BAAYENS <5 ranópireren^-, BeöRijjSResutocen van mosselkwekepijen DO YERSEKE WEMELDINGE KRUININGEN HANSWEERT KRABBENDIJKE RILLAND-BATH WAARDE KAPELLE-BIEZELINGE De afdeling Visserij van het Land- bouw-Economisch Instituut, heeft het verslag gepubliceerd van een onder zoek naar de bedrijfsresultaten van in Zeeland gevestigde mosselkwekerijen. Uit de inleiding van het verslag blgkt, dat tot omstreeks 1950 de aan voer van consumptiemosselen vrijwel uitsluitend uit Zeeland afkomstig was. Door het optreden van de mosselpara siet is de productie van de Zeeuwse percelen na 1950 aanzienlijk gedaald. De Zeeuwse kwekers werden daardoor genoodzaakt eveneens percelen in de Waddenzee in gebruik te nemen, waar mede gunstiger resultaten werden be reikt. De laatste seizoenen kon ongeveer 80 millioen kg per seizoen worden af geleverd, vrijwel geheel bestemd voor uitvoer naar België en Frankrijk. Voor de verklaring van de ver schillen in de bedrijfsresultaten bleek een beperking van de mogelijkheden tot aflevering van mosselen e»en van de belangrijkste factoren 'te( zijn. Het onderzoek had betrekking op de afleveringen in de seizoenen 1960/1961 en 1961/1963, waarin, vergeleken met voorafgaande jaren een hoge productie werd bereikt. De bedrijfsresultaten waren voor grote kwekerijen aanzienlijk gunstiger dan voor de kleine kwekers. Het waren in het bij zonder de van de Waddenzee afkom stige mosselen, welke tot de gunstige bedrijfsresultaten hebben bijgedragen. Het verslag is verkrijgbaar door storting van 4.50 op postrekening no. 41.22.35 van het Landbouw-Econo- misch Instituut te 's-Gravenhage. Op het girostrookje dient te worden ver meld: „Zend verslag fao. 29." „Van iemand, die graag aan Yerseke zal blijven denken. Dikwijls rinkelde dezer dagen de telefoon en nog vaker werd onderge tekende op straat aangesprokenen dat alles in verband met onze verplaat sing als pastoor naar Ossendrecht. Big zijn we naar Yerseke gekomen en drie jaar lang hebben we zeer galukkig tussen en met u geleefd. En we gaan nog niet zo heel ver van u vandaan ookweer aan de Schelde. Vol dank en erkentelijkheid wil ik uw spontane medewerking memoreren (zonder de vele namen te noemen, die het wel verdienen) in de financiële hulp bij het herstel van onze katholieke kerk. Dat was fijn en bemoedigend. We ondervonden trouwens altijd zeer veel attenties. Ik groet u allen harte lijk. God zegene de toekomst van het nijvere vissersdorp, al lijkt deze mo menteel ook ietwat bewolkt. We vol gen alles met fnl^ense belangstelling. Het ga u goed! van pastoor Koenraad uit Ossendrecht. Vergadering D. E. S. Dezer dagen vergaderde de Coöpera tieve Brandstoffenvereniging D. E. S. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek dat in het stookseizoen 1962/1963 1000 hl meer verkocht was dan in het vorige seizoen. Besloten werd de winst in de vereniging te laten. De aftredende bestuursleden dhm Hieftje en Joh. Mol werden herkozen. Voorzitter Lindenbergh nam wegens ge zondheidsredenen ontslag als bestuurs lid. Vanaf 1937 was hij bestuurslid ge weest en sinds 1950 voorzitter. Hem werd dank gezegd voor alles wat hij als bestuurslid voor de vereniging had gedaan en op voorstel van dhr. Daniëlse werd met algemene stemmen besloten hem een boekenbon aan te bieden. In deze vacature werd dhr. J. Huige als bestuurslid gekozen. Het bestuur benoemde na afloop van de vergadering dhr. Joh. Mol als voor zitter. Postduivenvlucht. De