|BA£/ENS! Restaurant voor vrouwen KRUININGEN HANSWEERT RILLAND-BATH KAPELLE-BIEZELINGE YERSEKE n WEMELDINGE Angoulême, afstand 710 km: 1 P. C. Vuijk; 2 M. Oudeman; 3 A. op 'tHof. Tilburg, afstand 77 km (jonge dui ven) 1, 5 en 9 C. Lamper; 2, 4 en 6 P. Oudeman; 3 en 10 F. Timmerman; 7 en 8 P. C. Vuijk; 11 A. op 'tHof. Voetbal. Zaterdagavond speelde een elftal sa mengesteld uit bewoners van de Bier- weg tegen een elftal samengesteld uit het sluispersoneel. De opbrengst was be stemd voor de reis van bejaarden. De Bierwegploeg won deze wedstrijd glans rijk met 42. Vanaf het begin zetten zij een offensief in tegen de sluisman- nen. Het eerste doelpunt dat door de Bierweg werd gescoord, werd wegens vermeend buitenspel door de scheids rechter afgekeurd. Toen was het de sluisploeg die het doel wist te vinden. De Bierweg maakte echter gelijk, waar na een gelijkopgaande strijd werd ge leverd. Ruststand 22. Na de rust had de Bierweg de beste papieren en scoorde tweemaal achter elkaar. De sluismannen hadden daar geen antwoord op. Wandelsport. De wandelvereniging „Kruiningen" hield van 16 t/m 19 juli haar eerste Oost Zuidbevelandse avondvierdaagse, onder auspiciën van de K.N.B.V.L.O. De afstanden 4 x 10 en 3 x 16 -j- 1 x 17 km werden onderscheidenlijk gelopen met -als startplaatsen: le dag Rilland, 2e dag Waarde, 3e dag Krabbendijke en 4e dag start en gezamenlijke binnen komst Rilland-Bath. In totaal hebben van de 98 gestarte lopers 94 het eind punt Rilland bereikt, waar ze met veel bloemen door de bevolking van Rilland hartelgk werden ontvangen. Vermel denswaard is nog dat door één deel neemster reeds voor de 13e maal is mee gelopen, terwijl een andere deelneemster voor de 10e maal meeliep. Zaterdag j.l. is door dezelfde vereni ging meegelopen in Bergen op Zoom „Vrederust". Door de 25 km groep van „Kruiningen' werd een le prijs behaald. Wedvluchten. Voor de vlucht van St. Denis, af stand 305 km, waren van de P.V. „De Vrijheidsduif" 28 duiven in concours. De prijzen werden als volgt behaald: 1, 3, 4, 6 en 7 Steenpoorte-Buijze; 2 en 5 J. van Iwaarden. Voor de vlucht met jonge duiven van uit St. Quentin, afstand 185 km, waren 266 duiven in concours. Hier was de uitslag: 1, 13, 49 en 51 J. Krombeen; 2, 12, 61 en 63 M. Blok; 3 ,21, 26 en 37 J. Waverijn; 4, 5, 6 en 16 M. Kole; 7 en 39 C. van Koeveringe; 8, 20 en 58 J. Oele Jzn.; 9, 47, 48 en 50 Jac. J. Oele; 10, 44, 45 en 62 W. van Velzen; 11, 41 en 46 K. Tjarks; 14, 31, 43 en 66 Steenpoorte-Buijze; 15 en 28 H. Dek; 17 Jac. Kosten; 18, 22, 23, 25 en 20 Jac. Stroosnijder; 19, 42 en 57 H. van Koeve ringe; 24, 27, 36, 59 en 60 J. Voois; 29, 38, 55 en 64 A. Boone; 32, 35 en 67 J. Wisse; 33 A. Stroosnijder; 34, 40 en 52 G. de Bruine; 53 en 65 P. Kakebeeke; 54 Schrier-Neve; 56 A. Kole. Geslaagd Geslaagd voor het middenstandsdiplo ma dhr. A. P. van Noorden. V erkeersongevallen. Zaterdag 20 juli j.l. kwam de brom fietser J. K. uit Halsteren die richting Goes reed, te vallen, nadat hij een wiel rijder had. gepasseerd. Dhr. K. moest per ambulance naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom worden vervoerd. Zijn duopassagier liep lichte verwondingen op. Ter hoogte van Luchtenburg zgn za terdag j.l. twee personenauto's met el kaar in botsing gekomen. De chauf feurs kwamen met de schrik vrij, er was alleen materiële schade. Bij het uitstappen van een bus met reisgezelschap liep de jongeheer B. v. d. V. zware verwondingen op. Hij liep voor de bus langs en werd gegrepen door een personenauto, waarna hij ver volgens nog door een bestelauto werd aangereden. Dr. Donker uit Krabben dijke verleende