4 hblok Huishoudster TE KOOP Vakantie elektrisch gebied Rinus Geluk Vliegen en muggen zijn gevaarlijke klanten Predikbeurten A. Marteijn Meisje of werkster CORNELISSE Prima braadkuikens De Rooy's zelfbediening Filius" AFWEZIG gesloten leerling monteur MHLdd.en.sta,xid.sopleid.ixig? KORTE HOEFJES uw kind is van deze tijd patronen vulpennen f 9,50 van der peyl Kies de mooiste meubelen voor Uw geld De vlieg spuwt bacteriën in ons eten, de mug brengt ze ons in het bloed! Het is zomer en dat betekent, dat we naast zon, warmte en regen, ook volop van insekten kunnen „genieten". De meesten van ons zijn niet erg op deze medeschepselen gesteld en dat is in veel gevallen ook volkomen begrijpe lijk. Het insekt heeft iets antipathieks, men mag ze niet en dat ligt veelal aan het uiterlijk van deze dieren. Ze lijken dikwijls op kleine monsters en dat stoot de mensen af. Overigens is een dergelijke instelling natuurlijk niet juist. Hoe griezelig som mige van deze dieren er ook mogen uit- zin, wanneer we ze eens wat nader be schouwen staan we versteld en vragen we ons af hoe het mogelijk is dat de Schepper dergelijke dieren kon creëren. Dat we iets tegen bepaalde insekten hebben, omdat ze gevaarlijk zijn voor de mens of schadelijk zijn, is te begrij pen en te rechtvaardigen. Nemen we bijvoorbeeld de insekten waarmee we in deze trjd het meest te maken hebben, zoals de vliegen en muggen, dan heb ben we dadelijk al twee kwade rakkers bij de kop. Deze twee insektensoorten, die behoren tot de orde der Diptera (tweevleugeligen), welke de 4e orde in grootte van het insektenrijk is en meer dan 60.000 soorten omvat, zijn voor de mens ronduit gezegd gevaarlijk. De vlieg. De kamervlieg is de meest verspreide en beruchtste soort van alle vliegen en vormt voor de mens een permanent ge vaar. De larven van de vlieg zijn afvaleters, die zich niet beperken tot elk vochtig, rottend organisch materiaal. Zij eten van kadavers tot mest en alles wat daarbij behoort. Het gebruik van dit voedsel heeft het de vlieg mogelijk gemaakt de mens overal in de wereld te vergezellen. De monddelen van de vlieg worden gevormd door een korte slurf of zuiger, met aan de top een paar lobben. Wanneer het dier gaat eten spuwt het eerst een druppeltje vloeistof op het voedsel, terwijl de kussentjes over de oppervlakte raspen. Daarna wordt het grootste deel van de vloeistof weer op gezogen, maar het restje dat achterblijft bevat zoveel bacteriën van vorig voed sel, dat eventueel kan zijn: uitwerpselen van mens of dier, geïnfecteerd speeksel van een zieke, vocht van etter, zweren en wat al niet meer. Het staat vrijwel vast, dat dit resterende vocht, vrijwel altijd voor de mens schadelijke bacteriën bevat en daarom is de vlieg zo'n ge vaar voor de mens, wanneer hij zich op ons voedsel zet. Hebben we te maken met de steek vlieg, dan is de situatie nog erger, want dan worden dergelijke bacteriën nog rechtstreeks met de prik in ons lichaam gebracht. Hoe ernstig het gevaar is dat de vlie gen voor ons betekenen, blijkt wel uit het feit van de snelle vermenigvuldi ging. Eén geworïë huisvlieg kan in slechts vijf maanden een nakomeling schap van niet minder dan 5 miljard stuks krijgen. Dat is een getal dat ons wel even te denken geeft. Gelukkig staan wij in de strijd tegen de vliegen niet alleen en zijn er vele diersoorten die ons daarbij helpen, want anders zou de wereld slechts door vliegen worden bevolkt Muggen. Andere kwade rakkers zijn de mug