IBAAVENS JLcmfys de. sOiCLot YERSEKE WEMELDINGE KRUININGEN HANSWEERT RILLAND-BATH KRABBENDIJKE WAARDE KAPELLE-BIEZELIN GE Inkrimping van het kleinbedrijf nodig; en verantwoord Gevonden voorwerpen. Gevonden een portemonnaie met in houd en een witte kralen armband. Te rug te bekomen ter gemeentesecretarie. De speciaalzaak voor Uw BRIL Wedvluchten. De leden van de P.V. „De Postduif" namen deel aan een vlucht vanuit St. Denis, afstand 310 km. Uitslag: 1 en 2 A. op 'tHof. De jonge duiven vlogen vanuit Sit- tard, afstand 142 km. Hier was de uit slag: 1 en 10 M. Oudeman; 2 P. C. Vuijk; 3, 4, 5 en 8 C. Lamper; 6 en 7 P. Oudeman; 9 F. Timmerman; 11 A. op 't Hof. 55-jarig huwelijksfeest. Dezer dagen vierde het echtpaar Adri- aansen, Dorpsstraat alhier, hun 55-jarig huwelijksfeest. Temidden van familie en vrienden werd dit feest op intieme wij ze gevierd in het gebouw van de Vrij Evang. zondagsschool aan de Chezee- weg. Het heeft het echtpaar niet aan belangstelilng ontbroken. Brandalarm. De brandweer moest uitrukken voor een brand, ontstaan op de vuilnisbelt in de Storm- en Zandpolder. Het meeste vuur kon bedwongen worden, maar smeulen doet het thans nog. Voor de bewoners die precies in de windstreek liggen is het allerminst prettig, daar de rookontwikkeling nog niet is opgeheven. Gevonden voorwerpen. Gevonden een jongensjasje, een re genjas en een sjaal. Inlichtingen ter ge meentesecretarie van Wemeldinge. De postduiven. Met 16 oude duiven werd door de P.V. „De Vrijheidsduif" deelgenomen aan de wedvlucht vanuit Dax, afstand 942 km. De uitslag hiervan is: 1 Joh. Meijer; 2 M. Stroosnijder; 3 C. van Koeveringe; 4 J. Kroinbeen. De jonge duiven vlogen vanuit Terg- nier, afstand 205 km. Hier was de uit slag: 1, 3, 4, 5, 15, 16 en 49 J. Voois; 2 en 22 A. Boone; 6 en 17 Joh. Meijer; 7, 28 en 29 Jac. Stroosnijder; 8, 18, 23 en 50 W. van Velzen; 9 en 14 H. van Koeveringe; 10, 27, 30, 43 en 54 J. Krombeen; 11, 21, 25, 31 en 42 M. J. Sole; 12, 33, 34 en 45 H. Dek; 13 M. Poleij; 19, 20 en 55 J. Oele Jzn.; 24, 32, 35 en 38 H. Poleij; 26, 40 en 57 Steen- poorte-Buijze; 36 G. de Bruine; 37 en 56 P. Kakebeeke; 39 N. Stroosnijder; 41 M. Stroosnijder; 44 J. Wisse; 46 J. Wa verijn; 47 en 48 C. van Koeveringe; 51 en 52 Schrier-Neve; 53 A. Kole; 58 P. Willeboer. Hondenbezitters, opgelet! Wij wijzen de hondenbezitters in Krui- ningen en Hans weert er op, dat in gaande 4 augustus a.s. van kracht wordt een door de gemeenteraad vastgestelde wrfziging van de algemene politieveror dening voor de gemeente Kruiningen, op grond waarvan: a. eigenaars, houders en verzorgers van honden verplicht zijn zorg te dragen, dat hun honden zich niet zonder ge leide of toezicht op een weg buiten de bebouwde kom bevinden; b.; het verboden is op een openbare weg binnen de bebouwde kom öf op an dere voor het publiek toegankelijke plaatsen een hond bij zich te hebben zonder deze aan een korte lijn of ket ting te houden. dergelijke bepaling -als onder b. bedoeld gold dus al tijdens de z.g. honds dolheidperiode. Het gemeentebestuur heeft nu bepaald, dat het aanlijngebod ook in de toekomst van kracht is, ech ter alleen binnen de bebouwde kom. Men mag dus zijn hond buiten de be bouwde kom vrij, dus niet aan de lijn, laten rondlopen, echter niet zonder ge leide of toezicht. Natuurlijk moet men er voor zorgen, dat de hond zich niet in het jachtterrein begeeft; dit is al sedert jaren strafbaar. Verkeersongevallen. Door