(BA&/ENS! 7 lifclttQ jeugdpuistje5 Restaurant voor vrouwen YERSEKE De speciaalzaak voor Uw BRIL WEMELDINGE KRUININGEN HANSWEERT RILLAND-BATH KRABBENDIJKE Mosselen. De kwaliteit van de Zeeuwse mosse len is dit jaar zeer goed. Verschillende mosselen, die als kwaliteitsmonster wer den aangevoerd, wogen 30 kg, die van de Wadden zijn nog beter en wogen 35 kg (per ton). Dit is een zeldzaam voor komende kwaliteit; meermalen is voor gekomen om deze tijd van 't jaar, dat de 17 kg niet kon worden gehaald. We zullen maar afwachten wat dit nu wor den zal en of ze dat gewicht zullen kunnen handhaven. De postduiven. Door de postduivenvereniging „De Noordster" werd een wedvlucht gehou den vanuit Orleans, afstand 427 km, waaraan door 323 duiven werd deel genomen. Zij werden gelost om 6.45 uur en de eerste duif kwam aan om 15.06.47 uur met een snelheid van 851.76 m per minuut. De prijzen werden als volgt be haald: 1, 3, 4, 14, 19, 32 Joh. van Es; 2, 15, 33, 53, 54, 55 J. J. van Oeveren; 5, 56 M. C. Lamper; 6, 20 Ph. C. van Os; 7, 16, 24, 29 M. de Koeijer; 8, 10, 30, 34, 51 M. Minnaard; 9 Joh. Murre; 11, 63 C. A. Elenbaas12, 23, 45, 46 H. Paauwe; 13, 61 M. Pekaar Jzn.; 17, 62 L. P. Kosten; 18, 21, 28, 36, 48 C. de Koeijer; 22, 31. 35, 58 E. Vermast; 25, 26, 27, 57, 65 Koeijer-v. d. Endt; 37, 39 J. J. Zuijdweg; 38, 44 H. J. van Es; 40, 47, 50, 59 J. A. van Langevelde; 41 M. Mol; 42 M. H. v. d. Plasse; 43 G. Boone; 49 Joh. van Stee; 52 J. A. v. d. Plasse; 60 P. van Stee; 64 C. Vermast; 66 Jac. van Stee. Jeugd-avondvierdaagse. Aangemoedigd door het grote succes wat de Wemeldingse tippelaars boekten tijdens de Luctor et Emergo tochten te Kruiningen, zal de Zeeuwse Wandel sportbond in samenwerking met de We meldingse tippelaars onder auspiciën van de Ned. Wandelsportbond op 24, 25, 26 en 27 juni een jeugd-avondvierdaag se te Wemeldinge organiseren. De start Y3# deze tochten 4 x 10 km vindt elke avond plaats bij het gymnastieklokaal in de Dorpsstraat en wel om 6.45 uur. De groep Wemeldingse tippelaars hoopt dS-t velen aan deze tochten mee zullen dóen en dat t.z.t. tot oprichting van een definitieve vereniging kan worden over gegaan. Gevonden voorwerpen. Gevonden een kettinkje. Inlichtingen tfër gemeentesecretarie. Wedvlucht. De leden van de P.V. „De Postduif" alhier namen deel aan de wedvlucht vanuit Corbeil, afstand 340 km. De uit slag hiervan is: 1, 2, 6, 10 en 14 M. Oudeman; 3 C. Lamper; 4, 5 en 7 J. Fèytel; 8 en 13 A. op 'tHof; 9 P, C. Vuijk; 11 J. Vleugel; 12 Fr. Timmer man. Afscheid. De Coöperatieve Aan- en Verkoop vereniging houdt op 26 juni a.s. een le denvergadering in „De Prins van Oran je" te Goes. Tijdens deze vergadering zal de vereniging afscheid nemen van haar voorzitter, dhr. P. J. J. Dekker, die deze funktie van 1948 af bekleedde. Hij is tevens één der oprichters. Brood voor het Hart. Zaterdag zal de jeugd van Wemeldin ge, welke een aktie voerde, n.l. brood jes verkopen voor de aktie „Brood voor het hart", de broodjes aan huis bezor gen. Zij hebben vorige week kans ge zien 2585 broodjes aan de man te bren gen en hebben zo hun steentje bijgedra gen voor dit doel. Na afloop zullen zij een gezellige avond aangeboden krijgen in het jeugdgebouw. Ook van de bak kers werd de volle medewerking ont vangen. Verkeersexamen. Voor het verkeersexamen te Kapelle slaagden alle leerlingen van de open bare lagere school alhier, waarvan één met lof. Geslaagd zijn: Freddie van Dokkum, Jan Dagevos, Rien Feytel, Truus v. d. Boomgaard, Kees van Gorp, Jan van Deventer, Bart Minnaar, Rini Br\iijnooge, Anja Meyaard, Theo van Deventer, Lenie de Rijke, Hennie Hoo- gesteger, Willie