NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq Verlangt u naar schaduw ri rfjHLLEÜtN cCcmtyS do, SthCLCLt 29STE JAARGANG No. 10 9 AUGUSTUS 1963 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 modes e REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN ADMINISTRATIE Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur en aldaar waren priesters des Heren, Hofni en Pinehas... 1 Samuël 1 3c. De priesters des Heren hadden wèl een bevoorrechte positie. Zij stonden tussen God en het volk. Slechts een wel geschapen kind van een priester mocht later het altaar bedienen. Welk een blijdschap als in een jonggeboren pries terzoontje geen gebrek was! De hoge priester had zijn eerstgeborene Hofni genoemd, welke naam is vertaald als „kleine vuist". Zou de vader gedacht hebben uan de bepaling van Lev. 21 19, volgens welke een breuk der hand on geschikt maakt voor de priesterdienst? Hoe dit zg, een tot vuist gevormde hand doet denken aan krachtsinspanning. Hun stamvader Aaron moest eens met vuisten vol as voor Farao staan; Ex. 9 8. Hun dienst werd ook wel strijd genoemd. Zij moesten verteerd worden van ijver voor Gods Huis. Welk een les! Voor luie mensen staat niet één belofte in de Bijbel. Strijd om in te gaan door de enge poort! De tweede zoon van de Hogepriester was Pinehas genoemd, wat in onze taal is overgezet als „koperen mond". Hier in school een prachtige symboliek. De stamvader Aaron was zeer welsprekend; Ex. 4 14. Deze gave was voor een priester, die zowel rechter als leraar moest ?ijn, van het grootste belang. Het koper was bij de Hebreen een beeld van standvastigheid, duurzaamheid, onver anderlijkheid. In de Voorhof van Gods Huis blonk alles van koper, als een her innering aan Gods Naam: Ik zal zijn die Ik zijn zal. God is eeuwig Dezelfde. Hij vefandert niet. Van die Eeuwige zou dit kind la ter spreken. Die vaderlijke wens werd geuit in de naamgeving Pinehas. Zo werd deze priesterzoon door zijn naam steeds aan zijn hoge roeping herinnerd. Niet anders staat het met de Chris ten. In hun mond mag geen bedrog wor den gevonden. In die „koperen mond" is ja, ja, en neen, neen. Bovenal in het gebed. Geen bastaard-vloek, geen vuile rede ga er van uit. Uw woord zij altijd in aangenaamheid, met zout besprengd, opdat gij moogt weten hoe gij een iege lijk moet antwoorden. (Uit een Dagboek) Ja, ondanks al ons gehunker naar de zon, kunnen we, zo midden in de zomer, toch echt af en toe verlangen naar wat schaduw. Wij kunnen nu eenmaal niet tegen te weinig, maar ook zeket niet tegen te veel zonlicht. En zo is het ze ker met onze ogen. Misschien wilt u daarom nog een nieu we zonnebril? Koop er dan niet zó maar één. Onze ogen zijn belangrijk genoeg om een deskundig advies in te winnen. Komen er niet vaak oogklachten en ern stige hoofdpijnen voor, ogenschijnlijk ondanks het gebruik van een donkere zonnebril, maar in feite juist tengevol ge van het gebruik van slechte brillen? De meesten van ons kopen vaak een bril met te donkere glazen, of glazen met oneffenheden of andere gebreken, omdat er in de eerste plaats meestal op het flatteuze element gelet wordt en omdat de voorlichting bij het kopen vaak verre van deskundig is. Aan zon nebrillen, die zuiver voor ontspanning gebruikt worden, kunnen inderdaad wel wat minder hoge eisen gesteld worden, maar het blijft een belangrijke zaak, ons gezichtsvermogen zo goed mogelijk te beschermen. Belangrijke taak. Wij worden bruin van het ultraviolette licht van de zon. Onze huid kan deze stralen veel beter verdragen dan onze ogen, omdat de slijmvliezen van het oog veel gevoeliger zijn. De felle zon ver blindt, wij knijpen vanzelf daarom de ogen dicht, want het kleiner worden van de