NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID BEVELAND oveRöenkinq ri JCxm%s dun straat Verhóóg zo nodig uiv snelheid op de weg van der Peyl-Kruiningen JUISTE BRIL mi yiiLLtatN 26STE JAARGANG Nc. 45 5 APRIL 1963 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE' Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28428 modes Altijd raak met drukwerk van e REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar ADMINISTRATIE: Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur En zij gaven Hem gemirre- de wijn te drinken, maar Hij nam die niet Marcus 15 23. Als onze zieken de operatiekamer door moeten gaan, blijft ons deze troost, dat de narcosekap of de plaatselijke ver doving hun bitter lijden verzachten zal. Hoe dankbaar waren wij voor het spui tje van de dokter, dat enige verlichting bracht in de zware pijn onzer geliefden. Hoe groot moet onze vreugde zijn als wij zien hoe een soldaat Jezus pijnstil lende wijn geeft, Hij heeft het zo nodig. Er is geen lijden met dat van Jezus te vergelijken, omdat bij Hem de pijn van het lichaam en de nood van Zijn hart zó sterk op elkaar inwerken. Elke flits van pijn doet Hem innerlijk ineenkrim pen, omdat Hij daarin proeft de smart van Gods verlating, de smart van de vloek! En elke innerlijke nood teistert weer Zijn gefolterde zenuwen, waardoor Zijn lichaam siddert en inéén krampt. De nood is zo hoog geklommen, de koorts jaagt Hem het bloed door de strakgespannen aderen, en het klopt Hem tot berstens toe in de slapen, ter wijl de zon in Zijn wonden brandt. Nar cose, een verdovend middel, is het eni ge wat Hem helpen kan, zodat Zijn ze nuwen verdoofd worden en Zijn denken omfloerst wordt. Daar komt gelukkig een soldaat met een verdovingsmiddel, gemirrede wijn; eindelijk wat soelaas voor Jezus! Doch Jezus wil deze wijn niet drin ken; Hij weigert elke vorm Van narcose, want Hij wil uiterste helderheid van geest en met uiterst gevoelige zenuwen het lijden, doorstaan. Hij wil niets daar van ontvluchten en geen rest in de lij densbeker, die God Hem reikt, achter laten. God legt Hem dit lijden op, het is de nood van de Zijnen; daarom wil Hij niets verdringen, maar alles bewust doorlijden! Hij wil ons vasthouden in Zijn Liefde, de Vader trouw blijven en hel en satan en zonde blijven zien. Wat een weergaloze ilefde. Daardoor heeft Jezus niet alleen de schuld be dekt, maar ook alle lijden voor mij door leden. Daarom mogen onze zieken de narcosekap hebben en wij danken 't Je zus, dat de dokter een spuitje geven kan in slapeloze nachten. Maar het voor naamste is, dat onze zonden hierdoor bedekt zijn. Ja, bedekt voor wie in Je zus geborgen is. Wie zonder Heiland verder gaat, moet straks alleen de pijn in, waartegen geen narcose gevonden wordt. (Uit een Dagboek) voor de elegante vrouw Grote Markt 12 Bergen op Zoom ZO'N NETTE JONGEN Verscholen tussen het groen ligt het schilderachtige boerderijtje. Wat weg gedoken in de schaduw van het kasteel. Sinds eeuwen hebben de mensen daar gewoond „onder meneer" zoals dat heet. Sinds eeuwen schijnt daar hoegenaamd niets veranderd. Het is een gesloten gemeenschap, waar zwijgende mensen opgroeien bij het gele schijnsel van de petroleumlamp. De verharde weg ligt kilometers verder. Bij slecht weer en veel modder is het boerderijtje alleen voor voetgangers bereikbaar. De haas tige grote wereld ligt ver weg. Dit is zo'n plekje dat de stadsmensen in va- kantietijd een klein paradijs schijnt. Op dit boerderijtje was de jongen op gegroeid die nu voor de rechter moest komen. Een keurige, bedeesde $nge- man. Als kind heeft hij daar buiten ge speeld, waar de eekhoorns langs de boomschors ritsen en nu en dan een specht schaterend opvliegt. Enkele ma len per jaar kwam er een vreemdeling op de boerderij; een ambtenaar of de dokter. Dan kroop hij achter moeders rokken weg, of hij dook snel de schuur in tot de vreemden weg waren. „Hij is geen mensen gewend", zei men dan. Schuchter en vol angst ging hij naar school. Een keurige, kalme jongen, prees de meester; een onopvallende rus tige figuur tussen de lawaaierige