NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq Het middenstandsbeleid moet worden herzien 29STE JAARGANG No. 8 26 JULI 1963 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE' Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 Land- en Tuinbouw <=10 aar blyjt de minister oan middenótandózaken1 0m welke punten gaat ketl modes Afwijkende verkeersregels in het buitenland PLAATSELIJK NIEUWS YERSEKE e REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar ADMINISTRATIE Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Maar de vrucht des Geestes is geloof. Gal. 5 22 Hier bedoelt Paulus nu niet met ge loof, geloof in God, maar trouw en be trouwbaarheid onder de mensen. Gods Geest maakt een mens kredietwaardig, zodat men op hem aan kan, en hij op kritieke momenten niet teleurstelt. Het leven is pas mogelijk door trouw en betrouwbaarheid. Waar die gemist worden, gaat alles stuk. Dat zien we dagelijks om ons heen: in het huwelijk, in zaken, in sociale verhoudingen, in de nationale en internationale politiek. Waar wantrouwen heerst, is onzeker heid, die het leven ondermijnt en ver woest, is de kiem van nieuwe oorlogen. De angstwekkende onvruchtbaarheid van de z.g. vredesconferenties na de grote wereldoorlogen, is een gevolg van onderling wantrouwen. Daar zien wij de werken des vleses inplaats van de vrucht des Geestes. De wereld heeft voor alles op alle ter reinen des levens nodig het goud van de trouw, als vrucht van de Heilige Geest. Wij zeggen ook: de geest deugt niet in dat huwelijk, in dat gezin, op die vereniging, op die vergadering, op die school, helaas ook dikwijls in die kerk! De geest deugt niet, wanneer de Heilige Geest van God geweken is. Dan lijdt het mensenleven onder de werken des vleses, die als vergif in prachtige ver pakking aan de man worden gebracht. Dit zijn feiten, die ieder mens met open ogen kan constateren. De vraag is nu maar, hoe worden wij in de grote we reld van de hogere politiek en in dat kleine wereldje van ons gezinsleven van de lagere politiek verlost van de wer ken des vleses, die de dood baren? De geschiedenis is na elke ontnuchtering weer opnieuw begonnen met „betere" werken des vleses, die telkens even slecht bleken te zijn, omdat „wat uit het vlees is, ook inderdaad vlees is" en blijft. Er is maar één oplossing, één weg, en dat is gedurig gebed naar God om de Geest van Christus, Die als vrucht schenkt trouw en betrouwbaarheid. Wij kennen de slagzin, die voor en kele jaren door de wereld ging: „O God, bekeer de wereld, maar begin bij mij". Zo mogen wij wel smeken: O God, laat Uw Heilige Geest de wereld betrouw baar maken, maar begin bij mij. In Christus zien wij de vleesgeworden trouw van Gods Verbond, dat Hij nooit schen den zal. Diezelfde Geest van trouw, die in Hem heerst als in het Hoofd, heerse ook in ons, zijn leden. (Uit een Dagboek) WERKING VAN CACAO-AFVALKALK Omdat de laatste tijd in toenemende mate de aandacht op cacao-afvalkalk wordt gevestigd, menen wij er goed aan te doen over dit produkt enkele nadere bijzonderheden mede te delen. Cacao-afvalkalk „Organo" is door haar constante samenstelling een ideale organische, plantaardige meststof. Het is een rul produkt, dus ideaal strooibaar en bevat geen scherp of stenen. Onkruid en/of ziektenkiemen ontbre ken eveneens. Cacao-afvalkalk verbetert de structuur van de grond, waardoor de lucht- en waterhuishouding gunstiger wordt. Dit is zowel van belang voor zware en slempige gronden als voor lich te gronden. Bovendien wordt het bac- teriënleven in belangrijke mate bevor derd. Cacao-afvalkalk wordt gebruikt inde land- en tuinbouw, fruit- en bollenteelt, alsmede voor gazons, sportvelden, etc. Als afdekmateriaal voor bloembollen