6 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq FifiëSS' \l öCang,s do. sth.a.at goodwill yinuGtN Hei ideale horloge Stowa Hermetic 28STE JAARGANG No. 46 12 APRIL 1963 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 2842» Fa. D. Pieterse - Wemeldinge Alleen 't beste... goed genoeg! Binnenvering Schuimrubber J. Kole - Yerseke - Tel. 372 Vóór d.e volgende kruising REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININ GEN ADMINISTRATIE: Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Want deze dingen zijn geschied, opdat de Schrift vervuld wor de Geen been van Hem zal ver broken worden. En er was... een nieuw graf, in hetwelk nog nooit iemand was gelegd geweest. Aldaar dan legden zij Jezus. Joh. 19 36, 41 en 42 De stille zaterdag brengt ons bij het graf. In het volle leven hebben wij geen bijzonder respect voor hen, die onze do den schikken tot hun rustplaats, hun kist en hun graf bereiden. Maar zodra wij zelf een geliefde dode in huis hebben, wordt alles belangrijk, de kist, de om kleding, de kamer, de stoet, 't Gaat im mers om onze geliefden; het is 't laatste wat wij aan hen kunnen doen. Wat is er nog altijd een pijn over onze doden, die in den vreemde door beulshand stier ven en wier lichamen niet door ons kon den verzorgd worden. Dat kent God ook. Als Jezus eenmaal gestorven is, dan heeft God alle zorg voor het lichaam van Jezus, dan wordt alles belangrijk: de doeken, de specerij en, het graf. En God heeft inderdaad gezorgd Wat zou er gebeurd zijn indien alles bij Jezus het gewone verloop had gehad, als de mensen hun gang hadden mo gen gaan? Dan hadden soldaten zijn benen ver splinterd onder doffe mokerslagen; dan had men de stervende Jezus ergens in een massagraf gestopt, of verbrand! Dan had de vijand tot over de dood heen over Jezus getriumfeerd! Nu loopt alles zo heerlijk anders. Je zus sterft onverwacht. Nu moet ge zien hoe God ingrijpt. Hij wil dat vrienden hand Jezus begraven zal; Hij beschikt Jozef van Arimathea, man van invloed bij Pilatus, die het lichaam van Jezus ontvangt. Hij weert beulshanden af, dat ze het lichaam van Jezus niet verder verminken. Hij beschikt voor Hem een rijke begrafenis en een nieuw graf. In Gods zorg voor Jezus' lichaam ligt een rijke boodschap. In Psalm 34 21 lees ik, dat de Heere zorgt voor de beenderen van het kind van God, ja, dat niet één ervan gebroken wordt. Welnu, als Jezus gestorven is, zegt de Vader: nu is het genoeg! Hij heeft de vloek gedragen! Hij is in dit alles Mijn Kind geweest. Daaromheb tere zorg voor het lichaam van Jezus, het aller beste is voor Hem nog niet goed ge noeg: fijn lijnwaad en vooral een nieuw graf! 't Nieuwe spreekt immers van het koninklijke en heilige. Stille zaterdag; zeker, wij worden be paald bij de ernst van het graf. O, mens, beween uw zonden groot. Maar wij zien nu reeds paaslicht gloren over Jezus' dood. God zegt: Hij is Mijn kind. Dat zegt Hij ook over mij, die in Jezus alleen wil roemen. En ik weet, dat Hij waakt over het graf van mijn geliefden en dat Hij straks ook voor het mijne zorgen zal tot de dag der opstanding. (Uit een Dagboek) houten hekje. „U vroeg iets over com- merciëDe rest ging in het krach tig gehamer verloren. ,,U hebt hier alleen maar te verkla ren of u zich schuldig acht aan het ten laste gelegde feit van de poging tot mishandeling op die zaterdagavond, die zaterdagavond, die meneer de officier zojuist in de tenlastelegging heeft ge noemd en die..." „Maar dat is 'them juist, edelacht bare, ik zei al dattet mijn schuld hele maal niet was maar die van de com- merciëële televisie. Want op die bewus te avond kregen we de reclame voor de brillen en toen werd ik op aanstichting van die patanozem daar (en hij gebaar de heftig naar de bezoeker van de zie kenfondsspreekuren) met bijna algeme ne stemmen tot miss Bril uitgeroepen". „Als dat werkelijk zo is", zei de of ficier toen het gelach eindelijk bedaard was, „dan mocht u zich wel heel ver eerd gevoelen en een rondje geven in- plaats..." maar hij zweeg abrupt toen hij de dreigend uitziende gebrilde uil enkele stappen in zijn richting zag doen. De parketwachter