kin deren van de dorpsschool. Andere moe ders stelden hem aan hun kinderen als voorbeeld. Kijk eens, zeiden ze. Altijd beleefd. Springt nooit uit de band. Maakt nooit zo'n lawaai als jullie. Zo is de jongen 21 jaar geworden. Misschien zou hij door het leven zijn gegaan zonder dat iemand zijn aanwe zigheid had bespeurd. Maar er zijn te genwoordig middelen waarmee ook de meest bedeesde zijn onderdrukte machts wellust kan botvieren. De jongen kocht een bromfiets. En daarmee reed hij re gelrecht de grote wereld in; de wereld van gasgeven en knetteren; de wereld van wind die langs je oren zoeft, de we reld van niet onderdoen voor anderen Dit is een weelde die alleen sterke benen kunnen dragen, en zulke benen groeien niet in de kas achter moeders rokken. Soms kende men de rustige knaap niet terug. Hij schreeuwde zich de keel schor, vooral als een flinke slok bier hem brutaal had gemaakt. Hij schepte op tegen leeftijdsgenoten. Hij ging flink doen en zonder enige reden zomaar dingen stuk slaan. Op die manier is de bromfiets oor zaak geworden van een grote verande ring. De jongen kocht een brommer, hoewel hij wist dat die gestolen was. Zijn broer wilde ook een bromfiets. Geen nood. Hij nam broer achterop en reed rond tot langs de weg een bromfiets was gevonden die de moeite van het stelen waard was. Dat bracht hem nu voor de politie rechter. Voor het hekje was hij weer de oude, schuchtere en kalme knaap, die de andere moeders hun kinderen ten voorbeeld hebben gesteld. De branie was er helemaal af. De feiten waren ernstig genoeg voor een fikse gevangenisstraf. Maar wie thuis niet volwassen is geworden, wordt het achter de tralies zeker niet. Daar om werd het vonnis anders. Honderd gulden boete. Dat komt flink aan. En zes maanden gevangenisstraf voorwaar delijk om de schrik er in te houden. Met toezicht, in de hoop dat een ver standige toezichthouder de jongen kan leren dat flink schijnen heel iets anders is dan flink zijn. Misschien wordt hij op die manier de mens die hij in zijn hart zo graag wilde zijn. Misschien zucht het dorp nu: „Hon derd gulden boete? 't Mocht wat. Die rechters van tegenwoordig zijn veel te WILLY H. HEITLING (Nadruk verboden) De snelheid op de weg is een onder werp, dat veler tongen in beweging bracht en brengt. Terecht, want het is een onderwerp dat apelleert aan de goe de mentaliteit van de weggebruiker. De snelheid, welke een bestuurder aan zijn voertuig onder de steeds wisselende om standigheden van het verkeer van van daag geeft, is voor diegenen die hem gadeslaan bepalend voor de wijze waar op hij zijn voertuig beheerst. En onver schillig of dat voertuig nu een kinder wagen, fiets of bromfiets, scooter of race-auto is: de mate waarop iemand zijn voertuig beheerst wordt bepaald door de mate waarop hij zichzelf be heerst. In die zelfbeheersing nu ligt het gro te geheim van het goed (of niet goed) verkeersdeelnemer, zijn. Een goede zelf beheersing, gepaard aan goed inzicht in de situatie, leidt ertoe dat de wegge bruiker zijn snelheid aanpast aan de omstandigheden. Aan die wisselende om standigheden van het verkeer van van daag en morgen. Pas uw snelheid aan de omstandig heden aan! is de leuze, die het Verbond voor Veilig Verkeer in het kader van zijn kernthema-aktie „uw snelheid op de weg" propageert. Pas uw snelheid op de weg naar beneden aan, als de om standigheden hiertoe nopen. Maar niet alleen naar beneden, maar óók naar boven. Durf de snelheid van het vervoermiddel ook eens te verho gen, als hiertoe de noodzaak bestaat. En die noodzaak bestóAt. Hoe vaak hebben u en ik niet zitten foeteren op de bestuurder van dat vehikel, dat op een smalle weg letterlijk voortkróóp? En hebben wij, behalve de vele andere lelijke woorden, ook niet gemompeld: „Zo'n verr... filekweker"? Een filekwe ker... iemand die eindeloos lange files kweekt, die zonder noodzaak alleen om van het uitzicht te genieten of om niet door het verkeer afgeleid te wor den in zijn eindeloze conversatie met zijn mede-passagier (e) zó langzaam rijdt, dat de bestuurders achter hem agressief tot-en-met worden. En