eerste hulp, waarna be trokkene naar het ziekenhuis Oostwal in Goes moest worden vervoerd. Dinsdag 23 juli.j.l. had er een botsing plaats tussen twee personenauto's ter hoogte van het kruispunt Rijksweg Stationsweg. Toen dhr. N. P. S. uit Tholen plotseling moest remmen, werd hg aangereden door een achter hem aan komende personenauto, bestuurd door dhr. A. P. N. O. uit Oosterhout. De auto's werden licht beschadigd. Eindles Landbouwhuishoudschool. Dinsdagmiddag hield de landbouw huishoudschool „Prinses Beatrix" een kindles, waarbij de getuigschriften wer den uitgereikt aan de leerlingen van de 2e klas primaire opleiding en de as sistenten in de huishouding. De voor zitter van de commissie voor het land- bouwhuishoudonderwijs, dhr. B. H. G. ter Haar Romeny opende deze bijeenkomst. Onder leiding van dhr. J. Lako zongen de leerlingen van de tweede klassen pri maire opleiding enkele liederen. Daarna was het de beurt aan de assistente'nklas die onder leiding van dhr. M. A. A. J. Speelman enkele leuke volksdansen liet zien. Na de pauze werden de getuig schriften door de directrice, mevr. M. J. Schurink uitgereikt, waarna dhr. Ter Haar Romeny mevr. Schurink een ets aanbood, daar zij na twee jaar direc trice te zijn geweest de school gaat ver laten. Dhr. P. H. A. Polderman, lid van de commissie voor het landbouwhuis- houdonderwijs bedankte de directrice eveneens voor al het werk wat zij voor de school gedaan heeft. Ook ontving mevr. Schurink een blijk van waarde ring van de leerlingen, waarna ze ieder een bedankte voor de prettige samen werking. Hierna werd de bijeenkomst gesloten. Geslaagde leerlingen assistenten-oplei ding: Joke Dijke, Henny Geelhoed, Ine ke van Hoepen, Yvonne Kuyper en Mag- da Wondergem te Kruiningen; Marjan v. d. Meule, Corrie Pieper en TJorrie van Weele te Krabbendgke; Lia van Es, Bet sy Hoogesteger, Lina Nijssen en Miene- ke Overbeeke te Yerseke; Dien Oude- sluys te Waarde; Paula Paauwe te We- meldinge; Linda Köbètanje te Kloetinge. G'eslaagden 2-jarige primaire opley ding: Nelly Boone, Janhy van Duy^en- dijke, Francien v. d. Hart, Betsy van Houte, Anneke van Liere, Beppie Maas, Ina Oostdijk, Janny van Paasschen en Marjan v. d. Pas te Kruiningen; Corrie Dekker, Janny Nieuwdorp, Janny van Overloop en Gerda Verhage te Kapelle- Biezelinge; Saar Leer te Schore; Marie Berman, Maatje van Gilst, Nelly Huis- sen, Adri Sinke en Janny v. d. Velde te Krabbendijke; Addy Kamerling te Waar de; Annie van Damme, Ada v. d. Griek, Riek Heyboer, Maatje van Hoorn, Ineke Lobbezoo, Marie Minnaard, Janny Mur- re, Klazien Polderman en Cobi v. d. Durpel te Rilland-Bath; Ada Boone, Li- na de Koeyer, Ineke Pekaar, Rita Sinke, Annemarie van Sprundel, Addy van Strien, Maddy Verschuure en Corrie Wa verijn te Yerseke; Euphro Borger, Jenny van Liere, Corrie Poortvliet, Riet Rijk en Riet de Voogd te Hansweert; Cobi Lamper en Nelly Zuyddijk te Wemel- dinge. Ulo-examens. Aan de openbare Uloschool alhier slaagden Jaap Stokman te Kruiningen en Peter van der Vliet uit Hansweert voor het A-diploma met middenstand. De laatste heeft het examen gemalakt in het ziekenhuis te Vlissingen (voor bijzonderheden zie plaatselijk nieuws Hansweert). In totaal zijn 33 kandida ten opgegaan voor het examen; hiervan zijn er 30 geslaagd. Jongeman verdronken. Een zeer tragischverdrinkingsgeval heeft zich zaterdagmiddag alhier afge speeld. Slachtoffer werd een 17-jarige kok van het bergingsvaartuig „Arie", eigendom van het bergingsbedrijf v. d. Akker uit Vlissingen en gemeerd in de vluchthaven. Daar waren enkele jon getjes aan de glooiing aan het spelen. Op éen gegeven moment gleed het vier jarige jongetje A. Kraayenbrink alhier, in het water. Op het hulpgeroep van vriendjes snelde de kok, F. A. J.