leden van de Postduivenvereniging „De Postduif" namen deel aan de vol gende vluchten: vanuit Bordeaux, af stand 801 km, uitslag 1. M. Oudeman. Uit Venlo, afstand 151 km, uitslag 1 en 2 C. Lamper, 3 en 5 P. Oudeman, 4, 6 en 7 M. Oudeman. Uit Noyon, afstand 226 km, uitslag 1, 2 en 3 C. Lamper met jonge duiven. Met oude duiven 1 en 2 C. Lamper, 3 M. Oude man. Collecte. In de week van 26 aug. tot 6 sept. zal alhier de jaarlijkse collecte worden gehouden voor het Koningin Wilhel- mina-fonds. Op elke vijf sterfgevallen vindt één zijn oorzaak in kanker. Aan de bestrijding hiervan mag niemand zich onttrekken. Voor dit geval, waar geluk en gezondheid zo nauw met geld gekoppeld zijn, willen wij graag een beroep doen op onze lezerskring, door te zeggen: „Geeft wat u missen kimt. en doe er dan nog iets extra's bij." Kankerbestrijding is een taak van het gehele Nederlandse volk. Burgers van Wemeldinge, houdt in deze rekening met de collectrices en stelt hen niet teleur, houdt u aan de leus: „Bestrijdt het leed, dat kanker heet.'" C. Jansen Zeeuws Kampioen Schaken. Met de schitterende score van 7% punt uit 8 wedstrijden bracht dhr. C. Jansen, lid van de plaatselijke schaak vereniging „De Zwarte Dame" het per soonlijk schaakkampioenschap van Zee land op zijn naam en is hiermede de opvolger geworden van notaris J. J. van-den Ende te Zierikzee. Dhr. Jansen is afkomstig uit Wa terlandkerkje en schaakte tot voor enige jaren in de schaakvereniging Midelburg. Sedert enkele jaren vervult dhr. Jansen thans de functie van onder wijzer aan de Openbare Lagere School te Kruiningen en mede door zijn krach tige steun speelt „De Zwarte Dame" van welke vereniging dhr Jansen al enige jaren lid is, thans in de eerste afdeling van de Zeeuwse Schaakbond. In de kampioenscompetitie bezet dhr. Jansen thans de eerste plaats met 7% punt uit 8, gevolgd door 2. Ir. J. J. Elzerman uit Zierikzee met 5% uit 8 en vervolgens speelden nog in deze thans nog niet geheel beëindigde com petitie de heren J. J. van den Ende uit Zierikzée, uit Middelburg W. van Wij nen, A. Verspoor en S. Sanders, uit Vlissingen J. Jansen en J. Hoogstraate en uit Temeuzen J. Mommers. Van deze plaats wensen wij dhr. Jansen van harte geluk met zijn prachtige onverwinning. 66^1 De speciaalzaak voor Uw BRIL Botsing. Vrijdag ontstond even over de Vlake- brug een botsing tussen een vrachtauto bestuurd door J. A. L. uit Goes en een autobus, bestuurd door J. F. L. B. uit Kemseke (B.). Omdat daar ter plaatse geen uitwijkstrook aanwezig is, dienen, wanneer iemand de Westelijke kanaal- weg wenst in te slaan, de achterop komenden te stoppen, hetgeen ook nu gebeurde, doch door B. te laat werd opgemerkt, zodat hij op L. inreed, met het gevolg lichte materiële schade Mars Kon. Harm. „E.M.M." Naar men ons mededeelt is de Kon. Harmonie „E.M.M." voornemens om bij gunstige weersgesteldheid a.s. zaterdag tussen 6.30 en 7.30 uur een mars door het dorp te maken. Hengelen. Om narigheden (boete) te voorkomen wordt gemeld, dat het viswater „Het Ambacht Kruiningen", beter bekend onder de naam „Kreek" is verpacht, zodat wanneer iemand probeert daar 'n visje te verschalken, hij het risico loopt geverbaliseerd te worden. Vergunningen voor vissen door derden worden niet verstrekt. Men zij dus gewaarschuwd. de aanschaffing van een stofzuiger en een vloerwrijver. Ook aan het bestuur van de School met de Bijbel wordt financiële mede werking verleend bij de door dat be stuur beoogde aanschaffing van meu bilair en leermiddelen. Tevens wordt besloten om een klas van deze school tijdelijk onder te brengen in het St.