is het eveneens zeer geschikt, daar het een riet- of strodek vervangt en belang rijk goedkoper is. Bovendien kan het dan in het voorjaar als mest gebruikt worden. Het poriën-volume wordt vergroot, waardoor overtollig water snel wegzakt. De ervaring leert dat vooral de na werking die van de gebruikelijke orga nische meststoffen overtreft. Voor toepassing in de tuinbouw dient cacao-afvalkalk eerst uitgebroeid te worden, daar bij vers gebruik wortel verbranding kan optreden. Dit geldt echter alleen voor tuinbouwprodukten. Bij de overige cultures kan het vers toegepast worden. In vele delen van het land zijn met dit produkt reeds jaren vergelijkende proe ven genomen, waarbij de resultaten over het algemeen zeer gunstig waren. Door haar grote rijkdom aan voe dingsstoffen worden, bij gebruik van goed uitgebroeid materiaal, in het West- land zeer gunstige ervaringen opgedaan. Elke partij, die zichzelf respecteert, publiceert voor het begin van de ver kiezingen een programma voor de mid denstand. Dat is al tientallen jaren lang de gewoonte en daar is ook ditmaal niet van afgeweken. De stemmen van de duizenden zelfstandigen tellen ook mee. Het schijnt echter evenzeer een gewoon te te zijn dat niemand zich na de ver kiezingen nog iets van de beoogde voor nemens van een doelbewuste politiek ten gunste van midden- en kleinbedrijf aan trekt. Dat zal mogelijk ook ditmaal ge probeerd worden. De komende regering zullen echter de duizenden stemmen, die op de splinter partijen zijn uitgebracht, als een zwaard van Damocles boven het hoofd hangen. Om te voorkomen dat in de toekomst nog meer grote partijen op een teleur stellende verkiezingsuitslag terugzien, zullen er ditmaal beslissingen moeten worden genomen waar kleine en middel grote zelfstandigen van profiteren. Daar onder zijn de boeren, de winkeliers, tal lozen in de vervoerssector en nog zoveel anderen, die nooit in het sociaal-econo mische nieuws zijn. De belangrijkste wensen van de zelf standigen liggen op economisch terrein. Een toenemend geroep vraagt om een minister van middenstandszaken. Aan die wens is nog altijd geen gehoor ge geven, maar een staatssecretaris, die een krachtige figuur is, kan veel goeds doen. De boeren kunnen altijd een krach tige vertegenwoordiger vinden in de mi nister van landbouw. Onder hen vinden wij ruim 300.000 zelfstandigen, maar de 400.000 bedrijven in de dienstverlenende sector moeten het met kruimelopmer kingen in de Kamer doen. Zij zien zich allereerst evenzeer be dreigd door onzinnige p.b.o.-maatregelen als de boerenstand. Zelfs de vrije orga nisaties voelen zich onbehaaglijk door verordeningen van de P.B.O. Wanneer wij lezen dat de salarissen in de Raad voor Midden- en Kleinbedrijf in enkele jaren met 60 zijn gestegen zonder dat de voorzitter van dit orgaan daar voor een plausibele verklaring kan ge ven, dan kan men zich een gereserveer de houding voorstellen. De groten gaan voor. Kleine zelfstandigen wensen maat regelen tegen oneerlijke concurrentie. Zij mogen dit o.i. vragen omdat het gehele economisch beleid van de regering de laatste jaren gericht is geweest op de bevordering van het economisch klimaat voor het grootbedrijf. De regering zingt, ook fiscaal, de lof der fusies zonder daarvoor aantoonbaar bewijs te geven. De regering wil herziening van ruimte lijke ordening, die geheel ten koste gaat van het midden- en kleinbedrijf. Voor de landbouw heeft men nu een sane ringsfonds op stapel staan, de overige midden- en kleinbedrijven mogen naar believen ten onder gaan. Er is nog niet eens een behoorlijke regeling voor scha deloosstelling aan de huurders van be drijfspanden. Welke garanties hebben de midden- en kleinbedrijven dat hun belangen