gaan inhalen, omdat ze nu eenmaal aan tijd gebonden zijn. Zijn die inhalers onvoor zichtig, Ja, natuurlijk, want het onge luk dat zou ontstaan is aan de inhaler te wijten, niet aan de ingehaalde. Maar toch... Zonder het eigen ideaal af te vallen kan het Verbond voor Veilig Verkeer een pleidooi houden om in het verkeer op te schieten. Psychologen en verkeers- deskundigen in binnen- en buitenland zijn het er over eens dat een automo bilist, die op een goede, overzichtelijke maar niet al te brede weg met een gangetje van dertig of veertig km per uur voortsukkelt het achteropkomende verkeer hindert, en de achteropkomers maar al te vaak tot het uithalen van veelal gevaarlijke inhaalmanoeuvres pro voceert. Amerikaanse onderzoekingen hebben aan het licht gebracht dat de meeste ongelukken in de V.S. gebeuren bij snelheden van boven de 70 miles per uur of beneden de 40 miles 68 km) per uur! Pas uw snelheid aan de omstandig heden aan. Binnen de bebouwde kom naar beneden, maar als er een file met agressieve, inhaalpogingen-in-het- werk-stellende automobilisten op smalle buitenwegen dreigt te ontstaan óók naar boven! ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Wü willen u met onze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Ben Hur. Kunt u mij vertellen wie de rollen van Esther, Ben Hur en Mes- tala vertolkten? In de film „Ben Hur" vertolkten de volgende filmacteurs en -actrice de door u gevraagde rollen: Charlton Heston Ben Hur; Haya Harareet Esther; Stephen Boyd Mestala. Reparaties. Ik bezit een blok hui zen, waarvan de bewoners gezamenlijk naar bouw- en woningtoezicht lopen, die mij onder dreigementen het laten uit voeren. Mijn mening is dat in deze zaak iets onbehoorlijks gebeurt, wat te doen? vraagt J. G. Aangezien u geen feiten noemt, kun nen wij niet beoordelen of u inderdaad op onrechtmatige wijze wordt behandeld. U kunt echter zélf bij Bouw- en Wo ningtoezicht gaan praten en uw belan gen verdedigen, als u meent dat u ten onrechte tot bepaalde reparaties of uit gaven wordt gedwongen. Heeft u geen succes en het belang is groot genoeg, neemt u dan een plaatselijke advokaat in de arm, die een en ander voor u kan nagaan. Munten. In welk jaar werden de eerste gouden tientjes en gouden vijfjes geslagen? In welk jaar werden de eer ste guldens en rijksdaalders geslagen? Wat is op het ogenblik de waarde van bovengenoemde gouden munten? Wat zou een rijksdaalder waard zijn uit 1850? aldus G. te H. De eerste gouden tientjes voor de om loop zijn geslagen in 1819, nadat in 1818 reeds enige proefstukken waren gesla gen. De eerste gouden vijfjes dateren van 1826, geslagen aan de munt te Brussel. De eerse rijksdaalders van het Koninkrijk zijn geslagen in 1840, ter ver vanging van de voorgaande 3-gulden- stukken. De eerste guldens zijn van 1818. De gouden tientjes van 1819 zijn schaars; een zeer fraai exemplaaf van dat jaartal kunt u op rond 200, waarderen. Een dito gouden vijfje van 1826 op 125,Een stempelnieuwe rijksdaalder van 1840 kunt u stellen op 90,en een niet perfect, doch niet afgesleten exemplaar op 70,een zeer fraai stuk (lichte slijtage) op 50,en een fraai stuk (tamelijk ge sleten, doch volledig goed leesbaar) op 30,Al naar de zeldzaamheid dus, waarbij te bedenken valt dat ook 1840 een schaars jaartal is. Een rijksdaalder van een niet schaars jaartal als b.v. 1852 is te stellen op 35,voor een stempelnieuw exemplaar terwijl de min der mooie stukken geen of nauwelijks zeldzaamheid en verzamelwaarde bezit ten. Een gulden van 1818 is zeldzaam. Een bijna stempelnieuw exemplaar kan men stellen op 100,Voor een niet zeldzaam jaartal als b.v. 1820 op 35,-. Oom in Amerika. Vele jaren ge leden emigreerde een oom naar Ame rika. Hij schreef ons geregeld, het laatst in 1955. Wij willen graag weten of hij nog leeft. Wat te doen, vraagt G. K. Wij adviseren u met volledige gevens omtrent naam, leeftijd, beroep, laatst bekende adres e.d. te schrijven naar U.S. Information Service, Lange Voorhout 102, 's-Gravenhage. Wellicht kan men u hier van dienst zijn. Noodgeld. Ik heb een zeldzaam oud muntje in mijn bezit gekregen en wil dit graag aan de meestbiedende verko pen. Natuurlijk wil ik dan wel vooraf even weten wat het waard is, zodat ze me niet in de nek kijken. Een tekening voeg ik bij. Wat is het voor geldstuk en wat kan ik er maximaal voor vra gen? Uw prachtige plan kan helaas geen doorgang vinden, want dit soort mun ten is geenszins zeldzaam. Er zijn zoveel exemplaren van in omloop, dat ze to- AIs 't lezen niet zo goed meer wil Koopt U bij ons de Modern, sierlijk en sterk KAPELLE (Z.