NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq Rodenstockbril De „taal" van het wegdek 28STE JAARGANG No. 49 3 MEI 1963 UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN wat de huid ook deert of ontsiert helpt PUROL fe JÜmfyS de. sthaat Land- en Tuinbouw fftUBGÈN modes PLAATSELIJK NIEUWS YERSEKE REDACTEUR: J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININ GEN ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28426 Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Want Gij hebt ons beproefd, o God! Gij hebt ons gelouterd, ge lijk men het zilver loutert. Psalm 66 10. Wij gedenken dezer dagen de bevrij ding van Nederland uit de macht van een boze overweldiger. En we roepen in onze herinnering terug, hoe verschrik kelijk het was wat we doormaakten. Hoe we geknecht en gemarteld werden, honger leden en letterlijk alles misten. Nu kunnen we, bij het ons weer in denken van dat alles, als bij vernieuwing gaan schelden op die vervloekte nazi's en nog eens weer ons hart gaan luchten tegen die volksverraders, en dan zeggen: die duivelse ménsen deden ons het aller verschrikkelijkste aan, maar God heeft ons uit hun hand verlost. Zo nu doet de Bijbel nooit. De Bijbel ziet overal Gods hand in, óók in het al lergemeenste woeden van vijanden. Psalm 66, een bevrijdingspsalm, ziet Gods hand niet alleen in de bevrijding, ook in de druk: Gij hebt ons beproefd, o God, Gij hebt de mens op ons hoofd doen rijden. God heeft ons door al dit leed willen louteren, zoals de smid het zilver in de hete smeltkroes loutert. Nu we dan willen danken voor de be vrijding, moeten we ons eerst afvragen: Heeft het vreselijke, dat we van 1940 tot 1945 ondervonden, ons werkelijk gelou terd, heeft het ons als Nederlandse volk en heeft het ons als kerk van Christus, heeft het mij persoonlijk gelouterd? Heeft het mij iets gedaan, al dat ver schrikkelijke van die jaren van mijn le ven Ben ik er een ander, een meer ge zuiverd mens door geworden? Heb ik door dat alles gezien wè&r het in mijn leven eigenlijk op aan komt? Hoe ben ik uit al die ellende uit gekomen? Beter, godvrezender dan toen ik die ellende inging? Komt dat uit in meerdere overgave aan de Here, in in niger gebed, in vreugdevoller belijden, in een nauwer leven bij Gods Woord en een ijveriger werken in Zijn Koninkrijk? Wij danken voor de bevrijding, het zegt niet zoveel als het niet is de dank van een door de druk gelouterd leven. (Uit een Dagboek) DE DOVE BETRAPT De bijna 70-jarige dame was voor de politierechter gedagvaard wegens mis handeling, hoewel zij er in het geheel niet bloeddorstig uitzag. „Deze verdachte is een beetje dovig", waarschuwde de deurwaarder tevoren. „Wat zegt die meheer? Ik kan 'm niet verstaan, zie je, ik ben een beetje dovig", lamenteerde de verdachte. De officier van justitie perste een on waarschijnlijke hoeveelheid zuurstof in zijn longen en brandde los. „Mishandeling!" bulderde hij, met ver waarlozing van iedere zorg voor zijn stembanden. „Ja", zei de verdachte op haar oor wij zend, „dat komt van de zenuwen". Nu verhief de rechter zijn stem en als het na zonsondergang was geweest, had hij zich schuldig gemaakt aan buren gerucht. „U mishandelt toch niet iemand van de zenuwen?" schreeuwde hij, want hij had het gebaar naar het oor zo gauw niet gezien. „Ja", zei de verdachte, „beetje do vig. Van de zenuwen". Daarmee was de oorsprong van de kwaal vastgesteld, maar niet de aanlei ding tot het strafbare feit. Gelukkig was