NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID BEVELAND sdBw oveRöenkinq rust; in kRekenlanö zeeuws-vlaanöeRen 29STE JAARGANG No. 11 16 AUGUSTUS 1963 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE' Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 - TELEF. (01180) S81 - GIRO 28425 1/LLBCBN sfeeRvolle öoRpen lijken dagelijks een wasBeuRt te kRijgen Fa. D. Pieterse - Wemeldinge J. Kole Yerseke - Tel. 372 e REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2458 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar ADMINISTRATIE Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur En Ik zal Mij een getrouwe priester verwekken 1 Samuel 2 35a. Wanneer een bedienaar van de gods dienst of een Christelijk onderwijzer een publieke misstap begaat, is de opspraak niet gering. Met ve i letters wordt het sensationeel geval in de nieuwsbladen vermeld. Vooral on e jeugd krijgt het er mee te kwaad. N at alleen wordt het vertrouwen in de voorgangers geschokt; maar bovendien maakt de wereld van de gelegenheid gebruik om het zedelijk karakter van het Christendom aan te randen. En niet zonder succes. Velen wendden zich van de Bijbel en de Kerk of, omdat naar hun mening de Gods dienst goed is voor huichelaars: zijn de voorbeelden niet aan te wijzen? Ziehier de ergernis, veroorzaakt door het ver laten van God. Hoe dwaas doen dan toch die ouders, die in bijzijn hunner kinderen bij voor keur de fouten der Christenen bespre ken, doch de goede dingen, die er door Gods genade nog zijn, verzwijgen. Waar om er niet liever op gewezen, dat reeds in de Bijbel dit zware stuk wordt be handeld, en dat één Judas onder de Apostelen geen reden is om de Heiland niet te volgen. De zonde van belijders mag nimmer oorzaak zijn nu maar met de Kerk en God Zelf te breken. De dienst des Heren staat en valt niet met mensen. Men versta dit goed, nu de grote afval misschien dichter bij is dan Beter* zien en er beter uitzien MET EEN BRIL VAN Kapulla Z.-B Tel. 01 102-223 Uitsluitend merkbriilen van topklasse. wij wel vermoeden. God Zelf zal op Zijn tijd met ontrouwe ambtsdragers afreke nen en een ander in hun plaats stellen. Laten Hofni en Pinehas op één dag sterven, een getrouwe priester staat al weer klaar en... de dienst gaat gewoon door! In de dagtekst belooft de Here die getrouwe priester een bestendig huis, die a 11 ij d voor het aangezicht van de Messias zal wandelen. In volle werkelijkheid is dit vervuld in de Hei land in Wiens peroons het koning- en priesterschap zijn verenigd. Priester in eeuwigheid, leeft Hij altijd om voorZijn gemeente te bidden. Er mogen dan huichelaren, mondchristenen, geldlief hebbers, enz. in zijn, wacht maar, God haalt ze er wel uit. Zijn mensen on trouw, Christus is getrouw en houdt Zijn kerk in stand. Blijf maar rustig achter Hem! (Uit een Dagboek) Koers houden. Neen, we beweren niet, dat u juist in Zeeuws-Vlaanderen géén koers zoudt houden. Overal wel en daar niet? Dat zou toch al te dol worden! Hoewel het in een streek waar men zó snel contact heeft, wel eens moeilijk kan zijn om met een pas verworven vriend niet meteen een „pint te vatten". Want tussen pot en pint gezegd, het bier vliedt hier over al; niet alleen in Biervliet. Tussen haakjes: ge kunt ons geloven of niet, maar het Zeeuws-Vlaamse bier inspireert. Als Biervliets grote zoon, ge weet wel die man van het haringkaken, niet eerst een pint had gevat zou hij vast nooit één haring gekaakt hebben en dus nooit een plaatsje op een der kerk ramen hebben gekregen en een monu ment voor het gemeentehuis. Maar inmiddels zijn we al mooi uit de koers geraakt en we wilden u juist even in de koers, oftewel bij een wieler wedstrijd brengen. Daar zijn ze in Zeeuws-Vlaanderen even gek mee als een moeder met haar eerste kind. Elk dorp houdt er zijn koers en de VVV's kunnen u over dag en uur van deze spectaculaire evenementen uitstekend inlichten. Waarom ze in Zeeuws-Vlaanderen zich zo graag met koersen bezighouden Geen beursspeculant die het weet. 