NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq RU ROL oCernfys cLz sthaat Huidverzorging 29STE JAARGANG No, 5 5 JULI 1963 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE' Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 Fa. D. Pieterse - Wemeldinge uit- geslapen^* °'een J. Kole - Yerseke - Tel. 372 Land- en Tuinbouw PLAATSELIJK NIEUWS YERSEKE e REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2458 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar ADMINISTRATIE: Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Maar de vrucht des Geestes is vrede. Gal. 5 22 Een mens, die vrede heeft, is een mens, die in een harmonische verhou ding leeft tot God en zijn eigen lot, tot zichzelf en de wereld rondom hem. Oorlog is daar, waar de harmonische verhoudingen verbroken zijn. Hoe is het nu mogelijk, dat wij vrede hebben met God, terwijl wij door onze zonde in een slechte verhouding leven tot God? We staan bij God in een on eindige schuld, die wij elke dag nog meerder maken. Dat God vrede met ons, en wij vrede met God hebben is geen natuurlijke vanzelfsprekende zaak. En hoe is het mogelijk, dat wij vrede hebben met ons lot, terwijl zoveel ide alen voor onze voeten verbroken lig gen, en er zoveel gevaren dreigen, die ons in angst en onrust beklemd hou den? Vrede met ons lot hebben is al evenmin een natuurlijke zaak. En hoe is het mogelijk, dat wij vrede hebben met onszelf, terwijl ons geweten ons aanhoudend aanklaagt, dat ons le ven niet is zoals het behoort te zijn? Vrede hebben met onszelf is ook al geen natuurlijke en vanzelfsprekende zaak. En ten slotte, hoe is het mogelijk, dat wij vrede hebben met de wereld rondom ons, met zoveel lastige en zelfs duivelse mensen, met zoveel ten hemel schreiend onrecht, met zoveel onoplosbare raad selen? Vrede hebben met de wereld rondom ons is dus ook allerminst een natuurlijke en vanzelfsprekende zaak. Vrede is ook geen vrucht van de bo dem der natuur, maar een vrucht des Geestes. Gods Geest stelt ons door Christus Jezus in harmonie met God, doordat Christus onze schuld weggeno men heeft. „Wij dan gerechtvaardigd zijnde door het geloof, hebben vrede met God door Jezus Christus, onze Heer". Gods Geest geeft vrede met ons aller bitterst lot, omdat wij weten, dat „als God vóór ons is, niets tegen ons kan zijn", en „alle dingen medewerken ten goede". Gods Geest geeft vrede met onszelf, omdat wij in de diepste zelf beschuldiging en verootmoediging toch weten kinderen Gods te zijn. Gods Geest geeft vrede met de wereld rondom ons, omdat wij dwars door de demonische geschiedenis van dit leven het Koninkrijk Gods zien baanbreken, en omdat het Kruis van Christus de waarborg is, dat Gods recht en Gods liefde alles „terecht" zal brengen. De vrucht des Geestes is vrede. (Uit een Dagboek) Zevenbergen DE TOUR VAN FRANS De vakantie was uitgebroken en de ene oceaandepressie na de andere voer de de grauwe wolken vol regen aan, die zich gul uitstortten over het eigen land, waar men als vaderlandslievend wezen zijn jaarlijkse tegenvaller dient door te brengen. Frans duwde amechtig zijn zwaar beladen „rijwiel met hulpmotor" de helling op. Het zand ruide klefferig zijn schoenen binnen en vormde onder zijn voet een soort van beweeglijke steunzool. Nu en dan struikelde hij over een boomwortel en soms bleef zijn fiets in de struiken steken. Maar boven lokte de belvédère met het schone uitzicht over de omgeving. Alle plaatsen in de buurt kon men daar zien, aldus de gids van de V.V.V. en bij helder weer boven dien nog een heleboel plaatsen, die niet in de omgeving lagen tot aan zee toe. Hijgend zette Frans zijn brommertje tegen de muur van de uitzichttoren. In het portaal zat een juffrouw bij een stalletje met verregende ansichten naast zo'n wit ding met ijsjes, waarvan alleen de aanblik iemand al koude rillingen kan bezorgen. Hij betaalde zijn kwartjes en begon de schier eindeloze tocht langs uitgesleten wenteltrappen, die in uit zichttorens altijd een naar onze smaak te geringe onderlinge afstand hebben, terwijl ze daarentegen toch weer te ver uit elkaar liggen om twee treden te gelijk te nemen. Links en rechts prijkten de namen van talrijke lichtingen vakantiegangers met de uitbundige groeten van gieche lende meisjes, die blijkens de jaartallen nu al lang respectabele huismoeders ge worden zijn. Een smalle spleet in de muur toonde de bezoeker door verregend glas en langs een gordijn van spinne- webben, dat hij met zijn geklim toch hogerop kwam. Het uitzicht boven was zeer de moei te waard, en, zoals de V.V.V.