de verdachte nogal spraakzaam. Zij begon ervan te vertellen zonder dat iemand iets vroeg. „Ik stak netjes de weg over", zei ze. „Nog wel op het zebrapad. Nou, en toen ik bijna aan de overkant was, komt zij daar aan met haar kinderwagen. Rijdt ze me daar over mijn linkervoet. Nu zou ik nog niets gezegd hebben, maar daar gaat me dat wiel van de kinderwagen precies over mijn likdoorn. Van schrik gaf ik haar een duw". Daarmee stond alles voldoende vast. „Twintig gulden!" riep de officier enthousiast, alsof hij bij een Amerikaan se verkoping een rumoerige zaal moest overstemmen. „Meneer", protesteerde de bejaarde verdachte, toen ze het eindelijk verstond, „bent u nou mal? Het moet allemaal van mijn A.O.W. af. Dat is veel te veel. Het is mijn schuld toch eigenlijk niet?" „Nou", brulde de rechter, „die juf frouw had wel in de goot terecht kun nen komen en haar nek breken. Alles wat je niet per ongeluk doet mag niet". Hij moest die volzin vier keer her halen. „Maar ik heb een klap gekregen dat ik er weken later nog last van had", klaagde de verdachte toen. „U bent op uw beurt ook zo lief niet geweest tegen de politie", wist de of ficier, „ik zal het proces-verbaal maar niet voordlezen. Anders denken ze dat hier brand is en dat er om hulp wordt geroepen". „Ach", zuchtte de dame, „ik ga toch niet naar de stad om mensen te slaan? Ik heb nog nooit iets met de politie te doen gehad". Maar de rechter was onvermurwbaar. Tenslotte is twee tientjes geen geld voor een duw. Hij riep: „Twee tientjes boete!" Zij knikte. „Jaja, op m'n voeten. Maar met een likdoorn". De politierechter zuchtte diep. „En veertien dagen tijd voor hoger be roep", zei hij er achteraan, „maar laat de deurwaarder u dat maar vertellen. Dan heeft die ook wat". Tevreden ging de verdachte de deur uit. „Hé, hé", zei ze, „ik ben bly dat ik ben vrijgesproken". WILLY H. HEITLING (Nadruk verboden) DE TEELT VAN KNOLSELDERIJ In het gemengd bedrijf bestaat een goede belangstelilng voor de teelt van knolselderij. In sommige streken van ons land heeft dit dank zij de contractteelt een grote omvang genomen. Om een grote knol te telen moet men vroeg zaaien. Het verspenen van de jonge plantjes vergt veel arbeid en is beslist niet noodzakelijk. Het voordeel is dan dat men op deze wijze een zware .kloeke plant kweekt, waardoor de kans op uitval bij het uit- poten minder groot is. Indien zonder verspenen wordt ge zaaid, zaai dan vooral niet te dik, zorg Iedere Een bril van topklasse Een creatie vol gratie Kwaliteitsbrillen KAPELLE (Z.-B.) TELEFOON (01102) 223 voor een fijn zaaibed, zaad ondiep on derwerken, na het zaaien wat zand over het zaaibed uitstrooien en daarna licht aandrukken. Half mei kan men uitplanten, wacht op een donkere dag, want knolselderij- planten verbranden en verdrogen spoe dig. Voor het uitpoten kan men zeer goed gebruik maken van een plantmar chine. De teelt van knolselderij is niet aan een bepaalde grondsoort gebonden, de heel zware kleigronden zijn evenwel min der geschikt. De knolopbrengst is zeer verschillend, oorzaak kan zijn slechte kwaliteit plant- materiaal of door minder uitgevoerde ziektebestrijding. Bij een normale stand van het gewas kan men 300 kg per are als een goede gemiddelde kilo-opbrengst beschouwen. Naast de bladvlekkenziekte, welke de telers meestal roest noemen, is ook de onkruidbestrijding van zeer groot be lang. Men kan onkruid in knolselderij be strijden met Gesamil, een geheel nieuw produkt, waarvoor door