't Zal wel aan het bier liggen, want zonder een pint komen ze niet ver. Vandaar ook, dat de mannen van Zandberg, een dorp ten noordoosten van Hulst, 's zondagsmiddags vlak voor het café op de vogel schieten. Wie hem raakt geeft iedereen een pint en wie Axel was vroeger zó belangrijk, dat dit dorp in Zeeuws-Vlaanderen een eigen klederdracht had hem mist doet dat eveneens. Zo komt de vrolijkheid erin, al koersen na een uurtje de meeste pijlen l&ngs de vogel... Kilometers zicht. Waarmee we slechts willen zeggen, dat Zeeuws-Vlaanderen een gezellig land is. De binnenwegen, zoals van Zand berg naar Schelfhoutshoek en Molen hoek en zo naar Lamswaarde, zijn er minder goed. Maar wat kunnen ze mooi zijn. En zó stil, zó stil! Hier staat een boerderij in een kromming van de dijk; daar een rijtje huizen, allemaal in ver schillende kleuren; ginds een café aan een kreek. Van die kreken hebben ze er hier wel meer. Ten westen van Lamswaarde ligt bijvoorbeeld de Grote Vogel en wat zui delijker bij Luntershoek en tussen Zaam- slag en Terneuzen de Otheense Kreek, die twee oostelijke uitlopers heeft. Slaat u ten westen van Zaamslag de eerste weg links in (richting Axel), dan kruist u ze allebei. Aan de kant ligt een roeibootje, in het water drijven visbunnen en in een brede kraag pluist het riet. Het zicht is kilometers ver. Heel Zeeuws-Vlaanderen is een land van tintelend perspectief en hier in het bij zonder. Door de slanke populieren, die als behaarde naalden opsteken, heeft het reliëf, nog te meer omdat daarach ter, ver weg, weer zo'n scherm van populieren verrijst. In zuidelijke richting door rijdend komt u vervolgens langs de Axelse Kreek en dan in Axel, vroeger zó be langrijk, dat het dorp een eigen kleder dracht had. Nu ziet men er nog slechts een oud moedertje in, die voor haar deur ijverig zit te breien voor de kleinkinderen. Bij Zuiddorpe strekt zich een bos van populieren uit en voordat u het weet, is u aan de grens. Vlak voor het douane kantoor buigt evenwel een weg af naar Oude Molen, die u via Heikant en Sint Jansteen naar Hulst brengt. Daar zingt het carillon van de toren der St. Wil- librordusbasiliek hoog boven de walmen de patat-friteskramen zijn vrolijke me lodietjes. Plumeau van knotwilgen. Zeeuws-Vlaanderen is een prachtig land. Het is nog niet erg verindustriali- seerd en waar fabrieken staan, zoals bijvoorbeeld te Sluiskil, hebben die even goed hun charme. Op het terrein van de cokesfabriek kruisen de horizontale don kere lijnen van de rails de blanke ver- tikalen van schoorstenen en bedrijfsge bouwen. Dit samenspel doet denken aan een modern schilderij. Sinds enige jaren is dit deel van Zee land ook een streek van recreatie aan en in het water. Op warme dagen is het op het strand van de vroegere Braakman, aan de weg Hoek-Biervliet, zo druk als in Scheveningen. Maar wat de Haagse badplaats niet en Zeeuws- Vlaanderen wel kan bieden, is de in tense rust. Rijd van Hoek slechts noord waarts en langs de afsluitdijk van de Braakman en u is de