NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BE VELA ND oveRöenkinq Kqü cVg<1Bke- J 1 jood will jCcmfys da süiaat yifLLEGCN Tijdig voorsorteren veilig 28STE JAARGANG No. 48 26 APRIL 1963 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE' Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN Fa. D. Pieierse - Wemeldinge Alleen 't beste... goed genoeg! Binnenverlng Schuimrubber J. Kole Yerseke - Tel. 372 Een nieuw Hospitaalkerkschip D AMPO Hei meest succesvolle horloge Stowa Hermetic Zo drukten onze 1 voorvaderen F. van der Peyl - Kruiningen REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar ADMINISTRATIE: MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur De Here is het deel mijner erve. Psalm 16 5a. Toen Kanaan verdeeld werd, ontvin gen allen een ongeveer gelijk deel, al viel de een ook een vetter stuk toe dan de ander, zodat hij zeggen kon: Bij het neerwerpen zijn de meetsnoeren mij in een zeer liefelijke plaats gevallen. Het kon iets mee of tegen vallen, maar een ieder werd een erfdeel toegewezen. Be halve aan de mannen van de stam Levi. Die kregen geen grond. De Here was hun deel. Dat was het allergeweldigste, heerlijker kon het niet. Het allerrijkste was hun toegewezen. Zo nu zegt David in Psalm 16: De Here is mijn erfdeel, Hij is al mijn heb ben en zijn. Er is geen heerlijker bezit dan God. Aardse goederen mogen het leven al eens veraangenamen, God als zijn deel hebben, dat is het leven zelf hebben. Niets gaat daar boven uit. Hij is het hoogste goed. Er is ook geen vaster be zit dan God. Zie, als ons bezit bestaat in een prachtig stuk grond, in een mooi huis, in goud en zilver, in veel geld, het is altijd van de gunst of ongunst der tijden afhankelijk. Alle aardse bezit is onbetrouwbaar. Zelfs eeuwenoude erf goederen kunnen ons nog afgenomen worden. Maar voor wie God tot zijn erf deel heeft, is het aldus: Bezwijkt mijn vlees en mijn hart, zo is God mijn deel in eeuwigheid. 't Kan wel zijn, dat gij van de levens goederen der aarde maar een heel klein beetje bezit. En dat ge toch de rijkste van alle mensen zijt. Dat God bij het uitdelen van Zijn zegeningen het breedste en langste heeft toegemeten. Dat Hij u Zichzelf gegeven heeft. Dat gij als kostelijk erfdeel de onverdiende genadegift van de gemeenschap Gods in Jezus Christus ontvangen hebt, zodat ge zeggen moet in één grote dank: De snoeren zijn mij in liefelijke plaatsen gevallen; ik heb alles, ik heb God. En 't kan zijn, dat gij heel veel bezit, maar niet zeggen kunt: De Here is miin deel. Dan behoort gij tot de armsten van alle mensen. Want buiten God is hunkering en onvervulbaarheid, honger en nood. En straks wordt uw deel ook nog van u weggenomen. Ga zitten aan de voeten van Jezus en zoek het leven bij Hem. Dan hebt gij het goede deel uitgekozen, hetwelk van u niet zal weggenomen worden. (Uit een Dagboek) i ii HA2ET FABRIEKEN ZEVENBERGEN DE FLINKE VROUW... Twaalf jaar geleden had de echtge noot van deze dame kuikens geleverd aan een plaatsgenoot. De diertjes zijn sinds lang de sombere weg van alle leg- en braadkippen gegaan. Maar de rekening is nooit betaald. Dat beweer de de verdachte dame tenminste toen zij voor het hekje kwam. Haar echt genoot had diverse pogingen in het werk gesteld om de plaatsgenoot te be wegen tot kuikenbetaling. Hij schijnt hem te hebben gemaand met een gemid delde snelheid van eens per twee en een half jaar. De dame verklaarde tenminste dat haar man wel vijf maal met de re kening was geweest. Nochtans had de plaatsgenoot het bedrag niet voldaan. Op zulke momenten plegen sommige vrouwen hun mannen, hetzij duidelijk hoorbaar, hetzij in gedachten, te be schouwen als goedaardige sukkelaars; wereldvreemde dwazen die weliswaar weinig gevaarlijk voor hun omgeving maar in ieder geval zeer onpraktisch voor het gezin en ondeugdelijk voor de dingen des dagelijksen levens zijn. Ken nelijk dacht ook deze dame er zo over toen zij besloot de zaak persoonlijk ter hand te nemen. Dit besluit viel kort nadat de koper van de kuikens een plaatselijk café had overgenomen. De dame keek in het debiteurenboek en zag dat de post kuikens 100,10 be droeg. Vervolgens nam zij een grote tas en haar broer ter hand en