-B TELEFOON (01102) 223 taal geen handelswaarde hebben. Ze zijn ook helemaal niet zo oud als u denkt. Volgens de Latijnse muntunie, welke heeft bestaan van 1865 tot 1925 en waarvan Frankrijk lid was, moesten in Frankrijk zilveren 1-, 2- en 5-francstuk- ken worden geslagen. Dit was vlak na de eerste wereldoorlog niet mogelijk, weshalve de kamers van koophandel teneinde in de behoefte aan muntstuk ken te voorzien, z.g. tokengeld uitgaven: „goed voor 2 of 1 franc of 50 centimes". Na afschaffing van de Latijnse munt unie en na invoering van nieuwe mun ten zijn deze tokens ingewisseld en in getrokken. De Gaulle en de E.E.G. Waarom heeft De Gaulle het toetreden van En geland tot de E.E.G. zo tegengewerkt? vraagt H. v. M. Waarom precies president De Gaulle het toetreden van Engeland tot de E. E.G. heeft getorpedeerd, is niet bekend. Wij vermoeden echter, dat hij heel in het kort gezegd eerst wat tijd nodig heeft om van Frankrijk een grotere macht te maken, zodat hij dan als En geland toetreedt in staat zal zijn de lakens uit te delen of in elk geval kan voorkomen, dat Engeland een te mach tige positie in de politiek van Europa gaat innemen. De Gaulle streeft nog steeds het Europa der vaderlanden na, d.w.z. dat er binnen het kader van een Europese eenheid de afzonderlijke sta ten blijven bestaan. Dit om te voorko men dat andere landen enige medezeg genschap in het binnenlands beleid van Frankrijk kunnen uitoefenen. De Gaul le's politiek is sterk nationalistisch ge organiseerd en het is de bedoeling dat Frankrijk in de toekomst een belangrij ke, zo niet de belangrijkste rol in Eu ropa gaat spelen en niet Engeland, dat wordt beschouwd als een zwakke natie, nadat het alle koloniën en de wereld heerschappij heeft verloren. Niettemin ziet De Gaulle zeer goed in dat Enge land altijd nog sterk genoeg is zeker met de steun van Amerika om in Euro pa de bijtoon te kunnen voeren en daar om moet het nog een beetje geweerd worden. Mag ik even passeren a.u.b. Als ik met m'n meisje op een fietspad rijd krijg ik \alt|ijd conflicten met andere paren die ik tegenkom of die ik moet passeren. Wie van de twee moet nu ruimte maken voor de andere? Als u met twee fietsen of bromfiet sen op een fietspad naast elkaar rijdt, dan moet u te allen tijde ruimte geven aan een andere (brom)fietser die u wil passeren. Is er genoeg plaats, dan be hoeft u niet opzij te gaan. Is er echter geen ruimte, dan zal degene die aan de linkerzijde rijdt voor of achter moeten gaan rijden totdat de andere persoon is gepasseerd. Dezelfde verplichting be rust op het andere paar dat passeert of inhaalt, doch niet op een paar dat in gehaald wordt. Er ontstaan vaak con flicten bij ontmoetingen van paren, om dat de jongens hun meisjes niet graag loslaten, maar als beide paren beslist als paar willen doorrijden, zijn de per sonen aan de linkerzijde beide fout en strafbaar. We begrijpen wel dat het u gaat vervelen steeds van uw meisje af te moeten omdat de andere paren elkaar vasthouden en „doorduwen", maar de beleefdheid is helaas verre te zoeken in ons land. U doet er toch verstandig aan voorrang te geven, inplaats van het op een botsing te laten aankomen met alle evt. gevolgen vandien! MARKT 17 - TELEFOON (01130) 381 WEMELDINGE Van 7—13 april 1963 Dinsdag 9 april: Volle Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 2.47 3.13 8.39 8.54 Maandag 3.31 3.52 9.12 9.28 Dinsdag 4.09 4.28 9.46 9.58 Woensdag 4.43 5.03 10.20 10.29 Donderdag 5.17 5.36 10.49 10.59 Vrijdag 5.45 6.07 11.17 11.33 Zaterdag 6.16 6.36 11.52

Scheldebode | 1963 | | pagina 1