gen, die eveneens behoren tot de orde Diptera. Zij bezitten evenals de vliegen slechts een enkel paar vleugels, die die nen om te vliegen, terwijl de achterste twee zijn vervormd tot korte knotsvor- mige orgaantjes „kolfjes" of „halters" die in de vlucht als evenwichtsorganen dienst doen. Er zijn niet minder dan bijna twee duizend soorten steekmuggen in de we reld. De volwassên dieren zuigen het bloed van huisdieren, wilde dieren en mensen, waarbij ze met het bloed ziekte kiemen kunnen opzuigen, die ze later weer op anderen overbrengen. Hun monddelen zijn speciaal ingericht op het steken en bloed zuigen. Overi gens zijn het alleen de wijfjes die bloed zuigen, omdat de mannetjes na het pa ren dat spoedig na het volwassen worden plaatsvindt sterven. Hoe steken ze? De mond van de mug heeft een zuig- buis voor het opnemen van vloeistof uit een gemaakte wond. Het speeksel dat de mug afscheidt is bedoeld om de huid ongevoelig te maken voor de prik en te vens het bloed dunner te maken, waar door het dier in staat is het door het uiterst dunne buisje op te zuigen, ter wijl tevens door dit voóht'de stolling van het bloed wordt tegengegaan. Het is dit speeksel dat de zwelling en de jeuk van een muggebeet veroorzaakt. Am moniak is een geschikt middel om de gevolgen van een muggesteek tegen te gaan. Er zijn twee groepen bekende steek muggen en wel de Culicini en de Ano- phelini, tot welke laatste onder andere de beruchte malariamug behoort. Ze zijn onder andere te herkennen aan de ma nier waarop ze steken. De Culicini bren gen de steek toe, tetwrjl zij hun lichaam evenwijdig met het te steken oppervlak houden, de Anophelini richten bij de steek het achterlichaam omhoog. Van ei tot mug. Na de paring gaat het wijfje dadelijk op zoek naar een bloedmaatlijd, want zonder deze komen de eieren niet tot rij ping. De eieren worden op het wateropper vlak-gelegd. De larven die uit deze eie ren ;^pm en, leven van organisch afval en stuwen zeer kleine deeltjes organisch materiaal, dat zich in het water bevindt naar de mond. De larven hangen met de kop naar beneden aan het wateropper vlak en halen door een opening aan de achterzijde van hun lichaam adem. De poppen van de steekmuggen zijn in tegenstelling tot die van andere in sekten zeer beweeglijk en zwemmen snel en grillig door het water wanneer ze worden gestoord. Evenals de larven ha len ze adem door lucht op te nemen aan het wateroppervlak. De meeste steekmuggen brengen slechts enkele dagen in dit zeer kwets bare stadium door en worden dan vol wassen muggen, waarna de geschiede- denis zich weer herhaalt. Intense bestrijding gewenst. Ook de mug kan de mens door het bacterierijke speeksel,' dat hij in ons bloed bréngt, ernstig infecteren. Zowel de vlieg als1 de mug zijn daardoor vij anden van de mens, vijanden die we niet genoeg kunnen bestrijden. Men moet niet denken dat dit bestrijden slechts kan plaatsvinden in de zomertijd, wan neer de dieren zich overal laten zien. Ook in het frisse jaargetijde kan dit gebeuren, aangezien de wijfjes van de muggen bijvoorbeeld in onze gematigde streken beschutte plaatsen opzoeken om te overwinteren. In het voorjaar na het ontwaken gaan ze eieren leggen. In die periode zijn ze kwetsbaar. Ook gebeurt het wel dat ze hun eieren afzetten voor ze de in winterrust gaan. Deze eieren worden dan op een beschutte plaats ge deponeerd, die dan wel droog is, maar in het voorjaar onder water zal komen te staan. Zo zien we, dat we