NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BE VELA ND oveRöenkinq Tentoonstelling Z.L.M. TOCH LEKKER WEL! >3 WILtGEN iWATERSTANDEN. No. 3 21 JUNI 1963 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 Onrustige Zenuwen? Fa. D. Pieterse - Wemeldinge J. Kole Yerseke - Tel. 372 Rodenstockbril 29STE JAARGANG e REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar ADMINISTRATIE Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Maar de vrucht des Geestes is liefde. Gal. 5 22. Hebt u wel eens opgemerkt, dat Pau- lus spreekt van de werken des vle- ses, en van de vruchten des Gees tes. Ons vlees, onze zondige mens werkt, maakt duivelse dingen, moordwerktui gen om het leven te verwoesten: over spel, onreinheid, afgunst, nijd, moord, enz. De werken des vleses zijn dus din gen, die moordwerktuigen zijn in onze hand. Wij maken ze, wij zijn er verant woordelijk voor. Maar de nieuwe mens kent de vruch ten des Geestes. Die maken w ij niet, die groeien door en uit de Heilige Geest. Het zijn geen dode kunstvruchten, want die zijn door ons wel te maken, neen, het zijn levende, echte vruchten. En wat leeft, is Gods geheim. Wat Gods Geest doet groeien, is niet onze prestatie en onze verdienstelijkheid. Niet wij, maar Gods Geest moet bedankt worden voor die levende vruchten. Nu noemt Paulus negen vruchten des Geestes. Hij had er nog veel meer kunnen noemen, maar de eerste vrucht, die hij noemt, is de eigen lijke, n.l. de liefde. Wanneer wij niet wandelen naar het vlees, maar naar de Geest, dan zal on ze wandel liefde zijn. Alles, wat wij be denken, wensen, doen en laten, spreken en nastreven is liefde. Geen wonder, want God is liefde, één en al liefde, pu re liefde. Liefde is dan de drijfveer van al ons handelen, liefde het criterium van onze beslissingen, liefde de norm van onze hardheid en zachtheid. Liefde tot degenen, die je sympathiek vindt, maar ook liefde tot die, eerlijk gezegd, onuit staanbare karakters. Liefde voor onze vrienden, maar ook voor onze vijanden. Een zelfgemaakte dode liefde komt niet verder dan liefde voor degenen, die ons liefhebben, maar een levende liefde bloeit zelfs onder vijanden. Die liefde leeft, want ze is geen werk onzer han den, maar een vrucht des Geestes, een verzorgde plant uit Gods paradijs. Hieraan weten wij, of wij Gods kin deren zijn, wanneer de liefde niet als een dode kunstvrucht zo bij gelegenheid aan een dood boompje wordt gehangen, maar als vrucht leeft. Het leven gaat telkens op kritieke momenten onder, omdat er alleen een gemaakte liefde was, die dood is. Het leven in ons ge zin, in ons volk, in de wereld kan alleen opgaan en zegenrijk bloeien, wanneer dat leven een vrucht des Geestes is. (Uit een Dagboek) Mljnhordt's Zenuwtabletten Nadat donderdag in het dorpshuis te Rilland de voorzitter van de Z.L.M., Ir. M. A. Geuze met een gloedvolle rede in zake Landbouwschap, problemen en be leid, de algemene vergadering had toe gesproken en hiermee de inleiding had gevormd tot de manifestatie welke op het punt stond geopend te worden, in en om het gebouwencomplex van de Fa. C. Meijer N.V. aan de Stationsweg te Kruiningen, werd door de Commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot, in tegenwoordigheid van het bestuur der Z.L.M. en vele ge nodigden, de hoofdtoegang der terrei nen ontsloten. Dat dit op machtige wij ze geschiedde tekent de tijd waarin de land- en tuinbouw is gekomen. De Com missaris gezeten op een heftruc samen met de voorzitter eveneens op een hef truc, plaatsten de vorken van hun truc's onder de houten afscheiding en