wor den behartigd bij de toewijzing van nieu we vestigingsplaatsen Eerst gedecimeerd? In strijd met deze noodzaak houden de lagere publiekrechtelijke organen wel eens grond vrij voor grootwinkelbedrij ven en bevorderen zij meer dan eens hun vestiging in kleine gemeenten. Nog nooit is duidelijk geworden wie daar anders baat bij heeft dan alleen deze bedrijven. Er worden ontroerende uitspraken ge daan over de noodzaak tot behoud van een krachtige middenstand in de struc tuur van ons economisch leven. Nergens staat echter te lezen of die zelfstandi gen daartoe soms eerst gedecimeerd moeten worden. Aan research en voor lichting voor deze groepen wordt niet of op dilettantische wijze gewerkt. Ons gehele handelsonderwijs is tot een chaos geworden. Hoeveel mensen op N voor de elegante vrouw Grote Markt 12 Bergen op Zoom de departementen zijn er doorkneed in de middenstandsproblematiek Op wel ke wijze worden hun werkzaamheden gecoördineerd? Nog steeds is byvoor- beeld het middenstandsonderwijs een stiefkind van het nijverheidsonderwijs. In de organen van overleg zijn de ver tegenwoordigers van midden- en klein bedrijf niet aanwezig. Pot van willekeur. Hét lijkt wel of de E.E.G. is uitgevon den om kleine zelfstandigen uit te roeien. Het gehele vestigingsbeleid is één pot van willekeur en misverstand gewor den. Het prijsbeleid wordt zo uitgestip peld dat de consumenten en de groot industrie de mond wordt gesnoerd. De schakels in de bedrijfskolom die zich daartussen bevinden, worden fijn gemalen tussen de macht van het getal enerzijds en die van het grootkapitaal anderzijds. Het kredietbeleid van de re gering is zo georganiseerd, dat het een geweldige betekenis heeft voor degenen, die dat krediet niet nodig hebben. Ook in de bouwsector is die negatieve belangstelling voor het kleine en mid- denbedrijf zichtbaar. Het aantal kleine aannemers wordt geringer en de over- blijvenden krijgen het steeds moeilijker. Vermoedelijk zijn dat allemaal domme ondernemers, die niet rekenen kunnen. Het economisch klimaat is wel gunstig voor hen maar zij pasesn zich niet aan, zo luidt de lezing. Belasting moet omlaag! Tot slot mag in dit overzicht de fis cale paragraaf niet vergeten worden. Juist het midden- en kleinbedrijf heeft het meeste belang bij een verlaging van belastingtarieven voor de inkomsten belasting in de middensector, waar be doelde tarieven het zwaarste drukken. Dit is officieel erkend en zelfs mi nisters hebben erover geweend, maar er wordt tot heden niets aan gedaan. Het sociaal-economisch beleid is te zeer in- dustriëel gericht. Wordt het tijdens de komende regeringsperiode niet omgebo gen, dan zullen de economische moeilijk heden in het kwadraat toenemen. Verandering is temeer noodzakelijk nu de gulden dagen van een voorspoedige conjunctuur plaats zullen maken voor een periode van drijven op reserves. De ze reserves zyn voor het midden- en kleinbedrijf beslist niet aanwezig. (Nadruk verboden) Drs. HERMES ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Wy willen u met onze adviezen zo goed mogelijk van dienst zyn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelykheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Akte NA. Wat wordt bedoeld met „lerares met akte NA", welke diploma's e.d. 7 vraagt C. L. Een lerares in het bezit van de akte NA is bevoegd aan nijverheidsscholen voor meisjes onderwijs te geven in het vervaardigen van eenvoudige onder- en bovenkleding, huishoudgoed en in ma- terialenkennis. De opleiding voor deze akte kan men krijgen op de Nijverheids school, als men in het bezit is: a. van het einddiploma 3-jarige handelsdag school of 3-jarige h.b.s.; b. eerste drie leerjaren van gymnasium, 5- of 6-jarige