pupillen alleen is niet meer vol doende. Een goede zonnebril nu absor beert het ultraviolette licht. Het glas hoeft dan ook minder donker te zijn, zo dat het meer van het zichtbare licht doorlaat. Zulke goede glazen geven in derdaad veel meer ontspanning aan het oog dan de mindere soort. Bovendien maken ze de ogen minder lichtschuw en de ogen worden er niet door verwend. Een belangrijke taak van de zonnebril is dus de vermindering van de licht- felheid van het algehele gezichtsveld. Absorbties van 50 tot 60 zijn voor automobilisten voldoende, terwijl in het hooggebergte, op het strand, bij win tersport en luchtvaart ongeveer 75 De meest succesvolle Merkhorloges Eterna, Pontiac, Stowa, Union ancre, koopt U bij de horloger juwelier KAPELLE (Z.-B TELEFOON (01102) 223 BEKENDE SERVICE EN GARANTIE gewenst is, bij laagstaande zon zelfs 80 tot 95 Volgens wetenschapsmensen wordt het netvlies bij overstraling ongevoeli ger en neemt dikwijls noodzakelijke dingen niet of slecht waar. Bij verblin ding kan dus het onderscheidingsver mogen, het kleurenzien en het ruimte lijk zien, zeer nadelig worden beïnvloed. Wel is de gevoeligheid voor verblinding zeer individueel. Geprikkelde en ver moeide mensen worden namelijk veel sneller verblind dan normale, gezonde lieden. Begrijpelijk is ook, dat de be woners van sub-tropische en tropische landen minder gevoelig voor verblinding zijn dan de bewoners uit koelere streken. Overdag en 's nachts. Het beste onderscheidingsvermogen heeft het menselijk oog bij een licht sterkte van 200 lux (goed kunstlicht) tot 10.000 lux (regenachtig weer). Bo ven en onder deze grenzen daalt de ge zichtsscherpte. En daar op zonnige zo merdagen op het strand, op het water en in de bergen wel lichtsterkten ge meten worden van 50.000 tot 100.000 lux, is het verlangen naar een licht- absorberende bril, die de onaangename verblinding vermindert en het gezichts vermogen verbeter^, daarom dus wel heel begrijpelijk. Heel belangrijk dus ook voor de mensen, die niet alleen over dag, maar ook de? nachts goed moeten kunnen zien. Wij denken hierbij bijvoor beeld aan autobestuurders. Door een al te grote lichtsterkte overdag, ontstaat een groot verlies aan bepaalde stoffen in het netvlies, die juist voor het zien in de nacht nodig zijn. Een bescherming van de ogen overdag, kan dus voorko men, dat het gezichtsvermogen 's nachts veel minder goed is. Een probleem hoeft u van dit alles niet te maken, maar stelt u zich ook niet zonder bedenkingen tevreden met een onvoldoende funktie van uw zo waardevol en onvervangbaar gezichts vermogen. Welk montuur? Natuurlijk is, zeker voor de dames, het montüur van de zonnebril ook nog wel een belangrijk punt, temeer daar de mode een woordje mee spreekt. Er is keus genoeg, 'tls nu alleen zaak een montuur te vinden, dat u het beste staat. Excepitionele modellen, zoals het twist-model, het Audrey Hepburn-model of het madison-model zijn zeer opval lend, maar lang niet voor iedereen ge schikt. Zeer flatteus voor de jongeren zijn de plattere, rechthoekige modellen in goudkleur, zwart, bruin en andere don kere tinten. Zonnebrillen met lichtkleu rige monturen zijn deze zomer niet ge wild. Randloze, Franse monturen zijn bijzonder geschikt voor automobilisten, omdat deze brillen een volkomen vrij uitzicht op de weg garanderen, vooral bij het opzij kijken, daar het montuur smalle, metalen veren heeft. Bovendien zijn de glazen onbreekbaar. Zelfs herenbrillen zijn tegenwoordig aan mode onderhevig, 't Allernieuwste is wel het montuur met metalen veren. (Nadruk verboden) BETTY TEELING ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met onze adviezen zo goed mogelijk van dienst