V NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq fóanlt vonk Zeei&nd, Qo&s De verkeersrotonde <9 Moeders dag van het jaar. 28STE JAARGANG No. 50 10 MEI 1963 J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININOEN J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28423 pUV*Ql brengt ?|gMS?3 Fa. D. Pieterse - Wemeldinge uit" geslapen^ "een I J. Kole - Yerseke - Tel. 372 e REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprij» bfl vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per poet 2,50 per halfjaar ADMINISTRATIE Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Gij zegt: Zoek Mijn aangezicht! Ik zoek Uw aangezicht, o He- re! Psalm 27 8. De Here roept ons op, niet te rus ten eer we Hem in 'toog krijgen: Zoekt Mijn aangezicht! In Jezus Christus heeft God ons Zijn aangezicht geopenbaard als een vrien delijk aangezicht, vol vrolijkheid en licht. En nu wil Hij, dat we niet zullen ophouden met zoeken voordat we Jezus zien en door Hem Gods Vaderoog. God roept ons daartoe op. En dus kan het. Luisteren èn antwoorden daar komt het op aan. Op beide. David heeft ge luisterd naar Gods genadige oproep: Zoek Mijn aangezicht! En hij heeft di rect en resoluut geantwoord: Ik zoek Uw aangezicht, o Here! Horen was bij hem gehoorzamen. Gods genadige uitnodiging beantwoor den, het moést toch eigenlijk vanzelf sprekend zijn. Stel u voor, dat tot een hongerige gezegd werd: Kom maar bij mij eten!, zou daar dan niet dadelijk op volgen: O zo graag, ik kom al! Als aan een zondaar, die de rust mist, gezegd wordt door de Here Zelf: Zoek Mijn aangezicht!, zal hij dan zo dwaas zijn het niet te doen? Zal hij dan niet, nadat de uitnodiging nog nauwelijks ge heel uitgesproken is, zeggen: Ik zoek Uw aangezicht, o Here! Luisteren èn gehoorzamen, op beide komt het aan. Nu gij weer een nieuwe dag begint, een dag met ziekte of met drukte, een dag vol vreugde of vol smart, een ar beidsdag of een rustdag, luister aller eerst naar de God der genade, Die tot u zegt: Zoek Mijn aangezicht! Neem die heerlijke uitnodiging van God aan, laat vanmorgen uw antwoord er dadelijk op volgen: Ik zoek Uw aangezicht, o Here! En weet dan ook dit: Gods aange zicht zoeken, dat is niet alleen bidden en Gods Woord lezen. Het is ook: als het leed in uw leven inslaat of als de vreugde over uw leven gespreid wordt, God daarin zoeken. Het is: Hem als een God van genade in èlles zoeken. (Uit een Dagboek) in de huid gezondheid en zuiverheid Zondag 12 mei is het weer Moeder dag. We zullen het de zaterdag er voor best kunnen merken. Aan vaders hand, of als het maar even kan alleen, zullen we de kleuters die dag langs de bloe- menzaken en lekkernijenwinkels zien flaneren. Met de spaarcentjes stevig in het knuistje, misschien druk delibere rend met vriendje of vriendinnetje, zal na hoogst ernstig wikken en wegen de keus worden bepaald. Aan -de kleuters zal het ook dit jaar niet liggen om Moederdag weer tot een hoogtijdag te maken in ons gezonde gezinsleven. Niet allemaal zullen ze iets gaan ko pen. De wat grotere, handige kinderen zullen zelf iets maken voor moeder. Moeders hebben voor deze dag geen verlanglijstje. Maar och, de kinderen weten heus wel waar zij erg blij mee is. Ook kan een eenvoudig klein cadeau tje op een heel leuke manier versierd of verpakt worden. Zelfs een gewoon huis houdelijk cadeautje wordt een apart presentje als er een fleurige, bloemrijke versiering aan wordt bevestigd. Een kop en schotel kunnen heel gemakkelijk met bloemetjes worden opgevuld. Ook