BAAYENS DO MaSS®®1 Hei ideale horloge Stowa Hermetic yllLLtGEN mm YERSEKE KRUININGEN De speciaalzaak voor Uw BRIL WEMELDINGE HANSWEERT RILLAND-BATH KRABBENDIJKE WAARDE K APELLE-BIEZELIN GE clOereldwonderen in wording Land- en Tuinbouw paarden Doorbraak Schippersstraat. Vorige week is men begonnen met het slopen van de woning van dhr. Adr. Goeman aan de Damstraat, waardoor de verbinding tot stand komt van de Schippersstraat, het vroegere Polen, j met de Damstraat. Reeds nu is het beeld van de laatste jaren op de Dam totaal veranderd- Wanneer straks de nieuwe straat zal zijn gelegd, is dit de slotfase van het saneringsplan Polen en heeft Yerseke er een mooie woonwijk bij. Ook in de straat Polen, die vanaf de Damstraat naar de dijk loopt, wor den nog enige woningen gebouwd. Enorme schade aan de oestercultuur. Reeds nu staat vast dat de schade, toegebracht door de abnormaal lange en strenge winter voor de oestercultuur funest zal zijn. Vooral de kleine kwe kers, die zich in hoofdzaak bezig hou den met het leggen van pannen en het kweken van zaaioesters, hebben vrijwel alles verloren, doch ook op de percelen waar consumptieoesters liggen is de schade angstwekkend. Door iedereen zijn dan ook grote verliezen geleden en voor velen zal het niet meer mogelijk zijn opnieuw te beginnen. Inmiddels heeft de Minister van Landbouw en Visserij in de Tweede Kamer reeds ver klaard dat geen bijzondere maatregelen voor schadevergoeding of wat dan ook te verwachten zijn. Zij die uit eigen mid delen niet meer vooruit kunnen, kun- nen zich tot de gemeente wenden om hulp ingevolge de regeling voor zelf- standigen. Wat een eventuele vergoe ding betreft ingevolge de Deltawet, zal men moeten afwachten wat het actie comité, dat hiervoor van de zijde der oesterkwekers werd samengesteld, kan bereiken. Voor zover thans bekend blijkt de schade aan de mosselpercelen mee te vallen, behalve dan natuurlijk de voor- i raad mosselen op de verwaterplaatsen, waaraan eveneens grote schade werd toegebracht. een wielercourse krijgt, 't Comité hoopt i dan ook aller medewerking te krijgen van gemeente, middenstand en sport vrienden. U kunt zich aanmelden bij de J heren P. Weststrate (friteshandel) en j de gebr. Weststrate, Bierweg en verder aan allen die u hiervoor zullen benade ren. Uitvoering „Kunstvrienden". Wij verwezen belangstellenden naar de advertentie in dit nummer over de uit voering van de toneelvereniging „Kunst vrienden", welke volgende week vrijdag zal worden gegeven in zaal Nolet. Het zal vele oudere bezoekers van de uit voeringen van deze vereniging goed doen het bekende en vertrouwde Kunst vrienden weer op de planken te zien verschijnen, terwijl natuurlijk ook de jongeren wel van de partij zullen zijn. „Kunstvrienden" dat in 1962 het 25- jarig bestaan vierde, zal zeker zijn best doen goed voor de dag te komen. Gezien de belangstelling die er ongetwijfeld zal zijn, raden wij onze lezers aan zich tij dig van plaatskaarten te voorzien. Hulde aan de dierenvrienden. Nu de winter voorbij is, kunnen we een blik in het verleden werpen en zien wat er op Wemeldinge gebeurd is voor onze vogels, om die in leven te houden. Velen van u zullen in de barre koude dagen opgemerkt hebben, dat vele schoolkinderen met plastic zakken etc. naar school gingen en als men vroeg waarvoor, kreeg men als antwoord „voor onze vogels". Dagelijks werd het dan door de Rijkspolitie bruikbaar gemaakt voor de vogels. Ook kon men dagelijks bij vele bakkers komen om het overge schoten brood te halen. Vanuit het po litiebureau werd het dan naar de vast gestelde voederplaats vervoerd met mo tor en zijspan, maar vele malen mocht men ook gebruik maken van de auto's - van dhrn. Vleugel en Van Gorp, die hun wagen daarvoor beschikbaar stelden. 