trad snel naderbij. „O ja?" klonk het uit de onderaard se gewelven doch duidelijk dreunend door de rechtszaal. „O ja?" En dan tot de politierechter: „Zoudt u zich ver eerd gevoelen, wanneer uwes tot Miss Apekool verkozen werd in een gezel schap imbicielen en andere insecten?" De heren in toga gaven wijselijk geen antwoord, maar vervolgden de procedure met afgemeten vragen en antwoorden. En elke afdwaling werd in de kiem ge smoord, ook de interruptie van verdach te dat het Nederlandse recht nou hele maal vermoord werd, ten gunste van de commerciële omroep. Want die zat hem heel hoog. „Zestig gulden boete subsidiair een week hechtenis", eiste de officier van justitie, „en dan zal ik nog niet eens nader ingaan op de beledigingen uitge sproken tijdens deze zitting". .I ii i HAZET FABRIEKEN ZEVENBERGEN „Als u kunt zwijgen over de televisie, hebt u nu het laatste woord", zei de po litierechter voorzichtig. „De radio is ook commerciëel, luister maar eens naar de groen tenman en naar die..." begon de onverstoorbaar dreigen de mishandelaar. „Zestig gulden of een week, conform de eis. U kunt .gaan'" riep de rechter en hij bleef hameren tot de doordraven de onverstoorbare uil uit zijn gehoor verwijderd was. (Nadruk verboden) E. EECKHOFF WANNEER BOTSEN Z'J „Als u voor de volgende kruising uw snelheid niet drastisch matigt, zullen we het aan uw weduwe schrijven". Deze lugubere volzin hebben (natuurlijk!) de Amerikanen bij enkele gevaarlijke kruis punten in de V.S. geplaatst. U weet wel, van die kruisingen waar de resten van eens trotse automobielen met de veeg- auto, inplaats van met de takelwagen worden verwijderd. Deze kruispunten zijn niet alleen in het land der onbegrensde mogelijkheden, maar ook in ons land. We passeren ze haast dagelijks, zonder er veel aandacht aan te besteden. Waarom ook? Als we ons maar houden aan de maximum snel heid van 50 km binnen de bebouwde kom... Mis, helemaal mis. Dat heeft politie- inspecteur Th. J. de Vries uit Utrecht uitgerekend. In de hierbij afgebeelde si tuatieschets ziet u waarom. Twee elkaar kruisende wegen zijn elk 6 m breed, de trottoirs 1,50 m breed, tegen de gevels van de huizen. Een normale situatie, die men in elke stad kan terugvinden. Vraag: hoever is auto A op het moment dat zijn bestuurder auto B in het vizier krijgt verwijderd van het punt, waar hij als beide auto's met dezelfde snel heid doorrijden tegen de andere op botst Het antwoord vindt u op de schets: 9.50 meter. Als we nu mogen aannemen, dat u in een uitstekende conditie bent, de rem men van uw voertuig voortreffelijk zijn, de banden van uw wagen nog ruim voldoende profiel hebben, het wegdek kurkdroog is en er geen olie op ligt, kortom dat alle omstandigheden mèt u zijn, dan kunt u uw auto binnen een be paalde tijd en afstand laten stoppen. Aannemende dat uw reactietijd 0,5 se conde is eil de remvertraging 5 m/sec bedraagt, dan heeft u bij een snelheid van ongeveer 25 km/uur net... 9,50 me ter nodig om tot stilstand te komen. En dat is nét voldoende om in het boven omschreven geval geen aanrijding te veroorzaken Pas uw snelheid aan de omstandig heden aan, is de leuze die het Verbond voor Veilig Verkeer altijd weer propa geert. In de bebouwde kom is blij kens bovenstaande 50 km/uur in vele gevallen nog te veelbij het naderen van een kruispunt is 25 km/uur een veili ge snelheid! Dus: matig uw snelheid drastisch vóór de volgende kruising. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met onze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. COMMERCIËLE T.V. KREEG DE SCHULD De zwaar geuilenbrilde mannetjesput ter blikte als de zwaar beledigde uil naar het simpelzielig geziekenfonds- brilde, spreekuren bezoekende figuur tje op de getuigenbank toen hg breed uit achter het wankele hekje plaatsnam. „Ziet u, meneer de rechter, het is al lemaal de schuld van onze commerciële televisie". De politierechter keek verbaasd. „Commerciële televisie? Daar zijn ze juist tégen, die krijgen we hier in Ne derland helemaal niet". „O nee?" wist de verdachte. „Dieister anders allang. Moet u maar es kijken 's avonds: filmpje aangeboden door de Shell, jubilerende strips getekende door ene Maarten Toonder, op een film van z'n eigen studio, reclame voor Veilig Verkeer reclamefilms voor de S.U.S.