-gids dat noemt, ongemeen fraai en onvergetelijk. De kerktorens van de buurt, die de amechtige bezoeker waren beloofd, lie ten weliswaar verstek gaan; misschien had men ze binnen gezet vanwege de regen. Maar daar stond tegenover, dat men in westelijke richting de regen striemend op de toren af zag komen. Daarentegen was het uitzicht in ooste lijke richting heel anders. Daar zag men de regen in kille slierten van de toren wegwaaien. Een geheel andere aanblik had men naar het noorden en zuiden; het zien van zoveel regen die een mens voorbij gaat, was bepaald een troost rijke aanblik. Beneden zich zag Frans de bomen, die heel klein waren geworden. Op de weg kropen de auto's als kleine prutsdingen uit een speelgoedwinkel. De mensjes waren verschrompeld als oude aardap pelen, die per ongeluk zijn blijven lig gen. Er schoof een fietser met kampeer uitrusting moeizaam de heuvel op. Hij struikelde, wiste zich de regen uit de ogen en sukkelde verder. Een hele tijd keek Frans er naar. Toen sprong hij op, rende de trappen af, greep zijn brom mer, demarreerde en begon zijn afda ling. Hijgend viel hij in een natte struik, net toen de ander even tegen een boom leunde om te rusten. „Ik heb je zien komen", hikte Frans, naar adem snakkend. „Ik was helemaal boven!" „Kan mij 't schelen", antwoordde de ander pessimistisch. „Maar ik heb je gezien van de toren af. Ik denk die wil ik spreken!" riep Frans bezwerend. „Spreken? Ik heb er geen behoefte aan, met je te praten", zuchtte de an der, terwijl hij misprijzend de helling opkeek, die hij nog moest beklimmen. „Niet met me praten?" riep Frans ontzet. „Man, ik heb je toch al gekend toen je nog zó klein was!" Daarna begon de scheldpartij, die na zulke ontmoetingen niet kan uitblijven. In de rechtszaal vertelde Frans nog eens alles. „Tien gulden boete", vonniste de rech ter. „Wilt u nog in hoger beroep?" „Ikke?" vroeg Frans verbaasd, „maar dat hoef ik toch niet te betalen. Hij heeft toch het eerst gescholden?" Hij had namelijk gemeend, dat hij de getuige was inplaats van de verdachte. „Die ander krijgen we misschien ook nog wel", troostte de officier, „dan beurt de staat twee tientjes!" Terneergeslagen droop Frans af,Waar uit blijkt, dat men ook buiten de va kantie wel tegenvallers kan hebben. WILLY H. HEITLING (Nadruk verboden) ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met onze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Motortechniek. Is er op het gebied van motortechniek geïllustreerd materi aal? vraagt J. v. d. K. Een paar titels van leerboeken voor L.T.S., U.T.S. en H.T.S.: Ritterhaus, Constructie en berekening van verbran dingsmotoren, uitg. Kluwer; Kerkhoven, Verbrandingsmotoren, Uitg. Stam; La Hey, De Bruyn en Muilwijk, Calorische werktuigen deel I, Uitg. Kemperman; La Hey, Prudon en Standaar, Kennis van Calorische Werktuigen, deel III. Voor echt fotomateriaal en doorsneden kunt u zich beter wenden tot een goe de bromfietswinkel; voor bovenstaande boeken tot een goede boekhandel. Steve Reeves. Kunt u mij het adres verstrekken van Steve Reeves? aldus L. W. De bekende acteur Steve Reeves, die o.a. is uitgeroepen tot Mr. Amerika, Mr. Pacific, Mr. World en Mr. Universe, en die o.a. gespeeld heeft in de bekende grote Amerikaanse films: Sword of Si- racusa, David en Goliath, de vervolg films Hercules van Italiaanse makelij, Last days of Pompei en The Thief of Bagdad, Athena, Judea, Goliath en de Barbaren, Morgan the Pirate, kunt u bereiken via het adres: J. Guggenheim, Geschaftshaus „Zentrum", Sihlporte 3 te Zurich-I. Zijn geboortedatum is: 21 januari 1926. Ruimtegebrek. We hebben een bandje en in verband met ruimtegebrek moeten wij voorlopig thuis trainen. We wonen echter op een bovenhuis en die die zijn nogal gehorig. We trainen een avond per week en dit zal zo ongeveer anderhalve maand moeten duren alvo rens we een zaaltje kunnen huren. Nu zitten we met het probleem wat betreft de gehorigheid. Vorige week hebben we voor het eerst geoefend en is mijn moe der beneden bij de buren gaan luisteren of het erg hinderlijk was. De buren von den het niet zo erg, maar hadden wel last van de drums, die ook werkelijk knoerhard bij hun doordrongen. Er moet een oplossing worden gevonden, maar wij weten er geen; weet u misschien wat wij hieraan kunnen doen? aldus The Olimpics. Om drums niet door te laten klinken moet men onder het drumstel dekens plaatsen, je zult zien dat dit enorm helpt. We vinden het erg aardig van je moeder en van jullie dat jullie eerst Het Verbond voor Veilig Verkeer doet een beroep op alle weggebruikers om alle overstekende voetgangers, maar vooral de ouden van dagen en de kinderen te ontzien toestemming aan de buren hebben ge vraagd en dat je moeder eerst overal is gaan luisteren of men er hinder van had. De medewerking is dan veel pret tiger, zoals jullie nu wel gemerkt heb ben. Succes, en wij hopen, dat jullie gauw een zaaltje vinden, waar je naar hartelust kan gaan spelen. Ronnie Lake. Ik hoorde van een vriendin van me dat er weer een nieuw zangertje is ontdekt, namelijk Ronnie Lake. Kunt u mij zeggen wie hij is? aldus Joke B. Ronnie Lake is een jongen van 15 jaar en geboren in Den Haag, 14 ok tober 1946. Ronny is nog maar net ont dekt en is nog niet eens in de publici teit gekomen, heeft nog nooit een op treden gehad, behalve in De Eekhoorn in Den Haag. Je bent dus vroeg bij de pinken. Zyn hobby's zijn zingen, zwem men en vissen. Zijn ware naam is Roel van de Meer. Buns. Mijn achternaam is Buns, wat betekent dit? informeert K. v. B. „Buns" of „Buuns" is het Drentse woord voor „Biest", de eerste melkgift van een koe na het kalven. Deze melk is zeer dik en er wordt een speciale pap van gekookt of men bakt er pannekoe ken van, de z.g. biestpannekoeken of meer in het plat bunskoeken. De naam „Bunskoek" staat dus gelijk met de zeer bekende familienaam „Panne- koek". Jilles. Kunt u mij zeggen waar mijn voornaam Jilles van afgeleid is? aldus J. A. Deherkomst van je naam Jilles of Jilly is niet met zekerheid te zeggen. Er bestaan nogal wat uiteenlopende me ningen hierover. Andere schrijfwijzen zijn: Jillis, Jille, Gillis, Giles, welke alle betrekking hebben op St. Gilles, Abt in Languedoc in de 7e eeuw. Dit was de volksnaam van St. Egidius of Aegidius. Aegidius is weer een Griekse eigennaam met de betekenis „de beschermde" of de „Schildhouder". In het Frans is deze naam overgegaan in Aegide, Egide, Eloi en Giles en in het Engels tot Gilles. Anderen zien de afleiding uit het En gels via Julianus, Giluan, Gilian, Jill of Julius, Giles. Oorspronkelijk zou het dan dus van het Latijnse Julianus wat jongeling, de glanzende, of de vrouwe lijke vorm: Julia, wat „jonkvrouwe", de „jeugdige glanzende" betekent, afgeleid zijn. Mogelijk vind je bij een vroegere familie een andere vorm van Jilles, zo dat je dan met meer zekerheid de aflei ding van Julia of Aegidius kan bepalen. Chairles Aznavour. Het valt niet mee om Charles Aznavour te bereiken, hij bezit verscheidene huizen o.m. in Mougins bij Cannes en is zo'n beetje overal tegelijk. Voor een foto en per soonlijke gegevens kunt u zich wenden tot zijn fanclub „Les Chats Sauvages", Menenstraat 39 te Izegem. Deze fanclub behartigt de belangen van de Franse zangers en zangeressen. Zijn hobby's zijn: paardrijden, fotograferen en het opzamelen van antiquiteiten. Zijn lieve lingsmuziek is die van Johann Sebasti- aan Bach en zijn lievelingszangers en zangeressen zijn Sinatra, Piaf, Trenet, Salvador en Jaqueline Frangois. Cruys Voorbergh. Kunt u mij