NIEUWS- Eb i ADVERTENTIEBLAD VOOF 1 Q D N rv BEVELAND oveRöenkinq >3 De nieuwe algemene bijstandswet 29STE JAARGANG No. 9 2 AUGUSTUS 1963 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE' Verschijnt des vrijdags J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 Fa. D. Pieterse - Wemeldinge uit" geslapen^ "een J. Kole - Yerseke Tel. 372 PLAATSELIJK NIEUWS YERSEKE e REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN ADMINISTRATIE Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur ...en aldaar waren priesters des Heren. 1 Samuël 1 3c. De dienst in het Heiligdom te Silo werd waargenomen door daartoe afge zonderde, God gewijde personen, zonder lichamelijk gebrek en die afstamden van Aaron. Op vijf en twintigjarige leeftijd werden zij met heilige reukolie gezalfd, ten blijke van hun verordinering en be- kwaammaking. Hun ambt was: offe ren, bidden en zegenen. Deze dingen moeten ons er aan herinneren, dat het tussen de Allerhoogste en ons niet in orde is. Kort gezegd, God heeft zóveel tegen ons, dat wij Hem niet meer kun nen benaderen. Derhalve behoeven wij een tussenpersoon, die bij God voor ons intreedt. Wij hadden niemand, maar God gaf daartoe Zijn enige Zoon, de Zalig maker, Christus, de Here. Deze bracht verzoening door voldoening, bijzonder aan het kruis, dat is het offeren. Hg voer ten hemel en aldaar bidt Hij en zendt vandaar ons Zgn zegen. Dit heil werd onder de Joden afge beeld door altaren en priesters. Wie de Eeuwige wilde ontmoeten, moest bij de priester wezen. Hier raken wij aan het geheim van die wondere blijdschap, die in de kerk onder de preek genoten kan worden. Een idiote jongen mocht met zijn ouders naar het kerstfeest ener zondags school. Volop genoot hij. Het feest was reeds afgelopen, de mensen vertrokken, maar de ongelukkige wilde daar blijven. Beter zien en. er beter uitzien MET EEN BRIL VAN Kapall* Z.-B. Tal. 01102-223 Uitsluitend merkbrillen van topklasse. Met geweld moest hij worden wegge sleept. Misschien kunt gij dat kind wel begrijpen. Het kan soms onder de pre diking zijn, dat wij door Gods Woord geheel in beslag worden genomen, 'tls, alsof de prediker alwetend is, en alleen tot ons persoonlijk spreekt. Een nieuw licht gaat er over ons leven op; neen, zó hebben wij God en onszelf nog nooit gezien. Als wij dan in zulke ogenblikken de volheid van genade in de Here Jezus zien, dan is het feest van binnen! Daar zouden wij altijd wel in willen blijven! En wij benijden de predikers, die afge zonderd zijn tot het Evangelie, en him leven daaraan mogen wijden. Gelukkige priesters, die dagelijks in het Heiligdom verkeren. Ook Elkana ging naar de priesters. En... in augustus neemt gij toch geen vakantie van de kerk? Ga er toch heen: wie weet, wie weet! De Here zegene u! (Uit een Dagboek) Op 9 juli 1963 is de nieuwe Algemene Bijstandswet in het Staatsblad (nr. 284) verschenen. Deze wet, die minister Klompé in het afgelopen voorjaar in de Staten-Generaal heeft verdedigd, zal op 1 januari 1965 in werking treden en de bestaande Armenwet buiten werking stellen. Daarmee zal een aanzienlijke verbetering tot stand komen in de po sitie van de vele landgenoten, die voor de voorziening in het bestaan afhanke lijk zijn van de financiële hulp van de overheid of van weldadigheidsinstellin gen. Er zijn in Nederland op dit ogenblik ruim 75.000 gezinnen en alleenstaanden, die niet over voldoende inkomsten uit bezit of arbeid, dan wel op grond van een sociale verzekering beschikken, om in de alledaagse noodzakelijke kosten te kunnen voorzien. Daarnaast zijn er nog circa 40.000 personen, die in de een of andere inrichting een ziekenhuis, een bejaardentehuis, een verpleeghuis of der gelijke moeten verblijven, maar die de kosten daarvan niet zelf kunnen