- Jozefsgebouw, nabij het klooster. Een krediet van 11.878,wordt beschikbaar gesteld als gemeentelijk aandeel in de kosten van aansluiting op het electriciteitsnet van een elftal onrendabele percelen. Voor het dorp Bath wordt vervolgens een beperkt plan van uitbreiding vast gesteld. Teneinde te gelegener tijd te kunnen beschikken over bouwgrond, wordt van de heer Jhr. L. Schorer te Driebergen- Rijssenburg de in het vigerende uit breidingsplan voor Rilland gelegen grond aangekocht. De oppervlakte van de aangekochte grond is 37236 m2, de prijs 1,75. Aan de pachter wordt wegens voortijdige beëindiging van de pachtovereenkomst een schadeloosstel ling toegekend van 26.139,67. Voor het verbouwen en inrichten van de gemeentelijke garage aan de Bur gemeester van Gorselstraat tot brand weerkazerne wordt een krediet be schikbaar gesteld van 25.000, In verband met de voorgenomen verbetering van de weg naar Bath, waarmede waarschijnlijk in september a.s. een aanvang kan worden gemaakt besluit de raad tot aankoop van en kele perceeltjes grond. Omdat de thans in gebruik zijnde vrachtauto, na een vrij intensief ge bruik van 10 jaar, niet langer als bedrijfszeker is aan te merken, wordt besloten om tot vervanging over te gaan. Een krediet van 24.505,wordt beschikbaar gesteld voor de aankoop van een D.A.F.-diesel 5 tons vracht auto. Voetbal. Zondag werd er weer met het voet balprogramma gestart Het eerste elftal van V.V. Hansweertse Boys speelde een vriendschappelijke wedstrijd tegen het eerste van Yerseke. Veel valt er overigens niet van te vertellen, daar het een lusteloos spelletje was, dat beide verenigingen vertoonden. De ruststand ging in met een 10 voor sprong voor de gastheren. Jammer en in het geheel niet nodig werd de sfeer er tegen het einde niet beter op. De eindstand was 20 voor Yerseke. 55-jarig huwelijk. Vorige week herdacht het echtpaar J. Rooze-van Driessen in alle eenvoud met de naaste familieleden het feit, dat zij 55 jaar in de echt verbonden waren. Beide oudjes genieten nog een goede gezondheid. Ronde van Rilland. Op zaterdag 24 aug. zal de ronde van Rilland worden verreden op gewone fiet sen. De start vanaf het gemeentehuis is bepaald op drie uur. Raadsvergadering. De gemeenteraad van Rilland-Bath kreeg in zijn vergadering van maandag 19 aug. j.l. de gemeentebegroting en de begroting van het gemeentelijk woning bedrijf voor de dienst 1964 aangeboden. In hun aanbiedingsbrief wezen burge meester en wethouders met voldoening op het niet geringe overschot aan ge wone middelen, ondergebracht in de raming op „onvoorziene uitgaven" en belopende rond 58.000,Dit over schot, zo schreven burgemeester en wethouders zal echter ten dele dienen te worden aangewend tot dekking van de kosten van rente en aflossing van aan de begroting toe te voegen nieuwe kapitaalsuitgaven, zoalsde stichting van een centrale werk- en opslagruimte voor de dienst gemeentewerken; de inrichting van de gemeentelijke garage tot brandweerkazerne; de verbetering en verbreding van de Hoofdweg (Ril landStation) en de aankoop van een nieuwe vrachtauto. De begrotingen zullen in een volgende vergadering worden behandeld. Het destijds aan het Koningin-Wil- helminafonds toegekende subsidie wordt met ingang van 1 