ging met beiden naar het pas overgenomen café. De kersverse houder van het etablisse ment dacht niet aan kuikens. Hij in formeerde minzaam waarmee hij de da me van dienst zou kunnen zijn. „Kan ik drank van u krijgen?" vroeg zij. „Zat", antwoordde de nieuwbakken middenstander. De dame plaatste daarna een be stelling die de man eigenlijk achterdoch tig had moeten maken. De ene fles na de andere kwam op de tapkast te staan. De grote tas bleek niet groot genoeg om alles te herbergen. Het was vol doende om een kleine buurtschap onder invloed van sterke drank te brengen. Daarna stak de schuldeisende dame de flessen in haar tas. Voor twee was geen plaats meer. Die nam zij, tegelijk met haar broer, onder de arm. Het ge heel bleek 105,10 te vergen. Zij legde nu twee rijksdaalders op de tapkast en het rekeningetje van de kuikens, zei „ziezo, da's dan verrekend", en begaf zich statig naar de uitgang. De aankomende herbergier stond als door de bliksem getroffen. De vijfmaal aangeboden kuikenrekening schoot hem plotseling te binnen. Hij uitte enige woeste woorden. Maar ook de herbergier had een flin ke vrouw, die de neiging had haar echt vriend nu en dan te beschouwen als een wereldvreemde dwaas enz. Zij pakte de vertrekkende schuldeiser bij de arm, waarin de twee flessen hingen. Op haar beurt keerde de vertrekken de dame zich tegen de herbergierster. Zij liet even haar broer los om haar tegenstandster een flinke oplawaai te geven. Daarna ging zij heen. Met de flessen. De herbergierster bleef achter met de rekening, de twee rijksdaalders en een boze echtgenote, die de politie waarschuwde. De schuldeiseres ging op de bon wegens mishandeling. „Een buitengewone minderwaardige slinkse streek, met die drank", vond de officier. Derhalve verhuist bijna de helft van het kuikengeld naar de staat. De dame heeft namelijk veertig gulden boe te gekregen. (Nadruk verboden) Onder de ti'Jll „uw plaats op de weg" is het Verbond voor Veilig Ver keer begonnen met zijn tweede kwar- taalaktie. In het kader van deze kern- thema-aktie wortd op grote schaal het in de kleuren rood, geel en zwart gehouden affiche met de tekst „tij dig voorsorteren veilig!" verspreid. Men zal dit aff ehe kunnen zien hangen langs een aantal wegen, in vrjjwel alle postkantoren en op tal van andere plaatsen. Steeds weer komt deze „slo gan" onder ieders ogen. Waarom? Omdat is gebleken dat ruim 40 van de aanrijdingen plaats vindt op of nabij kruisingen of splitsingen van wegen, en dat is gebleken dat daarvan weer het grootste deel te wijten was aan het niet, of niet juist voorsorteren. Dat betekent, dat globaal geschat zo'n 40.000 tot 50.000 ongelukken gebeuren omdat het begrip voorsorteren óf niet werd begrepen, óf niet of onjuist in praktijk werd gebracht. Veertig- tot vijftigdui zend ongelukken: dat betekent statis tisch vier- tot vijfhonderd doden en ze ventig- tot tachtigduizend ernstig ge wonden... Alléén omdat niet goed werd voorgesorteerd. Daarom bepleit het Verbond voor Vei lig Verkeer in dit kwartaal goed voor sorteren. Dus: tijdig aangeven dat men wil afslaan; voordien zich overtuigen of afslaan geen gevaar voor achteropko mend verkeert oplevert; dè,n voorsorte ren, en wachten tot de „vrije oversteek" mogelijk is gemaakt. Maar wat is nu dat voorsorteren Dat is: als u links af wilt, tevoren naar de uiterste linkerkant van uw weghelft gaan (dus tegen de wegas gaan rijden), zodat al het achteropkomende verkeer u aan de rechterkant kan passeren; rijdt u dus niet uiterst links, dan be staat de kans dat achteropkomend ver keer u links gaat inhalen, met alle ge volgen van dien. Als u rechts wilt af slaan, moet u uiterst rechts gaan rij den, dus haast tegen de stoeprand aan. En daarbij moet u niet op uw spiegel vertrouwen, maar vooral eerst even over uw schouder kijken om te zien of er geen fietsers naast uw wagen rijden. Bestuurders van motorrijtuigen moe ten voorsorteren, bestuurders van de overige voertuigen mogen, dat, en moeten dus niet. Het hangt sterk van de situatie ter plaatse af, of voorsorte ren door fietsers of bromfietsers ge wenst is en veilig kan plaatsvinden; zij moeten echter voorsorteren, als er vakken met pijlen op het wegdek zijn