be talen. Al die mensen ontvangen op het ogenblik op grond van de Armenwet ondersteuning van de gemeenten of van kerkelijke of particuliere instellingen. Voorts zijn er dan nog enige groepen, zoals bijvoorbeeld de Ambonezen, min- der-validen en oorlogsslachtoffers, die op grond van een zogenaamde rijks groepsregeling geldelijke hulp van de overheid ontvangen. Voor al deze mensen betekent de Al gemene Bijstandswet straks een grote verbetering; een verbetering die, kort gezegd, hierop neerkomt: wat zg in het verleden als gunst bij wijze van lief dadigheid kregen, zal hen in de toe komst als recht worden verleend. De oude Armenwet is namelijk nog gebaseerd op de gedachte, dat de hulp aan armen vooral een vorm is van be toon van barmhartigheid, een activiteit die in de eerste plaats een taak was voor kerkelijke en particuliere instellin gen voor liefdadigheid. De hulp van de overheid had in deze opvatting een plaatsvervangend karakter, terwijl de arme zelf geen enkel recht op onder steuning kan doen gelden. Op dit moment moeten de gemeente lijke sociale diensten bij het geven van ondersteuning rekening houden met de bepalingen van de Armenwet, een wet die van vóór de eerste wereldoorlog da teert. Een ieder, die wel eens in zijn familie of onder zijn kennissen iemand heeft ontmoet die noodgedwongen om ondersteuning bij de gemeente moest aankloppen, weet dat zoiets als zeer onaangenaam werd gevoeld. Het voor naamste bezwaar van de Armenwet is het ontbreken van zekerheid; de ge meente behoeft pas iets te doen als blijkt dat kerkelijke of particuliere lief dadigheid geen uitkomst bieden; de ge meente is dan vrij te bepalen hoeveel ondersteuning zal worden verleend, en welke voorwaarden er zullen worden ge steld; heeft de gemeente eenmaal beslo ten dan is er geen mogelijkheid van be roep, wat tot gevolg heeft, dat zich tus sen de verschillende gemeenten ook gro te verschillen in de praktijk van de ar menzorg voordoen. In deze opzichten verandert er na 1965 veel. Volgens de nieuwe wet zijn Bur gemeester en Wethouders verplicht fi nanciële bijstand te geven aan iedere Nederlander in hun gemeente, die dat nodig heeft. Deze bijstand is niet alleen bedoeld om de mensen de nodige kleding en voeding en huisvesting te geven, maar ook voor een misschien kostbaar verblijf in een ziekenhuis of revalidatie centrum, ook voor noodzakelijke huis houdelijke hulp, bijvoorbeeld als de moe der van een gezin niet kan werken, ook als hulp bij het opbouwen van een nieu we bestaansmogelijkheid een bedrijfs- krediet of een omscholing. In al derge lijke gevallen kan er een recht zijn op financiële bijstand. In de toekomst zal ook de mogelijk heid openstaan om tegen een besluit van Burgemeester en Wethouders in beroep te gaan bij Gedeputeerde Staten en zelfs bij de Kroon. Als iemand vindt dat hij in zijn gemeente van Burgemeester en Wethouders bijvoorbeeld niet voldoende bijstand ontvangt, kan hij zijn geval voorleggen aan Gedeputeerde Staten van zijn provincie, die zijn zaak opnieuw be kijken. Op deze wijze kan de bijstand- behoevende tenslotte zonodig zijn recht zoeken tot bij de Kroon. Een belangrijke bepaling van de nieu we wet is ook die, welke betrekking heeft op de beperking van het verhaals recht. Volgens de Armenwet kunnen de kosten van de ondersteuning die iemand ontvangt, teruggevraagd worden van diens familieleden: zijn ouders, zijn grootouders of echtgenoot, zijn kinde ren of kleinkinderen. Er waren tot voor 1961 veel bejaarden die liever alleen van hun A.O.W. trachtten rond te komen (en dan ook armoe leden), dan dat zij om onderstand bij de gemeente gingen vra gen, alleen om te voorkomen dat hun kinderen of kleinkinderen door de ge meente gedwongen zouden worden daar voor te