^ gul ler wonende te Hoogvliet, toe. Deze nad voor de aardigheid een duikerspak aan getrokken, echter zonder helm en schoe nen. Hij probeerde de hand van de dren keling te grijpen, slaagde hier niet in en raakte zelf te water. Door de zware kleding en doordat het pak vol water liep, verdween hij vrijwel onmiddellijk onder water. Enkele schippers hadden eveneens het ongeluk zien gebeuren en kwamen met een roeiboot te hulp. Zij slaagden erin de jeugdige drenkeling, die nog op het water dreef, aan boord te brengen. Kunstmatige ademhaling had na enkele minuten succes, waarna hij naar het ziekenhuis St. Joanna te Goes werd vervoerd. Na een half uur dreg gen slaagde men er in het lijk van de kok te bergen. Het stoffelijk overschot werd naar het lijkenhuisje te Kruinin gen vervoerd. Geslaagd. Peter van der Vliet zal het Ulo-exa men, dat hij verleden week met succes aflegde, niet gauw vergeten. Een ge- scheurdè nier, opgelopen bij een voet balwedstrijd in Vlissingen, is er oor zaak van, dat hij reeds enkele maanden daar in een ziekenhuis verl#gft. .Daar hij Ylit' ^jaar examen moest doen,'bleef er niets anders over, dan dat in het ziekenhuis af te leggen, wat inderdaad gebeurde. Ondanks het feit, dat hij de laatste tijd vrijwel niets meer aan zijn werk heeft kunnen doen, slaagde hij „met glans". Proficiat! Jaarvergadering „Hansweertse Boys". Donderdagavond hield de voetbalver eniging „Hansweertse Boys" haar jaar vergadering in het café „Havenzicht". De voorzitter, dhr.Kalle, verwelkomde de leden in zijn openingswoord en gaf daarna de secretaris en de penningmees ter gelegenheid tot het uitbrengen van de jaarverslagen. De secretaris wees er in zijn jaarverslag op, dat het voor de Hansw. Boys toch al met al een bijzon der goed jaar was geweest. Twee kam pioenen en twee tweede plaatsen voor de juniorenelftallen en bovendien was de vereniging dit jaar nog in het bezit ge komen van een goed verlicht trainings veld. Geen slecht seizoen dus. Alleen een foutieve beslissing van de scheidsrech ter in de laatste wedstrijd voor de pro motie tegen Sluiskil, werpt een scha duw op de vreugde van de vereniging. Ook de penningmeester liet een niet bepaald ongunstig verslag horen. De pe riodiek aftredende bestuursleden dhm. Kalle (voorzitter), Wesdorp (penning meester) en De Jong (commissaris) werden allen herkozen. Dhrn. Back en Eeman konden hun funktie als bestuurs lid, wegens omstandigheden, niet meer voortzetten. Hiervoor in de plaats wer den, gekozen dhrn. Den Toonder en Van Eykeren. De elftalcommissie, werd ge formeerd uit dhm. De Jong en Den Toonder met de aanvoerder van het eerste resp. tweede elftal. Verder werd er nog gesproken om te trachten nog voor de nieuwe competitie een pupillen- tournooi te organiseren en een reisje naar een zustervereniging met het eer ste en tweede elftal. De voorzitter dank te in zijn slotwoord dhm. P. Eeman en W. Back bijzonder hartelijk voor de wij ze waarop ze de vereniging vele jaren aktief hadden gediend en deelde de ver gadering verder mede, dat de zaak voor de promotie naar de 4e klas nog niet geheel was afgedaan en met de hoop uitsprekend om alsnog een kans te krij gen om het komende seizoen in de 4e klas K.N.V.B. uit te komen, sloot hij deze genoegelgke vergadering. Burgemeester onderscheiden. Uit erkentelijkheid voor de spontane hulp, die Rilland-Bath eind februari van dit jaar heeft verleend aan geredden van de scheepsramp in het Nauw van Bath met de Panamese tanker „Mira- flores" en