een klein schaaltje wordt met een bloem- prikker, een paar voorjaarsbloempjes en wat takjes groen, een feestelijk ca deautje. Ze willen allemaal iets voor moeder doen op die Moederdag. En wat moet moeder doen? Zou het ook niet leuk zijn om moeder die dag eens helemaal niets te laten doen? Dat moeder de dag mag begin nen met uitslapen en ontbijt op bed en dat ze daarna volop de tijd krijgt zich heel op haar gemak te kleden. Tegen de tijd dat ze beneden komt is de kof fie klaar en zijn de kamers netjes op geruimd. Met de hulp van vader kan er vast wel een gezellige eenvoudige maaltijd in elkaar worden gedraaid. Als het hele maal niet anders kan, zou moeder kun nen koken en de anderen tafeldekken en later afwassen. Met al deze goede zorgen zijn moe ders blij, want heus, om moederdag te vieren hoeven er geen luxe en vreselijk dure cadeaus gegeven te worden. Een moeder begrijpt ook de goede bedoeling van Jan, als hij met een grammofoon plaat aankomt, die hij eigenlijk zelf zo graag wil hebben. Ze heeft toch dade lijk een verontschuldiging klaar voor het kind, dat het eigengemaakte ca deautje niet helemaal klaar kreeg? Degenen, die zeggen: „Och, Moeder dag, dat is een instelling van de win keliers, daar doe ik niet aan mee", die hebben zeker ongelijk. Natuurlijk spant de zakenman zich in deze tijd in. In verschillende branches is een belangrijk stuk aktiviteit gericht op een goed ver loop van deze jaardag. Maar dat is met Sinterklaas en Kerstmis toch ook zo? Maak er voor moeder een oer-gezel- lige dag van. Laat het héér dag zijn. Verwen en verzorg haar eens goed, de kans dat ze zich dat laat doen is er al leen de 12e mei. (Nadruk verboden) BETTY TEELING Aan het 43e jaarverslag van de Bank voor Zeeland N.V. te Goes ontlenen wij, dat deze Instelling wederom een gun stig jaar achter de rug heeft en dat zij niet ontevreden is over de behaalde re sultaten. Zowel de provisiebaten als de rente-inkomsten waren hoger dan het vorig jaar, terwijl de stijging van de kosten binnen beperkte grenzen kon worden gehouden, ondanks de aanmer kelijke salarisverhogingen, ingevolge de nieuwe c.a.o. Handelsbanken en het daaruit voortvloeiend hoger bedrag voor sociale lasten etc. In het jaar 1962 vond slechts een zeer matige versterking van de economische expansie plaats. Weliswaar werd de in dustriële aktiviteit in het algemeen nog gekenmerkt door een hoge bedrijvig heid, in vele sectoren door een volledige bezetting van de produktiecapaciteit en een tekort aan arbeidskrachten, doch voor bepaalde bedrijfstakken was het to tale beeld echter minder gunstig, met name in de scheepvaart en scheeps bouw, alsmede in bepaalde takken van de textielindustrie, welke met grote moeilijkheden te kampen hadden. In het algemeen werd een druk op de winst capaciteit van de bedrijven gelegd door de voortdurende loonsverhogingen en de inkrimping van de winstmarges, welke slechts gedeeltelijk konden worden goed gemaakt door verhoogde omzetten en verdere rationalisatie. Een en ander was dan ook geen aanmoediging voor de geneigdheid tot investeren, aldus de Directie. De aandelenmarkt had in 1962 een enigszins stormachtig verloop. Lieten de eerste maanden nog een stijging der koersen zien, spoedig werd deze gevolgd door een voortdurend dalende tendenz, welke zich het grootste gedeelte van het jaar voortzette, terwijl in de laatste maanden van 1962 slechts een onregel matig herstel plaats vond, zodat uitein delijk de koersen per ultimo december op een lager niveau uitkwamen dan