V NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BE VELA ND oveRöenkinq Wegens VAKANTIE PUROL Meer vrijheid op woningmarkt is noodzakelijk Huidverzorging 29STE JAARGANG No. 2 14 JUNI 1963 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE' Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 <i modes A. W. VERSCH00RE PLAATSELIJK NIEUWS YERSEKE e REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2458 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar ADMINISTRATIE: Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Paulus nu te Jeruzalem geko men zijnde, poogde zich bij de discipelen te voegen, maar zij vreesden hem allen, niet gelo vende dat hij een discipel was. Hand. 9 26 Paulus heeft voor zijn bekering de Kerk van Christus hartstochtelijk ge haat. Nu heeft hij haar even hartstoch telijk lief. Eerst zocht hij de gemeente om haar te verwoesten, nu om haar te dienen. Paulus komt in Jeruzalem en zocht diezelfde broeders en zusters op, die nog voor kort alleen met een zeker afgrijzen de naam van Saulus, nu Pau lus, op hun lippen konden nemen. Geen wonder, dat zij de zaak niet vertrouw den. Zou die man werkelijk bekeerd zijn? Of zou hij als een verrader in de gemeente binnendringen, om alles te we ten en straks de grootste slag te slaan, die hij ooit gedaan heeft in zijn luguber werk Paulus poogt zich bij de dis cipelen te voegen. Maar het lukt niet „erg. Uitnodigingen krijgt hij niet. Nie mand treedt hem open en hartelijk te gemoet, niemand is verblijd over zijn be kering, want ze vertrouwen hem niet. Een man, die zó sadistisch kan genieten van de dood van Stefanus en het vre selijk verdiiet in de christen-gezinnen, is tot alles in staat, is dus ook slecht ge noeg om door de huichelaarsrol te spe len nog meer slachtoffers te maken. En als Paulus in een kring van discipelen verschijnt, dan valt er een stilte over de broeders en alles in zijn omgeving be vriest. Dat moet een zware beproeving voor Paulus geweest zijn. Een hart vol liefde te hebben en die nergens kwijt kunnen raken. Graag zoveel goed willen maken, maar geen gelegenheid krijgen. Ook hierin moet Paulus gelouterd wor den. Hij moet wachten op Gods tijd. En deze tijd van wachten en beproeving is geen verloren tijd, zoals er in Gods lei ding nooit sprake kan zijn van verloren tijd. Wij moeten evenals Paulus in ons leven nog lange tijd de gevolgen van onze zonden dragen. We zouden met het wegnemen van de schuld der zonde ook graag de gevolgen ervan direct weggenomen willen zien. Dat is niet goed. Hoe zwaarder de gevolgen nog drukken, des te dieper zal ons schuld besef worden, want des te meer zien we, wat we eigenlijk verwoest hebben. Als wij dit maar in het geloof verwer ken, dan wordt het ons tot zegen. Er komt een tijd, dat Barnabas, de zoon der vertroosting, komt ook de gevolgen weg te nemen, want het wantrouwen bij de gemeente wordt op Gods tijd ver trouwen. Dan kan Paulus zijn liefde ook kwijt. Het was een zegenrijk ver driet. (Uit een Dagboek) voor de elegante vrouw Grote Markt 12 Bergen op Zoom In het maatschappelijk leven lopen de economische noodzakelijkheden op de juridische mogelijkheden vooruit. Zwarte prijzen zijn voorboden van legale prijs verhogingen. Zwarte lonen kondigen een volgende loonronde aan. In het verleng de van deze wet zou men ook kunnen zeggen dat de nog steeds stijgende prij zen van onroerende goederen ook de in ieen korset gedwongen huren tenslotte 'de banden zal doen verbreken. Het huurbeleid zal bij de opstelling van een regeringsprogramma zeker worden be- :zien. Naar onze mening zal de conclu sie