deze insekten ook buiten de zomer kunnen bestrijden door de plaatsen die geschikt zijn voor over wintering van volwassen dieren of eie ren met insektenbestrijdingsmiddelen te bewerken. In zijn eigen belang dient de mens deze gevaarlijke kleine dieren in tens en serieus te bestrijden. (Nadruk verboden) zen uit o.a. Genesis, Exodus, Jesaja, Ezechiël, Maleachi, Psalmen. Studie leider is Dr. M. Reisel. Voor nadere inlichtingen en eventuele inzage van een les kunt u zich wenden tot mej. H. Aardoom, Vredenoordlaan 52, Rotterdam-16. Van 815 augustus 1963 YERSEKE. Geboren: Cornelia Maatje, dv. Jan Nieuwenhuize en Teuntje Lau- rina Matthijsse; Adriaan, zv. Arno Pe ter Leuschel en Trijntje Lenger. Overleden: Krina Nieuwenhuijze, 79 j. Van 7—14 augustus 1963 WEMELDINGE. Huwelijksaangiften: Marus Willem van Nieuwkerk, 24 j. te Kruiningen en Anthonetta Mieras, 18 j. Jacob Frangois Burger, 26 j. en Alijda Maatje Maria Bickelmeijer, 20 j. te Goes. Van 814 augustus 1963 KRUININGEN. Geboren: Monique Eli zabeth Maria, dv. Anthonie Franciscus van 't Westende.,en van Louise Maria Mathilde Mahu. Huwelijksaangiften: Adriaan Verhage en Trijntje Sieuwke Hovinga; Krijn van Meurs, 31 j. en Cornelia Luteijn, 25 j.; Adriaan Jan Geuze, 21 j. en Cornelia Johanna Blok, 20 j. SCHRIFTELIJKE CURSUS HEBREEUWS Door de Stichting voor Hebreeuwse Taal- en Letterkunde en Judaica te Rotterdam wordt een schriftelijke cursus Hebrèèuws en kennis van het Jodendom uitgegeven. Decursus omvat de vakken: „(Mo dern) Hebreeuws", „Tenach" (O.T.) en „Joodse ideeën en zeden" en biedt een basiskennis waarop door zelfstudie kan worden voortgebouwd. De in de Tenach- lessen behandelde fragmenten zijn geko Y r s e k e Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 u.: Ds. A. de Haan, Abcoude, Geref. Kerk 9.30 en 2.30 uur: Ds. J. E. Booy. Vrije Evang. Gemeente 10 en 2.30 uur: Ds. D. de Jonge. Geref. Gem. in Nederland Langeville 29 10, 1.45 en 5.45 uur: Leesdienst. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. R.K. Kerk, Langeville 37 H.H. Missen op zondag 7.30 en 10 uur. H. Lof om 2.30 uur. Leger des Heils 10 uur: Heiligingsdienst. Zondagsschool en bijbelklas 1.15 u. n.m. 18 uur: Verlossingssamenkomst. Geleid door Majoor Koppers. Waarde Ned. Herv. Kerk 9.30 en 2.30 uur: Ds. G. E. Huizing. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Wemeldinge Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. E. M. Top. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. A. J. L. Hoogkamer. Geref. Gem. 10 en 4.30 uur: Leesdienst. Vrije Evang. Gemeente 10 en 2.30 uur: Ds. J. G. Niewöhner. Kruiningen Ned. Herv. Kerk 9 en 10.30 uur: Ds. J. H. J. Hoffman. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Drs. J. v. d. Horst van Randwijk. *ri9rr Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Geref. Gem. (Stationsstraat 2)v 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Krabbendyke Ned. Herv. Kerk 9.30 en 2.30 uur: Ds. J. van Leeuwen. Geref. Kerk 9.30 en 2.30 uur: Ds. B. Fidder. Geref. Gem. 9.30 en 6 uur: Ds. W. Suyker. 2 uur: Leesdienst. Hans weert Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur: Rilland-Bat h Ned. Herv. Kerk 10 uur: Ds. E. Zorn, luchtmachtpredi- kant te Woensdrecht. 2.30 uur: Ds. P. de Bruyn, Breda. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. B. Mintjes, Wal- faartsdijk. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Student Hoogerl^ind, Werkendam. i Vrij Evang. Gemeente Bath 10 en 2.30 uur: Dhr. Glazer, Amsterdam Rj-5^ K a p e 11 e Ned. Herv. Kerk 10 uur: Ds. W. Kruidenier, Nijeveep,, 2.30-uur: Ds. J. van Dullemen, Zoifte- lande. 6 uur („Obadja"): Jeugddienst. Ds. H. Bartlema uit Vlissingen. Geref. Kerk f 10.30 uur: Ds. C. Meijer, Beverwijk' 5 uur: Ds. H. J. Kouwenhoven, Vlaar- dingen. ns' Biezelinge Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. A. Sieders. d af Geref. Gem. i 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Chr. Geref. Kerk 10 uur: Leesdienst. 2.30 uur: Ds. R. Slofstra, Harderwijk. EEN KORT GOLFJE KOST SLECHTS EEN GULDEN! "irrsï T"" Heden overleed zacht en kalm, na een korte ziekte, onze geliefde zuster, behuwdzuster en tante Kriena Nieuwenhuize in de ouderdom van 79 jaar Familie Nieuwenhuize Yerseke, 11 aug. '63 Lepelstraat 8 De begrafenis heeft plaats gehad woensdag 14 aug. Voor de vele ontvangen blijken van deelneming en medeleven bij het overlijden van onze ge liefde vader, behuwd-, groot- en overgrootvader Cornelis van Sparrentak betuigen wij hiermede onze hartelijke dank. Fam. vap Sparrentak Breda/Goes, aug. 1963 GEVRAAGD Vierstraat 22 - Tel. 563 YERSEKE Gevraagd voor de morgenuren Gr. van Zoelenitraat 7 Yerseke Van 19 t/m 31 augustus gaan wij met Hout, als balken, plan ken, deuren, ramen. Nieuw en sloop hout. Closetpotten, ook com pleet, nieuw wandtegels enz. Tevens Schuurtjes, garages. P. DUINKERKE Margrietstraat 28 Tel. 650 Yerseke voor f 3,50 per stuk ter kennismaking nu 10 oesterzegels Telefoon 566 Yerseke BAKKERIJ Kerkstraat 2 Yerseke G. Boneschanscher dierenarts, Kruiningen van 16 t/m 30 augustus Waarneming A. A. Elzerman, Goes Tel. (01100) 5259 M. Gakeer, Ovezande Tel. (01195) 283 Wegens vakantie van 19 t/m 31 augustus BAKKERIJ BUS TRAAN Yerseke Alles op 3' Kracht, Licht, Verwarming, Radio, Stofzuigers, f Wasmachines, enz. Koopt bjj de man, die ook als 'tstuk is maken kan! Voor onze werkplaats, die het onderhoud van onze motorvoertuigen en de technische installaties verzorgt, gevraagd: i los ;w ie Nadere inlichtingen worden verstrekt door de Chef van de ^werkplaats de heer H. VAN STEL, Emmastr. 6, Wemeldinge Telefoon (01192) 410 COÖPERATIEVE ZEEUWSE AAN- EN VERKOOPVERENIGING G.A. WEMELDINGE Wie van plan is deze winter te gaan leren voor het Middenstandsdiploma, kan zich NTJ op geven bijW. P. DE JONGE Oude Boogaert 1 Tele.f 780 Yerseke OOOOOOOCtt >00000000 15 regels 1,volgende regels 20 cent, 11 voor 10,bij vooruitbetaling Inzenden: uiterlijk tot woensdagmiddag 12 uur Korte Golfjes onder No. of adres Bureau van dit Blad 0,25 extra Klein-offsetwerk in onberis pelijke uitvoering levert: Klein-offsetdrukkerjj J. A. Weststrate, Rouaanse Kaai 21, Middelburg, tel. (01180) 2453. Onze collectie BH's is zo groot en gevarieerd, dat wij voor elk figuur het juiste model hebben. Van de klei ne jeugd-BH's tot de aller grootste modellen voor zwaardere figuren. Ook met voorsluiting. Gratis spaar- zegels- Textielhandel Snoep-van Willigen. Buitenmuurverven voor doorslaande muren, in han dige plastic emmertjes ver krijgbaar bij Fa. M. Was Zn., Tel. 330, Kaaistraat 22. Th HO" GEEF ZE EEN MODERN SCHRIJFINSTRUMENT GEEN KLACHTEN MEER OVER ZUIGERS OF ZAKJES. BOEKHANDEL jinn'-' Weer ontvangen goedkope kop en schotels, losse koj£ pen in crème en pastelkleu ren. Opruiming in diepe, platte en ontbijtborden, bij H. Gijssel, Wemeldinge. Eep Kort Golfje kost slechte een gulden Er zjjn veel soorten zelf- plakkend transparant kleef- band. Er is echter maar één Sellotape! - Boekhandel der Peyl. Te koop z.g.a.n. orig. En gelse kinderwagen. - Grint weg 14, Yerseke. WENST U een speciale plaats voor uw advertentie? Geef deze dan vroegtijdig aan ons op! Wist u dat wij u gaarne de vereiste modellen in over alls en tekenkielen voor de ambachtsschool leveren? C. Willemsen, Wemeldinge. De D.O.T.