geschilderd. „Tijdig voorsorteren veilig!" Jawel, maar dan éérst goed rondkijken en vooral richting aangeven, en dan pas goed voorsorteren. Dan werkt u mee aan een veiliger verkeer. Het bestuur van de Nederlandsche Vereeniging ten behoeve van Zeelieden van elke nationaliteit (Hospitaalkerk schip „De Hoop") maakt bekend, dat de gewijzigde situatie in de Nederlandse visserij (de trawlervisserij is belangrij ker geworden dan de drijfnetvisserij) en de ervaring, opgedaan met het huidige schip, het nodig hebben gemaakt plan nen te ontwerpen voor de bouw van een nieuw en groter Hospitaalkerkschip. Het bestuur heeft daarom een beroep gedaan op de Nederlandse regering en bij de ministers van Financiën en Land bouw en Visserij een gewillig oor ge vonden. „De Vereeniging" heeft van de staat toestemming gekregen om met haar ga rantie een lening te sluiten tot een be drag van de kosten van de bouw van een nieuw schip. De plannen zijn thans gereed. De bouw zal worden gegund aan de N.V. Scheepsbouwwerf Gebr. Pot te Bolnes. De afmetingen van het schip zullen zijn: lengte over alles 62.60 m. lengte tussen de loodlijnen 54.00 m. breedte op de spanten 10.20 m. holte midscheeps 6.70 m. diepgang (gemiddeld) 4.40 m. De voortstuwingsinstallatie zal be staan uit een tweetal dieselmotoren met een gezamenlijk vermogen van totaal 1100 pk. Het schip zal accomodatie bieden aan een bemanning van 30 koppen; in het hospitaal zijn 12 bedden geplaatst. In noodgevallen kan dit aantal belangrijk worden uitgebreid. De kerkzaal biedt plaats aan circa 65 personen. Er is een recreatieruimte ont worpen voor 60 personen, zodat het schip dienst zal kunnen doen als drij vend Zeemanstehuis. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met onze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Kerkorgel. Graag had ik inlich tingen over het aankopen van een kerk orgel. Hoe kan ik weten of ik een beste bouwer heb en of het orgel goed is? Zijn er commissies voor die voorlich ting kunnen geven, vraagt abonnee. In een goede muziekhandel weet men u wel adressen te geven van betrouw bare orgelbouwers. Voor zover ons be kend is er geen boekje voor leken over orgelbouw. U zoudt de volgende boeken eens kunnen raadplegen: „Het Orgel" van W. H. C. Knapp en „Orgels in Ne derland" van A. P. Oosterhof en A. Bouman, uit de Heemschutserie. Dan is er een tijdschrift „Het Orgelblad", ge redigeerd door Feike Asma, uitg. Stich ting Orgelcentrum, Dorpsstraat 9 te Krimpen aan de Lek en „Orgel en Mu ziekleven", Dahliastraat 30, Koog aan de Zaan. Ook kunt u zich wel eens in verbinding stellen met de directeur van een technische school, b.v. de Ambacht school in Amsterdam, Westerstraat 187 (afdeling orgelbouw) Vondel. In enkele boeken lees ik voor de naam van Vondel, Joost van den Vondel, en in andere boeken wordt er weer gesproken van Joost van Vondel. Zijn dit dezelfde persoon of verschillen de of hoe is Vondels werkelijke naam? aldus M. d. J. Vondels naam wordt merkwaardiger wijs op zeer verschillende manieren ge schreven. Een encyclopedie vermeldt dat voorkomen: Joost van Vondel, Van den Vondel, Van Vondelen en Van Vonde- lens. Dit zijn er dus nog twee meer dan u vermeldt. Vermoedelijk heeft Vondel ze zelf ook zo wel eens geschreven. Echter op reprodukties van twee van zijn handschriften staat J. v. Vondel. Alle literaire encyclopedieën vermelden echter alleen Joost van den Vondel. Op gemerkt dient te worden, dat wanneer wij zijn voornaam Joost weglaten, wij in tegenstelling tot wat wij met huidige Nederlandse namen gewend zijn, het al leen over Vondel en niet over Van (den) Vondel hebben. Kalkstrepen. We hebben kalkstre- pen op de ruiten, hoe verwijder ik ze? aldus Z. A. Kalkstrepen op ramen of op glas kunt u verwijderen met puur vloeibaar af was middel of met azijn. Daarna met schoon water behandelen en zemen (niet wer ken als de zon er op schijnt). Ook kan een behandeilng met een zacht, heel fijn, sponsje van staalwol helpen. Voorzichtig werken is hierbij geboden. en pijn weg- wrijven met Schroeivlekken kunnen ten enenmale niet •worden verwijderd, daar de stof zelf is verbrand. U kunt proberen de vlek te bleken of de gelige gloed er af te laten slijten. U kunt de stof ook met water nat maken en met borax bestrij ken, hetgeen enigszins bleekt. Geheel verwijderen kunt u de vlek echter niet. Teervlekken. Ik heb teervlekken op een vensterbank van tegels, wat moet ik doen om deze vlekken weg te krij gen? schrijft D. v. I. Om teervlekken uit een tegelvenster bank te krijgen dient men met benzine te betten. Zonodig vlekken enige tijd weken in benzine. 