niet uit kunnen blijven dat er nog enige huurverhogingen zullen moeten komen. Wie pakt de koe bij de horens? De mogelijkheid tot huurverhoging is onafscheidelijk verbonden aan een vrijer bouwbeleid dat meer dan iets noodzake lijk is om uit de woningellende te ge raken. Niemand zal kunnen tegenspre ken dat de koe van de woningnood nu ferm bij de horens moet worden gepakt. Deskundigen menen dat er veel meer gebouwd zou kunnen worden wanneer de bouw maar niet afhankelijk zou zijn van een rijksgoedkeuring. Dat gebonden bouwsysteem lijkt uit sociaal oogpunt ideaal maar het verbergt een aantal niet-toelaatbare feiten. Er zijn streken in ons land waar aannemers en bouwvakarbeiders in hun naaste omgeving geen objecten kunnen uitvoeren, omdat er geen vergunningen zijn. Wanneer zij verder van hun basis wel werk kunnen vinden, moeten zij dikwijls als zelfstandige bij iemand an ders in dienst treden of van baas wis selen. Dit kan de produktiviteit scha den, het werkt zeker funest op de goe de arbeidsverhoudingen in het bouwbe drijf. Het werkt ook niet economisch, omdat hier mensen en materiaal onno dig verplaatst moeten worden. Wat gaat nu voor? De behoefte aan nieuwbouw voor wo ningen alsook voor industriële en cul turele doeleinden is zo groot, dat voor- rangs-noodzaak onmogelijk door een overheidsinstantie kan worden bepaald. Het is bovendien naief te menen, dat aannemers en arbeiders zich naar de plaatsen laten dirigeren waar de over heid de bouw het meest noodzakelijk acht. De Nederlander gaat daar werken, waar hij het prettig vindt en waar hij veel kan verdienen. Het prettige werk vinden velen helaas dan buiten de bouw en het meest verdienen doen velen nu over de grens in West-Duitsland. Wij zouden wel eens willen weten hoeveel Nederlandse bouwvakarbeiders nu met hogere lonen in West-Duitsland huizen bouwen, terwijl hier de huisvestingsnood toeneemt. Een ander kwaad dat een gevolg is van de overmatig geleide loonpolitiek vinden wij in het pendelen. Er zijn bouwvakkers die veel geld verdienen omdat zij ver van huis werken. De reis- uren worden betaald. Wij zien dus de merkwaardige toestand dat de bouw vakkers uit A in B werken en die uit B in A hun brood verdienen. Ze verdie nen een goed loon met heen en weer rei zen maar niet met bouwen. Een ondoel matige regeling, die de in-efficiency %n de hand werkt. Verkeerde leuze. Het starre vergunningen-systeem met de loonstop leidt dus tot 3 grote na delen. In de eerste plaats gaan vele grote aannemers buiten de grenzen op drachten zoeken, omdat zij in eigen land geen vrijheid vinden. In de tweede plaats gaan velen de bouw verlaten omdat er teveel wordt gesold met de beloning en de plaats waar gewerkt moet worden. Andere groepen arbeiders verdwijnen tenslotte over de grens omdat zij daar veel meer verdienen. De politieke leus dat er goedkope wo ningen moeten worden gebouwd heeft de bouw en de huisvesting in Neder land meer kwaad dan goed gedaan. In de eerste plaats was het psychologisch effect zeer funest, de gedachte heeft in gang gevonden dat het verschaffen van huisvesting een kwes .ie is geworden van sociale zaken, waarvoor men de over heid kan aanspreken. Bovendien heeft men door de wetgeving de huiseigena ren tot een soort woekerfiguren gepro clameerd, die rijk worden van huurders. Inderdaad is het praktisch zo ver ge komen dat er geen particulier meer is die een huis voor de verhuur laat bou wen. Welk een schade is hierdoor aan de ontwikkeling van de huizenmarkt toe gebracht! Paard achter de wagen. Een tweede economisch gevolg van deze politiek is geweest dat de