de Engelse tanker „Abade- sa" heeft de Italiaanse regering aan burgemeester J. C. W. Jobse een onder scheiding toegekend: de ster 2e klas uit de Orde van de Ster der Italiaanse So lidariteit. Uit Rome heeft de Rillandse burgemeester dezer dagen de oorkonde en de versierselen van de onderschei ding ontvangen. In de brief, die Rilland via de Italiaanse ambassadeur in ons land, Aldo Mazio, bereikte, staat dat de president van Italië zeer voldaan is over de hulp en de verzorging van de bevol king aan de Italiaanse zeelieden van de Panamese bunker. Men zal zich herinne- neren hoe de drenkelingen, na gered te zijn uit de helse vuurzee, op 25 februari op de Westerschei de te Bath aan land werden gebracht om met de beste zor gen te worden omringd. Inwoners van Bath hadden voor het eerst nodige ge zorgd. Met auto's^iï' ambulances wer den de drenkelingen naar het dorpshuis te Rilland vervoerd, waar inmiddels een noodhospitaal was ingericht. Kortom, Rilland-Bath heeft zich toen van zijn beste zijde laten zien. Dit voorjaar heeft de consul-generaal van Italië al een be zoek gebracht aan Rilland-Bath, om de dank van Italië te betuigen. Nu is daar dus de onderscheiding voor burgemees ter Jobse, waarin het hele dorp wordt geërd om zijn „solidariteit". Geslaagd en bevorderd Aan de landbouwhuishoudschool te Kruiningen slaagden de dames Corrie van Damme, Ada van de Griek en Ine ke Lobbezoo. Te Middelburg slaagde voor het exa men machineschrijven mej. A. M. Ver schuure. Aan de ambachtsschool te Goes werd het diploma timmeren behaald door J. S. Wiskerke; het getuigschrift voor elektrotechniek door M. M. v. d. Boom gaard. Aan het Goese Lyceum werden bevor derd van klas I naar II H.B.S.: J. Spie- gelenburg, P. de Vrij en E. Hendriksen; van klas III naar klas IV H.B.S.: G. v. d. Griek; van klas IV naar klas V H.B.S.-A: K. de Goffau Promotie-opleidingsschool, voor chr. kleuteronderwijs te Middelburg van klas A 1 naar A 2 mej. Jannie Walrave. Aan de vakschool voor fruitteelt te Wilhelminadorp werd het diploma uit gereikt aan B. van Gorsel. Kerknieuws. Kand. J. Karens te Zoetermeer heeft bedankt voor het beroep naar de Geref. Gemeente alhier. Tot gardiaan (overste) van het kloos ter alhier is benoemd Revocatus Verstij- nen en tot vicaris Daniël Huysmans. Geslaagd. Te Terneuzen slaagde voor het mid denstandsdiploma L. J. van Poortvliet te Biezelinge. Voetbal. Op eigen veld speelden de B-junioren zaterdagmiddag een vriendschappelijke wedstrijd tegen de benjamins van Kwa- dendamme, die door Kwadendamme met 43 werd gewonnen. Een nederlaag op eigen veld leed ook de A-juniorenploeg. Dit elftal moest met 81 de meerdere erkennen in Yerseke A. Examen. Voor het te Rotterdam gehouden exa men voor de akte van bekwaamheid voor het geven van lager onderwijs in het vak nuttige handwerken, slaagde mej. J. F. Herselman te Kapelle. W ed vluchten. De leden van de postduivenhouders- vereniging „Oost, West, Thuis Best" namen aan drie wedvluchten deel. De uitslagen daarvan zijn: Jonge duiven, St. Ghislain, afstand 115 km: 1, 2, 5 en 9 P. I. Butler; 3, 10 en 12 Jac. Schrier; 4 W. C. Hunders- marck; 6 A. J. L. Luteijn; 7 P. Glas; 8 C. Langenberg; 11 en 14 Van Driel- Heijstek; 13 M. P. van Oeffelen; 15 M. Nijssen. Oude duiven, St. Ghislain: 1 J. H. C. Poley; 2 en 4 Van Driel-Heijstek; 3 A. Arrebout; 5 B. Ridderhof. Oude duiven Ruffec, afstand 667 km: 1 en 2 J. H. C. Poley; 3 W. C. Hunders- marck. Auto's botsten. Een kleine kettingbotsing had zon dagmiddag op de Rijksweg nabij de Vlakebrug plaats, toen mevr. R. uit Steenbergen niet meer tijdig kon stop pen op een voor haar rgdende personen auto, bestuurd door C. de W. uit Oud en Nieuw-Gastel. Dhr. W. moest op zijn beurt stoppen om de voor hem rijdende Duitser H. W. uit Keulen gelegenheid te geven linksaf te slaan. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor, maar alle drie de auto's werden vrij ernstig beschadigde Hengelwedstrijd. De hengelsportvereniging „De Kapel- se Kanaalvissers" hielden bij Zoutelan- de (Walcheren) een zeehengelwedstrijd die als vierde wedstrijd meedong in de serie van zeven bekerwedstrijden. Er werd slechts matig gevangen. Er na men 72 leden aan de wedstrijd deel. De uitslag is: 1. P. J. Lepoeter; 2. A. Blok; 3. G. Heerspink; 4. C. Dijksman; 5. C. Burger Sr.; 6. P. Schijf; 7. L. Geene; 8 J. Slabbekoom; 9. G. Versluijs; 10. Chr. J. Zegers; 11. P. Ganseman. In to taal waren er 24 prijswinnaars. Na deze wedstrijd is de tussenstand in de beker wedstrijden: 1. Joh. Zuidweg, 640 pnt.; 2. A. Blok, 600 pnt.; 3. A. van Liere, 515 pnt.; 4. L. Geene, 515 pnt,; 5. mevr. Lepoeter-van Paassen, 455 pnt. De volgende wedstrijd zal in augustus gehouden worden in de Oosterschelde. Botsing tussen brommers. In de Ooststraat kwamen zaterdag avond twee bromfietsers met elkaar in botsing. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De beide brommers wer den flink beschadigd. Dhr. J. K. uit We- meldinge, die komend van het dorp een stilstaande auto wilde passeren, week bij deze manoeuvre naar links uit. De ach terop komende J. D. v. N. uit Kruinin gen, die hierop waarschijnlijk geen acht heeft geslagen, kwam bij zijn poging om K. te passeren in botsing. Wielemieuws. De Kapelse wielrenner Dies Kosten, die dit seizoen het Zeeuwse amateur- wegkampioenschap heeft behaald, kon ook de afgelopen week weer een fraai succes boeken. Maandag bracht deze nog jeugdige renner het criterium in het Belgische Bellem op zijn naam. Botsing op Rijksweg. Op de Rijksweg bij de 's-Gravenpol- derse Oudendijk onder Biezelinge is dhr. M. J. S. uit Vlissingen maandagavond in botsing gekomen met de personenauto van J. M. uit 's-Gravenpolder S.,die verbjind werd door de lichten van tegen liggers, bemerkte te laat, dat M., die links de Rijksweg wilde afslaan, moest Afscheid meester De Winter. In verband met de pensioengerechtig de leeftijd heeft meester De Winter eer vol ontslag gekregen als hoofd van de school der Geref. Gem. Hij is sinds de oprichting, nu ruim 39 jaar geleden, als hoofd aan de school verbonden geweest. Vrijdagavond a.s. om 7.30 uur zal in het kerkgebouw der Geref. Gem., Kerkhoek-» straat, .afscheid worden genomen. Te gelijkertijd installatie van het nieuw be- noeiftde hoofd, dhr. A. B. den Breejen, thans onderwijzer aan dezelfde school. Geslaagd. Voor het op 28 mei j.l. te Rotterdam gehouden examen voor reclametekenen en ontwerpen slaagde mej. C. R. Nieu- wenhuize Ad. alhier. Tentoonstelling in Herv. Kleuterschool „De Schelpjes". Zaterdag j.l. trokken vele ouders en belangstellenden naar de Molenweg, om de jaarlijkse tentoonstelling te bezichti gen. Reeds vrijdag hadden de kinderen van de eerste klas vol trots gekeken naar de feestguirlandes van kleurige vlinders door heel het lokaal. Maar ook de eigengemaakte maskers, de boeken leggers, de gekleurde schelpen en kra len waren de moeite waard. En dan die „paddenstoelententoonstelling" en het „goederenvervoer". In klasse n trok de Goese markt zeer de aandacht, en ook de spoorlgn Goes-Bergen op Zoom. Ver der bleek dat er ook les in „het ver keer" was gegeven en tevens in het klok-kijken: „om 9 uur gaat de school in". De kleuters bleken handig in méér praktische dingen: bloemengieters, por tretlijstjes