e NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq oGmg.s de süuiat VLAGGETJESDAG 28STE JAARGANG No. 51 17 MEI 1963 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE' Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININ OEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 en jeugdpuistjes „Dag van de Nederlandse zeevisserij" Land- en Tuinbouw modes PLAATSELIJK NIEUWS YERSEKE REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 245* Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar ADMINISTRATIE Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verberg Uw aangezicht niet voor mij. Psalm 27 29a. De Here heeft eerst gezegd: Zoek Mijn aangezicht! Toen heeft David geantwoord: Ik zoek Uw aangezicht, o Here! En nu volgt daar nog de bede op: Verberg Uw aangezicht niet voor mij. Maar... is déze bede na die oproep van God om Hem te zoeken niet heel eigenaardig, niet overbodig? Als God, Die betrouwbaar is, zegt: Zoek Mijn aangezicht! houdt dit toch in, dat Hij te vinden is? Behoeft een mens dan nog wel te vragen: Verberg U niet voor mij Bovendien, mag een mens, die gezegd heeft: Ik zoek Uw aangezicht, o Here!, zó nog wel bidden? De Here zegt toch: Die Mij zoeken, züllen Mij vinden? Is dat „Here, verberg U niet" eigenlijk geen twijfelen aan de waar achtigheid van Gods genadige uitnodi ging? Trekt men zo niet in twijfel of God het wel echt gemeend heeft toen Hij zei: Zoek Mijn aangezicht!? Neen, het is juist andersom. We heb ben hier geen ongelovige, maar een ge lovige uitspraak van David. Juist om dat de Here opriep Hem te zoeken, bidt David: Here, verberg U dan ook niet, ik pleit op Uw woord, ik bouw op Uw uitnodiging, op Uw genadige oproep. Omdat Gij Zelf gezegd hebt: Zoek Mijn aangezicht! daarom smeek en begeer ik van U: Verberg U dan ook niet voor mij. Zeker, er zit ook wel een beven ach ter die bede. Een beven voor Gods toorn. Er is in David angst naar de rust. De vertwijfeling naast de zekerheid. De angst en de vertwijfeling is er als de zondaar op zichzelf ziet. De rust en de zekerheid als Hij op de Here ziet. En de rust en de zekerheid winnen het van de angst en de vertwijfeling door het geloof. Zo ik niet had geloofd, dat in dit leven mijn ziel Gods gunst en hulp genieten zou, mijn God, waar was mijn hoop, mijn moed gebleven? Maar: ik geloof, Heer. Ik geloof, dat Gij, Die zegt: Zoek Mijn aangezicht! de Betrouw bare zijt. En daarom, op grond daar van zeg ik, door al mijn beven heen, vast verzekerd van Uw genadige ver horing: Verberg Uw aangezicht niet voor mij. (Uit een Dagboek) PUROL-POEDER DBM f1.60 - P1r 18 MEI 1963 De grote veranderingen die zich de laatste jaren in de Nederlandse zeevis serij hebben voltrokken, hebben geleid tot de beslissing de traditionele vlag getjesdag uit te bouwen tot een „Dag van de Nederlandse zeevisserij". De afnemende betekenis van de ha- ringdrijfnetvisserij waaruit de vlag getjesdagviering is ontstaan deed be sluiten er dit jaar ook de trawlers, trawlloggers en kotters bij te betrekken. Het zal dus niet meer de dag van uit sluitend de haringbedrijfnetvisserij de z.g. vleetvisserij zijn, maar van de gehele Nederlandse zeevisserij. Aangezien het accent van de viering dit jaar op IJmuiden valt, heeft deze plaats derhalve de primeur van de nieu we opzet. Schepen uit verschillende vis sersplaatsen zullen rijk gepavoiseerd voor de kant liggen. Een uitgebreid programma is in voor bereiding. De dag begint met een ontvangst te Katwijk aan Zee door het gemeente bestuur. Na een rondrit door de plaats gaan alle genodigden naar IJmuiden, waar een gevarieerd programma wacht. Hoogtepunten daarvan zijn toespra