de Planten- ziektenkundige Dienst goedkeuring is verleend. Toepassen kort na het uitplan ten op onkruidvrij perceel en vochtige grond, wanneer binnen enkele dagen na de bespuiting regen valt is succes ver zekerd, het wieden van knolselderij is geen probleem meer, dit zal deze teelt zeker ten goede komen. -O, ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met onze adviezen zo goed mogelijk van dienst zyn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Leerplicht. Mijn zoon werd in fe bruari j.l. 14 jaar. Hij is op de am bachtschool. Mag hij nog voor septem ber de school verlaten? vraagt J. C. B. Uw zoon mag van de school af aan het einde van het leerjaar, na afloop waarvan hij ten minste acht jaren leer ling is geweest van een of meer scho len in de zin der wet, of bij het berei ken van de leeftijd van 15 jaar. Renate Tebaldi. Kunt u mij het adres verstrekken van de zangeres Re nate Tebaldi? vraagt E. I. Renate Tebaldi werd in 1922 in Italië geboren uit welgestelde ouders, die bei den muziek maakten. Haar vader was cellist en haar moeder zong (zonder scholing). In 1944 vond haar eerste op treden plaats, als Helena in Mefisto- fele. Haar adres is eenvoudig: Langhi- rano, Parma, Italië. Rob de Vries. Rob de Vries, de op richter van de Toneelgroep Theater en tegenwoordig algemeen directeur van het Nieuw Rotterdams Toneel, speelde de rol van Piet Kramer. De heer De Vries woont momenteel in Rotterdam: G. van Ghestellaan 22. Inderdaad leeft de echte Piet Kramer nog, het adres kunt u middels een geargumenteerd schrijven krijgen bij het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, Heerengracht 474, Amsterdam, die u alle inlichtingen kan geven of u in ieder geval naar de door u verlangde gegevens in diverse bladen kan verwijzen. Allouis. Op de schaal van mijn ra dio staat een station, genaamd Allouis. Waar is dit station gevestigd? schrijft Thea L. De aanduiding Allouis op het einde Voor de weggebruiker-met-aandacht wat we allemaal, zonder uitzonde ring, zouden moeten zijn! spreekt het wegdek met zijn witte pijlen, strepen, blokjes en wat dies meer zij, boekdelen. Tenminste... zo zou het moeten zijn, maar het is een vaststaand feit dat de ze „taal van het wegdek" niet door iedereen juist geïnterpreteerd wordt. En, willen we het verkeer veiliger proberen te krijgen, dienen misverstanden zoveel mogelijk vermeden te worden. Daarom geeft het Verbond voor Veilig Verkeer, in het kader van zijn kernthema-aktie „uw plaats op de weg", een verdui delijking van deze „taal van het weg dek". De voornaamste streep op het weg dek (die niet overal is getrokken) is de wegas, die het midden van de weg aangeeft en deze deelt in weghelften, is midden op de weg een dubbele streep geschilderd, dan betekent dat een her innering van het ter plaatse geldende inhaalverbod; bij tunnelwegen is over schrijding van deze dubbele streep zelfs absoluut verboden. Als naast een door lopende een geblokte streep is geschil derd, betekent dat, dat degene, die de doorlopende streep aan zijn kant heeft, niet mag inhalen. Voor al deze hier ge noemde strepen behalve die, welke voor een tunnelweg wordt gebruikt geldt, dat zij geen wetskracht hebben; het ter plaatse geldende inhaalsverbod, waaraan de strepen herinneren, daaren tegen wèl, en inhalen op deze plaatsen is dus strafbaar! In de steden vinden we dikwijls voor- sorteervakken en -pijlen. Deze moeten net zo worden opgevat als bevelen van de politie, en overtreding