- loterij, propaganda voor de politieke partijen, reclame voor grammof Maar de rechter hamerde om stilte. Toen het rumoer in de zaal een beetje bedaard was, sneed het scherp vanach ter de groene tafel: „U staat hier niet in de Tweede Kamer mee te discussiëren over het al dan niet toelaten van te levisiereclame, maar u komt hier om terecht te staan terzake van een poging tot mishandeling en dat is heel iets an ders en u hebt antwoord te geven op de vragen van de president..." „Maar dat doen ik", interrumpeerde de kolos achter het gevaarlijk krakende Onteigening. De gemeente wil het huis van mijn dochter onteigenen. Wat heeft zij nu voor rechten, vraagt D. W. De gemeente zal trachten tot een „minnelijke schikking" te komen, dus om het huis van uw dochter te verkrij gen zonder onteigening. Mocht zij met de aangeboden som niet akkoord gaan, dan volgt de onteigeningsprocedure, op genomen in de onteigeningswet (welke zij kan aanschaffen in de editie Schuur man en Jordens). Ter gemeentesecreta rie kan zij wellicht reeds thans infor meren naar inmiddels getroffen regelin gen of bekendmakingen. Ons inziens kan uw dochter zich het beste wenden tot een plaatselijk advokaat met het ver zoek al die maatregelen te willen ne men welke noodzakelijk zijn voor haar belang. Vertalen. Ik heb een radio in Duitsland gekocht en kreeg daar een handleiding bij in de Duitse taal. Nu snap ik er geen snars van. Kunt u dit voor me vertalen? aldus J. B. Het is niet gebruikelijk dat wij al lerlei geschriften vertalen, dat zou un fair zijn tegenover de vertaalbureau's. U bent de eerste en de laatste waar we het voor doen. Hier volgt de vertaling dan: Afregelvoorschrift voor A.M. met middenfrekwentie: 460 kHz. Knop „M" indrukken. De afstemcondensator geheel opendraaien tot de linker stuitnok (1650 kHz), volumeregelknop geheel naar rechts opendraaien en de toonregeling op „Heil" (hoog) zetten. Een meetzen- der via een kunstmatige antenne (200 pF en 400 Ohm in serie) aan het stuur- rooster van de Ech-81 aansluiten. Een outputmeter aan 1-2 van het aansluit- paneeltje (11) aansluiten. Nu de mid- denfrekwentiekringen I tot IV op ma ximum uitslag van de meter afregelen. Kunstmatige antenne aan antenne en aardbusje aansluiten en de middenfre- kwent (MF) zuigkring V op minimum afstellen. Middengolf. Afstemdraaicondensator tot de rechter stuitnok (515 kHz) in draaien en de wijzer op het markerings streepje op de schaal instellen. Bij ijk- markering 555 kHz oxillatorspoel a. en voorkringspoel c. afregelen. Bij ijkmar- kering 1480 kHz oscilllatortrimmer b. en voorkringtrimmer d. afregelen. Dit af regelen herhalen tot geen verbetering meer te bereiken is. Lange golf. Knop „L" indrukken. Bij ijkmerk 210 kHz oxillatorspoel f. en voorkringspoel g. afregelen. Korte golf. Knop „K" indrukken. Bij ijkmerk 6,1 MHZ oxillatorspoel h. en voorkringspoel i. afregelen. Bij 17,9 mHz voorkringtrimmer k. afregelen. Af regeling zo lang herhalen totdat geen verbetering meer te bereiken is. Ultra korte golf FM. 1. Meetzender aan ECC85 aansluiten. Massa van de meetzenderkabel aan de afscherming van de ECC85 leggen.Out putmeter aan 1-2 van het paneeltje aan sluiten. 2. Kring 6 en 2 verstemmen. 3. Kringen met een frekwentiegemo- duleerde HF-spanning van 10,7 MHA op maximum afregelen. Volgorde van af regelen: kring 3, 4, 1, 5, 2, 6. 4. Kring 6 met een amplitude gemo duleerde Hf-spanning (10,7 MHZ) op minimum fijne legregelen. Hierbij er op letten dat de Elkospanning van de ra- tiodetector 2 2,5 V blijft. Te meten met een hoogohmige gelijkspannings- voltmeter 100 KOhm aan de ratio- elko. Afstemcondensator indraaien, UKW naald op de markering van het einde van de schaal afstellen. Meetzender (240 ohm) aan antenne-ingangsbusjes aan sluiten. 