januari 1964 ver hoogd van één cent per inwoner tot twee cent per inwoner. Aan het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland te Goes wordt met ingang van 1 januari 1964 toegekend een jaarlijks jsubsiidie van een halve cent per inwoner. De heer L. J. Bruijnzeel wordt met algemene stemmen herbenoemd tot lid van het Burgerlijk Armbestuur van Rilland-Bath. Besloten wordt voorts om een krediet v^n 3500.beschikbaar te stellen voor de aankoop van een Adler-boe- kingsmachine. Overeenkomstig artikel 72 der Lageronderwijswet 1920 wordt mede werking verleend aan het bestuur van de Gereformeerde Gemeenteschool) bij Raadsvergadering. In de gehouden raadsvergadering werd het nieuw benoemde raadslid dhr. Riedijk beëdigd. Dhr. Riedijk neemt de plaats in van dhr. Weststrate (Vrije Lijst) die als raadslid bedankte. Dhr. Riedijk meende in zijn toespraak na de beëdiging, dat zijn voorganger Wel van goede wil is geweest, maar niet altijd werd begrepen. Dhr. van Ham (A.R.) betwijfelde dit, daar Weststrate letter lijk overal tegen was. Voorts vond hij het jammer, dat er in onze gemeente zulk een belangengroep bestaat, daar er genoeg politieke partgen zijn, waar men zijn stem op uit kan brengen. Dhr. Hage (S.G.P.) meende dat Riedgk eigenlijk S.G.P. moest zijn, getuige zijn belijdenis. Deze hoopt dan ook op de steun van samenwerking in principiële zaken. Deze hoop werd later min of meer de bodem ingeslagen toen er een bijna theologisch debat ontstond over de plaatsing van een televisiètöestel in het bejaardentehuis. Dhr. Hage (S.G.P.) meent, dat de televisie voor 80^ werk van de Satan is. Moeten wij de bejaarden gelegenheid geven daar naar te kijken? Van Ham (A.R.) was het daar niet mee eens. Het is een bejaardentehuis, waar mensen van alle gezindten kunnen opgenomen worden. Als men thuis niet meer naar de tele visie kijken wil, draait men de knop om. Hier kan men weggaan. Riedijk (Vrije Lijst) en Marcusse (P.v.d.A.) waren het hiermee eens. Wethouder van Velzen (S.G.P.) merkte op dat het altijd moeilijk is om in dergelijke zaken met andere groeperingen samen te werken. Van Ham en van Velzen raak ten daarna met elkaar in discussie. Met algemene stemmen werd aan genomen de benoeming Van dhr. R. Rijkse tot ambtenaar van de burger lijke stand. Verder werd leen bedrag van 1100.gevoteerd voor aanschaf en plaatsing van knipperlichten op het kruispunt Rijksweg-Zuidweg. Op een vraag van dhr. Riedijk of dit bedrag op Rijkswaterstaat kon worden ver haald moest ontkennend geantwoord worden. De onbewoonbaar verklaarde woning van C. van der Peijl kan nog niet worden ontruimd. Op een vraag van dhr. Busch antwoordde de burge meester, dat er spoedig een oplossing zal zijn als de huizen aan de Morlode- straat klaar zijn. De reinigingsrechten zullen als volgt verhoogd worden: voor één emmer van 8.op 10.twee emmers van 10.op 14.drie emmers van 12.op 18.Dhr. Riedijk zag hierin een onbillijkheid. De emmers zijn V3 kleiner en nu meer be talen, daar we nu toch de beschikking hebben over een roltrommelauto, zal het toch ook voordelige werken. Kan eventuele verhoging niet uit algemene middelen betaald worden Burgem. antwoordt: we leven in een tijd van j geldontwaarding, duurder materiaal e.d. maken dit noodzakelijk. Van Velzen meent dat dit begrijpelijk is. Van Ham wijst er op, dat voor men sen, die het helemaal niet kunnen be talen er misschien nog wel een andere mogelijkheid