NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq heus O het helpt? van der Peyl-Kruiningen jCanq.s de sthaat 28STE JAARGANG No. 47 19 APRIL 1963 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE' Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININOEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO *84*5 Land- en Tuinbouw modes De sigaret en de jeugd Altijd raak met drukwerk van e REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar ADMINISTRATIE Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Geliefden, voor alle dingen wens ik dat gij welvaart en gezond zijt, gelijk uwe ziel welvaart. III Joh. 2. Als de ziel welvaart, is er geen gave zo kostelijk als de gezondheid. Lichame lijke gezondheid is de poort tot aards geluk. Maar de voorwaarde om als mens gelukkig te zijn, ligt hoger dan in de welstand van het lichaam. Daartoe is het nodig, dat de ziel welvaart. Er is reden om een ieder te vragen of het wel is met zijn ziel. De zonde is door onze geboorte in een menselijk ge slacht, dat van God afviel, als neiging en aanleg in ons voorhanden. Vroeg of laat breekt ze uit. Ze is een schrikke lijk kwaad, dat heel het leven ontheiligt, ontadelt en onder een ondraaglijke schuld voor God plaatst. Daarom al leen reeds moet ieder de vraag ter harte nemen: is het wel met uw ziel? Denk daaraan, dat ge dagelijks ver keert onder mensen, die zondaars zijn. Hoe licht neemt men in zulk een om geving wat over. Men ondergaat onge merkt de invloed van de geestelijke en zedelijke atmosfeer, die daar heerst. Het is mogelijk, dat het voor een week nog wel was met uw ziel en nu niet meer. Ge hebt misschien een zwak weer standsvermogen; zijt erg „vatbaar" voor bepaalde zonden, en... uw zielsgezond heid leed schade. Misschien wisten uw ouders niets van uw bestemming, van de behoeften uwer ziel en is zij in de opvoeding verwaar loosd. Zo is ze onder de onwetendheid en onreinheid bedolven en is de Naam van de Maker onleesbaar geworden. Dan wil u de vraag: „Is het wel met uw ziel?" tot nadenken wekken. Een zieke kan een gevaar opleveren voor anderen. Zonde is besmettelijk. Daarom, ouders, omwille van uw kin deren moet ge acht geven op de wel stand van uw ziel. We moeten letten op de toestand onzer ziel vanwege onze verantwoordelijkheid jegens onze om geving. Door de overgave aan de Here Jezus treedt het herstel, het eeuwig behoud der ziel in. Zij heeft een wedergeboorte ten gevolge. In de gemeenschap met de Heiland wordt ze bewaard. En het her stel, dat door het geloof in de, voor on ze zonde gekruisigde Zaligmaker, in treedt en toeneemt, openbaart zich in een blijde vrede des harten. Is het wel met uw ziel? (Uit een Dagboek) de rechter aan bij de kleine man. „Nou", vertelde deze gretig, „en toen- ie daar zo sting te vervele, werd ik woest en wis niet meer wat ik dee, en toen ie z'n veters vast ging make he 'k em een douwtje gegeve..." „Ja, ja, en na deze dappere daad bent u weggerend. De man had wel kunnen verdrinken", meende de rechter. „Ja, daar hep u gelijk in", repliceerde de beklaagde „maar hij leek nogal kwaad toen-ie daar zo in de plomp lag en te gen zo'n boom ken je toch niet vechte, zeg u nou self". Nee, de rechter vond zelf ook dat je tegen zo'n reus niet op kon en niet op moest. Dat mócht zelfs niet, onderwees hij, in het water schoppen van zo iemand was overigens ook verboden. Daarvoor kreeg het mannetje een boete van vijf gulden en hij moet te zijner tijd ook de schade