h.b.s., 4-jarige handelsdagschool of m. m.s. met gunstig gevolg heeft doorlo pen; c. een mulodiploma bezit met de vakken, Ned. taal, Frans, Engels, Duits, aardrijkskunde, geschiedenis, natuurkun de, alsmede öf algebra en meetkunde öf boekhouden en handelsrekenen; d. zij die na de primaire opleiding by het lager nijverheidsonderwijs voor meisjes, een driejarige vooropleidingscursus voor le rares hebben gevolgd. Verdere inlichtin gen bij de directrice van de nijverheids school. Inkomstenbelasting. Puk stelt een belastingvraag. Het thans berekende bedrag komt ons niet onjuist voor. Precies nagaan kun nen wij de berekening niet, gezien de sociale wetten. Wellicht is bij een loon belastingcontrole gebleken dat de be lasting over weeklonen was berekenden is daarbij de volle aftrek wegens vrij gesteld arbeidsinkomen van gehuwde vrouwen gerekend. Dit gebeurt nog al eens, terwijl slechts de halve aftrek mag worden genomen, indien halve dagen wordt gewerkt. Wij weten het boven staande uiteraard niet zeker. U zoudt eventueel aan uw werkgever moeten vragen waar het hem in zit. De inhou dingen zijn aan strenge regels gebon den. Die kan de werkgever niet zo maar anders toepassen. Polsstoksplringen. Wie is er op het moment Nederlands recordhouder polsstokspringen vraagt Joke. Het Nederlands record polsstokhoog springen staat op naam van Servé Wij- sen met 4,22 m. Het is behaald met fi berglas. Grootste stadions. Welke zyn de 10 grootste voetbalstadions van Euro pa? Graag het aantal toeschouwers dat er in gaat. Aldus Fernandel. Zojuist heeft de Union des Associati ons Europiennes de Football een enquête in Europa gehouden om er.ook achter te komen. De resultaten zijn nog niet verschenen en er wordt nog gemeten en Streepmotief. Ik heb nogal een raar figuur. Van boven nogal smal en mager en in mijn heupen en benen ben ik nog al erg zwaar. Hoe kan ik die verhou ding nu een beetje verdoezelen als ik kleren koop of maak? aldus mevr. H. O. Doordat u zo'n eigenaardig figuur hebt, zult u wel niet zo gauw slagen wanneer u uw kleren moet kopen. Zelf maken is het beste en u kunt er dan van op aan dat uw kleren u goed zit ten. Het beste is een streepmotief je te nemen. Maakt u by voorbeeld een rok en blouse. De blouse neemt u dan met de streep horizontaal, zodat het door deze horizontale ligging lijkt alsof u van bo ven iets breder bent. Naai het bloesje wat losjes in elkaar met hier en daar een plooi. De rok neemt u in verticale richting van de streep, zodat u door de verticale ligging wat slanker ljjkt. U zult zien dat dit een prachtig effect zal geven. Bovendien is de streep het mo deteken van 1963. Musea. Mag men kinderen mee nemen naar musea? schryft O. v. R. U kunt kinderen mee naar musea nemen, zodra u weet, dat ze zich daar ordelijk en netjes zullen gedragen en iets aan het bezoek zullen kunnen heb ben. Voorschriften over leeftyd zijn er niet. Het is geen gewoonte in musea fooien te geven. Rybewijs. Mijn Engelse vriend komt binnenkort naar Nederland. Wij bezit ten een auto maar ik heb geen rijbewijs. Nu mogen wij van myn vader met de wagen uit, want Roger heeft een En gels rijbewijs. Nu is mijn vraag: geldt dit rijbewijs hier in Nederland? aldus W. L. Wat u vraagt, mag niet. Het Engelse rijbewijs is hier onder bepaalde omstan digheden wel geldig, maar niet als „les" rijbewijs. Daarvoor moet de auto trou wens ook öf een dubbele voetrembedie- ning hebben öf de handrem in het mid den. geteld. Het adres van deze organisatie is: Postbox 16, Bem-6, Zwitserland. Griekenland. Mijn man wil maar naar Griekenland, maar ik voel me niet zo aangetrokken tot dit land. Om mij te plagen zegt hy dan: „Daar wonen 's werelds knapste mannen". Maar dat is natuurlijk