47 kéer trok men er zo op uit, de kou mocht dan niet hinderen. Ook het tehuis voor bejaarden zorgde voor menig lek ker hapje voor de vogels) het vele graan wat gestrooid kon worden werd beschik baar gesteld door de Coöp. Zeeuwse Aan- en Verkoopvereniging. Deze aktie die door velen is gesteund, werd geheel gratis verzorgd. Hulde aan onze politie mannen en aan autobezitters, alsmede aan hen die het voeder verstrekten. Ve le vogels zijn hierdoor gespaard geble ven. Gevonden voorwerpen. Gevonden een want en een paar hand schoenen. Inlichtingen ter gemeente secretarie. Jaarvergadering. Dezer dagen hield de afd. Wemeldin ge van de Ned. Chr. Landarbeidersbond haar jaarvergadering onder voorzitter schap van dhr. A. Dominicus. Na het jaarverslag van de secretaris en pen ningmeester werd dhr. M. Schouwenaar Mz. gehuldigd wegens 25-jarig lidmaat schap der afdeling en mocht het gou den insigne der C.N.V. in ontvangst nemen. Dhr. A. Dominicus werd toege sproken door de vice-voorzitter in ver band met zijn 25-jarig bestuurslidmaat schap der afdeling. Verder werd de avond gevuld met enkele schetsen en voordrachten. Wielrennen. Aangemoedigd door de successen van onze Zeeuwse renners worden door eni ge van onze dorpsgenoten plannen ge maakt om te komen tot de oprichting van een wieletsuppottersclub. Bij vol doende belangstelling wil men binnen enige weken tot opridhting overgaan om zodoende binnen enige tijd een wedstrijd te organiseren. Dus 'allen die sportmin- nend zjjn steunen deze wielerclub ju wording, zodat Wemeldinge ieder jaar Toneeluitvoering. Zaterdagavond zal de Kunstkring weer een toneeluitvoering geven. In het Dorpshuis zal het Reizend Volkstheater ditmaal twee toneelstukken opvoeren. Voor de pauze zal opgevoerd worden „Iemand van ons" door Michael Mans- feld. Na de pauze wordt ten tonele ge bracht de eenakter „Al wie omme ziet", i die in thema en sfeer aansluit bij het eerste. Ieder die van goed toneel wil genieten, kan dus a.s. zaterdag in het Dorpshuis terecht. Buurtvereniging „De Kroon". Dinsdagavond vierde de buurtvereni ging „De Kroon" haar jaarlijkse feest avond. Na een openingswoord door de voorzitter, dhr. E. A. E. M. Suy, kwam het cabaretgezelschap Schellekens uit Ossendrecht voor het voetlicht met mu ziek van de Rhytm Stars, zang van Jo ke Mutsers en Marcel van der Steen, conference van Wim Schellekens, schet sen van de toneelgroep „De vrolijke Golf", waarmede de vrij talrijk opgeko men buurtbewoners op prettige en be schaafde wijze werden bezig gehouden. Zelfs de bekende Amerikaanse neger trompettist en zanger Louis Armstrong kwam onverwachts opdagen en gaf een demonstratie van zijn zeer bijzondere kunst. De voorstelling werd afgewisseld met tractaties, consumpties en verlotin gen. Na afloop bleef men nog enige uurtjes gezellig bijeen. De buurt kan weer op een zeer geslaagde avond te rugzien. Jaarfeest Gejos. Woensdagavond gaf de Geref. Jeugd vereniging haar jaarvergadering in het jeugdgebouw. Deze avond, die onder lei ding stond van dhr. J. Mol, werd voor de pauze gevuld met de jaarverslagen op originele wijze en kleurendia's over het zendingswerk in Roeanda-Onandi. Na de pauze grote verloting voor de aktie „Heb