vergoeden van het door het wa ter bedorven pak. „Als u niet gestoord wilt worden, moet u buiten de st£,d gaan vissen", be ëindigde de rechter zijn uitspraak. „O, benne daar dan geen toeriste?" snoof de veroordeelde David. Maar de hamer viel. (Nadruk verboden) ONKKUIDBESTRIJDING OP ZAND- EN GRINDPADEN Het is een lastig en moeilijk werk om door middel van een schoffel het onkruid van de verharde toegangswegen en de met grind bedekte paden rondom het huis te verwijderen. Gelukkig is dit thans,, dank zij de nieuwe chemische vindingen, niet meer nodig en men is nu voor goed van een zwaar en tijdrovend werk verlost. Het is zelfs zo gemakkelijk geworden, dat paden van onkruiden door slechts ri voor de elegante vrouw Grote Markt 12 Bergen op Zoom één behandeling met het strooimiddel Gesatop Granulaat het gehele jaar ge vrijwaard zijn van onkruid. De toepassing is wel heel eenvoudig, omdat dit middel tegenwoordig in de handel is verpakt in een strooikoker, en de korrels nu zo over de paden kun nen worden uitgestrooid. Ér komt dus zelfs geen rugspuit of gieter aan te pas. De korrels moeten zo gelijkmatig mo gelijk over de te behandelen paden wor den uitgestrooid, bij tegelpaden de kor rels zorgvuldig in de voegen vegen. Belangrijk is, dat de toepassing dient te geschieden op een vochtige grond of in een periode van lichte regen. Indien het pad van te voren geheel onkruidvrij is gemaakt kan de toepas sing op elk tijdstip van het jaar plaats hebben, mits de grond vochtig is. Bij langdurige droogte de grond voor het strooien flink met water bevochti gen. Mogelijk aanwezige grote pollen on kruid of grote distelplanten e.d. van te voren verwijderen. Voordelen van genoemd middel zijn, dat het niet giftig is voor mens en dier, niet brandbaar en ook geen metalen aantast. Bij alle toepassingen dient men er voor te zorgen, dat de korrels niet op het gazon of op de borderplanten te recht komen (bijv. door afspoelen bij slagregens) daar dit schade kan ver oorzaken. VISSERSRUST... „Hij", zo verklaarde de enorme Go liath, en wees met een vinger als een worst op het kleine tengere mannetje in de beklaagdenbank, „heb mijn gemoles teerd". Iedereen in de zaal veerde geïnteres seerd op. „Pardon", vroeg de rechter lichtelijk verbaasd, „gemolesteerd zei u?" Het werd weer eens duidelijk dat be schaving maar een vernisje is, waar de atavistische oerinstincten heel gemakke lijk doorheenbreken. De kleine man had zitten vissen. „Ik zocht de rust en de eenzaamheid, edelachtbare meneer", verzuchtte hij, „maar steeds waar ik sting, kwamen er mense met vrage en opmerkinge die me stoorde. Al wat gevangen? Je gebruikt verkeerd aas, man, je mot zeker nog leren vissen en dergelijke opmerkingen waren niet van de lucht". De kleine David had een afdoend ant woord gevonden, hij vroeg de stuurlui aan de wal: ,,Hep u zelf een hengel?" Als het antwoord dan bevestigend luid de, dan riep hij: „Nou, ga dan zelf visse man" en gemeenlijk verdwenen de kijkers dan. „Maar de grote Goliath had geen hengel", zei de beklaagde verontwaar digd, „hij sting bovedien an een stuk door te prate en ook nog keie in 't wa ter te schoppe..." „Phu", siste de kolos verachtelijk, ,,'tware hele kleine kriezeltjes steen. U moet wete edelachtbare", ging hij somber voort, „ik ben een lolbroek, hè, en ik stond een moppie over visse te vertelle". „En die stenen dan?" vroek de rech ter. „Da's een senuwtrekkie", bekende de zwaargebouwde kerel vlot, „dat he 'k vaker als