zjjn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. WU kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Satijn. Hoe kan ik satijn het beste wassen en hoe krijg ik naaimachineolie uit satijn? vraagt H. S. U kunt satijn wassen als zijde, dus in een lauw sop van synthetisch wasmid del of van een goede huishoudzeep. Het sop mag niet warmer zijn dan 40 C. Week de stof hierin en was ze. Wrijf zo min mogelijk maar knijp en spoel ze. Daarna drie keer in lauw water spoe len. De olievlekken kunt u behandelen met tetrakoolchloorstof of wasbenzine. Als u bang bent voor kringvorming, leg dan eën dubbelgevouwen schone bad handdoek onder de stof met de vlek en ga kringsgewijs over de vlekken heen met het vlekkenmiddel. Daarna goed droogwrijven met een schone doek. Dan is kringvorming zo goed als zeker voor komen. Hoe laat is het? Hoeveel bedraagt het tijdsverschil tussen Amsterdam en Montreal? vraagt Joop G. Als het hier te lande 12.00 uur is, is het in deze tijd van het jaar in Mon treal 8.00 uur v.m. Van oktober af is het dan in Montreal 7.00 uur v.m., in verband met de wintertijd. Amerika. Hoe zijn de eisen voor toelating in Amerika? schrijft N. E. Het is te begrijpen dat een inwoner van een communistisch land in Amerika gewantrouwd wordt en minder welkom is. Als men er maar tijdelijk geweest is en van communistische smetten vrij is, kan dat nog wel meevallen. Bij het ver lenen van een visum wordt geval voor geval bekeken (en er zijn heel wat voorwaarden waar een immigrant voor de V.S. aan moet voldoen). De afwijzing van de één zegt dus niets over de mo gelijkheden voor een ander. Het laatste woord heeft de Amerikaanse ambassade in Den Haag. Motorrennen. Is een motorrenner, die drie achtereenvolgende wedstrijden heeft gewonnen, wereldkampioen, of gel den hiervoor alleen de punten? vraagt Tony L. Elk jaar wordt een bepaald aantal wedstrijden aangewezen, welke meetel len voor het wereldkampioenschap Mo torcross en Wegraces. De reglemente ring hiervan is als volgt: zijn er b.v. 7 wedstrijden aangewezen, welke meetel len voor het wereldkampioenschap, dan tellen uit deze wedstrijden de 4 beste resultaten door één rijder behaald; is het aantal wedstrijden, meetellende voor het wereldkampioenschap 8, dan tellen de vijf beste resultaten van een rijder. De eerstaankomende in elke wedstrijd ontvangt 8 punten, de tweede 6, de der de 4, de vierde 3, de vijfde 2 en de zes de 1. Walkie-talkie. Wat is een walkie- talkie? vraagt Vince T. Een walkie-talkie (wandelend spre ken) is een radio-zend en ontvangtoe stel, speciaal ontwikkeld voor de veld dienst, om de verbindingen tussen de commandopost en de eenheden in het veld te onderhouden. Wat u onder de „behoorlijke radio-ontvangst" verstaat, moet dus met dit doel voor ogen beoor deeld worden. Voor omroepontvangst kunnen er geen kwaliteitseisen aan ge steld worden. Er zijn ook uitvoeringen, die slechts op enkele vaste golflengten kunnen werken en dus voor omroep ontvangst niet te gebruiken zijn. Voor het werken met en ook voor het in bezit hebben van een zender en dus ook voor het in bezit hebben van een walkie- talkie is een zendvergunning vereist, die wordt afgegeven door de P.T.T. na het afleggen van een examen. Wilt u in deze richting gaan experimenteren, informeert u dan eens bij de V.E.R.O.N., Centraal Bureau, Prinsengracht 1083 te Amsterdam-C. Zwevend wrak. Wanneer er een schip zinkt in een diepzee (circa 6 k 7 km) komt dit wrak dan op de bodem terecht of blijft het op een bepaalde hoogte zweven, totdat het op een on diepere plaats terecht komt en dan daar op de bodem blijft liggen? vraagt me neer A. E. L. zich af. Of een wrak zinkt, drijft of in het water gaat zweven, is een kwestie van soortelijke