van de be palingen is dus strafbaar. Welke bepa lingen Zoals bekend moeten be stuurders van motorvoertuigen (het z.g. snelverkeer) voorsorteren; fietsers en bromfietsers mogen voorsorteren, dus hoeven het niet. Als er voorsorteervak- ken met pijlen zijn, moet ook dat z.g:. langzame verkeer er gebruik van maken en dus zich opstellen in deze vakken! Bovendien geldt ook voor hen, dat zij wanneer eenmaal een vak is geko zen de richting moeten rijden, welke de pijl aangeeft. Is men in het verkeerde vak terechtgekomen wat bij filevorming in een minder bekende stad nog wel eens gebeurt dan zit er niets anders op dan een blokje om te rijden Tot slot zijn er dan nog de z.g. sug- gestiestrepen: in sommige binnensteden ongeveer een meter van de stoeprand op het wegdek geschilderde geblokte stre pen. Men beoogt hiermede de fietsers en bromfietsers eigenlijk een apart rij- strookje te geven; deze behoren daar dus rechts van te blijven. Het is echter geen écht fietspad: auto's mogen achter die sugestiestrepen stoppen en parke ren, vooropgesteld dat er geen wacht- verbod van kracht is. van de lange golfschaal op uw ontvan ger is de naam van een plaatsje in het noorden van Frankrijk, waar een 250 kW-zender staat, die om precies te zijn op 1829 m het programma Parijs Inter nationaal uitzendt. Juist op de andere zijde van de schaal, maar op de midden golf, vindt u de aanduiding Nice. Hier staat een 60 kW-zender die op 193 m hetzelfde programma uitstraalt. Craig Douglas. Ishet waar dat Craig Douglas niet meer zingt? vraagt Fan. Inderdaad heeft Craig Douglas zijn carrière moeten eindigen na een ope ratie aan zijn amandelen. Craig had na de operatie geen stem meer en kon zich slechts fluisterend redden. Zijn carrière werd wel op bijzonder harde manier ge broken. Johnny Lion. Kunt u mij het adres van Johnny Lion en The Jumping Je wels geven? En hoe oud is Johnny? schrijft Leeuwentemster. Wij weten niet of je Johnny Lion wilt temmen, maar zijn adres mogen we je helaas niet geven. Je kunt hem bereiken via zijn fanclub, Postbus 35, Utrecht. Johnny's geboortedatum is: 4-7-'41 en zijn werkelijke naam Johnny van Leeuw arden. Sodom en Gomorra. Wie spelen de hoofdrollen in de film „Sodom en Go morra"? informeert T. L. „Sodom en Gomorra" is weer eens een produkt van Cecil B. de Mille. Jammer genoeg, heeft hij zelf de film niet kun nen voltooien. Hij stierf toen de film net enkele maanden in de maak was. Anderen namen het over en „Sodom en Gomorra" kwam toch nog tot stand. De rol van Lot wordt gespeeld door Ste wart Granger en zijn vrouw Ildith, die in een zoutpilaar veranderde, door Piër Angeli. Geboortetekens. Kunt u mij de ge boortetekens geven volgens de sterren? vraagt I. Hier volgen de twaalf geboortetekens: 21 maart20 april: Ram. 21 april20 mei: Stier. 21 mei20 juni: Tweelingen. 21 juni20 juli: Kreeft. 21 juli20 augustus: Leeuw. 21 augustus20 sep tember: Maagd. 21 september20 ok tober: Balans. 21 oktober20 novem ber: Schorpioen. 21 november20 de-^ cember: Schutter. 21 december20 ja nuari: Steenbok. 21 januari20 febru ari: Waterman. 21 februari20 maart: Vissen. Vesleten handdoeken. Ik heb een heel stel versleten handdoeken. Zijn de ze nog te stoppen of gaat dat niet meer Dat vraagt ons mevr. L. O.