het tot stilstand komen van een file auto's op de Rijksweg, kwamen zon dag j.l. drie Belgische auto's met elkaar in botsing. Er was alleen materiële schade. Maandag had er een aanrijding plaats op het kruispunt RijkswegStations weg tussen een auto en een bromfietser, resp. bestuurd door M. C. O. uit Rot terdam en P. A. L. uit Krabbendijke. De bromfietser werd licht gewond. De oor zaak van dit ongeval was, dat de be stuurder van de auto de doorgang naast zich niet vrij had gelaten. Donderdag had er een kettingbotsing plaats tussen drie auto's op de Vlake- brug. Er was alleen materiële schade. Aanrijding. Zaterdagmorgen ontstond er op de hoek Nieuwe KerkstraatKanaalstraat een aanrijding tussen een bromfiets, be reden door dhr. A. R. uit Schore en een vrachtauto, bestuurd door dhr. A. M. eveneens uit Schore. De bromfietser, die geen voorrang aan de auto verleende, werd van zijn bromfiets geslingerd en liep enige schrammen op. De bromfiets werd flink beschadigd. De auto liep vrij- welr-geen schade op. Scholieren op reis. De leerlingen van de school der Ge ref. Gemeente maakten onder leiding van het onderwijzend personeel vrijdag j.l. per bus een reis naar de Efteling en het dierenpark. Begunstigd door mpoi weer hebben de kinderen veel genoten. Kerknieuws. Beroepen bij de Geref. Kerk alhier Kand. D. Sloot te Amsterdam. Wielrijder door auto gegrepen. Bij het oversteken van de Rijksweg is de wielrijder J. N. uit Rilland-Bath aan gereden door een hem achterop komen de auto, bestuurd door M. v. d. M. uit Wissenkerke. De wielrijder werd op het wegdek geslingerd en is na eerst hulp van Dr. J. A. Kamps met ernstige been- en schouderwonden overgebracht naar zijn woning. De fiets werd totaal ver nield, de auto werd enigszins beschadigd. Geslaagd. Aan de Landbouwhuishoudschool te Kruiningen werd het diploma uitgereikt aan de dames Maatje van Hoorn, Riek Heijboer, Klazien Polderman, Marie Minnaard, Cobie v. d. Durpel en Jannie Murre. Vóór het examen V.E.V. sterkstroom monteur slaagde te Rotterdam dhr. L. Weststrate Az. Wedvluchten. „De Luchtpost" hield een wedvlucht voor jonge duiven vanuit Tilburg. De uitslag was: 1, 4 en 20 J. B. Polderman; 2, 12, 14 en 18 H. Roeland; 3, 13 en 15 Jac. van Stel; 5, 6, 8, 11 en 16 E. v. d. Griek; 7, 10, 17 en 19 C. Coremans; 9 en 21 M. Sentse; 22 J. Almekinders; 23 A. v. d. Klooster. Vanuit Sittard was de uitslag: 1, 2, 3 en 21 M. Sentse; 4, 11, 13 en 15 J. B. Polderman; 5 J. G. van Hemert; 6, 7, 10, 12, 14 en 19 Jac. van Stel; 8 en 17 C. Coremans; 9 E. v. d. Griek; 16 en 20 A. v. d. Klooster; 18 J. Almekin ders. Examen nuttige handwerken. Voor het Staatsexame nuttige hand werken (akte K) slaagden te Rotter dam de leerlinge van de Chr. Kweek school voor Zeeland mej. A. Lamb recht se. Van de opleiding van mej. Prins slaagde mej. S. de Regt. Benoeming. Mevr. Beens-Slagboom te Oostdijk is benoemd als tijdelijk onderwijzers aan de school van de Geref. Gemeente al hier. Geslaagd, dus gefeliciteerd. De heren D. J. Mallekote en J. Zuid- weg slaagden te Bergen op Zoom bij de gehouden examens voor Moderne Be drijfsadministratie. Eerst is eerst. De heer A. Schrijver zorgde voor een primeur op de veiling. Als eerste wer den een partijtje bramen door hem aan-' gevoerd. Dat werd beloond met een prijs van 59 cent per doosje van 250 gram. Ronde van Waarde en grote taptoe. Enkele wielersportliefhebbers hebben het initiatief genomen om alhier