maak ten aldus de toegang voor het publiek vrij, waarna de Commissaris met een openingswoord in telegramstijl: „Goede zaken, mooi weer en veel betalende be zoekers", deze tentoonstelling voor ge opend verklaarde. De Kon. Harmonie E.M.M. blies er lustig op los, hiermede luister bijzettend aan dit officiële ge beuren. In de ruime hallen met een vloeroppervlakte van 8000 m2, ston den diverse stands opgebouwd, o.a. de Landbouwhuishoudschool uit Kruinin gen, de Zeeuwse Plattelandsvrouwen, de Ned. Wolfederatie, De Plantenkundige Dienst uit Wageningen, Veilings vereni gingen van Krabbendijke en Kapelle, Land- en Tuinbouwscholen in Zeeland, de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst en vele andere standhouders, tot zelfs een supermarkt van „De Spar", terwijl een huishoudelijke voorlichting ten platte- lande was verzorgd. Ook de diverse stands van bestrijdingsmiddelen moch ten er zijn en waren zeer in trek. De op het open terrein opgestelde land bouwmachines, welke zeer overzichtelijk waren opgesteld en waarvan vele in be drijf waren, deden het bijzonder goed. Reeds donderdag waren er tal van be zoekers. Niettegenstaande een eigen weerdienst op het terrein aanwezig was welke in voortdurend contact stond met de weerdienst van de vliegbasis Woens- drecht, was het vrijdag op de open ter reinen niet houdbaar vanwege de neer gutsende regen en werden de paden tussen de machines herschapen in een ware modderpoel, zodat de meeste be zoekers (sters) in de diverse hallen een goed heenkomen zochten. Dat er deze dag toch nog 8 k 10 duizend bezoekers werden geteld, is te danken aan de on verstoorbaarheid, onze bevolking ken merkend. Honderden auto's, autobussen, brommers en fietsen moesten geborgen op geïmproviseerde parkeerterreinen, in gebouwen, en zelfs in de regen in de open lucht. Dat de toegang tot par keerterreinen last ondervond van de ve le regen, spreekt haast vanzelf. Vele auto's moesten geholpen worden door tractoren. Viel het 's morgens nogal mee toen meer dan 600 stuks vee werden gekeurd door een deskundige jury, des middags was het weer van dien aard, dat vele demonstratie's van de levende have moesten worden afgelast. Nadat tegen sluitingstijd de regen wat min der was geworden, kon toch nog de de monstratie van een 10-tal paardenras sen doorgang vinden. De in de ochtend uren gehouden rijtoer voerde een 90 personenauto's en 16 autobussen afgela den met Z.L.M.-enthousiasten door het rijk aan land- en tuinbouw oostelijk deel van Zuid-Beveland. Ook de Mariniers kapel o.l.v. kapitein-dirigent H. C. van Lijnschoten had van de regen te lijden en noodgedwongen moesten ze in één der hallen hun concerten uitvoeren, het geen voor de publieke belangstelling niet bevorderlijk was. Zaterdagmorgen waren reeds zeer vroeg vele mannen in de weer om de open terreinen die zo veel hadden geleden van de regen, weer enigszins begaanbaar te maken met hooi en stro. Een dikke laag werd over de natte brei uitgespreid en zo konden de ruim 10.000 bezoekers die deze dag te zien gaf ook deze opstelling met ken nersogen gadeslaan. En er was veel te zien; een machinepark zoals nog nim mer op een Z.L.M.