-d. E. Wij zouden u niet willen adviseren de handdoeken te stoppen. Waarom maakt u er geen kleine washandjes van die om de handjes van uw kinderen passen? Dan tobben zij ook niet met die grote die telkens van hun handjes afglijden. Gele toetsen. Hoe krijg ik de gele toetsen van mijn piano schoon? aldus Louise. Die gele toetsen van uw piano kunt u bewerken met koperpoets. Neem klei ne beetjes koperpoets en poets heel lang en heel voorzichtig tot de gele kleur verdwenen is. Knoopsgaten. Ik heb gehoord dat er nu naaimachines bestaan die knoops gaten maken en zelfs knopen aannaaien. Hoe kan dat? aldus mevr. T. R. Inderdaad zijn deze naaimachines in de handel, dit zijn de z.g. zigzagnaai machines. Doordat deze machines in staat zijn zig-zag (heen en weer) te naaien, kunnen zij precies afgesteld wor den boven de gaatjes van de knopen en naaien enige malen heen en weer. We kunnen niet alles uitleggen omdat het veel te veel ruimte inneemt. U begrijpt wel dat dergelijke machines een kapi taal kosten, maar dan heeft u ook een naaimachine waar u trots op kunt zijn. Praat u eens met een bekend staande naaimachinehandel in uw omgeving. Zij zullen u gaarne omtrent deze machines inlichten. Koffiestroop. Waarom klontert koffiestroop altijd zo? informeert M. E. Niet alleen u heeft daar last van dat de koffiestroop „in den beginne" een prachtige poeder is maar wanneer u op de helft gekomen is zo hard als steen. Vele huisvrouwen hebben er mee te kampen. Echter zij die het volgende ad vies opvolgen zullen ér geen last meer van hebben. We kunnen dit ongerief voorkomen door een paar rijstkorrels in het busje te doen. De koffiestroop blijft dan kurkdroog en tot op het eind toe poeder. Vuile boordjes. Mijn kinderen heb ben altijd vuile boordjes aan hun pya- ma's, terwijl verder de pyama eigenlijk nog helemaal schoon is. Is hier niets op te verzinnen? Ik heb namelijk 8 van die lieverdjes en dat zijn er niet zo weinig. Aldus I. d. S. n voor de elegante vrouw Grote Markt 12 Bergen op Zoom Ja mevrouw, daar zijn het kinderen voor. Lekker vroeg in hun pyamatje lopen en dan maar over de grond krui pen met hun pas verworven elektrische treinen, poppenhuisjes enz. We zouden u willen adviseren om de boordjes van de pyama's te vervangen door nylon boordjes. Dan behoeft u niet de hele pyama te wassen, maar alleen de vuile boordjes en nylon droogt immers zo snel! Nieuwe conservenfabriek in Yerseke. Naar wij vernemen is het bedrijfspand van de N.V. EKO in de Burenpolder aan gekocht door de Fa. Roelemans in Den Haag, welke firma een gedeelte van haar bedrijf in Yerseke gaat vestigen. In de zeer ruime fabriekshal zullen nieu we machines worden geplaatst voor de conservenaf deling. Men zal hier in hoofdzaak onderbrengen de afdeling diepvries van kuikens en kippen. Het bedrijf in Yerseke zal plaats bieden aan ten minste 40 arbeidskrachten. Laten we hopen dat deze vestiging zal mogen bijdragen tot de instandhouding van Yerseke. Coöperatieve Raiffeisenbank. Bij haar afdeling spaarbank werd over de afgelopen maand ingelegd ƒ256.995,72 terugbetaald 152.171,27 meer ingelegd 104.824,45 Op 29 april werd de 6 miljoen gulden aan spaargelden overschreden, waarbij de inlegger die dit bedrag volmaakte 100,aan premie op zijn boekje kreeg bijgeschreven, terwijl degenen die juist vóór en na hem waren 25,aan pre mie kregen bijgeschreven. WEMELDINGE Van 5—11 mei 1963 Woensdag 8 mei: Volle Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 1.34 2.07 7.26 7.43 Maandag 2.21 2.51 8.10 8.21 Dinsdag 3.00 3.26 8.46 8.55 Woensdag 3.38 4.02 9.17 9.24 Donderdag 4.13 4.35 9.52 9.54 Vrijdag 4.46 6.07 10.25 10.29 Zaterdag 5.18 5.39 10.55 11.03

Scheldebode | 1963 | | pagina 1