is. Burgem: Ook de em mers moesten omgewisseld worden om te passen op de stofvrije ontlading. Laten we die 4 cent per week geven uit waardering voor het vuile werk van de gemeentewerkman. Verder wordt de ge meenterekening 1962 aangeboden. Deze sluit met een voordelig saldo van 6698.23. De kapitaaldienst heeft een nadelig saldo van 64.959,42. De be groting voor 1964 wordt aan de raads leden overhandigd. Behandeling daar van tin de eerstvolgende raadsverga dering. Voor 2 percelen, aan te sluiten op het electriciteitsnet in de onrenda bele gebieden wordt 2 X/ 1000.uit getrokken voor de| tvofningen van J. van de Plassche en P. Vogelaar. Als laatste punt van de agenda werd be handeld de aankoop van een perceel grond van dhr. W. Kakebeeke, gr.oot 28150jn2 voor een bedrag van 98.525,Dhr Busch vraagt of de grondprijs 3.50 per m2) niet te hoog zal zijn in de ogen van G.S.. Burgem.: hiervoor zijn bgzondere argumenten aanwezig. Verder is dhr Busch ver heugd dat er een speelplaats komt voor de jeugd. Dhr. Riedijk: in een verre hoek!!! Is het niet mogelijk om het sportveld te verplaatsen en daar een speelplaats te projecteren? Burgem- wat gaat dat kosten In bouwplan west zijn 350 woningen geprojecteerd. Hierdoor komt'het reeds meer centraal Hage: Sportjveld verleggen kost?, glo baal zo een 150.000. Doe maar zo snel mogelijk zaken, daar grondprijzen stijgende zijn. Door de bliksem getroffen. Tijdens een kort maar hevig onweer werd zaterdagnamiddag een 5-jarig stamboekpaard van de Gebr. Mol dode lijk door de bliksem getroffen. De gladiolen-tentoonstelling. Ondanks het ongunstige weer werden reeds donderdagavond de bloemen voor de grote tentoonstelling ingeleverd. Gezien het prachtmateriaal zal zeker het tentoongestelde de moeite waard zijn. Ook het aantal beschikbaar ge stelde i prijzen ijs dit jaar bijzonder groot. Vrijdagmiddag te 3 uur zal de tentoonstelling door burgemeester J. D. de Kam worden geopend en de prijzen worden uitgereikt. De tentoonstelling zal zijn geopend tot zaterdagavond 10 uur. Hengelwedstrijd. In de Oosterschelde nabij Kattendijke hield de hengelsportvereniging ,De Kapelse Kanaalvissers" haar vijfde beker-hengelwedstrijd van dit seizoen. Ondanks het slechte weer was de deel name goed. Niet minder dan 66 leden legden in om gezamenlijk 4675 punten bij elkaar te vissen. Deze vangst was echter matig. Prijswinnaars werden: 1. C. van Liere, 340 pnt.; 2. A. Evers- dijk, 305 pnt.; 3. G. C. Versluis, 300 p.; 4. A. J. van Liere, 290 pntn; 5. C. Burger, 275 pnt.; 6, A. Van Boven, 265 pnt.; 7. G. Cabboort, 260 pnt.; 8 mevr. Lepoeter-van Paassen, 190 pnt.; 9. A. Hoogesteger Jr., 175 pnt.; en 10. C. Visscher, 155 pnt. In totaal waren er 20 prijswinnaars. Na deze vijfde wedstrijd is de stand: 1. A. van Liere Jr., 805 pnt.; 2. mevr. Lepoeter-van Paassen, 645 pnt.; 3. Joh. Zuidweg, 640 pnt.; 4. A. Blok, 625 pt.; 5. C. Burger2 615 pnt. Junioren :1. Ko Burger, 700 pnt.; 2. G. J. Lepoeter ,640 pnt.; 3. A. Hoogesteger, 565 pnt. Voetbal. Zaterdag 24 augustus zal de voet balvereniging Kapelle het nieuwe speel seizoen openen. Als vriendschappelijke wedstrijden staan op het programma: 2 uur Kapelle II-Kloetinge H en 4 uur Kapelle I -Kloetinge I. Twintig jaar „Eltoj." De korfbalvereniging „Elto" zal 31 augustus a.s. twintig jaar bestaan. Als onderdeel van de jubileumviering zal er die dag op het gemeentelijk sport terrein een wedstrijd gespeeld worden tussen een