ken aan boord van het hotelschip „Aro- sa Sim" van Prof. Dr. E. de Vries, Rec tor Institute for Social Studies te Den Haag over „De visserij en het wereld- voedselvraagstuk" en van Prof. Dr. P. Korringa, Directeur Rijksinstituut voor Visserijonderzoek te IJmuiden over „De rijkdom van de zee". De Minister van Landbouw en Visserij, Mr. V. G. M. Ma- rijnen, heeft toegezegd het slotwoord te zullen spreken. Daarna wordt een „vis serseten" voor de genodigden gehouden en zal een allegorische optocht „Van bom tot moderne trawler" door de plaats trekken. Tal van uitbeeldingen van vis sersschepen zullen hierin worden mee gevoerd. Delegaties uit andere vissers plaatsen in klederdracht zullen er aan deelnemen. In de tweede helft van de middag zal het openluchtspel „Vispoort IJmuiden" worden opgevoerd, dat in zang, dans en declamatie een beeld geeft van de ont wikkeling in 75 jaar van een onbeteke nende vissershaven tot een der groot ste van West-Europa. In dit spel, dat in zijn geheel op de televisie komt, is op genomen de huldiging van de vissers die verleden jaar de best verzorgde ha ring en vis hebben aangevoerd. Ook voor 's avonds wanneer de vloot in het licht der schijnwerpers ligt is een feestelijk programma opge steld. En bij dit alles natuurlijk de rijk gepavoiseerde vloot, die ook zondag 19 mei te bewonderen zal zijn. Maandag 20 mei kiezen de schepen zee. Dan begint de jacht op de Hol landse Nieuwe. WORDT HET EEN BLADLUIZEN JAAR? Vaak treden na strenge winters hete zomers op en dan vormen de bladluizen naast rupsen en kevers een groot ge vaar voor de land- en tuinbouw. Het is noodzakelijk dat steeds wordt gewezen op het grote belang van de be strijding. Wil men een goede oogst verkrijgen, dan moeten aanwezige bladluizen en an dere insecten worden bestreden. Vooral de particulier wacht daar dik wijls veel te lang mee en begint pas met de bestrijding als het te laat is. De vermenigvuldiging der luizen gaat zeer snel vooral bij droog en zonnig weer. Maar al te dikwijls hoort men, dat het middel ter bestrijding niet heeft ge- hopen en dat tegen bladluizen geen kruid gewassen is. Deze bewering is niet altijd juist. Wanneer men de bestrijding goed en vroegtijdig uitvoert en daarbij het juis te middel gebruikt, is men zeker van een goed resultaat. Nog maar al te vaak worden midde len gebruikt als o.a. D.D.T., waarmede de bladluis niet afdoende kan worden bestreden, of parathion dat voor mens en dier (vogels) zéér giftig is en op sommige planten schade kan geven. Men kan de bestrijding ter hand ne men met Basudine op basis van dia- zinon welk middel voor de bestrijding van bladluizen en andere insekten zo als bladvlooien, zaagwesp, bladwesp, trips e.a. uitstekend voldoet. Naast het 2 stuifmiddel waarvan de werking gelijk is aan die van pa- rathionstuifmiddelen, is het grote voor deel dat basudine zelfs tot 10 dagen voor de oogst kan worden toegepast. De toepassing kan geschieden door middel van een zeer handige spuitbus welke onder druk van een drijfgas staat, deze leent zich bijzonder goed voor be strijding van insekten op sierplanten in huis, kantoor, tuin, serre en kas. Hierdoor houdt men het gehele jaar de planten vrij van ongedierte en daar door gezond en in onbelemmerde groei. 4, ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met onze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelyk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Hema. Waar is het hoofdkantoor gevestigd van de grote Hema-zaken? aldus H. L. Het adres van Hema N.V. Hollandse Eenheidsprijzen Mij. is Amsterdam, Van Diemenstraat 6. De inkoopcentrale is ge vestigd op het adres Ruysdaelstraat 49. Watersalamander. Hoe groot kan de grote watersalamander worden en waar kan men ze vinden? vraagt P. L. De grote watersalamander is op de rugzijde bruingroen met zwarte vlekken. Op de buikzijde roestkleurig of oranje, eveneens met zware vlekken. Het man netje in de paartijd met een hoge, sterk getande rugkam, die duidelijk van de staartkam gescheiden is. Levenswijze gedurende paartijd in 't water en daar na ook op het land. Vrijwel overal te vinden, behalve in Groningen, Friesland en Drente. Lengte 18 cm. De larve heeft een scherp toegespitste staart met draadvormig uiteinde. Fazanten. Hoe moet men fazante eieren behandelen en hoe kwarteleieren? aldus H. d. O. Fazante-eieren vragen dezelfde tem peratuur als kippe-eieren. De broedtijd is 1 dag langer. Verschil met kippe-eieren is dat het broedsel van fazanten gelijk tijdig uitkomt. Kwarteleieren vragen on geveer dezelfde temperatuur. Er is hier van heel weinig bekend, daar ook ter zake deskundigen, die om advies ge vraagd werd, niet wisten hoe lang de broedtijd van deze schuwe trekvogel is en welke temperatuur voor de broed het beste is. Men gaf het advies, dit gelyk te schakelen met de fazant. Tureluur. Ik heb een vogeltje ge vonden; kunt u my zeggen wat voor vogeltje dit is? informeert Orson. Wij vermoeden dat je een tureluur hebt gevonden. De rugzijde is inderdaad grijs achtig bruin met witte vlekken en de buikzijde wit. Op kop en hals bruine strepen. De pootjes moeten dan rood zijn en de snavel donkerbruin. De tu reluur is een zeer luidruchtige vogel, die vaak op een paaltje zit langs de kust. Als de vogel weer gezond en sterk is zul je hem los moeten laten, het is geen vogel om vast te houden. Laat het dier tje dus vrij. De Rijn. Men spreekt en schrijft de laatste tijd geregeld over het Schelde- Rijnkanaal. Kunt u bij de eerstkomende gelegenheid vertellen waarvandaan en naar w.elke omgeving van de Rijn men dat kanaal denkt te graven? Zo moge lijk door welke gemeenten het kanaal dan zou komen te liggen, aldus P. B. De wensen van België en speciaal Antwerpen voor een verbinding van de ze havenstad met de Ryn zyn al zeer oud. Het laatste project is het Moer dijkkanaal 56 km lang, dwars door west brabant. Het zou vanaf het Antwerpse dokken- en havengebied een paar kilo meter oostelijk van de Schelde naar het noorden lopen en dan in Nederland langs de volgende plaatsen gaan: Ossendrecht, Hoogerheide, Wouw, Kruisland, Oud- Gastel, Standdaarbuiten, Zevenbergen naar Moerdijk. Alleen aan het Hollands- diep zou een sluis komen. Dit zou Ne derland 1200 hectaren goede grond kos ten, terwijl het nut ervan voor meer dan 60 bij België zou liggen, en slechts voor ongeveer 15 bij Nederland. Het project zou naar de huidige prijzen 150,miljoen bedragen, terwijl het onderhoud 2,miljoen zou belopen. Er zijn nog andere projecten geweest, zoals dat van Ir. van Konijnenburg. Dit hield een kanaal in dat juist ten wes ten van Brabant tussen de eilanden van Zeeland zou lopen: het z.g. Eendrachts- kanaal. Al deze projecten waren vooral omstreeks 1950 weer actueel, toen n.l. de Benelux ontstond. Milaan. Kunt u mij het adres ge ven van de voetbalclub uit Italië die in de finale voor de Europa-cup uitkomt? informeert T. N. Het adres van de Italiaanse voetbal club die in de finale voor de Europa cup voor landskampioenen uitkomt is: A.C. Milano, Via Andegari 4 te Milano, Italië. De Alberti's. Waar woont de fa milie Alberti? vraagt Milly. De familie Alberti (Willy en Willeke) woont in Amsterdam en wel: Colenbran- derhof 11. Visotter. Is de visotter schadelijk en waar kan men hem vinden? vraagt I. T. De visotter heeft een