bouw van betere, grotere en duurdere wonin gen is tegengehouden. Dit is het paard achter de wagen spannen. Niemand kan verhinderen dat de men sen met de hoogste inkomens het eerst een auto bezitten of als eersten van de nieuwe oogst aardbeien genieten. Waar om moet dit met de huizen anders zijn? Als men degenen die het betalen willen en kunnen voor de nieuwbouw laat zor gen, komen er vanzelf goedkopere hui zen vrij voor mensen met lagere inko mens. Nu worstelen wij met het pro bleem van de genieters met hoge in komens, die in goedkope huizen blijven zitten. Zij trekken zelfs meer dan eens in gesubsidieerde woningwet-woningen. Hoe wij het ook keren of wenden, de enige oplossing van het woningdrama ligt in het geven van meer vrijheid in woningbouw. Dreigt er gevaar? Schaf af die lange weg langs com missies voordat een huis gebouwd mag worden. Laat verdwijnen al die ver gunningen, waarvoor een leger ambte naren moet worden betaald. Waarom zullen wij voorkomen dat de nieuwbouw in de aanvangstijd duur is. Het aantal mensen dat in peperdure huizen kan wonen is toch maar beperkt. En dan komen er vanzelf woningen voor mensen met een minder dikke beurs. Intussen kan de verplaatsing van gezinnen, die daarvoor in aanmerking komen, naar duurdere woningen worden bevorderd door de huren voor hen in goedkope woningen te verhogen, zodat ze Vanzelf opstappen. Waarom geen huren te heffen naar inkomen in de woningwetsector Er mag geen middel ongebruikt blijven om nu de achterstand op de huizenmarkt weg te werken. En dreigt er bij huur verhoging gevaar dat de eigenaren van oude huizen nu werkelijk eens iets aan hun huizen verdienen? Het lijkt ons twijfelachtig wanneer men al een twin tig jaar met verlies werkt. Drs. A. G. H. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met onze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Wei. „Zure wei" moet een middel tegen sproeten zijn. Wat is dit en hoe kan ik er aan komen? aldus A. K. Wei is een bijprodukt van de kaas bereiding. Na het stremmen van de melk, trekt de wrongel, de vaste massa die er na het stremmen overblijft, samen e'n perst de wei eruit. Het bestaat uit water met in totaal een paar procent vet, eiwit, suiker, citroenzuur en mine rale zouten. Van de room kan men wei- boter maken. Dat deze vloeistof, wan neer ze enigszins zuur is geworden, sproeten zou tegengaan, is een fabeltje. Garnizoen. We hebben thuis weer eens getwist (niet de dans). Ik kom uit een gezin van vader en moeder plus twaalf zoons en er ontstaat dus bij ons wel eens verschil van mening. Nu gaat het weer over de stad Roosendaal. Is dit een garnizoensstad? En waarom? Volgens mij is Roosendaal dit niet om dat deze stad geen eigen commandant bezit en ressorteert onder Bergen op Zoom. Mijn twee oudste broers zeggen dat dit wel het geval is en de rest is het met mij eens, zelfs vader en moe der. Maar kunt u mij zekerheid geven omtrent dit twistgeval? vraagt Paul v. d. B. Een garnizoen is de naam van de le gerafdeling met vaste standplaats. De stad of vestiging waarin de troepen ge legerd zijn, noemt men een garnizoens plaats. Een garnizoen noemt men ook de woonplaats waar een militair, een korps, enz. in vredestijd verblijf houdt. In oorlogstijd spreekt men van bezet ting. De garnizoenscommandant is de gene die voor alle aangelegenheden die het garnizoen betreffen, buiten de krijgs- en oefenverrichtingen, het commando voert. Aangaande je vraag moeten wij dus zeggen dat Roosendaal inderdaad een garnizoensstad is. Je twee oudste broers hebben dus gelijk! Bloemkool. Ik werk graag in mijn tuin als ik van