betalen. In 1961 is dat zoge naamd verhaalsrecht al een aanzienlijk stuk beperkt en na 1965 zal het verhaal op meerderjarige kinderen en op groot ouders geheel worden afgeschaft; alleen ten aanzien van de echtgenoot en van de ouders en hun minderjarige kinderen zal verhaal dan nog mogelijk zijn. In de meeste gevallen zal de betrokkene zelf een eenmaal ontvangen bijstand later niet meer behoeven terug te betalen. Het is duidelijk dat men in een wet die bedoeld is voor zeer uiteenlopende gevallen, niet in cijfers kan vastleggen op hoeveel bijstand iemand nu recht heeft. Iedereen heeft recht op zoveel bij stand, dat hij in de noodzakelijke kosten van het bestaan kan voorzien; het hangt mede van de persoonlijke omstan digheden en mogelijkheden af, hoeveel dat voor een bepaald persoon zal zijn; elke vaststelling daarvan dienen Burge meester en Wethouders dan ook van geval tot geval te beoordelen. De ervaring heeft geleerd, dat bepaal de groepen van personen, die in gelijke omstandigheden verkeren, ongeveer ge lijke bijstand nodig hebben. Voor die groepen zullen in de toekomst, op grond van de nieuwe wet, ook weer groeps regelingen gemaakt worden. In deze groepsregelingen kannen de bedragen van de bijstand worden genoemd, zodat een ieder die onder zo'n rijksgroepsrege ling valt, kan weten op hoeveel bijstand hij recht heeft. Het ligt in de bedoe ling dat in de toekomst zoveel mogelijk van deze groepsregelingen worden ge maakt. Er bestaat bij velen de opvatting dat iemand, voordat hij in aanmerking komt voor overheidsondersteuning eerst al zijn eigen middelen, zijn laatste spaarduiten moet hebben opgemaakt. In de praktijk passen de meeste gemeenten in dit op zicht al jarenlang een veel soepeler werkwijze toe. Wanneer de Algemene Bijstandswet in werking is, zal er ook wat dat betreft een duidelijker regeling zijn; volgens de nieuwe wet moet de ge meente de bijstandaanvrager in het be zit laten van een bescheiden vermogen en ook van dót kapitaaltje dat eventu eel bestemd is voor het bedrijf of voor de opleiding van de kinderen. Verder moet de gemeente, die aan een ouder met minderjarige, verdienende kinderen bijstand verleent, een redelijk deel van het inkomen van die kinderen buiten be schouwing laten. Zo mag zij ook geen rekening houden met charitatieve bij dragen, bijvoorbeeld van de kerk of de diakonie, of met persoonlijke giften. Nog in andere opzichten is er in deze nieuwe wet naar gestreefd dat al de Nederlanders, die door welke omstan digheden ook op overheidsbestand zijn aangewezen deze bijstand ontvangen zonder dat zg in hun waardigheid en vrijheid als burger worden beknot. Er wordt gewaakt tegen de onnodige be voogding, die zo kenmerkend was voor de vroegere armenzorg; zo zal bijvoor beeld ook een man, die financiële hulp van de gemeente nodig heeft om een plaats in een bejaardentehuis te vinden, binnen redelijke grenzen vrij zijn in de keuze van het tehuis van zijn voorkeur. Door nieuwe bepalingen wordt voorts ook voorkomen, dat een bijstandontvan ger feitelijk gedwongen wordt te blijven wonen in de gemeente waarin hg een maal bijstand ontvangt. De nieuwe wet zal er tenslotte ook toe bijdragen dat over het gehele land gezien een grotere gelijkheid in de bijstand zal ontstaan. De feitelijke verlening van de bijstand is een taak van Burgemeester en Wet houders. Over de mogelijkheden die de ze wet biedt, kunnen nadere informaties straks dan ook bij de gemeentelijke so ciale diensten of op het gemeentehuis worden verkregen. Ook het Ministerie van Maatschappelijk Werk verstrekt u graag de nodige voorlichting. Fabrieken Zevenbergen ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met onze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Begonia. Kunt u mij zeggen