100% Waterdicht en condensvrij geheel edel-staal kast, schokvrij Moderne platte modellen Zie de grote keuze bij KAPELLE (Z.-B-) TELEFOON (01102) 223 Oog in Al. Hoe komt men aan de wijk Oog in Al? aldus T. S. „Oog in Al" was de naam van een buitenplaats, die stond op de plaats van de ons nu bekende wijk in de stad Utrecht. De bouwer Everhardt Meister kon toen vanuit zijn woning de gehele stad Utrecht overzien en bedacht toen deze naam. Hij kon als het ware alles met één oog zien. Oog in zeil. Hoe komt men aan de uitdruking „een oogje in het zeil hou den"? informeert Z. A. De uitdrukking „een oogje in het zeil houden" betekent opletten of ergens een wakend oog op houden. Zij is afkomstig uit de zeilvaart alwaar het belangrijk is voortdurend de zeilen in het oog te houden. Men kan dan namelijk zien, wanneer men verkeerd stuurt omdat dan de wind soms van de verkeerde kant in het zeil komt en dit doet terug slaan. Kuikens. We hebben jonge kui kentjes, hoe moet men ze groot bren gen? vraagt K. K. Op 7 8 weken leeftijd geeft men de kuikens al gemengd graan met gebroken mais en opfokvoer, rekening houdend met de leeftijd. Bij het ouder worden wordt geleidelijk meer gebroken mais en graan gegeven. In verband met het bovenstaande verdient het aanbeveling het graan en de gebroken mais in het strooisel te gooien, waardoor verveling wordt voorkomen. Ook een boerekool- stronk in het hok ophangen geeft de kuikens wat te doen. Katten. Waarom vallen katten al tijd precies met hun pootjes op de grond? schrijft Y. N. Katten komen meestal op hun poten terecht, omdat ze de tegenwoordigheid van geest bezitten zich zonodig tijdens de val om te draaien zodat ze met de poten naar beneden vallen. Zij kunnen dan met de staart iets bijsturen. Als de hoogte groot is lukt dit echter niet al tijd, omdat het zwaarste deel, het li chaam dan toch naar onderen draait. Ook als de hoogte erg klein is, b.v. als u hem optilt, zal de kat lelijk kunnen vallen, omdat hem de tijd ontbreekt zich te draaien. Het is niet bekend of de tij ger dit ook kan. Het is niemand nog gelukt een tijger te zien vallen. Meestal is hij daar te voorzichtig voor, terwijl de mens hem zeker niet zal laten vallen. Schroeivlekken. Hoe verwijder ik schroeivlekken? vraagt S. C. Oren in watte. Wij wonen in een flat, die zoals bekend, nogal gehorig zijn. Nu slaap ik nogal licht en hoor alles wat er in de nacht gebeurt in on ze flat. Er wonen boven ons bijvoorbeeld 4 Italiaanse jongens, die allen op een fabriek werken en pas laat in de nacht thuiskomen in verband met overwerk e.d. Allen zijn in het bezit van een brommer en één voor één komen ze dan thuis. Het gevolg: ik word zo'n vier maal per nacht wakker. Kan ik hier iets tegen doen? Ik kan toch niet tegen die Italianen zeggen, dat ze het wat zach ter aan moeten doen? vraagt I. T. Kan ik die dingen niet gebruiken die de be manning van tanks b.v. gebruikt? Tot onze spijt hebben wij geen ge- luidwerende apparatuur kunnen vinden, die u tijdens het slapen kunt gebruiken. Ieder apparaat dat u op uw hoofd zet, zal meer storen dan het geluid. Wat de bemanning van tanks draagt is een koptelefoon voor onderlinge verbinding, die inderdaad van buiten van geluid dempend materiaal is voorzien. Dit lijkt ons echter erg onpraktisch in bed. Het enige wat u kunt proberen is watjes in de oren of een soort oorkleppen. Als U echter ziet hoe we thans drukwerk fabriceren, zult U be seffen, waarom Van der Peyl's drukwerk beter drukwerk is 1 MARKT 17 - TELEFOON (01130) 381 WEMELDINGE Van 28 april4 mei 1963 Dinsdag 30 april: Eerste Kwartier Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. 6.30 6.55 12.21 7.10 7.43 0.47 1.11 8.06 8.42 1.40 2.12 9.18 10.00 2.47 3.25 10.38 11.21 4.03 4.44 12.05 5.27 6.00 0.37 1.12 6.36 7.00

Scheldebode | 1963 | | pagina 1