het hart eens", die zeer ge slaagd genoemd mag worden en verder met een humoristisch stuk „De familie Kruyf gaat met vakantie", dat goed voor het voetlicht gebracht werd. De avond werd gesloten door Ds. Koolstra. De zaal was geheel gevuld. Erepennning. Deze week ontving dhr. J. C. Hame link van het „Ned. Rode Kruis" de bronzen „Karei Landsteiner penning" als beloning voor het zich ten dienste stellen als donor. Reeds verschillende malen heeft hij als donor gefungeerd bij spoedgevallen en heeft hij mede gehol pen het leven van anderen te redden door hen zijn bloed te geven. Bravo, Hamelink! Inbraak. In de nacht van dinsdag op woensdag is hier weer een inbraak gepleegd. Dit maal werden 10 bronzen kogellagers van een terrein van de Rijkswerktuigkundi ge Dienst ontvreemd. De dief of dieven hebben de kogellagers tot het weegbrug je op de kanaaldijk gebracht en vandaar moeten ze er met een auto vandoor zijn gegaan. Een speurhond kon het spoor nog tot genoemd brugje volgen. De rijkspolitie alhier heeft het onderzoek in handen. Kerknieuws. Bij de dinsdagavond gehouden verkie zing voor een notabel der Ned. Herv. Kerk werd gekozen dhr. M. Wiskerke. Uitvoering o.l. school. Op dinsdag 12 maart hield de open bare lagere school een uitvoering in het dorpshuis „Luctor et Emergo". De toe hoorders, waaronder B. en W., de ge meentesecretaris en Ds. G. Blok, wer den bij de opening toegesproken door dhr. Hage, directeur der Rijkskweek school te Middelburg, die ouders en be langstellenden opwekte het openbaar onderwijs positief te steunen, door lid te worden van de vereniging „Volks onderwijs". Het programma was weer goed verzorgd; alle leerlingen van de school kwamen op het toneel, die de nummers vlot brachten. Van kleding en entourage was veel werk gemaakt. De toneelstukjes werden door het talrijke publiek met aandacht gevolgd. Dhr. B. Rooze, wnd. voorzitter van de ouder commissie, sprak er in zijn slotwoord zijn bewondering over uit, hoe met ge ringe middelen door personeel en leer lingen zoveel kon worden gepresteerd. Aanrijding. Toen dhr. M. Schouwenaar bij het naar huis keren de Rijksweg overstak op het beruchte kruispunt Zuidweg Rijksweg, werd hij door een passerende auto gegrepen en tegen het wegdek ge worpen. Dr. Donker, die de eerste hulp verleende, liet het slachtoffer in zorg wekkende toestand naar het ziekenhuis vervoeren ,waar bleek dat S. een sche- delbasisf rak tuur had opgelopen. De au tomobilist, dhr. S. uit Dordrecht, liep lichte verwondingen op en kon na be- behandeld te zijn huiswaarts keren. Omhooggevaren. Verleden week voer het Belgische mo torschip „Werra" bij het binnenkomen van de haven op de oosthavendam om hoog. Het schip was met een partij ijzererts onderweg van Antwerpen naar Duitsland. Het achterop komende Belgi sche motorschip „Rijn-Schelde 12" as sisteerde de „Werra", en na korte tijd gelukte het beide schepen de „Werra" weer vlot te trekken. De toegesnelde „Inktvis" en sleepboot „Hendrik" be hoefden niet meer te helpen. Export aardappelen. De export van aardappelen, die eni ge weken geleden weer een aanvang nam, gaat nog steeds onverminderd voort. Wel werd er minder naar Spanje geëxporteerd. De coaster „Apha" (380 brt) ging naar Cardiff. De „Geestdiep" (360 brt) ging naar Boston. De „Mar- griet-L" (499 brt) werd naar Barcelo na beladen. Tenslotte ging de Duitse coaster „Seefalke" (211 brt) met een lading aardappelen naar de Zweedse stad Gothenburg. Anker verloren en opgevist. Verleden