NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BE VELA ND oveRöenkmcj <jCa.nfys cLq. óthCL&t 29STE JAARGANG No. 12 23 AUGUSTUS 1963 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 - TELEF. (01130 381 - GIRO 28425 Land- en Tuinbouw PLAATSELIJK NIEUWS YERSEKE e REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs by vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar ADMINISTRATIE Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur En Samuel zeide: Spreek, want Uw knecht hoort. 1 Sam. 3:10 De jonge Samuël was een toonbeeld van trouw. Dag en nacht stond hij klaar. De hoogbejaarde Elia, bijna blind van ouderdom, werd liefdevol door het kind verzorgd. Zelfs sliep het in zijn nabijheid, om zo nodig dadelijk bij de hand te zijn. Op een nacht kwam de jongen driemaal tevergeefs bij de oude, in de mening dat deze hem had geroepen. De derae keer begreep de priester, dat er inderdaad was geroe pen, doch niet door de priester van God, maar door de God van de priester. Want Samuël kende de Here nog niet, dat wil niet zeggen, dat hij geen persoonlijke zielskennis aa^n de Here had. Integendeel. Maar hij had nog nooit te voren de eer genoten rechtstreeks door de Here te worden toegesproken om als profeet een bood schap van Hem te ontvangen: het woord des Heren was aan hem nog niet geopenbaard. Deze onervarenheid komt nog wel voor. Immers roept God u op velerlei wijze. De vriendelijke zon of het dave rend noodweer spreken van Zijn Al macht, Wijsheid en Goedheid, ja vol gens Paulus ook van Zijn Toom. Rom. 1:18. Het tikken van uw huiskamer- klok, de eerste grijze haren zijn roep stemmen u te haasten, ja te vlieden van de toekomende toom. Maar dikwijls blijft het bij een praatje over het weer of de opmerking dat de tijd zo snel vliegt. En als het niets meer uitwerkt dan de sentimentele klacht: „Wat is het leven. Een stap naar het graf! Wat heden bloeide, Valt morgen af!" dan is het zo nog vergeefs. Of gij gaat naar de kerk. Als men daar Gods Woord brengt, dan moet ge eens ho ren of Iemand u roept. Als gij uw toe stand hoort, wordt gij geroepen. Doe nu niet als dit nog onervaren kind. Blijf niet bij de predikant staan. De oude Eli wijst u een betere weg. Begeef u naar uw eigen plaats en, zo Hij u roept, zo zult gij zeggen: spreek, Here waint uw knecht hoqrt. Luister dan heilbegerig wat God te zeggen heeft. Maardan moet ge Zijn knecht willen zijn, anders gaat het u, evenals Eli, voorbij! God spreekt gewis tot elk, die voor Hem leeeft. (Uit een dagboek). De meest succesvolle Merkhorloges Eterna, Pontiac, Stowa, Union ancre, koopt U bij de horloger juwelier In de zomer is onze voeding heel vaak beter samengesteld dan 's winters. Een goed idee is om in de overige jaargetij den door te gaan met veel groente en fruit te eten. U weet het: ongeveer kg aan groente per persoon en elke dag wat fruit; groente en fruit bij het brood te ne men en aan de warme maaltijd ge- regeld de groente rauw te geven. Denk daarbij niet alleen aan sla, maar ook aan andijvie, worteltjes, bleekselderij en de nog jonge rode en savooiekool; weinig vet (boter, margarine en an dere vetsoorten in het eten te ver werken; goed voor uw gezondheid, en niet alleen bij warm weer; veel karnemelk en yoghurt te gebrui ken evenals gewone melk verhogen zij de waarde van de maaltijden. Waar u speciaal bij warm weer op moet letten om