een wielercours voor nieuwelingen te orga niseren in samenwerking met de N.W.U. De verschillende formaliteiten zijn reeds zo ver gevorderd, dat dit mogelijk is; de goedkeuring is reeds verkregen en ook de financiële zijde levert geen moei lijkheden meer op. De cours zal gehou den worden op zaterdag 31 augustus. Des avonds zal een grootse taptoe worden verzorgd door de muziekvereni gingen met drumbands uit Vlissingen, Wemeldinge en Waarde in de Dorps straat onder leiding van dhr. Daan Man neke. Het is een herhaling van de grote succesvolle taptoe onlangs gehouden te Wemeldinge. Giadiolententoonstelling. Op vrijdag 23 en zaterdag 24 augus tus zal door de gladiolentelersvereniging wederom een grote giadiolententoonstel ling worden georganiseerd in de grote garages van de firma Schrier. Hier zul len de verschillende wisselbekers van vorig jaar met bloemen worden verde digd. Wederom zal een groot aantal prij zen beschikbaar zijn. Vele inzendingen zijn reedg toegezegd. Middenstandsexamen. Voor het middenstandsdiploma slaag den te Terneuzen: M. Blom, C. A. Kor-, stanje, N. Eversdijk Jaczn., M. Brouwer, W. J. Balkenende, J. W. Lepoeter, M. J. de Jager en N. Eversdijk Pzn., allen te Kapelle, alsmede M. P. Schouwenaar, J. M. de Groene en G. Hamelink te We meldinge en C. Spruit te Kattendijke. De kandidaten werden opgeleid door de heren C. L. Duininck en N. Eversdijk Mzn., resp. directeur en leraar van de Kapelse Middenstandscursus, erkend door het Instituut voor Middenstands ontwikkeling te Den Haag. Raadsvergadering. De gemeenteraad van Kapelle heeft donderdagavond haar instemming be tuigd aan het voorstel om te komen tot vaststelling van een gemeenschappelijke regeling van brandweervoorziening met de gemeenten Kruiningen, Wemeldinge en Yerseke. Met deze regeling wordt beoogd tot een doelmatiger brandweer voorziening te komen als het geven van onderlinge hulp en bijstand met mate riaal en personeel in geval van brand, het zoveel mogelijk aanpassen van het brandweermaterieel en het houden van gezamenlijke oefeningen. De raad be sloot voorts tot vaststelling van een herziening van het uitbreidingsplan in hoofdzaak en in onderdelen voor de ker nen Kapelle en Biezelinge alsmede tot vaststelling van een uitbreidingsplan in onderdelen voor de kern Schore. Wat betreft het uitbreidingsplan voor Schore is door de provinciale commissie ter be oordeling van de gemeentelijke uitbrei dingsplannen in het gehouden voorover leg wederom bezwaar gemaakt tegen de geprojecteerdfe agrarische bebouwing aan de Schoorse Zandweg als aangege ven in het plan in onderdelen. Deze commissie is namelijk van mening, dat, teneinde een planolognsch verantwoorde uitbreiding van het dorp Schore te ver krijgen, beslist geen verdere „lintbebou wing" mag worden geprojecteerd. Over eenkomstig het advies van B. en W., die deze zienswijze niet willen delen, zal alsnog getracht worden de instemming te verkrijgen van de door de gemeente in het plan opgenomen bebouwing. Wat de herzieningen op de uitbreidingsplan nen betreft, kon burgemeester H. G. van Suijlekom mededelen, dat geen enkel be zwaarschrift is ingediend. Wat de door G.S. omstreden uitbreiding te Schore betreft, deelde hij mede, dat de eige naar, dhr. Verdunnen, nog altijd gene gen is het stuk grond voor de destijds overeengekomen prijs te verkopen. Dat het plan wederom is afgewezen óp be bouwingsvoorschriften, betreur^ de burgemeester ten