in het begin van het jaar. Een gunstig teken was, dat een en ander niet ge paard ging met een vergroting der om zetten, welke lager waren dan in 1961. Op de obligatiemarkt deed zich een tendenz van lichte rentestijging voor, zodat per ultimo december ook op deze markt de koersen iets lager waren dan in begin 1962. Wat betreft ons eigen gewest meldt de Directie, dat de Zeeuwse landbou wers over het jaar 1962 in het algemeen niet te klagen hebben. De opbrengsten waren goed tot zeer goed, de prijzen be hoorlijk, zodat '62 voor hen geen slecht jaar zal zijn geworden. De opbrengsten in de fruitteelt wa ren minder dan het vorig jaar en daar de prijzen maar matig waren, zullen voor de fruittelers de geldelijke uitkom sten lager liggen dan in de alleszins gunstige jaren 1960 en 1961. De handel in landbouwprodukten was zeer regelmatig met een vrij vlotte af zet zonder ernstige storingen. Uit de industriële bedrijven in onze provincie kwamen ook gunstige berich ten, hoewel ook zij zich niet konden ont trekken aan de algemene tendenz van kostenstijgingen en inkrimpende winst marges. Met betrekking tot de oester- en mos selbranche zouden wij over het afgelo pen boekjaar althans een optimistisch geluid kunnen laten horen, aldus de Di rectie, ware het niet, dat deze feiten inmiddels zijn achterhaald door een juist in de laatste dagen van 1962 aangevan gen abnormaal strenge winter, waarvan de gevolgen voor deze bedrijfstak wel eens rampzalig zouden kunnen zijn. De balans sluit in aktief en passief met een totaal van 6.572.300,15, terwijl aan intrest en provisiën een bedrag werd geboekt van 238.749,81. Na betaling van onkosten en salaris sen, een dotatie aan het Fonds Perso neelsvoorziening ad 11.406,04 en di verse afschrijvingen en reserveringen tegen mogelijke risico's enz., zal op de gewone aandelen een dividend worden uitgekeerd van 13 (vorig jaar 12 De aan de Bank toevertrouwde gel den belopen per 1 januari 1963 een be drag van 6.135.634,05. De z.g. „molenborden" met de pijlen, die elkaar achterna schijnen te zitten, geven sedert een aantal jaren de nade ring van een „verkeersplein" of „ro tonde" aan. Een stuk wegbeeld, waar elke weggebruiker nu zo langzamerhand mee vertrouwd is, maar waarmede blijkens de ervaring veel weggebrui kers nog „geen weg weten". Om die re den heeft het Verbond voor Veilig Ver keer, in het kader van zijn kwartaal- aktie „uw plaats op de weg", de vraag hoe een verkeersplein „bereden" moet worden aan de orde gesteld. Op een verkeersplein of -rotonde, aan geduid met het blauwe bord waarin drie gebogen witte pijlen staan afgebeeld, mogen bestuurders van auto's, motor fietsen en scooters het „snelverkeer" andere motorrijtuigen èn trams zo wel links als rechts voorbijrijden. Deze regeling is getroffen om de ruimte van het plein zoveel mogelijk te benutten en de uitmondingen van de zijwegen zo veel mogelijk vrij te houden. Bestuurders van motorrijtuigen mo gen, als zij „links af" willen dus als zij driekwart van het plein willen om rijden, ook wel genoemd „drie kwartier öm gaan" de volgende rijwijze vol gen. Zij gaan naar de binnenste rij strook en blijvgn daar rijden, totdat zij „een half uur öm" zijn geweest; dan gaan zij voorzichtig naar rechts on dertussen uitkijkend dat zij niet snijden en zijn dan, bij de uitmonding waar zij het plein willen verlaten, uiterst rechts. Diegenen, die in feite rechtdoor wil len en dus „een half uur öm" wil len gaan niet helemaal naar de bin nenste rijstrook; ook zij gaan bij de laatste aftakking dus na een „kwar tier" naar rechts en komen dan op de goede plaats uit. Bestuurders, die rechtsaf willen, blij ven rechts rijden. Op de z.g. „verkeerspleinen" mogen fietsers en bromfietsers (het „langzame verkeer"niet naar believen links of rechts passeren, maar alléén links in halen! ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met onze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Fabrieken Zevenbergen Bijverdienste. Ik kan buiten mijn loon een soort agentschap krijgen op provisiebasis. Moet er nu van elke pro visie belasting worden betaald, of pas wanneer men een bepaald bedrag te boven gaat? vraagt J. D. Als men in loondienst werkzaam is en overigens niet in de inkomstenbelas ting valt, dan is men verplicht een aan gifteformulier voor de inkomstenbelas ting in te dienen zodra men meer dan 200,per jaar aan neveninkomsten heeft, waaronder ook begrepen rente van spaargeld, opbrengst onroerend goed, enz. enz. De totale inkomsten worden dan belast, waarna de reeds in gehouden loonbelasting in mindering wordt gebracht. Mieke Telkamp. Hoe oud is Mieke Telkamp en hoe lang zingt zij reeds voor de radio en grammofoon? schrijft Thelma. Mieke Telkamp werd in 1934 geboren als een Mieke Telgenkamp te Oldenzaal en telt dus 29 lentes. Mieke werd als amateurzangeresje en toneelspeelster in 1952 ontdekt. Ze maakte toen voor de AVRO-microfoon haar debuut met „He- re in my heart" en „Why don't you be lieve me". In 1954 trad zij in het hu welijk met Gerard Zuur, maar bleef zin gen voor de AVRO, waar zij vooral met Duitse liedjes opviel, hoewel ook vele Nederlandse en Engelse vertolkingen van haar bekend zijn. Muziekparade. Wanneer geeft ra dio Luxemburg zijn teenager muziek parade? aldus Co v. d. K. De uitzending Teenager Muziekpara de voor Radio Luxemburg wordt elke zondagmiddag om 13.30 uur uitgezon den op de 208 m en de 49 m. Chubby Checker. Is Chubby Che cker's naam zijn werkelijke naam? Nee, Chubby Checker heet in werke lijkheid: Ernest Evans. Cliff! Kunt u mij Cliff's privé adres geven? Ik heb hem hier in Ne derland persoonlijk ontmoet en zou hem nu graag schrijven, aldus Carmen Mi randa. Cliff kun je bereiken: Cliff Richard, p/a E.M.I. 8-11, Great Castle Street, Londen W-l. Paul Anka. Wanneer en met wie is Paul Anka getrouwd? Paul Anka heeft zijn ja-woord ge geven aan Anne de Zogheb (20 jaar) op 16 februari 1963. Beslagen ramen. Hoe voorkom ik het beslaan van mijn ramen? Er zijn wel zemen in de handel, waarmee het vocht kan worden weggeveegd, zodat het een tijdje niet terugkomt, maar dat helpt ook niet eeuwigdurend. Het beslaan van ramen wordt veroor zaakt door het condenseren van vocht tegen de koude ramen. Blijkbaar wordt in uw zaak veel vocht geproduceerd. Gaat u daarom eerst eens na, welke vochtbronnen kunnen worden verwijderd en of u de ventilatie in het bedrijf kunt bevorderen. In de handel zijn diverse middelen ter bestrijding van de conden- satiedruppels op de ramen en u kunt ook gebruik maken van onverdund vloei baar synthetisch wasmiddel. U drenkt hierin een flanellen lap, laat dit opdro gen en neemt hiermede de ramen af. Voor alles is het echter zaak de winkel goed te ventileren en ook te zorgen voor een goede trek van de schoorsteen. U hebt nu wel een gashaard in gebruik ge nomen, maar vroeger is er veel roet ge vormd in het rookkanaal en dat wordt losgeweekt door de waterdamp die uw gashaard via de schoorsteen naar bui ten stuurt. Dit losgemaakte roet komt naar beneden en kan dus de afvoer ver sperren, waardoor