onzin. Kunt u mij iets leuks vertellen over Griekenland en de aan trekkelijkheden en bijzonderheden van dit land, aldus mevr. T. Om mooie Grieken te zien behoeft u echt niet naar Griekenland te reizen, daar onze regering de Grieken hierheen haalt om hen te werk te stellen in in dustriegebieden. Het is werkelijk on doenlijk, u in korte bewoordingen iets zinnigs over Griekenland te vertellen. U doet er goed aan in een boekhandel of in een bibliotheek een (foto)boek over Griekenland te zoeken. En uw zoon, die naar Griekenland gaat, kan u toch ook het een en ander vertellen. Wij kunnen u b.v. aanbevelen van Prof. Dr. A. C. de Vooys het boek „Griekenland,, het heden van hellas", een fraaie en niet te dure uitgave van J. A. Boom en Zoon, Meppel, 1962. Rabarber limonade. Hoe maak ik rabarberlimonade vraagt mevr. Veer tig. U hebt nodig 2% kg rabarber, liefst met rode schil, 20 g citroenzuur, zoveel water om met het vruchtensap 1 liter vocht te verkrijgen, iy2 kg suiker. Snijd de rabarber in stukjes, was ze en zet ze op met weinig water. Laat het sap langzaam uittrekken (deksel op de pan!) Zeef de massa door een zeef of giet ze op een doek. Vul het sap aan met wa ter tot 1 liter, breng het vocht aan de kook en los er snel de suiker in op. Laat de stroop bekoelen en voeg dan het in een weinig water opgeloste en afgekoelde citroenzuur erdoor. Giet de limonadesiroop in de schoongemaakte flessen en sluit ze af met uitgekookte kurken of een schroefsluiting. Nylon op kachel. Ik heb 'n schroei vlek van nylon op mijn kachel en krijg het met geen mogelijkheid er af. Weet u een probaat middel? schrijft mevr. Water. De volgende oplossingen zijn door ons niet experimenteel vastgesteld, maar ze zijn te proberen: de plek behandelen met staalwol. Het doet er niet toe of de ka chel dan aan of uit is. Een andere ma nier is de behandeling met bijtende mid delen. Informeert u bij uw drogist. De lak mag niet worden beschadigd. Het is overigens nog maar de vraag of een to tale verwijdering mogelijk is. De stof is waarschjjnlyk echt in de lak gebrand. Hoewel er door tal van instanties en instellingen en door vele regeringen naar wordt gestreefd zyn we nog niet bij het einddoel op de weg naar uniforme ver keersregels en -borden in alle landen. Zelfs in de meest bezochte toeristenlan- den wijken bepaalde verkeersregels sterk af van de in ons land geldende. Voor de naar het buitenland reizende vakantieganger geeft het Verbond voor Veilig Verkeer een boekje uit, waarin de in de belangrijkste toeristenlanden geldende bepalingen op overzichtelijke wijze worden behandeld. Het boekje is getiteld „Een sprong in het ongewisse?" en kan worden besteld bij het Verbond voor Veilig Verkeer, postbus 287 te Hil versum, met behulp van een briefkaart waarop aan de adreszijde 72 cent extra aan postzegels is geplakt. „Een sprong in het ongewisse?" is samengesteld door Mr. J. C. Hooftman en Joop Blog, en behandelt de verkeers regels in België, Frankrijk, Duitsland, Zwitserland, Oostenrijk, Italië, Spanje, Denemarken, Noorwegen en Zweden. Chr. ulo. Voor het Mulo-diploma met midden standsdiploma slaagden: F. N. Domini- cus, Wemeldinge; J. Hubregtse; A. G. Jille, Kruiningen en P. J. Zondervan. Afgewezen 1. Gevonden voorwerpen. Gevonden een blauw jongens wind jack. Terug te bekomen ter gemeentesecre tarie. WEMELDINGE Van 28 juli3 augustus 1963 Zondag 28 juli: Eerste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 8.43 9.04 1.57 2.25 Maandag 9.29 9.54 2.46 3.14 Dinsdag 10.25 10.52 3.42 4.16 Woensdag 11.32 11.59 4.48 5.23 Donderdag 12.32 5.52 6.22 Vrijdag 0.57 1.38 6.53 7.18 Zaterdag 1.58 2.34 7.48 8.04 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1963 | | pagina 1