Kole, Dré van der Cin- gel, Annie de Rijke, Piet Feytel, Rini de Witte, Rien Westveer (met lof), Jo- han Verbrugge, Cato - Stols, Margriet van Stel en Lonnie Schouwenaar. Toelatingsexamen. Voor het toelatingsexamen van het Chr. Lyceum te Goes slaagden van de christelijke school alhier: Adrie Bout, Frans Schouwenaar en Wim van Stel. Afgewezen geen. Jeugddienst. In de te houden jeugddienst van zon dagmorgen in de Ned. Herv. kerk zal medewerking worden verleend door het Kerkkoor onder leiding van de dirigent dhr. A. v. d. Cingel. Vergadering Plattelandsvrouwen. De afd. Wemeldinge van de Bond van Plattelandsvrouwen kwam dezer dagen bijeen onder leiding van haar vice-presi- dente mevr. Rijlaarsdam-Vromans. Als spreekster was aanwezig mevr. Smit- Goeman, binnenhuisadviseuse van de Ploegfabrieken. Zij hield een boeiende causerie, welke een aandachtig gehoor vond. Collecte. De huis-aan-huis collecte voor het Ned. Rode Kruis heeft alhier opgebracht het mooie bedrag van 607,54. Kinderoperette. Zaterdag gaf het Ned. Herv. Kinder koor in het Jeugdgebouw een uitvoering waarop zij opvoerden de kinderoperette in drie bedrijven „De bruiloft van de Kabouterkoning", 's Avonds en 's mid dags vond een opvoering plaats, waar voor een goede belangstelling bestond. Geslaagd en dusgefeliciteerd! Te Rotterdam slaagde voor het diplo ma Kinderbescherming A mej. W. Ver- haagen. Te Amsterdam slaagde aan de soc. academie voor Kinderbescherming B on ze vroegere dorpsgenoot P. W. Luteyn. Raadsvergadering. In de maandagavond gehouden raads vergadering werd o.a. een voorstel van B. en W. aangenomen inzake aankoop van een perceel grond van mevr. wed. C. J. P. Nieuwenhuijse-Rinkes voor een totaalbedrag van 9.392,50. Het ligt in de bedoeling hiervan t.z.t. een tennis veld te maken, aangezien het bestaande tennisveld aan de Schapenweg enerzijds ver buiten de kom der gemeente is ge legen, anderzijds is dit veld zover ge havend, dat herstel praktisch niet meer mogelijk is. Dhr. A. Lokerse (S.G.P.) wenste aantekening te hebben tegenge stemd om principiële redenen. Een vol gend punt der agenda was het slui tingsuur der cafébedrijven in de ge meente. Was dit voorheen gesteld op 23 uur, thans werd een voorstel tot wijzi ging der politieverordening met algeme ne instemming aanvaard, het sluitings uur te bepalen op 24 uur, alleen des za terdags op 23.30 uur. Tevens was er een voorstel tot wijziging der politieveror dening inzake het aanlijnen van hon den. Voortaan moeten honden in de be bouwde kom aan lijn of ketting worden gehouden, terwijl buiten de bebouwde kom de eigenaars, houders of verzor gers verplicht zijn hun honden onder geleide te houden. Ook dit voorstel werd zonder stemming aanvaard. Een voor stel tot wijziging van leges, inzonder heid voor het voltrekken van huwelij ken werd als volgt aanvaard: Maandag kosteloze dag; donderdag 10,dins dag, woensdag en vrijdag 25,zater dag en zondag 50,Voorstel tot wij ziging wacht-parkeerverbod op een ge deelte van de Markt voor het gemeente huis, zulks i.v.m. het steeds drukker wordend autogebruik door kerkgangers, zal het wacht-parkeerverbod nu nog alleen gelden dagelijks van 818 uur behalve 's zondags. Diverse wijzigingen der gemeentebegroting kwamen nu aan de orde, o.a. verbouw gemeentehuis. De heer E. A. E. M. Suy (K.V.P.) vond de kosten 50.000,rijkelijk hoog. De voorzitter, burgemeester A. Schipper, lichtte een en ander toe, o.a. aanleg centrale verwarming in het gemeente huis en kantoren gemeentewerken, het restaureren van gang en secretarie, te vens herstel der zoutschade en de ver betering der toiletruimte. Centrale ver