ik iets lolligs sta te vertelle enne... zelfs gooide ie er hele aardap pels in". „Wat is er verder gebeurd?" drong Suriname. Hoe is de indeling van bevolkingsgroepen in Suriname aldus D. de G. In grove lijnen komt de bevolkings samenstelling van Suriname op het vol gende neer. 1 in Nederland geboren Europeanen; 0,4 Europeanen elders geboren; 42 Creolen; 19 Indonesi ërs; 35 Hindostani; 1,5 Chinezen en 1,1 anderen. Wat de godsdiensten betreft ongeveer de volgende ruwe ver deling: 5 Hervormden; 3 Evan gelisch-Luthersen19 Rooms-Katho- lieken; 20 Evangelische Broeder ge meente; 0,5 Israëlieten; 31 Isla mieten; 19 Hindoes; 1 Confuci- anen en 1,5 anderen. Nuttige dieren. Zijn vleermuizen schadelijk? vraagt E. te K. De vleermuizen behoren tot de zeer nuttige dieren, daar het eerste klas in secteneters zijn en ze worden in ons land dus ook beschermd. Hoe het in Afrika is weten we niet. Het zijn nacht dieren die voor de dag een schuilplaats zoeken in allerlei gebouwen, grotten enz. en zodoende ook het klooster als schuilplaats uitgezocht hebben. Hun eten, als verschillende insecten en voor al nachtvlinders, halen ze buiten al vlie gende op. Bestrijding: indien mogelijk alle ramen, deuren enz. met gaas af sluiten. U kunt ze wel uitroken met al lerlei rookmiddelen, maar wanneer ze er elke dag weer ongehinderd in kunnen vliegen, naar hun slaapplaats, helpt dat niet. De vleermuizen hebben ook vijan den, zoals bijv. uilen, marters, bunzin gen, wezels en katten. Misschien dat een of meer van deze vijanden kunnen helpen het klooster vleermuisvrij te ma ken. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met onze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Vergoeding. Fernandel vraagt of hij een kostwinnersvergoeding krijgt wanneer hij uit dienst komt. Kostwinnersvergoeding wordt alleen gegeven als degene die in dienst moet, geheel of gedeeltelijk kostwinner van het gezin is. Wij nemen aan, dat hij niet het gehele familie-inkomen opbracht en wij vermoeden, dat u dus alleen maar 80 zult krijgen van het gedeelte van het gezinsinkomen, dat hij vroeger voor zijn rekening nam. Wij kunnen u he laas niet: positief adviseren, daar de inkomsten van uw gezin nogal uiteen lopend zijn, voorzover wij begrijpen. Ge deeltelijk uit de zaak en gedeeltelijk uit inkomsten van twee zoons (of één) en uw dochter. Het beste doet u deze hele zaak voor te leggen aan de afdeling mi litaire zaken uwer gemeente, waar men van alle reglementen op de hoogte is. Alleen zij kan u zeggen of u de kost winnersvergoeding met terugwerkende kracht krijgt of niet. Verder kan zij u precies vertellen hoeveel u zult krijgen. Wij kunnen dat niet uitrekenen, omdat wij niet weten in welke mate uw zoon als kostwinner in aanmerking wordt ge nomen. Uit uw brief maken wij verder op, dat u eerder kostwinnersvergoeding krijgt voor uw tweede zoon dan voor de eerste, daar die zoals u zegt op een kantoor werkte en de tweede in de zaak. Toch maar gaan. Moet een dienst plichtige die een eensmanszaakje heeft, toch dienen? Zo ja, krijgt hij dan finan ciële steun? schrijft Chubby. Indien u een vervanger moet aantrek ken, kunt u inderdaad een onkosten vergoeding hiervoor krijgen en wel tot 80 van het salaris, dat de vervanger uitbetaald krijgt. Of u voor dit soort vergoeding in aanmerking komt, dient van geval tot geval te worden beoor deeld. Daarom adviseren wij u zich in verbinding te stellen met de afdeling militaire zaken van het gemeentehuis, waar