week had het Zwitserse mo torschip „Albano" het ongeluk in de buitenhaven het anker te verliezen. Het 900 kg zware anker werd de andere dag dopr het bergingsvaartuig „Inkt vis" opgevist. Met een schip van de zelfde rederij, de „Artemisia", werd het anker naar Dordrecht gebracht. Korfbal. Zaterdag speelde het korfbaltwaalftal „Zeelandia" de laatste wedstrijden voor dit seizoen in de microkorfbalcompeti- tie. Tegen „Animo II" uit Souburg speelden ze gelijk (22). Tegen „Togo I" uit Goes brachten ze het er niet zo best af. De wedstrijd moesten ze met 31 gewonnen geven- In hun afdeling eindigde „Zeelandia" samen met „Ani mo II" op een gedeelde laatste plaats. Lijk opgevist. Zondagmorgen is door het vaartuig „R.P. 10" van de Rgkspolitie te water uit Terneuzen, te Hansweert een lijk binnengebracht. Het werd opgevist in de Biezelingse Ham, een vijftiental kilo meter van de rampplaats te Bath ver wijderd. Het betrof hier de 30-jarige Italiaanse hutbediende Alfonso Vitanza, opvarende van de „Miraflores" en af komstig uit de provincie Catania. Het lijk werd naar het lijkenhuisje op de begraafplaats te Kruiningen gebracht. In de loop van de week zal het per vliegtuig vanuit Brussel naar Italië ge bracht worden. Van de zes vermiste op varenden van de „Miraflores", zijn er nu nog vijf niet terecht. Waters tandverlaging. In verband met de uitvoering van on derhoudswerken aan de glooiing van het kanaal door Zuid-Beveland, zal de waterstand op dat kanaal tot 12 april tot 0,60 m N.A.P. worden verlaagd. Dit betekent dus, dat coasters met een gro te diepgang, zolang de werkzaamheden nog voortduren, hier niet kunnen laden. Jaarfeest. De meisjesvereniging „Martha" zal op zaterdag 16 maart haar jaarfeest vie ren in het Hervormd Centrum, voor do nateurs en belangstellenden. Opgevoerd zal worden het toneelstuk „Verbroken banden" in 6 taferelen. Vergadering voetbalvereniging. Onder voorzitterschap van dhr. Mar. van Houte hield de voetbalvereniging haar jaarvergadering. Uit het jaarver slag bleek de vereniging er gezond voor te staan. Het ledental bedraagt met de junioren 75 in totaal. De rekening gaf een batig saldo te zien. Besloten werd om met de leden op woensdag 17 april de interlandwedstrijd Nederland-Frank rijk te Rotterdam te gaan zien, wat hoofdzakelijk uit de kas kan worden betaald. De aftredende bestuursleden werden herkozen. De voorzitter wekte op meer aan de training deel te nemen, waarna sluiting der vergadering. gehouden, waarvan de internationale, te vens laatste wedstrijd voor het Ooster- scheldekampioenschap het hoogtepunt vormde. Ook ging het ledental met sprongen omhoog. Niet minder dan 28 personen konden er ingeschreven wor den. Het totaal ligt nu op 144. Finan cieel kon het jaar met een batig saldo worden afgesloten. Dit alles bleek uit de jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester, resp. dhr. J. P. Lepoeter en J. Remijnse. Bij de bestuursverkie zing werden dhrn. C. Burger, J. Smalle- gange en J. P. Lepoeter herkozen. Er werd een nieuw reglement vastgesteld, waarin ook enkele wedstrijdgegevens ge wijzigd zijn. De clubkampioen C. van Liere zal zijn vereniging op tweede paas dag te Vlissingen vertegenwoordigen bij de internationale HollandBelgië wed strijd. Ouderavond en jaarvergadering kleuterschool. De christelijke kleuterschoolvereni ging „Samuel" te Kapelle hield in de school haar jaarvergadering tevens ouderavond. De leiding berustte bij dhr. M. J. Groenleer. Per januari telde