warming is ook een harde noodzaak, welke overduidelijk is gebleken tijdens de afgelopen winter toen velen in de gang moesten wachten, welke onver warmd was, aldus burgemeester Schip per. Zonder hoofdelijke stemming werd ook dit voorstel aanvaard, evenals het voorstel tot verhuur van drie lokalen staande en behorende bij de o.l. school aan de Voorhoute aan de N.V. Electro- motorenfabriek „Dordt" te Dordrecht om er een wikkelatelier in te vestigen, wat aan 25 vrouwelijke personen arbeid zal kunnen bieden. De huursom werd bepaald op 2600,per jaar. Het voor stel de reinigingsrechten te verhogen en te brengen op 10,per emmer per jaar alsmede voor het ophalen van be- drijfsvuil op 4,— per m3 werd door alle leden aanvaard. Premies woning verbetering werden toegezegd aan een viertal aanvragers, tot een bedrag door de gemeente te betalen van 1000, De voorzitter kon aan het eind van deze vergadering meedelen dat de laat ste schakel in het uitbreidingsplan ach ter Welhoekstraat en tussen Molenmeet nu is gesmeed. De fam. J. Sinke bleek n.l. bereid het 1.39 ha metende stuk bouwgrond aan de gemeente te verko pen voor een bedrag van ruim 64.000,-. De raad verklaarde zich akkoord met de aankoop hiervan. Dhr. J. Griep (V. V.D.) vestigde de aandacht in de rond vraag op de dupering der Hansweertse bevolking i.v.m. het t.z.t. tot stand ko men van het ScheldeRijnkanaal. Dhr. Suy vroeg het gemeentebestuur te wil len bevorderen tot aanleggen van speel terreinen voor de jeugd. De voorzitter zegde dat hier niet een taak ligt voor het gemeentebestuur, doch dat partiku- lier initiatief inzake deze materie zeer gewenst is en door de gemeente zeer zeker zal worden gesteund. Gezien de praktijk, kan een speelveld of terrein niet zonder toezicht worden geëxploi teerd, wat toch niet op het terrein van de gemeente behoort te liggen. Dhr. P. H. A. Polderman tenslotte vroeg aandacht voor hoog opgroeiende beplan ting op straatbochten. De voorzitter zegde nader onderzoek toe. J PUROL-POEDER f1.60 - fir Wedvlucht. Met 86 duiven werd door de P.V. „De Vrijheidsduif" alhier deelgenomen aan de wedvlucht vanuit Orleans, afstand 423 km. De uitslag was als volgt: 1 J. Krombeen; 2, 4, 19 en 20 W. van Vel- zen; 3 J. van Iwaarden; 5 en 11 Schrier- Neve; 6, 12, 17 en 18 Joh. Meijer; 7 J. C. Stroosnijder; 8 C. van Koeveringe; 9 P. A. Kakebeeke; 10 A. Kole; 13 J. Voois; 14 en 22 M. Blok; 15 M. Eek- hardt; 16 J. Waverijn; 21 K. Tjarks. Kermiskoers. „Rentoc", de vereniging die ieder jaar in Kruiningen een wielerwedstrijd or ganiseert, is dit jaar wel voor een bij zonder moeilijk probleem geplaatst. De kermisronde zal nu gelijk vallen met de ronde van Midden-Zeeland, die in Goes begint en eindigt. Het is daarom begrijpelijk, dat „Rentoc" om financiële redenen niet in staat is om een ronde voor beroepsrenners te houden. Om op kermiszaterdag toch een wielerronde te houden is thans besloten een wedstrijd voor nieuwelingen te organiseren, waar voor de Sportcommissie van de K.N.W. U. bereids zijn volledige medewerking toezegde. Met het houden van deze wed strijd voor nieuwelingen wil „Rentoc" tevens zijn 30-jarig bestaan vieren. De wedstrijd, die op 29 juni a.s. zal wor den gehouden, zal meetellen voor het nieuwelingenkampioenschap van Zee land. Voor de bevolking van Kruiningen is dus de dreiging voorn een wielerwed- strijdloze kermis afgewend. „Rentoc" heeft gemeend voor deze nieuwelingen wedstrijd, die uiteraard heel wat min der kosten met zich mee zal brengen, geen inzameling te houden, noch een verloting te organiseren, maar deze ju- bileumkoers aan de Kruiningers aan te bieden uit dankbaarheid voor de jaren lang genoten financiële steun. „Rentoc" hoopt dan volgend jaar weer een be roep op de bevolking te mogen doen voor financiële medewerking. Gevonden voorwerpen. Als gevonden voorwerpen werden tij dens de Z.L.M.