twaalftal van Elto-veteranen en een sterk combinatie-clubtwaalftal. Na afloop van deze wedstrijd zal in het sportgebouw een gezellige samen komst worden gehouden. Gereformeerde Kerk. D^. E. C. Kim uit Reitsum (Fr.) heeft bedankt voor het op hem uit gebrachte beroep door de Geref. Kerk to Kapelle. Wedvluchten. De postduivenhoudersvereniging „Qost, West, Thuis Best" nam deel aan twee wedvluchten. De uitslagen hiervan zijn: Jonge duiven, St. Denis, afstand 306 km., 1. P. M. Kuyper, 2 en 8 Van Driel-Herjstek, 3 en 14 P. I. Butler, 4 en 5 C. Langenberg, 6, 9 en 12 M. P. van Oefeleü, 7 M. W. Nijssen, 16 A. Arrebout, 11 A. J. L. Luteijn en 13 P. Glas. Oude duiven, St. Denis, afstand 306 km., 1 A. J. Luteijn, 2 en 5 Van Driel- Heijstek, 3 en 4 C. Langenberg en 6 J. H. C. Poleg. Aanrijdingen. ?kTeg vanaf de Vlakebrug tot aan de Eversdijkseweg te Bieze- n .®n zater"dag niet minder dan ho» §en plaats- De eerste ge beurde om elf uur 's morgens bij de Vlakebrug Drie personenauto's waren r bg betrokken, die uit de richting vo^?Inê:en kwamen gereden. De voorste wagen, bestuurd dood J L 1bvï^Hngei1, kwamen gereden. De inks de rijksweg verlaten. Dit werd te laat opgemerkt door de achterop ko- Duitsef J- w. uit Walberberg, £ed .dat hij °P de a»t° reed Door de botsing schoot het voer- en draaide een slag naar waard°or de auto in tegenover gestelde richting op de rijbaan kwam te staan Op dat moment naderde E. E- uit Arnhem. Hoewel E. krachtig remde botste hij toch frontaal op df dÏÏpn Vail U Persoonlijke ongelukken deden zich met voor, maar wel werden de autos fjink beschadigd. Twee er van moesten worden weggesleept. Drie uur later had er bij de kruising van de s-Gravenpolderse Oudedijk een bot sing plaats. Hier moest! een vracht wagen de rijksweg naar links verlaten Daar was het J. W. P. de J. uit Krui ningen, die niet tijdig meer kon stoppen en op zijn voorganger P. P. v. uit Ede reed. Deze botste weer op de achter de vrachtwagen rijdende J. A. R. uit Aar denburg. Ook hier kwamen geen per soonlijke ongelukken voor» maar wel weer flinke materiele schade. Ook van de bij deze botsingen betrokken auto's moesten er twee worden weggesleept. Des avonds om acht uur had ten slotte nabij de Eversdijkseweg de derde botsing plaats. Hier was het de Duitser A. W. uit Stadtheme, die in file rijdend geen voldoende afstand bewaarde en op zijn voorganger, de heer J. T. H. T. uit Venlo inreed. Ook deze botsing liep zonder persoonlijke ongelukken af. Beide auto's werden beschadigd. Geen voorrang verleend. Geen voorrang verleende donderdag de bromfietser G. W. uit Kapelle op de kruising Van der Biltlaan-Kerkplein Weststraat. Het gevolg was dat hij op de personenauto van B. W. S. uit Goes botste, die komend van de Weststraat rechtdoor het Kerkplein op moest. Na dat dokter Fagee Schaeffer de eerste hulp had verleend, kon W. naar huis worden gebracfllj. De bromfiets werd zwaar, de auto licht beschadigd. Concert ging niet door. Het tamboers- en pijpercorps „Jonge Kracht" te Biezelinge zag haar plannen, zaterdagavond te Schore een concert te geven, wegens het ongunstige weer in het water vallen. Ook de voorgeno men rondwandeling die men voor het concert had willen maken, ging niet door. EN DE MAATREGELEN TER BESTRIJDING HIERVAN. Wanneer iemand zegt, dat hij transpireert, dan doelt hij daarmee op een zweetproductie, die sterker is dan normaal. We transpireren na melijk altijd en we verliezen