voedselvergiftiging te voor komen: bewaar levensmiddelen, die snel aan bederf onderhevig zijn, zo koel mo gelijk. Zorg, dat u weinig of geen resten hebt. Koel resten vlug af en dien ze de volgende dag niet op, voor u ze goed doorgekookt hebt. Kies bij voorkeur vlees, dat door en door gaar gegeten wordt braad voor al gehakt goed gaar. Neem als het warm is alleen biefstuk en dergelijk rood vlees wanneer de sla ger het onder koeling bewaart en u het thuis ook in een koelkast kunt zetten of meteen na ontvangst kunt klaarmaken. Neem verpakt vlees en vis direkt uit de verpakking. Voorkom het zuur worden van melk door losse melk meteen na ontvangst te koken, zo nodig 's avonds nogmaals. Ook gepasteuriseerde melk in een geopende fles zal 's avonds wel eens gekookt moeten worden. Gebruik geen zuur geworden melk. Zeer vitamine C-rijk zijn de volgende seizoenprodukten: paprika's, rode kool, bloemkool, aardappelen, snijbonen, rode maar veel meer nog zwarte bessen. Besteed niet te veel tijd, geld en brandstof aan inmaken. Bedenk daarbij dat bederf altijd mogelijk is wanneer u „weckt". Profiteer eerst volop van de verse groente en vruchten en de buiten lucht en maak alleen in wat u werkelyk te veel hebt. KAPELLE (Z.-B-) TELEFOON (01102) 223 BEKENDE SERVICE EN GARANTIE MADAME PAMPHILIA Madame Pamphilia, helderziende, heet te maar gewoon Sientje. Dat stond op de dagvaarding. Maar ze schreed het zaaltje binnen, alsof niemand van ons dat gelezen had. Achter haar kwam het donkere manspersoon, waarvoor het meisje zich moest hoeden. En daarach ter kwam het meisje, dat „smeerkanes" gezegd zou hebben tegen Madame Pam philia, helderziende. Het meisje was dus de verdachte, en de beide anderen zouden haar onder ede de das om doen. „Hebt u het woord „smeerkanes" ge bezigd tegenover deze dame?" vroeg de rechter aan het meisje. „Meneer de Rechtbank, zulke woor den neem ik niet in mijn mond". „Het gaat er niet om wat u in uw mond neemt. Het gaat er om of u dat woord tegen die getuige hebt gezegd, ja of neen!" „Nee, meneer de Rechtbank!" De donkere man, waarvoor het meis je zich moest hoeden, werd uit de zaal verwijderd. En toen schreed Madame Pamphilia naar voren. „Ik heb al heel wat jonge vrouwen tegen overhaaste stappen behoed", be gon ze. „Dat is heel aardig van u", prees de rechter, „maar heeft zij dat woord ge zegd?" „Dat is te zeggen, ze kwam mij om raad vragen. Ik kan natuurlijk geen bij zonderheden vertellen over mijn cliën ten. Maar het ging om een liefdes kwestie". „Da's nietes!" riep het nu verdachte meisje. „Ik had die knul nog met geen oog aangekeken!" „Laat u mij even uitspreken", ver zocht Madame Pamphilia, helderziende, met waardigheid. „Ik zag, dat het meis je in de toekomst gevaar zou hebben te duchten van een denker manspersoon. En ik voelde me verplicht haar te waar schuwen". „Dan had u ook wel kunnen zeggen dat ik m'n nek over 'm zou breken, als ik buiten kwam". „Maar heeft ze dat nou gezegd of niet?" drong de rechter aan. „Jawel, edelachtbare, ze heeft het ge zegd. Op de stoep, voor mijn huis". De gouden oorbellen van Madame Pamphilia flikkerden, zo heftig knikte ze er bij. Vervolgens kwam het donkere mans persoon binnen, wie klaarblijkelijk de waarschuwing had gegolden. „Nou", zei hij, „da's gauw verteld. Loop ik me daar langs dat huis in het donker. Valt er ineens zo'n juffrouw over me heen. Ik zeg: Wat heb jij een haast, juffie! Zegt ze: Oeh, daar heb je 'm. Wat heb je 'm? vraag ik. Zegt ze: Die donkere persoon! Ga weg, smeerkanes!" „Dus u hebt duidelijk gehoord dat de verdachte dat woord heeft gebezigd?" vroeg de rechter. „Wis en waarachtig, meneer de rech ter. Zo waar als ik hier sta. 