-dagen op de aldaar aan wezige politiepost aangegeven: Een shawl, hoofdkleur blauw met buiten landse figuren in diverse kleuren; een pet, kleur grijs; .een regenjas Big Ben, kleur grijs; een sleutel met ring merk T.O.K. no. 5062; een paar witte dames handschoenen. Inlichtingen worden ver strekt op het politiebureau Burgemees ter Vogelaarstraat. Voetbal. Zaterdag werden op het gemeentelijk sportterrein een tweetal wedstrijden ge speeld. Kruiningen I speelde tegen het bedrrjfselftal van de scheepswerf Ver- olme uit Alblasserdam. Na een gelijk opgaande strijd, waarbij Kruiningen de meeste en beste kansen kreeg doch deze onbenut liet, zette Verolme de weinige kansen die ze kreeg in doelpunten om. Uitslag 23 in het voordeel van Ver olme I. Kruiningen II deed het heel wat beter en won met korfbalcijfers van Verolme II, n.l. 92. Tol aan het verkeer. Dat het verkeer ook weer z'n tol zou eisen tijdens de tentoonstellingsdrukte is begrijpelijk, doch dat er niet meer ongelukken zijn gebeurd is in hoofdzaak te danken aan het 15 man tellend deta chement politie wat nog geassisteerd werd door 5 man uit groep Kruiningen. Met goed succes hebben zij het drukke verkeer op de smalle wegen door de polder kunnen leiden en zelfs op de Zanddijk bleef het tot enkele kleine bot singen beperkt. Honderden auto's, bus sen, bromfietsen en fietsen werden ge dirigeerd door de verkeersregelaars die op de kruispunten Zanddijk en Statiohs- weg stonden. Enkele aanrijdingen kon den niet worden vermeden. Zo moest J. B. de sloot kiezen om een fietser te sparen, terwijl het rijwiel werd vernield. Tengevolge van het natte wegdek op de Zanddijk liepen enkele auto's nogal wat materiële schade op, doch konden hun weg vervolgen. Op het kruispunt Rijks wegStationsweg botsten een scooter en een auto op elkaar, doch ook hier slechts materiële schade. Maandag stak de auto bestuurd door mej. C. N. P. uit Yerseke, komende uit richting station, op het kruispunt Rijks wegStationsweg zonder op het overi ge verkeer te letten over, waarbij een aanrijding met een Duitse auto bestuurd door F. P. het gevolg was. Mej. P. reed echter, zij het aan de linkerzijde van de ter plaatse staande pijl, over en ver dween haastig richting dorp, alwaar zij door de politie werd opgespoord en bij het opmaken van een proces-verbaal bovendien bleek dat zij niet in het bezit was van een rijbewijs. Een verleden week plaats gehad heb bende verkeersovertreding had tot ge volg dat, toen de auto bestuurd door N. P. op 't H. uit Kapelle links van de Rijksweg de Zanddijk op wilde, een uit de richting Bergen op Zoom komende auto plotseling moest remmen, waardoor de achter hem komende vrachtauto van J. J. K. uit Den Haag de personenauto van C. S. uit Rilland flink beschadigde. Gelukkig ook hier slechts materiële schade. Scheepvaartbeweging In de maand mei passeerden er door het kanaal door Zuid-Beveland 7.959 schepen van 4.339.042 ton. Hiervan wa ren 5.359 schepen van 3.042.398 ton ge laden en 2.600 schepen van 1.296.644 ton waren ledig. De geladen schepen be stonden uit 4.930 motorschepen van 2.486.084 ton, 400 sleepschepen van 546.405 ton en 29 coasters van 9.909 ton. De ledige schepen bestonden uit 1.820 motorschepen van 1.037.772 ton, 56 sleepschepen van 234.243 ton en 39 coasters van 13.698 ton. Verder pas seerden er 573 sleepboten, welke een ge zamenlijke tonnage hadden van 10.931 ton. Tot de rijnvaart