ver tellen wie Cruys Voorbergh eigenlijk is en is dit zijn ware naam of een pseudo niem? informeert T. v. d. W. Zijn ware naam is Ernest Pieter Coen- raad van Vrijberghe de Coningh, gebo ren 14 oktober 1898 te Kraksaan-Bagu op Java. Te bereiken: Aronskelkweg 6 te Den Haag. Hij acteert sinds 1924 in diverse talen, verwierf zilveren anjer en stichtte o.m. het Nederlands Costuum- museum. Ziekengeld. Ik ben per 1 mei ont slagen, maar werd op 29 april opgeno men voor een operatie. Het bedrijf keert me volgens de Ziektewet 6 weken 80 van mijn salaris uit. Na deze 6 weken ben ik zeker een maand nog niet ar beidsgeschikt. Heb ik na die 6 weken nog recht op ziekengeld of een andere uitkering? vraagt v. T. Naar onze mening heeft u een en an der niet geheel begrepen. Wanneer u vlak voor uw ontslagdatum ziek bent geworden, keert het ziekenfonds u 6 weken verpleegkosten uit. Krachtens de ziektewet ontvangt u ziekengeld, 80 van uw salaris, gedurende de tijd dat u ziek bent, onafhankelijk van de duur, tot een zeker maximum aantal dagen. Als u op het arbeidsbureau bent inge schreven, zullen ze u hetzelfde kunnen vertellen. Neemt u dus, eventueel schrif telijk, contact op met het arbeidsbureau. zacht-zuiver-gezond Puistjes drogen in met Purolpoeder RATIONELE VLIEGENBESTRIJDING NOODZAKELIJK Eén van de meest voorkomende in- sekten is wel de huisvlieg. De bestrij ding hiervan wordt vooral op de boer derij nog veel te weinig toegepast. Iedere veehouder weet uit ervaring, hoe de dieren door dit insekt gekweld worden, daardoor onrustig zijn. Hun prestatievermogen daalt tot scha de van het bedrijf. Maar ook uit 'n oogpunt van volksge zondheid is het van zeer groot belang, dat de bestrijding van vliegen plaats vindt. De sterk optredende resistentie by gebruik van gechlooreerde koolwater stof en organische fosforverbindingen heeft de wetenschap lange tijd parten gespeeld. Nu is er echter een „Snip-vliegen- band" met een speciale lokstof en een geheel nieuwe aktieve stof: Dimetilan, welke alle vliegen ook de resistente doodt, in de handel gebracht. Dime tilan is n.l. een carbomaat waartegen de vliegen niet resistent zijn. Zodra de vliegen deze band raken, worden zij gedood. Ook zijn er nu vliegenviltjes met de ze stof geïmpregneerd speciaal geschikt voor kantoor en huiskamer enz. Deze moeten iedere dag met water worden bevochtigd, de vliegen komen op de viltjes af als deze nat zijn en worden gedood. Hiermede is wel een radicale oplossing voor de bestrijding van vlie gen gevonden. Vooral nu andere midden, tegen re sistentie ons in de steek laten, is het gelukkig dat deze nieuwe vinding ons kan helpen in de strijd tegen deze in- sekten, hetgeen de bedrijfsuitkomsten helpt bevorderen en voor de volksge zondheid van zo groot belang is. Voorlichtingsavond voor groente- en kleinfruitteelt. De voorlopige commissie voor de champignonteelt heeft contact opgeno men met de Zeeuwse Groentetelersver eniging voor het organiseren van een voorlichtingsavond voor de teelt van groenten onder glas en klein fruit. Op deze wijze kunnen zij, die geen interesse hebben voor de champignonteelt, zich alsnog doen voorlichten op ander ge bied, waar zij eventueel wel perspectie ven zien voor de omschakeling. De be doeling is, dat op een vrijdagavond in de naaste toekomst zal worden gespro ken: a. door dhr. Wattel te Middelburg over de glasteelt, en b. door dhr. Ruis- sen te Kapelle over de teelt van klein fruit. Nadere aankondiging per adver tentie zal nog volgen, zodra de datum van deze voorlichtingsavond bekend zal zijn. Rijkspostspaarbank. In de maand juni werd aan het post kantoor alhier ingelegd 20.398,32 en terugbetaald 15.985,30. WEMELDINGE Van 7—13 juli 1963 HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 4.03 4.28 9.37 9.48 Maandag 4.45 5.07 10.18 10.30 Dinsdag 5.24 5.46 10.54 11.13 Woensdag 6.03 6.24 11.33 11.56 Donderdag 6.41 6.59 12.15 Vrijdag 7.17 7.36 0.36 12.51 Zaterdag 8.01 8.17 1.18 1.34 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1963 | | pagina 1