mijn werk thuiskom. Ik heb nu al verschillende groenten ge plant en daar zelfs al veel profijt van gehad in de loop der jaren. Mijn vrouw is dol op bloemkool en zei: je moet eens bloemkool planten. Nu weet ik niet hoe je dit zaad kan winnen. Kunt u mij in lichten hieromtrent? schrijft V. v. V. Daar de bloemkool een z.g. kruisbe- stuiver is, dus ook door andere kool soorten bestoven kan worden, moet, wilt u zekerheid hebben dat geen verbaste ring optreedt, in een omtrek van ca. is onze zaak te Kruiningen van 1 7 tot en met 29 juni uitsluitend geopend voor verkoop, het maken van pasfoto's en ontwikkelen en afdrukken van films, van 3.1 5 tot 6.00 uur. FOTO-ATELIER - RIJKSWEG 45 KRUININGEN 800 meter geen kool staan, waarvan men zaad wil winnen of dergelijke. Ver der is het van belang, waarvoor dat bloemkoolzaad dient. Is het voor u zelf bedoeld, dan is het niet erg, maar is het voor de handel bestemd, dan moet u zich aan de vastgestelde bepalingen houden. Voor de zaaddrager(s) kiest u een mooi gevormde kool uit en laat die doorschieten. Wanneer het zaad rijp is (bruingekleurd) dan snijdt u de zaad stengels er uit en hangt die onderste boven (uit zon en regen) neer. Een krant of zak er onder voor het opvan gen van het uitvallende zaad is zeer goed. Zaadwinning van bloemkool bui ten valt niet mee en daarom winnen de zaadtelers dit vaak in kassen, waar de omstandigheden gunstiger zijn. Kinderbijslag. Mijn zoon is 16 jaar geworden, maar bezoekt nog ^teeds de ambachtsschool. Ik kreeg van de Stich ting Soc. Fonds van de Bouwnijverheid bericht dat de kinderbijslag voor mijn zoon eindigde, omdat hij 16 jaar werd. Is dit juist? vraagt G. B. Naar onze mening hebt u nog wel de gelijk recht op kinderbijslag voor uw zoon, omdat deze een dagschool be zoekt. Terecht heeft men u dus, na de bemiddeling van de Raad van Arbeid, een aanvraagformulier toegezonden en wij nemen dus aan dat u de kinder bijslag alsnog zult ontvangen. Dat dit veel vertraging ondervindt is niet te verwonderen, aangezien de kinderbijslag wet per 1 jauari 1963 is gewijzigd en daarom veelal geval voor geval moet worden onderzocht. Hebt u dus nog wat geduld en schrijft u t.z.t. zonodig eens een aangetekende brief of belt u de Stichting eens op. Televisie en grammofoon. Vader is boos omdat ik mijn grammofoon hele middagen heb aan staan, maar moeder vindt het niet erg. We waren aan het kibbelen toen vader plotseling zei: dat stroomverbruik van die grammofoon kost toch al zo veel. Toen antwoordde ik: en wat dacht je dan van de t.v. die je hele avonden hebt aanstaan. Volgens hem kost dat lang zoveel niet. Ik dacht van wel en wat denkt u? aldus Lodi. Het gebruik van een grootbeeld, tele visietoestel komt ongeveer neer op het stroomverburik van een lamp van 150 watt. Bij een platenspeler is het ver bruik afhankelijk van het type, er zijn zwaardere en lichtere, maar schommelt tussen het verbruik van 1 a 2 lampen van 150 watt. Als u dus het tarief van de dagstroom weet, dan kunt u zelf uit rekenen hoeveel een paar uur spelen u aan stroom kost. Dubbele belasting. Ik ga in Zwit serland werken bij een grote maatschap pij, die mij uiteraard in Zwitserse francs zal uitbetalen. Over deze inkomsten heft de Zwitserse regering ook inkomsten belasting. Nu hoorde ik van kennissen, dat de inkomstenbelasting hier in Ne derland ook nog een naheffing kan doen over het in Zwitserland verdiende geld. Is dit juist en volgens welke normen wordt de naheffing berekend? vraagt R. E. Wanneer u naar Zwitserland verhuist, eindigt uw belastingplicht hier te lan de, tenzij u als buitenlander