behoorden 1.316 geladen motorschepen van 607.658 ton en 188 geladen sleepschepen van 280.893 ton; verder 141 ledige motorschepen van 127.339 ton en 9 ledige sleepschepen van 12.589 ton, alle van België. Tot de rijnvaart behorend passeerden naar Bel gië 728 geladen motorschepen van 477.043 ton en 88 sleepschepen van 130.192 ton; tevens 63 ledige motor schepen van 35.974 ton en 2 ledige sleepschepen van 3.590 ton. In nationa liteiten waren de schepen verdeeld in 4.656 Nederlandse, 2.931 Belgische, 315 Duitse, 322 Franse, 266 Zwitserse, 1 Luxemburgs, 3 Oostenrijkse, 1 Engels, 2 Zweedse, 1 Noors en 1 Deens. Er pas seerden deze ipaand 487 schepen meer dan in de maand april. Per dag pas seerden er gemiddeld 257 schepen (ver leden maand 249). Ter vergelijk zij nog vermeld, dat er verleden jaar in de maand mei 7.474 schepen passeerden. Geslaagd. Voor het eindexamen H.B.S.-A slaag de Piet Rijnberg, leerling van het Goe- se Lyceum. Wedvluchten. De postduivenhoudersvereniging „De Luchtpost" hield een wedvlucht vanuit Corbeil. De uitslag was: 1 en 10 S. J. Prevo; 2, 3, 5, 9, 14 en 20 M. Sentse; 4 J. G. van Hemert; 6 en 16 A. van Iwaarden; 7 C. de Bruine; 8,-18 en 19 A. v. d. Klooster; 11 en 13 C. de Mees ter; 12 en 17 C. Cpremans; 15 Jac. van Stel. De damesprijs werd gewonnen door S. J. Prevo met de le prijs. De uitslag van Creil was: 1, 3 en 9 S. J. Prevo; 2 en 6 H. Roeland; 4, 10 en 12 J. B. Polderman; 5 A. v. d. Kloos ter; 7 J. G. van Hemert; 8 J. Almekin- ders; 11 C. Coremans; 13 M. Sentse. Koninklijk onderscheiden In verband met zijn 50-jarig lidmaat schap van de muziekvereniging „Rillan- dia" is dhr. J. A. Colpaart koninklijk onderscheiden. Burgemeester J. C. W. Jobse speldde hem de zilveren medaille, behorende bij de Orde van Oranje Nas sau, op de borst. Tijdens deze korte feestelijke gebeurtenis in de woning van de jubilaris, hield de burgemeester een waarderend toespraakje, waarin hij de „carrière" van dhr. Colpaart in „Ril- landia" de revue liet passeren. In 1913 werd hij lid van de vereniging. Vanaf 1931 tot 1958 was hij penningmeester. „Een zeldzaam jubileum in dienst van een sector vahPde gemeenschap", aldus spr., die tevens* wees op de stimuleren de invloed, die van Colpaart uitging als de vereniging hen inzinking moest mee maken. De uitreiking werd bijgewoond door het bestuur van „Rillandia". Des avonds gaf het gezelschap blijk van waardering over de toekenning van de onderscheiding. Het korps maakte met de drumband een muzikale rondwande ling door het dorp en bracht de jubila ris vóór het dorpshuis een klinkende serenade. In het dorpshuis ontving hij uit handen van de voorzitter, dhr. J. Koppejan, als aandenken een standaard met inscriptie. Tevens deelde dhr. Kop pejan mede, dat dhr. Colpaart is be noemd tot erelid der vereniging als dank voor het vele werk, dat hij voor „de mu ziek" heeft verricht. Dhr. Colpaart zal, nu de -halve eeuw vol is, zich terug trekken als lid. B rand weerwedstrijden De vrijwillige brandweer nam zater dag deel aan de brandweerwedstrijden van de Bevelandse korpsen, die gehou den werden te 's-Heerenhoek. Het korps behaalde 338 punten, met aantekening „ruim voldoende". Voetbal. Rillandia II speelde zaterdag te Hoek. Hoek won de wedstrijd met 30. Reis bejaarden De bejaarden van Rilland-Bath zullen op woensdag 23 juni a.s. hun jaarlijkse reis maken met een dertigtal auto's en een bus. De reis zal via Kortgene naar Domburg gaan, waar de maaltijd wordt gebruikt. Vandaar langs de kust naar Vlissingen en Middelburg. Voorts over de Sloedam naar de zak van Zuid- Beveland en via 's-Gravenpolder over de Rijksweg huiswaarts. Scholieren