men u volledig kan inlichten. Zebravinken. Ik heb vier zebra- vinken, waarvan drie aan het kaal wor den zijn, is dit een bepaalde ziekte of komt dit meer voor? aldus P. K. Het kaal worden van uw zebravinken kan uiteraard verschillende oorzaken hebben, die wij op deze afstand niet kunnen beoordelen. Het eerste waaraan wij denken is, dat het kaal worden zijn oorzaak vindt in last van parasieten. In da., geval kunt u in een vogelhandel een probaat middel tegen dergelijk ongedier te kopen, vraagt u het maar eens bij uw vogelhandel. Is het echter een in wendige parasitaire kwestie, iets dat u ook wel aan de ontlasting van de vogel kan zien wanneer die dun en nat is, dan zoudt u het kunnen proberen met een middel door het drinkwater te doen. Dan is er nog een derde mogelijkheid, namelijk een bepaald vitaminegebrek! Varentje. X. d. O. stuurt ons een blad van een varen en vraagt naar de juiste naam en de juiste behandeling. Dit bekende varentje heet Pelleae ro- tundifolia. Het houdt over h§t algemeen van een vochtige omgeving. Dit kunt u bereiken door geregeld te sproeien. De grond mag echter niet te nat zijn en ook niet te zwaar, b.v. 3 dl. bladaarde, 2 dl. verteerde stalmest en 1 dl. bos grond of turfmolm. Het verdorren van takjes en afvallen van blaadjes komt waarschijnlijk door te droge lucht (dro ge kamerlucht). Ook kan het zijn dat de plant te weinig water krijgt! Groschen. Z. G. zendt ons een munt met de vraag of wij deze munt kunnen identificeren. Uw munt is een groschen (12 pfen ning) van Johann Siegmund, markgraf von Brandenburg 16081619. De keer zijde is niet goed meer leesbaat, maar op de voorzijde staan zijn naam en titel; afgekort. Johann Siegmund bij de Gra tie Gods (D.G.) markgraaf van Bran denburg (M. A.G.Br.), Aartskanselier van het Heilige Roomse Rijk (Sacri Ro- mani Imperii) en voorts E.E. voor Et Elector ofwel en Keurvorst. De slangen kop die te zien is, is de kop van de Rijksadelaar, dus geen slangenkop zoals u dacht. Een studie van de Amerikan Public Health Association voorspelt dat van de thans in de Verenigde Staten school gaande kinderen er één miljoen voor hun 70ste levensjaar aan longkanker zullen sterven. Maar in de levendige, opgewekte wereld zoals die in de si garettenadvertenties wordt uitgebeeld, vindt de jeugd generlei aanwijzing dat sigaretten schadelijk zouden kunnen zijn. Een artikel in het maartnummer van Het Beste uit Reader's Digest, betrek king hebbend op de toestand in de V.S., biedt ook ouders en opvoeders aan deze kant van de Atlantische Oceaan vele punten ter overdenking. Enkele jaren voor de tweede wereld oorlog publiceerde The Reader's Digest een schokkend artikel dat nauwkeurig beschreef wat het lichaam van een auto mobilist bij een verkeersongeval te ver duren kreeg. Deskundigen waren van mening dat dit artikel meer ter beteu geling van de verkeersonveiligheid heeft gedaan dan jarenlange propaganda. Het was getiteld „...En was op slag dood". Als een pendant daarvan draagt de be schouwing over de jeugd en het siga rettenroken de titel „...En stierf een langzame dood", omdat de feiten en cij fers die erin verwerkt zijn zo duidelijk laten zien hoe de gezonde lichamen van jongens en meisjes langzaam gesloopt worden door het roken. In 1961 werden er in de Verenigde Staten zoveel siga retten verkocht, dat iedere man en vrouw boven de leeftijd van 15 jaar ge middeld 4025 maal kon opsteken, of wel elf maal per dag. Uit onderzoekingen bleek voorts