de school 90 leerlingen en ruim 200 leden. Dit bleek uit het jaarverslag van se cretaris J. A. van Neuren. Penning meester J. J. Mol maakte melding dat het jaar 1962 een nadelig asldo had op geleverd. Bij de bestuursverkiezing wer den dhrn. A. Ruissen, J. Ruissen Lzn. en J. J. van Zweden herkozen. Na de pauze hield dhr. Turkstra, leraar aan de christelijke kweekschool te Middel burg, een causerie over het onderwerp „Schoolrijpheid". In de pauze was er een tentoonstelling van door de kleu ters gemaakte werkstukjes. Ondanks lagere omzet: Goed jaar voor Veiling te Kapelle. Ofschoon de veilingsvereniging „Ka- pelle-Biezelinge en Omgeving" in het per 31 maart af te sluiten boekjaar niet de omzet van vorig jaar zal bereiken, kan de vereniging toch op een goed fi nancieel resultaat terugzien. Dit blijkt niet alleen uit het jaarverslag dat tij dens de gehouden vergadering werd uitgebracht door secretaris A. Nijssen, het komt ook tot uitdrukking in het aangenomen bestuursvoorstel om een half procent van de geveilde bedragen over het boekjaar 1962-'63 bij te schrij ven op de ledenrekening. Per 21 febru ari j.l. bedroeg de totale omzet een be drag van 10.662.298,Met dit bedrag heeft de vereniging voor de derde maal in haar 46-jarig bestaan de tien miljoen overschreden. Aan kleinfruit werd voor 3.579.392,en aan hard fruit voor 6.177.134,geveild. Aan groenten werd 714.319,- en diversen 191.453,- omgezet. Verwacht wordt dat de omzet in de resterende maand nog tot elf mil joen zal stijgen. voor land- en tuinbouw 100% Waterdicht en condensvrij geheel edel-staal kast Ruime keuze bij: KapalU Z.-B. Tel. 01102-223 Ds. J. van der Leek met emeritaat. De predikant van de Geref. Kerk Ds. J. van der Leek, zal om gezondheids redenen zijn werk neerleggen. Dit deel de de voorganger zondag aan zijn ge meente mede. Ds. van der Leek heeft inmiddels emeritaat aangevraagd. Vo rige week is hij vijfenzestig géwordén. Elfduizend bollen. Vrijdag werd door de C.J.V. „Obadja" ten bate van het eigen verenigingsge bouw een oliebollenverkoopaktie gehou den. Een ijverige staf van baksters en verkopers presteerden het die dag elf duizend bollen te bakken en aan de man te brengen. Nieuw initiatief. Met een nieuw initiatief is de ver eniging „Floralia" gekomen door nu een wedstrijd te gaan houden wie het beste bolgewassen in bloei kan krijgen. Aan de wedstrgd nemen 35 personen deel. Aan hen zijn vorige week 105 potten met bollen uitgereikt, te weten tulpen, hyacinten en narcissen. Op 3 april zul len de amateur-kwekers hun potten in moeten leveren. Een jury zal deze dan beoordelen. Dammen. Voor het persoonlijke damkampioen schap werden weer een aantal partijen gespeeld. De uitslagen zijn: A. v. d. SchraafJ. de Neef 02; Chr. Korstan- jeC. Sulsters 11; A. v. d. Schraaf J. C. van Liere 20; Iz. op 'tHofC. van Liere 20 en Chr. KorstanjeL. Adriaanse 11. H.V.K.K. had goed jaar. Voor de hengelsportvereniging „De Kapelse Kanaalvissers" is 1962 goed ge weest. Er werden diverse wedstrijden Deze combinatie geeft, onder Neder landse praktijkomstandigheden, in ko- perbevattende varkensrantsoenen een snellere groei van gemiddeld 6 en een lager voerverbruik van gemiddeld 2,5 De resultaten bóven het kopereffekt zijn, voor zover bekend, voor geen enlfil antibioticum zo duidelijk aangetoond. Bij gebruik van de combinatie peni cilline streptomycine is voor de ge zondheid van mens en dier geen enkel gevaar te vrezen, omdat streptomycine niet door de darmwand