hoe het komt dat het blad van deze begonia- plant er steeds afvalt? Ik heb hem als stekje gehad, maar als er een paar bla deren aanzitten, valt er ook steeds een af, wat ik erg jammer vind, aldus T. S. Begonia's waarvan uw exemplaar er een is, reageren zeer sterk op ongunsti ge invloeden en laten dan hun blad val len, b.v. bij te droog of te nat houden, te weinig voedsel, op de tocht staan, enz. enz. Daar we op de toegezonden bladeren meeldauwplekken constateer den, maken we er uit op, dat u de plant te nat houdt. In dit geval dus minder begieten, maar nagaan, wat er verder aan de behandeling mankeert. Moet de plant verpot worden, geef dan een meng sel van 1 deel bladaarde, 1 deel turf molm en wat scherp zand. Na hergroei geregeld meer gieten en eens in de 14 dagen bijmesten. Is de plant erg kaal geworden, dan kunt u deze ook terug- snijden, waardoor u weer een meer ge vulde plant zult krijgen. Niet over het blad sproeien om meeldauw te voorko men, waar deze planten erg gevoelig voor zijn. Anthurium. We hebben een anthu- rium of flamingoplant die het altijd goed heeft gedaan. Ze stond altijd volop in bloei. De laatste tijd bloeit ze echter helemaal niet meer en de blaadjes ver schrompelen en vertonen allerlei gaten. Wat is hiervan de oorzaak? vraagt E. H. Dit verschijnsel bij uw anthurium kan verschillende oorzaken hebben, als bij voorbeeld: a. bladaaltjes, waardoor er op de bladeren onregelmatig gevormde, enigszins ingezonken plekken ontstaan. Er treedt groeistagnatie op. Bestrijding: spuiten met 15 ml fosfamidon per 10 li ter water. b. Ook kan thrips de oorzaak zijn. Geregeld stuiven met DDT-stuif 5 Thrips zijn langwerpige, gele tot zwarte insecten, de z.g. donderbeestjes. c. Verder kan het nodig zijn dat de plant verpot moet worden. Daar dit een zeer secuur werkje is, kunt u dat het beste door een bloemist laten doen. Zo om de 2 k 3 jaar moeten ze worden verpot. Zet de plant niet in de volle zon, veel spuiten en afsponzen. Anemonen. Wat is de beste plant- tijd voor anemonen? schrijft A. B. De beste planttijd voor anemonen is het vroege voorjaar, alhoewel in het na jaar planten ook mogelijk is, maar dan moet flink gedekt worden. Deze winter hebben deze najaarsplantingen veel ge leden. Als het loof afgestorven is (en niet eerder) moeten de knolletjes op- gerooid en droog, vorstvrg en koel be waard worden. Lidcactus. Ik bezit een lidcactus die reeds twee jaar bloeide dit jaar. Is dit geen uitzondering, hoe kan dit nu? Eist de plant nu niet een betere ver zorging? informeert M. S. Het gebeurt wel meer dat een lidcac tus twee maal per jaar bloeit. Dit heb ben we zelf ook meermalen gehad. We schrijven het toe aan de lange winter, waardoor als het ware een tweede rust tijd is gepasseerd. Ook zal de behande ling er wel invloed op hebben. De twee de bloei was veel uitbundiger dan de eerste. Na deze tweede bloei, die de plant natuurlijk min of meer uitgeput heeft, steeds water blijven geven en om de 14 dagen bijmesten. Zonodig ver potten (om de 3 k 4 jaar) in 2 delen bladaarde, 2 delen goede tuingrond, 1 deel fijne klei of leem, 1 deel scherp zand en wat kalkpuin of houtskool. In het najaar niet meer mesten, geleidelijk minder water geven en bijna droog hou den, de z.g. rustperiode, temperatuur ca. 10 C. Kaars. Is het waar dat een bran dende kaars de in een kamer hangende rook van sigaren of sigaretten weg kan nemen? vraagt Richard Wagner. Dat een kaars rook wegneemt is wel degelijk te verklaren en waar. Sigaret ten- en sigarenrook bestaat uit onvol ledig verbrande gassen; daarom ruiken ze en zijn ze zichtbaar. Door het vuur van de kaars ondergaan deze gassen een verdere, volledige verbranding en ver liezen hun rookkrachten. Beerput ledigen. Wie moet de kos ten van het