg gen en de veren daarbij steeds om te woelen. Ook kunt u de tijk beter niet zelf wassen, daar verendichte tyk veel al is behandeld met een soort was, dat door uw wasbehandeling zou kunnen verdwijnen, waardoor de tijk niet langer geheel verendicht kan worden. Gaat u er eens mee naar een goede stomery of chemische wasserij. Wellicht kan men u hierbij helpen. Begonia. Wij hebben een donkere bladbegonia. Telkens komt er aan de bovenkant op een nieuw blad een schim- melplek. Wat kan de oorzaak zgn? in formeert J. B. Veel begonia's vertonen reeds spint of schimmel als ze nog bij de verkoper staan, maar dit wordt vaak weggewerkt. Koopt dus bij een bonafide handelaar en let op bij de aanschaf. Een tweede re den waardoor schimmel kan ontstaan is vocht. De begonia houdt n.l. niet van teveel vocht, en vertoont dan gauw schimmel. Dit wil echter niet zeggen dat de plant verloren is, want u kunt de schimmel bestrijden met een oplossing van 1 gram kopercarbonaat per liter water. Hiermede bespuiten. Gok kunt u stuiven met stuif zwavel, maar dan moet de temperatuur minstens 20 25 gra den C. zijn. Na 10 dagen bestuiving of bespuiting herhalen. Houdt de plant nu aan de droge kant en niet meer bg- mesten. Wel in het volle licht. Fabrieken Zevenbergen Munt. Ik bezit een Duitse munt van twintig Mark met de afbeelding van Wilhelm Deutscher Kaiser v. Prui sen 1873. Hoeveel is die munt waard? vraagt J. K. Indien uw munt nog in zeer goede staat verkeert, is hij wellicht 100, waard. Is hg slecht bewaard gebleven, dan niet meer dan de goudwaarde ad circa 30,Een kleine beschadiging of slijtage doet de waarde reeds sterk dalen, want het gaat om de zeldzaam heid. Uiteraard is het bedrag ad 100, een richtsnoer. Bij deze verzamelobjec ten gaat het om „wat de gek er voor geeft". Wie hem beslist wil hebben, zal wellicht meer moeten betalen; wie hem aanbiedt zal die prgs wellicht nooit ma ken. Huwelijk. Als twee bejaarden in een bejaardentehuis samen willen trou wen, kan het bestuur dit dan verbie den? Zo neen, kan het bestuur dan zeg gen: als je trouwt, moet je uit het te huis weg? schrijft v. d. Z. Het bestuur kan dit paar niet be letten in het huwelijk te treden. Het is mogelijk dat het bejaardentehuis krach tens reglement uitsluitend verzorging aan alleenstaanden biedt, zodat men het recht heeft echtparen te weigeren. In dat geval zou het huwelgk inderdaad tot konsekwentie hebben, dat het paar de bejaardeninrichting moet verlaten. Successierecht. Zgn legaten per testament vermaakt aan stichtingen voor ouden van dagen en dergelgke on derhevig aan successierecht en zo ja, welk percentage? vraagt B. v. Z. Voor instellingen van algemeen nut geldt een speciaal successietarief van 10 Ziekengeld. Ik ben al lange tgd ziek. Als na een jaar mijn ziekengeld ophoudt, waar kan ik dan verdere uit kering krijgen? informeert v. J. Na 312 dagen ziekengeld genoten te hebben, eindigt normaal de ziekengeld uitkering en treedt eventueel de invali diteitswet in werking, echter alleen als er minstens 150 rentezegels zgn geplakt. Of de bedrgfsvereniging redenen aan wezig acht om door te blgven gaan met de ziekengelduitkering, zult u aan deze vereniging moeten vragen. Dit heeft niets te maken met de c.a.o. voor uw bedrijf, maar met de aard van uw ziek te. Te zijner tijd krijgt u van de be drijfsvereniging wel bericht. Het is mo gelgk dat u dan verder wordt verwezen naar de Raad van Arbeid voor even tuele uitkering op grond van de inva liditeitswet. Mosterd. Mevr. v. H. had graag een recept voor het maken van mos terdsaus. Wij beschikken over een recept voor mierikswortelmosterd. Het betreft hier een saus, die niet lang houdbaar is. U hebt nodig: 25 gram geraspte mieriks wortel, 1% dl koffiemelk, 1 2 eet lepels lichte, geurige azijn, 1 2 thee lepels basterdsuiker, wat mosterdpoeder, peper, zout. De droge ingrediënten door eenmengen en met de azgn aanmengen. Geleidelijk de koffiemelk erdoor roeren en de saus zo nodig verder op smaak afmaken. Geluidsbarrière. Is het mogelgk dat er wolkjes ontstaan, doordat een vlieg tuig door de geluidsbarrière gaat? is de vraag van C. d. L. Wanneer een vliegtuig door de ge luidsbarrière gaat, treedt een groot aantal physische verschgnselen op, maar een volledige verklaring daarvan kunnen de deskundigen nog niet geven. Het is goed mogelgk dat de op dat moment optredende schokgolven in luchtlagen met een bepaalde vochtigheidsgraad, condensaties doen ontstaan, wie wg dan als een wolkje zien. Wanneer een toestel dan echter boven de Mach 1 blgft vlie gen, zouden we een streep moeten zien, althans onder genoemde gunstige om standigheden. Inkomstenbelasting. Wat mag mgn vrouw in ons eigen bedrijf belastingvrg verdienen, informeert v. F. Voor uw geval fixeert de wet het ar beidsinkomen van uw echtgenote op 2.250,Daarnaar wordt dan de vrg- s telling berekend. Het staat u echter vrij aan te tonen dat een hoger bedrag de werkelijkheid beter benadert, zo goed als de fiscus mag aantonen dat een la gere vrijstelling juister is. Een derde deel van het arbeidsinkomen van uw vrouw wordt vrijgesteld en in mindering gebracht op het inkomen. Over de rest worden dan inkomstenbelasting en pre mie voor A.O.W. enz. berekend. WEMELDINGE Van 17 september 1963 Dinsdag 3 september: Volle Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 1.27 2.08 7.26 7.39 Maandag 2.29 2.57 8.16 8.27 Dinsdag 3.21 3.39 8.59 9.13 Woensdag 4.08 4.20 9.39 9.53 Donderdag 4.49 4.59 10.14 10.33 Vrgdag 5.30 5.37 10.51 11.13 Zaterdag 6.04 6.15 11.30 11.54 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 35 minuten vroeger

Scheldebode | 1963 | | pagina 1