glanzend don kerbruine pels. En heeft een vettige haarbedekking. Tussen de tenen heeft het diertje zwemvliezen waardoor het snel door het water beweegt. De vis otter leeft van het vangen van grote vissen, die hij onder water achtervolgt. Zij is zeer zeldzaam en erg schuw. Hier in Nederland is zij door de scherpe ach tervolging bijna uitgeroeid. In grote plassen en weteringen is zij te vinden. Op de Loosdrechtse plassen bestaat er wel eens een kansje dat je tegen een visotter oploopt. DE LASTIGE LANGSPEELPLAAT De wegens mishandeling gedagvaarde dame trad voor de groene tafel, open de de mond en begon af te lopen. De rechter schommelde wat in zijn papie ren, leunde in zijn stoel achterover en begon verbaasd naar dit natuurver schijnsel te kijken. De officier bezag haar alsof zij een marsbewoonster was. Er kwam geen eind aan. Zij rebbelde en kwebbelde eindeloos door en zij droeg het nog slecht voor ook. Slechts de rechter had een middel om deze menselijke langspeelplaat stop te zetten. Hij greep de hamer, hief die op en sloeg er zo krachtig mee op de groe ne tafel, dat er een stuk ivoor afspatte. „Stop!" riep hij meteen. Midden in een zin eindigde de juffrouw met een soort van hik, alsof ergens in haar binnenste een vliegwiel zat dat nog een kwart slag doordraaide nadat de motor al was opgehouden. Het was een seconde heer lijk stil in de rechtszaal en ongetwijfeld had de rechter in dit ogenblik het ge voel dat hij een der elementen beheerste. Er was sprake van een aan deze da me geadresseerde maar per abuis ver keerd bezorgde en geopende brief. De ze dame was daarop met die brief naar de politie gegaan en de juffrouw, die het schrijven had geopend, had „politie- loper" gezegd. Van deze juffrouw had de rechter op zijn beurt een brief onvangen, waarin de gang van zaken uitvoerig werd ge schetst. Zelfs de verhoudingen der groot ouders werden er in genoemd. Tijdens het treffen waarbij het woord „politie- loper" was gevallen, had de verdachte de ander bij de haren gegrepen en, als men de brief mag geloven, op deze wij ze enkele centimeters boven het maai veld geheven. Ruim twintig minuten had het slachtoffer aldus gezweefd doch zij waardeerde deze methode van schoenen besparing niet. „Ze schrijft twintig minuten, maar 't zal wel een beetje korter zijn ge weest", dacht de rechter. „Onder zulke omstandigheden gaat de tijd nog al langzaam". Op de groene tafel lag een verzegel de enveloppe met inhoud. Nochtans ver schilde de inhoud zéér van die van de enveloppen met inhoud die bij jubilea plegen te worden uitgedeeld. Er zat haar in. Het haar dat aan het slachtoffer was onttrokken en dat door de verbali sant in beslag was genomen. „Dat kan best haar wezen dat ze drie jaar geleden al heeft laten knippen", vond de verdachte. „U moet hier niet zulke nonsens ko men vertellen", zei de rechter. „Volgens onze inlichtingen bent u een lastige tan te. De hele buurt is bang voor u!" De verdachte maakte nu een moeilijk te omschrijven geluid in een vergeefse poging een schuldeloos vogeltje te imi teren, waarvoor niemand enige vrees be hoeft te koesteren. „Als u zo graag op een vogeltje lijkt, hebben wij hier achter nog een aardig kooitje voor u", zei de officier droog. Het kirren hield prompt op. De ontmoeting was nogal stormach tig geweest. Behalve de permanent was er ook nog een lamp vernield, zodat een deel van het onderhoud in de duis ternis had plaats gehad. Bij het licht van een zaklantaarn hebben de buren de beide dames later onder het meubilair vandaan geplukt. „Schande, dat volwassen mensen zich zo misdragen!" zei de officier. „Jullie zijn allebei even kinderachtig!" voegde