nog bron nen van inkomsten in Nederland hebt. U krijgt dan nog een aanslag naar tijds- gelang over het eerste deel van 1963, maar betaalt hier verder niet. Blijft u hier wonen, dan betaalt u in principe inderdaad dubbele belasting. Ter voor koming daarvan is een verdrag met Zwitserland gesloten. Loon uit dienst- trekking is volgens dat verdag slechts belastbaar in de staat waar het geno ten wordt. In uw geval dus Zwitser land. Niettemin treft dan de staat waar de belastingplichtige woont een regeling waardoor deze niet een ongemotiveerd voordeel gaat genieten door verdeling van het inkomen. De staat van de woon plaats zorgt dus dat daar niet de pro gressie van het totaal wordt gemist. Huwelijk. Ik zou graag weten hoe het met de belastingplicht is van de vrouw die gaat trouwen, schrijft N. T. Tot haar huwelijk is de vrouw zelf be lastingplichtig. Uw a.s. echtgenote zal dus over januari tot september 1963 een aanslag naar tijdgelang krijgen, waarbij geen arbeidsinkomen is vrijge steld. Daarna wordt in Nederland haar echtgenoot mede voor haar inkomen be lastingplichtig, waarbij een deel van haar arbeidsinkomen vrijgesteld is. U krijgt aangenomen dat u hier blijft wonen dus te zijner tijd een aanslag over uw gehele Nederlandse en Zwit serse inkomen, plus dat van uw echt genote na het huwelijk. Daarop wordt voor het geheel het gehuwdentarief toe gepast, terwijl u tevens een reduktie zult krijgen ten aanzien van het Zwit serse inkomen, waarover u in Zwitser land reeds hebt betaald. Van de hand wijzen. Waar is het gezegde „iets van de hand wijzen" van afgeleid? aldus Poppedijn. De zegswijze „iets van de hand wij zen", heeft de betekenis van een voor stel afwijzen. Men denke hierbij aan het op de hand aanbieden van koopwaar, dat door de koper wordt afgewezen. Vinger in dc pap. Wat betekent „een vinger in de pap hebben"? infor meert P. P. „Een vinger in de pap hebben" wil zeggen: het recht op medezeggenschap, ontleend aan het recht van mede te kun nen eten: het eten met z'n allen uit een pan of pappot. Dik worden. Wordt men van witte brood eten dik? aldus mevr. L. L. Bruin- en wittebrood verschillen niet noemenswaard in calorische waarde. De ze ligt per 100 g berekend iets hoger voor wittebrood, doch per boterham van gelijke dikte iets hoger voor bruinbrood, omdat dit zwaarder is. Men kan dus be slist niet stellen dat men van bruin- brood minder dik wordt dan van witte brood. Vlekken. -In een geel terlenka rok je zitten vlekken van paardebloemen. Is daar iets aan te doen? vraagt A. B. De vlekken in de gele terlenka rok, ontstaan door het vocht van paarde bloemen, zijn waarschijnlijk het gevolg van een aantasting van de gele kleur stof door bepaalde zuren uit het plan tensap. U hebt dan een goede kans dat u het zuur kunt neutraliseren door het betten met wat ammonia. Daarna met lauwwarm water goed uitspoelen. zacht-zuiver-gezond Puistjes drogen in met Purolpoeder Acco rdeonconcours Aly de Leeuw wist in de derde af deling van het in Bergen op Zoom ge houden districtsconcours voor accor deon de eerste prijs te behalen. Naast een gewonnen beker betekent dit tevens mededinging in de nationale kampioen schappen te Zeist, welke dit najaar ge houden worden. WEMELDINGE Van 16—22 juni 1963 Vrijdag 21 juni: Nieuwe Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 10.24 10.54 3.35 4.08 Maandag 11.39 4.57 5.28 Dinsdag 0.11 12.53 6.11 6.38 Woensdag 1.24 1.56 7.13 7.38 Donderdag 2.19 2.48 8.07 8.17 Vrijdag 3.06 3.35 8.55 9.15 Zaterdag 3.53 4.23 9.39 10.04 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1963 | | pagina 1