en kousen- of dassenhangers. De baby-afdeling was wel heel origineel. In klasse III hadden de (meisjes)leer lingen een hoeden-show: De stad Parijs. De jongens voelden meer voor de dier gaarde „Blijdorp". Het bloemenhuiS' „Flora" met zijn eigen-gekleurde vazen en meegebrachte bloemen zag er wel heel vrolijk uit. De toekomstige schippers hadden een tentoonstelling: „Goede vangst". Dit jaar alleen maar mosselen en schelpen op de schepen... In elke klas waren nog vele eigen fantasie- voorwerpen; vooral de „Gouden koets" trok veel aandacht, maar ook de tas sen, boekomslagen en poppen. Met veel „kosteloos" materiaal was het een ten toonstelling van kleuterkunst en vin- dingrgkheid van de leidsters. De speciaalzaak voor Uw BRIL Concert „Mozart". Zaterdagavond gaf de muziekvereni ging „Mözart" onder leiding van haar dirigent dhr. P. Huijsse een goed ge slaagd concert in de muziektent aan de Paardenmarkt. YeAseke heeft een pension. Vorige week heeft dhr. Meijer in het pand Damstraat 104 een pensionbedrijf geopend, dat direct al in een behoefte bleek te voorzien. «Een aantal toeristen maakte van deze gelegenheid tot over nachten gebruik, terwijl ook voor de komende weken reeds aanvragen bin nen zijn. Wij wensen dhr. en mevr. Meijer veel succes met hun nieuwe be drijf. Benoeming. Tot onderwijzeres aan de V.G.L.O.- school te Opheusden werd met ingang van 1 november a.s. benoemd mej. J. v. d. Berghe, onderwijzeres aan de Schip- persèchool alhier. Zij zal daar onderwijs geven als huishoudkundige. Geslaagd. Te Breda slaagde dezer dagen dhr. A. van Harten, onderwijzer aan de chr. school alhier, voor de hoofdakte gedeel te B. Dhrn. J. C. v. d. Berge en P. J. A. Jobsèn slaagden voor het H.B.S.-examen; dhrn. D. J. Ruissen, A. P. Vervenne en J. Vipugel voor het Mulo-examen en dhr. J. D.\Ruissen voor stuurmansleerling. Wedvluchten. De leden van de postduivenvereniging „DePostduif" alhier namen deel aan een drietal wedvluchten met de volgen de uitslagen: Corbeil, afstand 340 km: 1 A. op 'tHof; 2 J. Feytel; 3 en 4 M. Oudeman. door B. J. TEN WESEPE 55) Om de mannen te pesten. Die met het.<voorstel kwam om zich niet met mannen in te laten. En wij, stel idioten, wij stemden in alles toe. We draaiden iedere man onze rug toe, omdat we aan onzer krankzinnige afspraak dachten. Onderwijl zit Frida ergens op de hei te vrijen met haar inspecteurtjeo, ik lach me een aap Frida trok langzaam haar winterman tel uit en hing die over een stoel. Ze zette haar hoed af en streek zich over de haren. Toen haalde ze uit haar tasje een sigaret en stak die op. „Tja, kinders, je hebt gelijk. Ik had het jullie moeten vertellen. Maar Josien kan nu wel lelijk tegen mij doen, omdat ik zö>n half jaar scharrel met Wim Jans- ma, en ik geef toe, dat het niet hele maal fair was tegenover jullie, vanwege onze overeenkomst, maar als jullie den ken, dat ik de enige ben, dan hebben jullie het toch mis, kinders". Met een ruk kwam Josien overeind, liep naar Frida toe en nam een drei gende houding aan. „O ja? Wou je soms zeggen, dat ik ook stikum in eert auto zit te vrijen? Hè? Nou, doe je mond maar eens open!" Frida schudde haar hoofd. „Klets, Josien, wie heeft het over jou? Stel je niet aan. Kijk de kring maar eens rond, dan ontdek je nummer twee ook wel". Josien staarde haar een ogenblik ver bluft aan. Toen draaide ze haar hoofd om en keek naar Greet. Maar Greet stond met open mond verbaasd te kijken naar Ans, die met een rood hoofd naar de grond staarde. Josien slaakte een lange zucht en schudde toen haar hoofd. „Goeie genade, Greet, moet je die eens zien... lijkt wel een vuurtoren. Nog