ledigen van een beerput be talen, de verhuurder of de huurder, al dus A. v. L. In artikel 1620 B.W. staat het aldus omschreven: het schoonhouden van put ten, regenbakken en sekreten (beerput ten) komt ten laste van de verhuurder, indien het tegendeel niet bedongen is, het schoonhouden van schoorstenen komt bij gebreke van beding ten laste van de huurder. Zoals u ziet is hier (in afwijking van b.v. hetgeen in artikel 161 9wordt bepaald daarin is wel sprake van plaatselijk gebruik) geen gewag gemaakt van „plaatselijk ge bruik" zoals u schrijft. Indien het te gendeel dus niet is overeengekomen, moet de eigenaar (verhuurder) zorgen voor het schoonhouden van de beerput. Karpet. Hoe moet ik een nieuw karpet behandelen om het zo lang mo gelijk mooi te houden? aldus L. S. Zo min mogelijk kloppen; het eerste half jaar niet stofzuigen, met een ge wone, niet te harde borstel werken is het beste. De vlokken die er af komen kunnen verwijderd worden. Af en toe de mat uitkloppen, aan de achterzijde, dus niet aan de goede kant. Haarvlechten. Ik wilde de afge knipte haarvlechten van mijn dochter tje bewaren. Is hier nog een speciale behandeling voor nodig? informeert N. de E. Na het haar gezuiverd te hebben (in speciale haarzaken) opbergen in zijden vloeipapier. Regenjas. Ik kreeg vandaag in mijn gabardine regenjas vetvlekken wegens het eten van een worstje; hoe kan ik deze vlekken verwijderen zonder de jas te bederven? A. S. Probeert u het eens met een watje met tetra. Wrijven van buitenrand vlek (kring) naar binnen toe. Het watje niet te nat maken, want dan krijgt u krin gen. De bewerking zo nodig herhalen, maar niet voor de eerste bewerking goed droog is en liefst buiten of voor een open raam werken, wegens moge lijkheid tot bedwelmen. Goud. Op welke manier kan ik goud met edelstenen bezet zuiver en blank krijgen? informeert mevr. A. v. S.-B. Gouden voorwerpen met edelstenen bezet, kunt u schoonmaken door ze af te borstelen, b.v. met een (oude) tan denborstel, in een sopje van synthetisch wasmiddel. Betreft het oude en/of zeer waardevolle sieraden, dan kunt u een en ander beter door een goede goudsmid laten opknappen. De postduiven. Door de postduivenvereniging „De Noordster" werden een aantal wedvluch ten gehouden. Vanuit Venlo, afstand 147 km werden om 10.45 uur 269 jonge dui ven gelost. De eerste duif kwam binnen om 12.31.43 uur met een snelheid van 1381.47 m per minuut. De prijzen waren hier: 1, 3, 4, 9, 10, 14, 20, 24, 35, 36, 47, 60, 64 C. A. Elenbaas; 2, 7, 8, 11, 23, 52, M. Minnaard; 5, 34, 51 C. R. van Os; 6, 38, 59 Joh. Minnaard; 12, 44, 46, 49, 50 E. Everse; 13, 54, 56 Joh. van Stee; 15, 19, 42 M. H. v. d. Plasse; 16, 18, 39, 41, 67 E. Vermast; 17, 25, 30, 31 A. Zoetewerj; 21, 26 P. van Stee; 22, 55, 58, 61 H. J. van Es; 27, 48 Ph. C. van Os; 28, 29, 32, 33, 53, 68 Jac. van Stee; 37, 40 H. Paauwe; 43, 45, 64 E. Th. Zoeteweij; 57, 63 G. Boone; 62 I. van Boven; 66 M. v. d. Dorpel. Verder na men aan deze vlucht nog 27 oude dui ven deel, waarbij de uitslag was: 1, 2, 4, 5 Joh. van Stee; 3 J. J. Philipse; 6 I. van Boven; 7 C. R. van Os. Vanuit Bordeaux, afstand 816 km, werden 75 duiven gelost. Hier was de uitslag: 1, 2, 3, 5, 9, 11 Joh. van Es; 4, 15 C. de Koeijer; 6 C. A. Elenbaas; 7 M. Pekaar Jzn.; 8 H. E. Murre; 10 M. v. d. Dorpel; 12 Joc. v. d. Plasse; 13 M. C. Lamper; 14 H. J. van Es. WKMELDINGR Van 410 augustus 1963 Maandag 5 augustus: Volle Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 2.50 3.22 8.32 8.47 Maandag 3.39 4.04 9.14 9.30 Dinsdag 4.25 4.47 9.54 10.12 Woensdag 5.10 5.28 10.30 10.54 Donderdag 5.50 6.08 11.07 11.36 Vrgdag 6.29 6.42 11.47 w Zaterdag 7.00 7.13 0.16 12.26 Te Hans weert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1963 | | pagina 1