wordt opgeno men en dus ook niet in het bloed en het vlees van het dier terecht kan komen. Behalve de uitstekende resultaten is bovendien zeer belangrijk, dat penicil line en streptomycine de "goedkoopste antibiotica zijn. De Nederlandse veehouderij zal zeer gebaat zijn met de toepassing van deze nieuwe combinatie. WIT ZELF MET^- 1" HAGELWIT Hoe laten de kosten van het Delta plan zich vergelijken met die van vijf andere enorme kunstwerken die nu in de wereld onder handen zijn? Een artikel in het februarinummer van Het Beste uit Reader's Digest over zes „wereldwonderen in wording" geeft daarop het antwoord. Het Deltaplan zal omstreeks 2,7 mil jard gulden gaan kosten. De 28,3 kilometer lange brugtunnel over de Chesapeake-baai in de Verenig de Staten gaat op 500 miljoen komen. Het Sneeuwgebergte-project van Au stralië, dat beoogt het water van de Sneeuwrivier, hetwelk thans ongebruikt afvloeit naar de Tasmanzee, via lange tunnels dwars door de bergketen als bevloeiingswater te leiden naar een woestijngebied, zal ongeveer vier mil jard gulden kosten. De Mont-Blanctunnel is een koopje: 150 miljoen gulden, evenals de Rance- getijdekrachtinstallatie bij Saint-Malo aan de Bretonse kust - 320 miljoen gulden. De New-Yorkse brug over de zeeëngte tussen Brooklyn en Staten Island, daar entegen, hakt er weer flink in: 1,2 mil jard gulden. De kosten vormen slechts één aspect van het artikel in Het Beste. Veel in drukwekkender is de beschrijving van het vernuft waarmede deze werken zijn opgezet en w;orden uitgevoerd. „De jaren '60 van deze eeuw zouden wat betreft de aanbouw van machtige kunstwerken weieens een van de be langrijkste perioden uit de geschiedenis kunnen worden", aldus Het Beste. „Overal ter wereld werkt de mens thans aan mammoetprojecten, die de dromen en de blauwdrukken der ingenieurs moe ten omzetten in wonderen van beton en staal, waarvan weldra ongetelde mil joenen de invloed in hun leven en wer ken zullen ondergaan". De combinatie van Penicilline en Streptomycine biedt de veehoude rij nieuwe mogelijkheden Schreven wij enige jaren geleden over de voordelen van penicilline bij het mes ten van slachtkuikens en varkens, thans kunnen wij een nieuwe en belangrijke ontwikkeling melden. Terwijl in vele onderzoekingen in bin nen- en buitenland is bewezen dat peni cilline voor slachtkuikens nog steeds het meest verantwoorde antibioticum is, blijkt in de varkensmesterij behoefte te bestaan aan antibiotica met een breder werkingsgebied. Er zijn reeds enkele breedspectrum- antibiotica op de markt. Het is even wel gebleken, dat combinaties van be paalde antibiotica een groter effekt ver tonen, dan dat, verkregen uit de som van de resultaten van die antibiotica afzonderlijk. Vooral de combinatie van penicilline en streptomycine biedt dit genoemde effekt. ENGELSEN BESTEDEN HOGE BEDRAGEN AAN HUURKOSTUUMS In Engeland, dat zo op „society" ge steld is, was het dragen van een huur- kostuum vroeger een beschamende aan gelegenheid. Tegenwoordig geven de Engelsen vijf tien tot twintig miljoen gulden per jaar uit aan het huren van gelegenheidskle ding. Dank zij dit huursysteem behouden bruiloften, wedrennen en andere feeste lijkheden, ja zelfs de parlementsopening, hun oude glans. Dit wordt ook beseft door hen, die over een uitgebreide gar derobe beschikken. Het huren van een smoking of rok, met overhemd, das, vest, en wat er verder bijbehoort, kost ongeveer 35, per keer. Ook dames kunnen avondkle ding huren. Dé