't Eerste woord dat ze tegen me gezegd heeft was „smeerkanes". Maar nou kent ze me wel beter". „Ja, tegen wie heeft ze dat nu ge zegd. Tegen u of tegen die dame hier?" vroeg de officier. Tegen mij natuurlijk, meneer de rech ter. Ze brak toch zowat hals, nek en nieren over me! Die dame kwam d'r meteen aan. Die dacht natuurlijk wat is dat voor lawaai op m'n stoep!" „En me dan nog te waarschuwen ook voor een donkere persoon. Ik heb nog nooit zo'n goeie vrijer gehad als deze persoon, meneer de rechtbank", zei de verdachte. Het werd vrijspraak. Als zijnde niet bewezen dat het beledigende woord de helderziende getuige heeft gegolden. Stijf gearmd ging de verdachte met haar donker manspersoon weg. Sputte rend volgde Madame Pamphilia, helder ziende. Die dit niet voorzien had. (Nadruk verboden) ri modes voor He elegante vrouw Grote Markt 12 Bergen op Zoom ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bjjsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief W(j willen u met onze adviezen zo goed mogelyk van dienst zyn en geven zo mogelyk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Charles Heston. Waar vind ik Charles Heston? informeert Corrie G. U zult de filmacteur Charlton Heston bedoelen. Voor hem kunt u schrijven naar Charlton Heston, p.a. Samuel Bronston Prod., Avenida de Burgos 5, Madrid 16. Coen Moulijn. Waar woont Coen Moulijn? vraagt M. V. T. Coen Moulijn woont Langenhorst 253 te Rotterdam. Rijbewijs Hoe kan ik het bezit ko men van een rijbewijs voor zware vrachtwagens imet aanhajnge;r, nu ik mijn linkeroog mis, vraagt P.S. U moet bij de A.N.W.B., Plein 1940 een Eigen Verklaring halen. Dit formulier is ook verkrijgbaar ten ge meentehuize.. Dit kost u 1.-. U moet hierbij voegen een uittreksel bevolkingsregister, eveneens ver krijgbaar op het gemeentehuis. U stuurt deze formulieren ingevuld naar het er op aangegeven adres. Bent u ouder dan 60 jaar, dan moet een arts een verklaring voor u uitschrijven. Dit kan op hetzelfde formulier. Ook van uw gebrek moet op het formulier mel ding worden gemaakt. Als u van het C.B.R. (de instantie die het formulier krijgt, een geneeskundige verklaring krijgt, dan kunt u examen doen. Wei gert het C.B.R. u die te geven, dan is er verder niets aan te doen. In zeer bepaalde gevallen kan men onder be perkende voorwaarden examen doen, waarvoor dan een z.g. ,,restreint"-kaart wordt afgegeven. Dat gebeurt dan nè, medisch onderzoek. Of p hiervoor ech ter in aanmerking komt, kunnen wij u niet zeggen. Knipperlichten. Waaraan danken de veel toegepaste knipperlichten boven op o. a. ambulance-, brandweer, ge meentereiniging, politieauto's hun ont staan vraagt G. Boven op dq genoemde voertfuigen staan geen knipperlichten, maar con stant brandende lampen, waar een schermpje, dat aan de binnenzijde re flecteert, omheen draait. Het systeem is overgenomen van de vuurtorens en werd aanvankelijk vooral toegepast als waarschuwing en oriëntatiepunt op vliegvelden. Oorlogsherinnering. Is het waar dat de brug in Nijmegen in de oorlog ondermijnd is geweest en klopt het dat Jan van Hooft de vernietiging