1. Bereikinstelling. Bij ingedraaide afstem c oxillatorspoel D 86,7 mHz, bij uitgedraaide afstem c oxillatortrimmer C op 104,5 mHz op maximum afrege len. 2. Tussen kringafregeling: tussen spoel G 88 mHz en tussen kringtrimmer F op 102 mHz op maximum afregelen. De afregeling zolang herhalen tot geen verbetering meer te bereiken is. 3. Meting van de oxillatorspanning: De oxillatorspanning moet over het he le bereik tussen de 2 en 3,5 Volt liggen. 4. Punt 4 dient voor de instelling van de neutralisatie (neutrodynisatie) van de HF-voor trap. Wanneer een nieuwe in stelling nodig is, dan moet voor de af regeling de anodespanning van de HF- voortrap genomen worden (R 59). Juis te punt van afregeling voor neutralisa tie: 102 mHz, punt 4 op minimum. 5. De juiste instelling van de trim mer E is maatgevend voor geringste stoorstraling van de ontvanger. De in stelling gebeurt in de fabriek op de gunstigste waarde. Een nieuwe afstel ling moet daarom zo mogelijk niet uit gevoerd worden. Vogels. - Kan men tropische vogels en subtropische kanaries bij elkaar hou den? vraagt N. E. Het bij elkaar houden van tropische vogels en de subtropische kanaries is over het algemeen niet aan te bevelen. Het kan wel en in uw geval zou één mooie kanarie gehouden kunnen worden bij 5 of 7 tropische vogels. Meer ka nariemannen bij elkaar zouden wij niet aanbevelen, in verband met de reeds door uzelf genoemde mogelijkheid van ruzie en vechtpartijen. Slechts in een heel grote volière kan zoiets goed gaan, doch niet in een bescheiden ruimte. Ampul. Zoudt u mij kunnen ver tellen wat een ampul is waarmee men dieren bewusteloos schiet? informeert Arnold N. Het bewusteloos schieten van dieren, dat geschiedt om het wild levend te kunnen vangen voor dierentuinen, cir cussen of overplaatsing naar andere ge bieden, vindt op verschillende manieren plaats. Het principe berust op het in brengen, meestal onder de huid, van verdovende stoffen, waardoor het dier tijdelijk het bewustzijn verliest en dan gemakkelijk hanteerbaar wordt. Men doet dit door gebruik te maken van een minuscuul soort injectiespuitje, dat meestal wordt afgeschoten uit een wind buks. Dit spuitje, zoals wij het zullen noemen, dringt in de huid en door een dwars geplaatst stukje metaal kan het niet ver doordringen. Door de schok schiet een zuigertje los en dit drukt dan de vloeistof onder de huid door. Zo wordt het dier doordat de vloeistof in de bloedbaan komt, verdoofd. Soms ge schiedt het ook door een klein kogeltje, dat niet verder dan de huid kan door dringen en dat later nadat het dier is gevangen, operatief wordt verwijderd. Dit is een zeer kleine ingreep, die snel gedaan wordt. Men heeft dit systeem in Nederland ook toegepast bij het over plaatsen van reeën naar andere streken. Deze manier van doen bezorgt het dier geen overlast, daar de prik zeer weinig pijn bezorgt, zoiets als een gewone in jectie die wij ook wel eens krijgen. Het heeft het voordeel dat het dier niet wordt beschadigde daar het tijdens het vangen niet kan tegenspartelen, zoals dat vroeger wel eens gebeurde als men het in kuilen of netten ving. Deze soort patronen zijn in Nederland niet ver krijgbaar. Meer hierover kunt u te we ten komen bij de redactie van het tijd schrift Artis, PI. Kerklaan 40 te Am sterdam .Naar wij menen heeft dit tijd schrift er eens een artikel aan gewijd of de methode beschreven. Ezel. Hoe oud kan een ezel wor den? vraagt Elsze. Het is uiteraard heel moeilijk te zeg gen hoe oud een ezel worden kan. Maar de maximum leeftijd is toch wel tussen de 20 en 25 jaar. Het is echter zo, dat de meeste ezels dit niet halen, zoals dat trouwens met het stellen van alle maxi mum leeftijden het geval is. Een mens kan honderd jaar worden, maar er zijn slechts weinigen die dit halen en ande ren die toch nog ouder worden. Zo ook bij de ezels. voor land- en tuinbouw 100% Waterdicht en condensvrij geheel edel-staal kast KAPELLE (Z-B TELEFOON (01102) 223 WEMELDINGE Van 14—20 april 1963 Woensdag 17 april: Eerste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 6.40 7.01 0.04 12.29 Maandag 7.14 7.37 0.40 1.03 Dinsdag 7.54 8.25 1.21 1.45 Woensdag 8.49 9.22 2.11 2.42 Donderdag 9.58 10.39 3.15 3.54 Vrijdag 11.23 4.38 5.22 Zaterdag 0.10 12.52 6.01 6.37 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1963 | | pagina 1