daarmee niet minder dan bijna anderhalve liter vocht per etmaal, maar we merken dat niet. Vermeerdering van de zvveetafschei ding kan allelei redenen hebben. De meest gewone zijn verhoging van de temperatuur' en meerdere spierin spanning: oorzaken die een ieder wel kent. Ook heftig' transpireren ten gevolge van zenuwachtigheid of angst komt bij gezonde mensen wel voor. NODIG VOOR DE GEZONDHEID. Het zweten heeft verschillende func ties. Ten eerste is het noodzakelijk voor afvoar Van overtollig vocht (evenals de uitscheiding van urine door de nie ren en van waterdamp door de lon gen.) In dit vocht is een aantal stoffen opgelost, ten dele eindprodukten van de stofwisseling, zoals ureum, verder keukenzout en reukgevende bestand delen.. Die laatste stoffen zijn het, die de voor ieder mens kenmerkende geur doen ontstaan. Ten tweede helpt de vochtafscheiding op de huid om de lichaamstemperatuur konstant te houden: het gevormde zweet verdampt en verdamping brengt afkoeling teweeg. Op die manier wordt dus stuwing van lichaamswarmte, die vooral dreigt bij JieetJ weer, bij het verrichten van intensieve arbeid en ook bij koorts, voorkomen. Ten derde heeft de transpiratie be tekenis voor de bescherming van het lichaam tegen schadelijke bacteriën. De in het zweet opgeloste stoffen zijn na melijk van zure aard; na verdamping van het vocht blijft er op de huid een zogenaamde zuurmantel over, die des infecterend werkt. Telkens weer veerschonen. Het transpiratievocht wordt door de zweetklieren bereid. Deze klieren ver krijgen het water en de stoffen, die er in opgelost zijn, uit het langsstromende bloed der huidcapillairen. De zweet klieren zijn te vinden over het gehele huidoppervlak; ze hebben niet allemaal dezelfde afmetingen. Op sommige plaatsen, bijvoorbeeld in de oksels, zijn de zweetklieren veel groter dan op de rest van het lichaam. Wanneer iemand last heeft van over matig transpireren, dan kan dat het hele lichaam betreffen of alleen be paalde plaatsen, bijvoorbeeld handen en voeten. Overmatig transpireren is soms de reden dat de persoon in kwes tie zich niet graag tussen zijn mede mensen beweegt, want het verschijnsel is nteH alleen door anderen te 'zien, maar ook vaak te ruiken. De soms weerzinwekkende lucht ont staat vooral- dan wanneer het vocht lang op de huid en op de kleren blijft zitten. Vandaar de noodzaak tot nauw gezette en voortdurende lichaamsreini ging en tot herhaaldelijk verwisselen van ondergoed en sokken: eisen die voor ieder normaal mens al bestaan, maar waaraan bij overmatige zweet- vorming nog uitvoeriger moet worden voldaan. Meer plaatselgke voorzorgen. Verder heeft <veel transpireren het vervelende gevolg^ dat de huid zeer week wordt en gemakkelijk stuk gaat. Daardoor wordt het binnendringen van bacteriën en het woekeren van schim mels weer bevorderd. Het bestrijden van de beruchte voetschimmel begint dan ook met het bestrijden van over matige transpiratie en omvat verder het drooghouden van de huid, zowel door stevig afdrogen na baden of zwemmen, als door het bestrooien met een weinig poeder, dat vocht absor beer^.. Talkpoeder bewijst eveneens goede diensten bij zogenaamd smetten: rood heid en prikkeling van de huid in plooien van het lichaamsoppervlak. Sterk transpireren van de handen is bij uitstek een verschijnsel, dat sterk onder invloed van het zenuwstelsel staat (net als blozen): voor sommige

Scheldebode | 1963 | | pagina 2