van deze brug heeft weten te voorkomen, aldus B. De brug in Nijmegen is inderdaad ondermijnd geweest, maar het is nog steeds niet duidelijk, wie eigenlijk de ontstekingskabels onklaar heeft ge maakt. Men neemt echter allerwegen aan dat het Jan van Hooft is geweest en heejft er maar in berust dat er nimmer zekerheid is verkregen. Andrea Doria. A.P. zou gaarne de oorzaak van de ramp met de „Andrea Doria" 'vernemen. De „Andrea Doria" is het Italiaanse passagiersschip dat in de nacht van 25 op 26 juli 1956 in de buurt van het Nantuchet lichtschip voor de Noord- amerikaanse oostkust in aanvaring kwam met het Zweedse passagiersschip ^Stockholm". De schuldvraag is nog steeds door tegenstrijdige verklaringen der gezagvoerders, onopgelost. Er kwa men 50 opvarenden om het leven. Rozebotteljam. Hoe en waarvan kan ik het beste rozebotteljam maken, informeert J. De mooie glanzende bottels van de wilde roos zijn zeer geschikt voor het maken van jam als het blad is afge vallen en de bottels dieprood gekleurd zijn; dit is dan tevens de beste pluktyd. U hebt nodig: rozebottels kg suiker, sap van 1 citroen of 3 gram citroen zuur per kg rozebottelmoes. De behan deling is als volgt: de rozebottels ont doen van kroontjes en steeltjes, daarna wassen. De botels kneuzen, met een bo dempje kokend water opzetten en snel tot moes koken. De massa door een zeef wrijven, meten en tot 2/3 van het oorspronkelijk volume inkoken. De sui ker en het citroensap of het in een weinig water opgeloste citroenzuur toe voegen. De massa vlug tot jamdikte inkoken, in de schoongemaakte potjes overdoen en afsluiten. Deze potjes vooral goed schoonmaken en vullen tot een paar cm onder de rand. Afsluiten met ringen, metalen binnendeksels, schroefdeksels of glazen deksels. De schroefdeksels moeten eerst goed vast gedraaid worden, daarna een slag te rugdraaien, glazen deksels met klem men vastzetten. Vervolgens in een grote pan een treef, taartrooster of doek leggen en er zoveel water in doen, dat de potjes tot de hals toe in het water zullen staan. Het water verwarmen en de potjes moes er in zetten. Het water aan de kook brengen en 20 minuten zachtjes laten koken. De potjes uit het water nemen (niet op een stenen aan recht zetten!) en laten afkoelen. U kunt de potjes sluiten met cellofaan- papier en met een touwtje of elastiekje vastbinden. Geen perkamentpapier ge bruiken, daar dit vocht doorlaat. Munten. V.d.R. stuurt ons enkele munten met verzoek om inlichtingen. 1. Duit van het Graafschap Holland, één der gewesten van de republiek der Verenigde Nederlanden. Een duit is een achtste stuiver. De leeuw op de keer zijde is de Hollandse Leeuw in de Tuin (omheining) van Holland met Speer en Vrijheidshoed. Waarde ca 0.40, in dien buitengewoon mooi ook meer, indien slecht veel minder. 2. Cent van 1864. Waarde gering, tenzij zeer mooi dan enkele kwartjes. Indien stempel- nieuw ca 1.50. De dubbeltjes van Wil- helmina zijn als regel niet zeldzaam. Alleen stempelnieuwe exemplaren van vóór 1926 kunt u op 1.75 stellen. Die met muntteken D (Denver) zijn zeld zaam en wellicht enkele guldens tot 10.waard, indien mooi. Typekampioenschappen. Ik zou dit jaar graag meedoen aan de wedstrijd om het nationaal typekampioenschap. Waar kan ik me opgeven, vraagt mej. B. Voar informaties en inschrijving kunt u zich wenden tot de Stichting Nationale Kampioenschappen, p/a