gingen op reis. In de afgelopen week gingen de scho lieren op reis. De leerlingen van de openbare school zochten het in het bui tenland, n.l. Antwerpen. De lagere klas sen van de School met de Bijbel von den dichterbij vertier. Met het prach tige weer zaten die in Walcheren aan het strand. De leerlingen van de school der Geref. Gemeente brachten een be- boek aan de omgeving van Nijmegen, terwijl de leerlingen van de Herv. school hun vermaak in Heeze vonden. Geslaagd, dus gefeliciteerd. Aan het Chr. Lyceum te Goes slaag den voor het diploma M.M.S. (Middel bare Meisjes School) de dames M. Smal- legange en S. van Ham. Aan dezelfde school slaagde voor Gymnasium A mej. M. Dees. Bazaar. Vrijdag en zaterdag organiseert de voetbalvereniging een bazaar in de ge bouwen van de veilingsvereniging. Raadsvergadering. Vrijdagavond vergaderde de raad de zer gemeente om de volgende punten te behandelen. De geloofsbrieven van het nieuwe raadslid dhr. A. Riedijk wer den onderzocht. Verder werd een bedrag uitgetrokken van 62.000,voor aan schaf van een nieuwe brandweerauto met toebehoren. Na enig heen en weer gepraat werd een bedrag beschikbaar gesteld van 2425,-^- voor aanschaf van een fontein met onderwaterverlich ting in de brandvijver op de Groente. 5782,gaan een twaalftal verlich- tingspunten kosten in de nieuwe wijk (bouwplan West). Besloten wordt om deel te nemen in de Stichting Waar- borginstituut voor de Tuinbouw. De vergoedingen voor de diverse scholen worden als volgt vastgesteld: Herv. school 3246,56; School met de Bijbel 3321,50; School Julianastr. 8085,48; Chr. Uloschool 7251,75. Verhoogd met de bedragen voor vakhandwerken. De kleuterschool wordt een bedrag van 4608,80 toebedacht. Een bedrag van 21.000,wordt uitgetrokken voor het bouwrijp maken van de nieuwe kruising DorpsstraatNoordweg. Na deze (du re) raadsvergadering sluit de voorzitter met dankgebed. door B. J. TEN WESEPE 53) De mensen gingen slechts in uiterste n(|odzaak de deur uit. Tot overmaat van ramp kwam na een paar dagen dooi de vdrst in grotere hevigheid opzetten, ge paard gaande met felle oostenwind, zo dat de straten 's avonds bijna uitgestor ven leken. ÉDat waren slechte weken, ook voor hdl restaurant voor vrouwen, en het bijeengespaarde kapitaal moest voor het eerst worden aangesproken. Het ge- betirde wel eens, dat men na half tien gq^n mens meer in de zaak kreeg, en mftn gevieren aan een tafeltje zat te roken en te kgken. Eind januari viel de dooi in en nu voorgoed. Het werd weer levendiger op de^ straat en in het restaurant. Maar de gezellige drukte van de eerste maan den kwam niet meer terug. Ans had al eens een berekening gemaakt en was tot de slotsom gekomen, dat men op deze wijze weliswaar de rente en aflos sing op tijd kon betalen en de leveran ties eveneens, maar dat men dan verder geen cent overhield. Ook Frida dacht er het hare van. Als er stille kwartiertjes waren, ging ze een poosje bij het buffet staan en keek naar de lege stoelen en tafels. Het wordt een fiasco, ons restaurant voor vrouwen, dacht ze. De aardigheid is er af. Toen het een nieuwtje was, stroom de het vol met nieuwsgierige bezoek sters, en vele vrouwen hadden wellicht lachend tot hun mannen gezegd: „Ik ga vandaag een uurtje naar een restaurant, waar jij lekker niet mag komen!" Er waren dames, die regelmatig hun res taurant bezochten, maar die enkele stamgasten zetten natuurlijk geen zoden aan de dijk. De studenten, die slaag en bekeuringen hadden geriskeerd om bin nen te komen, liepen nu achteloos voor bij. Ze keken zelfs niet meer door de ruiten. In de stad, waar men het eerst had over het vrouwenkroegie. sprak men nu al over „het gekke vrouwenkroegie". Nu ja, een stelletje half imbeciele man- nenhaatsters... daar haalde je immers je schouders voor op? Een fatsoenlijke vrouw ging er toch zeker niet naar binnen, waar haar man geen toegang had? Wat oude vrijsters en teenagers, een juffrouw-alleen en een paar boerin nen van buiten. Maar voor de rest zo'n tent liep je toch zeker voorbij? 