-tentoonstelling was aangevoerd. Naar schatting bedroeg de handelswaarde van machines etc. 10 miljoen gulden. Naast een eoncours- hippique van de Bond van Landelijke Rij verenigingen, waarin mooie presta ties werden geleverd, was er een boog schutterswedstrijd op de liggende wip en een demonstratie kaatsen door een groep leden van de Kon. Ned. Kaats- bond uit Leeuwarden. Ter opluistering waren o.m. de Kon. Harmonie E.M.M. en de mandolinevereniging „Excelsior" uit Kruiningen en „Scheldegalm" uit Hansweert aanwezig. Een speciale po litiepost was ingericht, zeer tot gerief van vele bezoekers, welke veel nuttig werk heeft kunnen verrichten, al was het enkel door het terecht brengen van kinderen die hun ouders waren kwijt geraakt, verloren en/of gevonden voor werpen terecht brachten en vele „dien- sen" ten gerieve van het publiek. Zo is dan deze manifestatie van een overwe gend land- en tuinbouw bevolking tel lend Zeeland ten einde. Naar we ver namen hebben vele standhouders goede zaken gedaan of contacten gelegd en kon Ir. M. A. Geuze deze tentoonstel ling sluiten met grote dank aan de ve len die deze tentoonstelling hebben hel pen maken tot wat zij is geworden: een manifestatie van wat Zeeland presteert op het gebied van land- en tuinbouw voor ons gewest in de eerste plaats, maar ook voor het gehele Nederlandse volk. De feestelijkheden welke waren ge pland door het plaatselijk feestcomité konden op vrijdag, voorzover ze op de Markt zouden worden gehouden, wegens de slechte weersomstandigheden niet doorgaan en moesten zeer tot ontstem ming van de Kruiningse bevolking af gelast worden. Velen hadden gehoopt op een mooie show die de Trommelae- ren van Roesendaeic zouden geven, als mede het optreden der plaatselijke ver enigingen; de in „Ons Dorpshuis" ge organiseerde balavond ging wel door, doch hiervoor was vrijdag slechts een matige belangstelling. Zaterdag was het weer iets beter, zodat het cabaretpro gramma van John van Brussel met z'n artisten vlot kon worden uitgevoerd. De aangebrachte feestverlichting van het gemeentehuis met nog een 12-tal schijn werpers bracht een gezellige sfeer. Ook in „Ons Dorpshuis" was het druk. Er werden 850 personen geteld die zich aan een dansje waagden of verpozing zochten in de kelder welke was inge richt als bierstube. Twee dansorkesten wisselden elkaar af, wat regelmatig dansparen op de vloer bracht. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met onze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Boten. Kunt u mij adressen noe men van firma's die boten in bouw pakketten leveren? vraagt P. W. Het adres waar u tekeningen en vele andere gegevens omtrent boten kunt krijgen, luidt: Centraal Bureau voor Watersport, N.Z. Voorburgwal 104 te Amsterdam. Kano. Weet u een firma die teke ningen van kano's verstuurt om zelf thuis te bouwen? vraagt Sj. P. Indien u over het zelf bouwen van een kano meer wilc weten, kunt u zich het beste rechtstreeks wenden tot de Koninklijke Nederlandse Watersport Bond, N.Z. Voorburgwal 104108, Am sterdam-C. Rinus Bernaards. Speelde Rinus Bernaards vaak mee in internationale wedstrijden? vraagt Voet van der Bal. Rinus Bernaards heeft Nederland al vele malen vertegenwoordigd in inter nationale wedstrijden. Zes maal speelde hij mee in het jeugdelftal voor de leef tijd 1618 jaar en tweemaal in de 18 20 groep. In het Nederlands B-elftal kwam hij 4 maal uit, terwijl hem 13 maal de eer te beurt viel Nederland in het nationale (A) elftal te vertegen woordigen. Jacob van Lennep. Kunt u mij het een en ander vertellen over Jacob van Lennep? aldus N. G. Mr. Jacob van Lennep, de zoon van David Jacob van Lennep, eveneens schrijver, was van 1853 tot 1856 voor de conservatieve partij lid van de Twee de Kamer. Hij was toen reeds lang (sinds 1829) rijksadvokaat en secretaris van curatoren van het Athenaeum te Amsterdam. In Nederland heeft een echt conservatieve partij, zoals die in Engeland nog bestaat, aan het politieke leven deelgenomen tot