mensenmenigte meteen kwijt. Gezeten op de groene dijk hellingen hebt ge het uitzicht over de nieuwe aanplant, waartussen rode daken van de onlangs gebouwde boerderijen opsteken. Urenlang kunt ge u amuse ren met de vogels, die driftig komen aanvliegen, in een snelle duik een visje verschalken en onder het eten nog hun snavel niet kunnen houden. Verder rijdend komt u in Biervliet, waar u de keus hebt uit twee richtin gen, die van IJzendijke, Oostburg en zo door naar Aardenburg, Sluis en Anna ter Muiden of die van Hoofdplaat Breskens. Als uw banden de keien op laatstgenoemd traject kunnen door staan, neem dat dan. Het is een heer lijk weggetje, steeds langs een haag van groene knotwilgen en onderlangs de groene dijk van de Westerschelling. Via Breskens komt u op de asfalt weg naar Groede en Nieuwvliet, twee dorpen zo helder en fris alsof ze dage lijks met een emmer sop worden afge nomen. Op de halfronde binnendijken bij Cad- zand belandt u opnieuw bij de knot wilgen, die hier een cordon van plu- meaus vormen alsof ze een demon stratie voor een huisvrouwenvereniging geven. Van Cadzand-Bad naar het Zwin voert een aardig fietspad, maar wat zuide lijker bereikt u het Zwin eveneens over de weg. Tussen haakjes: dit natuur reservaat met zijn duinen, zijn begroeide zandplaten en vogels kunt u vrij be treden. Drie veerverbindingen leiden naar Zeeuws-Vlaanderen. Van de pont Krui- ningen—Perkpolder is de aanblik van Zeeuws-Vlaanderen het mooist. Het veer VlissingenBreskens is het grootst en het snelst. En op de boot van Hoede- kenskerke naar Terneuzen geniet u het langst van het uitzicht over de Wester- schelde. Goede reis! P. G. BINS GRATIS INFORMATIES In Nederland staat een netwerk van 370 provinciale en plaatse lijke Verenigingen voor Vreemde lingenverkeer (VW's) ter be schikking voor het verstrekken van gratis toeristische adviezen en inlichtingen voor vrije uren en dagen door te brengen in eigen land. De Provinciale Zeeuwse WV is gevestigd in Middelburg. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met onze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Smeerolievlek. Hoe krijg ik smeer- olievlekken uit een wit terlenka rokje, vraagt J. P. U kunt de vlekken eerst behandelen met tetrachloorkoolstof. Daarna be strooit u de vlekken rijkelijk met talk poeder. Dit poeder laat u enige uren intrekken en borstelt het daarna goed weg. Is één behandeling niet afdoende, dan kunt u deze nog eens herhalen. Zo nodig kunt u nog een nabehandeling geven met een wolbleekmiddel. Chinchilla's. Ik had graag inlich tingen over het houden van St. Sielas, schrijft Th. H. Wij nemen aan dat u chinchilla's be doelt. Voor alle inlichtingen hierover kunt u zich wenden tot de Nederland se Vereniging van Fokkers van Edel- pelsdieren, administratie-adresPelle- naerstraat 27 te 's-Gravenhage. Waterverkeer. Bestaan er op het water ook bepaalde verkeersregels en zijn die in druk verkrijgbaar? vraagt G. W. v. d. W. W|is en zeker. U kunt niet zomaar in een boot stappen en zonder kennis van de voorschriften gaan spelevaren. Daar zouden ongelukken van kunnen komen. Te water geldt het z.g. Binnenaanva- ringsreglement en dat bevat alle regels inzake voorrang geven, voorgeschreven signalen, passeren, enz. U zult het in elk geval moeten aanschaffen, want de aanwezigheid van het Binnenaanvarings- reglement is verplicht op alle schepen, dus ook op uw zeilboot. Een goede boekhandel heeft het in voorraad. Geheimzinnige zeekaart. Ik heb een prachtige zeekaart gekocht voor