't Was niet eens een bezienswaardig heid De omzet liep langzaam maar zeker terug en toen Ans de boeken opmaakte over januari, kwam ze tot de min of meer ontstellende conclusie, dat er in januari geld bij moest. Dat had ze niet verwacht. Februari gaf ongeveer hetzelfde re sultaat. Geen cent winst gemaakt. In tegendeel, het kapitaaltje moest alweer aangesproken worden. Als ze in dit tem po doorgingen, zaten ze binnen twee jaar met een lege kas. Op een avond in het begin van maart was er om half elf al geen klant meer in het restaurant. De radio speelde zacht en de drie meisjes zaten aan een ta feltje bezijden het buffet en keken ver veeld voor zich uit. Ans tekende met een balpen poppetjes op een servetje en geeuwde ongegeneerd. „Gut, Ans, wat een mond!" riep Greet uit. „Ach ja... toen het hardstikke druk was, was je blij, als je even een ogen- blikkie kon uitblazen. En nu ben je blij, als er eens een klant komt, want c}an kun je weer opstaan". „Niemand heeft gezegd, dat je de hele avond daar moet blijven zitten", snibde Josien. „Jeetje, Josien, wat heb jij de laatste dagen een rotbui". Josien trok haar gezicht strak. „Daar heb ik m'n reden voor. En een hele goeie". Greet schokschouderde. „Klets, zus, we zijn allemaal een beetje prikkelbaar, omdat onze zaak naar de haaien gaat". „O, dat is het voornaamste niet eens", antwoordde Josien. „Maar jullie zijn al lemaal een stel sufferds, weet je dat?" „We wisten het niet, schat", lachte Ans. „Dank je wel voor je opmerkings vermogen. Misschien wil je ons ook ver tellen, waarom we sufferds zijn?" „Ik had het tenminste al een hele poos door. Het is Frida haar vrije dag vandaag, hé? Is het je nooit opgevallen, dat ze altijd vlak voor middernacht binnen komt rennen? Met een hoogrode kleur van opwinding?" „O, en omdat we die hoogrode kleur van opwinding nooit gezien hebben, zijn wij een stel sufferds. Mooi, dat weten we dan ook weer", spotte Ans. Josien keek de andere meisjes aan en schudde haar hoofd. „Groter stel uilskuikens als jullie be staat er waarschijnlijk niet. Maar ik had het al weken geleden door. Toen het steendik vroor en niemand er wat voor voelde op zijn vrije dag langer weg te blijven dan tot donker, ging Frida wel de hele dag de hort op en kwam tegen middernacht thuis. En zag ze koud? Kun je net denken. En nu mogen jullie raden, waar ze zo'n hele dag is". „Misschien wel in de universiteit. Studeert ze «tikum verder", meende Greet, die maar weinig interesse toon de voor het twistgesprek. „Klets, kinders", antwoordde Josien. „Dan zal ik het juljie zeggen: ze heeft een vrijeral maanden Ans voelde, dat ze een kleur kreeg. En om zich een houding te geven, zei ze kortweg: „Onzin, Josien. Welk be wijs heb je?" „Dat zal ik je nog wel eens een keer vertellen. Maar we hadden afgesproken, dat we ons niet met kerels zouden in laten. Goed, als Frida van die belofte af wil, dan moet ze dat eerlijk zeggen. Maar niet achterbaks gaan vrijen op de straat. Of in een auto". Greet was rechtop gaan zitten en keek de spreekster wenkbrauwfronsend aan. „Dat zijn grote woorden, zus, hele grote woorden. Je hebt a gezegd, nu moet je ook b zeggen. Heb je haar met ienoand gezien (Wordt vervolgd)

Scheldebode | 1963 | | pagina 2