zeerste. „We móeten", zo concludeerde hij, „toch in Schore de beschikking hebben over een stuk grond wanneer er mensen komen die willen gaan bouwen". Hoop zei de burgemees ter te hebben door nader overleg alsnog tot het gewenste resultaat te kunnen komen. Wat het plan voor Schore in zijn geheel betreft, zei raadslid Chr. Rijn (vrije lijst) het oostelijk plan nogal kostbaar te vinden. Ook was hij van oordeel, dat enkele eigenaren er zwaar door gedupeerd worden. „Het gehele plan schenkt ook B. en W. geen bevre diging", aldus de voorzitter, die nog toe lichtte, dat de stedebouwkundigen voor deze kern willen komen tot een rond ge heel. Het is het duurste stuk, zo "ver volgde dhr. Rijn, die tevens opmerkte bang te zijn, dat de particulieren terug zullen schrikken van de bouwgrondprij zen, die hij evenals de burgemeester op 20,per m2 raamde. $tet aangaan van een gemeenschappelijke regeling voor brandweervoorziening betekent voor de gemeente niet, dat de bestaande brandweereenheid komt te vervallen. Integendeel, elke gemeente zal verplicht zijn de volledige uitrukeenheid bemand en uitgerust in stand te houden. De entrale verbindingspost, van waaruit de hulpverlening zal worden geregeld, komt in de gemeente Kruiningen. Van daaruit zal bij alarmering een hoge- drukwagen uitgerust met een verbin dingsinstallatie naar de plaats van de brand gedirigeerd worden. De lasten van het materieel dat voor gemeenschappe lijk gebruik wordt aangeschaft, zullen gedragen worden door de deelnemende gemeenten naar verhouding van het in wonertal. Raadslid J. de Jager (A.R.) dacht in de gemeenschappelijke regeling toch enkele bezwaren te zien. Als er hulp moet komen zal blijken dat onze wegen zo vol zijn, zo opperde dit raads lid. Verder vond hij ook de Vlakebrug een mogelijke hinderpaal. De burgemees ter vond het wel reële bezwaren maar toch zo klein, dat het wel heel toevallig zou zijn als zij een sta-in-de-weg zouden vormen, gezien het aantal branden en de frequentie hiervan gemeten naar de laatste jaren. Het voorstel werd zonder stemming aangenomen. Een verzoek om zekerheidsstelling voor rente en aflos sing van een geldlening ten behoeve van woningbouw werd toegewezen. De raad besloot voorts de woningwetwoning Oude Bosstraat 11 te verhuren aan dhr. C. A. Bos uit Wemeldinge. Voordat de ver gadering aanving werd dhr. I. J. Ha- Uit de jongste statistieken over de vestigingen in de detailhandel blijkt dat de vermindering van het aantal detail handelsvestigingen nog niet tot staan is gekomen. De in gang zijnde concentratie en bedrijfsvergroting blijven voortgaan. Vooral wanneer wij rekening houden met de uitbreiding van de bevolking, dan moeten wij constateren dat er naar ver houding veel minder ambitie is om in de detailhandel zaken te doen als zelf standige. Deze ontwikkeling is in tegen stelling met de algemene welvaartstoe stand, die bijna voor elke groep ver beterd is. De uittocht uit het klein- en middenbedrijf bewijst dat daar sociaal gezien wel iets mis gaat. Verschrikkelijke cijfers. De levensmiddelensector is het meest in beweging. In 1962 hebben weer ruim 175 kruideniers hun weegschaal aan de wilgen gehangen. In de sector aardap- len, groenten en fruit sloten zelfs meer dan 500 ondernemers hun zaak. Een zelfde aantal broodbakkers heeft de eigen oven gedoofd en meer dan hon derd slagers legde per saldo het vlees houwersbijltje er bij neer. Het aantal melk- en zuivelhandelaren