-driekant, de vin- gervaste ballpoint. U voelt het aan uw vingers! Boek handel van der Peyl Als u ze éénmaal hebt ge dragen, blijft u bij een ^Ion- da korset. De pasvorm en afwerking is onovertroffen en de speciale baleinen kun nen niet steken of knellen. In vele modellen met en zonder binnenband in rose en wit broché. Zie etalage! Gratis spaarzegels! - Tex tielhandel Snoep-van Willi gen. Te koop mijn in prima staat zijnde Renault 4 van 1955. Geen oliegebruik. Prijs zeer billijk. - J. de Nooyer, W. v. d. Veldelaan 10, Vlissin gen. Het is een genot om met een werkelijk goede vulpen houder te schrijven. Kom bij ons uw keus maken uit Mont-Blanc, Pelikan, Wa terman vulpenhouders. Boekhandel F. v. d. Peyl, Jonge hennen te koop. Jan v. d. Cingel, Dorpsstraat 9, Wemeldinge, tel. (01192)371 Het regent om aanvragen speldjes v. d. C.J.M.V. h 75 ct. Voor Zeeland bij C. J. Mieras, Wigngaardstr. 34 E, Goes. Schrijf- en tekenbehoeften, kantoorbenodigdheden heb ben wij in een uitgebreide sortering voorradig. Boek handel van der Peyl. Wij ontvingen reeds nu een zending prachtig pyama- flanel in geheel nieuwe des sins en kleuren. Komt u eens kijken? Voordelig in prijs en voordelig in het knippen, want het is 80 cm breed. En natuurlijk gratis spaarzegels! - Textielhandel Snoep-van Willigen. Uw vakantiekiekjes in eeo foto-album uit onze collec tie. Grote en kleine albums La eenvoudige en luxe uit voering. - Boekhandel van d>sr Peyl. Nieuwe cocktailschortjes, leuke, vlotte modellen, zó voordelig in prijs dat u ze er niet zelf voor kunt ma ken. Ook hierin grote keu ze en gratis spaarzegels! Textielhandel Snoep-v. Wil ligen. En voor drukwerk VAN DER PEYL! Cellofaan aan vellen, rol len en zakken. Diepvriegr cellofaan. Plasticzakken tof gewone en diepvriesverpak king. - Papierhandel J. A. Weststrate, Middelburg, tel. 2453, Rouaanse Kaai 21. Ook in stepp-ins en gaines, panty's en jarretellegordels hebben wij een geweldige sortering. En voor de tie ners zijn de nieuwste slip steps een uitkomst! Handi ge mousse-crèpe broekjes met jarretelles in verschil lende kleuren. Zie etalage! Gratis spaarzegels! - Tex- tielhandel Snoep-van Willi gen. Ripolin snelverf, prima dek kend, mooie vloeiing, groot uitstrijkvermogen. Verkrijg baar in vele moderne tinten bij Schildersbedrijf Fa. j;M. Was Zn., Tel. 330, Kaai straat 22, Yerseke. Geldkistjes vanaf 11,40] met afgeronde hoeken éh cylinderslot. Ook prima voor verenigingen. - Boekhandel van der Peijl. jmi Nog 5000 stuks stenen tp koop. - P. Duinkerke, Mar grietstraat 28, Yerseke, tel. 650. °,'io Copiëerinrichting Kole le vert stencilwerk dat beter verzorgd is. Noordzand straat 11, Yerseke, tel. 590. inNlllllllllllliilllllllllllllllllllllllllllliMIIIIIIM^ 5 H Heeft U plannen voor ver- 1 nieuwing Ga kijken bij de H expert in gezelligheid. Zo to ll nen wij U vele zit- en eet- M hoeken, die U zeker zullen passen, H Elk model kunnen wij leveren, H in elke prijsklasse volop keus. Vrijdagsavonds geopend Ingang Biezelingsestraat 2, Kapelle illlilil eh zonsn WONINGINRICHTERS SINDS 1890 kapelle - biezelinge

Scheldebode | 1963 | | pagina 3