gewichten. Zo heeft zeewater in de regel een soortelijk gewicht van 1,02 k 1,04 en is onder normale omstan digheden onsamendrukbaar. Op zeer grote diepten van 6 7 km (zoals u noemt) heerst een druk van 600 700 atmosferen en onder een dergelijke druk wordt het water wel een weinig samen gedrukt, wat gepaard gaat met een ge ringe toeneming van het soortelijk ge wicht. Bovendien neemt de zoutconcen- tratie van het water op grote diepten toe, waardoor het soortelijk gewicht van het zeewater op grote diepten ook weer wat toeneemt. Een zinkend voor werp ondervindt dus een iets toenemen de opwaartse druk op grote diepten. Wanneer nu een houten wrak, dat juist een weinig te zwaar is, om te blij ven drijven, in een zeer diepe zee zinkt, is het denkbaar, dat het de bodem niet haalt en op zekere hoogte blijft zweven en door de zeestroming meegevoerd wordt, tot het op zeer grote afstand ergens op een wat minder diep gèdeelte op de bodem „strandt". De hedendaagse stalen schepen zijn veel te zwaar om ergens te blijven zweven en zullen dan ook tot op de bodem zinken, zelfs in de diepste oceaan. Steno. Wat is het meest gebruikte stenosysteem in Nederland? vraagt H. C. S. Het systeem Groote is het meest ge bruikte. Daarna komt het systeem Pont, maar dat wordt veel minder gevraagd. Uiteraard werkt het krantenbedrijf (in terviews en dergelijke) zoals alle be drijven op de meest efficiënte manier, zodat veelal Groote gebruikt wordt. Al le opleidingen voor secretaresse leiden er in op. L. W. de G. Ik las het een en an der over nieuwe mijnenvegers. Dat kan toch niet? Volgens mij moet een mij nenveger van hout zijn om de mijnen, vooral de magnetische exemplaren, niet aan te trekken. Hoe kan een mogend heid dan ijzeren mijnenvegers bestellen en in de vaait brengen? De technische wonderen zijn de we reld nog niet uit. Vroeger was men in derdaad gedwongen de mijnenvegers van hout te maken, maar tëgenwoordig kan men stalen (geen ijzeren) schepen de magnetiseren, zodat de magnetische mij nen er niet door worden aangetrokken. Normale mijnen worden nooit aange trokken door magnetisme, maar ont ploffen door de aanraking. Om bepaalde typen wordt een kabel gelegd (gemon teerd over de scheepshuid of daaron der), waardoor een sterke elektrische stroom wordt gestuurd. Het hierdoor veroorzaakte sterke magnetische veld doet de magnetische mijnen vroegtijdig ontploffen, dus vóór ze de scheepshuid ernstig kwaad kunnen doen. G. G. Wil wel eens weten waar uit honing eigenlijk bestaat. Honing bestaat voor 10 tot 20 uit water, 1 tot 5 uit sacharose (suiker), 3540 fructose (vruchtensuiker), 32 tot 40 glucose (druivensuiker). Het bevat voorts vitamines van de B-groep, vitamine C en vele mineralen als ijzer, magnesium, calcium, fosfor en koper. Drempels. Hoe krijgt men eiken houten drempels weer blank? aldus me vrouw Z. v. Z. Eventuele vlekken kunt u verwijderen met verdund zwavelzuur (is vergif) en verder kunt u de drempel nabehandelen met water met chloor. DE VERWISSELDE FOTO De eenzame verdachte zag er echt uit als iemand, die een meisje niet om haar hand durft te vragen. Hij stond wat onzeker in zijn bankje en wierp beurtelings steelse blikken naar de ge tuige, die het wel had gedurfd en naar de tribune, waar de omstreden vrouws persoon blijk gaf van haar belangstel ling voor de loop van het recht. Hoe gaat dat met zulke mensen. De bloodaard had in zijn vakantiedagen eens vriendelijk geknikt tegen een meis je in badpak. Overdag liep hij lange af standen langs het strand, in de hoop voor de elegante vrouw Grote Markt 12 Bergen op Zoom haar te ontmoeten. In de stille avond uren bedacht hij sierlijke volzinnen vol vurige liefdesverklaringen, maar als hij haar