omstreeks 1850. Nadien heeft de partij, met langzaam verlies van zijn grondslagen, nog enige tijd bestaan. In die tijden waar in an dere Europese landen nieuwe algemene conservatieve partijen opdoemden, split ste men zich hier in confessionele par tijen. Een bekend man in deze ontwik keling is Groen van Prinsterer geweest. Ida Gerhardt. Kunt u mij enkele gegevens verstrekken over het leven van de dichteres Ida G. M. Gerhardt? aldus A. de T. Ida G. M. Gerhardt werd op 11 mei 1905 te Gorcum geboren. Deze Neder landse dicteres, een zuster van Truus G. (Niehorster)-Gerhardt, doorliep eerst het Erasmus Gymnasium te Rotterdam, studeerde klassieke letteren aan de uni versiteit van Leiden en Utrecht, doceer de klassieke talen aan de gymnasia te Delft, Groningen, Rotterdam en vanaf 1939 te Kampen. In 1945 ontving zij voor haar bundel ,,'t Veerhuis" de Van der Hoogtprijs. Haar bekendste uitga ven zijn: Kosmos (1940) en Sonetten van een leraar uit 1951. Zij woont thans in Kampen, Kroonmarkt 3a. Kees Brusse. Gaarne een levens beschrijving van Kees Brusse, die mijn lievelingsacteur is, informeert Yvonne v. d. B. Kees Brusse is een zoon van een be roemd Nederlander, de journalist en let terkundige M. J. Brusse, de schrijver van „Boefje". Kees is een zoon uit zijn tweede huwelijk en werd geboren in 1925. Hij heeft nog twee broers, Ytzen en Jan, die eveneens naam gemaakt heb ben. Ytzen als bekend cineast, Jan als journalist en radiospreker in Parijs en Kees als all-round acteur. Als 11-jarige speelde Kees reeds een kleine rol in een film „Merijntje Gijzens jeugd". Blue Diamonds. Wij horen nooit meer wat van de Blue Diamonds, waar om niet? aldus de Dia's. Het spijt ons jullie te moeten zeggen, dat jullie dan niet zo goed luisteren naar de radio. En daarbij komt nog dat The Blue Diamonds hun beste tijd wel gehad hebben; jammer voor de jongens, maar er is nu eenmaal voor de artiest een tijd van komen en een tijd van gaan. Blijven jullie maar fans van ze, dat houdt de jongens vast wel op de been. Kleuterleidster. Wat voor einddi ploma's heeft men nodig om kleuterleid ster te worden? schrijft S. T. In het algemeen is voor de opleiding kleuterleidster een Mulo-diploma ver eist, ook al geeft ulo met toelatings examen dezelfde mogelijkheden. Wan neer u inderdaad in staat bent om deze opleiding te volgen, lijkt het ons ook mogelijk, na uw vorige opleiding in de komende anderhalf jaar een schriftelij ke cursus mulo te volgen, waardoor u zonder meer een opleiding voor kleuter leidster kunt volgen. Wanneer u in de richting van de Zending denkt, raden wij u eens kontakt op te nemen met een dominee in uw woonplaats. Tapirus. Tot welk geslacht behoort de tapirus? vraagt Dierenvriend. De dikhuidige familie der onevenhoe- vigen, Perissodactylae, omvat slechts één geslacht, dat der tapirus. Er be staan slechts twee soorten ongeveer zo groot als een ponny. De eerste, tapirus indicus, hebben een vuilwit lichaam met zwarte poten, en komt alleen op Ma- lakka en enige omliggende eilanden voor. De andere soort, tapirus terrestris, geheel zwart bruin, komt alleen in mid den- en zuid-Amerika voor. Mol. Gaarne had ik enige inlich tingen over de mol, aldus Lonneke van der V. De mol heeft een lichaamslengte van 1317 cm met een staartlengte van 34 cm. Het bezit een spits kopje en een rolrond lichaam. De blauwzwarte fluwelige pels is zo dik dat er geen zand of water door dringt. De bronst tijd is maartmei en de draagtijd 46 weken. Eén worp per jaar van 34 jon gen die zeer snel groeien. Levensduur 23 jaar. Wolf. Ik heb veel over