dat uitgemol ken is in 1962, loopt eveneens in de drie cijfers. Wij zijn geneigd de oorzaak van het verschijnsel bij de zelfbediening en de supermakets te zoeken, maar dit lijkt ons zonder meer niet juist. Met name de broodbakkers vinden hun economi sche dood vooral door de rationalisatie van de broodproduktie. Op het gehele terrein van de levensmiddelen nam in een jaar tijds het aantal ondernemers met 1500 af. Van 1950 tot 1 jan. 1963 registreerde het hoofdbedrijfschap detailhandel een vermindering van het aantal zelfstan digen in de distributie van voedings middelen met 15.000. Voor een deel van hen mag worden aangenomen dat zij een of meer filialen vestigden en zodoende tot de grotere bedrijven gingen behoren. Het cijfer is echter indrukwekkend ge noeg om de aandacht te vragen. Steeds kleinere marges. Namen wij de gehele detailhandel sa men, dan blijkt het dat ondanks de veel groterekoopkracht van ons volk, de toeneming van de bevolking en stijgende consumutielusfe, in 1962 het totaal aan tal verkoopplaatsen toch met ca. 1400 is verminderd. Is deze ontwikkeling alleen te wijten verhoek als nieuwe secretaris geïnstal leerd, waarbij burgemeester H. G. van Suijlekom als wens uitsprak, dat hij zich spoedig thuis zou voelen in zijn werk, college's en gemeente. Na een dankwoord van dhr. Haverhoek, sprak dhr. J. de Jager namens de raad nog een welkomstwoord. Wedvluchten. De postduivenhoudersvereniging „Oost West, Thuis Best" te Kapelle nam aan drie wedvluchten deel. De uitslagen er van zijn als volgt. Oude duiven St. Denis, afstand 305 km: 1, 2 en 5 P. I. Butler; 3 Jac. Schrier; 4 Van Driel-Heijstek; 6 J. H. C. Poley. Oude duiven St. Quentin, afstand 190 km: 1 en 3 P. I. Butler; 2 en 5 J. H. C. Poley; 4 B. Ridderhof. Jonge duiven St. Quentin: 1 en 10 P. I. Butler; 2 en 11 M. Bruijnooge; 3, 4 en 7 Jac. Schrier; 5 C. Langenberg; 6 en 14 F. Janssens;' 8 B. Ridderhof; 9 en 13 W. C. Hundersmarck; 12 A. Arre- bout; 15 M. Nijssen. Aanrijding. Op de Rijksweg te Biezelinge bij de Smokkelhoek zijn vorige week twee auto's met elkaar in botsing gekomen. Het ongeluk gebeurde toen de vracht wagenbestuurder dhr. A. v. d. B. uit Hansweert niet meer kon stoppen voor de voor hem rijdende Belgische perso nenauto, bestuurd door G. F. V. H. uit Wetteren. De Belg moest op zijn beurt afremmen voor een rechts afslaande Duitse personenauto. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. De Bel gische personenauto werd vrij ernstig, de vrachtwagen licht beschadigd. Restauratiefonds. De stand van het restauratiefonds van de bied. Herv. Gemeente te Kapelle, dat aangewend zal worden voor uitvoering van restauratiewerk en. aan kerk en koor is inmidels de 20.000,gepasseerd. Hoewel er nog diverse akties op uit voering wachten, is er al meer dan de helft binnen van het bedrag dat men eind 1964 hoopt te bereiken. Dit streef bedrag omvat de som van 40.000, aan de rationalisatie van de distribu tie? Zo ja, dan vloeit deze toch voort uit onbevredigende sociale toestanden in de kring van midden- en kleinbedrijf. De winstmarges, met name in de levens middelensector krimpen klaarblijkelijk steeds verder in, zodat telkens nieuwe groepen van winkeliers tot randbedrijven kunnen worden verklaard. Deze ontwikkeling heeft plaats terwijl er bij de kleine zelfstandige onderne mers nog een achterstand bestaat in so ciale voorzieningen. Meer premies. Streven wij er naar deze achterstand weg te