vrouw, wier budget „slechts" twee avondjurken veroorlooft, kan zes maal schitteren in een andere creatie, als zij haar jurk huurt. Vanzelfsprekend is er hier een ver schil in prijs, indien men de jurk als eerste mag dragen. Ieder stuk huurkleding gaat na ge bruik naar de stomerij. (DIA) Wij zitten in Nederland met het be treurenswaardige verschijnsel, dat onze paardenstapel steeds meer terug loopt. Er is wel eens een jaar, dat het aantal niet mindert, maar daarna gaat de lijn toch steeds weer verder naar beneden. Wij betreuren dat om velerlei redenen. Allereerst ter wille van de mens. Wij menen, dat het contact tussen mens en huisdier zeer waardevol is en juist het contact tussen mens en paard is meestal zeer nauw. Dat leert ons de geschiedenis (ook de militaire geschie denis) en men kon het in het landbouw- praktijk voorheen elke dag zien. Dat een buitengewoon edel fokprodukt als het paard in aantal vermindert is voor de mens beslist een nadeel. Bovendien hebben tal van onderzoekingen aange toond, dat het paard óók verdween op bedrijven, waar de motorisatie beslist geen geldelijk voordeel bracht. Er is echter weinig tegen te doen. Onze plattelands jeugd is „motorminded" en tractorrijden schijnt wel een zeer hoog ideaal te zijn. De ruitersport vindt men alleen bij zeer bepaalde liefhebbers daarvan. Ernaar kijken willen wij nog wel, haar bedrijven is iets anders. Bij dit alles speelt natuurlijk ook wel mee, dat de paardenhandel tot voor kort geen al te beste naam had en dat op de landbouwschool het vak „paardenken nis" vaak zeer onjuist gedoceerd werd. Maar dat is nakaarten. Gelukkig is er nog een klein lichtpunt. Het is dit, dat het kleine paard steeds meer belangstel ling trekt. De échte paardenman zal hierbij opmerken, dat dit in feite in houdt, dat de „echte paarden" in wer kelijkheid nog veel harder in aantal te ruglopen dan wij dachten. Maar voor ditmaal willen wij die sombere gedach ten opzij zetten. Het fjordenpaard. Op de kleine bedrijven met lichte grond, zo vertelde onlangs de heer W. van Helden, Voorzitter van het Ned. Fjordenpaarden Stamboek, voor de ra dio, gebruikte men vóór de oorlog veel hi,tten, die uit Oost-Europa kwamen. Ook was er een groep kleine boeren, die inlandse warm- of koudbloedpaarden van 2 jaar en ouder beleerde om ze op 3- of 4-jarige leeftijd als volleerd gebruiks- paarden te verkopen. Dat was een aar dige bijverdienste en men beschikte al dus tevens over goedkope trekkrachten. Na de oorlog bleek de invoer van hitten niet meer mogelijk en de jonge boeren voelden niet veel voor het „be leren" van jonge paarden. Dat is n.l. wel eens lastig en gevaarlijk. Toen ont stond de vraag naar een „tussenpaard", d.w.z. een klein paard dat alle voor komende werkzaamheden op de lichte grond zou kunnen doen en dat boven dien sober, gewillig en „trekvast" dien de te zijn. De keuze viel op het fjor denpaard uit Skandinavië en het blijkt dat men hiermede een goede greep heeft gedaan. In 1945 startte men met 45 merriën, verdeeld over drie kernen, n.l. in Beilen, Hardenberg en Lunteren. In 1955 kwam op elk der kernen een hengst en richtte men het stamboek op. Thans zijn er al 1200 dieren in Nederland en er is belangstelling genoeg voor van de zijde van praktische landbouwers. Het fjordenpaard doet het goed voor de zaaimachine, de maaimachine, de ploeg, de eg, het schoffeltuig en de hooibouwwerktuigen en het kan de hele winter overdag buiten lopen. Een deel

Scheldebode | 1963 | | pagina 2