wolven ge hoord, maar ze eigenlijk nog nooit ge zien, wel op plaatjes. Kunt u mij het een en ander over ze vertellen en komen ze hier in Nederland ook voor? vraagt Miranda Dolores. De wolf komt voor in de bergwouden en moerassige gebieden. En wel in on bewoonde gebieden als in Zuid-, Noord en Oost-Europa: Rusland, Polen, Bal kan, Scandinavië, Spanje, Portugal, Ita lië en Frankrijk. En dus niet in Neder land. De wolf leeft 's winters in troepen en 's zomers meestal alleen. Een wolven- troep bezit een leider. De draagtijd is 9 weken en de worp bestaat uit 46 jongen. De levensduur 1416 jaar. De lichaamslengte bedraagt 11,40 m en de staartlengte 3060 cm. Schouder hoogte 6080 cm. Elke dierentuin in Nederland bezit wolven, wij zouden zeg gen, ga er eens een kijkje nemen. Je zult er veel meer dieren vinden waar je nog nooit van gehoord hebt. door MARTIE VERDENIUS Al is het een bekend verschijnsel, dat „doen wat moet" de mens een tevreden geluksgevoel geeft, er schijnt een aan niets kunnende tippen vervoering te kleven aan „doen wat niet mag". Nog niet zo de moord-diefstal affai res, maar de kleine, dagelijkse ge- en verbodenheden „Pietje, nergens aankomen!" noopt Pietje de lucifers te pakken en de to renflat in fik te laten gaan. „Ansje, overal afblijven!" dwingt Ansje zich naar het gasfornuis te be wegen, om zodoende de riante bungalow in de lucht te laten vliegen. En de overlevende Ansjes en Pietjes halen volwassen gewordennou ja, volwassen, enfinin elk geval halen ze hun schade in door de manier, waar op ze zich door het verkeer goochelen. De journalistiek is ze innig dankbaar, want ze zorgen voor frontpaginanieuws met het woord „veroorzaken" in de kop. Ze hebben hun neus nog niet buiten de deur gestoken of ze zijn aan 't veroor zaken. Ze veroorzaken kettingbotsingen, omdat ze tien meter voor of na een ze bra oversteken, dodelijke ongevallen omdat ze met eigengereid initiatief een voorrangsweg opvliegen en slechts le vensgevaarlijk gewonden, dank zij hun monter optimisme wat betreft inhalen en snijden. Het veroorzaken zit hun in het bloed, zou je geloven? Nee, ik denk dat het in „nergens aankomen" en „overal afblijven" zit. Te veel ouders menen, dat opvoeden ver bieden betekent. „Maak je pak niet vuil, kom niet aan de krant, zit niet met je elleboog tegen het behang, druk je neus niet tegen het glas, schuifel niet met je voet over het kleed, blijf met je vingers van de radio af!" De maatschappij heeft hetzelfde re cept. „Verboden op het gras te lopen, over het hek te klauteren, in het water te zwemmen. Verboden in de vlam te kij ken, bloemen te plukken, in de bomen te klimmen". Er zijn kinderen, die hierdoor zo ge kwetst worden, dat ze hun hele groot mens-zijn er mee moeten vullen om de ze jeugdfrustatie kwijt te raken. En wat is hiervoor mooier dan het verkeer. Daar kun je lekker tóch doen! Is hier een oplossing voor? Ik vrees van nee. Lidtekens blijven lidtekens. Alleen kun je bij de nog op te voeden Ansje en Pietje misschien een beetje minder om het behangetje denken. Het kan mensenlevens schelen, dacht ik zo. Publkatie van het Verbond voor Veilig Verkeer Iedere Een bril van topklasse Een creatie vol gratie Kwaliteitsbrillen KAPELLE (Z-B.) TELEFOON (01102) 223 WEMELDINGE Van 2329 juni 1963 Vrijdag 28 juni: Eerste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 4.41 5.08 10.23 10.48 Maandag 5.25 5.51 11.10 11.36 Dinsdag 6.12 6.33 11.58 Woensdag 6.50 7.11 0.22 12.43 Donderdag 7.33 8.01 1.05 1.28 Vrijdag 8.23 8.51 1.50 2.15 Zaterdag 9.17 9.48 2.42 3.10

Scheldebode | 1963 | | pagina 1