dat de leeftijd waarop het roken een geregelde gewoonte wordt, lager is geworden. Enkele leerlingen van middelbare scholen bleken al op acht- of negenjarige leeftijd met het roken te zijn begonnen. Dat verklaart, zegt het artikel in Het Beste uit Reader's Digest, waarom de sigarettenadvertenties zich speciaal tot de jeugd richten. Zij leggen de na druk op jeugdigheid, beelden jonge mensen uit in plezierige omstandighe den: een fraaie bosrijke omgeving, een feestje, een pauze in een tenniswedstrijd, een genoeglijk samenzijn na het zwem men en altijd wordt er dan een si garet opgestoken. Zoals een Amerikaan se reclamechef zegt: „Wat wij funda menteel willen is dat men zich de si garet voorstelt als behorend bij een ak- tieve, van een pretje houdende groep". Vooraanstaande honkballers, voetballers en basketballers behoren tot de helden der Amerikaanse jeugd. Geen fabrikant kan zich voor zijn produkt een betere vereenzelviging wensen dan met grote i sportfiguren. Vandaar dat de sigaret- tenmaatschapprjen de grootste sponsors zijn van radio- en televisie-uitzendingen van sportevenementen en dat zij regel matig een aantal sportmensen betalen om hun merk hetzij in krante-adverten- ties hetzij in reclame op de TV aan te bevelen. Maar vele sportleiders klagen dat het moeilijk is een jonge sportman ervan te overtuigen dat roken schade lijk is voor zijn prestaties wanneer de grootste sterren aller tijden op het te levisiescherm sigaretten laten zien. En wat te zeggen van de miljoenen ouders die er bij hun kinderen op aandringen niet te roken en dat doen met een brandende sigaret in de hand? Ondertussen is in het tijdvak van nau welijks een generatie longkanker, die in 95 van de gevallen dodelijk is, van een zeldzame ziekte geworden tot een kwaal die verreweg het grootste deel van de sterfgevallen aan kanker onder mannen veroorzaakt. In 1930 werden in de V.S. slechts 2400 sterfgevallen aan longkanker geregistreerd; in 1961 stier ven er 37.500 mensen aan deze ziekte. Het artikel wijst er op dat in Italië alle reclame voor sigaretten verboden is en in Engeland de sigarettenfabrieken er vorig jaar in hebben toegestemd geen televisiereclame te maken voor 's avonds 9 uur, teneinde beïnvloeding van jonge mensen te vermijden. De Engelse com merciële televisie verbiedt reclame die te zeer de nadruk legt op het roken, apelleert aan flinkheid, helden der jeugd pousseert, romantische situaties ver toont of de indruk wekt dat roken een essentieel bestanddeel van het moderne leven is. Gemeten naar deze maatstaven zouden niet vele Amerikaanse sigaret tenadvertenties onder de ogen van het publiek komen. En met hoeveel advertenties in an dere, voor hetzelfde probleem gestelde landen zou dat het geval zijn, vraagt Het Beste (dat zelf geen advertenties voor sigaretten opneemt) zich af. Het meënt dat overal ouders en opvoeders deze vraag moeten overdenken. Want iedere dag van het jaar nemen overal talrijke jongens en meisjes de rook gewoonte aan. En elk jaar haalt de longkanker een grotere oogst aan slacht offers binnen. MARKT 17 - TELEFOON (01130) 381 WEMELDIN GE Van 21—27 april 1963 Dinsdag 23 april: Nieuwe Maan Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke S minuten later HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. 1.28 2.01 7.09 7.36 2.28 2.53 8.03 8.22 3.12 3.40 8.48 9.05 3.54 4.21 9.29 9.46 4.33 5.01 10.08 10.27 5.14 5.40 10.50 11.11 5.55 6.18 11.36 11.58

Scheldebode | 1963 | | pagina 1