Damesbeurs, Mauritskade 49 te 's-Gra- venhage. Suède. Ik heb een paar vetvlekken in mijn suède jasje. Hoe kan ik die ver wijderen, informeert mej. M. Bestrooit u de vlekken flink met magnesiumpoeder. Laat dit enige uren intrekken en borstelt u het poeder daarna af. Zonodig herhaalt u deze bewerking nog eens. Eigendom opmeten. Waar kan ik mijn eigendom laten opmeten en wat zijn de kosten, vraagt mevr. W. U moet zich wenden tot het kadaster in uw district. De kosten bedragen 15.per velduur en 7.50 per kan tooruur. De schutting mag op de scheiding staan, maar de hoogte hangt af van o.a. de lichtval in de woningen, het vroeger genoten uitzicht, de even tueel te verplaatsen grens, het zicht vanaf de straat. Stelt u zich daarvoor in verbinding met Bouw- en Woning toezicht op het gemeentehuis. Lievelingsschrijfster. Graag had ik enkele gegevens over de schrijfster Henriëtte Freeser, schrijft J. B. Henriëtte Freeser is een schrijfster, die vooral met „.Elisabeth en de mo raal" bekendheid heeft verworven. Inlichtingen over haar kunt u ver krijgen bij haar uitgeverij Het Wereld- venter te Baarn. V.Z.O.S gaat weer beginnen. De vacanties zijn weer voorbij en ook onze plaatselijke gymnastiekvereniging gaat weer met de lessen beginnen. Allereerst wordt begonnen met de training voor de vaardigheidsproeven voor adspiranten en leden, welke in het begin van november zullen worden af genomen. Voorts staan er nog andere o.m. onderlinge wedstrijden, deelnemen aan verschillende Kring- en Bonds- activiteiten, terwijl er in oktober door V.Z.O.S. 2 keurturnwedstrijden worden georganiseerd, n.l. begin oktober de Distriktwedstrijden-Zuid, wat de kwart en halve finale is voor turnsters en jeugd turnsters voor het landskampi oenschap en eind oktober de keurturn- wedstrijd Zebra tegen de Rotterdamse Turnbond. Verder vernamen we, dat V.Z.O.S. al plannen beraamt voor de viering van het 70-jarig bestaan van de vereniging in 1964, wat men in dat jaar op grootse wijze wil herdenken. Tijdelijk bestaat weer gelegenheid tot het aanmelden van nieuwe leden, ook voor de kleuterafdeling, dus jon gens en meisjes, zorg dat je er bij komt zolang je er bij kunt. Wijziging Reinigingsdienst. Naar we vernemen zal met ingang van de maand september de ophaal dienst voor huisvuil worden gewijzigd. Huisvuil wordt thans opgehaald op maandag en donderdag. Dit wordt met ingang van de eerste week in september voor Yerseke op dinsdag en vrijdag. De uren blijven gelijk aan voor heen. Harde voorwerpen en grof vuil worden opgehaald op de eerste en derde woensdag van de maand. Predikant Ger. Gemeente. Door ,de kerkeraad der Ger. Gem. alhier is éen tweetal/ gesteld om te voorzien in de vacature door het over lijden Van Ds. P. Honkoop. In alfa betische volgorde zijn gesteld: Ds. P. Blok van Dirksland en Ds. J. van Haaren te Rijssen. Actie voor Dousadj. Ook in onze gemeente is door de jeugd een actie ingezet voor hulp aan het getroffen dorp Dousadj in Perzië. Zaterdag werden flessen opgehaald, waarvan de opbrengst voor dit goede doel is bestemd, terwijl men ook nog andere activiteiten hoopt te ontplooien. WEMELDLNGE Van 2531 augustus 1963. Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. 7.25 7.38 0.35 12.55 8.00 8.17 1.10 1.35 8.40 9.00 1.50 2.20 9.26 9.52 2.38 3.12 10.28 10.57 3.40 4.22 11.39 4.54 5.36 0.12 1.01 6.07 6.47

Scheldebode | 1963 | | pagina 1