uit stapjes met onze motorboot, maar ik begrijp niet veel van die getallen en lij nen. Ik meende, dat de cijfers de diep ten van het water zouden aangeven, maar bij de eerste de beste peiling klopte daar niets van. Van de letters is slechts een beperkt deel verklaard in een Engelse verklaring, maar wat be tekenen nu b.v. fs, m, sh en st in volle zee? U hebt helaas een kaart gekocht zon der tevoren eens goed te informeren wat u nodig had en nu vaart u als het ware nog zonder houvast. Ten eerste is deze kaart verouderd, want als u een zee kaart koopt, moet u er een nemen van het léAtste jaar. De voortdurend ver- anderende stromingen veroorzaken n.l. ook wijzigingen in de positie van ban ken en vaargeulen. Aan de beboeiing van 30 jaar terug hebt u nu ook niets. Voorts zijn er allerlei wrakken en vm. mijnenvelden, welke thans gevaar op leveren voor de scheepvaart, nog niet op aangegeven. Ten tweede hebt u zich een Engelse kaart laten verkopen en moet u derhalve ook rekening houden met de Engelse maten en de Engelse afkortingen. Die cijfers geven geen diep ten in meters aan, maar diepten bij het laagste water in Eng. vamen. 1 vaam 6 Engelse voet 1,83 meter. De af korting f.s. staat voor fine sand (fijn zand), m betekent mud (modder), sh shells (schelpen), st stone (steen), maar ook deze grondsoorten kunnen in 30 jaar wel iets zijn ingekrompen of uit gebreid, Vooral bij havenmonden. De stippellijnen zijn z.g. dieptelijnen, maar worden uiteraard niet voor elke maat getrokken. Ze zijn op deze door u ge noemde kaart uitgezet voor diepten van 5, 10 en 20 vaam, daarom vindt u tus sen de 2 laatstgenoemde lijnen zoveel verschillende getallen van 11 t/m 20, en daarbuiten zoveel afwijkende grote ge tallen. De pijlen zijn inderdaad stroom- pijlen, ook worden wel eens stroom- rozen afgedrukt, maar de kompasrozen die u bedoelt staan er om het intekenen van koersen te vergemakkelijken. De geoefende stuurman gebruikt hiervoor de „pleinschaal", dat is een dubbele li- neaal die door middel van onderlinge armpjes evenwijdig aan zichzelf ver schuifbaar is, zodat u een lijn, die op deze zeekaart in de gewenste richting is uitgezet, kunt overbrengen naar de peilroos en daar de juiste koers kunt aflezen die u moet volgen op uw reis haar een volgend gewenst punt. U be zit een oudere kaart, waarop nog een „magnetische roos" is aangegven, zo dat de variatie van het aardmagnetisme niet extra behoeft te worden berekend. U leest dan op het oog de magnetische koers af. Op moderne kaarten komen deze magnetische rozen niet meer voor. Dat uw zeekaart niet alle afkortingen en tekens vermeldt, is geen fout van de uitgever. Omtrent deze algemeen ge bruikelijke aanwijzingen bestaan name lijk uitvoerige lijsten in alle talen. De handelaar die u deze kaart verkocht, had u deze lijst er bij kunnen leveren. U behoeft dus geen boze brief te schrij ven naar de uitgeverij. Wat u wel moet doen iseen nieuwe zeekaart kopen, liefst een Nederlandse, maar beslist van het laatste jaar, want alleen dan kunt u veilig afgaan op de aangegeven diep ten, vaarwaters, bakens, boeien, ver lichting, wrakken, enz. enz. WEMELDINGE Van 1824 augustus 1963 Maandag 19 augustus: Nieuwe Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 2.44 3.10 8.33 8.54 Maandag 3.35 4.00 9.21 9.40 Dinsdag 4.20 4.44 9.59 10.18 Woensdag 5.04 5.24 10.38 10.53 Donderdag 5.44 5.59 11.15 11.26 Vrjjdag 6.20 6.32 11.49 Zaterdag 6.55 7.06 0.02 12.23 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1963 | | pagina 1