werken, dan zullen de kleine on dernemers dus een groter deel van hun inkomen aan sociale voorzieningen moe ten besteden. Wij denken hier aan pre mie voor een werkelijk algemene kin- derbijslagverzékering, aan premie voor arbeidsongeschiktheid voor ongeval en invaliditeit en aan een reserve teneinde in deze kringen ook aan een normale vakantie toe te komen. Daarnaast heerst in .vakböridskrifïgen de mening dat er nog een achterstand bestaat in de so ciale ontwikkeling voor de werknemers in het midden- en kleinbedrijf in ver gelijking met andere sectoren. Wij zijn het daarmee eens maar be seffen zeer goed dat er bij de bestaan de verhouding tussen kosten en op brengst moeilijk verbetering in is te brengen. De daarmee verband houdende stijgende kosten zullen wel in de prij zen moeten worden doorberekend. Ten slotte ontbreekt er aan een goede oude dagsvoorziening voor kleine onderne mers nog zoveel dat zij bij een vol doende premiebetaling daarvoor met hun inkomen beneden het bestaansminimum dalen. Waar gaat dat heen? In welke richtng wijst deze ontwik keling? Het ziet er naar uit dat bij een voortduren van deze gang van zaken het aantal zelfstandige kleine onderne mers in de komende tien jaren opnieuw drastisch zal verminderen. De midden- standspolitiek van de overheid in de achter ons liggende jaren komt er op neer dat zij beWust het decimeren van het midden- en kleinbedrijf heeft toe gelaten om toe te zien hoe uit de resten een krachtiger groep van midden- en kleinbedrijven groeit. Wanneer men de middenstandspolitiek van de overheid vergelijkt met bijvoor beeld die in de landbouw, dan komt het midden- en kleinbedrijf er wel zeer be kaaid af. In de agrarische sector zijn er in de afgelopen vijftien jaar miljoe nen aan subsidies uitbetaald om de boe ren in staat te stellen tegen lage prijzen voedingsmiddelen op de markt te bren gen. Die lage prijzen waren nodig om de anti-inflatie-politiek van de regering te steunen en om de opkomende industrie de gelegenheid te geven tegen relatief lage lonen te produceren, zodat zij con curreren kon tegen het buitenland. Te lage prijzen. Daarnaast heeft men jarenlang een politiek van straffe prijsbeheersing ge volgd, zodat de winstmarges bij de dis tributie van levensmiddelen doelbewust laag werden gehouden. Daaraan zijn honderden bakkers en kruideniers op geofferd zonder dat er in die hoek ook maar over subsidie gesproken is. De werkgevers- en werknemersbonden zijn met deze politiek akkoord gegaan. De eerste omdat zij de winkeliers die ermee ophielden, wel in de fabrieken konden gebruiken, de laatste omd^t het levensmiddelenpakket goedkoop werd gehouden. Bij de vestiging van nieuwe detailhandelsbedrijven hebben vele ge meentebesturen nauw samen gewerkt met het grootbedrijf om deze aan de beste vestigingsplaatsen te- helpen. Er zijn zelfs gemeentebesturen die in staat zijn een wijk met zelfstandigen te sa neren om plaats te maken voor een wa renhuis. Men moet zich afvragen welke bran ches in de komende tien jaar vérder zullen worden uitgehold om de midden standspolitiek nog verder in te passen in het algemeen economisch beleid zoals men dat officieel pleegt aan te duiden. (Nadruk verboden) Drs. HERMES „DE HUUR OF JE BABY!" Men zou zweren, dat de huisbaas als een prooi voor de rattenjwas geworden. Hij droeg een donkerbruine pruik op een grijze onderlaag, en tussen beide in gluurde het maantje schalks naar de publieke