de rechter daar aan toe. Vijftien gulden boete zal de kwebbe lende juffrouw moeten betalen, een von nis dat haar kaken in beweging bracht met de snelheid van een ratelende specht. Het haar gaat niet terug naar de eigenares. Dat vervalt aan de staat. Misschien voor 't geval Vrouwe Justitia ooit een pruik zou begeren. WILLY H. HE IT LING (Nadruk verboden) Snoek. Is de snoek een roofvis? vraagt 'tloze visserke. Inderdaad is de snoek een roofvis. Zij leeft van het jagen op vissen. Gevaar lijk voor de mens is zij echter niet. Wel moet je opletten wanneer je in de buurt van haar bek komt. Want wat zy een maal in haar bek heeft laat ze niet meer los en zeker niet wanneer ze ge vangen wordt en dus in angst zit. Snoek kan men vangen met levend aas als b.v. een visje, of kunstvisje. Het laatste is wel aan te bevelen, omdat het vissen met levend aas voor het visje nu niet bepaald prettig is. Bovendien vinden we dit een wrede manier van vissen. Er bestaat een even grote kans met kunst aas om een snoek te vangen, waarom zouden we dan vissen met levend aas? Vissers beweren dat het vissen met le vend aas veel mooier is. Hoe zouden zij er over denken als we het eens omge keerd deden? 'i voor de elegante vrouw Grote Markt 12 Bergen op Zoom Drinkwater uit de duinen. Hoe le veren de duinen ons drinkwater vraagt Wilma. Op de duinen valt neerslag dat ofwel zijdelings afvloeit ofwel in de diepte wegzakt. Is het tweede het geval, dan verdrijft het regenwater het daar aan wezige zeewater. Omdat het duinwater een soortelijk gewicht van bijna 1 heeft en het Noordzeewater een s.g. 1,025, blijft het duinwater boven het zeewater liggen. De scheiding hiertussen wordt gevormd door een laag brak water. Het zoetwaerreservoir kan alleen gevormd worden wanneer de samenstelling van de duinen niet homogeen is. Er moet be halve de grove zandlagen, die goed wa ter doorlaten, ook sprake zijn van on doorlaatbare lagen zoals klei-, veen- en leemlagen. Het oppervlaktewater kan men winnen via een open draineerka- naal, via drainagebuizen of door onder grondse galerijen. Wil men ook het diep- grondwater winnen, dan zuigt of hevelt men dit water door vercitale putten op. Leger des Heils. De Korps-kadetten-brigade van Rot terdam-Noord komt voor een weekend naar Yerseke. Het zijn jonge mensen die een zesjarige cursus volgen in Het Le ger des Heils om hen beter te bekwa men voor de evangelisatiearbeid. Op za terdag 18 mei zullen zij by aankomst openluchtwerk verrichten, waarna zy tezamen met de leden der gitaarclub „Muziek brengt vreugde" een uitvoe ring geven in gebouw „De Haven" aan de Dreef. Majoor Heynsdijk, de Divisie- Jeugdsecretaris zal dit programma, wat bestaat uit lekespelen, tambourijnoefe- ningen, gitaarmuziek en een selectie van het koperensemble leiden. Het zal dus voor elk wat wils zyn en de toe gangsprijs bedraagt 0,50. Op zondag leiden zij de samenkomsten in het Le ger des Heils gebouw in de Dominicus- straat om 10 uur en 18 uur, terwijl zy in de namiddag om half vier een open luchtsamenkomst zullen houden op het marktplein te Kruiningen. Geen woorden, maar Van dhrn. H. J. Lacor en Joz. de Koeijer ontvingen wij een ansicht uit Spanje, welke ze aan ons zonden op hun reis naar de wedstrijd Benfica Feyenoord in Lissabon. WEMELDINGE Van 19—25 mei 1963 Donderdag 23 mei: Nieuwe Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 12.10 5.26 6.04 Maandag 0.49 1.24 6.39 7.09 Dinsdag 1.54 2.22 7.37 8.00 Woensdag 2.44 3.09 8.23 8.45 Donderdag 3.27 3.54 9.06 9.30 Vrijdag 4.09 4.37 9.47 10.14 Zaterdag 4.54 5.20 10.31 10.59 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1963 | | pagina 1