zo'n stiekeme scharrelaarster... Nou moe, heb je daarvan terug? Kun je dat wisselen?" Ze blies een lange adem uit, keek nog eens naar Ans en van Ans naar Frida, die nu zichzelf weer meester was>en rustig zat te roken. Toen schud de ze nog eens haar-hoofd en liep terug naar haar stoel, waarop ze schrijlings ging zitten, de armen over de leuning. Toen keek ze naar Greet: „Nou, zijn wij tweeën even een stel stommei-ikken Ik had wel honderd keer een 'middag of avond met Joop op sjouw kunnen gaan, als ik wilde, maar ik hield me aan die stapelmesjokke afspraak. Ondertussen gaan twee van onze compagnons op hun vrije dagen lekker aan de scharrel. Le ve onze overeenkomst! Leve het restau rant voor vrouwen! Mannen hebben hier geen toegang. Die wachten wel buiten met hun autootje. Apropos, wie is de gelukkige, Ans?" „Jullie vinden het nu zo gek", zei Frida op rustige toon, „dat ik wil trou wen met de man, die hier op de ope ningsdag onze zaak op stelten zette. Vraag maar eens aan Ans, wie de ge lukkige is, dan val je zeker stijl achter over". Greet wendde zich, om en keek Frida aan. „Wou jij ons soms vertellen, dat het Jan Grotendorst is?" Frida knikte kalm. „Ja, zus, je slaat de spijker op! z'n kop. Onze Ans gooit niet meer met va zen, maar zal binnen niet al te lange tijd de bruid zijn van onze beroemde stadgenoot Jan Grotendorst. Enfin, ze doer een uitstekend huwelijk, daar niet van'ii Josien keek van Frida naar Ans, die nog steeds met haar linkervoet over het tapijt shhuifelde. r r „Hé, dooie diender, doe die waffel van je eens open. Anders heb je ook genoeg babbels. Is het waar?" Ans zuchtte en knikte. „Ja", antwoordde ze kort. „Ik houd van hem en nu iedereen het toch weet, zal het wel niet zo lang meer duren. Jan wil in mei trouwen". Josien kneep even haar wangen sa men en haalde haar schouders op. „Nou, dan moet ik maar ophouden met schelden, anders word ik niet eens op de bruiloft genodigd. Enfin, nu kan ik tenminste met mijn Joop aan de arm door de stad. Gut, gut, wat ben ik dan een net vrouwtje geweest... één zoentje, hoogop, dat heb ik toegestaan. Ik heb tenminste aan m'n afspraak gedacht". Ans keek haar aan. „Als jij die Joop gezoend hebt, heb je je ook afgegeven met een man. Dan heb jij net zo goed als wij de afspraak geschonden". Josien lachte. „Mijnentwege. Laten we er verder maar geen trammelant over maken, kin ders. Alleen die arme Greet is zo seri eus geweest. Die kijkt ons nu met de nek niet meer aan, wat jg, Greet?" Greet plukte aan haar schart en keek even rond. „Tja... nu de zaken zo staan... weet je... ik..." Josien viel van schrik met stoel en al achterover. Ze krabbelde echter met een weer overeind en streek haar kleren glad. „Alsjemenou... dus jij ook al, Greet? O, ik heb neiging om te brullen... Zijn wij even een stel huichelaars, stuk voor stuk, zonder één uitzondering? Wie is het? De burgemeester soms?" Greet schudde haar hoofd. „Ans kent hem wel. Het is Peter... de gérant van het restaurant, waar Ans en ik gewerkt hebben. Hij houdt al een he le tijd van me. En ik..." „En jij bent stapel op hem", viel Ans haar in de rede. „Nu ik goed nadenk, valt het me in, dat jullie toen al zo ge heimzinnig deden in die keuken. Wel, de cirkel is weer rond. Eerst hebben ze Frida uitgescholden, toen mij, Josien bleek ook al boter op haar hoofd te hebben en Greet ontpopt zich ook al als een verliefde bruid in spé". „Waarmee vastgesteld kan worden, dat dit tevens het einde betekent van ons restaurant voor vrouwen", vond Fri da. Josien ging daar echter onmiddellijk tegenin. (Wordt vervolgd)

Scheldebode | 1963 | | pagina 2