tribune, achter wat grillige uit stulpingen vandaan, die in een vraat zuchtige bui door de verzamelde ratten veroorzaakt konden zijn. De huurders waren een blok mannen met vastberaden gezichten op de getui genbank, aangevuurd door hun echtge noten op de publieke tribune. Want de huisbaas had de hele binnenplaats te gen zich. Hij had de geboorte van Pim- mie gesaboteerd. Pimmie was nu de zoon van één der vastberaden getuigen, maar ten tijde van de belediging was hij net bezig dat te worden. Hij had evenwel geen haast dit aardse tranendal binnen te treden, af geschrikt als hij wellicht werd door de sombere omgeving van wat de brood winning van de aangevreten huisbaas waseen vochtige verzameling afgekeur de stallen, volgens de huurders. De aanstaande vader liep zenuwachtig heen en weer door zijn huis, of wat daar ten minste voor door moest gaan. Nu en dan schepte hij ter afwisseling een luchtje op de stoep, waar de ver zameling vrouwen op hem aanviel, om om laatste berichten uit de kraamkamer te vernemen, zijn woorden aanvullend met omstandige verhalen over dit on uitputtelijke onderwerp. En midden in zo'n verhaal stapte de huisbaas van zijn fiets. De man had op geen ongelegener moment kunnen komen. „Hoos es", sprak hij tegen de kraam heer. „Ik wou je es even onder vier ogen spreken". „Ik heb geen tijd", antwoordde deze, „en schiet maar gauw op, want ik kan je niet zien!" „Wat geen tijd? Je staat hier toch maar te kletsen, je zit hier niet in de kamer", merkte de in zijn wiek gescho ten huisbaas op. Toen kwam de brede persoon met de leren jas en de handen in de zak de binnenplaats opslenteren. Hij stelde zich zodanig voor de huisbaas op, dat die al leen nog maar het leren geval zag, wel ke kant hij ook keek. „Als hij zegt dat je gaan kent, dan ken je gaan", zei de Tarzan incognito logisch. „Ik heb met jou niks te maken", meende de huisheer. Maar dat had hjj mis. „Slaan 'm die rare pruik van z'n test!" klonk het aanmoedigend uit de kluwen vrouwen, die het tafereel ver sierden als de reien Vondels werken. Toen kwam er nog een derde huurder. In tegensetlling tot de brede man was deze zo klein, dat men hem voor een vlo zou hebbes aangezién, wanneer hij het leren vest van „Tarzan" had aangetrok ken. Hij riep: die man een kind mot krijge, dan hep jrj je eige d'r niet mee te bemoeie, snap je dat, mislukte at leet!" En de rei van Vondelingen kreet: „Welja, de huur of je baby!" „Ik mot hummes spreken, en jullie niet!" weersprak de huisbaas. Maar de aangeklede Tarzan deed een stap voorwaarts, zodat zijn buik de borst van de huisbaas raakte. „Ik sou maar gaan, fadertje", ried hij met nadruk. „Bennen dit mijn huizen of bennen dit mijn huizen niet?" jammerde de huis baas. ,,'t Bennen geen huizen, 't bennen si- nesappelkissies", riep het koor der vrou wen. En weer deed de in leer gehulde Tarzan een stap vooruit, nu nog met de handen in de zak, zodat de huisbaas niet kon zien dat die jeukten. „Fader tje" moest een stap achteruit wilde hij niet omkantelen en stond nu tegen het muurtje. Zo ging het dwars de binnen plaats over, tot aan het poortje. „As mijn vrouw d'r wat van krijgt is het jouw schuld!" riep de kraamheer hem vlug na, om daarna snel binnen de stand van zaken op te nemen. De brede persoon wandelde langzaam naar het poortje, met zijn buik de huisheer voor zich uitdrijvend, terwijl de kleine man als een terrier om het tweetal heen-

Scheldebode | 1963 | | pagina 2