de waterdamp zich in het vertrek ophoopt en o.m. tegen de ramen condenseert. Geregeld de schoor steen laten vegen is ook bij een gas haard noodzakelijk. Kentekens. Wat betekenen de let ters ZA op een auto? informeert A. L. De letters ZA die u op een wagen zag staan zijn de kentekens van Zuid- Afrika, alhoewel het land officiëel Unie van Suid-Afrika (met S) heet. AmsterdamMadrid. Kunt u ons zeggen hoeveel km het ongeveer is van Amsterdam naar Madrid? aldus A. F. De afstand AmsterdamMadrid is: 1780 km. We wensen u een goede reis. Jongenskamer. Ik wilde voor de jongenskamer vaste vloerbedekking ne men, doch mijn moeder raadt het me af. Wat denkt u ervan? vraagt mevr. A. S.-v. B. Het is heel prettig voor uw jongens, dat u hun kamer zo gezellig mogelijk wilt inrichten. Toch zouden wij in uw plaats ook niet bij voorkeur wollen bou clé nemen als vloerbedekking voor een niet te grote slaapkamer, waarin drie van die lieverdjes slapen en werken. Dit vinden wij niet zo hygiënisch, aangezien het opmaken van 3 bedden nogal wat stof doet opwaaien. Bovendien zullen de drie knapen hun kamer graag on bezorgd willen gebruiken voor werken, spelen en knutselen, waarbij ze uw kostbare vloerbedekking niet voortdu rend kunnen ontzien. Waarom neemt u niet liever een frisse, moderne afwas- bare vloerbedekking? Met voor de bed den en onder het tafeltje een gezellig dik kleedje? Wij geloven dat u daar op den duur meer plezier van zult hebben. Fluweel. Hoe moet men een flu welen japon behandelen? aldus C. F. Fluweel kunt u wassen als wol, druip nat ophangen en luchtig strijken aan de verkeerde kant van de dubbelgeslagen stof, zodat de polen van het fluweel in elkaar grijpen. Veel succes hebt u bij fluweel ook, als u zachtjes over de vlek wrijft met een lapje, gedrenkt in warme glycerine. Vijver. Anneke heeft vissen in een vijvertje en heeft er moeilijkheden mee. Waterglas zal wel niet best zijn voor de vissen, daar we nergens dit toege past vonden. Het is een verbinding van silicium met natrium en kalium en zeer vermoedelijk heeft deze stof in combi natie met ASF-korrels waar salpeter in zit, giftig op de vissen gewerkt. Beter is mastiek of asfaltpapier voor dichten van de vijver. En gebruik nooit kunst mest in een vijver. De vgver is ook te ondiep voor het toedienen van een be mesting. Veelal een laagje goede tuin grond, afgedekt met grint of grof zand om het water zuiver te houden. 40 cm is daartoe te -ondiep, ook voor water lelies, daar die. om goed te kunnen groeien en geen last van vorst te krij gen, in water moeten staan van 0.60 tot 0.80 meter. Weeraal. Kunt u mij beschrijven hoe een weeraal er uit ziet? schrijft G. R. De Grote Modderkruiper of Weeraal Misgurnus fossilis heeft een rol rond lichaam, bruingrijs met lichte, maar zwart gestippelde lengtestrepen op rug en zijden. Kleine mondopening en 6 baarddraden aan de bovenlip en aan de onderlip 4 baarddraden. Zij is te vinden in stilstaand zoet water met modderige bodem. En heeft een lengte van 1530 cm. Het dier kan lucht inslikken en door de wand van de darm zuurstof daaruit in het bloed opnemen. Van 12—18 mei 1963 Donderdag 16 mei: Laatste Kwartier WEMELDINGE HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 5.49 6.13 11.28 11.40 Maandag 6.24 6.49 12.05 Dinsdag 6.56 7.23 0.18 12.44 Woensdag 7.39 8.06 1.00 1.26 Donderdag 8.32 9.02 1.52 2.20 Vrijdag 9.38 10.12 2.52 3.27 Zaterdag 10.52 11.32 4.07 4.46 Te Wemeldinge 5 minuten vroeger Te Hansweert 40 minuten vroeger

Scheldebode | 1963 | | pagina 1