tegenkwam, dan knikte hij alleen maar vriendelijk en verder kwam hij niet. Hoe gaarne had hij haar het leven gered! Maar ze ging niet te ver in zee, ze werd niet door een brandkwal ge beten, ze hoefde op de strandweg niet voor een auto te worden weggesleurd en zelfs was er geen kans haar uit een brandende bovenverdieping weg te dra gen, omdat haar zomerverblijf helaas niet in vlammen opging. In die dagen was öe concurrent er al, die nu als getuige fungeerde: een jon geman met een fanatiek gezicht en een schreeuwerige das. Ook deze concurrent was nog niet verder gekomen dan het omloop- en knikstadium. Toen kwam die strandfotograaf en toen regelde de zaak zich vanzelf. Het was een echte kunstenaar met fluwelen jas, lange haren en zo'n rare hoed op. Hij knipoogde met zijn toe stel naar de concurrent, noteerde diens adres en beloofde de welgeslaagde op name te zullen sturen. De blode verdachte had dat alles op een afstand gezien en kreeg ineens „zijn inval". Toen de fanatieke concurrent klaar was, stapte hij op zijn beurt naar de strandfotograaf. Hij trok zijn dasje recht, kamde zijn kuif, zette zijn borst vooruit en liet zich kieken. Vervolgens betaalde hij de opname en gaf listiglijk het vakantieadres van zijn aangebedene op. Nu zou de zaak wel in orde komen, dacht hij. In tijden had hij zich niet meer zo gerust gevoeld. De dagen verstreken evenwel en hij merkte niets. Of toch, net voor het ein de van zijn vakantie bemerkte hij wel wat: de concurrent was hem vóór ge weest! Die stond half bioot met de bad- nimf te praten, terwijl hij, de verdach te, alleen maar mocht knikken. De ver bazing was zeer pijnlijk, dat dient te worden gezegd. De zaak werd nog pijn lijker toen de concurrent hem op schou der tikte. „Hoor eens", zei hij, „die fotograaf, die laatst hier op het strand stond, schijnt zich te hebben vergist. Ik heb tenminste jouw foto gekregen. En hoe 't kan begrijp ik niet, maar Truusje hier heeft een foto van mij ontvangen. Ik heb 'm haar maar laten houden. Hier heb je de jouwe!" U voelt hier weer fijntjes een van die zachte tikjes met een voorhamer, die het Noodlot nu en dan uitdeelt om wat afwisseling op onze platgetrapte levens paden te brengen. De verdachte evenwel putte zich niet uit in bespiegelingen omtrent 's mensen lot. Hij wierp zijn bleuheid en zijn badhanddoek van zich, sprak over kwallen die het strandleven vergallen en greep de concurrent bij zijn zwembroek. Want hij gevoelde zich zwaar genept, gelijk dat in de volks mond wordt genoemd. De politie heeft later alles heel se cuur uitgezocht. De fotograaf had zich inderdaad vergist. Want ook een foto graaf en zelfs een strandfotograaf is maar een mens en dus feilbaar. In het gelaat van de concurrent had de ver balisant sporen aangetroffen die on tegenzeggelijk op mishandeling wezen, terwijl een gescheurd zwembroekje ge tuigde van de drang tot vernieling. De rechter keek medelijdend naar de zielige vrijgezel in 't verdachtenbankje. De officier sprak strenge woorden van handen thuis houden en onbeschaafd op treden. Vijfentwintig gulden moet dat kosten. Want wie de schande heeft, die heeft de schade ook. Op de tribune stond Truusje. Truusje, die verzaligd keek naar de deerlijk aan gerande concurrent met schreeuwerige das. Met diens foto in haar tasje. WILLY H. HEITLING (Nadruk verboden) WEMELDINGE Van 1117 augustus 1963 Maandag 12 augustus: Laatste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 7.39 7.55 0.57 1.06 Maandag 8.23 8.44 1.42 1.56 Dinsdag 9.16 9.45 2.38 2.59 Woensdag 10.27 10.59 3.47 4.20 Donderdag 11,47 5.11 5.48 Vrijdag 0.26 1.08 6.36 7.05 Zaterdag 1.43 2.14 7.39 8.05 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1963 | | pagina 1